Reklama

středa 11. července 2018

Rozhovor Jaroslava Plesla: Václav Klaus o vládě: Komunisté se k moci nevrací,potenciální kandidát ČSSD Poche nepřesvědčil nikoho o tom, že to myslí vážně, stejně jako většina občanů této země, že sem žádné migranty pouštět nechce!

11.7. 2018   Rukojmí
Václav Klaus v rozhovoru
Podle Václava Klause nelze považovat toleranci vlády KSČM za návrat komunistů k moci. V exkluzivním rozhovoru pro MF DNES se bývalý prezident vyjádřil i k propírané kauze „Poche“ a velmi se podivil nad tím, že jeden člověk obsadí křeslo ministra zahraničí i ministra vnitra. “To je nevídaná kumulace moci. Nedovedu si představit, že by někdy od listopadu 1989 mohlo něco takového vzniknout,“ řekl Klaus.

šVláda má těsně před hlasováním o důvěře a KSČM ve Sněmovně zřejmě umožní kabinetu získat důvěru. Je to návrat komunistů k moci a je to problém?
Nejsem si úplně jist, že se jedná o návrat komunistů k moci. To je teze číslo jedna. Jestli komunisté umožní, aby vláda dostala důvěru, tak to ještě neznamená, že jsou komunisté u moci, a já bych velmi varoval některé krátkozrace uvažující politiky, aby na tom vybudovali svou opozici vůči této Babišově vládě. Ta vláda by měla být hodnocena a kritizována na základě toho, jak je sestavována, jaký má v sobě chaos, co je eventuálně v jejím programu, jak se bude chovat, a myslím, že by bylo strašně špatné, kdyby se místo toho operovalo laciným heslem: Komunisté jsou u moci. Uvažujme seriózněji.

Komunisté ve vládě nejsou, nicméně vyjednávání o vládě se zúčastnili. Toho se však zúčastnil i prezident Zeman, který mluvil do skladby vlády. Takže se nabízí otázka, kdo reálně tvoří vládní koalici?
Nevím, nakolik mluvil prezident do skladby vlády. Zaprvé to s ním nekonzultuji, tak to opravdu nevím. Zadruhé mám subjektivní pocit, že prezident půlku jmen v té vládě vůbec nikdy neslyšel a nezná, jako je nezná většina lidí. Nemyslím si, že sestavoval vládu. Tam byl jeden klíčový bod, což byla otázka ministra zahraničí, který bude za Českou republiku vyjednávat klíčovou věc pro budoucnost republiky i celé Evropy, a to, jak naložit s migrační krizí. A tam potenciální kandidát ČSSD nepřesvědčil nikoho o tom, že to myslí vážně, stejně jako většina občanů této země, že sem žádné migranty pouštět nechce.

Václav Klaus exkluzivně

Z vašeho pohledu se prezident zachoval správně, když zablokoval jmenování promigračního kandidáta na ministra zahraničí?
Vy to asi víte přesněji, když používáte slovo zablokoval. Já neznám ty nuance. Vím, že vystupoval velmi razantně a radikálně proti tomuto navrženému ministrovi. Jestli měl skutečné právo veta, aby to zablokoval, to nevím. Spíše si myslím, že tak banálně to nebylo. Byl to spíš pokus přesvědčovat jak pana Babiše, tak pana Hamáčka, aby tohoto člověka do té vlády koneckonců nebrali. To je můj výklad situace.

Každopádně prezident dosáhl svého. Andrej Babiš byl v té věci spíše neutrální, Jan Hamáček trval na tomto kandidátovi, proti byli komunisté a Miloš Zeman. Ale ten kandidát nakonec ve vládě není.
Teď nevím, jak komunisté, to nechci komentovat. Ale nejsem si zcela jist, že prezident Zeman dosáhl svého. To je nadsázka. Předpokládám, že kdyby on sestavoval vládu, vybíral by podle úplně jiných kritérií. To, že není obsazen post ministra zahraničí, je spíš výrazem toho, že prezident nedosáhl svého.

Protože tu máme něco nevídaného v historii, když jeden člověk sedí na dvou židlích, a to židlích tak angažovaných, jako je ministr zahraničí a ministr vnitra, neboli ministr pro vnější vztahy a ministr pro vnitřní vztahy, aby to měla ve svém portfoliu jediná osoba, to je nevídaná kumulace moci. Nedovedu si představit, že by někdy od listopadu 1989 mohlo něco takového vzniknout. Nemyslím si, že to prezident Zeman může považovat za bezvadný výsledek, a proto mám skoro pocit, že svého nedosáhl.

34 komentářů :

 1. Jestli mu bude sloužit zdravíčko, tak máme příštího prezidenta jasného. To bude teda povstání na kavárně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co povstání, už zase obnovili výrobu endiaronu, tak by kavárna měla začít objednávat.:)

   Smazat
  2. 16:53 Zeman už má smůlu kandidovat nemůže hlavně opět musíme zvolit pro Českého člověka a ne slouhu.

   Smazat
  3. 22:02 Zeman má smůlu a my obyčejní lidé velké štěstí.

   Smazat
  4. co znam z okoli vovčanum je to už u zadni časti těla kdo jim bude předřikavat kam maji jit a kde se maji uklonit když vidi blahorodi stejně jako kdyby vyhrala mirka knihovnice což by nebylo až tak daleko od pravdy když školstvi už je jen o tom kdo kolik da za ten ktery tittul ale i to jejich zasluha no mladej by mu mohl dělat mluvčiho a klivije knihovnici a zase by jsme byli bliž k tomu vysněnemu komunismu samosebou že jen pro rodinku zučastněnych a samosebou každoročni jarni a zimni valorizaci vrchnostenske gaže

   Smazat
 2. Proč se vůbec zaobírat takovou blbostí, jako je tvrzení, že tolerancí vlády oligarchy a poslušných se dostávají komunisté k moci?
  A i kdyby získali místa ve vládě, proč by to měl být problém? Komunisté se nirmálně účastní voleb a získávají od voličů mandát. Proč by jej nemohli naplňovat? Tak jsme ještě aspoň trochu demokratická země, nebo nejsme a vlády se smí účastnit pouze "strany národní fronty"? Tu schvalují USA, nebo nějaký jiný arbitr?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ad 17:47 - Přece na čarování kolem sestavování vlády, musíte vidět, že arbitr je. Snad Vás to nepřekvapuje!

   Smazat
  2. Zlatej oligarcha, hlavně tam nedat Sorošem nasazené lidi, jinak nám hrozí další bilionové dluhy. Znáte ty šmejdy co tvrdí, že "zdroje jsou". Pane, za to se dávají tučné fleky v EU a místo důchodu berete každý měsíc výhru ve sportce..

   Smazat
  3. Podívejte se kolik zločinů v historii způsobili flanďáci a dnes KDU křičí jako potrefená husa proti komunistům. Kolik zločinů způsobila ODS,KDU,ČSSD a další od roku 89. A i Ti mrtví jsou.Smradi a s..ně jsou pořád stejní již od vzniku civilizace.

   Smazat
  4. 19:09 No jo, čéče, ale z tohoto pohledu žádnej "čistej" ve Sněmovně nesedí. Tak co s tím, safra?

   Smazat
  5. Drtivé vítězství Andreje Babiše o 14 hlasů! Ožrala Kalousek si za gigantické zlodějny již může chystat tepláky.

   Smazat
  6. 18:30 "Znáte ty šmejdy co tvrdí, že "zdroje jsou". - Promluvil šmejd, co tvrdí, že "zdroje
   nebyly a nejsou". A je jasno. Vlastně ani nebylo co rozkrást!

   Smazat
 3. Člověk, který mnoho let pomáhal rozkradení státního majetku a pak amnestoval největší lupiče v zemi, se blahosklonně vyjadřuje k politickému dění.
  A Nová republika považuje za důležité s jeho moudry seznámit čtenáře!
  Není nad "alternativní" média!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jan Kopecký

   Za to vy zjevně představujete "skutečnou pronárodní alternativu" (což je v případě vaší inklinace k marxismu oxymorón).
   Václav Klaus je v tomto ohledu rozhodně větší alternativou, než vy se svým marxismem.

   Být vámi, raději mlčím.
   Ale v jedné věci s vámi souhlasím. Nová republika žádnou skutečnou pronárodní opozici nepředstavuje. Což bylo adorací marxismu a cenzurou "nevhodných názorů" NR jasné už dlouhou dobu. Z vaší strany skutečný "objev roku". Tleskám.

   Smazat
  2. 18:49 Jako obvykle vás nezajímá obsah, ale osoba. Teď už rozumím vašemu boji proti anonymitě diskutujících. Oponovat názorům je těžké, ale napadat diskutujícího je zábavné, že?

   Smazat
  3. 20:21

   Václav Klaus = diskutující?!

   Smazat
  4. 20:40 Nikoliv. K Václavu Klausovi se vztahuje jen věta první. Třetí věta se zmínkou o diskutujícím navazuje na větu druhou. Jestli je vám ještě něco nejasné, nestyďte se zeptat.

   Smazat
  5. Jan Kopecký

   To víte, to už je zapomenuto, stejně tak jako rozbití republiky. Mezitím už vyrostla "moderně vzdělaná" generace, která o tom snad nemá ani ponětí.
   Václav Klaus si umí najít témata, která oslovují společnost a kde si může levně nahnat body. Inu starý ješita, stále lačný po publicitě.

   Smazat
  6. Nakonec dopad,krade tuzky a mozna i veci jine jako hajzlpapir na WC (to delal jeden prizdisrac jako boj proti komunismu jak mi sdelil) Venca z Halice je vecny tluchuba a tezko nekdo spravi co napachal

   Smazat
 4. 19:47
  Havlolempl a grafoman v jednom,tj.výsledek pohadrákový pravicový výuky!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nepatřím do fanklubu pana profesora,ale výlevy emoci zdejších siláků nemá cenu číst. Přesto si i já zahraji na generála po bitvě. Na počátku nebylo světlo,reflektor se měl pustit dřív. Lehkovážné banky hrály rozmarné hry dlouho bez pravidel.Hned po kolapsu prvních dvou se měl kurt pořádně nalajnovat. Odluku Slovenska od lože asi nešlo zastavit. Peněžní reforma se povedla. Ale diky dlouhému zhasnutí, se poněkud znemravnily obchodní vztahy a trvá to dodnes. Džungle zakonů, předpisů,ministerskych výnosů nezkvalitni výrobu, cenovou kalkulaci ani nezrychlí úhradu faktur. Birokracie se určitě nemá ráda s inovací, ale hry bez pravidel jsou také nanic. Bruselské direktivy nejsou vžidy ideální, ale vymlouvat se na EU, je stejně pitomé jako kdysi sváďět všechno na Rusko. Dnes už chápu i tolerančni patent, ale jednu akci pana profesora asi nikdy nepochopím, je to abolice na rozloučenou.

   Smazat
  2. Anonymní 15. července 2018 0:27

   Ještě jednu "maličkost" jste zapomněl: pan "profesor" patřil k těm, kdo po převratu prosadili vekslácký (tuzexový) kurs koruny vůči západním měnám.
   Pokud jste takový znalec, jak se tváříte, mělo by Vám být jasné, k čemu to vedlo.

   A co je na amnestii k nepochopení, to zase nechápu já.

   Smazat
  3. Je slušné odpovědět, díky za připomenutí kurzu koruny, máte pravdu. Pro změnu se pokuste zauvažovat nad takřka plošinou abolicí.

   Smazat
  4. 1:49

   Není moc nad čím uvažovat. Amnestoval ty, jimž svou politikou umožnil ty největší zlodějny. To, že z toho mělo prospěch i pár drobných zlodějíčků už je jen "kolaterální škoda".

   Smazat
 5. Plesl je jediný z novinářů tzv hlavního proudu, který je chytrý a v projevu sympatický a normální. Jedině snad Balšínek, odhlédnu-li od jeho angažmá v současnosti, taky působí jako příčetný, jinak je to hrůza, co těch posledních 15 let udělalo z novinářů za trosky.

  OdpovědětSmazat
 6. Názory tuneldědka a velkého sympatizanta německé krajně pravicové strany AFD (Václav Klaus st) často a rád publikuje deklarovaný levicový web Nová republika.Ne,tohle není náhoda.

  OdpovědětSmazat
 7. 10;42
  Takže ten,kdo nepodporuje Mer-kheli a ty její uzenáče dělající BORDEL,vraždící lidi je hned fašista???!!!!!!.NO TY SEŠ SEŠ TAKOVEJ GENITÁL,JAKÉHO SVĚT NEVIDĚL!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bordel v Německu především dělají krajně pravicová hnutí a náckové. Do Německa jezdím dost často a vím o čem mluvím.
   Merkel jinak nepatří mezi moje oblíbené evropské politiky(...)Chápeš to ?

   Smazat
  2. 11:41
   Já jsem ze Sudet a ty budeš pindat o tom,kdo v Mer-khelostánu dělá BORDEL?????!!!!!!
   Především a POUZE AFRICKÝ UZENÁČI A TO,ŽE SE LIDI ZAČALI BRÁNIT JE JEDINĚ DOBŘE!!!!!!!!
   Nahnat tu pakáž do moře a plav zpátky do Afriky,hotovo dvacet!!!!!!!

   Smazat
  3. 12. července 11:49
   Bývalé Sudety nejsou SRN !Bububu migranti...
   Kolikrát si za poslední 5 let přímo v Německu byl a kolik válečných uprchlíků si tam potkal ? Tys byl tak nejdál u vás v kravíně.Tipoval bych,že seš furt nalepenej na obskurních webech jako Parlamentní listy,Nová republika a Vlastenecký noviny.

   Smazat
  4. 12:58
   Takže Altenberg je kde ty máslo z Drahoše????
   V Austrálii????!!!!!
   V Mer-khelostánu ŽÁDNÝ VÁLEČNÝ UPRCHLÍCI NEJSOU,JSOU TAM JEN UZENÁČI,KTERÝ TAM S PODPOROU VLÁDY SRN A Mer-kheli VOZÍ NEZISKOVKY,TUPÁ HROMADO HAVLOLEJNA!!!!!

   Smazat
 8. ČR nesmí být "slouhou" Západu ani Východu. Tak by měl president vždy vystupovat, ale i vláda.
  emeritní kapitán

  OdpovědětSmazat
 9. nechapu že sem davaji dva největši lupiče a sedmilhaře ktere havlova mafie vynesla až na nebesa komunismu žvanit a žvanit lhat krast a strašit jako cirkev svata tak to jim šlo a jde dokonale stejně jako byt věky věku přisaty na statnim cecku i s rodinami jako spravny bolševik a nutit jine aby budovali rozvinuti kapitalismus k čemu takova rozkradena republika je když ji nechali rozkrast za bileho dne ani poledne nedrželi

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.