Reklama

sobota 7. července 2018

Turecko v roce 1

Jana Maříková
7. 7. 2018
"Dosavadní boj proti teroru byla jen předehra. Odteď uvidíte, jak to půjde doopravdy." Kdo si myslí, že to řekl někdo, kdo bojuje s islámským státem, je vedle. To turecký ministr vnitra Soylu uvedl na svém twitteru, jak zatočí s "teroristy", tedy všemi, kdo se budou protivit novým pořádkům. Symbolický úvod k článku, jak si vede Turecko necelé dva týdny po volbách. Bohužel se ukázalo, že kdo očekával, že Erdogan se po vítězství uklidní, mýlil se. Zprávy o zatčeních, které sleduji celou dobu od invaze do Afrínu, chodí stále.


Můj nejlepší zdroj, Kerem Schamberger, neúnavně sleduje vývoj "pokročilé demokracie" - Erdoganův termín - a jeden den za druhým hlásí počty zatčených a důvody zatčení. Mimochodem, o tom, že jeho zprávy se trefují do černého, svědčí i to, že byl "protureckými aktivisty" vyhodnocen jako třetí největší nepřítel Turecka z řad běžných uživatelů internetu.

"Od 1. ledna 2018 bylo v Turecku zatčeno či zadrženo kvůli skutečné nebo domnělé spolupráci se sektou Fetullaha Gülena 15 190 lidí. Jen v posledním týdnu to bylo 777 lidí. To znamená, že hon na čarodějnice, který začal po pokusu o puč v roce 2016 trvá nadále."

 "Kurd Emrah Celebi byl v Izmiru odsouzen k deseti měsícům vězení, protože v roce 2017 tančil u příležitosti slavení Newrozu - kurdského nového roku - tradiční kurdský tanec Govand". Cituji z článku na webu ANF : "Trestní tribunál v Izmiru pro těžké zločiny to posoudil jako 'oslavování násilí', porotože při tom držel červeno-žluto-zelený transparent( barvy kurdské vlajky)."

Další odkaz na Zeit Online z 29. června :" V turecku byl zatčen bývalý poslanec za opoziční republikánskou stranu CHP Eren Erdem. Státní zástupce v Istanbulu nařídil jeho zatčení pro údajné členství v teroristické organizaci, jak uvedla státní zpravodajská agentura Anadolu. Erdem patří mezi přední kritiky prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana."

O této události psaly ve stejný den i Neue Zürchner Zeitung, s podtitulkem - v Turecku zatčen přední opoziční politik. Současně se vládní tábor pokouší zastrašit opoziční politiky a novináře."

V tomto článku se bylo možno dočíst i to, že Erdem patřil ke kritikům Erdogana zejména od doby protestů v parku Gezi ( tehdy to začalo jako protest proti kácení stromů v parku za účelem výstavby nákupního centra, který přerostl v mnohadenní mohutné demonstrace, které policie brutálně potlačila a zatkla více něž 900 osob). Erdem kritizoval i Erdoganovy korupční praktiky a dodávání zbraní syrským protivládním extrémistům. Vládní noviny "Sabah" ho nazvaly "Fetö- podezřelým", což znamená zařazení ke stoupencům v USA žijícího Fetullaha Gülena, jenž je podle Erdogana strůjcem pokusu o puč v roce 2016.

Staronový prezident ještě nesložil slib a už jede zostřený kurz. Před volbami napsal na svůj fb účet jeden z předáků kurdské německé obce, Ali Ertan Toprak: " Jestli Erdogan vyhraje volby, je Turecko na okraji katastrofy. Režim jednoho muže se neodvratně změní v diktaturu a institucionalizuje se jako diktatura. To by byl konec."

Následné události to potvrzují:

6. července vydán dekret, podle kterého má být propuštěno z veřejných služeb - úřady, školy - dalších 10 tisíc lidí.

Stejný den - Istanbulské státní zastupitelství vydalo zatykač na 271 vojáků a důstojníku ve 48 tureckých regionech. Důvod - podpora Fetullaha Gülena.

Kerem uvedl na svých stránkách i zdroj, který se vrací k "férovým" volbám v Turecku.

Zpráva pozorovatelů OBSE, kterou cituji z webového magazínu re:volt:

"Předběžná zpráva OBSE volební pozorovatelské mise hlásí silná omezení a nesrovnalosti (ve zprávě na straně 14): V 12 procentech volebních místností, jež jsme navštívili, byla zjištěna silná přítomnost bezpečnostních složek, které často (ve 33 procentech) zasahovaly do volebního procesu; 14 procent všech pozorovaných sčítání bylo „nedostatečně provedeno“, (counting was assessed negatively) (!), u 20 procent z všech sledovaných sčítání byly přítomny obtížně identifikovatelné „neoprávněné“ osoby, zasahující do procesu, 25 procent ze všech pozorovaných volebních komisí mělo problémy při vyplňování výsledných protokolů; u 20 procent všech sledovaných sčítacích procesů se objevily protokoly podepsané předem nebo byly zápisy záměrně padělány (deliberately falsified), a dokonce u 20 procent všech sledovaných případů nebyly výsledky (!) zveřejněny; dodatečně byly u více než 10 procent okrskových volebních komisí, kde se provádělo slučování výsledků, nalezeny nedostatky, 25 procent sledovaných volebních komisí „opravovalo“ (?!) protokoly při sloučení, aniž předtím protokoly formálně uzavřely. To praví zpráva volební pozorovatelské mise OBSE střízlivým, technickým tónem, ale přesto v sobě nese zničující posouzení volebního procesu. A to se ještě ani pozorovatelé nemohli dostat do nejproblematičtějších oblastí. Jasně se ukazuje, že milionový volební podvod byl docela dobře možný. "

To ale nikoho ve světě a v Evropě ani přinejmenším nezajímá, všichni důležití politici blahopřáli ke zvolení, volby skončily, zapomeňte. Erdogan už předtím rozjel jiný plán.

Greek City Times z dubna tohoto roku přinesly článek s názvem: "Turecko oficiálně zpochybňuje suverenitu 152 řeckých ostrovů a ostrůvků."(!)

V článku se mimo jiné píše: "... Během posledních několika měsíců turecké vedení opakovaně zpochybňuje platnost smlouvy z Lausanne z roku 1923 a pařížské smlouvy z roku 1947, dvou mezinárodních smluv, které stanovily hranice mezi Tureckem a Řeckem. Zpochybnění suverenity ostrovů se objevilo v řadě provokativních prohlášení ministra zahraničí Cavugsolu, (dosavadního) premiéra Yildirima a samotného prezidenta Erdogana."

Dochází k excesům jako je odstraňování řeckých vlajek na hraničních ostrůvcích, což turecké úřady následně popírají. Turecko má svůj vlastní seznam, nazvaný EGAYDAAK, kde jsou obsaženy ostrovy a ostrůvky, které Řecku negarantuje žádná mezinárodní smlouva. Jsou to maličké ostrůvky, ale některé jsou až v Krétském moři! Turecko tvrdí, že navzdory Lausanské smlouvě, která potvrdila řeckou svrchovanost východoevropských ostrovů v Egejském moři, které byly osvobozeny během balkánských válek v letech 1912-1913, stejně tak navzdory Pařížské mírové smlouvě, kterou poražená Itálie přiznala suverenitu Dodekaneských ostrovů pro Řecko, existují ostrovy, ostrůvky a skalní ostrovy s kontroverzním statusem, protože nejsou uvedeny ve výše uvedených dokumentech.

Na seznamu EGAYDAAK jsou ostrovy, které sahají od Východního a Severního Egejského moře až po Krétské moře až do Libyjských vod.

V tomto kontextu se nesnesitelná lehkost uznání voleb v Turecku jeví už jako úplný hazard. Řecko, vyšťavené německými a francouzskými bankami v rámci "záchranného procesu", bude pravděpodobně ponecháno, a se s tím vypořádá. Kvůli vzdálenému Řecku, přestože je člen NATO, nikdo v Evropě Erdoganovi vzdorovat nebude.

Christine Valain, která článek uvedla na svém fb, se ptá: " Kdo zastaví Erdogana?" Kdo asi - kdyby chtěl - nevím, jak rychle jedou Leopardy - za pár dní je na Rýně. Nikde totiž není armáda, která by mu v tom byla schopná zabránit. V roce 1683 se to povedlo u Vídně. Dnes je asi také nejlepší armáda v Evropě rakouská či švýcarská domobrana. Armády NATO válčí tam, kde je ropa, spolu s Erdoganem.

33 komentářů :

 1. Všechno to jsou zločiny kapitalizmu !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. I tak se to dá nazvat. Na kapitalismus se dá hodit v podstatě všechno zlo světa.
   Škoda, že tak nějak nikde nefunguje nic lepšího, než ten zpropadenej kapitalismus.

   Smazat
  2. Loupení a rabování je ten nejsnadnější způsob "hospodaření", takže ano, v zásadě se dá říci, že kapitalismus funguje nejlépe.

   Smazat
  3. A kde na světě funguje lepší systém, že jsem tak zvědavej?

   Smazat
  4. Ano je to biblická koncepce řízení světa pomocí peněz (lidově zlaté prase), kde židé byli vybaveni parazitickou kulturou a podařilo se jim pomocí úroku skoupit svět. Tento virus (kapitalismus) se rozšířil po celé planetě a nová generace s tím nemůže nic dělat, protože se rodíme do neznáma a musíme přijmout prvotní informace od okolí.

   Jenže kapitalismus je nastaven tak, že dojde k samolikvidaci lidstva. Nyní se lidstvo ocitlo na hranici ekologické a vojenské katastrofy. Vědci neustále posunují ručičku pomyslných hodin, kdy dojde ke zničení lidstva a už moc nechybí.

   V historii se najdou místa, kde výborně fungovalo bez zlatého prasete, ale ta byla zničena a nyní takové místo není.

   Nyní již probíhají procesy, které mohou situaci otočit. Je potřeba, aby každý jednotlivec přijal zodpovědnost za svůj život a snažil se o to nejlepší čeho je schopen.

   Smazat
  5. 23:48 A můžeš nám ujasnit, kam se má "situace otočit"?
   A mimochodem, jak souvisí bible s kapitalismem?

   Smazat
  6. Je to problem Turecka a kdyz se nestaraji o nase problem ,pocitam, je to lepsi nez krumpacem pod voko...

   Smazat
  7. Lepsi spolecnost nez kapitalisticka funguje treba v Cine, nejsilnejsi a nejbohatsi zeme, vlastnici snad uz pulku USA, nejvetsi turisticka zeme sveta, a na Kube, tam se to da lehce srovnat - sousedni Haity je nejchudsi zeme sveta. Slysel snad nekdo neco o Haity? O Kube kazdy.
   A take Cesko, podivejte se na reakce na 21.8.1968, vsichni Cesi to odsuzuji dodnes. Proc? Proc stale i po 50 letech? Protoze to byl daleko lepsi vladni system nez je ted ten kapitalisticky.
   Kdybychom my zavirali ty, co jsou vedeni CIA, Zeman by nemel nikdy sanci schvalit vladu.

   Smazat
  8. ja myslim že doma mame svejch erdoganu až na hlavu ale stěmi nenmažranymi statnimi zaměstnaci uděla jednu velkou chybu propustil jich hodně malo jako naš soudruch ředitel čro propusti jen pouhoustovku ale už neřika že budou dal pracovat jako soukromi experti na ičo jen za větši penize ostatně takovych podfuku na statnim je hafo haf a toho se turecky paša šmahem zbavi stači vyhlaška zatimco naše demokradura si s nami vytře ono pozadi sam jsem zažil jako statni zaměstnanec

   Smazat
  9. 7:42 Motáš jablka s hruškama a mícháš do toho meruňky. Čína není ani nejsilnější, ani nejbohatší zemí světa. Navíc v Číně jako není kapitalismus? A co tam teda je?
   A to s tou Kubou, to jsi střelil úplně mimo terč.

   Smazat
  10. Vaše analytické schopnosti 11:39, jsou na pováženou. Jsou věci, o kterých je nezbytné něco vědět, aby je bylo možné, nikoli trapně, komentovat. Zdravím srdečně

   Smazat
  11. Předveďte svoje analytické schopnosti, 13:30.

   Smazat
  12. 14:06 zadejte problém. Děkuji a zdravím

   Smazat
 2. Tak Řecko ochrání eu vandráci nebo ne? Erdogan chce být vůdčí silou islámského světa.

  OdpovědětSmazat
 3. Janičko, za koho kopeš Ty?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já mám ten luxus, že můžu psát, co chci

   Smazat
 4. Ti, kdo se snad domnívají, že Erdoganova varianta islamismu je méně nebezpečná než ta arabská, jsou naivní - a budou se možná ještě hodně divit. Ze všech dnešních režimů ve světě má právě Erdoganova diktatura možná nejblíže k německému nacionálnímu socialismu.

  OdpovědětSmazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Možná se na Bílé hoře událo jen takové malé divadlo s pŕedem dohodnutými následky pro mocné. Bohužel, silová politika "západní civilizace" je v dnešní době za zenitem. Politika se musí stočit ke spolupráci a roznodování v zájmu většiny. Na bázi profitu úzkých klanových skupin nebude možný další dlouhodobý rozvoj a adekvátní reakce na děje, které nám okolní svět připraví.
   ABC

   Smazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 7. Tohle není apríl: https://islamskademokratickastrana.wordpress.com/

  Islámská a demokratická... :(

  OdpovědětSmazat
 8. Jednoduchá a přesná metoda. Nadávají Sorošova media včetně tzv. ČTV (jiná tady nejsou) na Erdogana? Erdogan je můj přítel. Nadávají šmejdi v čele s Kalouskem a Zaorálkem na Babiše? Babiš je jasná volba. Musíte si vybrat největšího cizokrajného šmejda s velkou hlavou, zjistit na co nadává a to musíte volit!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takže se řídíte podle ČT,jen opačně. Ale ona určuje....:)

   Smazat
 9. Nijak přemoudřelý Erdogan si koleduje o rázné umlčení a změnu celé turecké politiky dříve, než se tento novodobý paša stane onucí a Turecko další přidruženou částí mírové a férové RF. Kostky jsou vrženy...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Turecko jako součást RF je odvážná myšlenka.

   Smazat
 10. V hospodě byla sranda, všichni drželi ve fotbale palce Rusům, i když to bylo jedno, Chorvat, nebo Rus. Jako doby, kdy se nadávalo na Rusy, jsou pryč. Nastoupili takoví prolhaní šmejdi, že z Rusů udělali hrdiny. Jen víc Zaorálků, Kalousků a Hamáčků.
  Pan Bakala by měl v bytech horníků, které slíbil odprodat, ještě více zvýšit nájemné, aby i tomu nejpitomějšímu voliči ČSSD došlo, proč jeho vnoučata nemají peníze na obědy ve školní jídelně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Teda jak souvisí fotbalovej zápas se Zaorálkem, Bakalou a bytama pro horníky a obědama pro děti, to víš asi jen ty sám.
   A komu budete v hospodě držet palce v zápase Francie - Belgie?

   Smazat
  2. 0:40 najdi si o něco chytřejšího než jsi sám. Může se pokusit ti to vysvětlit. Nezoufej.

   Smazat
  3. 13:38 Hele, ale on ten hospodskej povaleč 0:25 napsal fakt chujovinu.
   Ale chápu ho, přijít z hospody po půlnoci - no, však to všichni známe, ne?

   Smazat
 11. Doufám ,že Asad v Sýrii a Sadr v Iráku nakope Turecku prdel ! Idlibske oblasti to Asad vezme pořádně líp !

  OdpovědětSmazat
 12. Turecko dozajista nezapomnělo na to, když Izrael zákeřně povraždil turecké mírové aktivisty na lodi v mezinárodních vodách. Upřímně věřím, že přijde tvrdá odveta. A těším se na postoj NATO.

  OdpovědětSmazat
 13. Rád bych v začátku zbořil některé mýty, které o Turecku roznáší naše proamerická media. Puč v Turecku, to byla kooperace dvou organizací, CIA, která měla své agenty zejména v armádě, a potom Gulenova organizace (toho času žijícího pod ochranou CIA v Pensylvánii), která měla své lidi zase zejména v justice, na školách a u policie. Tyto dvě sítě se spojily za účelem provedení puče proti Erdoganovi. Když Erdogan řekne, že za tímto pučem stál Gulen, tak tím samozřejmě myslí i CIA, on ještě z toho puče zatím nemůže Američany obvinit naprosto veřejně, ale v Turecku, když se řekne Gulen, tak každý automaticky rozumí, že to byla CIA. Už se přestalo alespoň používat tvrzení, že si to Erdogan ten puč zorganizoval sám, že to byla dvojitá herecká role Erdogana, že si zahrál v jedné roli na vraha, i na oběť´, to je samozřejmě žertovné. Já, kterému tenkrát celou noc létali nad hlavami pučistická letadla a občas tamhle opodál upustily na město bombu, toto říkat nemůžete. Centrem organizace puče byla vojenská letecká základna Incirlik (tedy základna USA + NATO, jsou tam například I němečtí vojáci, a o jejich podílu na puči je možno zatím spekulovat, ale turecká polici samozřejmě ví, kdo v tom byl namočen, zdali i ti Němci), tam odtud se toto připravovalo a řídilo. Také tím hlavním organizátorem puče v Turecku byl velitel tureckého letectva, kterého dnes turecká policie má a určitě už zpívá jako slavík, kdo mu v tom ze zahraničí tenkrát pomáhal. Pokud tu někdo dělá nějaké výčty počtu propuštěných z práce a zadržených, odkázal bych ho na poslední puč v Turecku, který společně provedlo CIA a turecká armáda, tam se mučilo a opozice se popravovala viz: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/turecko-poprve-soudi-generaly-za-puc-z-roku-1980-_201204042152_mtaborska
  a dovolím si tvrdit, že kdyby puč v Turecku uspěl, ty desetitisíce by zase byly na druhé straně, možná, že i včetně těch poprav. Ohledně voleb: Erdogan si dal práci a objel celé Turecko, ve všech větších městech měl před volbami proslov, který začínal tím, co se tady za poslední léta v tomto městě nového postavilo. Že Erdogan umí pronést projevy, které lidi zaujmou, že má ekonomické výsledky (např. Turecko bylo za 1. čtvrtletí 2018 v rámci G20 druhou nejrychleji rostoucí ekonomikou - 7,4%, tedy před Čínou, a kdo zná Turecko, ví, kolik se tam všude staví. Je to snad trestné, že to Erdogan s lidmi umí a k tomu má i ekonomické výsledky? Že zavedl prezidentský systém? Toto je protidemokratické? Vždyť ho mají i v USA, a vše proběhlo legálně v parlamentu a v referendu atd., takže co pořád na tom Erdoganovi vadí? Já vám to řeknu, je to jeden z mála odvážných lidí ve světě, který na Američany dokázal ukázat prostředníka, a to paní Maříkové zde nejvíce vadí. My, kteří jsme měli Sobotku, který se nejdříve zeptal Merkelové, co by tam v tom jeho projevu chtěla slyšet, anebo mu ho raději napsat celý sama?, bychom to měli umět ocenit. Koho proti Erdoganovi nasadili ve volbách? Představitele turecké ČSSD, kteří jsou profláknutí tím, že tak, jako leze naše ČSSD do zadku Německu, tak temnější ČSSD má zase na vodítku USA, a USA dnes v Turecku nikdo moc nemusí. Ono totiž při tom puči bylo zabito asi tak 300 tureckých občanů, které se na ulici postavili pučistům a o tom se u nás samozřejmě také nemluví, dnes jsou to v Turecku národní hrdinové. Tož takto, čtěte Spencerovou, ta v tom má plnou pravdu.

  OdpovědětSmazat
 14. On ten puč nebyl zase tak špatně připraven, ono se to jenom Rusové dozvěděli dopředu a přes Irán to nahlásili Erdoganovi a ten zavolal svému náčelníku štábu, že se ráno ve 3 chystá puč a ten začal volat na všechny vojenské posádky s tím, že je zákaz vyjíždění vojenské techniky z kasáren. Tím se provalilo, že se o puči ví dopředu, a tak řada tureckých důstojníků už od účasti v něm couvla, a ten puč začal myslím v 10 večer místo ve 3 ráno jen díky tomu, že se to provalilo dopředu. Dnes samozřejmě i ti důstojníci, co byli připraveni do puče jít, ale nakonec od tohoto couvli, tak i ti jsou dnes souzení. To byl jeden z hlavních důvodů, proč ten puč selhal. Takže Erdogan za život a desetitisíce lidí, co by dnes v Turecku seděli, má být co vděčno Rusku za to, že ten puč nevyšel. Tož takto to bylo a české sdělovací prostředky o tom lžou ráno, lžou odpoledne a lžou večer.


  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.