Reklama

středa 11. července 2018

Profesor rozcupoval americký pohled na Rusko. Jak to je s Putinem?

11.7.2018 EuroZprávy
Zhruba za týden se americký prezident Donald Trump poprvé oficiálně sejde se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem k dvoustrannému jednání, připomíná ruský politolog Vladislav Inozemcev. Profesor z Moskevské státní Lomonosovovy univerzity v komentáři pro server National Interest poukazuje, že mnoho expertů šéfovi Bílého domu radí, aby zůstal pevným a v žádném případě neuznal, že Putin je přítelem, spojencem či dokonce možným partnerem Spojených států.


Hluboce zavádějící teze

Inozemcev si tímto není zdaleka jistý: "Řekl bych, že Putin je státník, který věří, že je jedním z nejmocnějších mužů světa a jen chce, aby se k němu dle toho přistupovalo, debatovalo o globálních problémech a byl slyšen - nikoliv nějakým kolektivním orgánem či mezinárodním shromážděním, ale někým, koho pokládá za rovného." Trump do této šablony dobře zapadá, a proto profesor očekává, že mezi americkým a ruským prezidentem se může rozvinout nejen dialog, nýbrž i jisté přátelství, podobné tomu, které panovalo na začátku tohoto tisíciletí mezi Putinem a někdejším americkým prezidentem George W. Bushem.

Politolog upozorňuje na faktor, který je v USA brán jen málo v potaz: "Pro většinu politiků ve (Washingtonu) DC za poslední čtvrtstoletí existovaly dvě Ruska - jedno z 90. let, které bylo demokratické, tržně orientované a Západu přátelské, a druhé po roce 2000, které se stalo autoritářským a imperialistickým." Podobně američtí politici věří, že existují dvě skupiny ruských oligarchů, poukazuje odborník. Dodává, že má jít o ty, kteří vyrostli v dobách "volného trhu", a ty, které si vybral a živí Putin.

Danou tezi považuje politolog za hluboce zavádějící a mrzačící jakýkoliv realistický přístup k současnému Rusku. Vysvětluje, že existují ti oligarchové, kteří jsou členové Putinova blízkého okolí - například bratři Rotenbergové, bratři Kovalčukové, Igor Sečin, Alexej Miller, Ališer Umanov či Viktor Vekselberg - a ti, kteří se etablovali před Putinovým nástupem a měli vazby na jeho předchůdce Borise Jelicina - například Roman Abramovič, Petr Aven, Michail Fridman nebo Anatolij Čubajs.

Mnozí věří, že lze tyto osoby poštvat proti sobě, a tím rozpoutat "smrtící boj" uvnitř ruské elity, uvádí Inozemcev. Připomíná však, že i Putin přezdívá 90. letům "odvážná doba", během níž se ostatně stal politikem, přičemž se zdá, že ti "nejliberálnější" oligarchové přímo stáli za jeho největšími kariérními postupy a později z nich značně těžili.

Existuje pouze jedno Rusko

Příkladem je podle experta Petr Aven, jeden z hlavních akcionářů ruského konglomerátu Alfa Group, který se nedávno obrátil na Washington s tím, že jeho společnost by neměla být na sankčním seznamu. "Aven byl tím, kdo čistil Putinovy počáteční obchodní dohody, když byl druhý jmenovaný guvernérem Petrohradu, čímž mu umožnil vyvážet ropu, dřevo, hliník a další komodity výměnou za jídlo, kterého se městu nikdy nedostávalo," poukazuje politolog. Doplňuje, že během celé Putinovy vlády spravuje Alfa Bank účty řady státních podniků a silně financuje ruský zbrojní průmysl i vývoz ruských jaderných technologií.

Dlouhé roky byla klíčová obchodní divize Alfa Group řízena zetěm současného ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova a nyní zaměstnává Mášu Faasenovou, Putinovu nejstarší dceru, konstatuje Inozemcev. Alfa Group přitom neobviňuje z porušování zákona - soudí, že hraje pouze chytrou hru, je blízko ruského vůdce a prezentuje se jako archetyp civilizované obchodní společnosti, přičemž další podobné entity v Rusku jsou podobné a rády by šly v jejích stopách.

"Abych to shrnul, řekl bych, že až se Trump a jeho spolupracovníci setkají s ruským vůdcem, neměli by se utěšovat pohádkou o existenci dvou Rusek," pokračuje politolog. Deklaruje, že ve skutečnosti existuje jediné Rusko, Putinovo Rusko, kde jsou obchodní aktivity a veřejné služby dlouhodobě provázané.

Pokud někdo doufá, že existují lidé z Jelcinovy éry, kteří stojí stranou současného režimu, měl by si uvědomit, že jen před pár dny Kreml přiznal, že již osmnáct let je Putinovým oficiálním poradcem Valentin Jumašev, Jelcinův zeť a někdejší personální šéf, poukazuje Inozemcev. Americkým politikům by proto doporučil, aby nesázeli na nějaký vnitřní nesoulad v rámci ruské elity, ale mluvili s Putinem jako s vůdcem, který zcela konsolidoval svou moc a který bude Rusko řídit ještě dlouho poté, co Bílý dům opustí jeho stávající osazenstvo.Čtěte také:

13 komentářů :

 1. Zajímavý článek, podnětná je závěrečná věta "...(Putin) bude Rusko řídit ještě dlouho poté, co Bílý dům opustí jeho stávající osazenstvo." A co potom ti dnešní vedoucí eurohujerští politici?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Doufám že eurohujerští politici vypadnou a k moci se dostanou normální lidé.

   Smazat
  2. On to tam má Putin nadosmrti? Nebo jak oni to tam mají s tím prezidentským systémem?

   Smazat
  3. Putin už nemůže příště kandidovat. Ovšem ústavu lze přeci změnit, je-li to nutnost. A ona to pravděpodobně nutnost bude. Zatím tu není člověk, který by ho mohl nahradit.

   Smazat
  4. 14:36 Každý je nahraditelný.

   Smazat
 2. Když tam jednou nebude pan Putin, bude tam stejně pro ruský národ uvažující člověk - vlastenec.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Budme SPOLU SLOVANE!!!! Proti Americko, bruselsko - zidovskym zlocincum!!!! VIVAT PUTIN!!!!

   Smazat
 3. Putin je velmi chytrý,rozumný a zdatný. Nejde odstavit Jelcinovce jen tak, lusknutím prstů. Byl by to průser. To je jakoby jste chtěli provést transfúzi krve a to tak, že vypustíte starou krev a napustíte novou. Jó, pacient, Rusko by zemřelo ! Takže se to děje postupnými kroky. Potřebuje to čas a doufám, že před ukončením vlády Putina bude Rusko bez Jelcinovců zcela bude suverénní. V opačném případě čeká Rusko zanikne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč bez Jelcinovců. Jelcinovci bez opilého Jelcina mohou mít stejné zájmy na silném Rusku stejně jako Putin. A protiruské sankce jim jasně ukázali za kým mají stát a kdo bude stát za nimi. (USA a EZ to rozhodně nebudou - viz jak hodili přes palubu Ukrajinu , když nenaplnila jejich očekávání)

   Smazat
 4. 16:30 Pouze slaboduchý jedinec muže oslavovat netvora jako je Putin ,který má na rukou krev nevinných lidí.Krym Sýrie....

  OdpovědětSmazat
 5. 12:10
  POUZE havlountermensch MŮŽE OSLAVOVAT uASSacký okupanty,který VYVRAŽDILI MILIÓNY INDIÁNŮ,UKRADLI JIM ZEM UZ 73 let DÁL V KLIDU VRAŽDÍ,RABUJOU A LŽOU VSUDE,KDE SE JIM KDO V RÁMCI OPERACI TRVALÁ OKUPACE NĚKDO POSTAVÍ!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 6. 12:19 Tak tyto přispěvky nepíše jeden člověk. To samé jak přes kopírák .Není možné trávit 24hod u klávesnice.Rusácká ambasáda zaměstnává několik takovejch blbu .Nebo to organizuje přímo trolí farma v rusku

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rusofob 15:42 nezvládá logiku. Takovéhle výkřiky píše jeden a ten samej. Podle příšerné češtiny sice jde o projev nevzdělance, ale podle obsahu je to člověk, který ví o USA víc, než 15:42.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.