Reklama

.

.

úterý 17. července 2018

Západobalkánské zápisky: Fotbal a nacionalismus s ním…

Mirko Radušević
17.7.2018
Sleduji finále Francie – Chorvatsko a po jeho skončení řada telefonů a jeden z volajících mluví o tom, jak půlka Afriky vyhrála nad čistokrevnými Chorvaty. Tu máš, čerte, kropáč… Fotbalem často cloumá vášeň. Podívejme, jak je to v případě dnes ve světě oslavovaného chorvatského fotbalu… (vlevo chorvatský brankář Danijel Subašić)

Včera publikované komentáře chorvatských „sporťáků“ byly psány jistě pod velkou emocí, neboť je autoři sepisovaly těsně po prohře s Francií a řešili především velký úspěch svých „vatrenih“ (ohnivých – chorvatská fotbalová hymna – Srce vatreno – Ohnivé srdce), jak jim přezdívají. Jeden z nich Mario Zorko z Jutarnjiho listu si nejprve všímá okolnosti, že chorvatský tým odlétal na šampionát bez poplácávání po zádech od politiků, bez jakéhokoli doprovodu a slavnostnějšího popřání úspěchu. Navíc, týden před tím ani jeden politik nezavítal na vyhlašování nejlepšího chorvatského fotbalisty roku, kterým se stal již po šesté za sebou Luka Modrić. Nyní chce každý, včetně politiků aspoň selfíčko s některým z reprezentantů, nejlépe s Modrićem (na šampionátu vyhlášen za nejlepšího fotbalistu). Dokonce komentátor obvinil chorvatskou vládu, že „od roku 2000 systematicky pracovala na nevraživosti vůči kopané… a to se s větší nebo menší intenzitou děje již skoro dvacet let“. Tomuto zřejmě nikdo z nás nerozumí ani nepochopí. Ovšem Mario Zorko nám to vzápětí vysvětluje, proč taková animozita k této vynikající reprezentaci, ke které se údajně veřejnost před MS otočila zády: „Bylo to kvůli přehnanému nacionalistickému náboji, všem vadila ruka na srdci… kopaná byla prohlašovaná za líheň mafie, rasismu a nacionalismu, za bahno.“ Podle komentátora chorvatský fotbal vše toto přežil, neboť naštěstí nežije z dotací státu, ale má budžet od UEFA a žije z transferu hráčů. Zorko radí hráčům, ať nyní svůj úspěch oslaví bez politiků, kteří přišli na to, jak je výhodná fotbalová turistika i do Ruska.

Další komentátor Toni Horvat ze serveru 100postp.hr nám dává rovněž nahlédnout do chorvatské fotbalové kuchyně (viz). Problém výše naznačený se potvrzuje, když píše o tom, že na chorvatské fotbalisty je nahlíženo jako na jakési primitivy, kdy vládne stereotypní názor, že jsou to jednodušší lidé, kteří mají rádi manekýnky a rychlá auta. Popisuje, jak si lidé v Chorvatsku myslí, že si „fotbalisté nezaslouží takové velké peníze, za jakási kouzla s balónem a spíše si to zasluhují lékaři nebo hasiči kteří někomu zachraňují život.“ Toni Horvat však upozorňuje, že v televizi tito chlapci zorganizovali měsíc trvající seminář na téma života, který stálo za to sledovat. Na rozdíl od předchozího komentátora „nebuší“ tolik na národní nebo nacionalistickou strunu. Píše o tom, jak chorvatská reprezentace představila lekci „všichni za jeden provaz“: „Nesmíme se otáčet do minulosti, rozdělovat se na červené a černé, partyzány a ustašovce, na modré a bílé, dělit se na sever a jih, na rockery a folkaře nebo na větší a menší… Ani politici si nemohou z nás již beztrestně dělat blázny, a jestli chtějí, my už to zařídíme jinak. Pouze společnými silami změníme Chorvatsko ve šťastnou a bohatou zemi, jakou nás dnes po fotbalovém úspěchu svět vnímá. Se čtyřmi miliony obyvatel jsme příliš malí na to, abychom se rozdělovali.“ Toni Horvat bere tento chorvatský fotbalový „seminář“ za školu, „jak bojovat v obyčejném životě v Chorvatsku a ne pouze na zeleném fotbalovém trávníku.“

Oba komentáře vyzdvihují pozitivní vlastnosti chorvatských fotbalistů a jsme rádi, že tomu tak je. Přesto i my si umíme představit, jak by vše dopadlo, kdyby vypadli již ve skupině a nedostali se dále. Chorvatskou zemí by hřímaly trochu jiné emoce a psaly by se jiné komentáře. To se například stalo na lednovém mistrovství Evropy v házené, kdy se Chorvatsko jako pořadatelská země nedostalo do semifinále po porážce s Francií. Navíc zde k národnostní půtce dopomohl černohorský trenér Slovinců světoznámý házenkář Veselin Vujović , když vulgárně označil jedno z chorvatských míst, kde se hrálo mistrovství ( Sveti Martin na Muri ) za „pr--- světa“.


Srbové a Chovati v jednom manšaftu
Leckterý český fanoušek při sledování řady utkáních chorvatských fotbalistů měl v hlavě zmatek, když slyšel jména a jistě si říkal, jestli některý z nich není náhodou také Srb. Srbský historik a etnolog Božidar Kljajević si dal práci a zjišťoval původ chorvatských fotbalistů a na základě své analýzy tvrdí, že v chorvatské reprezentaci je ve skutečnosti samý Srb vedle Srba (viz). Museli bychom překládat řadu jmen a etnologova tvrzení. Aspoň některá dvě známá jména.

Luka Modrić: „Modrićovi pochází z oblastí Podgorje, Senj, vinovački atd. a žijí v Korlatu a Zatonu Obrovačkom a příjmení pochází z názvu vesnice Modrino Selo, ze kterého přišli v roce 1689 ze Střední Dalmácie, když se sem nastěhovaly početné srbské rodiny.
Mario Mandjukić: Madjukićovi přišli počátkem 19.století z Hercegoviny. Nejstarší větev pochází ze srbského rodu Piperů v Černé Hoře.

Nejtěžší život mají ale v Chorvatsku obvykle děti, kde jeden rodič je Chorvat a druhý Srb. Tak je tomu u chorvatského dnes slavného brankáře Danijela Subašiće, syna pravoslavného Srba ze Zadaru a katolické matky. Díky tomu prošel těžkými životními zkušenostmi.

Když dnešní Subašićova manželka rodičům sdělila, koho si bere, dal jí otec nejen pár facek a Danijelovi vyhrožoval zabitím. Sice Subašić o sobě prohlásil, že je chorvatský katolík, ale před kopáním desítky s Ruskem se pokřižoval pravoslavným způsobem (tři spojené prsty), což vyvolala pochopitelně odezvu až chorvatský spisovatel, novinář a známý bojovník proti chorvatskému nacionalismu Ante Tomić napsal:
„Pravičáci, ustašovští fašouni, početné sestry, prostitutky, finančníci z Agrokoru (mimo jiné Babišův vzor) a módní kritici z Fashion Guru se počůrali štěstím, když brankář - Srb ubránil Chorvatsko a stanul vedle půl milionu chorvatských registrovaných obránců vlasti.“

Dále trefně popisuje, jak to vlastně v Chorvatsku chodí, když se zde sráží srbské s chorvatským etnikem: 
„Dinárští muži všechno promarnili, poničili a neštěstí spočívá v nich samotných. Jsou to emocionálně narušení taťkové až s nesmyslným citem pro to, co se sluší a co nikoli. Jsou vždy velice, převelice opatrní na to, co řeknou lidi, žijí ve stálém strachu, co sousedé a jen aby v hospodě nebo při petangu se jim někdo nevysmál. Ale čas od času se stane, že syn je homosexuál nebo se dcera zamiluje do Srba. Tatík nechápe, jak jeho děti nemají úctu k jeho názorům a vyhodí je z bytu. V budoucnu se syn-homosexuál stane významným a známým lékařem nebo hudebníkem a zeťák – Srb se ukáže být pracovitý, oddaný manžel, příkladný otec tří krásných dětí. Zatrpklý taťka se stejně s nimi nebaví, je zticha, do konce života jako zvíře trpí a nese své břímě.“

Takový příběh a osud se stal před jedenácti lety, kdy otec chtěl vztáhnout nůž na svoji nezdárnou dceru. Musela zasáhnout policie a soudce. Vše se dostalo ven a do médií. Příběh Abraháma a Izáka v moderní podobě. Jen doufejme, že nešťastníka vztek opustil a jestli nikoli, snad se stalo během mistrovství světa v kopané v hospodě, kdy sousedé začali řvát a vyzdvihovat do nebes zeťákovo jméno. Možná, že taťka vychloubačně zvolal: „Dívejte, to je můj zeť. Vy blbci! Šubašić, to je přece můj zeť!“ Když Danijel Šubašić chodil do školy vedle psaní a počítání se učil, že nese vinu za granáty, které padaly na město a za plenění okolních vesnic Srby. Ale když tento chlapec zabezpečil postup Chorvatů do dalších a dalších bojů, pěli na něj chválu a rádi by ho objali i ti, kteří pro změnu plenili srbské obchody v zadarských ulicích a házeli granáty do zdejších srbských domů.

Jakýsi happy end je příklad chorvatského útočníka Ante Rebićiće hrajícího za Eintracht Frankfurt. V tomto německém klubu má za spoluhráče a kamaráda Srba, na kterého nedá dopustit Mijata Gaćinoviće, který mu zde pomáhal v začátcích zvládnout němčinu. Rebićić velice litoval, že tento velice talentovaný hráč se nedostal do srbské reprezentace a nepotkali se někde v Rusku na mistrovství světa.

Aktualizováno: Happy end se nekoná

Žádný šťastný konec, žádné fair play a zdá se naopak, že platí první komentář Maria Zorka z Jutarnjiho listu o nacionalistickém náboji a naopak neplatí druhý komentář Toniho Horvata o „semináři", že již neplatí dřívější rozdělování na „červené a černé, partyzány a ustašovce...". Stačil malý impuls, když se včera k chorvatským fotbalistům k jejich oficiální oslavě na hlavním náměstí v Záhřebu přidal zpěvák Marko Perković Thompson, známý svými nacionalistický laděnými texty s protisrbskou tématikou, leckdy oslavují i ustašovce. Podobně, kdyby naši fotbalisté nebo hokejisté na Staroměstském náměstí oslavovali výhru s kapelou Ortel a jásali nad odsunem Němců. Tak například fotbalista Ivan Rakitić zvolal. „Přišel mezi nás král, jeden jediný! Kupředu Chorvatsko" a začal s Perkovićem zpívat jednu z nacionalistických písní. Pak Luka Modrić zavelel, aby zpěvák přidal další. Mimo jiné každoročně zpěvák Marko Perković oslavuje chorvatskou válečnou operaci Bouře a s radostí vzpomíná na americkou pušku Thompson (podle které se on a kapela jmenuje), se kterou byli vyhánění Srbové z Chorvatska většinou důchodci nad šedesát let. Srbská média píší o otřesné atmosféře v Záhřebu plné nenávisti a připomínají, že údajně chorvatští fotbalisté před utkáním se hecují právě texty Perkoviće a vykřikují fašistická protisrbská hesla. Nezúčastněný komentátor si musí říci, jak je asi na duši těm v mužstvu, kteří mají srbský původ nebo jsou jen napůl Srbové.

- - -

21 komentářů :

 1. Pan Radušević asi nikdy Ortel neslyšel jinak by nenapsal takový blábol.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Již jsem si pustil tento skvost stokrát:
   https://www.youtube.com/watch?v=-S-p-3K5znw

   Vymazat
  2. 1:03 Mám celou vše na disku poslouchám ve winamp.

   Vymazat
 2. Chorvati maji zlocin v srdci predevsim a masovy.
  I kdyz nejaky puvodem srb , stane se zlocincem..
  Jako v pripade Ukrajiny. Kdyz se vrhali na srby cele NATO a mezinarodni terorismus pribehl na pomoc. Srebenica byla uskutecnena zlociny teroristu , kterym NATO holandske jednotky /nesmeli/ a tedy nezabranovali. Byli tam pouze , proti srbum. A kdyz ti se jen branili nachali vsemu volny prubeh a Mediafasisti to pak dokoncili. Milosevic byl zlocinenc jen proto ze byl nejakej komunista...Tak utocili na komunismus a pomahali invazi teroru do cele EU..
  Dolf by byl na ne pysnej..Opakovanim jeho zlocinu..Byl kamos s MUfti Barbar taky.

  OdpovědětVymazat
 3. Jakákoliv agrese, nebo občanská válka je projevem naprostého nepochopení. Lidé řízení a manipulovaní rádoby "inteligencí u moci" nasazují svoje životy pro cizí zájmy, byť možná doufají ve zbohatnutí z kořisti.
  V Chorvatsku i Srbsku dnes opět žijí vedle sebe, obchodují a navštěvují se. Jen mnozí ponesou až do své smrti bolestné vzpomínky na dobu občanské války, jiní nevraživost a nenávist. V jednu chvíli soustátí, v druhou nesmiřitelní nepřátelé.
  Koho z těch, kteří stáli za rozpoutáním konfliktu zajímala vzájemná provázanost národů?
  Kdo mohl porovnat, byť jen povrchním pohledem, stav před a po, musel cítit tu obrovskou nesmyslnost a zmar z každého rozbitého domu a z každé cedule upozorňující na minové pole.
  Chorvati mají dost rozumu, aby nelustrovali svoje reprezentanty na jejich původ. Byli pro mě příjemným překvapením a ve finále si zasloužili uznání. Trochu mě zamrzelo nepoužití videorozhodčího ve sporných okamžicích. Ve finále mistrovství světa bych rozhodně nebyl proti.
  ABC

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Píšete o věcech, o kterých nevíte skoro nic.
   Chorvaté nežijí v jednom státě se Srby, protože je v etnických čistkách v roce 1999 vyhnali a ty, co nestačili utéct povraždily. V článku je řeč o SRbech, kteří deklarují, že jsou Chorvaté, včetně nacistické (ustašovské) ideologie a propagandy, kterou je chorvatský národ znatelně promořen.


   Vymazat
  2. To, že tam panuje nevraživost nepopírám, ale stejně tak bych byl velice překvapen, pokud mi budete tvrdit, že mezi oběma zeměmi panuje naprostá izolace. Tu jsem tam před lety nepostřehl.
   Obě země byli součástí bývalé Jugoslávie. O čistkách na obou stranách nebudu diskutovat, protože si asi dokážu představit, jak se někteří lidé chovají, pokud jim je povolena uzda a dána moc nad životem jiných. Spíše se zamýšlím nad tím, jak rychle se může proměnit život v tragédii.
   ABC

   Vymazat
  3. Horší situace je v Bosně mezi Srby a muslimy. Když se Srbové dopustili zločinu proti muslimům, šli k soudu (Haag, místní soudy apod.). Muslimové vraždili a nebyli potrestáni žádným soudem a dodnes jsou Srbové nuceni žít se svými nepotrestanými vrahy nejen v jednom státě, ale i v těsném fyzickém sousedství, ve stejném městě, stejné vesnici!!!

   Vymazat
 4. Škoda je Jugoslavie.Jeji rozbiti je hanba Evropy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. madla by mohla vypravět s veškrnou jak tehda zvitězila laska a pravda ale to už dnes nikoho nezajima svinstvo jedno vitězi na druhym většim halt všechno musi rust jinak by byl kapitalismus podezřeli kdyby nerostl

   Vymazat
 5. Doteraz som nepochopil antagonizmus medzi Srbmi a Chorvátmi. Kedysi som sa pýtal jedného Chorváta, čo má proti Srbom a ako vôbec rozozná Srba od Chorváta. Odpovedal mi: "Je to proste Srb!"

  OdpovědětVymazat
 6. Ten nacismus historicky zdaleka není jen spjat s národnosti, ale také s náboženstvím. Takže nejen katolické Chorvatsko versus pravoslavné Srbsko, ale také tissovské katolické Slovensko versus evangelícké, katolické Maďarsko, Polsko, Itálie, většinou s doplňkem fašismu. Rozbití Jugoslávie, ale také ČSR je hanbou kapitalismu - ale rozděl a lépe se ti bude krást, nejen panovat. Tak to tedy máme, co jsme chtěli, diktaturu peněz. Chtěli jsme ji, nebo jsme byli grandiózně podvedeni? Účel světí prostředky. Kde se stala chyba? V IQ českého národa, že naletěl na chytřejší blbce?

  OdpovědětVymazat
 7. Stále tu slyším, nepleťte politiku do sportu. To se tu opět děje. Corvati mě jsou jedno. Mě vadí to, že kdyby naši reprezentanti postoupili na MS do Ruska, tak by tam zřejmě nejeli a světový šampionát bojkotovali. Kvůli Rusům nejeli na Světový pohár do Ruska ani naši biatlonisté. Jistě by byly na ČT slyšet proti hlasy Kalouska, Bosáka, Lankšádlové, Němcové atd. Tak, že zaplať pánbůh, že jsme se tam neprobojovali a ušetřili si tak ostudu jakou mají teď za své jednání Chorvati. M.R.

  OdpovědětVymazat
 8. tak oni ti chorvati nežiji ze statnich dotaci tak to by naše čelebrity nepřežili ani nahodu a jak by k tomu přišli soudruzi co sedi na kdejake radnici co misto na chodnik davaji velke kačenky do fotbalove mafie viz koupě bazal magistratem obsazeny byvalymi komunisty ale to luza nevi a je radosti bez sebe že muže dotovat miliardaře perlička nakonec když jakasi redakturka prestittutka prohlasila že stavba noveho stadionu bude stat pul milionu korun a ani ji nikdo neusměrnil natož aby ji zavřel zobak a že češti profisportsmeni nejdou někam do ruska jen ukazuje na ubohost toho jak jsou zavisli na statnich dotacich vic jak narkomani na davkach ktere ale stejně dostanou jakoby jeli protože jinak by snad pochcipali hlady a co děti maji si kde hrat ????

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:58 a zas ti komunisti. Jak jinak. Že je všechno za peníze, ten trouba 14:58 nechápe. Právo na majetek, jakýkoli, za jakoukoli cenu.

   Vymazat
 9. Francouzi nenávidí Angličany a naopak, Francouzi a Angličani nenávidí Němce a naopak, Katalánci nenávidí Španěly a naopak, Poláci nenávidí Rusy,K Ukrajinci se nenávidí navzájem podle toho kdo jakým jazykem hovoří, Kanaďané se rovněž nenávidí navzájem podle toho zda hovoří anglicky, nebo francouzsky, západní Evropa nenávidí tu východní, všechny státy kolem Izraele nenávidí Izrael. A to je jenom zlomek všech nenávisti, které ve světě existuje. A všechnu tu nenávist umně využívají Američani, kteří tím ovládají celý svět a starají se o to aby lidé nežili v míru a spokojeně, ale aby se zabíjeli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 16:21

   Hmmm ..... takhle vidí svět volič Okamury.

   Vedle toho ale existuje také spousta lidí, kteří se snášejí, a když se v něčem nehodují, dokážou se dohodnout.
   A představte si: existují dokonce takoví, kteří se nezajímají o to, jaké je druhý člověk národnosti, ale o to, jaký je. Tomu byste nevěřil, co?

   Kokotko

   Vymazat
  2. Kokotko, Vy jste Bůh, jinak si neumím vysvětlit, jak jste poznal, že 16:21 je volič Okamury. Ještě mi napadá Vaše významná funkce na ministerstvu vnitra.

   Vymazat
  3. 16:21: Ľudia sa znášajú, pokiaľ im je dobre. Predstavte si tých istých znášavlivých ľudí, keby nebolo čo žrať.

   Vymazat
 10. V roce 1999 jsme byly v Dalmácii . Po deseti dnech jsme se loučili jako
  rodina , pochován byl celý autobus .
  Když nám řekl pan domácí Ivan že Srbové byly něco jako u nás Rusové , tak jsem mu řekl že jsme jim neblokovali kasárna od vody a energie a hlavně jsme je nenabízelo . Při akci oluja Chorvatská policie podřezávala a střílela staré lidi . Nechtěli opustit svojí domovinu Srbskou Krajinu . Jeli jsme přez toto smutné území . Fandil jsem ve fodbale Chorvatsku , hrají dobrý fotbal ,tak jako skoro všechny pidizemičky velké Jugoslávie. Vstaňte paše i ustaše a četníci .
  Chvála bohů že naše primadóny nepostoupili na MS . Vsadím boty že by bojkotovali šampionát , příkladem jak řiťolez EU Hujer . Apropó Stalin dostal nejvíce daru z Československa .

  OdpovědětVymazat
 11. ....hlavně jsme je nezabíjeli

  OdpovědětVymazat