Reklama

.

.

úterý 17. července 2018

Porušení zákona v přímém přenosu aneb průzkum bojem: Jak křehkou pozici má v naší republice zákon...

Lenka Procházková
17. 7. 2018
Každý, kdo někdy v Praze organizoval veřejné shromáždění, dobře ví, že je marné pořádat tyto akce v blízkosti budov Parlamentu ČR, neboť to legislativa nedovoluje. V příloze zákona 252/2016 Sb. jsou adresně vypsána místa, kde jsou shromáždění nezákonná a jako první je uvedena Sněmovní ulice v Praze 1. Mohu dosvědčit, že i při pouhém sbírání podpisů na petici jsou aktivisté postávající u petičního stánku umístěném na protějším chodníku v dohledu budovy Sněmovny vždy legitimováni a policie průběžně monitoruje jejich pohyb.


Ve středu 11. července 2018 se v rozporu s platným zákonem ve Sněmovní ulici shromáždilo několik desítek lidí. Přítomní policisté umožnili demonstrantům oblehnout hlavní vchod do Sněmovny, v níž probíhalo jednání před hlasováním o důvěře vlády. To, že policie nezakročila, znamená, že kdosi nezákonnou nátlakovou akci zaštítil.

Zatímco poslanci v obležené Sněmovně debatovali o tom, zda absolvování Vojenského gymnázia Jana Žižky je nesmazatelnou skvrnou v životopise zákonodárce, za vraty Sněmovny jim řvoucí a pískající „lid“ předváděl, jak křehkou pozici má v naší republice zákon, když i policisté, kteří jej mají chránit, mohou přijímat a plnit rozkazy k jeho porušení. Průběh středečního večera a noci ukázal i slabost silového ministra vnitra, když nedokázal (zdánlivě nepopulárním) rozhodnutím dát ulici před Sněmovnou jménem zákona vyklidit.

Účel světí prostředky
Chceme - li události středečního večera a noci rozklíčovat za pomoci starého politického a jezuitského sloganu, že účel světí prostředky, musíme postupovat od známého k neznámému. Užité prostředky jsme viděli v přímém přenosu, a nebyl to jen kompars v setmělé ulici, ale i narážky některých opozičních politiků z tzv. Demobloku vyslovené do mikrofonu v jasně ozářeném sále Sněmovny. Z oněch provokujících odkazů na probíhající demonstraci bylo zřejmé, že mezi nezákonným srocením pod okny a některými zákonodárci v sále je souhra. Co bylo účelem toho spektáklu, v němž roli statistů sehrála i nečinná policie?

Vylučovací metodou zjistíme, že záměrem dramaturgie nebylo zvrátit závěrečné hlasování. Podle závazných dohod měla vláda důvěru předem zaručenou (i s rezervou několika nepřítomných poslanců) a zrežírovaný povyk pod okny, přestože trval dlouhé hodiny, nemohl výsledek hlasování ovlivnit. Co tedy bylo účelem oné nátlakové akce?

Průzkum bojem

Myslím, že se jednalo o testování, kdy Demoblok vyslal vládě jasný vzkaz ve smyslu: Pohleďte na tu nezákonnou demonstraci přímo u vrat Sněmovny, kterou média ochotně přenášejí. Tak ukažte, co jste s tím schopni udělat!

V tomto testu lidsky obstál premiér, když se dokázal postavit tváří v tvář agresivnímu davu. Politicky však vláda u občanů důvěru ztratila ještě dřív, než ji od poslanců získala. Neboť ukázala, že toleruje nezákonné prostředky z obavy, aby policejním zásahem nepopudila „lid obecný“ a nerozpoutal se nějaký majdan. Ten ale nehrozil. Stačilo na obou stranách úzké Sněmovní ulice včas postavit zábrany a použít tlampače. Z opakované citace zákona 252/2016 Sb. by nejen demonstranti ale i televizní štáby a diváci u obrazovek pochopili, na čí straně je právo. Pokud by se průběh odehrál takto, nemohli by poslanci z Demobloku dál rozněcovat „spontánní nesouhlas“, protože by tím naváděli k porušování platných zákonů. Ostatně je poněkud absurdní, že mnozí z těchto opozičních poslanců, kteří před kamerami tak horují pro občanské svobody a fyzické obležení Sněmovny vnímají jako chválihodnou angažovanost, stejnými ústy považují svobodu slova na internetu za hrozbu demokracie.

Takzvaný průzkum bojem, jehož jsme byli svědky v průběhu středečního večera a noci na čtvrtek, předznamenal, jaké nátlakové prostředky jsou schopni někteří opoziční politici uplatňovat v budoucnu. Současně však tento test naznačil, že vláda, která není schopna ve jménu zákona jednat ani „doma“, jen stěží najde sílu a odvahu k hájení zájmů České republiky a její legislativy na mezinárodním kolbišti.

Do první zrady
Je možné, že důvěra vládě, vyslovená několika poslanci za ČSSD podmínečně „až do první zrady“, brzy vyprší a že podpis pod touto zradou bude patřit ministrovi zahraničí (ČSSD), který v souběžné funkci ministra vnitra porušil shromažďovací zákon, který v roce 2016 on sám signoval jako tehdejší předseda Sněmovny. Tím chci říct, že vědomé porušení zákona, ke kterému v přímém přenosu došlo, nebude-li zahájeno jeho transparentní vyšetřování dle hesla: padni komu padni, může být prvním krokem k předčasným volbám. Neboť nátlakové metody podobné fašistickým jsou s demokracií stejně neslučitelné jako někdejší komunistické praktiky užívané při získávání moci a zastrašování politických protivníků. Každý, kdo tyto metody užívá a každý, kdo jejich užití nezabrání, ačkoliv k tomu má kompetence a oporu v zákonu, patří před soud a nikoliv do zákonodárného sboru, neboť se podílí na vytvoření nebezpečného precedentu.

Démon souhlasu

V setmělé Sněmovní ulici se během nátlakové akce objevily i transparenty s portrétem Milady Horákové. Ženy, jež byla za totalitního režimu v přímém rozhlasovém přenosu odsouzena k smrti. Existují i filmové dokumenty z onoho procesu. To, že se 11. července roku 2018 zneužitá tvář Milady Horákové znovu ocitla před kamerami, aby zaštítila nezákonnou akci, je nejen vrcholně nevkusné ale doslova otřesné. Žena, k jejíž popravě přispěla mediální kampaň, která vyvolala v tehdejší zmanipulované veřejnosti démona souhlasu s trestem nejvyšším, přece nemůže dnes sloužit jako „beranidlo“ při ataku na Sněmovnu a na rozum statisíců diváků, kteří nezákonnou akci sledovali u obrazovek!

Manipulace s vědomím občanů je totiž v době internetu mnohem obtížnější než kdykoliv dříve. A pár desítek komparzistů mávajících portrétem Horákové - oběti totalitní zvůle - nemůže ve veřejnosti probudit démona souhlasu s návratem totalitních praktik.

Vyhodnocení testu

Je „pátá kolona“ skutečně tak tupá a nevzdělaná, jak se jeví? Vyhodnocení testu, kterým měla zjistit, jak bude nová vláda reagovat na zastrašování, sice pro vládu (snad s výjimkou premiéra) dopadlo tristně, ale ani v táboře Demobloku fanfáry nezazněly. Očekávaná podpora „lidu obecného“ nenastala a z debat na internetu je zřejmé, že láhev hozená ze tmy na premiéra, zapůsobila na vědomí televizních diváků jako signální světlice. Ozářila scénu a během jediné vteřiny jsme měli jasno o tom, kam až tyto nezákonné metody mohou vést. Z výsledků středečního riskantního testu tedy nejlépe vyšli občané. Policie v jejich očích ztratila kredit, ministr vnitra byl vyhodnocen jako ustrašenec a „pátá kolona“ zřejmě dostane výpověď (nejen z budoucí Sněmovny ale i z dnešního „vedlejšáku“). Premiér získal chybami protivníků prodlouženou šanci k tomu, aby přehodnotil záměry, které jej kdysi do politiky přivedly. Nevím, zda je schopen tu osudovou výzvu pochopit. A přijmout. Jeho voliči v to doufají. Nás ostatní, kteří svoji důvěru nestavíme na víře ani na ojedinělém emotivním zážitku, může premiér přesvědčit o své státnické kompetentnosti jen svými budoucími skutky. Pro začátek třeba tím, že znovu otevře provokativní kauzu „novičok“. Pokud to dokáže se stejnou odhodlaností, s kterou dal otevřít vrata Sněmovny obléhaná zverbovanými řvouny, vykročí na cestu suverénního politika. Je to obtížná a riskantní cesta, ale k obnově suverénního státu žádná jiná nevede.

29 komentářů :

 1. Mám technický dotaz. Existuje v Praze firma, která na objednávku zorganizuje demonstraci za cokoliv? Jak je dokumentováno, zákonný zákaz není překážkou k ničemu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fa. Pražská kavárna a.s. a Kalousek s.r.o.

   Vymazat
  2. Ta firma, která organizuje podobné demonstrace sídlí na Tržišti.

   Vymazat
  3. Je jisté, že nikdo z předsednictva Parlamentu nemuže v takovém případě porušení zákona úkolovat policii. Ovšem je-li už takový zákon o konání do určité vzdálenosti od Sněmovny, pak ostraha parlamentu a příslušná okrsková služebna
   policie by měli automaticky zakročit, i kdyby si měli vyžádat posili, aby nezákonosti zamezili, v opačném případě se na ni podílejí. Zvlášť je tato podpora nezákonnosti do očí bijící u pravicových dacanů a jejich "užitečných idiotů", kteří se demonstrace účastnili. Tím spíš, že někteří pravicoví poslanci kdysi v Parlamentu tvrdili´, že nezáleží na formulaci zákonů, ale na tom, aby se dodržovali. Je evidentní, že jejich ideologická sebestřednost přináší jejich totální strátu sebereflexe.

   Vymazat
  4. Divím se. Vy jste si za 29 let ještě nezvykli na to, že zločinný režim používá dvojí metr? Tak jak je na pásmu jedna stupnice v palcích a druhá v centimetrech, tak je v tomto případě u nich jedna stupnice korupčnicko kavárensky-povalečská a druhá toto všechno potlačovatelská. Pro obyčejný lid zase mají metr se stupnicí zbohatlickou a chudobnou...
   V jistých případech zákon může být porušován a v jistých ne...

   Vymazat
 2. Jsem bývalí socan a po tom co Sobotka provedl s Babišem a nikoliv s Hermanem i bývalí volič socanů.
  Po spojení ANO s ČSSD vím, že nebudu volit ANO, ale SPD nebo KSČM.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem na tom stejně.

   Leo

   Vymazat
  2. Jsem bývalý dlouholetý volič KSČM a volím SPD salonní radoby komunisté se můžou jít zahrabat.

   Vymazat
  3. 23:48 taky tak a myslím, že nás bude čím dál víc

   Vymazat
  4. Líbí se mi,že občané dostávají rozum,jako já....možná nás bude víc.....

   Vymazat
  5. 8:06 Nevěřím ,že takovejch hlupáku je více

   Vymazat
  6. Byvali clenove nemecke soc-dem.v Sudetech volili v roce 1938 take hitlerovce.A jak to dopadlo.

   Vymazat
  7. Proč sem Bagoune pleteš hitlerovce? Co má s nimi SPD společného??. Že ty budeš propagandou zblblej??!...

   Vymazat
 3. To je selhání policie nebo zákony pro zaplacený havlojugend neplatí nakonec ta verbež bude běhat po Václaváku s pistolema???

  OdpovědětVymazat
 4. Možná, že těmi pistolemi budou i střílet, ale můžeme být klidní, bude v zájmu pravdy a lásky, tak jak všechno od pádu bývalého režimu, že?
  Morave

  OdpovědětVymazat
 5. Procházková- vrať se do HROBU!!!

  OdpovědětVymazat
 6. Vzpominam si ,jak jsme byli rozehnani pri vzpominkove akci v kvetnu 2015 pri ucteni českych padlych na hlavnim nadrazi v Praze.Česka policie vyrvala mikrofon a vyzvala k rozchodu .Shromazdeni bylo povolene,nadrazni chodba neni parlament a chrabra policie se cinila.Pani Prochazkova ,skvele napsano!!!

  OdpovědětVymazat
 7. Vyjádření k tzv. "Demokratickému bloku":
  Tento blok hájí demokracii zuby nehty, zvláště někteří jejich členové, ať jsou z jakékoliv strany.

  Obzváště jedna osoba v tom vyniká! Při hodnocení povolené-nepovolené demonstrace před parlamentem dokonce omlouvala "útoky" různými předměty na premiéra! "Ti lidé byli FRUSTROVANÍ, že se K MOCI znovu dostává KSČM".
  KSČM je legální strana, tak jako všechny strany na naší politické scéně.

  Jsem jenom zvědav, zda ta ženská podá trestní oznámení na porušení zákona č 252/2016 Sb.!!! Jestliže tak neučiní, tak to není ani "ženská" ale pouhý parazit s bývalými komunistickými manýry (budu jen kecat, hlavně jak z toho mám prospěch). Hlavně, jak má plnou hubu demokracie!

  OdpovědětVymazat
 8. SEZNAM. Neměli bychom se podívat, zda paní Procházková není plagiátorkou?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu pane Šídlo. Není důležité, zda policie a ministr vnitra i další demoposlanci porušují zákon.
   Neodpustitelné a trestuhodné je, že někteří studenti opisovali. I já jsem během školní docházky opsal většinu domácích úkolů. Mám však proti vám jednu výhodu. Přemýšlím sám. J.O.

   Vymazat
 9. Co je dovoleno volovi, není dovoleno občanu. Co chcete, když veškerá moc ve státě v diktatuře kapitálu pochází z peněz!? Komu slouží tzv. sloupy státu? Přece penězům! A kdo je má? Bezdomovci? Nezaměstnaní, námezdní síly? To bych se moc divil a byla by to jen demonstrace símulované demokracie, kdyby zákony platily i pro kapitalisty a jejich poskoky v tzv. systémových partajích!

  OdpovědětVymazat
 10. Už to bylo někde napsáno, kompars v TOPrežii, produkční někteří oligarchové možná i zahraniční. Dobře, že se policie nezapojila, to by byl nářek nad pendreky, které násilím potlačuji svobodu názorů. Naopak,lze využít k prošetření, zda policie není řízená,tak jako ČŤ,aby šla nezákoné (určitě místně nepovolené) provokaci několika občanů naruku.Takových provokací určiťě bude víc. Chce to klídek, na hrubý pytel dát naopak jemnou záplatu to není slabost, ale kurz kavárny ke slušnosti.

  OdpovědětVymazat
 11. ,,Určitě to nebyla demonstrace, ale církevní shromáždění. Ale pozor, příště vezou až do kostela za svými kazateli " !!!

  OdpovědětVymazat
 12. Obdivuhodně mnoho inteligentních vyjádření. Asi jak na Titaniku. Ale voda na kecy nedbá. Nejsme my hlupáci a ne-potenti?

  OdpovědětVymazat
 13. Nekonání policie ve Sněmopvní ulici velmi pěkně kontrastuje s horlivostí v případě "tykadel" (řidič Roman Smetana) nebo "holého zadku" (Martin Zapletal).

  V druhém případě jsem zaregistroval, že se alespoň jeden novinář mainstreamu, Martin Veselovský - proti stíhání ohradil. Je příznačné, že to rozhřčilo zrovna známého narkomana a exhibicionistu Jiřího X. Doležala z Reflexu, který Veselovskému napsal:"A dovedete si prosím představit něco - cokoliv - co více splňuje skutkovou podstatu trestného činu výtržnictví, než vystrkování holé p**ele na spoluobčany?"
  Není mi známo, zda byl za svůj oblíbený kousek - vylézt na stůl a stáhnout si kalhoty - kdy stíhán nebožtík Ivan Martin Jirous ("Magor"). Když to udělal ve vídeňské hospodě, nic se nestalo.

  Nejpravděpodobnější vysvětlení toho překvapivě různého přístupu je, že policie byla patrně informována, že demonstrace porušující zákon, se účastní samí slušní lidé.....

  OdpovědětVymazat