Reklama

pátek 6. července 2018

Proč je doma nejlíp, když všude jinde je dobře

Patrick Ungermann
6. 7. 2018
Prožitek krajiny je pro mě rozhodující. Fotografování (snímání) krajiny mi přináší silné zážitky. Nebo stavba krajiny v akváriu. Anebo běžnodenní práce v krajině. Vůně krajiny, nasycení krajinou… V pátém čísle časopisu Protestant z letošního roku píše evangelický kněz o tom, jak světí studánku. A také o ohromném posunu vědomí od starořeckého Narcise (který se ve vodě jen shlížel, až došel k sebevraždě) k Ježíšovi (který se o vodu – o cestu k Bohu s námi dělí). A následuje věta: „Nemusíme se odrážet na zrcadlech vod sebezahledění, jak to prezentují národovci…“ Jsem český národovec.


Když se mě mladíci ptají, proč ještě nejsem tetovaný, říkám, že kdyby Bůh chtěl, abych byl tetovaný, už bych se tak narodil. Narodil jsem se jako Čech. Neumím si představit, že by se to stalo bez boží vůle. Když se na krajinu, která je pro mě důvěrná, podívám českýma očima, vidím českou krajinu. Přišel jsem na svět v jednotě s touto krajinou. Narodil jsem se k české mateřštině. V českých školách mě obklopovali čeští spolužáci a učitelé. Staří mi vyprávěli příběhy Čechů. Určitě mě to v mnohém předznamenalo. Jsem teritoriální. Nakonec, kam bychom zvali hosta, nemít své teritorium? Kam bychom se vraceli domů? Ve mně se vzrušení cestovatele násobí prožitkem hranic. Čekání na hranicích mi nikdy nevadilo. Tak, tady je to jiné, uvědomím si za hranicemi.

Stalo se vám, čtenáři, že jste se vraceli z veliké dálky? Jistě se vám to přihodilo. Vystoupíte z létacího stroje na některém z mimořádně rozlehlých letišť a zamilujete si Evropu. Tohle už je můj světadíl. Zajásáte i nad vtíravou angličtinou, protože konečně vystřídala nečitelné znaky. A překročíte hranice vlasti. Sláva! Tady rozumím skoro všemu. Na druhou stranu v Chebu docela všemu nerozumím. Zhruba za Náchodem mě příjemně vyladí pocit blízkosti. A v Meziměstí se třesu nedočkavostí: Ještě pár kilometrů a jsem doma, dočista doma!

Často až ve vzdálené Tramtárii si v sobě uvědomíme člověka. Pozorujeme s úžasem objevitelů, jak se ti žlutí, černí, hnědí a rudí lidé chovají lidsky k dětem, k sourozencům, k rodičům, ke starým lidem, k manželům a manželkám, k vrchnosti a k podřízeným. A sepne nám to: Hrome, vždyť je to, jako u nás.

Dřív nebo později vás ale popadne smutek. Je adresný. Při plavbě lodí hluboko na jihu si našel i mě. V moři se mi zjevovala louka za domem, v ostrovech jsem spatřoval skalnaté lesy. Toužíte se vrátit a všechno nechat, ať to běží, kam chce. Stesk po domově nám zas jednou ukázal, že narodit se nemůžeme všude najednou.

Narodím se a s maminčiným mlíčkem se vpíjím i do mateřštiny. Drahá maminka je má první vlast. Tak družný a hluboký je to vztah. Časem se rozkutálím po domě, aby se on a celá má rodina staly mou vlastí. Přes děti sousedů a jejich rodiče se mi stane vlastí naše obec a její kraj. A zas přes tu mateřštinu, přes pohádky, přes humor, přes školy a přes dějiny celého svého dědictví, přes společná očekávání a přes kdoví co ještě najdu svou vlast a kulturu v národě a v jeho státnosti, pokud ji má. Sem si snadno dosadím pojmy: můj lid, má země.

Hezky se mi to vysvětluje na příkladu Střevlíka zlatolesklého (Carabus auronitens L.). Vídáme se s ním od Pyrenejí po Karpaty. Rozšířil se tak daleko, že na různých místech vytvořil zeměpisné rasy. Určitě to souvisí s nutností přizpůsobit se, nakonec, je to tak i u lidí. Všude se ten houževnatý dravec projevuje jako Střevlík zlatolesklý a všude je kapánek jiný. Shýbnu se k němu u nás v podhůří a vidím, že takový je právě tady. V Pyrenejích by mě jiný odstín jeho krovek nepřekvapil. A tak, zatímco se v cizině pídím po strhující jinakosti, jihnu u nás v lese nad domácí malebností.

Lidské světoobčanství vnímám buď jako snahu porozumět světu člověka, nebo ve smyslu, že jsme se rozběhli po světě a všude se nějak přizpůsobili. S trochou nadsázky se činíme od Severního po Jižní pól. A bez nadsázky od pláží vysoko do hor. Učitel národů Jan Ámos Komenský navrhuje všem žákům procestovat svět a poznat jeho tep. Už proto si neváhejme udržovat malebný svébytný domov. Projevíme tím životaschopnost v jedné ze světových lokalit, zvýšíme světovou pestrost a prohloubíme možnost důvěrných vztahů. A nakonec se z cest budeme mít kam vrátit. Vážím si těch, kteří zůstávají a dotváří doma pracující státnost.

28 komentářů :

 1. Správně pane Ungermann narodili jsme se jako Češi a zůstaneme Čechy. Těch pár světoobčanů kolem kraďouska ať se odstěhuje k makrele.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Narodil jsem se jako Čechoslovák, pak jsem byl Slovák, teď jsem Čech a Slovák. Chci být opět ČechoSlovák protože v jednotě je síla.
   Narodil som sa ako Čechoslovák, potom som bol Slovák, teraz som Čech a Slovák. Chcem byť znovu ČechoSlovák pretože v jednote je sila.

   Smazat
 2. Musíme vytvořit obrannou frontu, národní nezávislost, která je spojena s českou historickou tradicí a nezavislá na vnějších rozhodnutí. Takový postoj k celému národu povede k jeho univerzální mobilizaci a připravenosti na oběti ve prospěch této velké práce. Jak oživit bojový duch v národě? Je třeba říci pravdu o situaci, ve které se nacházíme. Bez ohledu na postoj vlády, stát, ve kterém se nacházíme vyžaduje vytvořeníé celostátní obranné organizace. Je třeba oživit duch předválečného skautingu a sokolského hnutí. Mladým lidem doma i ve škole by se mělo dostat patřičných znalostí o naší historii a zločiných cizáckých diktátorských režimech jako byl nacismus nebo habsburská monarchie. Nikdo neučí o historii českých odbojových činů, nerespektují se skutečný hrdinové, kteří položili život za vlast. Pražské kavárně je třeba zbavit jejího vlivu nad českou mládeží. Cíl pražské kavárny je všem inteligentním lidem zřejmý. Je to: zbavit národu jeho charakter a přeměnit ho na pasivní masu, která je nachylná k jakékoliv manipulaci. Nucené přistěhovalectví kulturně cizích prvků také slouží tomuto účelu. Obrana proti zbavení národnosti své totožnosti nemůže být pasivní. Musíme aktivovat organizaci na obranu národa, její účel a rozměr by měl zahrnovat celý národ. Potřebuje správné lidi do vedení, nový způsob myšlení, ověřená fakta a pravdivé informace.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hele, ale ty bys fakt byl dobrej politruk...

   Smazat
  2. 14:05 Správně. Politruci také byli čestní a vlastenečtí lidé. Jako je autor 13:20.

   Smazat
  3. 17:01 To jo, náš politruk na vojně, to byl čestnej, vlasteneckej, kovanej bolšán...

   Smazat
  4. Komunisté také hlásali, že "Republiky si rozbít nedáme!" A ČSFR nakonec protiústavně rozbili Havel, Klaus a Mečiar.

   Smazat
 3. No, takový detail: evangelíci nemají kněze a nic nesvětí. Jinak dobré a pravdivé.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo, abych nezapomněl - evangeličtí faráři bývají dokonalí mimoni.

   Smazat
 4. Vas se vazne nejaci mladici ptaji, proc nejste tetovany? :-D

  OdpovědětSmazat
 5. Pan Ungermann nám tu zahrál na lyrickou strunu. Ale nevadí, může být.

  OdpovědětSmazat
 6. On ten Urgemann pise moc pekne, to je jako jihoafricka DESIDERADA !

  Po nasilne integraci budete systematicky vrazdeni !
  Rozutecete se po svete ( ti stastnejsisi ) a mnozi z vas se nebudou schopni prizpusobyt jinym narodum kulturne ! Dopadnete jako bili Jihoafricane na Novem Zelande ! (Pouze ti stastnejsi.)

  OdpovědětSmazat
 7. 15:53
  ZMIZ TAPETOVAT JINAM ty prouASSackej havlountermensch HEDVÍČEK!!!!!

  OdpovědětSmazat
 8. 16:00 - Mugabe, ty poloopice, ja nejsem pan Hedvicek ! Ja nejsem pan Vecerek a ja nejsem pan Horni Dolni !
  Oni jsou INTELIGENTNI, oni sem nechodi !
  Ja jsem svetlonos honolulu a ja sem chodim rad. Ja zil v Africe mezi opicemi a ty jsi jedna z nich. To je proste NOSTALGIE !

  OdpovědětSmazat
 9. Mugabe , kde je tvoje studanka , kterou posvetil evangelicky knez o ktere pise autor ? Chystam se do Prahy na strudl, tak si rad odskocim, ti do ni nacurat.
  A nesvadej to, co pisi ja na pana Hedcvicka ! Ten je v tom nevine.

  OdpovědětSmazat
 10. Pane doktore Davide !
  Existuje v Cesku lek, ktery se jmenuje PROSAC ?
  U nas ho davaji neurotikum.
  Prosim nasypte ho do kafe, vasim cenzorum.
  Dvorakovi dvojitou davku.

  OdpovědětSmazat
 11. Jsi MEGABLB a TUPAN PROLHANEJ,HEDVÍČEK!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 12. To jsou zase příspěvky pitomců z jedné i druhé strany...Taková myšlenková osobní onanie. U honolula nic neobvyklého.

  OdpovědětSmazat
 13. Ten kdo zasel na Hedvickuv blog.... Prilis dlouho na mori , musi usoudit ze Rostislav Hedvicek z Kojetina momentalne zijici na Floride v tom nevine neni

  OdpovědětSmazat
 14. Moc hezký článek. Tak pěkné vyznání lásky ke svému domovu je radost číst.

  OdpovědětSmazat
 15. Hurvinci, vy sudickami osizena nedochudcata ! Vam nejde vysvetlit , ze Florida ma o 100 000 ctverecnich kilometru vice nez Cesko ! A ze ma 67 okresu a 21 millionu lidi. NEMOHU znat vsechny !

  Mam kamarady u policie v New Yorku a ptal jsem se jich kde zije pan Hedvicek. Pan Hedvicek je vysokym soudnim urednikem na vychodnim pobrezi Floridy, kdezto ja jsem DUCHODCE na jihozapadnim pobrezi Floridy.

  Pan Hedvicek na vas totalne kasle, vy neo-bolsevici, kdezto ja vas mam rad. Me vzdycky fascinovaly opice i ty BILE !
  To me zustalo z Afriky.
  Ja jsem nick honolulu a ja nejsem pan Hedvicek. A ja nejsem pan Vecerek z Vysocan.

  Hurvinci , vy nikdy nic nevite a nicemu nerozumite , protoze jste provincionalni KRUPANI a moje navstevy u vas, jsou to nejlepsi, co se vam kdy stalo.

  OdpovědětSmazat
 16. Ja jsem vas MAJAK , kteremu je zakazano osvetlovat nebezpecne uskali vasi existence.
  Jako majak na MYSU Dobre Nadeje v Capske provincii v JAR.
  A nick MUGABE vas cenzor mi to sabotuje - moje osvetlovani, protoze je vas narodni nepritel .

  OdpovědětSmazat
 17. Hurvinci ! ZAVIST je skareda vlastnost , ktera vas stale uzira a budi ve vas zast k ceskym emigrantum , kteri se dobre uplatnili ve svete !

  Vite o tom , ze Cech je vlastnikem nejvetsiho dolu na Platinu na svete, ale to je "tajemstvi".

  A v 70-tych letech Cech byl generalem slavneho regimentu v JAR, ale on utekl do Brazilie s portugalskymi dustojniky.

  A vite o tom, ze Cesi jsou velmi uspesni i v Canade a v Australii ? Ale oni se s vami vubec nebavi...

  A v JAR vlada v Pretorii prohlasila Cechy za druhe nejschopnejsi etnikum ze vsech immigrantu do JAR z let 68-69...
  T.j. realita, kterou by jste beze me nevedeli !

  Cesi se uplatnili LEPE nez Anglicane, Francouzi , Italove, Svycari, Belgicane, atd. atd. , hned za Nemci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tohle je pro tebe, nešťastný Honolulu, zkušenost jednoho emigranta z diskuse na jiném webu:


   Problem je, ze jakmile jednou odejdete, spadnete do mistni propletene pavuciny nutnosti existence (bydleni a strava a naklady s tim spojene). . zjistite, ze Vam moc nezbyva navic (nebo jste na tom hure jeste nez doma) a ze navic nemate moznost vetsinou sehnat praci, se kterou byste mohli nasetrit penize a eventualne se vratit domu a tam vynalozit svuj nasetreny kapital do vydaju spojenych s opetovnym zabydlenim doma.
   A tak valcite se situaci, leta ubihaji, pak se treba prijedete podivat na navstevu zpet domu a zjistite, ze vetsina kamaradu uz neni Vasimi kamarady, a ti, kteri zbyli, se hrozne divi, jaktoze jeste nejste dolarovi nebo librovi milionari.
   Spousta tech, kteri odesli, predstiraji doma, jak se maji venku dobre (znam hodne takovych), utraci doma penize, aby vypadalo, ze jsou na tom dobre, a vytvareji u domacich dojem, ze skoro kazdy je v emigraci uspesny a “za vodou”.) A tim podporuji falesne mysleni pristich nastavajicich emigrantu, kteri si naivne mysleji, jak konecne svym odchodem najdou zlatou zilu.
   Mohu Vam zodpovedne rici, ze 9 z deseti na tom v emigraci dobre neni, a jen jeden z tech deviti bude cestny na to, aby rekl, ze doma mu bylo lepe. A to jsem jeste optimista v tomto odhadu.
   Ja jsem se kazdeho, kdo mel tenhle posetily napad, a sveril se mi s jeho plany, snazil presvedcit, aby zustal doma, a jen zvysil jeho pracovni usili na uroven toho meho zde, a bude mu dobre.
   Sam jsem si prosel casy dobrymi i velmi spatnymi. Zjistil jsem, ze zapadni ” kultura” neni povetsine nijak dobra, a jen to, ze jsem se rval s osudem a pri svych padech jsem se nikdy nevzdal, mi pomalu, ale jiste umozni navrat zpet do vlasti, ackoliv mi zbyl uz jen jediny kamarad. A ze to bude hodne drahe, to snad nemusim vysvetlovat….Ale nebudu se vracet kvuli lidem….budu se vracet kvuli sve zemi, ktera, ackoliv se zmita v dusevni krizi vetsiny obyvatel a hledanim sve identity, je nejkrasnejsim koutem sveta, ktery znam.


   Zpytuj svědomí, a neotravuj neustále diskutující na NR.

   Smazat
  2. absolutni pravda emigrace tzv. politickych emigrantu nikdy nebyla nijak ruzova spise byla a je takova jak ji popsal vyse zmineny . Tito emigranti totiz nemaji s politikou a pronasledovanim absolutne nic spolecneho a nemaji ani nic z emigrace lidi z r 1948 ,to byla doba kdy slo o krk ale tohle jsou zoufali trumpove a sedmilhari a prezili ,neb v USA prezije temer kazdy ,ale jak to jiz nikdo nezviditelnuje .Vyjimka ovsem je Rostislav Hedvicek se svymi 8 domy na Floride a jinych castech Ameriky. Ma spoustu sluzebniku a milenek a casto ho vozi tryskacem do White Housu kde radi Trumpovi a jeho poradci Kushnerovi ,tomu mladsimu ,ten stary co byl za podvody v lapaku je jina story a na tu zarval Christie co byl v New Jersey prokousem a dal ho do basy .Taky zmizel z politiky . Ja tady ziju take nejakou desitku let a vim jak "lehke" je prezit a nejak zacit . A asi to vedeli i ti podvodnici s Havlem kdyz nemeli absolutne zajem nejak s nimi komunikovat ci je zvat ,vedeli kdo ze to utek Howgh Hedvicku praskaci

   Smazat
 18. 21:50 Duvod proc jsem je zacal "OTAVOVAT" byl osud Jizni Afriky. Chtel jsem je varovat a byl jsem o to pozadan Boery.

  UZNAVAM, ze to byla chyba. Oni "vi" vse daleko lepe nez
  ja. Ale jejich povahy lidozroutu me nadchly a ja se mezi nimi citim jako na Safari v divoke Africe. Proto je chodim rad drazdit.

  Co se tyce navstev do Ceska, tak tam neznam NIKOHO, oni vsichni umreli.. Ja se rad BOJIM, tak tam nekdy zajedu. Ale nevydrzim tam dele, nez 3 dny !

  Prijmu ceskych emigrantu, zalezi na povolani, ktere delali, ale ja NEZNAM z nich nikoho, kdo by mel nedostatek. O penezich se ve slusne spolecnosti nemluvi, vse se ale pozna podle bydleni a hracek.
  (A Cesi si na hracky potrpi vice, nez jine narody.)

  Cesti emigranti jsou zarazenou osinou v zadnici vasemu panstvu, protoze je stavi do spatneho svetla tim, ze lide v Cesku ziji ve vetsim nedostatku o proti napr. Kanadanum, Ausralcum a Americanum, ale jak je to napr. v Nemecku nevim.

  Pane otravovat je musim, prece by jste nechtel aby jim byly zatajivany dulezite informace, ktere jim Ct. 24 nerekne.

  Zadny monopol na informace v Cesku se NEBUDE TRPET ! Vzdyt je to proti nasi svate Constituci (prvni clanek).

  Prece nechcete, aby zde Mugabe tvrdil jeho nesmysly, ohledne naseho bydleni ci ohledne naseho oblibeneho presidenta.

  OdpovědětSmazat
 19. 21:50 - Pres veskere mazani moje pritomnost zarucuje navstevnost. Kdyz se odmlcim , jsem hledan !
  Lide citi moji uprimnost a pro nedostatek schopnosti rozpoznat politickou korektnost jsem vitan..

  Ale stejne jsem presvedcen o tom, ze vami jmenovani jini emigranti sem nechodi, protoze nad vami uz zlamali hul. Jsou proste chytrejsi nez ja. Povazuji to za ztratu casu. Oni jsou mladsi a venuji se kariere.
  Ja jsem po cesku duchodce. Mam casu mnoho, (nekdy).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hedvicku neznam jiny vyraz pro lidi jako ty ,jedine Idiot a patologicky lhar

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.