Reklama

.

.

pondělí 30. července 2018

Vykořisťování, nebo investování do pozice?

Radim Valenčík
30.7.2018    blog autora
Během několika dalších dní budu uveřejňovat na pokračování další sérii příspěvků o investování do společenské pozice. Pokusím se ji uvést trochu z nadhledu tímto článkem. Začnu reakcí na nejčastější námitky, s nimiž se setkávám. Ta vůbec nejčastější je:

"Lidé chtějí, aby jim někdo velmi jednoduše vysvětlil, o co jde, v čem je podstata nespravedlností, s nimiž se neustále setkávají, nechtějí složité konstrukce, které slouží spíše k jejich matení."

Tato námitka má určité oprávnění. Ale abychom mohli říci něco jednoduše a srozumitelně, musí za tím stát hodně dobrá teorie. Marx musel napsat skoro tisícistránkový Kapitál (navíc navazující na jeho předcházející práce), aby ve společenském povědomí zakotvil určitý pohled na podstatu tehdejších nepravostí v podobě jeho teorie nadhodnoty, resp. vykořisťování. A jak se ukázalo poměrně brzo (on sám na řadu problémů svého výkladu reality narazil a už neměl sílu se s nimi důsledně vyrovnat), měl jeho výklad nepravostí poměrně velmi omezenou platnost. Mnohem významnější roli sehrála metoda, kterou ve snaze o analýzu společenského dění vyvinul.

Dnes například někteří tradicionalisté hovoří o "vykořisťování" v Marxově smyslu (přitom nikdy nepochopili, jak on sám toto "vykořisťování" definoval a jaké teoretické problémy s tím byly už tehdy spojeny), aniž by si uvědomovali, že jsou úplně mimo, pokud jde o postižení podstaty současných nepravostí. Výsledkem je, že jejich společenská aktivita v mnoha případech jde úplně mimo toho, o co jde, a že nadělají více škody než užitku. A to jen proto, že potřebují něčemu věřit a intelektuální lenost je vede k tomu, že se drží stereotypu... Ale to je jen jeden z mnoha příkladů ilustrujících známé a nikoli zastaralé "bez revoluční teorie není revoluční hnutí".

Pokud budeme chtít velmi stručně vyjádřit, o co jde, tak by to šlo snad takto:

Základním a hlavním problémem současnosti není to, že někdo má víc a někdo míň, ale to, že v globální společnosti převažuje na nejrůznějších úrovních a nejrůznějšími formami snaha měnit majetkovou výhodu ve výsadu, která nejen omezuje šanci na společenskou úspěšnost těm, kteří tuto výsadu nemají, ale různými formami může dokonce ohrožovat jejich vlastní existenci.
Bylo by samozřejmě fajn, pokud bychom znali ten nejobecnější mechanismus přeměny majetkové výhody ve výsadu, a to tak, abychom dokázali snadno identifikovat konkrétní podoby, které nabývá. Ale nalezení toho nejjednoduššího, toho průzračně zřejmého, to je právě to nejobtížnější a je to právě to, co dělá vědu vědou.

Zase si rýpnu: Když někdo k tomu, co je v rámečku, řekne – ----"ano, a já právě tak chápu vykořisťování"--- – co tím dokázal? Otevřel tím cestu k tomu, abychom byli schopni identifikovat konkrétní formy investování do společenské pozice? – Ne. Pouze zasunul problém do své škatulky, aby si jej udělal pohodlně "pro sebe jasným".

Uvedu jeden konkrétní a velmi živý příklad. Kauza H-Systém, resp. jeho fáze spojená s vyháněním obyvatelů z dvakrát zaplacených domů. Někteří řeknou: ---"Ale vše bylo podle práva, k žádné nespravedlnosti nedošlo."--- – Je to lež jako věž. Právo bylo účelově zprzněno, z právní reality byly účelově vytrženy jen některé aspekty, aby byla vytvořena jedna z možných právních konstrukcí. Ta byla následně vydávána "za jedinou možnou". A to vše mohlo projít, resp. procházelo, pod bezprostředním tlakem důsledků investování do společenské pozice, tj. důsledků předcházející proměny majetkových výhod ve výsady.

Mimo jiné – jedním z důsledků investování do pozice je beztrestnost těch největších gaunerů, prorůstání zločinu do nejvyšších pater politiky, kde se výše uvedené projevuje jako demonstrativní uplatňování politiky dvojího metru.

Zde vidíme, jak se potřeba přesné analýzy klíčového společenského jevu promítá do potřeby vyznat se prakticky v každé kauze.

Důležitější je ovšem něco jiného. Ve společnosti to není tak, že na jedné straně jsou ti, co vydělávají na přeměně majetkové výhody ve výsadu, na druhé straně jejich oběti. Většina lidí je jak tvůrcem, tak i obětí pozičního investování. Samozřejmě, v různé míře. Nepravost, která se vyvinula do podoby zla ohrožujícího přežití naší civilizace, je složitě strukturována. A obecně platí následující: ****Čím většímu zlu čelíme, tím musí být koalice schopná porazit toto zlo, širší.*** Za to se platí kompromisy, ale bez těch to nejde. Jakmile někdo někoho vede do beznadějného boje, je to zoufalec, nebo provokatér.

Ten, kdo se domnívá, že bez dostatečného obnažení mechanismů vzniku a fungování zla dokáže dostatečně efektivně vytvářet takovou koalici, která má šanci na vítězství, je buď naprostý naivka (který by se raději vůbec neměl v politice angažovat), nebo rovněž provokatér.

Prostě platí: "Bez revoluční teorie není revoluční hnutí."

Ať se to komu líbí či nikoli. Po velké většině lidí nikdo nechce, aby se teorií zabývali. Neměli by však z důvodu své určité pociťované pohodlnosti význam teorie zlehčovat. Bez ní to opravdu nejde.

Zde jsou dvě nejnovější pokračování:

Zítra přibude další...

Z předcházejících pokračování je v kontextu tohoto důležitý zejména tento:

18 komentářů :

 1. Rozsudek soudu není spravedlnost, ale vždy je výsledkem a obrazem toho, kdo o něm rozhodl. Bohužel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vítězství lumpenburžoazie (i když dočasné) určuje charakter práva i veřejné morálky a jeho součástí je kýbl lží používaných ve veřejném prostoru ! Nadějí lidstva je skutečnost, že kapitalismus jako zkorumpovaný , zlodějský a válečnický systém má na kahánku, což je zřetelné pro toho, který nezapomněl myslet !!

   Vymazat
  2. PANE DOCENTE ,VAŠE ČLÁNKY JSOU PRAVÁ KATASTROFA.

   namisto,aby jste navrhl řešeni našich OBČANSKÝCH a voličských problému,typu "budeme volit radosti bez sebe politickou třidu Šmejdů donekonečna a pak bezmocně zirat na výrobu vadných zákonů" zabýváte se teoretizovánim bez jakéhokoli návrhu jak dál.

   Politická třida Šmejdů se přitom už stala SSDK tj Sjednocené Sily Držitelů Koryt pevně do nich zakousnutých.

   Sjednoceni SSDK spočivá v tom,že se bezohledně dostávaji jejich voličům na kobylku vadnými zákony a vadným systémem kapitalismu BEZ přivlastků.

   ZŘEJMĚ OSLEPEN SÁM SEBOU ASVÝMI POPISY SITUACE

   ,kterou tu všichni už známe nazpamět jste se zastavil na mistě zacofán do minulosti a stále tu teoretizujete a nenavrhujete NIC použitelného!

   VIDIME TU MOŽNÁ VŠICHNI,ŽE BEZ SOLIDARITY BUDOU I V H SYSTÉMU OBČANÉ VYTLAČENI Z JEJICH DOMŮ A JEŠTĚ NĚKTEŘI DISKUTUJICI NAPÍŠI,ŽE DOBŘE JIM TAK MAJI PENĚZ DOST,když zaplatili třikrát,hlavně at se to nestane mi!.


   Problém tedy je, jak zajistit Solidaritou voličů a SSDK začit koryrt zbavovat a to jak se zdá je pro vás fakt hodno ignorance A NIC O TOM jako prima novelu NENAPÍŠETE,nebo to neni pravda?

   Vymazat
  3. S panem docentem nesouhlasím v tom, že lidé touží po nějakém jednoduchém vysvětlení toho, co se děje. Podle mne lidé hloupí nejsou a všechno vědí. Když někdo krade a okrádá, tak je zloděj. To se nemusí rozmazávat. Lidé neuznávají většinu velkých majetků. Dobře vědí, že byl nabyt zlodějnou, podvodem nebo zastrašováním. Nikdo si nedovolí ceknout, protože dobře se ví, že to nestojí za to.

   Jestliže se cítí pan docent neohrozitelný, ať jako Soukup z Barrandova řekne, že známý právník Sokol pere špinavé peníze a nebo že soudce ústavního soudu se postaral o propuštění Krejčíře, který organizoval vraždy.

   Když už pan docent trvá na svém, ať dá příklad k heslu "Bez revoluční teorie není revoluční hnutí."

   Vymazat
 2. ako mi povedal jeden právnik, aby sa docielilo to, že rozsudok bude vyhovovať určitému zadávateľovi tak sa žaloba sústredí na to, čo sa súdiť dá, a tak vyvolať dojem o správnosti trestnej veci, že v celku je to nepravda, to súd nerieši, ten nájde správne paragrafy na "trestný čin" , zbytok sú médiá ktoré ten trestný čin uvedú v život a už sa nikto nepýta čí sa v skutku stal tak, predsa hej, je to v spise, a obhajoba má obhájiť to to je nepravda - ak vybočí a chce vysvetli, tak súd obhajcu upozorní aby sa držal žaloby - a skúste z toho vyskočiť ...

  OdpovědětVymazat
 3. Obávám se, že pan Valenčík nezvládl úkol, který si dal. Zjednodušovat složitá témata je nutné, jinak nelze formulovat závěr. Pochopit, že současný systém je postaven na vykořisťování a přerozdělování (tentokrát od chudých k bohatým) nevyžaduje třídílný článek prolezlý vatou a floskulemi. Hlavní problém nejsou zákony ani ekonomika, ale ideologie. V okamžiku, kdy se na vysokých školách například učí o "přirozené míře nezaměstnanosti" ( údajně je to 6,25 % ), tak to není o matematice nebo statistice. To je o ideologii, která říká, že je správné a žádoucí, aby část lidí neměla možnost najít práci. A nikdo se nad tím ani nepozastaví... Takovou vygumovanost většiny populace tahle země snad ještě nezažila. Zlatý socialismus.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. SOCIALISMUS SI DALO DO PROGRAMU I SOUČASNÉ KSČM

   jakoby nevědělo,že ho davy vycinkali a vyžaduje vlastnictvi výrobnich prostředků všemi.Tímto se snaži rajtovat dále na mrtvém oslu a podvádět své voliče,že návrat bude snad i možný.

   Zkustre se jich zeptat,kdo z jejich vedeni plném ignorantů dovede napsat brožuru

   SOCIÁLNĚ EKOLOGICKÝ TRŽNI HOSPODÁŘSKÝ SYSTÉM A JAK HO BUDEME PROSAZOVAT POMOCI SOCIÁLNIHO STÁTU.

   Uvidite,že napíšou jen ubohý traktát JAK TO NEJDE a to bude tak nejen u nich všechno čili konec Japonec....

   JEN SE ZKUSTE ZEPTAT NA TO VŠECH NAŠICH SSDK VE VEDENICH STRAN A HNUTI A UVIDITE JAK BUDOU ZALÉZAT DO DĚR A KŘIČET JAK TO NEJDE ,AŽ JIM PUKNOU HLASIVKY!

   Vymazat
  2. Kdyby najednou kdosi začal psát,že to musime ten Sociálni stát čili solidárni státni systém pro každého zajistit naši voličskou solidaritou,to by byla bašta i kdyby ho za to zabásli měli bychom aspon prvni opravdové mučedniky!
   A pravdoláskař Havel by se přestal otáčet v hrobě jako větrák,co to zas ovčany napadlo za dalši tanec v opačném gardu§!

   Vymazat
  3. 10:36 Socialismus a multikulti nelze dát do hromady tolik ke KSČM. 10:07 Pane pěkný komentář.

   Vymazat
  4. Jenom se všichni podivejte na KSČM,

   dyť oni chudáci diversanti v jejich vedení snad ani nevi co neomarxismus je a proto ho DŮRAZNĚ NEODSOUDILI a snaži se svým voličům MLČKY namluvit,že jsou vlastně pro naivni diktaturu prý humanistů potažmo islamistů.
   Je jim jedno,že to většina občanů ČR nechce, nebot je to prý ideologie manuálu smrti,který si přivážeji jeji vyznavači sebou.
   Že by chtěli i komunisté být zachraňováni jako mizici menšina jejich terorem ISLAMISTŮ?

   NA TO DÁVAJI BUĎ NESMYSLNÉ NEBO ŽÁDNÉ ODPOVĚDI!

   Vymazat
 4. Teorie?
  A co třeba Dostatečně všeobecná teorie řízení a Koncepce společné bezpečnosti (Mrtvá voda)?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je jalová teorie, je potřeba Živá voda ...

   Vymazat
  2. 15.52
   Konečně se někdo odvažuje pálit děly pravdy na hliněnou pevnost šmejdů SSDK postavenou nad našimi hlavami a doufejme,že se najdou dalši,kteři z jejich hliněných hradeb udělaji svými dostatečně vzteklými přispěvky cednik!!

   Vymazat
 5. 17.12 Jakápak hliněná pevnost ...
  Žijeme na prasečí farmě z papundeklu, která se topí v hnoji a sra*kách, kde se v hnoji povalují a chrochtají blahem privilegovaná prasata. Všechno čeká na nového hospodáře, který udělá na farmě pořádek, jinak se celá farma utopí v hnoji a zhroutí se sama od sebe.
  To byl jeden člověk a jmenoval se Marx. Přemýšlel jak ten svět kde vládl kapitalismus udělat lepším, ale byl sám a tak hledal nějaké lidi, kteří by mu s tím pomohli. A v té době na ten bordel co byl všude kolem byli nejvíc nas*aní proletáři, protože jim ti nahoře věčně sr*li na hlavu a ožebračovali je.
  Marx proto těm proletářům poradil aby se sjednotili a ti potom pod vedením jeho žáka Lenina ten bordel zlikvidovali a vytvořili novou socialistickou společnost.
  Přesuneme se do současnosti, je tu zdegenerovaný pseudoprávní stát s pseudodemokracií s vládnoucí silou práva, kterou zajišťuje všemocná nezávislá justice. Jsou tu obrovské masy nasr*aných lidí, které byly ožebračeny v exekucích, konkurzech, v bankrotech a lichvou za pasivního přihlížení jejich státu.
  Jenže není nikdo kdo by těm sprostě ožebračeným lidem poradil aby se dali dohromady a společně uplatňovali obnovu a nové projednání soudních procesů v kterých byli ožebračeni. Aby ti lidé požadovali za tím účelem změnu práva, které je vytvářeno proti jejich zájmům a tak dále ..
  Tady v diskuzi byly některé příspěvky, kde si lidé stěžovali že jim justiční rozhodování zničilo život. Nyní máme plno lidí z H-Systému v družstvu Svatopolk. Dokáží se v této vhodné době ti nas*raní lidé sjednotit do nějaké organizace, aby docílili zlikvidování a změnu toho systému který jim zničil životy, a aby dosáhli nějakého odškodnění.
  Jediný z politiků který se v tomto začíná angažovat je senátor Čunek a dá se říci že mu to politicky myslí ..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. SPLIHLÁ KSČM NÁS ODMÍTÁ VÉST,BUDEME VÉST SAMI SEBE

   Docent Válenčik je psavec,co kdyby nás ovčany vedl on.
   Mohl by všem stranám a hnutim dát dotaz za občany voliče,jediné Společnosti,která nám ještě zbyla.
   Kdoví zda by namistop dlouhých nijak zvlášt potřebných článků napsal všem lidrům stran a hnuti a poslancům včetně ČUNKA takový emajl.

   Vázené dámy a pánové,

   Prosim vás jako váš volič o odpověď zda chcete být zvoleni dostatečnou většinou nebo ne,
   V připadě,že si odpovite ANO,PAK VÁS RÁD UPOZORNUJU,že voliči včetně mě chtěji vědet zda by jste nevydali brožurku s názvem

   CO JE TO SOCIÁLNĚ EKOLOGICKÝ TRŽNI HOSPODÁŘSKÝ SYSTÉM A JAK HO ZAVÉST POMOCI SOCIÁLNIHO STÁTU DO ČR NAMÍSTO NYNI ZDE PANUJICIHO KAPITALISMU BEZ PŘIVLASTKŮ.

   Ten totiž jak všichni voliči prý tvrdi je odvozen od gangsterismu a tak máme tu čest zůstat obráni, být už dnes mezi rozvojovými státy.

   Kdoví zda pan docent ví o té naši ideologiii a o co jde,aby nás zubožovaných 8 395 132 dušiček mohl vést.
   Počkáme si tu na odpověd ,připadně ji můžeme i sami dobývat na našich poslancich a přecedech.
   Pište třeba i vy všichni,kteři si stěžujete,že nevite co zas na nás občany zase uvalí naši námi zvoleni zastupitelé za vadné zákonny ,což je prý v ČR normálni.

   Vymazat
 6. Jednoduše jde o pokračování dětské šikany dospělými prostředky.

  OdpovědětVymazat
 7. 7.15 Samozřejmě že je to škodolibá šikana ze strany nejvyšší neodvolatelné kasty, která si říká justice.
  Ale blbci budou pořád k té kastě vzhlížet jako k spravedlivému bohu a budou si libovat že mají právní stát. Právní stát je chytře vymyšlenou diktaturou práva, které je podle potřeby vytvářeno a překrucováno.
  Tak to dopadá, když si opice chtějí hrát na spravedlnost a na boha.
  Pane Bože, kam to ty opice to chtějí dovést ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. TO CO DNES MÁME JE NÁMI VADNĚ ZVOLENÁ TŘIDA LAPKŮ

   ono na pána boha bychom se mohli obracet,kdyby kdosi z osvícených voličů navrhl hvězdu na triko našich věřicich s názvem Křesťansko sociálni demokratické hnuti KSDH,které by si dokázalo dát do programu návrh občanů voličů,te už existuje a tak dalo impuls k totálni likvidaci ČSSD,která lže už ve svém názvu a zmizeli by i satanisté z KDU ,kteři už dost dlouho otravuji vzduch v ČR svou přitomnosti a zneuživánim důvěry věřicich voličů.

   Co myslite půjdeme dál do otroctvi nebo se budeme bránit a bojovat jako správni lvi a tygři?

   Vymazat