Reklama

středa 4. července 2018

Uprchlickou krizi si na sebe Západ upletl sám

James Petras
4. 7. 2018
Americké války v Afghánistánu a Iráku vyhnaly z domovů miliony lidí, zničily jejich životy a zbavily je jejich normálního a bezpečného života. Oběti těchto válek měly dvě možnosti: buď bojovat, nebo utíkat. Miliony se rozhodly pro útěk na západ, hnány myšlenkou, že země NATO nebudou přece bombardovat své vlastní země. Další miliony se uchýlily do sousedních zemí Středního východu, kde však byli buď persekvování, nebo našli útočiště v oblastech příliš zaostalých na to, aby v nich našly práci či možnosti k přežití. Někteří Afghánci zamířili do Pakistánu či na Střední východ, ale západní války je později dohnaly i zde.


Iráčané, zbídačelí západními sankcemi, americkou invazí a okupací, utíkali do Evropy, do USA, do zemí Perského zálivu a do Iránu.

Libye púvodně uprchlíky přijímala a poskytovala jim zaměstnání i slušné bydlení. Poté ovšem, co USA společně s EU zaútočily z moře i ze vzduchu i na Libyi a zafinancovaly a vyzbrojily zde proti libyjské vládě teroristické bandy, nezbyla subsaharským imigrantům jiná možnost, než prchat k břehům Evropy. Přes Středozemní moře se dostali do Itálie a Španělska a odtud putovali dál do bohatých evropských zemí, které je předtím v Libyi masakrovaly.

USA a země EU zafinancovaly a vyzbrojily samozřejmě námezdní armády i v Sýrii, jež rozpoutaly boj proti syrské vládě a přinutily miliony Syřanů prchat do Libanonu či Turecka, a přes jeho území pak do Evropy. Což vytvořilo hlavní součást tzv. uprchlické krize, jejímž důsledkem se stal nárůst pravicových a protiimigrantských stran v Evropě i dělení etablovaných stran sociálnědemokratických a konzervativních, jelikož významná část jejích členů zaujala stanovisko protiimigrantské..

Tak Evropa sklízí důsledky svého spojenectví s americkým militaristickým imperializmem, a za přiliv imigrantů ze svých společných válek s ním utrácí dnes zcela zbytečně miliardy eur.

Bohužel, mnoho lidí v západních zemích obrací svůj hněv proti těm dole – to je proti imigrantům – a nikoliv proti imperialistům, kteří jediní vedli války, jež imigrantský problém vytvořily.

Z webu Global Research vybral a přeložil Lubomír Man


23 komentářů :

 1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já vám to pane či paní anonyme nemažu, ale i průměrně inteligentnímu čtenáři se musí zdát podivné a za hranicí drzosti, že na webu se kterým nechcete spolupracovat a jehož kvalitu zpochybňujete žebráte o peníze. A ještě anonymně.... I úplně blbý čtenář pozná vulgární komentář a těžko ho bere vážně. Ano, my nevyděláváme a neplatíme autorům a redaktorům. Pokud se rozhodneme jinak, budeme také shánět peníze, jinak to nejde a samozřejmě bude moci stoupnout kvalita, ale nebudeme tak drzí, abychom svoje inzeráty lepili na zeď organizace s níž jednáme jako s konkurencí a ne jako s partnery. V tom je podstata, pokud bychom se komercializovali, bude me se nutně na ostatní dívat jako na konkurenci. Nakolik pak půjde o šíření myšlenek a nakolik o peníze?

   Smazat
  2. Co si ten anonym 22:02 vymýšlí. Vulgarity jsou mazány, pravda někdy se zpožděním. A co se týká kvality NR, ať ji posoudí čtenáři a ne panáček, z kterého se vyklubala konkurence. Takhle se levice nikdy nesjednotí.
   Argument dělají snobi, Novou republiku dělají nadšenci. Díky jim.

   Smazat
  3. Ivan David 4. července 2018 23:54

   Děkuji Vám, že reagujete a zejména chci ocenit, že považujete za možné, že by kvalita NR mohla stoupnout.
   Já po tolika letech mohu pouze neradostně konstatovat, že už jen těžko může klesnout.

   Považoval jsem za důležité čtenáře NR upozornit na existenci webu, kde usilují o kvalitu od samotného začátku.

   To, že ze zdejšího publika s největší pravděpodobností nikdo nepřispěje, je mi samozřejmě celou dobu naprosto jasné.

   Zajímaly mne ale reakce - a těch několik málo bohužel potvrzuje, že se tu scházejí přednostně zabedněnci resp. - Vašimi slovy "úplně blbí čtenáři".

   Na druhé straně většina nereaguje, což považuji za spíše dobré znamení: třeba se aspoň někdo tu a tam podívá, co vlastně ten !Argument publikuje?

   Podle mého skromného názoru by jste Vy, pane doktore, mohl být jedním z těch, kdo se nad tím zamyslí. Mluvit namísto toho o "hranicích drzosti" - to je, když se podívám na chování velké části zdejších "diskutérů" skoro komické.....
   Pokud ovšem bylo záměrem Vaším a Vašich kolegů vybudovat web pro podobnou sebranku, pak Vám není pomoci. Možná máte pro podobné lidi z nějakého důvodu slabost či co?
   Měli jste to ale v tom případě zmínit ve svém úvodním "manifestu" a netvářit se, že chcete přispívat ke zlepšení ČEHOKOLI ve společnosti.
   Provozujete žumpu - a to nemíním jako nadávku, ale jako upřímně smutné konstatování.

   A zvědavá otázka na závěr: Vy se opravdu domníváte, že kopírování textů z jiných volně dostupných webů pomáháte "šířit myšlenky"?!

   Smazat
  4. Když se bojíte reakcí lidí, diskuze a povyšujete se upozorňujíc na svoji "výjimečnost", pak se nedivte, že Ivan David píše o drzosti. Jste jen trol, který se chce přiživit. Aspoň víme, co je ten váš plátek yač.

   Smazat
  5. Elitářská levice v podání toho trollíka zadarmo nehrabe. Proto musí loudit a žebrat.
   Leo

   Smazat
  6. Když !Argument otevře pod články diskuze, tak se také dočká sebranky a žumpy, protože probíhá informační válka na všech frontách !!
   K financování !Argumentu ... , chtělo by to nějaký grant, sponzora a pod., ale do toho jim nikdo nemůže kecat, je to jejich věc.

   Smazat
  7. Anonymní 5. července 2018 19:23

   V tom se velice mýlíte -

   1) Hlupáky a hulváty, kteří si tady i na některých dalších webech pokoušejí odreagovat své mindráky a frustrace, texty na !Argumentu budou pravděpodobně nudit.

   2)Diskuse nebude anonymní, a lidí, kteří by sprosté útoky vedli neanonymně, se asi moc nenajde.

   3) Neprobíhá informační válka - přinejmenším ne mezi normálními lidmi, běžnými občany. Propagandistické střety jsou především věcí posluhujících politiků a posluhujících novinářů. Jen mentálně dost omezený člověk tyto hry přijme a vede "zápas" za nějakou doktrinu.

   4) Pokud byste se podíval na vyjádření redakce !Argumentu, věděl byste, že granty přijímat nebudou.

   Způsob propagace !Argumentu ("tapetování"), který se tu objevil, se mi sice nezdá příliš šťastný, ale reakce MUDr. Ivana Davida ("drzost") mne vzhledem k povaze zdejší "diskuse" přece jen maličko udivuje.

   Možná se ho ve skutečnosti dotklo to, že se někteří z lidí (včetně Ilony Švihlíkové), kteří Novou republiku spoluzakládali, od tohoto webu distancovali?

   Smazat
  8. 19:23

   Jaký grant? Vy grante, nechť maže do práce a veme si úvěr, který vrátí a nesomruje, jak komedianti z Prahy na MFF-KV.

   Na co jste si to zvykli, propočet samá hrubka, alespoň podpis by byl na místě, viďte pane J. Kopecký a navíc to sebevědomé, drzé tykání i mne s tím žebraním vadí, zdravý mladý flákač nebo pouhý vychcaný, nevzdělaný podvodník!?

   Měl jste se ve škole lépe učit a za somrování, byste se možná styděl!? "Jděte do ameriky, tam touží po nýmandech" a vyjedete, jak namydlený blesk bez !ARGUMENTU!


   Zdraví Ramón

   Smazat
  9. "Ramón" 18:24

   Nechápu vůbec, proč mě vůbec oslovujete, a oč svým ubohým útokem usilujete, pomatený anonyme?!

   Smazat
 2. Tak zlo a násilí teroristické útoky páchají imigranti a za vše může odporný západ.

  OdpovědětSmazat
 3. Státy NATO můžou za jejich emigraci a proto se ti zoufalci rozhodli emigrovat do států NATO?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To neni ZAPAD to jsou konkretni jmena zrud jako:
   Obama, Clintonova, Berlusconi ,zid a kamarad Khadafiho Sarkozi a ti ridili tu svinarnu pod jakousi zaminkou chrani ty ubohe bandity To same je dnes v Syrii umirneni bandite ktere ridil McCain senator s nadorem na mozku Pred tim to byl Charlie kurevnik senator z Texasu ktery dostal plna prava delat jakoukoliv spinu proti Rusum A o Reaganovi ani nemluvim jeden z nejvetsich skudcu ktery vse co provedl zkurvil Jsou o tom i dokumenty na Utube tak hledejte. Zadny system nespadl z nebe vytvorili ho lidske bestie jestlipak na priklad vite ze vsechny valky v historiii USA udelali democrate ? Co je na nich democratickeho ,nic jen to jmeno .Rozestvavaji zemi stvou negry proti bilym a naopak zidy proti vsem a tak dale .A pri tom to je jen smesne mala skupina lotru s penezi
   A copak dela ta krava z Pisku co tam stavela dva baraky s mesitou . Jeden pro shia a druhy pro ty druhe se spolecnym chramem Doufam ze ji poradne znasilnili a potom podrizli ,kravu

   Smazat
  2. 23:34 když nemůžeš nepřítele přemoci silou svých zbraní, přidej se k němu a rozlož jeho systém zevnitř - nepřesná parafráze čínského přísloví

   Smazat
 4. Ne ze by lide neutikali pred valkou zavinenou vzdy beztrestne Zapadem, protoze v pojeti americke demoracie je na prvnim miste valka a zabijeni, cemuz se radi pridruzuji clenove NATO, uz i Cesko, protoze tomu vadi jen okupace SSSR, protoze soveti nezabijeli, ale byli jen docastne pritomni, ALE VYSVETLI MI NEKDO, proc masova emigrce zacala az pred par lety, kdyz v Iraku, Libii a Syrii (a mnoha dalsich statech) se zabijelo uz mnoho let pred tim a nikdo neutikal do Evropy? Proc utikaji hlavne cernosi, kdyz v techto 3 zemich cernosi nejsou, a proc JSEM VIDEL CESKOU WEBOVOU STRANKU ZVOUCI AFRICANY A ASIATY DO CESKE REPUBLIKY? Ze CEsko je krasna zeme (dolozeno fotografiemi) a tady budou mit vsechno ke krasnemu zivotu!

  OdpovědětSmazat
 5. Proč Sorošovi a jeho lidem říkáte západ? Prolhané svině nejsou západ.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když budete pod svou střechou trpšt zloděje nebo překupníky kradených věcí, tak pochopitelně máte na jejich činnosti vinu. Pokud tedy nejste úředně prohlášen za blba.

   Smazat
  2. Presne tak lid obecny je stale blbejsi a blbejsi

   Smazat
 6. Na Zapad před humanitarni valkou NATO nemohli utikat, dokud jim byl Zapad uzavřen. Až pote co kallergi Merkelka zeširoka otevřela svoji mužnou naruč aa pozvala obohacovače- začali bojeschopni musulmani migrovat v tisicovych houfech do země zaslibene. A nejen z valkou postiženych zemi. Posleze se ukazalo, že nešlo o žadnou humanitu vuči valečnym běžencum ale o cileny dlouhodoby připraveny proces zaplaveni Ojropy stamiliony musulmanu - odkudkoliv. Ne ateisty, ne budhisty, konfuciany ani šintoisty ale teměř vylučně musulmany. A wo tym to cele je.

  OdpovědětSmazat
 7. Článek neříká úplnou pravdu. Drtivá většina emigrantů šla do Německa ( to se neúčastnilo přepadení Libye ani napadení Sýrie) - díky vstřícné politice vítání migrantů Angely Merkel.

  Plán napadnout země jako Afganistán, Irák, Libyi, Sýrii byl vypracován už koncem 90týdh let tehdejším náměstkem ministra obrany USA Paulem Wolfowitzem .

  Plán měl následek několik cílů.

  1) Zbavit země vlivu bývalého SSSR , nyní Ruské Federace

  2) Napadením Libye zabránit dodávkám vojenské techniky z RF za 4 miliardy USD ( smlouvy byly podepsány)
  3) Přílivem migrantů z napadených zemí zaplavit Evropu a oslabit ji
  3)Napadením výše jmenovaných zemí posílit pozici Izraele, který navíc stále tlačí USA do napadení Íránu ( pod smyšlenkou výroby jaderných zbraní)

  4)samozřejmě tyto nekončící války ( Afganistán 2001-současnost) jsou požehnáním pro výrobce zbraní, farmaceutické koncerny, ropné společnosti, média, banky atd.


  OdpovědětSmazat
 8. 7:42

  :) Dobrý příspěvek!

  OdpovědětSmazat
 9. americké plány jsou vždycky bohulibé ...škoda, že za ně vždy zaplatí životem miliony lidí.
  Ti šmejdi se kvůli zámince války nestyděli ani nechat spadnout dvojčata WTC. Divím se, že Bush už dávno nesedí s Blairem a Sarkozym v Haagu?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. nesedí, protože jako pojistku mají v každé kolonii (včetně Česka) loutky a přicmrndávače všeho druhu, kteří je budou před basou chránit do posledního dolaru

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.