Reklama

.

.

sobota 21. července 2018

Rozsudek jménem České televize

Zdeněk Jemelík
21. 7. 2018    jemelikzdenek   a    chamurappi
Omlouvám se České televizi, že si beru její jméno do úst, ačkoli v páchání nešvarů není osamocená: jistě by se stejné daly vytknout i jiným. Ale je nejmocnějším hromadným sdělovacím prostředkem v zemi: šíří zprávy, moudra i bludy obrazem, čímž působí na mysli a city diváků silněji než rozhlas či noviny. Vnucuje se do všech domácností, které za její nevyžádané služby musí platit, i když její vysílání nesledují. Za těchto okolností mají občané právo na slušné služby a zejména na přání, aby Česká televize svým vzorem kultivovala české mediální prostředí. ČT se ale raději občas předhání s jinými televizními společnostmi v bulvárnosti.

Když soudce pronese větu „povstaňte a vyslechněte rozsudek jménem Republiky“, dotýká se osudu nejen odsouzených a případných poškozených. Za nimi stojí zástupy nepřímých postižených – příbuzných, přátel, nepřátel, spolupracovníků, zaměstnavatelů, obchodních partnerů. Ti všichni by spolu s odsouzenými pochopili výrok „vyslechněte rozsudek jménem České televize“, neboť způsob, jakým Česká televize pojedná zprávu o vyneseném rozsudku, silně ovlivní jejich soukromé a společenské vztahy. Velká a zvláště dlouhodobá pozornost, věnovaná odsouzeným, má často účinek vypáleného cejchu: i když se pronásledovaný jedinec později dočká nápravy rozsudku zproštěním, pohanění z něj nikdo nesejme, pro mnohé bude nadále podezřelou osobou a nepřijatelným společníkem. Úhelným kamenem českého trestního práva je presumpce neviny, ale pro Českou televizi neplatí: důležitá je pouze mediální přitažlivost osoby, jejího postavení a příběhu, neboť pomyslné právo veřejnosti na informovanost je nade vše a nad právem jednotlivce na ochranu soukromí stojí její domnělé právo skandalizovat kohokoli bezbranného dle svého volby.

Zvláště vítanou „lovnou zvěří“ jsou pro Českou televizi významné veřejně činné osobnosti, které se staly předmětem zájmu orgánů činných v trestním řízení, a to již od samého začátku jejich trestního stíhání. Na píli jejích reportérů patrně ve zlém vzpomíná senátor a zlínský hejtman Jiří Čunek, který je měl v patách dnes a denně ještě dlouho po zastavení jeho trestního stíhání. Projevil ale neskutečnou sílu a navzdory nevraživosti ČT se dokázal vrátit do politického života.

Ještě hůře se vedlo Vítu Bártovi, jehož soud probíhal v přímém on-line přenosu až do domovů diváků. Veřejnoprávní televize se nevyhnula podílu na této taškařici. Vít Bárta dosáhl zproštění obžaloby. Medializace, jež mu škodila, mu po zproštění škodila dál. Ač je z hlediska práva čistý jako lilie, jakási pachuť kolem jeho jména se táhne dál a návrat do politiky se mu nezdařil. Mimo to policie a státní zastupitelství, nadřazující své pochybné názory nad autoritu soudů, poskytly neprůstřelnou ochranu před trestním stíháním intrikánům, kteří vyvolali jeho trestní stíhání.

V současnosti jsme svědky podpory ČT intrikánům, kteří se buď přímo podíleli na účelově vyvolaném trestním stíhání Andreje Babiše a jeho blízkých, nebo aspoň z něj těží. Kriminalizace předsedy Hnutí ANO vyvolala vnitropolitické otřesy dosud nevídaných rozměrů a ČT pomáhá ze všech sil záležitost rozmazávat a vyvolávat neklid ve veřejnosti.

Vybral jsem jako vzorek jen tři politiky, kteří se těšili či těší „zvláštní přízni“ ČT, ač od ní trpěli i jiní. Pokud se ale někdo rozhodne vrhnout se do vln boje o moc, vydává veřejnosti všanc sebe, své soukromí i soukromí svých blízkých. Měl vědět, co ho čeká a uvážit, zda chce snášet nežádoucí zájem. Proto se lze do jisté míry smířit s pronásledováním politiků reportéry ČT, i když i zde platí, že všeho moc škodí.

Jak ale k nevyžádanému vtažení do mediálních hrátek přijdou obyčejní lidé, kteří se neženili či nevdávali a neuzavírali přátelství proto, aby si na ně ukazovali prstem sousedé, že včera jejich partnera či partnerku předváděla ČT jako medvěda na pouti, a proto není pochyb, že to jsou pěkní darebáci. Že ještě neoschl podpis na sdělení obvinění a platí presumpce neviny? Českou televizi to od pronásledování obviněného neodradí. Jaký to má vliv na veřejnost ? Pchá, myslí si „muž z ulice“, nevinného by přece veřejnoprávní televize nepranýřovala!

Jak k tomu přijdou děti, které večer vidí na televizní obrazovce tátu, vlečeného v poutech, a nazítří musí čelit posměchu spolužáků ?

A proč se na těchto zlomyslnostech podílí policie, která dává ČT tipy, kde má číhat na oběti ? Není porušením presumpce neviny a práva na ochranu soukromí, když policie navádí obviněného k soudci k rozhodnutí o uvalení vazby a u dveří soudní budovy stojí reportérka ČT, která vlečenému chudákovi strká do obličeje mikrofon a žádá po něm vyjádření k obvinění ? (stalo se např. obv. podnikateli Tomáši Horáčkovi).

Zvláštním „žertíkem“ je zveřejňování různých zpráv, poškozujících oběť ČT v očích veřejnosti, většinou nepravdivých nebo neaktuálních, v citlivých okamžicích jejich života. Například v době, kdy začínalo u Vrchního soudu v Olomouci odvolací řízení s devíti obžalovanými, mezi nimiž byla Alena Vitásková, v televizním zpravodajství zahlaholil Jakub Železný přibližně toto: že před soud předstoupí Alena Vitásková, která umožnila protiprávní vydání licencí fotovoltaickým elektrárnám v majetku rodinného klanu Zemků. Pravda je taková, že v době vydání licencí Alena Vitásková ještě netušila, že bude někdy působit v Energetickém regulačním úřadě. Soud ji bez ohledu na Železného plivnutí zprostil obžaloby. Omluvy České televize za tuto nehoráznost se nedočkala.

Podobným žertíkem je uveřejnění zprávy o nevyhovění ústavní stížnosti trestně stíhaného bývalého policejního důstojníka, který se během let postupně zbavil podstatné části obvinění a nyní se pokouší cestou obnovy procesu odstranit i zbytek. Ústavní soud rozhodl v únoru, ale ČT přinesla zprávu v těchto dnech, přesně v předvečer narozenin postiženého a pár dní před nařízeným veřejným zasedáním soudu. Zřejmě to nebyla novinka, spíše „stařina“, bez které by se veřejnost určitě obešla. Čili jde o čistou zlomyslnost v neprospěch postiženého, uskutečněnou na náklady bezbranných koncesionářů.

Většina výše zmíněných zpravodajských úletů ČT ve skutečnosti veřejnosti nic obohacujícího nepřináší. Možná rozptýlení nudy, ale dovedu si představit lepší způsoby dosažení téhož účinku. Soudím, že mediální politika ČT ve vztahu k obviněným vyžaduje důkladnou revizi. Lidé, kteří vyvolávají mediální štvanice, by si měli připomenout zásadu „co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej ty jim“. Do postavení dobytčete, vlečeného na řetězech, se lze dostat poměrně snadno a ani pracovníci ČT nemají zaručeno, že jsou výjimkou z pravidla. Měli by přemýšlet, jak by se cítili jejich blízcí, kdyby je za podobných okolností viděli na televizní obrazovce.

25 komentářů :

 1. CO BYLO SMAZÁNO JEŠTĚ PŘEDTIM NEŽ JSME TO DOPSALI.

  Ohlupovadla tv a tisku kradou voličům nejen jejich hlasy zmanipulovanými informacemi,které možná vedou k tomu,že takové volby vůbec platit nemusi,ale zatajuji,že nikdo z CSSD a KSČM nesmí doporučit jejich předsedům,aby ihned požádali pana Babiše,aby napsal brožuru

  SOCIÁLNĚ EKOLOGICKÝ TRŽNI HOSPODÁŘSKÝ SYSTÉM A JAK HO UVÉST ELEGANTNĚ DO PROVOZU V SOCIÁLNIM STÁTĚ.

  To radši bude ČSSD lhát dále ve svém názvu,nebot jak se zdá dělaji se ti SSDK hloupí,že tam nikdo nevi co sociálni stát je a tak se nesmi PRÝ prosazovat nebot je to zakázané a dále se musi pěstovat kapitalismus bez přivlastků,nejhorši forma kapitalismu vycházejici z gangsterismu.
  KSČM je ještě sofistikovanějši,Oni vi,že jim bylo vše odcinkáno a přesto dále nesmyslně klamou tim,že maji v Programu socialismus,který vyžaduje znárodněni což už tak jednoduše nepůjde a žádný Sociálni stát výmysl to pravice nikdy nebudou prosazovat,nebot bud prý nevi co to je,nebo jsou řizeni snad diversanty ve svém vedeni,kteří za každou cenu chtěji zabránit jejich vítězstvi ve volbách a naopak se asi brzy postaraji,aby KSČM byla nebožtikem.

  CO SI MYSLITE DRAZI LIDOVI DISKUTUJICI JE TO PRAVDA NEBO NE?
  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano je to pravda,viděli jsme tady doporučeni,aby jste přestali psát stále ve prospěch voličů,napsali jednoduše jednim článkem co chcete a počkali,aby to zašlo za obzor,aby za tři dny nikdo nevěděl o čem byla řeč.
   Vaše SSDK,čili Sjednocené Sily Držitelů Koryt,pojem,který vymyslel smějici se pan KOLLER se začal objevovat na dalšich alternativnich webech.Že by čerstvý vítr začal vanout poháněn vztekem voličů,kteři si jenom stěžuji ,ale co opravdu chtěji se od nich nelze dozvědět.

   Vymazat
  2. Rozsudek jménem ČT bude brzy hezky vidět

   Vaši pitomou Společnost prý voličů přibije BRZY naše vnitro ČSSD za jazyk na stůl,svážeme vám ruce za zády tim,že vám možná dáme jako ten zákon o referendu,který bude jak uvidite stejně k ničemu a nepoužitelný a budeme vás vy pitomci dále znásilnovat zezadu našimi skvělými zákony a navic dáme ještě pokyny našemu tisku,aby napsal,že nekřičite NE,NE NE a vlastně tak souhlasite s tim,že budete papat dál co vám naservirujem a tak si tu knikejte dále,že jsme SSDK to vám tak opravdu pomůže!
   Už se tu neobjevujte a jděte s tim vašim trollovánim do hnoje.

   Vymazat
  3. ČT tu organizuje krvavou revoluci,to,co se stane bude vina především její a těch prozápadních zrádců...je to jen pokračování naší histórie,to si vůbec neuvědomují,že to beztresné okrádání našeho národa,poctivých občanů,musí jednou skončit....a je zle,ve zlých dobách to vždy dopadlo špatně,čím víc se to oddaluje,tím bude rychlejší a větší smršť....čas je měřítkem všeho....

   Vymazat
  4. OSV DĚKUJE POLITICKÉ TŘIDĚ ŠMEJDŮ NYNI SSDK

   za úmysl dále rabovat REPUBLIKU šiřit všude,že si to občané voliči zaslouži!
   OSV se nechystá vyměnit své členy,ale docela dobře může chtit poslat SSDK do prdele.
   Upravime proto jen mirně váš komentář pane ze 14 00 a tu vaši vizi začneme všude,kde to jen půjde použivat k náboru občanů voličů do jeji aktivni elitni špičky z které se pak bude zcela pomalu a s klidem formovat jádro HNUTI TŘI HVĚZD,které zpočátku možná hrbolatě ale později radostně a svižne si bude tu paseku Národniho programu osvojovat a nebude váhat pozvat i všechny ty,kteři včas umi převlíct kabát k hostině nad Sjednocenou žádosti o naše penize,což beze sporu NP je.

   TAKŽE NYNI STAČI JEŠTĚ NAPLNIT NÁRODNI PROGRAM FINANCE NA USKUTEČNĚNI NP A UVIDITE TEN ČARDÁŠ,

   nebo co nebo jak A MOŽNÁ TAKY NE!!

   Vymazat
 2. ČT je v podstatě česká verze Radia Jerevan. To, co říkají je v zásadě pravda, s tím rozdílem, že skutečnost byla poněkud a nebo úplně jiná.

  ČT zastává svůj vlastní politický názor a proto vybírá jen ty "experty" a komentátoyy, u nichž je jistota, že příliš neodbočí.

  Typickou ukázkou je případ psaní a obhajoby diplomek. To je komplexní proces, který má zajistit, aby se student naučil samostatně zpracovat určité téma a to na úrovni, požadované pro ten který titul. Je pravda, že student podpisem stvrzuje, že práci napsal sám. Jenže originalitu práce zaručuje vedoucí práce, oponent(i) a obhajoba. Všichni účastníci procesu jsou, kromě studenta, za svoji práci placeni.

  Media vytáhla slovo plagiát (založené na nesmyslném kriteriu, které kdosi připlácl ve formě % shody textu k jakémusi softwaru).

  Rešeršní část práce nemůže být plagiát. Ta shrnuje, co je známé (tam může být chyba v citování originální práce). Výjimku představuje jen úmyslné vynechání určité informace a její použití jako vlastní v závěrech práce.

  Akademická obec nerada připouští vlastní chyby. Rektorka Mendelovy university, Danuše Nerudová, se částečně vylhala z odpovědnosti výrokem, že plagiát je plagiát. Druhá část jejího výroku, totiž že experimentální část, statistické vyhodnocení dat a závěry byly originální a přínosné jaksi zmizela v mediálním šumu.

  Vytrhávání slov z kontextu je v českých mediích zcela běžné. Například zpráva OLAFu nemluví o Babišovi, ale o žádosti o dotaci z EU, která mohla (ale nemusela) být založena na podvodu (may constitute a fraud). A má to vyřešit česká strana.

  Závěr medií a politiků byl: OLAF mluví o podvodu (je tam slovo fraud), takže Babiš je podvodník.

  Čapí hnízdo má tři roviny:

  (1) Ryze kapitalistický záměr, nepochybně dobře ošetřený právníky;
  (2) Schvalování žádosti o dotaci v ČR před jejím postoupení EU; a
  (3) Politickou, totiž snahu odseknout dvě hlavy saně ANO jedním rázem. Ta zahrnuje anonymní udání. Z všeobecně uznávané teze, že by se Čapím hnízdem nikdo nezabýval, kdyby Babiš nebyl v politice, vyplývá, že obvinění bylo účelové.

  Zajímavé je rozhodnutí Slovenského vrchního soudu, který zrušil tři rozsudky Krajského soudu. Podle nich Babiš nebyl agentem Stb. Rozhodnutí Vrchního soudu bylo interpretováno Babišovými oponenty takto: Soud zrušil rozhodnutí nižších soudů, že Babiš nebyl agentem, což znamená, že byl.

  Jenže Vrchní soud nerozhodoval o Babišově vině či nevině. Zabýval se otázkou zda Krajský soud pochybil, když připustil projednávání žaloby na Paměť národa, která neměla vliv na to, kdo je v databázi, kterou spravuje. Odpověď byla, že pochybil a zmíněné rozsudky jsou tedy neplatné. Vrchní soud neodpověděl na implikovanou otázku, koho tedy žalovat měl. To je důvod proč Babiš nakonec podal žalobu na Slovensko.

  Naše údajně nezávislá media nezajímá, že někdo musel přijít s nápadem něco na na Malou a Krčála najít, zadat úkol a zaplatit za odvedenou práci. Práci Taťjany Malé bude měsíc zkoumat etická komise. Co se stane, jestli se potvrdí výrok rektorky o originalitě práce?

  Pro česká media lze parafrázovat výrok V+W ze hry Osel a stín: „Každá vláda má svůj pojem nestranné spravedlnosti. Budete nestranným soudcem mé vlády.“

  Každé medium má svůj pojem nezávislosti. Vy budete nezávislý redaktor toho našeho.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Jírovče, trefný postřeh. Jen je škoda, že ti, kteří považují zprávu od OLAFu za důkaz Babišova podvodu a na niž se odvolávají, netrvají na tom, aby dotčená zpráva byla uveřejněna také v ČESKÉM oficiálním PŘEKLADU! Jen tak by si "nevzdělaný" občan mohl udělat svůj názor. Mi to připadá, že je to úmysl. A nebo strach z toho, že už podle OLAFovské zprávy už by Babiš tak jednoznačný "podvodní nebyl?

   Vymazat
 3. Pane Jemelíku, netřeba se ČT omlouvat, tito živočichové, co ovládli ČT nedisponují žádnou zpětnou vazbou. A to, jak vysílají, jaký ze sebe udělali bulvár, tím si jen nas... do vlastního hnízda. Ti už to taky nikdy ze sebe nesmažou. Jako se snaží jen očerňovat pomlouvat a hanit nepohodlné, tak se nepohodlnými stali. I kdyby se sebevíc snažili, už to mají natrvalo přišité. Divím se jen lidem, že jim ještě vůbec někdo přispívá na tu jejich dehonestaci. Zeman to říkal jasně. Přestaňte jim platit. Ať si ty lži hradí ze svého. Dokud je neznárodní, budou to vždy jen sluhové establishmentu.
  J.C.

  OdpovědětVymazat
 4. Na příkladu ČT je vidět neschopnost právního státu cokoliv vyjímečného řešit. V normálním státě by vláda provedla zásah ve veřejnoprávní instituci a většinu agresivního osazenstva rozvrcejícího stát by předala na uzavřená oddělení psychiatrických nemocnic. V právním státě se ale vláda nemůže řídit rozumem, musí se podřidit zákonu, který činí instituci nezávislou a psychické vyšinutí osazenstva instituce neupravuje a nelze proto nic ve věci udělat.
  Když se bude chtít právní stát vys*rat, tak musí mít na to zákon, který to upravuje, v současné situaci se pose*re a pos*raný bude napořád.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jaký právní stát máte na mysli ? Nějakou kolonii euro-koncentráku ?

   Vymazat
  2. Právní stát jako zhmotnění lidské hlouposti, všeobecně považovaný za výtvor vrcholného lidského rozumu.

   Vymazat
  3. Právní stát je založen na debititě. Co není právnímu státu povoleno zákonem, to je mu zakázáno. A občanům co není zakázáno zákonem, tak je jim povoleno.
   Směšný Kocourkov, a všichni na to čumí a libují si jací jsou inteligenti.

   Vymazat
 5. A když se k ústavní hlouposti přidá občanské právo, kde korporace mají právní postavení "občanů", tak i blbec pochopí, že korporace si můžou dělat co chtějí a právní stát má svázané ruce.
  Přepište si ústavu Vážení kocourkovští, nebo ji opište z dřívějších časů, to snad zvládnete ..
  OSV co vy na to, už je Vám jasné, že nestačí jenom slova sociální stát ..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Potom je tedy právně v pořádku že ČT a hyeny v mediích vydávají rozsudky a stát jim v tom nemůže zabránit.

   Vymazat
  2. OSV AKTIVISTÉ SI JAKO IDEALISTÉ MYSLELI,ŽE STAČI

   odhalovat jak jsou doslova monumentálně občané podváděni.

   Domorodci v ČR se však bezpečně vali do otroctvi a čekaji,že ten maras za ně někdo bude žehlit,
   JE TO HORŠI daji se totiž olupovat a ještě tomu tleskaji.
   Děkujeme za váš přispěvek pane 19.51 .Učime se z chodu a to každý den.
   Zjištujeme,že domorodci v důsledku zmanipulovaných nebo chybějicich informaci nejsou schopni pochopit,že Národni PROGRAM navržený vlastně pro ně a znamenajici Sjednocováni voličů v pranici za jejich penize,prozatim nezabirá.

   A TO JSME DALI DO POHYBU PROZATIM JEN DVA BODY.

   No uvidime,zda se bude v přehradě schromažďovat dále voda zla a může dojit k jejimu protrženi a tak bude po té politické třidš SSDK veta, stejně jako na to doplatili dřivějši komunisté nebot nynějši Šmejdi jsou jako by jim z oka vypadli A JEŠTĚ HORŠI!
   Můžeme zkusit udělat o tom celonárodni poradu a jejim smyslem bude hledáni cest,jak informačni embargo nynějši ČT a dalšich křiváků obejit a poslat je všechny do pekelnéhob kotle k Belzebubovi a to přátelé a nepřátelé jde a už se začiná začiná pomalu a jistě i vrbit.

   No ono to může vzit takový spád,že jim nestači ani převlict kabáty a vybirat popelnice se taky ještě nechtěji prý preventivně učit.

   Tak co s nimi?

   Vymazat
 6. buď se všichni pletete nebo jste s nimi spolčeni.
  ČT s sionistická centrála, přímo napojená na Sereše.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. DEejte už pokoj s tím Zesérešen,..ten už brzy chcípne a není tak mocný,co z něj děláte,je také jen slouha těch mocných,to samé jak Bakala,který už měl být dávno odsouzen,..oni mu tu nařezanou větev sami nakonec podřežou,chce to jen urychlit.....to je úloha bílých koní....

   Vymazat
  2. SESEREŠOVI DOCHÁZEJI PENIZE A POMALU UMIRA

   nechce totiž poslat 3,5 milionů eur na naše nově vznikajici hnuti TŘI HVĚZD,každé hvězdě milion do základů a 500 000 by si mohli rozdělit ty smějici se bestie z OSV a jejich spolupracujici lidovi komentátoři na cigára,holky a kořalku!

   TO BY MU POMOHLO A NE ŽE NE,ANO!

   Vymazat
 7. Voľne preložené k rozsudku o STB a Babišovi - súdy nemali právo rozhodovať o tom, kto má byť v ŠTB a kto nie, a na Slovensku panuje názor, že tieto - sic - listiny sú zamorené toľkými falzifikátmi že až - príklad - nebudem menovať, zákon o ochrane osobnosti mi to zakazuje - tento človek v tých časoch reprezentoval, ale nemal ani tušenia o dajakej STB, lenže aj tak s ním urobili - ehm - zmluvu, a to na základe toho, že s ním na izbe býval zverbovanec - to stačilo, že nič nepodpísal, ale podpísal, lebo mu podstrčili pri návrate papier že neprišiel do styku s osobami nepriateľskými nášmu soc, zriadeniu, podpísal - a uvedený dôstojník mal body - - všetko to už na kopu a podpáliť,

  OdpovědětVymazat
 8. Nakopu toho dali hodně hned jak se dostali k moci. Dokumentace mnoha pozdějších politiků zmizela , včetně VH.

  OdpovědětVymazat
 9. V ČT je banda hajzlů,které je nutno pověsit pro výstrahu.

  OdpovědětVymazat
 10. Fejkování je jednosměrná zbraň ČT. Upřímně řečeno, někdy se i trefí do pravdy, ale určitě jste v ČT neviděli kritiku asistenta pana Pospíšila(EU poslance), který se nastydí podnikat na nájmech chudiny v Mostě. Proti tomu je Čápí hnízdo čaj. Bakala a Kalousek patří též mezi "nedotknutelné" v ČT. Tak co s tím uděláme ?

  OdpovědětVymazat
 11. Jednomu z hazlů-Havlík,Takáč,Kubal a spol. co blijí v námi placeném vysílání čt doporučuji zakroutit krkem né úplně,třeba aby ochrnul na půl těla a byl chodící výstrahou pro ostatní debily, třeba začnou mít obavy,že tak ostatní mohou dopadnout také.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ad 12:46 člověče, ty obsazuješ všchny rubriky svým věšením a škrcenim, Prosím tě slušně, vypni se, zahoď klíčky od auta a jdi se objednat na psychiatrii. Myslím to s tebou dobře.

   Vymazat
  2. 13.23 Tvrďák 12.46 je asi hodně nasranej a využívá svobody názoru. Určitě nikoho nenavádí a k ničemu se nechystá. Pouze upozorňuje k čemu by neřešení problému v ČT mohlo dospět. Lidi si nenechají věčně srát na hlavu, asi tak.

   Vymazat