Reklama

pátek 6. července 2018

Penze - staří překážejí?

Radim Valenčík
6.7.2018 blog autora
Mnohem důležitější, než by se na první pohled mohlo zdát:
Jedna z částých připomínek, které jsem dostal k minisérii o reformě penzijního systému, zněla: "K čemu prodlužovat dobu zaměstnání starých lidí, když pak zabírají místo mladým?!"


Připomínka nepochybně podnětná. Odpovídal jsem na ni již dříve, pokusím se dřívější odpověď nejen připomenou, ale též co nejsrozumitelněji objasnit, o co jde.

Na půdě vědy stojí otázka takto:

- Je mezi zaměstnáním starých a mladých lidí substituční či komplementární vztah? (Tj. vytlačuje zaměstnání starých lidí mladé lidi z pracovních pozic, nebo naopak zaměstnání starých lidí rozšiřuje příležitost pro zaměstnání mladých?)

A protože jsme na půdě vědy, můžeme tuto otázku ještě konkretizovat:

Ve kterých případech a za jakých podmínek je mezi zaměstnáním starých a mladých lidí substituční vztah a ve kterých případech a za jakých podmínek je mezi zaměstnáním starých a mladých komplementární vztah?

Pak můžeme různé konkrétní příklady identifikovat, třídit, zobecňovat. Prostě dělat s empirickým materiálem to, co má věda dělat.

Dospějeme zhruba k tomuto závěru:

Tam, kde hraje důležitou roli pozice a není důležitá výkonnost, tam, kde převažují vertikální vztahy, tam je mezi zaměstnáním starých a mladých lidí substituční vztah.
Tam, kde hraje důležitou roli horizontální spolupráce a je důležitá výkonnost, tam je mezi zaměstnáním starých a mladých lidí komplementární vztah.

Substituční vztahy mezi zaměstnáním starších a mladších lidí jsou významné zejména v tvůrčích týmech, kde je optimální složení tří až čtyř generační. Kdo měl tu příležitost či spíše štěstí někdy v takovém týmů působit, ví, že si starší lidé i v dosti vysokém věku udržují mimořádně vysokou invenční a inovační aktivitu. Věk přes 80 let je ideální pro vklad nejvýznamnějších myšlenek obrostlých životními zkušenostmi do týmového tvůrčího procesu. Ti, kteří působí v našem týmu, vědí, jak velké zásluhy v něm má např. V. Pavlát, M. Vlach, M. Jiřina, K. Hušner a další.

Realizace nejvýznamnějších změn v technologické oblasti (automatizace, informatizace, aplikace umělé inteligence, lokalizace produkce s využitím nanotechnologií) budou stále více vyžadovat rozšířování tvůrčí týmové práce a její bezprostřední propojování s "koncovými" realizačními a kontrolními profesními výstupy. Proto objednávka na prodloužení doby produktivního uplatnění bude růst. Přesněji – ta země, která dokáže reagovat na výzvy, které odsud vyplývají, si bude schopna zajistit atraktivní budoucnost. V našem středounijním prostoru k tomu máme poměrně příznivé předpoklady.

P. S. Ti, kteří vidí jen aspekt mezigenerační rivality jsou poznamenání tím, že je staří šíbři kdysi, nebo noví šibři dnes používají jako snadno manipulovatelné primitivy k dobývání pozic; vyznačují se omezeností projevující se mj. v tom, že nejsou schopni společenské dění chápat z historického nadhledu.

(Pokračování)

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5886-vize-243-penze-stari-prekazeji.html

61 komentářů :

 1. O kom je řeč? Kde že staří lidé překážejí a komu? Kdyby nebylo seniorů v MHD, zdravotnictví, na poštách, v obchoďácích, při úklidu a ostraze a desítkách dalších pozic, byla by řada institucí úplně v hajzlu!!!! Mladí smradi pracovat nechtějí - ne že jim jejich tatíci a dědci berou práci - to je pitomej žvást! Ti jsou rádi, že mohou bydlet v rodiči nebo prarodiči, kteří se o ně komplet postarají, a oni mají dost času na svůj privátní bordel, válení se po pajzlech a "klubech" na každé "akci" je hafo smradů ( ne senioři - ti makají a starají se o svoji nepovedenou verbež) dokonce i peněz mají docela dost, holky utrácejí prachy za umělý řasy a šminky,.... a vůbec, to je prakticky bez komentáře. A ještě se sem tahá spousta Rumunů, Ukrajinců, Bulharů, Poláků a dalších vagabundů, protože by všichni "podnikatelé" brečeli nad nedostatkem lidí. Kapsy si příslušně mastí pracovní agentury, kterých v každým městě operuje hromada, a v cizích zemích dělají nábory pro práci v ČR se spoustou slibů. Ještě vedle obřích Úřadů práce, kde dřepí hromady dobře placených ouřadů, kteří jen evidují žadatele o různé druhy podpor- v chodbách těchto úřadů je denně nadupáno hnědými ksichty s fakany, a další dávkovou verbeží, která nikdy pracovat nebude. A když už jsme u toho - a co politici, kteří jsou ve svých pozicích už takřka zasmrádlí, a furt tam dřepí? Staří senátoři, poslanci, a tisíce starých parazitů ve všech vládních trafikách - komu ti berou "práci"??? A co za dalších pět-deset let, až dozraje další smrádež, potomci celebrit, modelek, hvězd a zbohatlíků všeho druhu - co budou dělat? Půjdou "na západ", nebo budou muset uspořádat další "převrat" a vypakovat ze židlí všechny ty dědky a báby, kteří by na svých pozicích dřepěli za dobrý prachy až do smrti, jako se to stalo v roce 1989? To nebylo o ničem jiném, než o výměně pozic - komunistické mládí muselo odstrčit komunistické stáří a nalézt na uprázdněné pozice. O ničem jiném to nebylo, a žvásty o zločinné "totalitě" jsou jen pitomé žvásty. "Demokracie" se zmocnila ČR jak morová rána, a dosud má lidské oběti své neskutečné, horší než než totalitní genocidy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ono by to chtělo zavést pár věcí, které by zase mnozí brali jako diskriminační.

   Uvedu pár příkladů:
   Po dosažení důchodového věku ukončit pracovní poměr! Znamená to PRO VŠECHNY!!!
   Bude-li mít důchodce chuť a síly pracovat, Nechť si obstará živnostenský list a racuje třeba až do smrti. Už vidím vědce a jiné "badatele" jak bádají bez zázemí, které jim poskytlo bývalé pracoviště. Samozřejmě by to chtělo změnit podmínky pro živnostníky v důchodovém věku.

   Další příklad: Zrušit VEŠKERÉ DOTACE pro "neziskovky"! Jsou-i potřebné, určitě by našli sponzory. Zbytek lidí z nich by jistě našlo uplatnění v produktivním pracovním procesu!

   Za další: Zpoplatnit některá studia, hlavně Bc. U ostatních určit dobu, po kterou by měli část nákladů uhradit, chtějí-li pracovat v soukromé sféře.

   Věcí na změnu by bylo mnohem více, ani ty co jsem uvedl ale nemají šanci na úspěch. Politici, intelektuálové a tzv. "vzdělaní lidé" totiž myslí ne na blaho státu a lidí v něm, ale VÝHRADNĚ NA SEBE A NA STÁT A LIDI ZVYSOKA však víte co.

   Smazat
  2. 13:18

   Ano takto to funguje ve Švédsku, při dosažení důchodového věku, důchodče vyber si svůj starobní důchod, ale uvolníš své místo mladší generaci, to je nejrozumnější a nejlogičtější řešení.

   Nebo zůstaň, ale pouze za dřívější plat a důchod se odkládá a zůstává v důchodovém systému, až skončíš s prací, důchod okamžitě naběhne, ale ne se zpětným vyplacením!

   Jak logické a jednoduché, pokud chce tento starobní důchodce podnikat, může až do roztrhání těla.

   Takové ty řeči, nebýt důchodců, zastaví se ekonomika státu jsou zcestné, promiňte, ale przní pracovní trh a cenu práce jako cizinci z personálních agentůr!

   Je zde spoustu lidí s OZZ s ID v produktivním věku, jejichž pracovní místo zasednou starobní důchodci, nemluvě o mladých, vše je o výši mzdy např. v těch vrátnicích, ostrahách a jiných pozicích za 3-tisíce korun + jejich důchod.

   Zaměstavatel si poté mne ruce, jak díky důchodci, ušetřil peníze pro SEBE ...

   Vidím vše ve svém okolí a znám jednoho takového důchodce "kazim®da", který se chlubí, že si obývák tapetuje penězi. Kazí kolegům co se dá, utekla od něj manželka on nemá co dělat!?

   Tak chodí kazit pracovní trh do zaměstnání druhým mladým kolegům, kteří mají rodiny, je zde nenáviděn, ale on je jak ten J. Janda, dveřmi a oknem ho vyhodíte a on se vrátí komínem, všude nejen v zaměstnání!

   Moje rodina ho nazývá Hujer! Majiteli firmy, kde se nachází leze do řiti. Do práce chce chodit v sobotu i v neděli celý rok (ostatní mají rodiny, on je sám a miluje peníze, ale je krkoun).

   Dostává 15.000,-Kč starobní důchod a od majitele firmy dostává 4-tisíce Kč legálně a bokem 10-tisíc Kč. Svým kazim®dstvím, przní co se dá a je dáván majitelem firmy stále za vzor!

   "Kdyby takto v kuse pracoval celý rok každý jako František Březina ..." dodávám za sebe, tak by si daný majitel nemusel kupovat osobní automobil za 2-miliony Kč, ale mohl by si koupit rovnou za 5-milionů atd.

   A vy ostatní produktivní otroci, byste viděli své děti jen dvakrát do roka?! Z mé strany to není závist, jen mě vadí Hujerové, herec Václav Lohnický zahrál Frantu skvěle***

   Čest práci!


   Ramón

   Smazat
  3. Ramone, ty seš skutečně zlostnej patron. Napřed čertice, potom zlej důchodce. Nemáš to lehký.

   Smazat
  4. Bůvole

   Kdo to kdy má lehký ...

   Důchodci, buďme zdrávi jako Pávi!

   Ramón

   Smazat
  5. A taky co vim jiz kdyz sem byl v JAR a Africe vubec Jisty Vlach zemrel a zemrel taky spevak Chladil a Simonova Vasicek tak tady nezavadejte s tim Vlachem vy jeden spisovateli hurvinku

   Smazat
 2. Připomínám dr Holého.

  OdpovědětSmazat
 3. Pan Valenčík také v životě nedělal.jenom se poflakuje po učebnách,on může dělat do 80 let,ale mnoho profesí to neumožní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pan Valenčík je inteligentní člověk, který předává svoje vědomosti a zkušenosti další generaci, protože nemá v hlavě seno, jako vy 11:24.

   Smazat
  2. pane 6. července 2018 11:12
   máte prostě pravdu... kde to mám podepsat?

   Smazat
 4. Po roce 1989 se současný režim a jeho představitelé snaží, seč můžou, vykrást důchodový systém. Ten současný jde vykrást těžko, protože je průběžný a peníze, které se vyberou, hned se dají důchodcům, což je geniální, protože ve všech ostatních státech, kde jsou penzijní fondy, kam lidé střádají na důchod, byly již několikrát důchodové fondy vykradené, jak státem, tak správci těchto fondů. Jako příklad můžeme uvést Argentinu, USA a další státy, kde se to odehrálo. Ale současný režim se nevzdává. Pravicové vlády zavedly prodloužení věku odchodu do důchodů, což je forma vykradení. Je jasné, že biologicky člověk po šedesáti letech věku, těžko může podávat stejný pracovní výkon, jako dvacetiletý. Ale prodloužením věku odchodu do důchodu se důchodu nedožije větší procento občanů, než kdyby měli možnost odejít do důchodu v šedesáti letech. Ta léta, které všichni budou muset pracovat nad šedesátý rok věku, přispějí na jejich celkovém fyzickém a mentálním opotřebení, přispějí k větší nemocnosti a všechno to přispěje k dřívějšímu úmrtí občana, který by žil, kdyby mohl odejít do důchodu v šedesáti letech, ale na tom současný režim nemá zájem. Je tady možnost odejít do předčasného důchodu, ale to je tvrdě státem sankcionováno a když někdo zdravotně nestačí, nebo ztratí práci a jinou nesežene a odejde do předčasného důchodu, je tvrdě sankcionován po dobu zbytku života po který důchod pobírá. Pravicoví politici zavedli důchodové připojištění u soukromých penzijních fondů, které je dotované státem a není to nic jiného, než živení darmožroutů z administrace těchto fondů a bank, které tyto fondy zřídily a hlavně, nastřádané peníze budoucími důchodci v pravém příhodném okamžiku bude možné buď znehodnotit, anebo ukrást se zdůvodněním ekonomické krize, kterou zavinila ta či ona ekonomická bublina, za kterou nikdo nemůže a střadatelé si za to můžou sami a měli víc přemýšlet kam peníze si uloží, tedy dizertifikovat vklady a další nesmysly hlásané pravicovými politiky. Pravicoví politici pořád zdůrazňují, že lidé se dožívají vyššího věku a to je špatně a to je v rozporu s pravicovou politikou, protože správný a uvědomělý občan by měl pracovat a odvádět peníze na důchod a nejlépe před důchodem zemřít, aby peníze zůstaly státu, kde se o ně pravicoví politici postarají ve svůj prospěch. Tento stát po roce 1989 okradl důchodce v několika etapách. První etapa okradení důchodců byla v době hned po roce 1989, kdy zásady pro výpočet důchodů zůstaly stejné, jako před rokem 1989, ale ceny potravin a všeho vylétly vzhůru, takže lidé dostávali důchody odpovídající cenám před rokem 1989, když ceny všeho už byly na úrovni několikanásobně vyšší a sice odvody na důchod s větších platů byly takém vyšší, ale pravicové vlády si tyto peníze nechávali a podporovali z těchto peněz své pravicové zájmy. Další etapa okradení důchodců se odehrála před orkem 2000, když inflace vylétla na dvouciferné číslo, ale výpočet a valorizace důchodů na to vůbec a záměrně vůbec nereagoval. Další etapa okradení důchodců se odehrála, když pravicové vlády po roce 2006, se zdůvodněním ekonomické krize, vyhlásily stop valorizace důchodů a důchodci tak byli po dobu deseti let ožebračování. K tomu je zapotřebí připočítat, že za Topolánkové vlády byl důchodový účet v přebytku, ale uvedená vláda tyto přebytkové peníze ukradla a nikdy už je nevrátila. Několikrát byly také rozkradené peníze určené, tzv. na reformu důchodového systému a to v částce mnoha miliard korun z privatizace velkých státních podniků. A závěrem. Před rokem 1989 byl důchod na úrovni 50% průměrného platu. Dnes je úroveň důchodu na úrovni 38% průměrného platu a dále klesá a bude nadále klesat, jak nám to slibují pravicoví ekonomové, jako Sedláček a spol. s nabádáním, aby jsme si sami na důchod šetřili a oni nám to průběžně, nebo jednorázově znehodnotí. Návrh Babiše oddělit důchodový účet od státního rozpočtu je jenom další pokus, jak buď důchodové peníze vykrást, nebo zrušit současný průběžný důchodový systém s odůvodněním zavedení jenom fondového důchodového systému, který samozřejmě pak vykradou.

  OdpovědětSmazat
 5. "Před rokem 1989 byl důchod na úrovni 50% průměrného platu. Dnes je úroveň důchodu na úrovni 38% průměrného platu a dále klesá"
  ====================
  Moc hezký. Zapomínáš ale, že dnes je starobních důchodců díky zvýšení doby dožití o 8 let 2X!!! víc než v roce 1989 a nějakou formu důchodu pobírá 1/3 populace!

  Důchodce nikdo neokradl, maj se oproti minulosti jak prasata v žitě. Můj děda za komoušů pracoval až do 72 let jako vedoucí kuna a současně jako noční vrátný. Zemřel v 76 letech a až do smrti makal na poli. Babička podobně. K tomu měli až do smrti v 90. letech suchý záchod na dvorku a topili uhlím, plyn na vaření vozili v bombách na trakaři, nebyl obecní vovovod, o čističkách ani nemluvě.

  Vůbec nevíte o čem tu žvaníte, nevážíte si ničeho, nemáte žádnou soudnost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12.04 Kde není vodovod ani kanalizace, tam se neplatí vodné ani stočné. Suchý záchod jsme měli do roku 1986, vodovod dodnes není... vlastní studna vám nestačí? Dřevem a uhlím se i dnes topí levněji než plynem, natož elektřinou. splachovací záchod neměl do začátku dvacátého století ani Císař Pán v Schönbrunnu... jeho enóna, a všech na zámku, vynášeli ze stolic sluhové v nočnících. Kampak asi? Císařovna Sisi neměla v apartemantech ani koupelnu, neměla do konce života ani motorku. Věřil byste tomu?
   P.S. Pár vedoucích kina jsem znal... byl to kšeft, jaký se neopouštěl... Pravda, k disidentskému ideálu "lehárové" profese - TOPIČ V LETNÍM KINĚ to mělo daleko.

   Smazat
  2. Voda zdražila 800x, nájem 20x. Co léky, atd?
   A toto individum si dovoluje u penze čísla jako 2x. Drzost, která zvedne ze židle a k tomu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Smazat
  3. Anonymní6. července 2018 12:04
   „Zapomínáš ale, že dnes je starobních důchodců díky zvýšení doby dožití o 8 let 2X!!! víc než v roce 1989 ..“
   Vy však zapomínáte, že se také zvýšila produktivita práce a to ne 2x, ale alespoň 5x. Takže zdroje jsou. Jenom je třeba, aby vláda uměla/chtěla vybírat firemní daně a nehojila se jenom na živnostnících. P.K.

   Smazat
  4. 12:04

   Stále si lámu hlavu v jaké ZOO pracoval, kde se nacházejí Kuny, kde by mohl dělat vedoucího, kde se tak nadřel. "Vedoucí jakého KUNA parku bez VOVOVODU?". Chlape neblbněte nám hlavu o shrbených zádech v ZOO?

   Já znám paní, která bez přestávky pracovala jako pomocná síla v kuchyny, již je dlouze ve starobním důchodu, který činí 5.500,-Kč a za ta prasata v žitě, by Vás, zrovna ona nepochválila, napaušalizujte všechny na jednu hromadu a hlavně bez statistiky, ta smrdí jak Tchoř.

   °°°°°

   Smazat
  5. 14:17, jaké zdroje? Zisk patří podnikatelovi a ne nějaké bábě. Bábě patří několik megajoulů v krematoriu.

   Smazat
  6. Anonymní6. července 2018 18:20
   Svých megajoulů se dočká i ten podnikatel, o tom řeč není.
   Podnikatel využívá služeb státu, takže by měl za to platit daněmi. To není příkoří, to je zajištění funkčnosti státu. P.K.

   Smazat
  7. Na co zachod ? Vzdyt pohodlnejsi je srat pres voj u zebrinaku a koprivy misto hazlpapiru taky potesi Ja na Floride usetrim tak spoustu penez co mi dava stat jako podporu v nouzi .

   Smazat
 6. Pane Valenčíku, pravdou je, že hlídač, recepční a vrátný ze žebrácké mzdy nevyžijí a rodinu nezaloží - proto to mladí nedělají. Důchodcům však VYDĚLANÉ PŘILEPŠENÍ K CHUDIČKÉ PENZI umožní zaplatit činži, léky a dokonce i skromné jídlo. A čas 400 hodin měsíčně v práci nedovolí mlsně se ohlížet po hospodách, kam v lepších dobách (nejenom v mládí) zašel dělník tu a tam po směně poklábosit se sousedy...

  OdpovědětSmazat
 7. Pavel Tigrid pracoval jako novinář do devadesátky, ale sotva by mohl dělat číšníka do devadesáti, to by rozlil kávu. O těch japonských robotárnách ani radši nemluvím, tam už je člověk odrovnanej v padesáti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pavel Schönfeld (1917 v Praze, +2003 ve Francii) alias TIGRID byl synkem z dobré židovské rodiny. Jeho otec ho nechal pro sichr i pokřtít, také proto měl na prosté rakvi křesťanský kříž, i Davidovu hvězdu. Studoval práva, měl rozum, proto v roce 1939 emigroval za kanál do Anglie kde se angažoval v katolickém exilu; I po válce měl dobré informace, proto 20. 2. 1948 na neprávem použitý čsl. diplomatický pas odjel do Berlína do britské okupační zóny (záminka - údajné porušování lidských práv) Od roku 1951 vedoucí redakce Svobodné Evropy, po neshodách s ředitelem RFE PEROUTKOU odešel do USA a do Francie - SVĚDECTVÍ - byl financován z rozpočtu CIA. Až do smrti ho velmi dobře živil antikomunismus. Veškerá jeho práce namáhala mozek, nikoliv ruce (pouze krátký čas pracoval jako majitel restaurace, ovšem to byl ještě zdatný třicátník... Chtěl bych ho vidět, kdyby se vyučil horníkem a do penze fáral na Majrovce, jaké by v padesátce lámal výkony... byl by vděčný za důchod v komunistické první důchodové kategorii a za havířské benefity.

   Smazat
  2. 17:56
   ty seš skutečně zlostnej patron. Napřed žid, potom zlej důchodce. Nemáš to lehký.

   Smazat
  3. 17 56 slovo zid se jiz nesmi pouzivat bylo prohlaseno za nadavku pouzivejte prosim slovo zidovsky

   Smazat
 8. Pan Valenčík zjednodušuje vztah staří vs. mladí, aby mu vyšel jeho, rádoby vědecký pohled na věc. Představa, že budoucí společnost bude vyžadovat bůhvíjaký pokrok je mylná. Průmysl 4.0, braný jako stav, který bude vyžadovat vysoce vzdělanou společnost, je nesmysl. Roboty, automaty a jiná sofistikovaná zařízení navrhne početně zanedbatelná skupina lidí. Obsluhovat je budou lidé, kteří se naučí mačkat pár tlačítek.

  Základní problém je v tom, jak nasytit lidi, na které žádná tlačítka nevybydou.

  Generační problémy jsou všudypřítomné a součinnost čtyř generací je ilusorní. Ve hře není jen věda, ale i peníze, akademické tituly, vyznamenání a konec konců (opět) i stranická příslušnost.

  Znám několik osmdesátníků, kteří se stále angažují ve vědě. Pochybuji, že je mladší generace bere vážně. Jeden či dva by možná mohli vést ústav, ale tím by připravili o pozici (nechci přímo říct o koryta) mladší dravce.

  Nikdo z té nejstarší generace nemá výkonnou moc. Jsou odsunuti do kategorie "scientist emeritus" ve které ani nejsou na výplatní listině. Mají nárok na počítač, stůl a přístup na internet.

  Generačně-politický problém vedl ke zrušení Československé akademie věd a vytlačení nevhodných, většinou starších akademiků. Po nich pes neštěkne, ani po těch, jimž je možná těch významných osmdesát.

  Společnost potřebuje filosofy a sociology 4.0, kteří by měli ve společnosti nějakou váhu a připravovali ji na změny, které budou muset přijít.

  To je zapeklitý problém ve světě, který ovládá idiocie dvaceti nebo kolika nejmocnějších států světa, které by se nejraději odstrašovaly až do úplného odstrašení.

  OdpovědětSmazat
 9. Pení článok.
  Ale zabúdajú že ak ten 60 roční stratí prácu dva roky pred dôchodkom, a v mieste trvalého bydliska žiadna práca pre šesdesiatnika nieje, akurát na dohodu, (myslím že sa mu dohoda do odpracovaných rokov nepočíta). Čo má ten človek potom robiť?? Evidovaný na UP. a ak poberá dávku 61 Eura, tak ešte musí odpracovať 32h. "nútených prác" lebo ak neodpracuje, bude sedieť na UP bez sociálky. A ak 60 ročného chudáka pošlu do Automobilky v Bratislave, Trnave, alebo v Žiline, a počas zdravotnej previerky, u podnikového lekára neprejde, tak potom čo z takými občanmi budú robiť na Úradoch Práce?? Kedže sa zvyšuje odchod do dôchodku, potom bude sranda ako na ÚP. budú chodiť Sedemdesiatnici, ktorí si nemôžu nájsť prácu, z dôvodov vysokého veku pre zamestnávateľov, alebo zdravotného stavu. Potom už im ostáva iba biť evidovaní na ÚP. a chodiť na 32h. Alkoholickej činnosti, lebo inač nedostanú príspevok na alkoholickú činnosť, tj 61 eura mesačne.

  Ak niekto chodí do práce za minimálnu mzdu, tak je jedno či bude v I. alebo II. dôchodkovom pilieri, lebo odvody si zaplatí iba z minimálnej mzdy.
  Potom sa natíska otázka, že ak niekto od 18 rokov do 62 rokov dajme tomu za ten čas nepracoval alebo robil na dohodu, tak mu tie roky budú chýbať v II. piliery.
  Chudák sa upracoval, a dôchodku z II. piliera sa nedožil, lebo 15 rokov robil na dohodu, alebo bol v evidencii ÚP.

  Niekedy sa razilo heslo 1000 000 hodín=1000 000 korun.

  Dnes už skoro nikto z mladej generácie nechce makať 12h alebo 16hodín v práci, a to ešte cez výkendy, keď chce ísť sa zabaviť a na čundere chodiť. Za minimálnu mzdu. A tak zvážajú arbiterou z tretích krajín.

  Chýba je asi v systéme, prečo ženám nedajú odchod do dôchodku v 55 rokov podľa počtu vychovaných detí, a Mužom v 59.
  Odchod do dôchodku bi mnohým uľachčil v živote.
  Odchod do dôchodku:
  ŽENY - 55 rokov a MUŽI v 59 rokov.

  A tak to neustále zvišujú, že budeme mať generáciu mladých ľudí, ktorí budú hľadať útočisko v Alkohole, drogách, a v samovraždách. Kedže budúcnosť pre nich nie je ružová.

  To znamená že ani vyučenie v odbore, mú nezaručí uplatnenie.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12.56 Ovšem za vychované dítě pro potřebu vašeho výpočtu je třeba brát pouze dítě které se úspěšně vyučí/vystuduje a zapojí do do pracovního procesu V OTČINĚ - ČECH V ČECHÁCH, SLOVÁK NA SLOVENSKU. Dítě, které nepracuje, nebo pracuje v cizině pro cizí národ a cizí stát, se nesmí počítat.

   Smazat
  2. 14:13 že váš fracek není schopný se uplatnit na Západě a vydělat prachy, to ho vůbec neopravňuje pobírat jakékoliv dávky. Právě naopak. Takové bych úplně vyloučil, to bude to samé jako současná stará plesnivina.

   Smazat
 10. No jo lepší je protáhnout odchod do důchodu než naučit v kapitalismu mladé pracovat.

  OdpovědětSmazat
 11. Pozdějším odchodem do důchodu,se ušetří dost mld.
  Proto se navrhoval druhý pilíř,vzít lidem ještě více peněz,které by zmizeli na Bahamách.
  Naprosto souhlasím s příspěvkem Anonym 12:56

  OdpovědětSmazat
 12. Milí diskutující, vidím, že vás doc. Valenčík rozžhavil doběla. Je otázka zda je proto důvod. Jeden blb někde na Facebooku napsal, že staří berou práci mladým a je z toho pozdvižení. Už jste si všichni mohli zvyknout na to, že téměř všichni co se živí předáváním informací vyrábějí senzace, někteří schválně, někteří z blbosti a někteří dokonce ze zlé vůle. A národ vždy povstane a bojuje za "pravdu" .Kolik jedinců si myslí, že staří berou mladým práci ? Deset, tisíc , sto tisíc ? Pořád je to málo pro to aby jste si tady k vůli tomu nadávali a nenáviděli jste se.Mezi námi jsou mnozí co potřebují neustále vytvářet "blbou " náladu, rozbroje, destabilizovat společnost. Kašlete na ně z vysoka.Pokud mají své posluchače a čtenáře nepřestanou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hochu, miliony si to myslí. Já také. Dosáhneš 55, dostaneš medaili a konec zvonec. Důchod žádný, měl sis našetřit. Doktora na 55 komplet zpoplatnit. Máš barák nadstandard, uvolnit. A uvidíte, jak rychle klesne věkový průměr. Afrika bude závidět.
   Lidi nad 55 bych zaměstnal jen v takových profesích, kam mladí nechtějí. Jsi stará koza magistra, padej do drůbežárny a uvolní místo mladé. Ať je na co se koukat.

   Smazat
  2. I ty, blbečku, budeš mít 55 :)

   Smazat
  3. 16:55 já už teď mám hezké peníze a materiální status. My mladší jsme úplně jiný případ, my se potřebujeme zbavit vás, abyste přestali konečně škodit a zaclánět.

   Smazat
  4. 18:11 Nebudeš se tolik smát, a vytahovat, až po cca 20ti letech zjistíš, co ti z těch hezkých peněz, a materiálního statusu zbyde, než tě tebou zplození, a vychovaní mladí hodí na smetiště. Naštěstí ještě existují lepší rodiče, a tím pádem i děti, kteří nevychovali takové kriply, jako jsi ty, ale slušné lidi.

   Smazat
  5. 18:11 Milánku, mám pro vás radu : navrhněte sněmovně zákon asi v tomto znění :
   " Kdo požádá o důchod bude zastřelen! Z posledních gáže, která by mu ještě snad měla náležet zaplatí střelce a náboje".
   Nebo : " Kdo požádá o důchod, musí přeplavat v Praze Vltavu. Kdo přeplave - je dost zdatný aby mohl dál pracovat. Kdo nepřeplave ...taky dobře". To vás ještě nenapadlo? Samozřejmě můžete inovovat ( výjimky ze zákona, rozšíření na další skupiny nepohodlných apod.)

   Smazat
 13. Otázka, zda v práci "staří překážejí" je zřejmě stará jako lidstvo samo. I Vlasta Burian v roli
  svérázného oficiála Bormana ji "řešil" ve filmu Martina Friče "Katakomby" z roku 1940 s přednostou pozemkového úřadu Sýkorou, kterého hrál Jaroslav Marvan.
  Otázka by, dle mne, měla být položena jinak - jak a kdo zcela objektivně stanoví, že člověk jakéhokoliv věku) v "práci překáží"?
  Uvedené "posouzení" vždy zřejmě bylo, je a bude subjektivní a ovlivněno řadou faktorů. Ve státním i soukromém sektoru... Někdo je "starý" na určitou práci ve dvaceti, jiný tutéž práci zastane v 70 letech a naopak.

  Autor článku se, a nejen v něm, pokouší o řešení jiného problému - vzájemné spolupráce pracovníků různého věku a jejího vlivu na důchodový systém. Zcela určitě v této souvislosti nemá na mysli "nemakačenky" a "nepřizpůsobivé"...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nad 50 už nezastane žádnou práci, jen škodí. A je jedno jestli na pozici technika nebo manažera. Padesátníky prostě poslat za pás nebo k lopatě a uvolněnou pozici dát mladým.

   Smazat
  2. 18:03 Panu Valenčíkovi je víc, ale srovnání s tvoji duševní kapacitou nesnese, on je neskonale inteligentnější, a výkonnější. Ty jsi tak na tu lopatu, ovšem s 5ti letou univerzitou, pod patronátem parťáka lopaťáků, aby sis v provozu neublížil, hovňousku.

   Smazat
 14. Ad 15:45 Milý hochu, což aby si každý čekatel na důchod předplatil eutanazii ? To tě nenapadlo ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To by vůbec nebyl špatný nápad.

   Smazat
  2. 18:04 Tak to udělej. Nejlépe hned.

   Smazat
  3. 18:07 nemám ani zdaleka 50, dědku plesnivá.

   Smazat
  4. Pískle 18:08, právě proto jsi tak blbý. Ještě musíš dlouho počkat, až ti život pořádně nafackuje, potom změníš názor, jestli se dožiješ.

   Smazat
 15. Je ubohost takto se vyjadřovat o starých lidech.Koukám,jak si mladí zahřívají svá ega.Kam se ta společnost demokratická sune.Starší generace vám předali stát bez dluhů,po válce se ČESKOSLOVENSKO budovalo.Lidé pracovali jak mohli,abyste se vy,další generace měli lépe.Je nekutečné,jací jste a kam jste to vy,dopracovali nyní.Země rozebraná,rozprodávaná,svobody je čím dál tím méně ale vás to ani nezajímá,protože mladí hloupnou,dění je nezajímá a o nedávné historii nemají ani páku.Proto jsou lehce manipulovanější,systém z nich dělá blbce a jim to ani nedochází.Co byste vy chtěli po starých lidech.Zemi hájit neumíte ale kecat to by vám šlo.Nejraději byste chtěli všechno a hned a ještě zadarmo.Proto je tolik korupce v naší zemi,proto to je takové ,jaké to je.Ukažte,co dokážete vy.Zatím za vámi není nic vidět.Začněte také používat mozek,sbírejte si informace a nedělejte ze sebe ovce.Jen blbec bez znalostí může napsat příspěvek např. jako15"45.Ale beru to,že každý má právo na svůj názor.Proto píši názor svůj.----LM

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. By jste zk*rvili úplně všechno, nejste k ničemu a ještě berete mladým. Kolik by mohlo Česko uživit mladých lidí třeba z Afriky a takhle to všechno prožerou starci.

   Smazat
  2. 18:07 Ty jsi tedy řádné, fašistické prase. Nafackuj nejdřív sobě, potom vychovatelům, že vychovali takového zbytečného zmetka. A odpal z NR, asociálních hovad tady netřeba, dobytku.

   Smazat
  3. 18:20 OK, padám. alespoň víš dědku, jak se věci mají

   Smazat
  4. 18:20 Ty si blbý až to s tebou bouchá o zem asociální mladý trouba.

   Smazat
 16. Pan Valenčík mluví o elitách, ne o starých a mladých popelářích.

  Žádná instituce není nastavena na to, aby financovala společné fungování tří nebo čtyř generací. Vysoké školy mají peníze podle předpokládaného počtu asistentů, docentů a profesorů.

  To je důvod, proč se o tyto pozice bojuje a proč si je lidé závidí.

  Můj otec byl parasitolog světové úrovně. Když mu bylo 62, řekl mu o generaci mladší proděkan, že mu nepovolí cestu na pozvání na zahraniční universitu. Prý zabírá místo mladým. Co na tom, že šlo o uznání pro universitu a že náklady nesla zvací strana. Děkan fakulty pak toho nýmanda usměrnil.

  To je jen obrázek toho, jak se nakládá s lidmi staršími o jednu generaci.

  Boje o profesury a pozice jsou tuhé i na Západě. V roce 1992 nedostal jistý Valerij Trafikant profesuru na Concordia University v Montreálu. Obvinil její vedení, že neoceňuje jeho práci, respektive se na ní přřiživuje. Když se stížností neuspěl, zastřelil 4 kolegy, které považoval za zloděje a příčinu svého neštěstí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:20
   Jírovec ty seš skutečně zlostnej patron. Napřed elity, potom zlej důchodce popelář. Nemáš to lehký.

   Smazat
  2. 20:00 to se to tam moje replika na Ramona líbila, že se musíš opičit?

   Smazat
 17. 18-07Ty nevíš co je láska k rodné zemi,láska k svému národu.Ty by jsi byl první,který by se přidal k fašistům.Věřím,že ani nevíš,proč se začala migrace a čeho tím chce kabal dosáhnout.Jsi ubohá troska,ubohý hadr,který plápolá ve větru a neví která bije.Ty to určitě někam dotáhneš.-konec---LM

  OdpovědětSmazat
 18. http://outsidermedia.cz/retro-mlade-nedesi-pracovat-po-smrti/

  OdpovědětSmazat
 19. Tématem diskuze se stal konflikt, blbost mládí versus moudrost stáří a vzpoura mladých proti autoritě starších.
  To se pořád v generacích opakuje, ti mladí až budou staří si to také zažijou. Nebo taky ne, protože jejich mladí po jejich výchově se s nimi srát nebudou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ti mladí blbečkové jenom provokují, až dojde na ně stáří, tak je jejich mladí okradou o úspory a majetek, praští do té blbé palice a zahrabou.
   Budou mít, to co tu propagují.

   Smazat
 20. Je smutné a příznačné jak se všemi diskusemi na Nové republice táhne jako červená, smradlavá linka nenávist starých postbolševických frustrátů k dnešním mladým.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:14 Ne ke všem jen k fanatikům v havlojugent víš provokatére z neziskovky.

   Smazat
 21. 23:14 Ty musíš být opravdu velkej ZAMINDRÁKOVONEJ pitomec.Nemáš nic jiného v té vygumované palici ,než havlo havlo CHUDÁKU

  OdpovědětSmazat
 22. Všichni jste zapomněli,že Klaus udělal geniální tah,kdy přebytek peněz na DÚ převedl do stát.rozpočtu a tím i přes průšvihy stále vykazoval přebytkový rozpočet.Nehledě na to,že peníze z privatizační prodejů jsou už dávno pryč a nikdo vlastně neví za co byly utraceny!

  OdpovědětSmazat
 23. Jsou civilizace a kultury, které si stáří váží. Kdo je schopen se o tom zasvěceně zmínit?
  Ti mladí, co se tady producírují vůči starším a starým zřejmě nenávidí i vlastní rodiče. Možná se jedni nebo i druzí něčím provinili.
  Taková už je společenská spodina.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.