Reklama

středa 11. července 2018

NI: Evropa se může chránit sama a bez pomoci Ameriky!

11.7.2018   NationalInterest a PrvníZprávy
Mnozí se ptají, proč USA utrácí mnohem více na obranu Evropy, než evropské země, uvedl americký časopis The National Interest.
Podle něj Amerika nemá dostatečné důvody k tomu, aby si udržela své dlouhodobé strategické závazky v Evropě, protože potenciální hrozba v Rusku dnes není tak silná, aby ji evropské země nemohly samy odolat.


Donald Trump přijede do Evropy na summit NATO a přemýšlí o velmi jednoduchých otázkách: Proč by Amerika měla věnovat obraně více než 3,1% svého HDP, zatímco výdaje Německa na tyto účely jsou pouze 1,2% a EU celkově - pouze 1,5%, a proč by Američané platili za obranu Evropy mnohem více, než samotné evropské země? Podle National Interestu není Trump v žádném případě prvním americkým prezidentem, který by je kladl, ale může se stát prvním prezidentem, který požaduje odpovědi a začne jednat, pokud se mu tyto odpovědi nelíbí.

Jak publikace pokračuje, aby bylo možné pochopit význam těchto otázek, je třeba vzít v úvahu nejen velikost vojenského rozpočtu USA, ale také náklady na údržbu amerických vojsk v Evropě, které nese Amerika, a tyto náklady jsou velmi vysoké. Je třeba vzít v úvahu nejen potenciální náklady hlavního kontinentálního konfliktu, v němž Rusko bude mít vážné zeměpisné a územní výhody. Je také třeba vzít v úvahu náklady na jadernou válku, ve které se Amerika a americké města mohou stát cílem.

„Náklady na rozsáhlou nejadernou válku v Evropě, například kvůli pobaltským státům, budou obrovské. Je možné, že budou opakovaně překračovat finanční prostředky vynaložené na válku proti terorismu, která probíhá od 11. září. A náklady na jadernou válku a její náklady jsou prostě nepředstavitelné," napsal autor.

Během studené války byly americké síly v Evropě spolehlivým a silným odstrašujícím prostředkem, zadržely Sovětský svaz a zachovaly mír. Nicméně, když studená válka skončila, porozumění k tomu degradovalo. Všichni považovali za samozřejmé, že Amerika musí udržovat své strategické závazky během studené války v Evropě i jinde, dokonce i po jejím dokončení, protože náklady jsou nízké a americké bohatství a moc jsou nepopiratelné.

Ale teď, pokračovalo americké vydání, všechno vypadá jinak. Trump pochybuje o tom, že obrana Evropy stojí za peníze, které jsou vynaloženy na údržení amerických vojsk na kontinentu. Proto je před těmi, kteří s Trump nesouhlasí a věří, že Amerika musí nadále plnit své povinnosti chránit Evropu, obtížný úkol. Musí vysvětlit, proč se Amerika zainteresována evropskou bezpečností natolik, aby každoročně nesla reálné náklady.

Jak autor článku konstatoval, úloha Ameriky jako vůdce a její aliance byly vždy politickými nástroji určenými k zajištění základních zájmů Spojených států a zejména bezpečnostních zájmů Ameriky samotné. Strategické závazky Ameriky vůči Evropě proto musí být ospravedlněny způsobem, jakým se to dělalo během studené války - a tvrdit, že vnitřní bezpečnost USA na západní polokouli závisí na ochraně Evropy před hrozbami, které Evropané jednoduše nemohou zvládnout sami. Ale Rusko, které je dnes hlavním nepřítelem a potenciální hrozbou, dnes není tak silné a nemá žádnou šanci rozdrtit Evropu.

„Odpověď na Trumpovy otázky může být následující. Američané nepotřebují věnovat tolik peněz na ochranu Evropy. Pravděpodobně by měli dát Evropanům příležitost se bránit. A to není způsobeno tím, že Amerika nemá příčiny k zachování svých dlouhodobých strategických závazků v Evropě. Důvodem je, že tyto důvody nejsou dostatečně silné a nemohou ospravedlnit cenu závazků převzatých Amerikou," dodal National Interest.

23 komentářů :

 1. To samozrejme a pomoci afroarabu , kteri ani nevedi z ktery dzungle pribehli, nebo z ktery hromady pisku a ANI vetsinou NEVEDI a netusi JAK SE JMENUJOU...

  OdpovědětSmazat
 2. Hlavně mne mate skutečnost, proč ta šáškárna o ruské hrozbě, když Evropa zbrojí několikanásobně víc, než Ruská federace. Pravda zřejmě někoho moc bolí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano,celý článek je neuvěřitelný blábol. Trump to ale dělá dobře, svými kroky Ruší spojení evropských zmrdů s USA.

   Smazat
 3. Zde mate neco zajimaveho !

  15 000 jihoafrickych farmaru se stehuje do Ruska.
  (Stavropol oblast). V Africe jsou vrazdeni a president Putin jim nabidl pomoc.
  Uvidite ten frmol , az dostanou pudu. Oni jsou vyborni zemedelci !

  A uvidite ten HLADOMOR v Africe, az bili odejdou !
  (To bude jako v Rhodesii !)

  Potom samozrejme cerni prijdou k vam. Dalsi dane navic.

  OdpovědětSmazat
 4. Muze mi probuh nekdo vysvetlit PROC BY MELO Rusko chtit "napadnout" Evropu? Pitome argumenty, ze "napadlo" Ukrajinu (kde naciste vrazdi lidi jenom proto ze jsou Rusove a protoze to Americane tak chteji) neobstoji ani nahodou - snad se nechystame vrazdit Rusy jenom proto ze jsou Rusove tady u nas (nebo snad ano? - ale to je jiz jina pisnicka, ze jo). A ze se Ukrajinci na Dombasu sami brani je snad logicke - povstani proti nacistickemu puci je povinnosti kazdeho civilizovaneho cloveka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenom my jsme jako ovce a necháme se manipulovat kolaboratsko - komediantskou pakáží.

   Smazat
 5. Ani to nečtu, stačí titulek. Faktem je, že tam kde začnou pomáhat mírotvůrci, rozsévači demokracie z USA, tak to vždy špatně dopadne.

  OdpovědětSmazat
 6. Až přestanou uASSacký okupanti rozesíráte tuhle zeměkouli BUDE VŠEM LÍP!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 7. Otázkou je, do zda celkových nákladů na armádu USA je započítáván i provoz a fungování stovek základen napříč celou planetou. Platy vojáků a údržba tolika techniky přirozeně něco taky stojí a ty peníze, které se uvádí, že jdou na zbrojení, výzkum a vývoj nemusí být potom fakticky v takovém množství, jako se uvádí, protože většina z nich jde pak dost pravděpodobně čistě na provoz a údržbu stávajícího stavu armády.

  OdpovědětSmazat
 8. Evropa se musí bránit především před Spojenými státy, aby nemusel posílat svoje žoldáky do amerických výbojů po světě (USA si svou živou sílu šetří). Jak to ale udělat, když každá země NATO dostala "na stravu a byt" právě americké základny (nová se v tichosti buduje i v Česku).

  OdpovědětSmazat
 9. Evropa a Amerika musí zbrojit proti těm VÝCHODNÍM hordám co nejvíce.Rusa zase ekonomicky zničit. Už jednou to tady bylo, potom bude rus žrát z ruky

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:34 Netušil jsem, že Langšádlová má syná.

   Smazat
  2. 10:34 Tak to máš smůlu fašoune Trump jse domluví s Putinem a bude po proti Ruským štvaní.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  5. nekrmte trolla, je to osobně v plné duševní kráse a svěžesti placený agent provokatér Pepek Vyskoč :-)

   Smazat
  6. 11:17 Blb opravdu jsi nemůžete vyhrát maximálně chcípnout a my bohužel s vámi.

   Smazat
 10. 10;34
  ZMLKNI MAMRDE TUPEJ!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 11. 10:34: Hodne toho co tady jiz bylo je tady znovu. Napriklad stvani proti lidem na zaklade jejich narodnosti. Srovnejte si clanky predvalecneho nacistickeho Stürmera s clanky dnesnich "demokratickych" medii - jsou identicke. Stejne jako deklarovane cile a naprosto idiotske zvasty o tom ze Rusko napadne NATO, ktere ma 10 krat vetsi vejensky rozpocet ve srovnani s Ruskem. Tomu muze verit doopravdy jenom nekdo koho ukolem je tyto lzi sirit. Kdo bude komu zrat z ruky se jiste ukaze - zejmena potom jak NATO donuti Rusy se (a ted uz doopravdy) branit.

  OdpovědětSmazat
 12. Článku se dá rozumět také tak, že Trump pouští německého Krakena ze řetězu. Evropo, srovnej se s tím. P.K.

  OdpovědětSmazat
 13. Investujte 4% "do obrany"a kupujte americké zbraně to je celý smysl Trumpovy řeči.USA dávají a musí dávat více peněz na zbrojení protože chtějí ,aby se jim EU podřídla a zachovali si světovou hegemonii.Pro ostatní její satelity je to vyhazování peněz,to masivnízbrojení

  OdpovědětSmazat
 14. Proč si EU neudělá něco jako Evropské obranné společenství, aby jí do investic nikdo nekecal?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní12. července 2018 13:10
   Já bych to ještě zjednodušil. Proč si státy střední Evropy, společně nechrání hranice proti imigrantům? P.K.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.