Reklama

.

.

sobota 28. července 2018

Žádný sen, ale holá realita, paní Jansová

Jiří Baťa
28. 7. 2018
Není překvapující, že redaktoři Aktuálně.cz píší v poněkud jiném odstínu reality, než jaká je či byla skutečnost. Na Aktuálně.cz redaktorka paní Petra Jansová nostalgicky, zato s nepostradatelným „zpochybněním“ prezentuje socialistickou minulost JZD Slušovice. Reportáž je však více než slovy vyvedena ve fotografiích zlínského fotografa Honzy Regála, doprovázena velmi strohým komentářem paní Jansové. V podstatě by asi měly více „hovořit“ fotografie, protože ten komentář neříká nic, co by mělo něco společného s tématem socialistického snu JZD Slušovice podle paní Jansové.


Nebudu daleko od pravdy když vyslovím názor, že paní redaktorka Jansová nejen v samotných Slušovicích nikdy nebyla (pokud ano, pak už asi měli zavřeno), ale také toho o slušovickém družstvu a jeho podstatě moc vědomostí nepobrala. Což ovšem lidem z Aktualně.cz nijak nebrání rozvíjet svou osvědčenou rétoriku antisocialistické, potažmo antikomunistické fantazie, pravdu často stavět na hlavu, věci a skutečnosti přelakovávat na černo apod. Nehodlám rozsáhle pojednávat o historii JZD Slušovice, bylo by to na dlouho, jen bych chtěl paní Jansovou poopravit v jejím názoru, že v JZD Slušovice nešlo o žádný sen či nějakou fantasmagorii, jak by se mohl neznalý, nebo mladý a dezorientovaný čtenář domnívat, ale nešlo o nic víc a o nic méně, než lapidárně řečeno „holou realitu“. Jinými slovy, lidé v čele s předsedou Ing. Františkem Čubou budovali a také vybudovali, či lépe řečeno zrealizovali nikoli sen, ale pokrokovou myšlenku ekonomicky prosperujícího zemědělského podniku na podmínky tehdejšího socialistického režimu.

Že se to podařilo, svědčí celá řada úspěchů, vč. těch mezinárodních, kterých JZD dosáhlo v posledních letech své existence (než šlo všechno do kopřiv). Že to nebyl jen sen svědčí také skutečnost, že JZD Slušovice navštívila řada zahraničních firem a návštěv, které kvitovaly s obdivem dosažené ekonomické výsledky a úspěchy v hospodaření pracovníků JZD Slušovice. Zmínka, že prý šlo o nějaké megalomanské plány je zlomyslné zkreslování skutečnosti. Nešlo totiž o žádnou megalomanii, ale o projekty, které odpovídaly plánům a záměrům vedení družstva, kterému se zcela mimořádně dařilo až do doby, než přišel „vítězný listopad 1989“!

Jak již zmíněno, po listopadu 89 šlo všechno nejen do kopřiv (většinou však do kapes zainteresovaných polistopadových politiků), ale progresivní myšlenka Ing. Františka Čuby o vybudování komplexu na bázi kapitalistického volného trhu byla nemilosrdně samotným Václavem Havlem ideologicky, morálně dehonestována a i osobnost pana F. Čuby potupně degradována jen proto, že tohoto věhlasného, dokonce až mezinárodního úspěchu a uznání dosáhl komunista. Člověk, který ač komunista, přemýšlel kapitalisticky podle velkého vzoru „kapitalisty“, zlínského ševce Tomáše Bati. Nebýt lidí, kteří se po 89 roce zasadili o rozbití a likvidaci JZD Slušovice, mohlo dnes být toto družstvo jedním z největších (ne-li největším) zemědělsko-průmyslovým komplexem v ČR. Myslím, že by dnes „strčil do kapsy“ i gigantický Agrofert Andreje Babiše.

Nu což, sice nemáme komunistické JZD Slušovice s komunistickým předsedou Františkem Čubou, zato máme kapitalistický Agrofert bývalého komunisty, estébáka a trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše! Co je Vám milejší, paní Jansová? Mně osobně JZD Slušovice a František Čuba! I když Babiše bych taky úplně nezatracoval!

33 komentářů :

 1. Zatím Babiš proti migraci skvěle uvidíme jak bude vládnout dále. JZD Slušovice bylo dobré ale už to socialismus nestihl praktikovat na další družstva.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Velký omyl, JZD Slušovice nebylo jediné družstvo do roku 1989, které prosperovalo a dosahovalo skoro stejných, nebo podobných výsledků. Jako příklad můžu uvést JZD Práče, ale jelikož jsem do roku 1992 v zemědělství pracoval, můžu uvést, že na Domažlickém okrese to byly JZD Draženov, Zahořany, Meclov, okres Klatovy JZD Janovice nad Úhlavou. V každém okrese v republice v osmdesátých létech byly JZD s velmi dobrými výsledky zemědělské výroby a s rozvinutou přidruženou výrobou. Do roku 1989 jsme byli v Československu zcela soběstační ve výrobě potravin a navíc jsme hodně zemědělských produktů vyváželi do celého světa. V roce 1991 do našeho zemědělského podniku přijel zájezd soukromých zemědělců z Bavorska a po exkurzi v našem zemědělském podniku jsme jim v zasedací místnosti připravili pohoštění u kterého Bavoři mezi sebou vedli hlasitý rozhovor. Zeptal jsem se tlumočnice, jestli mi může říct o čem si povídají. Řekla, ano můžu vám to říct, povídají si o tom, že jestli Evropa dovolí, aby Československo vstoupilo do Evropy s tak vyspělým zemědělstvím, tak to Evropské zemědělce zlikviduje, protože nebudou vůbec konkurence schopni. Pak jsme na oplátku jeli na exkurzi my k těmto Bavorským sedlákům a tam jsme měli možnost vidět, že co se týče mechanizace, tak se nadřeli o hodně víc než my, neznali žádnou dovolenou, protože dřeli od rána do večera, jejich strojový park byl letitý. Byl s námi technik, který zastupoval Evropské společenství a ten mi sdělil, že největší problém je, že sedláci mezi sebou nejsou schopní se domluvit, když jim nabídne nějaký výkonný zemědělský stroj, jako kombajn sekačku, rotačku, traktor a podobně, protože každý by to chtěl jenom pro sebe i když každý má jenom malou výměru, ale stroj je výkonný a je předepsán podmínkami Evropského společenství, že je určen, například na výměru tisíc hektarů a sdělil, nám další a další problémy, které řeší a na závěr nám sdělil, že nám upřímně závidí jakých jsme dosáhli výsledků v mechanizaci a produktivitě zemědělské výroby. Rok se s rokem sešel a během několika následujících let, bylo naše zemědělství totálně zlikvidované a dnes nebýt dovozů potravin kamiony ze západní Evropy, tak současní soukromí zemědělství by nebyli schopní uživit ani sebe sama, natož vyprodukovat potraviny pro Českou republiku. Likvidace zemědělské výroby v u nás byla asi jedna z podmínek našeho vstupu do Evropy. Likvidací našeho zemědělství ztratili desítky tisíc lidí pracovní příležitost na vesnicích, výměra na které se pěstovali zemědělské plodiny se radikálně zmenšila, počet dobytčích jednotek na hektar zemědělské půdy je v porovnáním s rokem 1989 zanedbatelný a dotace zcela zničily jakoukoliv soběstačnost v produkci potravin v České republice. Bylo to provedeno plánovitě a záměrně a jednou se to bude hodnotit jako vlastizrada za kterou jsou zodpovědné všechny polistopadové vlády. Že JZD Slušovice nebyl jediný takto prosperující podnik do roku 1989, bylo jich převážná většina s nadprůměrnými výsledky.

   Vymazat
  2. Prechytralost v soutezi , kdyz ani jeden v JZD ani nikde nebyl , nepracoval /o beda/ a kdyz tak na soudruzske navsteve..
   Proc nenechat mluvit tech co o Druzstvech neco vedeni a nechodi se vytahovat na soudruzky , vsechny proslule tim ze jsou absolutne bez mozku a jinych normalnich schopnosti...
   A tak se z magazinu stava Platforma kde se spravuji komplexy menecennosti na ubohych zvastalkach ...Aby se snad dokazalo, a co ???
   Higledy Pigledy , kdy uz ...Ale kde neni dano v apatyce nekoupis a tak delka clanku a grafomanie nahrazuje to co se da napsat jednou vetouu...uuuiiii! To boli.

   Vymazat
  3. Jedine co vzdycky Prosperovalo , byly ZNAMOSTI NA UV. Komunistickeho vyboru. Vynalezce a velmi slavny ve svete bezvretenovaho pleteni prodelal dva infarkty nez se hookej komunista a pak se i sam stal clenem UV. Stroje sly ve svete na dracku..
   Totez bylo zminene JZD, v Umeni vedl gang jisteho chlopa Mamuly , ktery byl nejvetsim Hornikem u nas a dostal co chtel a umelci kolem nej dostali vse , nebot byli take jiz Horniky !!A hrdinove delnicke tridy toho casu v kancelarich !!
   Doufam ,ze prispevek jako jine NEPOHODLNE brzy zmizi..kritizuje inteligenty Vysokych Akademicko-Pedagogickych a jinych Strnulych a zkamenelych instituci a mozku !..

   Vymazat
  4. Ale to platí v těchto končinách stále, bez známosti se ani neupr...Já na bráchu a brácha na mě.Bohužel.

   Vymazat
  5. a co by asi tak dnes jezedaci dělali na jednom poli když ve vesnici kraluje jediny udajně farmař ktery ma všechny pole z katastru obce pod palcem a veškerou praci zvladne s deseti lidmi kteři maji v zimě povinou dovolenou a on sam nevlastni ani jeden traktor či plečku a přesto prosperuje

   Vymazat
 2. Schopne Československé narody do r.1989

  https://www.youtube.com/watch?v=zxwjGVq7SiU

  Po r. 1989
  http://www.pribehylidi.cz/rozhovory/nepritel-statu/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oby odkazy jsou pravdivé a jenom potvrzují, že současný režim není žádný ráj na zemi, jak se sám sebe prezentuje a jak se snaží kritikou toho so tu bylo před rokem 1989 dokázat v jakém žijeme nyní ráji na zemi. Tam, kde jde o peníze, tam jde o život. Dodnes není kauza nákupu letadel Cassa vyřešena a Parkanová si musí zažít své i když tomu rozuměla jako koza petrželi, ale je jasné, že musela tušit, že když tomu nerozumí, že vlastně hraje roli bílého koně, nebo spoléhala na to, že jako ministrini za tu pravou politickou, pravicovou stranu, se jí dohromady nemůže nic moc stát. Už jenom být neustále pod tlakem soudního projednávání je sám o sobě trest. Bílý kůň trpí a ti kteří z toho měli miliardy, ti jsou pěkně za bukem.

   Vymazat
  2. Kazdy autor , ktery by chtel vniknout do tech pidlidizkuzi s zenami a dalsimi osobami ,mel by si uvedomit, ze cokoliv rekne a napise je splachnuto z povrchu a nic se nedostane dovnitr. Jednoduse protoze neni kam . Smysl manzelskych diskusi, at je tady vzorem...
   Skoro kazda zena kdyz se sveze napriklad jednou autem, uz priste radi ridicum co maji delat a co ne a co smi atd...
   Potom studuji 3 roky na doktorat volantu.
   S diplomem.
   Dale: Cokoliv se dnes uverejnuje v mediich vetsinou neni pro muze. To by si kazdy kdo chce diskutovat mel pri sve inteligenci uvedomit .
   Cokoliv rekne pak je zbytecne. Neni bran v uvahu.
   Je to pouze pro feministky a stejne smyslejici osoby. Muzou to byt i ty ktere si mysli na jare ,ze jsou zena v lete, ze jsou muz a na podzim nevi...
   Proto je take zbytecne se tim zabyvat.

   Vymazat
 3. vážený soudruhu, měl by ses stydět. Za to, že těm nebohým mladým padesátníků, co už nemohou pamatovat, co byly Slušovice za zrůdný projekt party maloměšťáků, kteří začali budovat salonní kapitalismus s lidskou tváří.
  Jen těm dnešním primitivům popište, co za zvěrstva Čuba ve Slušovicích prováděl. Nechci tady složitě popisovat teorie utopického podnikání, jako příklad uvedu, jak si ten kapitalismus představovali soudruzi z ÚV. Chalupa stála tenkrát více jak tři sta tisíc, velmi dobře placený kvalifikovaný dělník vydělal za rok čtyřicet tisíc a Čuba nabízel výdělky cca čtyři sta tisíc ročně pitomému, negramotnému řidiči náklaďíku, co vozí hovna na pole!
  Pod jednou podmínkou, že si ten plebejec koupí z vlastních peněz ten náklaďák, jehož cena dosahovala sedm set tisíc!!! tedy téměř dvacetiletou mzdu. Jak chcete vysvětlit, případný výdělek, když životnost toho vozu určitě byla menší než dvacet roků.
  Zase to byl podraz, pračka na peníze, pro ty co si nakradli. Vykašlete se na Baťu, na Slušovice a věnujte se tomu svinstvu, co jste tady napáchali za posledních třicet let.
  Nebo chcete, aby to došlo do stavu, který je v Polsku? Tam co nevidět začnou ustavovat stanné soudy a věšet všechny, co rozkradli Polský stát.
  Je zajímavé, že největší lumpárny a největší svině pochází z jižní Moravy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Píšeš blbiny - Systém Baťa či Slušovice odhaloval parazity, odměňoval pracovité a přitom nerozvrace socialismus. To se Amíkům tak nelíbilo, že velvyslankyně Tamplová tlačila na Havla, aby s tím něco udělal .... "temné nitky ze Slušovic" byly na přání našich nových "přátel". America first!

   Vymazat
  2. Nevím co to byl za stroj, ale například nový traktor stál podle výkonu do 80 do 120 tisíc, jeden letový den například letadla Čmelák stál 40 tisíc. Je pravda, že rodinný dům stál kolem 300 tisíc a dělník dojička si mohli vydělat i 40 tisíc. Nevím co to mohl být za stroj který stal až 700 tisíc, možná nějaký tahač, nebo nakladač Fadroma. Životnost při intenzitě tehdejší zemědělské výroby byla opravdu menší než 20 let.

   Vymazat
  3. 0:45 Autor příspěvku 23:44 píše, že Slušovice nabízely 400 tisíc ročně a 700 tisíc podle něj představovalo ne dvouletou, ale dvacetiletou mzdu. Nejspíš sám je ten "pitomý, negramotný řidič náklaďáku, co vozí hovna na pole".

   Vymazat
  4. Byl to projekt velmi mocneho a dlouholeteho s. Strougala , ktere to vodkoukal v zahranici a pak se to zkouselo ale nevedelo poradne co s tim....
   Tenkrat uz se nevedelo co , s nicim ..

   Vymazat
  5. 6:03 ví kulové h...o. Projekt JZD Slušovice byl Čubův, mechanizmus efektivity a kontroly kvality, odměňování, vnitřních peněžních toků atd. byů z velké části okoukán od Baťů.

   Idiot 6:03 nechápe, že projekt Slušovic se povedl a že L.Štrougal a někteří další straníci nad ním držely ochranou ruku.

   Leo

   Vymazat
 4. Vážený anonyme. nevím kdo vás tak vybudil, ale já bydlím a pracuji ve Slušovicích 37 let. Mně pan Čuba osobně vysvobodil od toho, že jinak nešlo se dostat ze Severních Čech. A nelitoval jsem toho. To co bylo (i na šachtě) zakázané, tady byla norma. Do dneška se dívám na to, co jsem i já osobně vytvořil a musím skřípat zuby, kdy se dílo, JZD ničí, jen z principu, že už pan Čuba nemůže zasáhnout. A dělají to neúspěšní bývylí zaměstnanci družstva, včetně našeho pana starosti... To je pravda! Kdo nevěří, ať přijede a zeptá se lidí a nekecá.

  OdpovědětVymazat
 5. Velký omyl, JZD Slušovice nebylo jediné družstvo do roku 1989, které prosperovalo a dosahovalo skoro stejných, nebo podobných výsledků. Jako příklad můžu uvést JZD Práče, ale jelikož jsem do roku 1992 v zemědělství pracoval, můžu uvést, že na Domažlickém okrese to byly JZD Draženov, Zahořany, Meclov, Černíkov, Brnířov a v okrese Klatovy například JZD Janovice nad Úhlavou a další a další po celé Československé republice. V každém okrese v republice v osmdesátých létech byly JZD s velmi dobrými výsledky zemědělské výroby a s rozvinutou přidruženou výrobou. Do roku 1989 jsme byli v Československu zcela soběstační v produkci a zpracování potravin a navíc jsme hodně zemědělských produktů vyváželi do celého světa. V roce 1991 do našeho zemědělského podniku přijel zájezd soukromých zemědělců z Bavorska a po exkurzi v našem zemědělském podniku jsme jim v zasedací místnosti připravili pohoštění u kterého Bavoři mezi sebou vedli hlasitý rozhovor. Zeptal jsem se tlumočnice, jestli mi může říct o čem si povídají. Řekla, ano můžu vám to říct, povídají si o tom, že jestli Evropa dovolí, aby Československo vstoupilo do Evropy s tak vyspělým zemědělstvím, tak to Evropské zemědělce zlikviduje, protože nebudou vůbec konkurence schopni. Pak jsme na oplátku jeli na exkurzi my k těmto Bavorským sedlákům a tam jsme měli možnost vidět, že co se týče mechanizace, tak se nadřeli o hodně víc než my, neznali žádnou dovolenou, protože dřeli od rána do večera, jejich strojový park byl letitý. Byl s námi technik, který zastupoval Evropské společenství a ten mi sdělil, že největší problém je, že sedláci mezi sebou nejsou schopní se domluvit, když jim nabídne nějaký výkonný zemědělský stroj, jako kombajn sekačku, rotačku, traktor a podobně, protože každý by to chtěl jenom pro sebe i když každý má jenom malou výměru, ale stroj je výkonný a je předepsán podmínkami Evropského společenství, že je určen, například na výměru tisíc hektarů a sdělil, nám další a další problémy, které řeší a na závěr nám sdělil, že nám upřímně závidí jakých jsme dosáhli výsledků v mechanizaci a produktivitě zemědělské výroby. Rok se s rokem sešel a během několika následujících let, bylo naše zemědělství totálně zlikvidované a dnes nebýt dovozů potravin kamiony ze západní Evropy, tak současní soukromí zemědělství by nebyli schopní uživit ani sebe sama, natož vyprodukovat potraviny pro Českou republiku. Likvidace zemědělské výroby v u nás byla asi jedna z podmínek našeho vstupu do Evropy. Likvidací našeho zemědělství ztratili desítky tisíc lidí pracovní příležitost na vesnicích, výměra na které se pěstovali zemědělské plodiny se radikálně zmenšila, počet dobytčích jednotek na hektar zemědělské půdy je v porovnáním s rokem 1989 zanedbatelný a dotace zcela zničily jakoukoliv soběstačnost v produkci potravin v České republice. Bylo to provedeno plánovitě a záměrně a jednou se to bude hodnotit jako vlastizrada za kterou jsou zodpovědné všechny polistopadové vlády. JZD Slušovice nebyl jediný takto prosperující zemědělský podnik do roku 1989, bylo jich převážná většina s nadprůměrnými výsledky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Statní statky nebyli za socialismu o nic horší než JZD!

   Vymazat
  2. 1:07 Souhlas, proto v článku na hodně místech je uveden termín zemědělské podniky, tedy JZD, státní statky, plemenářské podniky, agropodniky - ZZN, traktorové stanice a podobně. Pracoval jsem jak na státním statku tak v JZD a JZD mělo svoje specifikum, že nejvyšším orgánem řízení JZD byla členská schůze a v mezidobí představenstvo a pak teprve předseda družstva, tedy svým způsobem taková demokracie řízení podniku s jakou jsem se už nikdy nikde nesetkal. Takže se klidně stalo, že vedení okresu navrhlo na funkci někoho, koho mysleli, že by to mohl dělat, ale členská schůze rozhodla jinak a okresní orgány se museli podřídit. Okres pak jenom sdělil, rozhodli jste si to a nesete si za to zodpovědnost tak je to na vás a nic se nedělo i když nebyl na vedoucím místě straník. Rozhodovala odbornost. Dodnes lidé na zemědělské podniky a zemědělství vzpomínají, že pracovali tam kde za nimi bylo vidět kus poctivé práce a nevadily jim ani odpracované svátky, soboty a neděle, aby dostali úrodu pod střechu. Zemědělský podnik jim pak na oplátku pomáhal při výstavbě bydlení, při rekreacích, při léčebných pobytech. V šedesáti se šlo do důchodu, ale celá řada lidí, když to bylo zapotřebí dál šla a pracovala, když jim to zdraví dovolilo. Na vesnicích to bylo taky vidět, že životní úroveň byla někde vyšší než ve městech a veřejná doprava byla tak zabezpečená, že do města se každý dostal pohodlně a kdy potřeboval. Na vesnicích byly obchodní střediska, které měly často víc zboží než tomu bylo ve městě, záleželo jenom na schopnosti a vedení vedoucích obchodů. No jo, dobře už bylo. Dnes máme úplně jiné problémy a nevíme ani v jakých podmínkách a jestli vůbec Evropa pod nátlakem imigrantů, kteří Evropu rozvrátí, vůbec přežije a co čeká naší budoucí generaci.

   Vymazat
  3. Víš soudruhu, tenkrát byl celý objem produkce garantovaně odkupován státem. JZD a celá zemědělství bylo dotováno státem, Organizovali se celoročně bezplatné brigády jak škol a učilišť, tak armády, za což třeba lampasáci dostávali doslova výpalné.
   A tak bych mohl pokračovat do nekonečna.
   Neříkám, že to byla špatná doba, to né. Ale báchorky a pověsti běžte vyprávět holubům. Až budete zase sedět v parku na lavičce.

   Vymazat
  4. 5:59 - tak co jsi chtěl tím svým psaním říci? Že jsme nebyli potravinově soběstační? Že se u nás nehlídala přísně kvalita potravin? Že to zemědělství je dnes organizováno lépe? Že je efektivnější?

   Leo

   Vymazat
  5. A Vy víte o něčem, co nebylo plánovaně zlikvidováno a rozvráceno, případně rozkradeno? I tu vodu, které začíná být nedostatek, jsme prodali. Zatím to zní jako fantasmagorie, ale vlastník si přece může sám rozhodnout, komu a kam ji dodá a prodá. Možná proto je prý v parlamentu návrh zákona, dle kterého bude muset vlastník studny poskytnout vodu i dalším osobám. Ano, studna -ta díra v zemi- je vaše, tu vám přeci nemůže nikdo vzít (říká klasik), ale voda v ní ta patří komu? Státu, nebo taky Veolii? A tak logicky, budete muset vlastníkovi za její odběr zaplatit, případně splnit další jeho požadavky. Q.

   Vymazat
 6. To kam jsme se dostali,začalo úmyslným rozbitím Československa.Nechci se vyjadřovat k tomu,že dnes žije pracuje a studuje v Praze pomalu více Slováků jak v Bratislavě.Více mě zaráží,kam jsme se z technologicky vyspělé země dostali za skoro 30 let úspěšného budování kapitalistické společnosti.Jen tak náhodou na doporučení jsem si otevřel čínský zásilkový portál Aliexpres.com a vidíte kam se dostala tzv.komunistická Čína za 30 let.My stagnujeme oni jsou v jiném tisíciletí,jak vzděláním,tak průmyslovou produkcí.

  OdpovědětVymazat
 7. Pan Havel byl veliký kalibr. Mimo to, že to byl neomylný expert v politice a nenahraditelný prezident, zemědělství měl v malíčku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 7:17
   Jeho GENITALITU JSME POZNALI NA VLASTNÍ KŮŽI POZNALI NA HYGIENICKÉ STANICI V TEPLICÍCH........VĚTŠÍHO DEBILA MI NEBYLO DOPŘÁNO VIDĚT NA VLASTNÍ OČI!!!!!!!

   Vymazat
  2. Omlouvám se za překlepy....

   Vymazat
 8. Čuba řekl, že socialismus není žádná flákarna. Organizace Agropodniku JZD Slušovice spočívala v obměně vedoucích kádrů, kdy Čuba nedovolil, aby se vedoucí pracovník na místě uhnízdil a pak časem chodil do práce jenom na kafe. Říkal, že musí v jakékoliv organizaci, být zajištěn trvalý tok vedoucích pracovníků nahoru a dolů. Pracuješ dobře, postupuješ nahoru, neplníš výrobní úkoly, jdeš dolů. Dále říkal, na jakémkoliv novém projektu nejvíce vydělají ti co do něj jdou a uskutečňují ho ti co jsou první a ti co ho uskuteční jako poslední už toho moc nevydělají. Dále prosazoval nové myšlenky a říkal, že ne všechny budou úspěšné, ale to nevadí, protože, když z deseti je úspěšná jedna myšlenka, je to dobře protože ta pak zaplatí ty ostatní. Čuba postupoval přesně podle toho co nařizovaly směrnice z UVKSČ ohledně vědeckotechnického rozvoje, které se týkaly využití počítačové techniky ve výrobním procesu a to do té míry, že JZD začalo pro ostatní zemědělské podniky vyrábět počítačovou techniku s jejich známým Slušovickým stolním počítačem a to v rámci přidružené výroby. V plemenářské práci bylo JZD Agrokombinát Slušovice tak úspěšné, že dojivost byla na úrovni Nizozemska a plánované dodávky JZD Agrokombinát Slušovice několikanásobně překračovalo. Ve výrobě kukuřice zorganizoval na Ukrajině doslova revoluci, když řekl, přidělte mi kus půdy a my tady vám ukážeme jak se to dělá. Zorganizoval přesun vlakem veškeré nutné techniky a Ukrajinu, přidělenou výměru využili natolik že dosáhli tehdy špičkových výnosů, takže se vše zaplatilo a ještě zbylo. Touto organizací a výsledky si moc přátel nenadělal a po roce 1989 mu to spočítali, kdy v rámci sametové revoluce si někteří pracovníci v JZD Slušovice mysleli, že Čubu odstaví a oni se zmocní Agropodniku a přijdou, jak se říká, k hotovému. Pomocí trestních oznámení a pomluv rozjeli proti JZD Slušovice likvidační kampaň podporovanou Václavem Havlem. %Čuba operativně přesunul nejschopnější lidi a výrobu na Slovensko, kde ho přivítali s otevřenou náručí a kam na Čubu kulisák Václav Havel nemohl. V dlouhotrvajících soudních procesech Františku Čubovi nedokázali ani jedno vymyšlené obvinění a celá pomlouvačná mašinérie Václava Havla musela sklapnout. Mezi tím ve Slušovicích, ti co zorganizovali proti Čubovi puč v krátké době prokázali, že jsou úplně neschopní a to co prosperovalo, pohřbili, protože nepracovali pro celek, jak to bylo v JZD Slušovice, ale hrabali pro sebe. Nejvíce na rozvrácení Slušovic se podílel agent Devátý, který dodával pomluvy a výmysly přímo Havlovi a ten pak na náměstích vykřikoval jak temné nitky, a tak dále. Už tehdy jezeďákům bylo jasné, že Havel je mentál sloužící cizím zájmům, což ostatním došlo až později, ale to už bylo také pozdě a dnes jsme největší montovnou a kolonii v Evropě, kde 100 miliard ročně dostaneme v dotacích a 700 miliard ročně zahraniční firmy vysají z naší republiky. To by za existenci JZD Slušovice nebylo možné a proto bylo nutné JZD Slušovice exemplárně zlikvidovat a následně zlikvidovat celé naše zemědělství. Havlům ve službách cizích západních mocností se dílo povedlo a místo toho, aby stovky tisíc naších občanů měli na vesnicích pracovní příležitost, není na naších vesnicích žádná pracovní příležitost a lidi musí pracovat v západních montovnách, nebo jezdit stovky kilometrů do Německa a Rakouska dělat podřadnou práci.

  OdpovědětVymazat
 9. Václav Kalus, profesor ekonomie, přeci řekl, že zemědělství nepotřebujeme, protože vše dovezeme. Dále prosazoval, že vůbec nezáleží na tom, kdo vlastní výrobní kapacity, oni přeci nic neodvezou. A tak dnes nám nepatří banky, výrobní podniky, nepatří nám vůbec nic a roztahuje se tady západní kapitál a naší lidi vydělávají osminu toho co ti na západě za stejnou práci a tak to bude i do budoucna, protože kolonie jako my, přeci nemá žádné rozhodovací právo, když se ho dobrovolně vzdala.

  OdpovědětVymazat
 10. A jiný profesor ekonomie, který je profesorem na několika západních univerzitách, prof. Milan Zelený doslova minulý týden řekl v přímém přenosu, cituji doslovně: "Globalizace končí, po roce 1990 jsme my v Čechách zničili vlastnictví vlastních podniků a metodou kuponové privatizací jsme je dostali do vlastnictví zahraničních vlastníků a my jsme se stali pouhými zaměstnanci a být zaměstnancem nestačí, aby jsme se stali podnikatelskou velmocí, kterou jsme byli....
  Kdo má zájem ať si najede na celý rozhovor na níže uvedeném odkazu a bude valit oči, jak západní profesor hodnotí, co jsme tady pod vedením odborníka na kulisy a profesora ekonomie Klause vlastně provedli s naším vyspělým hospodářstvím. Odkaz níže:

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nastava-konec-globalizace-batove-ukazali-cestu-kterou-jit-rika-nejvlivnejsi-cesky-ekonom-52676?dop-ab-variant=2&seq-no=2&source=hp

  OdpovědětVymazat
 11. To, čo sa stalo Slušoviciam a celému čs.poľnohospodárstvu po 1990, je poučné pre mladé generácie a jedno im to nebude až colné a menové vojny v čase rozpadu globalizácie znemožnia "zásobovanie" potravinami z hypermarketov a e-shopov - ved už dnes je problém s potravinovou bezpečnosťou a vôbec nie sme sebestační vo výrobe základných potravín...viete vôbec, že od 1.01.1990 mala v ČSSR štartovať reforma hospodárstva podľa vzoru AK Slušovice? Dosvedčil to jeden z vysokých ekonomických funkcionárov, bývalý predseda vlády Slov.soc.repbliky - problémom bolo, že udalosti v 11/1989 tomu aktívne zabránili - Klaus tú reformu ZRUSIL.

  OdpovědětVymazat
 12. Pani Jansova je zrejme z rodu novych svazackych "novinarek",objevuje davno zname veci,obcas je prorezimne upravi aby bylo jasno,ze ona je na te spravne strane.Za to jsou odmneneni dobre placenym mistem:tu ČT,tu ČŘo ,tv Seznam,nebo ÚSTR atd.Ctenare spis dnes zajimaji exekuce,urady prace,soudni vystehovavani z vlastnorucne postavenych domu.S badanim o JZD Slusovice se bez vycpat nano.

  OdpovědětVymazat
 13. Slušovice byly po roce 1989 napadeny, protože nešlo o ryze kapitalistické podnikání. Šlo o politicky nežádoucí projekt, který mohl naznačovat, že je socialistické podnikání možné. Slušovice měly svoje politické odpůrce i před rokem 1989, protože naznačily existenci "druhé cesty".

  Československý ekonomicko-politický systém nedomyslel některá opatření:

  1) Členové JZD neplatili daň ze mzdy. Původně šlo o kompenzaci nízkých příjmů a podporu kolektivizaci zemědělství.

  Československo se nemohlo změnit na samé Slušovice, protože stát potřebuje vybírat daně. Slušovice ale přitahovaly nejrůznější profese a nabízely platy o onu daň vyšší. Stačilo stát se členem JZD;

  2) JZD mohla mít vlastní devizová konta. Přesněji řečeno, nebylo to vysloveně zakázáno. V praxi to znamenalo, že JZD mohla některé výrobky vyvážet mimo monopol zahraničního obchodu a nakládat s devizami.

  Na Přírodovědecké fakultě existovalo dvouleté plánovací období pro dovoz přístrojů ze zahraničí. Na jeden se přijeli podívat ze Slušovic. Kupovali stejný. Řekli jsme jim, že potřebují objednat speciální výbojky, že to trvá dva roky. Na to odpověděli, že to není problém: "na to nám předseda dá"; a

  3) Politické vedení nevědělo, jak reagovat na vznik podniku se 6000 zaměstnanci, obratem přes 6 miliard a programy daleko přesahujícími rozvážení hoje na pole. (https://cs.wikipedia.org/wiki/JZD_Slušovice)

  Slušovice nesměly přežít, protože nová vrchnost potřebovala začít od nuly, bez jakéhokoli důkazu úspěchů v minulosti. Proto onen hlupák zostudil Slušovice a přidal k tomu výrok o králikárnách (to jsou ty byty, které neustále nabývají na ceně).

  OdpovědětVymazat
 14. Novinářská profese dnešní doby klesla na samé dno.Jednotka dnešní novinářské debilnosti je 1.Šafr a 1.Dodík vyhulenej Doležal.Následují zahraniční valuty debilnosti 1.Slonková a spol.

  OdpovědětVymazat