Reklama

pondělí 16. července 2018

Stephen Cohen: Summit Trump-Putin a kampaň proti míru

Stephen F. Cohen
Stephen Cohen, překlad Lubomir Man
16.7.2018 TheNationPaulCraigRoberts
Rusko - (či sovětsko-) americké summity mají dlouhou tradici zahájenou už v Jaltě v r. 1943. Avšak nadcházející summit Trump-Putin v Helsinkách
(článek byl napsán a uveřejněn 14.7., tedy ještě před setkáním Trump-Putin) se od všech summitů předcházejících liší ve dvou aspektech. Americko-ruské vztahy nebyly nikdy dříve v tak špatném stavu a tak mír ohrožující, jak jsou dnes. A nikdy dříve nebyl prezident při odletu na summit provázen tvrzeními, že je vůči USA neloajální a je tudíž osobou nedůvěryhodnou. 

Pomluvu, kterou dříve rozšiřovali jen extrémisté na nejextrémističtějším okraji americké politiky, nalézáme totiž dnes a denně v médiích mainstreamových. „Trump se chystá vyprodat Ameriku i její spojence,“ vykřikuje představitel Clintonova centra pro americký rozvoj, a deník Washington Post píše, že Američané se dnes bojí toho, že se Trump s Putinem shodnou. A britské Timesy vycházejí s titulkem: Strach z vyhlídky na možnou Trumpovu mírovou dohodu s Putinem roste.

Postoj protimírového Washingtonu shrnul autor magazínu New York do této věty: „Spíš než summit dvou hlav států bude tato schůzka setkáním ruského zpravodajského důstojníka se svým utajeným agentem“.

Pokud tedy přehlédneme dnešní geopolitickou situaci v USA, nelze se vyhnout závěru, že převládající americký establishment a Demokratická strana zvlášť by si víc přály svržení Trumpa z prezidentského úřadu, než aby se země vyhnula válce. Což je situace, pro níž nenaleznete v americké historii obdoby.

Není proto překvapující, že obávaná Trumpova účast na summitu NATO, předcházející summitu Trump-Putin, nafoukla v médiích do oblačných výšin kult této organizace, jež od pádu SSSR co neusilovněji hledá důvody své další existence. New York Times např. vyhlašují, že NATO je základem Amerikou vedeného liberálního světového řádu a nejmocnější vojenskou aliancí v historii. Naštěstí pro lidstvo nešlo dosud NATO do jakékoli války jako aliance, ale pochodovalo do ní s USA vždy jen pár tzv. „ochotných“ členů. A co se dodneška do „vítězných činů“ NATO počítá? Policejní akce na Balkáně v r. 1999? Zničení a totální rozvrat Iráku a Libye? Či nejdelší a stále přetrvávající válka historie v Afghánistánu?

Nikoliv, jedinou její misí stojící za řeč je rozšíření aliance NATO až na ruskou hranici, které ovšem, jak je dnes zřejmo, přineslo nám všem nikoliv více bezpečnosti, ale méně bezpečnosti. A jedinými „ruskými hrozbami“ se tak staly ty, které vyprovokovalo NATO samotné – a to od Gruzie až k Ukrajině a státům na Baltu. Zato však široká byrokracie NATO se svými 4 000 zaměstnanci, usazenými ve zbrusu nových úřadovnách v Bruselu (jejich výstavba stála 1,2 miliardy dolarů), a dále američtí i další výrobci zbraní, pro něž NATO vybírá příspěvky ve všech svých členských zemích, mají z pokračující existence NATO profit.

Je snadné si představit, že Trump a Putin se mohou na nadcházejícím setkání dohodnout na snížení napětí, pokud jde o nukleární zbrojení či o kybernetickou válku, o konflikt v Sýrii či na Ukrajině, ale je mnohem obtížnější představit si, jak by médií očerněný prezident Trump mohl tyto „mírové dohody“ uvádět v život. Existuje totiž dlouhá historie sabotování nejen výsledků summitů, ale i dalších napětí snižujících iniciativ, z nichž některá jsme mohli pozorovat i v posledních měsících a další máme nejpravděpodobněji před sebou.

I kdyby se v Helsinkách nedosáhlo nic světoborného, každý, kdo má starost o americkou i mezinárodní bezpečnost, by měl doufat, že schůzka Trump-Putin přispěje přinejmenším k obnovení diplomatických procesů a dlohodobějších „kontaktů“ mezi Washingtonem a Moskvou, které byly zredukovány, ne-li přímo zlikvidovány novou studenou válkou a tvrzeními o Russiagate. Studená válka bez diplomacie je totiž receptem na válku skutečnou.

Zdroj: Paul Craig Roberts

Vybral a přeložil Lubomír Man

39 komentářů :

 1. Na současné situaci je zvláštní jedna věc. V dobách studené války, kdy proti sobě stály východní a západní blok, si většina lidí, alespoň těch normálních lidí, přála, aby spolu hlavouni mluvili a pokud možno se nějak domluvili. Nikoho netrápily detaily. Zkrátka, aby se udělalo všechno proto, aby válka nevypukla. Dnes, když si poslechnu hlavní proud, tak všichni vyslovují obrovské zklamání nad jakoukoliv domluvou. Jejich cílem je naprostá pokora a ponížení druhé strany, nebo otevřená válka. Přitom jsou to idioti, kteří ani neabsolvovali základní vojenskou službu, natož otevřenou válku. Válečné útrapy znají jenom ze slaboduchých amerických filmů, kdy americký Rambo zdecimuje sám celou nepřátelskou armádu. Při pohledu na lidské tělo, rozebrané výbuchem granátu na sto kousků, by se poblili. A kdyby se jim kamarádovo tenké střevo omotalo kolem krku, umřeli by hrůzou. Vědí hovno o smrti, ale tlačí národy do největších jatek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ti kteří chtějí aby byla válka a lidé se zabíjeli mezi sebou se jmenují Clintonovci.

   Smazat
  2. vladimír hricák 16. července 2018 21:18

   To je důležitý postřeh.

   Smazat
  3. vladimír hricák Jenomže tenkrát vládly slušní politici dnes to je jen bída a utrpení. A podle toho to také vypadá.

   Smazat
  4. 22,33
   Slušní politici to asi nebyli. Ale nemuseli se uchylovat k tak průhledným lžím. Západ na tom tenkrát nebyl tak ekonomicky zle, jako dnes.Tak že když sliboval blahobyt, většina těch, kteří poctivě dřeli se i splnil.
   Co může nabídnout dnes? Blahobyt sice máme, ale vykoupený astronomickým dluhem. Migranti, které nám Brusel silou mocí vnucuje, jsou mlýnským kamenem, uvázaným na krku každého, kdo je přijme. Všichni vidí, že drtivá většina z nich nepracuje a pracovat nikdy nebude. Přinesli si sebou kriminalitu, své pochybné zvyky a agresivní náboženství. Přesto jsou nám předkládány, jako naše spása. Politika vůči Rusku je víc než amatérská. Vyčítají mu Krym, ale sami zapoměli na Kosovo. Zničili Irák, Libyi a Sýrii na základě vylhaných důvodů. Lžou tak, že už tomu může věřit snad jenom mentálně postižený jedinec. Aby odpoutali pozornost od svých zlodějin, ukazují na druhé. To je dnes ten vysněný západ.

   Smazat
  5. Hricaku, velice dobře si umím představit omotané střevo tvého kamaráda okolo tvého krku. Takových omotanych střev a jejich obsahu na ksichtech je úplně normální, zeptej se vnoučka. Výbuchy mezi masou lidí v evropských městech jsou už dávno běžnou věcí, o Izraeli nemluvě, proč by nás to mělo vzrušovat? Naopak, nás by mělo vzrušit, že u nás ještě nikdy podobná akce masového úmrtí neproběhla. Hned je vidět ta zaostalost. Proto tvrdím, že válka je nevyhnutelná, hlavně válka na východě, jelikož neschopný živel brání světovému kapitálu, aby využil tyto zdroje a opět se rozeběhla ekonomická mašina. Válka byla vždy velice dobrý podnik, po ní se ovzduší očistilo jako po velké bouřce. Je to zákon přírody.

   Smazat
  6. 9:09 na humoristu zbytečně útočný.

   Smazat
  7. Zřejmě nevíte kde žijete. Po téhle válce by Evropa neměla obyvatele. A podle situace na ostrově Bikini by nebyla obyvatelná ani po padesáti letech.

   Smazat
  8. 9,09
   Je ti líto, že už neteče krev? Tak můžeš být v klidu. Vypadá to, že se dočkáš. Nebo si myslíš, že se do Evropy lifrují černé huby jenom na výkrm? Evropané jsou totiž už zdegenerovaní a do expanzní války by po milionech nešli. Jenom se obávám, že dřív, než je vůdcové pošlou na Rusa, pustí se do zbytku domácích.
   Tak, jako se ve třicátých letech západ přepočítal u Hitlera. Toho také chtěli nasměrovat na východ a on se nejdřív pustil na západ.
   A pokud se dnes začalo mluvit o zrušení kvót a omezení migrace, nepodléhal bych přílišnému optimismu. Podle všeho si sociální inženýři našli jiný způsob, jak sem budoucí vojáky dostat.

   Smazat
 2. Nesvádějte to na politiky.Na vině jsou voliči,kteří vidí,že politik pracuje špatně nebo vůbec a přesto ho znovu zvolí.Vina je jednoznačně na tupých voličích.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vidím to podobně.Jsme politicky negramotní,moto po listopadu 89 že každý se stará sám o sebe je "výdobytek" svobody a demokracie.

   Smazat
  2. Petr Majevský Jsou ovce a voliči a to je rozdíl.

   Smazat
  3. Voliči volí z řad tzv. kandidátů. Nikoho jiného zvolit nemohou. Způsob, jak se dostat na kandidátní listinu, je stejně důležitý jako získat hlas voličů.

   Smazat
  4. Takhle fungovala ta slavná demokracie. Voliči demokraticky volili schválené kandidáty. Které ze všech sil podporovaly media hlavního proudu. Teď s rozvojem internetu a dostupnosti informací se jim to poněkud začalo hroutit.

   Smazat
 3. Hystericke jeceni medii, proti nasemu oblibenemu presidentovi Trumpovi, neni pro nas nic noveho ! Jsme na to zvykli a pracujete to obracenne !

  Nas USPESNY, konstitucne zvoleny president neni jeden z nich - (Deep state) a proto je zde takovy jekot.

  Pripomina mi to dobu v 80-tych letech, kdy koupil Mar A Lago v Palm Beach a rev byl ten stejny !

  Hovnometnici nedostreli tak vysoko , jako se pohybuje nas president a proto ma dalsi uspech zajisten na 100 % !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, hlavně, že ty ječíš bez hysterie!

   Smazat
 4. Kdyby cokoliv se v Helsinkach stalo, tak media v rukou Trumpovych nepratel, tomu daji NEGATIVNI nater ! Proto se oba presidenti budou radit za zavrenymi dvermi !

  Oba dva, jak president Putin, tak president Trump maji STEJNOU SKUPINU NEPRANTEL.

  Doufam, ze nikomu nemusim vysvetlovat, kdo to je !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jsi naivní

   Smazat
  2. Ty můžeš čekat na Floridě až tě spláchne vlna, ale ti bohatí mají svá podzemní města jako například to nejnovější pod letištěm Denver, viz obrazy na jeho zdech z cyklu Peace and Harmony with Nature. Tito bohatí a vlastně nejmocnější a nejbohatší, jsou organizovaní, jinak se tam nedostanou a nepřežijí. Jsi naivní.

   Smazat
  3. Hlavne nebud prizdisrac jako vzdy a nazyvej veci pravym jmenem Hedviko

   Smazat
 5. NEVERTE TOMU ! Ze president Putin ovlivnil nase volby !
  Oni na neho svedli i to, ze nejakymi "kulickami" nasmeroval Hurrican IRMU , na nas ! Dale , ze ma na svedomi rozvodnenou Mississippi. Dale , ze ovlada zemetreseni a ze zapalil nejake lesy v Californii.
  (Aby vysusil posrane ulice v San Francisku , ktere zavinili DEMOKRATE s jejich agendou !)
  AT ZIJE PRESIDENT TRUMP !

  OdpovědětSmazat
 6. Na obrazku nahore - TO NENI STEPHEN COHEN ! Ten vypada upne jinak. NIC mi neujde ! Ani to, ze mladi lide zacinaji fackovat Sorosovu ANTIFU, spontalne v Seatlu ve state Washington, coz zde predkladam jako radostnou zpravu !
  GOD BLESS PRESIDENT TRUMP !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Honoluláku, aspoň v amerických reáliích bys měl být víc honěný. Stephen F. Cohen je ten na fotografii.

   Smazat
 7. 12 Rusu, kteri jsou vysetrovani , ze s computrem ovlivnili nase volby, je ZAKRYVACI MANEVR, aby byla pozornost odvedena jinym smerem, od vysetrovani Hillary a jeji pletich, ktere nebyly legalni !

  Jak na nas mohou mit nejaci Rusi, nejaky vliv, kdyz NEROZUMIME rusky ani slovo ?

  Oni proste, za kazdou cenu se chteji zbavit legalne zvoleneho presidenta Trumpa , ktery prinesl Americe konjunkturnu a sebral ji Wasingtonske bazine !

  SLAVA PRESIDENTU TRUMPOVI ! On zachranil svet pred valkou a napadenim Ruska Globalisty.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi ti Rusové mluvili s americkými negramoty anglicky,... to je ta primitivní řeč, ty skřeky, které zvládnou i indiáni. Trump byl zvolen méně hlasy než kolik jich získala jeho protikandidátka Clinton a to přibližně o tři miliony hlasů, což není detail. To tvé slovo "legálně" jen vyjadřuje fakt nedemokratičnosti voleb prezidenta v USA, což je jen věcí USA, pokud se týká USA ale věcí všech, pokud jde o mezinárodní vztahy. USA je tedy nedemokratický stát, naprosto průkazně. To je drzost, že jo, budou mne za tuto zjevnou a průkaznou pravdu USA chtít zabít? Nedivil bych se. Sračka, už jo. A k té válce, před kterou Trump prý zachránil celý svět: Hele, kámo, on bombarduje i když chemické útoky nebyly prokázány, myslí jako agresivní kapitalista, kterému je vše jedno. Jsi naivní a moc.

   Smazat
 8. 23:55 OMLOUVAM SE ! Ja si ho popletel se Stephenem Millerem, ktery je verny Trumpovi.
  Proto jsem se divil, ze tak zeskarednul !
  Mate pravdu !
  Ja sleduji 100 lidi, tak mene vyznamni mi splyvaji dohromady.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To, že ses omluvil, tě ctí. Možná to s tebou ještě půjde.

   Smazat
 9. 23:49 - TO MUSI BYT HRUZA, zit v podzemnim meste a 1000 let nesmet vylest do radioaktivniho prosteredi !
  A porad se divat na ty stejne ksichy.
  Ja bych bral radej to vlnu.

  Neverim , ze bude valka s Ruskem !
  Trump rekl, ze je NEMYSLITELNA.

  Nepodcenujte jeho inteligenci, strategickou chytrost a houzevnatost !
  (Vzdyt ma priznanych 3 000 x million US $ Dollars), ale psssst, nepriznanych 10 billionu.)

  Na co sahne, tak ve zlato se promeni !
  A tam kde maji vliv levoicovi Socani, tak vznikne HLADOMOR, jako v dnesni dny ve Venezuele.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ve skafandru mohou, v autech třeba a především by postupně mohli osídlit vesmír, třeba začít Marsem, kde je ta radiace standardně, ovšem. Většinou chybí lidem ta motivace zbohatnout, samozřejmě na úkor ostatních, protože té vykonané práce je stále jen stejně. Ve Venezuele už si uvědomili nespravedlnost kapitalismu, stejně jako v Česku ve čtyřicátých letech a asi Češi nebyli hloupí, měli prostě s kapitalistickým vydíráním, krádežemi jejich práce a útlakem zkušenosti.

   Smazat
  2. Řekni mi, prosím, jeden má obchod na vesnici a malý obrat, protože tam je málo obyvatel a málo práce, takže mají i málo peněz,... druhý má obchod ve velkém městě, mnoho zákazníků, kteří mají i mnoho peněz. Jaká je v tom spravedlnost? Obchod i na vesnici je potřeba, aby si lidé mohli koupit třeba jídlo, potřebují ho. A co musel ten druhý udělat aby získal obchod ve městě? Jaké šance mají jejich děti? Mají rovné možnosti třeba studovat? Mají stejné finanční podmínky? Nedostanou se tedy nahoru ti morálně a tedy i vývojově slabší,... protože jen ti a jejich rodiče jsou schopni být "úspěšnými" kapitalisty? Některým lidem se prostě z toho vykořisťování lidí dělá špatně a to neznamená, že by byli méně schopní než největší finanční celebrity. Trump je ale spokojený, obklopený zlatem a mramorem ve svých patrech svého mrakodrapu a nejlepší, protože to tvrdí. Je směšný. Tak, toho obdivuješ, za ním stojíš. Není ti to divné?

   Smazat
 10. 0:10 - NIKDO TE NEBUDE zabijet za to , ze jsi hloupy natvrdlik a veris pitome propagande Sorocovcu !

  Trump mel o 6 millionu vice hlasu, i kdyz Hillary PODVADELA a volili pro ni nebostici 30 let na hrbitove.
  Od cervna 2015 jsem INTENZIVNE vse sledoval !
  Poznal jsem OKAMZITE, ze je zde neco noveho, co v Americe jeste NEBYLO. (Trumpova agenda) !

  Trump musi nekdy o krok ustoupit velkemu tlaku, aby o tyden pozdej doskocil ke svemu cili blize.

  ULEVI se vam casem , vyhraje-li Trumpova agenda a pritizi se vam velmi, vyhraji-li Globaliste ! Vsak to poznate sami na sobe.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jestli měl o šest milionů hlasů víc, tak ale ne oficiálně a řekni mi tedy, jak byly ty volby tedy regulérní, v tom případě.

   Smazat
 11. 0:22 - Kapitalismu je nekolik druhu a vy jste nektere z nich nikdy nepoznali ! Nikdo nechce prosazovat PREDATORSKY Kapitalismus 19-teho stoleti.

  Na Kube doktori v dnesnich dnech nemaji zakladni instrumenty. Ve Venezule, ktera je VELMI BOHATA, neni zakladni jidlo ! Zadne leky a dokonce tam neni k dostani, ani Aspirin.

  V Chile je konjunktura a ta zeme je NEJBOHATSI z cele Jizni Ameriky a ma nejsilnejsi armadu, kterou stale zdokonaluje !

  Oni tam zavrhli Socialismus, nekdy v roce 1973. (Ja zil v te dobe v JAR.)

  Z Jizni Ameriky mam vice informaci, nez z Evropy, protoze letiste ve Fort Myers, je hlavni vstupni brana z Jizni Ameriky, coz je muj rajon (jihozapadni Florida.)

  Stredni Amerika = bida a zoufalstvi millionu, ktere nikdo nechce ! Proto president Trump stavi plot na jizni hranici ! (Arizona, New Mexico , Texas ! )

  Koncim panove ! Gramatiku si nepamatuji ! Politickou korektnost jsem nikdy nedokazal pochopit , ale vzdy jsem byl pravdomluvny, ke sve skode !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za rozhovor. Jsem rád, že píšete.

   Smazat
  2. Ale hlouposti. V Střední Americe je i Kostarika s poměrně vysokou životní úrovní.
   V Chile "zavrhli socialismus" vraždou prezidenta a nekolika tisíc lidí.
   Atd.atd.

   Smazat
 12. 0:31 - Pane ! Na me zlato a mramor nepusobi. Ja zazil kolonialni prepych Jizni Afriky.

  Na me pusobi SILNE lide, kteri svoji agendou pozvednou milliony obcanu k blahobytu.
  Trump , ktery dal zamestani tisicum lidi ! Jen za cerven 2018 - 610 000 novych zamestnani vzniklo jeho pricinenim !

  A nebo B.J. Vorster , (Prime Minister of South Africa), ktery cely zivot trpel nedostatkem pracovniku.
  Potom barbari zavedli jejich ekonomicky model a vsichni tam chcipaji hladem - tak zerou jeden druheho.
  (Mohl bych jmenovat vice slavnych lidi, kteri meli pozitivni vliv, napr. Ian Smith z Rhodesie, atd.)
  Musim koncit...
  Bye, bye...

  OdpovědětSmazat
 13. Hledame na vedouci funkci pracovnika:
  Pozadavky: african american (cernoch)
  homosexual ,transsexual
  Toto neni vtip to je ze zprav, ktere ventiloval Tucker Carlson na FOX News . Toto je dnesni Amerika

  OdpovědětSmazat
 14. Od Trumpa je to vlastizrada že se setkal s teroristem Putinem Novičokekm a teď máme prázdniny to,to je nuda dva mněsíce prosedět u PC.Pepek Vyskoč.

  OdpovědětSmazat
 15. Ve Spojených státech probíhá osudový střet zločinných a vlasteneckých globalistů. Dosavadní moc zločinných elit – zodpovědných za téměř 2 miliony obětí a desítky milionů uprchlíků v Jugoslávii, Afganistánu, Iráku, Libyi, Sýrii, na Ukrajině – av závěru politicky reprezentovaných Obamou a Clintonovou, překvapivě padla. Překvapivě proto, že prezidentská volební kampaň byla masmédii a ratingovými agenturami totálně zmanipulovaná ve prospěch Clintonové, takže občan, čerpající jen z těchto zdrojů, nemohl volit Trumpa ani náhodou...
  Barevná revoluce v USA neprošla

  Vstupem Trumpa do Bílého domu však byli zločinní globalisté vytlačeni pouze z exekutivy! V legislativě, v justici, v průmyslové i finanční sféře, ve vojensko-průmyslovém komplexu i v médiích, a dokonce i v Republikánské straně, si své pozice i vliv zachovali. A poněvadž demokracie pro ně je pouze jedním z prostředků získání a udržení moci, nikdy se se svou prohrou nesmíří a čekat 5 let na řádné volby nehodlají!

  Ihned po ohlášení výsledků voleb byly proti Trumpovi zorganizovány demonstrace, které se synchronně konaly ve všech větších městech, a byly zpestřované i násilnými výtržnostmi. Organizátory těchto protestů byli organizace sdružující bojovníky za práva všech možných komunit; počínaje feministkami a aktivisty LGBT a konče stoupenci imigrace, anarchisty a Antifou. Všichni unisono žádali odstoupení prezidenta Trumpa! Vrcholu dosáhly protesty den po inauguraci, kdy se ve Washingtonu sešlo půl milionu bojovnic a bojovníků původně za ženská práva, nicméně demonstrace se zvrhla v protesty proti prezidentovi; v Los Angeles jich přišlo 750 000!
  Bylo zřejmé, že další pokračování a eskalace protestů povedou k jedinému výsledku, kterým bude prezidentova rezignace, anebo – zůstane-li tvrdohlavý – bude si moci vybrat mezi osudem Janukoviče, Kaddáfího, popř. Johna či Roberta Kennedyových...
  Zajímavé je, že když majdan v USA vrcholil, barevná revoluce zhasla... Co se dělo v zákulisí se lze jen dohadovat. Nejreálnější možností je, že do hry konečně vstoupili i vlastenečtí globalisté, a poněvadž „filantrop“, štědře financující barevné revolucionáře je známý, proběhlo nejspíše dramatické vyjednávání. Lze předpokládat, že vlastenečtí globalisti trvali na názoru, že požadavky LGBT a spol. na rezignaci prezidenta nejsou relevantní a že potká-li ho osud Janukoviče, Kaddáfího, popř. Johna či Roberta Kennedyových, pak adekvátně zareagují. Jaké konkrétní hrozby si gentlemani na obou stranách vyměnili, se lze jen dohadovat. Faktem zůstává, že barevná revoluce v USA vyhasla a její plameny neoživila ani tak obscénní a celonárodní kampaň jako Me Too!
  https://stoces.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=659626
  Jakou Gentlemen´s Agreement a s kým Trump podepsal... Toť otázka.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.