Reklama

středa 4. července 2018

Slavoj Žižek: Využije levice nabízený prostor nebo bude vymazána z politické mapy?

Slavoj Žižek
Slavoj Žižek
4.7.2018  The Idenpendent a LiterárníNoviny
Americký podnikatel a politik, známý svými ultrapravicovými názory Steve Bannon nedávno uvedl, že jeho politickým ideálem bude jednota pravicového i levicového populismu proti starému politickému establishmentu. Měli bychom si uvědomit, že skutečný nepřítelem je globální kapitalistický establishment a nikoli noví pravicoví populisté.


Před několika lety se uváděla na britských televizích reklama založená na všeobecně známé pohádce, kdy dívka spatří žabáka, kterého drží na dlani a políbí ho a ten se promění v krásného prince. Příběh zde nekončí: mladík se toužebně zadívá na dívku, obejme ji, políbí se a dívka se promění v pikslu piva, kterou muž triumfálně tiskne v ruce.

Pointa je v mužově představě redukce ženy na objekt, který Zikmund Freud nazývá parciálním objektem, skutečnou opravdovou příčinou jeho touhy. Máme zde ženu s žabákem nebo muže s pikslou piva, jako bychom nikdy nedokázaly vytvořit krásný a "přirozený" pár krásné ženy a muže. Ale, pro ne? Byl by v představě možný, ale neskutečný „ideální pár“ nekonzistentní existence žáby objímací pikslu s pivem.

Tato velkolepá fantasmagorie vyjde nastejno v extrapolaci s politikou Donalda Trumpa. Pronásledují mne sny od chvíle, kdy na závěr summitu Kim - Trump americký prezident pozval severokorejského vůdce do Bílého domu. Není to sen o Martinu Lutheru Kingovi v Bílém domě, ale je mnohem morbidnější.

O Trumpovi se ví, že fandí vojenským přehlídkám a také navrhoval, jak by Washingtonu slušelo jednu takovou ve městě uspořádat. Američané to nepovažují za dobrý nápad, a proto by mu v tomto ohledu mohl být nápomocný kamarád Kim. Mohlo by se stát, že oplátkou za pozvání do Bílého domu by přišla pozvánka do Severní Koreje se spektakulárním uspořádáním vojenské přehlídky na stadiónu Pyongyangu, kde by kráčely tisíce dobře vycvičených Severokorejců s mávátky a vytvářily by živé obrazy Kima a Trumpa. Není právě toto ona fantazie - sen spojující Kima s Trumpem, kde žabák Trump objímá pivní pikslu v podobě Kima?

Obdobou je, když Steve Bannon v rozhovoru pro CNN nedávno prohlásil, že jeho politickým ideálem bude jednota pravicového i levicového populismu proti starému politickému establishmentu. Vychvaloval koalici italské pravicové Severní ligy a levicového populistického hnutí Pěti hvězd, která vládne v Itálii. Podle Bannona jde o model, který by svět měl následovat a je to důkaz, že politika stojí nad levicí i pravicí. S příměrem britské tv-reklamy a známé pohádky se opět jedná o žabácké objetí tentokrát amerického demokratického socialisty Barnieho Sanderse přetvářející ho se v pivní pikslu.

Základem tohoto politického i estetického náhledu je pochopitelně odporná myšlenka potlačení základních společenských antagonismů a tím se ve skutečnosti stává nemožnou svého dalšího vývoje a napáchá mnoho škody, než doopravdy selže.

Jestliže je z povahy faktu jakákoli domluva mezi levičákem Barniem Sandersem a podnikatelem Bannonem nemožná, potom klíčovým prvkem strategie levice by mělo být bezohledné využití rozdělení v nepřátelském táboře a boj o Bannovy stoupence. Má-li se zkrátit doba čekání v tomto příběhu, levice nezvítězí bez široké aliance se všemi silami bojujícími se současným establishmentem.

Nemělo by se zapomínat na fakt, že naším skutečným nepřítelem je globální kapitalistický establishment a nikoli nová populistická pravice, která je pouze reakcí na současné směřování do slepé ulice a přešlapování na mrtvém bodu. Jestliže si toto neuvědomíme, bude levice velmi snadno vymazána z politické mapy, jak se to ostatně děje se sociálně demokratickou levicí ve velké části Evropy (Německo a Francie jsou dva nejznámější příklady).

Nejlépe to vyjádřil Slawomir Sierakowski, vedoucí aktivistů ze stejně pojmenovaného periodika Krytyka Polityczna (http://krytykapolityczna.pl/), který současnou situaci trefně shrnul: „Potom co levicové strany začaly ve světě kolabovat, mají lidé na výběr jen konzervativismus nebo pravicový populismus.“

To je důvod zděšení mnoha mých přátel (dnes ale již nejsou přáteli), když jsem po amerických volbách v roce 2016 prohlašoval, že vítězství Trumpa je mnohem lepší než Clintonovo úsilí o budoucnost progresivních sil. O tom není řeč, že Trump je nebezpečná krysa, ale právě on otvírá možnosti a pohne liberální levicí k ještě většímu radikalismu.

Až mne to překvapilo, že David Lynch zaujal nedávno stejné stanovisko. Lynch, který volil v primárkách v roce 2016 Sanderse, v jednom rozhovoru prohlásil, že „Donald Trump by se mohl stát jedním z nejlepších prezidentů USA v historii, vzhledem k tomu, že naprosto obrátil vše naruby. Proti tomuto člověku se nemůže nikdo postavit rozumem a inteligencí.“

Lynch věří tomu, že zatímco Trump nedokáže práci jako takovou nějak někam dovést, otevírá se zde možnost, že lecjaký nýmand to vrchovatě zvládne. „Naši takzvaní lídři nejsou schopní vést naši zemí kupředu a nic nedokáží. Jsou jako malé děti a Trump to jen dokazuje:“

Sebere levice veškerou svoji sílu a využije vytvořené vakuum nebo se jen nadále omezí na obranu status quo? Levicová odpověď Trumpovi by měla být ve smyslu úvodní bajky a tv-reklamy: Zbavit se žabáka a poskytnou dobré pivo pro všechny.


Článek „I hate Donald Trump's policies but it's true – he could go down as one of history's greatest presidents“ ze serveru The Idenpendent přeložil Mirko Radušević

53 komentářů :

 1. Ale tady žádná levice už není? Komunisti se zbavili komunistů ve vedení a ČSSD, to snad je škoda komentovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je naprosto mimo, povazovat KSC za "levici". Pred r.1989, tady vladl ultra-konzervativni rezim. Proto take nikdo z komunistu nemel nejmensi skrupule zahodit legitimaci a zalozit ODS. Dnesni KSCM je takova smeska, rekl bych spis bolehlav a levicoveho na ni je pramalo. Snad jen jakesi "kridlo" levicove mladeze, se jeste hlasi k Marxovi. Mozna jsou mladi a jeste se "nedocetli" k Leninovu dilu: "Levicactvi, jako detska nemoc komunismu". Lenin byl totiz sprosty oportunista a ne levicak.

   Smazat
 2. Skutečná demokracie je levice i pravice coby vládců lidu prosta.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je ale nesmysl! Jak v takové "demokracii" bez levice a pravice probíhá politické rozhodování?
   MM

   Smazat
  2. 13:03
   Taková demokracie je ve Švýcarsku. Studujte a přemýšlejte vlastní hlavou, než prohlásíte něco za nesmysl.

   Štefan

   Smazat
  3. Štefane, prosím vás, lépe se na švýcarský politický systém informujte.
   MM

   Smazat
  4. 13:26
   Tady není dobrý prostor pro debatu.
   Poslal jsem před cca týdnem Ivanu Davidovi návrh demokratizačního manuálu i s filozofickým zdůvodněním (7 stránek). Nezveřejnil ho. Škoda. Možná se domnívá, že už tady demokracii máme. A co vy, také se domníváte?

   Štefan

   Smazat
  5. ŠTEFANE NENAPSAL JSTE TAM KDO TU 7 USKUTEČNI

   a tak se na to stále čeká.Dejte to OPRAVDU
   podstatné a chybějici tady a budte náš KRÁL!

   ČEKÁME DO TOHO!

   Smazat
  6. Petře, dám to sem po částech.

   Demokratizační manuál - návrh
   Štěpán Forgáč

   Úvod
   První otázkou obelhaného a zmanipulovaného člověka dnešní, ale nejen dnešní doby je:
   Co to je za nesmysl demokratizovat společnost, copak není demokratická?
   Najednou stojí proti sobě tvrzení o demokratičnosti a tvrzení o nedemokratičnosti současné společnosti.
   Co stojí za tvrzením o demokratičnosti současné společnosti?
   Toto tvrzení se opírá o současnou přítomnost individuálních svobod. Tvrdí se, že přítomnost individuálních svobod a jejich naplňování je tou demokracií.
   Co stojí za tvrzením o nedemokratičnosti současné společnosti?
   Nedbá se toho, že individuální svobody jsou podmíněny existencí
   kolektivních svobod. Ne individuální, ale kolektivní svoboda je tou základní svobodou, která teprve pokud je realizována, stává se demokracií. To znamená, že teprve svoboda kolektivní vytváří společenské podmínky pro tvorbu svobod individuálních.
   Uvedená tvrzení o demokratičnosti se odvolávají na svobodu. Jak je to tedy s tou svobodou?
   Ke svobodě
   Svobodnými se nerodíme. Svobodu získáváme nebo ztrácíme.
   Je to statek, který, buď máme, nebo nemáme.
   Pokud ho máme, jsme svobodní, pokud ne, jsme nesvobodní.
   Svoboda má své meze, svévole meze nemá.
   Otázka zní: je podmínkou demokracie svoboda individuální nebo svoboda kolektivní?
   Abychom se dobrali odpovědi, musíme se zamyslet nad dalšími, se svobodou souvisejícími pojmy a jejich vztahy mezi sebou. Těmi jsou nesvoboda a svévole.
   Vztah mezi svobodou individuální a svobodou kolektivní
   Přirozené je, když je svoboda kolektivní nadřazena svobodě individuální. Jinak to, z logiky věci, není možné. Jen svobodný kolektiv může stanovovat podmínky k tvorbě svobody jednotlivce.
   Pokud stanovuje podmínky pro uplatnění svobod (možností jednání) jednotlivec, či elitářská skupina, nejde o svobodu, ale nesvobodu.
   Tvorba svobody je kolektivním stanovováním míry svévole - transformací svévole jednotlivce/skupiny. Zásadní podmínkou pro tento společenský proces je možnost účasti každého jednotlivce/skupiny na něm - možnost spolurozhodování.
   Jde o veskrze demokratický proces, při němž jednotlivci rozhodují svobodně - každý sám za sebe – individuální akt. Z toho vzejde společné rozhodnutí – kolektivní akt. Ve skutečné demokracii je kolektivismus (MY) a individualismus (JÁ) dvěma stranami jedné mince. Následky odmítání této přirozenosti jsou vždy fatální.
   Odpověď na otázku, je podmínkou demokracie svoboda individuální nebo svoboda kolektivní zní: podmínkou demokracie je přítomnost obou svobod – kolektivní i individuální, přičemž svoboda kolektivní je prioritní podmínkou pro tvorbu svobody individuální. Svoboda individuální a svoboda kolektivní jsou dvěma stranami jedné mince.
   Východiskem k demokratizaci společnosti je současný nepřirozený stav společnosti spočívající v absenci symbiózy kolektivních a individuálních svobod, kdy kolektivní svobody jsou odmítány.

   Cíl
   Cílem osvobozeneckého a demokratizačního boje je legálním způsobem uvést společnost do přirozeného stavu, do symbiózy individuálních a kolektivních svobod. To znamená do spontánního kolektivismu - do skutečné demokracie - .

   Smazat
  7. Pokračování demokratizačního manuálu

   Postupné kroky
   1. Vytvořit nový politický model
   2. Popsat představu o občanské mocenské struktuře
   3. Přesvědčit občany o nezbytnosti zásadní společenské změny a
   podnítit je k osvobozeneckému a demokratizačnímu odboji.
   4. Vytvořit osvobozovací a demokratizační manuál
   5. Uplatnit tento manuál v praxi na celé ploše státu
   6. Realizace nové politiky

   K bodu 5. a 6. Měli bychom být v roli facilitátorů osvobozovacího a demokratizačního procesu. Role uplatňovatelů manuálu, do níž patří i realizace způsobu voleb patří samotným občanům.
   Ad 1) Nový politický model
   Nový politický model spočívá ve využívání společných shromáždění obce/města/ a jejich částí k rozpravám a rozhodováním o věcech společných. Tím budou zastupitelé odstaveni od moci. Stanou se z nich jen realizátoři společných rozhodnutí s k tomu účelu stanovenými pravomocemi.
   Do politické struktury obce/města bude včleněno, a to hierarchicky nejvýše, veřejné shromáždění. To si pak vytvoří/bude vytvářet potřebnou politickou a správní strukturu vnitřní i vnější.   Ad 2) Občanská mocenská struktura (Česko) - návrh
   Nový politický model nespočívá ve změně územní struktury, ale ve změně mocenské struktury – v přenosu moci ze státu na federativní soustavu obcí a měst (politické sdružení).
   Toto politické uskupení je v novém politickém modelu nejvyšším mocenským uskupením a jejím orgánem jsou obecní/městská veřejná shromáždění. Všechny ostatní vyšší územní celky, včetně státu jsou mu podřízeny.
   Jde o to vytvořit pro výše uvedený princip funkční systém.
   Má představa o něm:
   Územní struktura ČR by zůstala nezměněna, tedy:
   Stát
   Země
   Kraje
   Okresy
   Obce a Města

   Změnila by se mocenská struktura. Aby mohla být občanská, musí být občanům nejblíže. To znamená, že by byla politická moc v obci/městě, skrze rozhodování na společných shromážděních v rukou jejich občanů. Politická moc ve vyšších územních celcích by přešla z vyšších územních celků na federativní soustavu (sdružení) obcí a měst. Občané by tak vládli skrze vládnutí ve svých obcích a městech i v ostatních územních celcích.
   Parlamenty všech vyšších územních celků by jim byly podřízeny. Staly by se z nich jejich správní a facilitační (vládu usnadňující) orgány. Vykonávaly by správu ve své územní působnosti na základě pravomocí jim soustavou obcí a měst svěřených a usnadňovaly by obcím a městům vládu na jejich společném území.


   Zdůvodnění
   Občanským rozhodováním dojde k ozdravění a posílení obce/města jak uvnitř tak i navenek. Jednoduše proto, že už nebudou stát proti případné zvůli státu pouhá zastupitelstva obcí/měst, která přicházejí a odcházejí, ale přímo jejich občané, kteří trvale zůstávají. To už bude stát proti státu dostatečně silný soupeř. Obzvláště, pokud se následně z obcí a měst vytvoří federativní soustava.
   K zařazení veřejného shromáždění, v podstatě obecního/městského parlamentu do mocenské struktury obce/města nebude v rozporu se současně platnými zákony.
   Jestliže budou do zastupitelstva zvoleni takoví zastupitelé, kteří budou mít ve svém programu rozhodovat podle rozhodnutí obecního/městského parlamentu, bude litera zákona naplněna.
   Politická rozhodnutí a tím i politická zodpovědnost za ně se přenese na občany. Oni budou těmi politiky. Oni budou tím uvolněným sociálním (kolektivním) kapitálem, který jediný, ne jiní „lepší“ politici je nejen oprávněn, ale i schopen starat se dobře o své věci společné, vytvářet nekonfliktní společenské prostředí a dostatečně čelit tlaku privátního kapitálu.

   Smazat
  8. Pokračování demokratizačního manuálu

   Ad3) Přesvědčit občany o nezbytnosti zásadní společenské změny a podnítit je k osvobozeneckému a demokratizačnímu odboji.

   Vytvořit ovzduší příznivé pro přijetí podrobného návodu (manuálu), jak realizovat nutné společenské změny. Jejich věcný záměr se musí dostat především do rukou iniciativních demokratických osob a skupin operujících na celostátní i komunální úrovni a musí se dosáhnout atmosféry očekávání podrobného návodu, jehož obsah je popsán v bodě Ad4)

   Ad4) Osvobozovací a demokratizační manuál.
   Východisko
   Vzhledem k tomu, že skutečná demokracie není ničím jiným než realizací společné (kolektivní) svobody, je nezbytnou podmínkou takovou svobodu mít. Vzhledem k tomu, že ji nemáme, musíme ji nejprve získat, lépe řečeno vybojovat. K vybojování této kolektivní svobody musíme vědět, proč ji nemáme, kdo nám ji bere, tedy proti komu se máme v boji spojit a organizovat.
   Musíme pochopit, že obecní (politickou) svobodu, nezbytný to předpoklad naší (kolektivní) moci nám berou elitářská uskupení – politické strany a hnutí. Nechali jsme se zbavit moci a jen vyděšeně přihlížíme, jak jsme ovládáni prostřednictvím jejich, ne naší, parlamentní „demokracie“.
   Východiskem ke změně je tedy odstranění politické nesvobody a z ní pramenící absence demokracie.

   Demokratizace znamená spontánní politickou kolektivizaci a maximalizaci politické soběstačnosti každého legálního územního celku

   Smazat
  9. Závěr demokratizačního manuálu

   Postup demokratizace
   A. Demokratizace obcí a měst
   B. Demokratizace vyšších územních celků

   Ad A) Demokratizace obcí a měst

   Krok 1
   Politické osvobození se znamená legalizace možnosti společně rozhodovat o věcech společných.
   Základním předpokladem občanského politického osvobození se je organizování se za tímto účelem. V praxi to znamená sestavení politického uskupení iniciativních občanů obce/města, jejímž cílem bude proniknout, prostřednictvím voleb, do obecního zastupitelstva, získat v něm rozhodující sílu a ustanovit společné shromáždění jako nejvyšší mocenskou instituci v obci/městě.

   Krok 2
   Demokratizace – sebe regulace obce/města – rozhodování o sobě samých znamená realizaci získané společné – obecní svobody prostřednictvím společných rozprav a rozhodování o věcech obci/městu společných na společných shromážděních.
   Tomuto účelu bude podřízeno obecní zastupitelstvo.
   V praxi to pro obecní zastupitelstvo znamená, že bude:
   - připravovat program pro společná shromáždění, organizovat je a
   všemožně usnadňovat rozhodovací procesy,
   - zajišťovat realizaci rozhodnutí přijatých na společných
   shromážděních.

   U větších měst (nad cca 5 000 obyvatel) je potřebné, především z organizačních, kapacitních a komunikačních důvodů, společná shromáždění konat na více místech. U rozprav možno v odlišných termínech, při rozhodování musí být termín shodný.

   AdB) Demokratizace vyšších územních celků

   Tak jako mají společné potřeby jednotlivci a skupiny v obcích a městech, mají společné potřeby i obce a města ve společných územích. Demokratizace vyšších územních celků tedy bude vycházet z jejich společných potřeb. Obce a města budou těmi, kdo rozhodnou o tom, správou kterých věcí společných a za jakých podmínek pověří vyšší územní celky.

   Demokratizací dojde k osvobození společenského kapitálu, který jediný je schopen dostatečně čelit drtivému tlaku kapitálu privátního.


   Ad 5) Přesvědčit a získat občany k realizaci demokratizace
   v celé ploše státu

   Proces přesvědčování a získávání občanů k realizaci osvobození se a demokratizace musí proběhnout především na komunálních úrovních, protože jenom tam je následný - první krok demokratizace společnosti možný a uskutečnitelný. Bez prvotní demokratizace obcí a měst je jakákoliv snaha o demokratizaci vyšších územních celků nesmyslná.

   Ad 6) Realizace nového způsobu voleb a vládnutí

   Realizace demokratizace proběhne legálně skrze demokratizačně iniciativní skupinu občanů obce/města, která se volbami dostane do zastupitelstva, prosadí společná shromáždění jako nejvyšší institut moci v obci/městě. Zastupitelstvo bude pak v průběhu výkonu usnadňovat výkon moci občanů, tzn. organizovat společná shromáždění, připravovat jejich program, informovat o potřebách obce a možnostech jejich řešení, o nich pak proběhne na shromážděních rozprava s následným rozhodnutím. Jejich realizaci pak budou zastupitelé průběžně zajišťovat.

   Smazat
  10. ZAKLADATEL NEPOLITICKÉ SPOLEČNOSTI VOLIČŮ,

   pan W.P.se svým užšim týmem už zpracovává vaš přispěvek pane Štefane.
   Ukazuje se prozatim,že se vaše návrhy z velké časti pokrývaji body NP.
   Stále vice ČR tak řikajic domorodců se citi podvedeni zejména tim,že jsou jim tzv.volbami za podpory prolhaného a zmanipulovaného tisku,ukradeny jejich hlasy a tedy i jejich moc!
   Proto vzniká Národni program občanů voličů a navrhuje se jeho body probrat v kritické diskusi,která už z části probihá.

   DOMNIVÁME SE,ŽE POLITICKÁ TŘIDA MŮŽE POCHOPÍT

   a/si asi bude muset do svých tzv Programů osvojit všechny body NP.Pokud ne,pak nezbývá voličům,aby

   b/Sami voliči začali hledat cestu jak ji nahradit těmi,kteři budou schopni a ochotni akceptovat body odsouhlašené voliči a občany v NP!

   V současné době je zpracováván NÁRODNI PROGRAM OBČANŮ VOLIČŮ jak všichni jistě sledujete.
   Následovat může NÁRODNI PROGRAM HLEDÁNI SIL K JEHO USKUTEČNĚNI.

   Prozatimni vedeni OSV přeje občanům co nejvice dalšich úspěchů a zpracuje odpověd na návrh Štěpánova programu,pokud to nestacime dát tady-článek zacházi zea obzor-může to být dáno jako přispěvek i v některém z přištich vhodných článků...
   Smazat
  11. Toto celkem dobre fungovalo v Libyi, tam jeste doplnene o Kmenovou Demokracii.

   Bohuzel, v beznych zapadnich pomerech by toto (lidova shromazdeni) dalo nejvic prostoru tem nejhlasitejsim skupinam aktivistu a kriklounu, malemu procentu fanatiku typu anti-fa.

   Navic by se samozrejme obce/mesta neshodli, zajem treba Prazanu by byl v rozporech se zajmy venkovanu a kdo by je rozsoudil, kdyby nad nimi nestala centralni autorita, ktera musi vyvazovat zajmy a prizen obou (vsech) stran?

   Prima demokracie je vlada prumeru, neznalych amateru, Medii, ktera nejlepe umi vrteti psem, a predevsim vlada najatych aktivistu, protoze normalni obcan na to nema cas ani predpoklady.
   Zastupitelska demokracie je vlada elit a odborniku, jen v soucasnem systemu nejsou zodpovedni, protoze nejsou odvolatelni, a nemaji-li duveru, neni-li zpusob jak vyjadrit jeji ztratu, jsou neduveryhodni, nezodpovedni a zejmena to nejsou Zastupitele.
   Tedy mame volenou tyranii spatnych elit.
   Mohli bychom mit dobrou zastupitelskou demokracii, kdyby sveho zastupitele mohl obcan nejen zvolit, ale i dat hlas jinemu a tim zbavit duvery i mandatu stavajiciho zastupitele.
   Na to by se musel opustit koncept tajnych voleb, zavest Transparentni Demokracii.
   Zastupitel se tomu venuje na plny uvazek a jeho rozhodnuti jsou informovana, a kompromisy je treba vyjednavat.

   Verim, ze jednou tu budeme mit dobrou Zastupitelskou Demokracii. Zatim ji nemame...

   Smazat
  12. VEDENI SPOLEČNOSTI VOLIČŮ ODV DĚKUJE VOLIČŮM,

   kteři se jako prvni snaži pomoci svými návrhy a komentáři právě sami sobě.
   Opakujeme všem,že byl vytvořen Sjednocujici

   A.NÁRODNI PROGRAM OBČANŮ VOLIČŮ a nyni se pokračuje

   B.NÁRODNIM PROGRAMEM hledáni sil k jeho uskutečnováni.

   Poté co nynějši mechanismus ukradeni hlasů voličů politickou třidou Šmejdů za pomoci zmanipulovaného tisku a TV, čili ohlupovadel bude trvat dále s ukradenim našich hlasů a tedy i naši moci možná i neplatnými volbami a k moci se dostavá nadále vláda menšiny,která si už nyni musi přivolávát k udrženi své ukradené moci výrobou strachu i cizi teroristy, vám všem připomináme,že po volbách a ukradeni moci voličům jsou voliči bezmocni a nemaji žáné nástroje jakýkoli i když dobře míněný na př. Štěpánův plán uskutečnit.

   Je třeba nejprve dosáhnout uskutečnováni demokracie a svobody s bohužel v tomto okamžiku doslova sprostou moci tzv neomarxistů tedy námi zvolenou diktaturu prý humanistů potažmo islamistů,která už zpozorovala jak rozzuřeni občané uvažuji o obraně,avšak prozatim nemaji stále pojem,že jim hrozi tyranie pri které byl předchozi režim jen procházka růžovým sadem.
   Uvědomte si všichni,že na př. ČSSD,která lže už ve svém názvu je autorem návrhů na totálni cenzuru a úplné blokováni i alternativnich webů a tedy i protestů občanů ze kterých vyrobi brzy terorem poslušné otroky.


   Nebudeme proto rozbirat detaily Štěpánova plánu,který jak možná zdejši lidovi komentátoři vidi obsahuje BODY ZEJMÉNA NP Nr.2 OBČANSKÁ PŘIMÁ DEMOKRACIE NAVRHOVANÁ VOLIČI a NP Nr.1. SOCIÁLNI STÁT,který už existuje jako vzor v některých úspěšných státech EU a u nás zcela záměrně v Ústave chybi a je nahrazen kapitalismem BEZ PŘIVLASTKŮ,který i sam papež označil jako novou tyranii.
   Dotazy na poslance jsme zjistili,že tito námi zvoleni prý zástupcijsou,¨úplně k ničemu.
   Řikaji,že vše tvoři vedeni stran a hnuti,pokud oni něco v zájmu svých voličů navrhnou

   JSOU ZE STRAN A HNUTI VYLOUČENI A ZTRATI SVOJE PREBENDY.
   Znamená to,že si budeme muset pomoci jako občané voliči sami a proto je třeba jednotně začit ve vlastnim zájmu podporovat NÁRODNI PROGRAM voličů,kde jsou jasně napsány možnosti i mechanismus jak tento nechutně působici už skoro stálý teror změnit!

   Smazat
 3. Levice má odzvoněno. Alespoň pro nejbližší léta.
  Když to přenesu na české poměry, tak socani se předvedli jako nýmandi a zloději. Místo obrany pracujících si kupovali přízeň socek a netáhel. Zatímco pracující je drcen neustále se zvyšujícími se daněmi, zákazy a příkazy všeho druhu, nemajetným sockám bylo a je dopřáváno měrou, na české poměry, vrchovatou. Navíc, ze sociální politiky si řada socanů a na ně nabalených lehkoživek, udělala velmi dobře placenou živnost. Přídavky na bydlení jsou sice nejvíce diskutovanou činností, bohužel, ani zdaleka jedinou.
  Komunisté, téměř třicet let neobtěžováni vládní odpovědností, se zakopali ve svých pozicích. Až do nedávna je poměrně stabilní volební matematika nenutila k výrazným kádrovým změnám. Celá řada z nich, předsedy Filipa nevyjímaje, si vesele podnikala, využívajíc citlivých, pro běžné smrtelníky těžko dostupných informací. Neplnění svých slibů snadno odbyli argumentem, že u nás s komunisty nikdo nemluví.
  Když o tom tak dnes přemýšlím, nevím, zda bych o levicovou vládu ještě stál. V Africe se šikují tisíce migrantů, které by levicová vláda bez skrupulí do syta nakrmila, samozřejmě, z našich daní a daní našich potomků. A o znárodňování, kdy by se do vedení státních podniků nakýblovali čerstvě převlečení prospěcháři všeho druhu, už vůbec nestojím.
  Nemluvě o tom, že za těch pár roků, co jsem si užil EU, mám už regulací, zákazů a příkazů, většinou naprosto zbytečných a drahých, ale všechny pro naše "dobro", plné zuby.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proboha, uvažujte. Copak je sociální demokracie levicí? To je strana pravého středu.
   A komunisté? Ti byli a stále jsou jen sektou.
   Levice je demokratická, protiválečná a pere se za změnu systému - od kapitalizmu k sociálně spravedlivé ekologické společnosti bez vykořisťování.
   Taková levice u nás není!

   Smazat
  2. 13:07

   Levice je demokratická?
   Aha. A proto podporujete komunisty, kteří zavedli v mnoha zemích totalitní režim?! :DDDDDDDD

   Smazat
  3. Kristepane - zase už splav! V sanatoriu ti dali volno, a hned jsi naklusal k počítači krmit diskuze svými sračkami? No, to si tě užijem. Každý druhý příspěvek bude "splav" a jeden větší kokotina než druhej. Kdy se vrátíš do svýho sanatoria? A jsi na volno, nebo v kleci? Tipoval bych klec.

   Smazat
  4. 17:37

   Nemusíte mluvit sám na sebe. Ok?

   Smazat
  5. Hricák 12:57

   Jste velice zmanipulovaný a s odstínem pleti nekonkrétní v tomto označení, pokud své označení nedoplníte, nemluvíte pravdu:

   "...Když to přenesu na české poměry, tak socani se předvedli jako nýmandi a zloději. Místo obrany pracujících si kupovali přízeň SOCEK A NETÁHEL...".

   Tito pokud jim někdo před volební místností nezaplatí, na volby z vysoka kálí!!! Tak proč by si logicky kupovali jejich přízeň?!

   Jejich program je nezajímá a volby už vůbec ne! Máme jich tu přehršle a vždy u voleb vidím, jen slušně upravené lidi, především důchodce, to jsou ty socky? On se totiž náš důchod, započítává do sociálních dávek na MPSV-ČSSZ i ve statistických údajích, tento údaj pouze klame občany ČR!

   To snad víte, proto příště buďte konkrétní. Feťáka, či Lucifery jsem u nás, nikdy se ženou u voleb nepotkal a že jich tu máme?! Jinak s ostatním souhlasím.

   Ramón

   Smazat
  6. Pseudosocany, pseudokomouše, Babiš mišmaš, landsmanšaftlidovce jsem nevolil ani tu druhou bandu. Pro úplnost volili jsme SPD, jak se předvedou?

   Ramón

   Smazat
  7. Ramóne,
   pokud někoho soudím, mám k tomu zpravidla své důvody, většinou podepřené vlastní zkušeností. Nepohybuji se sice ve vysoké politice, ale žiju poměrně bohatý život. Bohatý na různé události. A tak jsem měl možnost osobního setkání s několika aktivními politiky a konkrétními dopady jejich "práce".
   Tak že když píšu, co píšu, nejde o manipulace, ale o životní zkušenosti.

   Smazat
  8. PS
   Pokud jsem psal o "kupování" socek, myslel jsem to jenom obrazně.
   Víte, tahle činnost je doménou především levice a ne vždy ten, kdo má být koupen o to sám stojí a už vůbec nemusí dostat to, co je mu kupujícím slíbeno. Je to takový trik. (Něco mu slíbíme a nic mu nedáme). Důležitá je medializace "dobrého skutku", ale především vymodelování dalšího státního vemene na dojení daňového poplatníka. U nás nikdy nikdo nedostane od politika to, co mu politik slíbí. Tak že když politik slíbí potřebným milion, dostane se k potřebným maximálně polovina. Druhá skončí v kapsách kámošů blízké rodiny politiků.
   Tak to prostě je.

   Smazat
  9. Hricáku nyní jsem Vám dopsal rozsáhlou odpověď, před odesláním však zmizela, jsem rozladěn tímto mizejícím svinstvem a znova vše psát nebudu.

   Šlo mi i výraz cikán, kterému jste se vyhnul (pro vás potřebný). Skutečně potřebný dostane lejno a skončí u popelnic i když ne, vždy svým nezodpovědným chováním, když je vidím u popelnic, jde mi mráz po zádech, ale uklidňují mne, nově vystavené psí útulky za 70 milionů Kč, téměř v každém okresním městě! SLÁVA ...

   Čerti musí dostat vše a množit se, jinak by naši připodělaní politici stáli v pozoru na koberečku před EU, či USA (vyhlazovačů).

   Vláda ODS zavedla poplatky ve zdravotnictví prohrála, ČSSD je slíbila zrušit vyhrála, jenže si neohlídala práci SÚKL a léky mě vyskočili na trojnásobek a šla do kytek!

   Nyní tu máme kočkopsa ANO, složeného ze všech možných exstran kabátníků. Levopravice nebo pravolevice je šumafuk, důležitý je egoismus, hroší kůže, pořádný žaludek a plné korýtko na dohled!

   Zdraví Ramón

   Smazat
 4. celkem souhlasím s článkem, jen ta naděje vkládaná do soc. dem, je poněkud - podle mne - mimo. Strany tohoto typu nejsou levicí nejméně od roku 1914, kdy pomohly rozpoutat první světovou válku.

  Komunisté se stali bezzubými , když se bojí jasně formulovat více než zcela krátkodobé cíle a zbylé levicové subjekty jsou pro svou roztříštěnost a neschopnost spolupracovat bezmocné.

  kdo z nich se třeba zastal Julia Assange? od ČSSD přes KSČM po stop základnám?

  OdpovědětSmazat
 5. Marxista Slavoj Žižek - to je teda výhra. Zjevně někomu ty miliony mrtvých obětí komunistů (a Marxem to začalo) nestačilo. A to hlavní - někdo je schopen obětovat svou svobodu kvůli několika bezcenným "socialním jistotám".

  Levice naopak ve světě vítězí. V současnosti hlavně globalistická neomarxistická levice. Skutečná nacionalistická konzervativní pravice (a konzervatismus obecně) je bohužel na ústupu.

  Místní neokomunisté a neotrockisté by rádi světovou revoluci proletariátu - na to ale existuje jen jedna odpověď:

  NE, DĚKUJI! RADĚJI SVOBODU!
  To raději klidně i konzervativní autoritářský režim, kde stále má člověk nějakou svobodu, než nesvobodný komunistický režim, kde člověk přišel zejména i o svou vnitřní svobodu.

  Nikoli skrze komunismus, ale jedině skrze konzervativní nacionalistickou křesťanskou revoluci (mírovou či násilnou cestou - toť otázka) vede cesta ven z tohoto marasmu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Forever Slav.
   Přesně.
   A tihle Marxisté nás budou poučovat,šálit,jen aby lid nedokázal znát pravdu.
   A stačí zaměnit slovo Marxista,za slovo sionista,tak víme hned o co jde.Proto tvrdím,pokud každou stranu vedou sionisté,nikdy žádný rozdíl nebude,jen plno keců o demokracii.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. Vodplav splave a dej pokoj s těma sračkama! Furt blábolíš vo nějakých mrtvých od komunistů. Neznam žádnýho, zato každej rok už od roku 1990 co zde vypukl ten demokratickej mor, čtu o umrzlých bezdomovcích. Víš jak to musí bejt strašný umřít hlady na ulici, nebo s omrzlejma hnátama plnejma červů někde pod mostem? Víš hovno! Vůbec si to nedovedeš, ani nechceš představit ty zbytečná látro, dřepící celé dny u počítače, zajištěnej důchodem. A víš co je zajímavý? Nikdo nikdo z těch umrzlejch bezdomovců nebyl cikán - to je pecka co? To víš, něco takovýho tady žádnej přiblblej splav nenapíše - to je zfanatizovaná krysa, se kterou cloumá nenávist proti "komunistům" - ale támtěm - ne těm, co nalezli do ODS nebo do ČSSD - ty naopak tihle pitomci vzývají! Na diskuzích se slézají jen psychopati, protože normální projev už se tady nevidí. Co ti udělali támti komunisti splave? Znárodnili tvýmu pradědovi verpánek? No to ale muselo bejt strašnýýýýý!

   Smazat
  4. Forever Slav4. července 2018 13:57
   „Levice naopak ve světě vítězí. V současnosti hlavně globalistická neomarxistická levice.“

   Za levici, bych považoval zastánce majitelů, své pracovní síly. Za pravici, zase zastánce majitelů, kapitálu a výrobních prostředků. Nemám dojem, že ve světě vítězí levice, tedy pracovní síla. Mám dojem, že ve světě vítězí fašismus (společenství moci a peněz), ať už si třeba říká „globalistická neomarxistická levice“.
   Chtějí svět centralizovat, jako komunisté. V tom si spolu rozumí. Jenže fašisté chtějí mít globalizovaný svět ve vlastnictví úzké skupiny „vládnoucí rasy“, kdežto komunisté, ve správě úzké skupiny členů, nějaké globalistické komunistické internacionály.
   Až to lidé prohlédnou, tak snad začnou podporovat vlastenecké, nefašistické strany. P.K.

   Smazat
  5. V jakém metalovém světě žije:

   Forever Slave španělská gotická metalová kapela založená Servalath (Sergio) a zpěvačka Lady Angellyca v roce 2000.

   V roce 2000 zaznamenali dvě dema, "Hate" a "Schwarzer Engel", v roce 2001 se vrátili s dalším demo v roce 2004 "Vzkříšení".

   V září 2005 vydali první celovečerní album Alice's Inferno , které produkoval Lars Ratz a vydalo Armageddon Music. Skupina vydala druhé album, Tales for Bad Girls , v dubnu 2008. V současné době pracují na pokračování.

   Forever Slave

   Původ
   Valencie, Španělsko
   Žánry
   Symfonický kov , gotický kov
   Roky aktivní
   2000-současnost
   Wacken Records , SPV GmbH , Armageddon Music
   webová stránka
   Oficiální webové stránky
   Členové
   Lady Angellyca
   Sergio
   Azrhael
   Sento

   Ten je zde zbloudilý, najděte si jiný chrám, zde jen hrsta posluchačů gotického metalu, s pánem bohem?

   °°°°°

   Smazat
  6. 23:11- je více než pravděpodobné, že se "metalová" kultura a myšlení dostane do popředí politiky! Nevím, máme-li jásat ale tvrdosti se nebojím, bude-li "tvrdost" podložena selským rozumem bez nového -izmu! PS.pět koleček(nul) jsou smajlíci nebo Váš nick?

   Smazat
  7. Forever Slave, proč nesčítáš miliony svých obětí? Neser se do cizích!

   Smazat
 6. No jo žádná levice v ČR neexistuje tak půjdou po volbách do zapomnění.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:26

   Jak to - vždyť je všude možně, kam se podíváte: ;-)

   ČSSD, KSČM, TOP09, SZ, KDÚ-ČSL, ANO2011, Piráti, ODS (zde s výjimkou klausistického křídla), atd.

   Tak na co si stěžujete. Vámi nenáviděná pravice prohrává a je na ústupu.

   Smazat
  2. Forever Slav Ty jsi můžete všechny strčit za klobouk.

   V současné politice nejde o to, zda je strana levicová nebo pravicová, ale jestli je unijně globalistická, nebo národně vlastenecká.

   Smazat
  3. https://aeronet.cz/news/proc-z-podminek-kscm-pro-podporu-babisove-vlade-potichu-zmizel-pozadavek-na-nenavysovani-vojenskych-misi-nato-kroky-kscm-lze-prirovnat-k-chlapovi-ktery-chodi-se-zapalovacem-po-vlastnim-baraku/

   Smazat
  4. 16:08

   Já nezpochybňuji, že je třeba, aby se pronárodní vlastenecké strany sjednotily. Tady jde o to, o čem jsem před chvílí psal na Aeronetu - že KSČM žádnou pronárodní změnu nepředstavuje -níže to zopakuji:

   Komunisté nikdy a nikde nebudou tvořit žádnou skutečnou opozici a změnu pro cestu z tohoto marasmu. A to platí i v případě KSČM. Bez Skály či se Skálou.
   Nestačí jen zvedat ruce pro to, co zrovna naše země potřebuje (viz např. referendum ohledně NATO či EU). Je třeba prosazovat dlouhodobější pronárodní agendu, stojících na:

   – patriotismus/nacionalismus
   – křesťanství
   – úcta k soukromému vlastnictví

   A tuto agendu prosazovat nejen do politiky, ale i do jiných míst veřejného prostoru (školství, vojenství, atd.). Nic z toho KSČM nenabízí. V tomto ohledu je KSČM je jen další “řízená opozice”, která žádnou změnu nepřinese. Její minulost dávného minulého režimu a obdiv ke komunistickým ideálům už tomu akorát nasazuje poslední korunu. Nepočítaje osobnosti typu Semelové či Grebeníčka.

   Nikoli skrze komunismus, ale jedině skrze konzervativní nacionalistickou křesťanskou revoluci (mírovou či násilnou cestou - toť otázka) vede cesta ven z tohoto marasmu. 

   Smazat
  5. Forever Slav 17:14

   Vaše fašistické tužby jsou zde už dávno známé, nemusíte o tom dále nikoho přesvědčovat. Nikdo vám to nebere, každý jsme holt nějaký. Ale nechápu vaši nutkavou potřebu opruzovat se svým perverzními představami ostatní, slušné lidi. To si opravdu myslíte, že je svými výrony přeměníte na úchyly jako vy?

   Smazat
  6. Ty jsi splave jako vopruzenina mezi nohama - taky se jí nelze zbavit. Skoro měsíc byl vod tebe pokoj, ale zase jsi vylezl - ze sanatoria, nebo z nějakýho kanálu? A budeš votravovat a votravovat, a plnit diskuze svejma sračkama! Nechtěl bys vodprejsknout? Už takhle sem leze plno novinkářů, jeden duševní mrzák vedle druhýho.

   Smazat
  7. 17.14 Jděte s náboženstvím, zejména s křesťanstvím, do synagogy (místa původu). Když se neobejdete bez Pánbýčka, vraťte se k evropským, ne levantským vírám (judaismus, křesťanství, Islám). Slovanský a germánský panteon!

   Je LUP A KOŘIST Z KRÁDEŽÍ A PODVODŮ také vaším uctívaným soukromým vlastnictvím? Pak ovšem jistě podporujete církevní restituce a křesťanství.

   Je vám bližší Svantovít, Perun, Wotan, nebo Odin? Thor? Typuji, že vám JE BLÍZKÝ spíše LOKI.

   Smazat
  8. Poslední reakce na "věčného" Slovana mne utvrzují na jejich xenofobii! Přiznat "barvu" a opačnou xenofobii vám jistě zakazuje víra! Proto se i pod zásadní, ideové komenty nepodepisujete, stačily by "nicky".

   Smazat
 7. Tak tady je pěkný článek o usa z dob socialismu:

  https://cz.sputniknews.com/svet/201807047657783-operace-nixon-sssr/

  OdpovědětSmazat
 8. Nejznámější výrok Slavoje Žižeka :
  Sejdeme se v pekle nebo v komunismu

  OdpovědětSmazat
 9. Levice a pravice jsou jen pojmy, kterými se označují odlišné zájmy lidí na základě vztahu k hodnotám a práci. Dokud budou existovat lidé živící se vlastní prací a lidé žijící z majetku a práce jiných, tak ty zájmy nikam nezmizí. Jen se mění výslednice střetu těchto zájmů podle toho, jak moc se lidé dokáží sebeidentifikovat a uvědomovat si, kam patří.
  Teoreticky je těch nalevo mnohonásobně víc než napravo, proto je vynakládáno obrovské úsilí na desintegraci levice a matení lidí ohledně jejich sebeidentifikace. Levice bude jen tak slabá, jak moc se lidé nechají manipulovat a podsouvat si cizí zájmy. Ale určitě nikam nezmizí, to by se muselo podařit zblbnout úplně všechny.

  OdpovědětSmazat
 10. Odpovědi
  1. Který? Bratří Marxové byli dva...

   Smazat
  2. Nenene. bratří Marxů bylo patero!

   Smazat
  3. Komici byli vsichni

   Smazat
 11. Jeste si vzpomenete jak vam bylo zatezko vykopat okop

  OdpovědětSmazat
 12. Tak úděsný blábol jsem dlouho nečetla. Já myslím, že nejlépe uděláme, když se od těchto myslitelů budeme držet co nejdál a nebudeme si je připouštět k tělu.

  OdpovědětSmazat
 13. TZV ČASOPIS ARGUMENT POUŽIVÁ SKRYTÉ I OTEVŘENÉ CENZURY.

  Odmitá agresivně spolupráci s občany voliči a prý píše tak snad jenom snad pro sebe a za to chce penize a podporu,jak vidite v jeho přispěvku nahoře,který inzeruje,že jeho přispěvky jsou super kvality a NR národni komentátoři i s jejich lidovým folklorem je prý sbor blbců.

  TAK NEVIME ZDA FAKT CHTĚJI SPOLUPRACOVAT NEBO CENZUROVAT A VYHROŽOVAT!

  CO VLASTNE CHTĚJI PANI ILONA A VERONIKA,VI TO ONY SAMI?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.