Reklama

čtvrtek 5. července 2018

Poučení z krizového vývoje 2.0: Kdy je sestřelení dopravního letadla skvělým činem? Držme palce Trumpovi. Vývoz demokracie se prodražuje. Po brzkém summitu v Helsinkách budeme vědět víc. Kdyby 10.000 Jandů s klarinety...

Petr Trombik
5. 7. 2018 ProtiProud
PETR TROMBIK připomíná jednu poučnou epizodu z dob, kdy sestřelovat civilní letadla bylo hrdinství a ptá se, zda toto jsou skutečně ty báječné západní hodnoty, k nimž se modlíme


Už je to dávno, co jsme byli pevně zakotveni v táboře míru a socialismu. Nyní pevně kotvíme v táboře demokracie, lidských práv a hodnot. Vzpomeňme dvou akcí, které proběhly v jejich jménu. Podobných akcí a s většími "vedlejšími škodami" bylo jistě víc, snad nepočítaně. Bylo by to na plný regál v knihovně. Jedna má však výročí - a vyšetřování druhé pokračuje.

V roce 1988 sestřelil křižník USS Vincennes íránské dopravní letadlo, protože si spletl Airbus se stíhačkou. Zahynulo všech 290 osob na palubě Airbusu, cestujících na pouť do Mekky. Tragédie íránských poutníků byla označena jako "Mistaken identity", s českým názvem Tragická záměna, dílu seriálu Letecké katastrofy, uvedeného ČT 2.


Hrdinský čin


Přeložte si název sami. Přeložte si sami dokument celý, jako zkušenost s US Army, která je našemu světu stále k dispozici jen a jen na obranu hodnot a demokracie.

Nejmodernější křižník USS Vincennes, s dokonale odborně vycvičenou posádkou na palubě, sestřelil v íránských výsostných vodách íránské civilní letadlo v sebeobraně. Spletl si Airbus se stíhačkou.

Zásah s následkem zabití 290 civilních obětí byl pečlivě a rychle Pentagonem vyšetřen, velitel USS Vincennes byl shledán bez viny a vyznamenán. Vyznamenání předal kapitánu Willu Rogersovi, tehdy ještě jen viceprezident, G. Bush starší.

Velitel USS Vincennes byl vyznamenán za rozvahu, loď byla po návratu do mateřského přístavu s velkou slávou uvítána. Kupodivu se nám této informace dostalo aktuálně díky veřejnoprávní ČT 2 v sérii o leteckých katastrofách, tedy nikoliv goebbelsovské proruské propagandě. Určitě dokument nelze chápat jako neogoebbelsovský protiamerický fejk.

Vzhledem k uděleným vyznamenáním a oslavám křižníku po jeho návratu do mateřského přístavu, nutno zásah s 290 obětmi považovat za hrdinský čin mariňáků, nikoliv za nešťastný omyl či tragickou záměnu. Za ty se přece vyznamenání nedává. Američané to za hrdinský čin určitě považují dosud.


Nutná obrana


V případě této letecké katastrofy jsme v TV dokumentu nebyli ani tak svědky utrpení cestujících, kteří do jednoho zahynuli, ale obav statečných US mariňáků, z nichž nezahynul ani jeden.

Mariňáci pod velením zkušeného kapitána Willa Rogerse dělali všechno možné, aby civilní letadlo sestřelit nemuseli. Rejdili v dokumentu mezi zbraňovými systémy a obrazovkami radaru jako elektrické myši a velitel nejmodernějšího US křižníku vyhodnocoval míru pravděpodobnosti ohrožení.

"Velím nejmodernějšímu křižníku a teď bych měl jít s ním ke dnu, když mám nad hlavou něco a nevím co to je", táhlo mu asi hlavou. Nevěděl totiž, jestli je to spojenec nebo nepřítel. Věděl však vůbec někdo, kdo byl ve válce Irák-Írán spojenec a kdo nepřítel USA v Perském zálivu?

Pravděpodobné bylo cokoliv. Pravděpodobnostní povahu má totiž všechno, vždy a všude, kvantovou mechanikou počínaje a chováním US Army konče, takže z pravděpodobnosti vyplynula v hlavě zkušeného velitele US křižníku stoprocentní jistota a letadlo bylo pár minut po vzletu zničeno.

Křižník Vincennes a fregata Montgomery bránily bezpečnost USA v Perském zálivu za Irácko-Íránské války. To všichni dobře chápeme. USA a Západ dodávaly zbraně oběma stranám konfliktu, jak víme i z Irangate. Zájmy tam USA měly, a tak je musely bránit. A také musely bránit hodnoty, na kterých Západ stojí. Kdyby je nebránili, Západ by prohrál.

Z nepochopitelných důvodu ohrožoval Írán malými čluny nejmodernější US válečné lodě, takže je musely pronásledovat až do výsostných vod Íránu. Nechápu to ani já. Pokud by se malý člun přiblížil na kritickou vzdálenost k USS Vincennes nebo k Montgomery, byl by rozstřílen v mžiku na cucky tak jako nešťastný Airbus.

To všechno jsme v TV dokumentu mohli vidět. Snad tam ty íránské čluny obtěžovaly US lodě kvůli jejich mírotvornému poslání. Civilní Airbus nad USS Vincennes byl pro něj rovněž reálnou hrozbou, jako ty čluny.

Íránské čluny provokovaly v Perském zálivu ve svých pobřežních vodách, tak jako Kriegsmarine uprostřed Atlantiku za 2. světové a určitě by rády, tak jako Kriegsmarine, potápěly lodě. Airbusy k Luftwaffe přirovnávat netřeba. Generalita i admiralita své řemeslo zná.


Dost bylo vítězení?


V žádném případě nesrovnávejte neštěstí íránského Airbusu s lety jiných civilních letadel a jejich tragickým koncem. Některé letecké katastrofy totiž nebyly dosud jednoznačně vysvětleny, na rozdíl od uvedeného letu. Kdyby byly, určitě by zúčastnění byli vyznamenáni a oslavováni.

Například už 38 let je bezvýsledně vyšetřováno sestřelení DC 9 společnosti Itávia s 81 obětmi.

Italský president Mattarela k tomuto výročí tragédie minuly měsíc řekl: "Budeme pokračovat v cestě za pravdou". Předseda italského parlamentu Fico jen konstatoval "Dost bylo ticha."

Jedna z verzí tragédie, která je známá jako "masakr v Ustice", poukazuje na tehdejší "testování Kaddáfího" Phantomy z letadlové lodi USS Saratoga. Libyjské stíhačky byly úspěšně sestřeleny. Jednou z nich však údajně bylo nešťastné italské DC 9 s 81 osobami na palubě. Pokud Italové dotáhnou vyšetřování do konce, třeba budou piloti Phantomů vyznamenáni.

V osmdesátých letech minulého století mnozí z nás drželi palce prezidentu Reaganovi, aby jeho Říše dobra zvítězila. Po třiceti letech už nejeden z nás touží jen po jednom, aby "Říše dobra" neustálého vítězení konečně zanechala.

Prezidentu Trumpovi proto držme palce, aby se mu podařilo splnit slib, že USA za jeho prezidentury přestanou prosazovat ve světě americký způsob života a západní hodnoty.

Lze mu věřit, protože export demokracie je drahý a je na čase exportovat i jiné zboží, což je dobrý argument pro obchodníka. I za cenu celních válek, ve kterých alespoň nejsou ztráty na životech.

EUnuchie prosazování Evropských hodnot bez USA globálně ani kontinentálně nezvládne i kdyby deset tisíc Jandů hrálo na klarinety. Uslyšíme brzy, jak budou vyhrávat po Helsinkách.


- - -
Související:

Naše české válčení: Vždy na špatné straně, přesto vyhráváme. Další průšvih přede dveřmi? Na poslední chvíli šup ke zločincům. Švejkovská strategie na věčné časy? Záminky k vraždění z jedné i druhé kapsy

11 komentářů :

 1. Jo pěkný článek a nikdo není potrestaný to je jak v tonkinském zálivu tam též byly „nebezpečné" Vietnamské čluny.

  TADY SI MŮŽETE PŘEČÍST KDO HLASOVAL PRO CENZURU INTERNETU:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201807057666725-cenzura-internet-varovani-EU-Okamura-kritika-migrace/

  OdpovědětSmazat
 2. Příčina havárie letadla DC-9 nebyla objasněna, ale soud v roce 2013 pravomocně obvinil italskou vládu, že nezajistila bezpečnost prostoru pro civilní letadlo.

  (http://web.archive.org/web/20160304105142/http://www.letectvi.cz/letectvi/Article73970.html)

  To samé by mohlo platit pro ukrajinskou vládu, která povolila (ne-li přímo odklonila) let MH 17 nad území, kde se bojovalo.

  Pokud jde o iránský Airbus A300, posádka amerického křižníku, která měla nejmodernější elektronické vybavení, si ho prý spletla se stihačkou F-14 Tomcat, kterou používala iránská armáda. To je asi dost umění, protože "wide body" A300 má rozpětí křídel 44 a délku 55 m. F 14 je sotva poloviční
  20 x 19 a má úplně jinou siluetu. Pro dokreslení: známý Airbus A200 má rozměry 34 x 38 m.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Navrch ten Airbus měl zapnutý transpondér!

   Smazat
  2. Nepleťte do toho MH17! To je éévropská hodnota a politická záležitost. Kdyby se to nestalo, co by potom jandové dělali?

   Smazat
  3. J.Jírovec, že Ukrajina nevydala NOTAM nad 8000 m, to neznamená, že tudy měli všichni letět. Zodpovědnější aerolinky svoje lety přesměrovaly.

   Smazat
 3. z jiného soudku a radši bez komentáře : https://aeronet.cz/news/soud-ve-strasburku-zamitl-stiznost-rodiny-po-zavrazdenem-ceskem-kuchari-v-londyne-protoze-gastarbeiteri-z-vychodu-jsou-v-britanii-nenavideni-a-soudy-se-jich-nezastanou-obratili-jsme-se-na-pravnika/

  OdpovědětSmazat
 4. PodVocasnici o klarinetech nesni...
  A jestli si nekdo mysli , ze Ukrajina dostala a dostava stovky miliard od neocons za NIC, tak se seredne myli. Musi UKROfasistsi vrazdit masakrovat /tak jako afroarabove po celem svete / a kdyz prijde rozkaz masakrovat i letadla s detmi ..

  OdpovědětSmazat
 5. Penize dostavaji predevsim od Merkel plne podlych spinavych lesbickych triku a lzi , Saudi Arabie , Emiraty a USA + od uskocneho opilce EU....Co vydiraji vsichni tito parasiti z nas a co zbyde potom a co ukradnou...!! Tito deformovani , uchylove /Macaroon/, pak miluji slouzit a sadisticky tyrat populaci , organizovat teroristicke masakry , ovsem demokraticky..
  Dnes se na ne vymrstil konflikt , kdyz germani cpou afroaraby rakusanum a ty je cpou zpet. italove cpou afroaraby spanelum a francouzum a snad uz jsou veci v pohybu abychom prezili...Ale musime take neco delat PROTI PODVOCASNIKUM A jinemu spinavemu hnusu vsude kolem...

  OdpovědětSmazat
 6. Externí je, když sestřel letadla provede mocnost jako je Rusko nad územím státu Ukrajina a pak dělat jako, že mi ničeho. Svině ruský....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Moc bych nevsadil na to, že víte aspoň vy sám, co jste vlastně zatoužil světu sdělit.

   Smazat
 7. Je to zločinná společnost, kde vítězí pouhá, byť jen planá, síla slov...
  J.C.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.