Reklama

neděle 15. července 2018

Trump utíká do Ruska?

Finian Cunnigham
14.7.2018 StrategicCulture, překlad Zvědavec
Zmatek, způsobený tento týden americkým prezidentem Trumpem mezi spojenci z NATO je téměř surrealistický. Čas dopřát si trochu satiry…


Helsinky byly vždy pěstěny pro intriky během studené války a tajná setkání mezi Američany a sověty. Ale nikdo si nepředstavoval něco takového. 45. prezident Spojených států se začal starat o matičku Rus, vzdal se amerického občanství a požádal o azyl.

Zatímco Trump se údajně začal skrývat někde v Rusku, USA a jejich evropští spojenci povykují kvůli „výprodeji století“ – abych si vypůjčil žargon nemovitostních magnátů.

Jeho pomlouvači z washingtonské politické a mediální elity cloumá vztek a jsou plni odsudků a podivné upjatosti. „Vždy jsme to věděli. Že Trump je loutka Kremlu, Putinova loutka. Nyní máme konečně důkaz?“ supěl jeden vědátorský žvanil.

Trumpova poslední slova vysvětlující jeho činy byla prozaičtější: „Podvodné zprávy o mé tajné dohodě s Ruskem otravovaly můj život dva roky,“ řekl reportérům, než zmizel. „Jsem tu. Poohlížím se po nějakém pěkném pozemku u pláže u Černého moře.“

To vše proběhlo během tolik propagovaného summitu nyní již bývalého prezidenta Trumpa s ruským vůdcem Vladimirem Putinem ve finském hlavním městě. Helsinky byly vybrány jako neutrální půda, stejně jako během let studené války, jako místo, kde se američtí a sovětští představitelé mohli diskrétně setkávat, diskutovat a, bez pochyby, vzájemně se odposlouchávat.

Setkání mezi Trumpem a Putinem bylo dychtivě předjímáno politickými nepřáteli, stoupenci i neutrálními. Donald Trump trápil své kritiky již týdny před schůzkou a tweetoval, jak moc doufá, že naváže přátelské vztahy se svým ruským protějškem, který byl pro americké liberály a jestřáby černou ovcí.

Političtí oponenti v USA a evropští spojenci na rande v Helsinkách, které se mělo konat jen pár dní po summitu NATO v Bruselu, téměř pádili. Panovaly široké obavy, že Trump se postaví proti evropským vůdcům kvůli tomu, že nepřispívají do NATO proporcionálně. Obávali se rovněž, že americký prezident opustí summit NATO rozzuřen a pospíší si na srdečné setkání s Putinem, a alianci nechá rozpačitě zírat.

Nikdo nepředvídal ještě větší katastrofu.

Trump skutečně seřval Evropany jako „příživníky“ na americké vojenské moci. Zopakoval svoji dřívější bagatelizaci, že aliance NATO je „zbytečná“. Za zavřenými dveřmi, jak uvedly zdroje, které nechtějí být jmenovány, Trump přečetl „evropským idiotům“ zákon o nepokojích a doprovodil to spoustou sprostých slov.

Další zastávka Helsinky. Trump byl vřele přijat Putinem, s úsměvem a za pevného stisku ruky. Na předběžné tiskové konferenci tito dva vůdci vyjádřili společný zájem na vyřešení několika výzev pro mezinárodní bezpečnost. Zmínili Ukrajinu, Sýrii, kybernetickou kriminalitu a, pro Evropany znepokojivě, se Trump dohodl s Putinem, že „provokační navyšování počtu jednotek NATO u ruských hranic je nutné zarazit“. Chystal se Trump učinit velký ústupek v rámci deeskalace vojenských sil, jak to učinil během své historické schůzky se severokorejským vůdcem Kim Jong-unem v Singapuru?

Tisková konference skončila a tito dva vůdci se odebrali na soukromé rozhovory. Těch se zúčastnili už jen jejich tlumočníci. To byl soukromý scénář, kterého se Trumpovi političtí odpůrci a kritici báli, před schůzkou se užírali kvůli tomu, co by americký prezident mohl říct nebo na čem by se mohl s Putinem dohodnout. Spousta komentářů byla povýšenecká a ponižující, spekulovalo se o tom, že na Trumpa zahraje „prohnaný bývalý člen KGB“ jako na housle.

Trump si vyndal sluchátko a naklonil se k Putinovi, za vědomí, že ruský prezident mluví anglicky celkem obstojně. Mimoto to, co chtěl říct, bylo dosti přímočaré, až šokující.

„Podívej Vladimíre, mám plné zuby těch idiotů doma v USA a v Evropě. Slíbil jsem, že učiním Ameriku opět velkou, a ne že si nechám ničit život lidmi, kteří neví, jak uzavírat dohody. Celá ta věc s tajnou dohodou s Ruskem již přestala být vtipem. Je nemožné udělat cokoliv, aby byla Amerika opět velká, nebo uzavřít mír s tvojí zemí.“

V tu chvíli z Putinovy tváře počáteční úsměv zmizel. Věděl, že to Donald myslí vážně. Jako vždy pozorný posluchač Putin věděl, že má nechat Američana pokračovat.

„Takže mi jde o tohle, Vladimíre,“ řekl již brzy bývalý prezident, jako by nabízel hromadu bankovních účtů. „Nech mně požádat o azyl v tvé krásné zemi, stát se ruským občanem, a když zajistíš má aktiva ruským zlatem, velmi ochotně budu investovat do té nádherné oblasti u Černého moře.“

A bylo to. Americké prezidentské letadlo osiřelo na runwayi helsinského letiště a Donald J. Trump, bývalý americký prezident, dostal volné místo v prezidentském letadle Putina odlétajícím zpět do Moskvy.

Americká vláda a média se stále ještě pokouší zformulovat odpověď na tyto nedávné bouřlivé události. Ohledně toho, co to znamená, panuje ochromující zmatek. Je to ústavní krize, jakou země za svých 242 existence nezažila.

Tento senzační skandál nemůže být tak lehce smeten hláškou „agent Trump dezertoval“. Spousta jeho běžných amerických příznivců dokonce pořádá pouliční párty, na kterých děkují bývalému prezidentovi, že „smetl systém“ tím nejnepředstavitelnějším a troufalým způsobem.

Snad překvapivě, ale lidé v USA a na celém světě nebaští zdánlivě zjevný závěr, že Trump je ruským zrádcem. Mnozí chovají více protistátní myšlenku: americká politika se stala až tak špatnou, že dokonce i americký prezident z ní chce vypadnout. A nejen to, ale místem, kde se cítí nejbezpečněji, je Rusko – údajná darebácká země, kterou západní média nikdy nepřestala poplivávat.

Poslední nepotvrzené zprávy z Ruska uvádí, že k Donaldovi se připojila jeho žena Melánie a syn Barron. Jejich dům u Černého moře má skvělý výhled na Krym. A sousedé? Edward Snowden se tam již párkrát ukázal.


Trump Defects to Russia? vyšel 13. července 2018 na Strategic Culture Foundation. Překlad v ceně 371 Kč Zvědavec.

24 komentářů :

 1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nerozumíte ani trochu srandě, inteligentní rozumbrado. Pro pochopení toho, co je sranda, přečtěte si konečně všechny čtyři díly všesvětově uznávaného návodu na chápání ironie - Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války.

   Smazat
  2. 7:51
   Hovno se dalo do tance a ještě si boky PODEPŘELO!!!!!!!

   Smazat
  3. To bylo pro 7:35,pardon.

   Smazat
  4. Urážky našich čtenářů jsou mazány.

   Smazat
  5. Pro 7:35.Blb zůstane blbem.

   Smazat
  6. Dvořáku ty mažeš i to, co se nehodí do Tvojí tkzv. pravdy. Pro 7:51 a ty si přečti od A. Solženicina Souostroví GULAG a pak tě sranda přejde

   Smazat
  7. Chytrolíne 9:51. Četl jsem Solženicynův "Jeden den Ivana Děnisoviče" i "Souostroví Gulag" a řadu dalšího z jeho produkce. Když vezmu v úvahu rozdíly ve stupni civilizačního i kulturního vývoje oblastí, jak jsou chápány co "západ" a "východ", stejně tak i vývoj angažovanosti páně Solženicyna, dovolím si tvrdit, že obdobný autor s kritickým postojem k vývoji poměrů v USA, s pozdějším angažmá v Rusku, by snadno vyprodukoval Solženicyna opozitum.
   Na okraj 9:51, když už se dovoláváte (nakonec propagandistického) díla určitého autora, doložte svůj intelekt alespoň správným zápisem jeho jména.

   Smazat
  8. No, co. Měl jsem napsat za,, Cé Ypsilon. Teď seš spokojený? 10:34. Cos byl za totáče, politruk? A ta Stalinovi onuce 10:26 zase leze z hrobu

   Smazat
  9. 9:51 A ty si přečti:

   https://en.wikipedia.org/wiki/Guantanamo_Bay_detention_camp

   Tam lidi co si říkají „demokraté"v dnešní době mučí jiné lidi.

   Smazat
  10. Chytrolíne 10:45 nejen neschopnost správně zapsat jméno autora, kterého se „sečtěle“ dovoláváte. Nad to ještě místo oponentury názoru, který se vám nezamlouvá, napadáte osobu autora s podsouváním, že byl politrukem. Tak si to užijte. Spolu třeba s Mirkem Kalouskem.

   Smazat
  11. Vážení diskutující, jestliže Vám tento Bůvol v oslovení, okamžitě po soudružsku a bez zřejmého základu slušnosti TYKÁ, ignorujte jej a nenechte se jím vyprovokovat!

   Zdraví Ramón

   Ps. Ozve se potrefená husa?

   Smazat
 2. Jo skvělé zasmál sem se též bych bral takové ubytování.

  OdpovědětSmazat
 3. je viac než isté že kopu vecí si Solženicin vymyslel ...ergo - klamal

  OdpovědětSmazat
 4. Není nic k smíchu,Trump jedná jako buran u USA spojenců si to může dovolit.Jasně se ukázal,jako koňský handlíř,své koně USA vychvaluje,kdo si je nechce koupit,těmi pohrdá,kdo si chce jeho koně koupit toho potěší laskavostí.Jestli tohle bude platit na Putina,nevěřím,kdo by chtěl vychválenou chcípající kobylu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Viděl jste zase ožralého Junckerse? Jak s nimi chcete jednat jinak?

   Smazat
  2. 13:47 to asi chlastá se Zemanem

   Smazat
  3. 17:49 Jo vezmete si junckera kraďouska a havla a jste skvělá parta notoriků. STŘÍZLIVÝ NÁS NEDOSTANOU.

   Smazat
 5. Je to vtipný článek, s chutí jsem se zasmál. To se mi v ponurém Česku málo kdy stane.
  Za normalizace kolovaly mezi pracujícími velice dobré vtipy. I o ně nás připravil onen zkorumpovaný a prolhaný režim.
  Morave

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Volím ty, na které nadávají v novinách a nic už neřeším. Nejhorší prolhaná verbež se snaží vyprovokovat Majdan. Babiš je jasná volba. Co provádí Babiš s náčelníkem šmejdů je fantastické.

   Smazat
 6. 9:37 mate dvojite meritko Dvoraku.
  Pravdepodobne ve vsem !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 4:21
   Gigant z PŮLZÁVITA promluvil....

   Smazat
 7. Takhle to nepůjde. Trump přece potřebuje Putina na medlování pro zvolení v 2020, (smajlík pro dlouhá vedení)

  OdpovědětSmazat
 8. USA,zachtělo se vám Ruské země???? To rozhodně nepůjde ani s pomocí Klvanů,Fendrichů,Kalousků atp.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.