Reklama

úterý 21. srpna 2018

21. srpen 68 jinak


Vladimír Balhar
21. 8. 2018
Dovoluji si váženým čtenářům NR předložit svůj pohled na srpen 68 jako pohled pamětníka, a proto jiný, než má dnešní ideologické a informační soustrojí. Buchary propagandy vykovaly naše povědomí do nesmyslna. Vše je jinak, jak kdysi řekl moudrý rabín na smrtelné posteli. K roku 68 patří hlavně rok 67, a to nejen číselně. Začněme proto rokem 67. Marta Kubišová pěla své songy, a krásně, a Alexandr Dubček skákal střemhlav z vysokého skokanského můstku. Jan Werich vyprávěl své židovské anekdoty a se Škutinou řešil otázku, kam s tím vápnem. Knihy dříve nevydatelné množily se o překot, a zlí komunisté byli s lidem, a slibovali, že konečně vytvoříme ten správný socializmus. A rozvinutý československý průmysl začal pokukovat směrem na západ, na obrovské odbytiště.


Kapitalizmus skoro nikdo nechtěl, ani prostý lid. Lid chtěl Dubčeka a socializmus s lidskou tváří. V roce 1967 bylo krásně a v roce 1968 do srpna ještě krásněji. Všichni jsme četli Literární noviny, které psaly tak, že byla odvaha to číst. A co teprve časopis Reportér…..

Leč, určeno bylo jinak.

Jako mladý student jsem byl náhodným řízením osudu přítomen v oné krásné době na strojírenském veletrhu v Brně, na stánku velké československé strojírenské firmy. Tam jsem poznal obchodního zástupce z tehdejšího západního Německa, byl to československý emigrant z roku 48, strojař, zaměstnanec velké strojírenské firmy, ale zahraniční. No a ten nám vyprávěl o obrovském zděšení průmyslníků v Německu a ve Francii z toho, že by československé firmy mohly volně pronikat na západní trhy.

Dnes jsem skálopevně přesvědčen, že okupace Československa byla dohodnuta mezi tehdejším Sovětským svaze a tehdejším západem, velmi pečlivě a kvalitně byly ochráněny zájmy tehdejších vlastníků výrobních a obchodních kapacit. Lze to prokázat množstvím detailů, které unikly do veřejnosti. Samotná vojenská operace nepředstavovala problém, protože vojska varšavské smlouvy měla vysokou bojovou připravenost. Obdobná vojenská operace by dnes byla nemožná, neb armády států Evropy v podstatě neexistují.

Sovětští představitelé zcela jistě vyjednávali nejen s vojenskými představiteli západu. Sověti museli mít v ruce naprostou jistotu, že se pohyby milionu vojáků v Evropě nezvrhnou v jadernou válku. A tu jistotu získali a měli. Proto v pohodě přepadli Československo. Západ, mimo propagandistického vřeštění ani nepípl. Proč? Protože za to „někdo“ „něco“ získal. Můžeme si myslet cokoliv, mimo jiné to byla ochrana tehdejšího trhu, který byl plně v rukách několika lidí. Co bylo to jiné?

Uvědomme si, že v r. 1967 okupoval Izrael Golany. Dodnes. Já myslím, že jedna z dohod zněla, vy nebudete vrtat do našich Golan, a v Československu si dělejte suché vrby. Kdo má o věc zájem, doporučuji k přečtení knihu od Vladimíra Čermáka.

Platí takové neveřejné pravidlo, že politika je jenom prodloužená ruka kšeftu. Základem je obchodování, kdy jedna strana vytváří zisk, a druhá strana vytváří ztrátu. Obchody, vzájemně výhodné jsou zakázány. To je princip celého tzv. „západu“. Tím trpíme dodnes, a žel, bude to příčinou krachu Evropské Unie. Co ještě zažijeme?

Literatura: Vladimír Čermák, Operace srpen 1968.

29 komentářů :

 1. Ty Nevis /autore/ vubec nic ale to ti nebrani v tom aby jsi nekonecne zvanil vo Nicem jako cely davy.... Ja jsem byl uprostred boju u rozhlasu , a mam tedy z Prvni Ruky presne vse ceho jsem byl svedkem , ale kdyz jsem se ptal nedavno, protoze tech zvanilu jsou miliony a kazdej se schovaval pod posteli a zbytek se narodil az davno potom , a az teprve nikdo tyhle situace neuverejnil , upozornij jsem nekolik magazinu ,ze mam autenticke , ocividne zazitky vseho co se tam stalo od rana az do vecera. NIKDO NEMA ZAJEM , skutecnost a pravdu , ktera by zavrela huby tech zvatlalu..
  Akorat je to v Nakladatelstvi bez Vydavatele za 10 penez...S nazvem Osmasedesatnici.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nesmite se na mě zlobit, ale ten kdo je uprostřed bojů, obvykle nema z první ruky opravdu nic. Kromě kamene v té ruce.

   Smazat
  2. Vy, 3:54, můžete potvrdit to, co tady sdělil pán Povolny, že to ruské auto s náboji zapálil nějaký český blbec, aby byli mrtví?

   Smazat
  3. Krom kamene v ruce a boule na hlavě. Veliké boule, zjevně.

   Smazat
  4. Nás nezajímá konkrétní průběh událostí a co si myslel neinformovaný a zhlouplý dav složený z především z mládeže a dalších nezralých jedinců (taky jsem za mlada cinkal klíči, cinkali všichni, bylo vyvoláno nadšení a tak jsem se připojil, ale vůbec jsem nevěděl o co šlo, to mi došlo až mnohem později - demontáž socialistického bloku zachránila USA a celý západ před ekonomickým krachem a stali jsme se kolonií).

   Zajímá nás, kdo řídil dav a jaké cíle tím sledoval. O co komu šlo.

   Příklad ze Sýrie, málokdo chápe, že Rusku bylo umožněno zasáhnout v Sýrii (myslí si, že se Putin svévolně rozhodl a nemusel se nikoho dovolovat). Světoví hráči se na tom dohodli, protože USA se vymklo kontrole (stejně se vymkl kontrole Hitler a tak bylo Rusko na chvíli přítel).

   Takže jaro 1968 bylo předem domluveno, nejdříve bylo připravováno a spuštěno a na poslední chvíli se světoví hráči dohodli jinak a rozvrat socialistického bloku se odložil na později.

   Smazat
  5. 3:54
   a kdy jsi byl ty hrdino v roce 1939 ?

   Smazat
 2. Dobry pohled pane David na situaci 1968, skutecne zapadni firmy(Nemcke specialne) nechtely posileni ceske ekonomie specialne v oboru strojnim (vyroba el turbin a pod) neb potrebovali rozvoj ekonomie zemi v TEMPU! ktery by jim vyhovoval, prosperujici zeme , jsou tezko ovladatelne!! Take zmeny v svetove ekonomicke struktere by mohl jim prinest ztraty v zisku diky konkurenci. To vi i znamy expert Honolulu!!
  Znamy president Mugabe v Zimbabwe mne pripominal politikou Dubceka , ale vymknulo se mu to z ruky asi z stejnych duvodu, ekonomicke ovladajici sily maji zajem na zmene struktury svetove ekonomie ale podle jejich planu, a jaky bude dopad pro Cechy vidime uz dneska. Socialismus s lidskou tvari je nebezpecna vec!!

  Brouk von Pytlik

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane kolego , pisete -socialismus s lidskou tvari - to jsme byli do te doby opice ?!

   Smazat
  2. Pane kolego 6:21, ano byli jsme opice, taky to nebyl socializmus, ale Sdružení přátel se Sovětským svazem. Pokuste se přemýšlet.

   Smazat
 3. Vsechno jsou to mindy nasi pindy .Nic samozrejme nebylo dohodnuto ,oni se Rusove v te dobe vubec nebali a ani nemuseli .Na priklad na Sumave Horni Plana a cele polesi bylo upraveno pro tankove jednotky-nastupove cesty- parezy byly az u zeme uriznuty a casti kde to bylo nutne byly vyztuzeny betonovymi panely .Take se vi ze kdyby Rus chtel pokracovat byl ve Spanelsku za 48 hodin a hodne lidi na zapade se klepalo az z toho meli klepacku.Mohl bych vypravet mel jsem styky jake nema nikdo, ani predstavu, ale pro zdejsi pivni kecaly je to skoda casu Howgh A Take si pripomente jakym zpusobem perfektne obsadili Ruzyn stihackou ze ktere navadeli masovy vysadek takze rano praha byla prakticky obsazena.Proste Dubcek byl vul ktery to vse posral pratele jiz v lednu 1968

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nebyl to tzv "zábor", ale předem připravená akce. Mnoho Rusů bylo na "svých místech" už 20 srpna v noci. O tom by mohl vyprávět můj spolubojovník z vojny Dušan Š.....k, radista od bigošů z vimperských kasáren.,

   Smazat
  2. A kolaboranti z vnitra (ti kteri organisovali onu Ruzyn) 3 dny zrali drzkovou polevku a spali pod posteli u jedne pani ktera mne to vypravela ,jeji dcera, stara kurva Kaucka delala na predsednictvu vlady v personalnim oddeleni a ta znala ten dobytek neb je ojizdela ,vse pro stranu.Ta stara bestie mne navic okradla jeste o 110 000 Kcs coz v te dobe byla pomerne velka suma .Cash.Penize byly slozeny za propusteni z vazby jisteho pana Kobelky (pry ma dnes v Praze fy) Byl to peknej dobytek ,vcetne mnoha tech ktere dnes se opevuji

   Smazat
  3. A ten Rus vám tak akorát NATO hází bobky:-). Půl století stará záležitost kdy vás znásilnili sovětští bolševici je pro Rusa minulostí. Vaše současnost jsou tři mrtví Češti okupanti v Afganistanu, a dosud ještě živí Čeští okupanti v jihoSrbské provinci Kosovo, atd.... No když se před Rusem necítíte bezpečně napište panu Porošenkovi do Kyjeva zvací dopis. On a jeho kolegové Kličko, mají s e zabezpečením vaší ochtany již ze srpna68 bohaté zkušenosti. A když ani to nestačí natáhněte si ještě na hlavu kondom. To je taky ochrana.

   Smazat
  4. V roce 1967 probíhalo spojenecké cvičení Vltava. Hlavní bojiště kolem Českých Budějovic, na letiště dosedaly v minutových intervalech antonovy a v okolí letiště se stejnou pravidelností padala z letadel technika a výsadek, který do pár minut zmizel v lese. Pamětníci vám to potvrdí, to byla první výstraha směrem na západ, po cvičení se konvoje techniky stahovaly z republiky hlemýždím tempem za současného shromažďování dat o mostech, viaduktech, byly verifikovány mapy, produktovody, elektrická vedení. Ještě na jaře 1968 byly zbytky techniky opravovány na našem území, místo toho aby se naložila a odvezla, nebo sešrotovala. To přeci museli politici vidět a vědět! Viděl jsem to všechno, ale nevěděl. Jako oni. Šlo o to zaříznout ta krásná šedesátá léta, která se jim svým uvolňováním pranic nehodila do krámu. A je zcela jedno, zda z politických, ekonomických či jiných důvodů. Seběvědomým, vzdělaným a přemýšlivým národům se vládne těžko. Dnes je to stejné, ale chybí jak to seběvědomí, a vzdělání už také není co bývalo, i když na americkou veřejnost stále ještě máme náskok. Nechci je urazit, ale tak to je. Jak už zde bylo mnohokrát řečeno, za vším hledej moc a prachy. Politika je jen služka výše jmenovaných. A tak to bylo i před padesáti lety. VAL

   Smazat
 4. No, myslím, že srpen 1968 je jasným důkazem toho, že nás nikdy žádný pakt nezachránil. Nezachránila nás dohoda s Francií a Anglií před Hitlerem, nezachránila nás Varšavská smlouva, paradoxně, před Varšavskou smlouvou a nezachrání nás ani NATO.
  Kvůli zemím naší velikosti a našeho významu se velké války nerozpoutávají. Ty se jednoduše obsadí. A mám li být upřímný, nejsem si jistý, zda chci být obsazen právě našimi současnými "spojenci". Komunisté nás sice hodně drželi u huby, ale nechtěli nás fyzicky zničit. O to usiloval pouze Berlín a nyní Brusel.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. naprosto souhlasím s názory 4:59 a pana Hricáka 5:51.
   Václav Vodrážka

   Smazat
  2. Jak to? V roce 1968 jsme se zachránili a zůstali v socialistickém bloku a nestali se kolonií a dokonce nás to možná zachrání před migrací (už dávno by tu byli no-go zóny) a nahrazením národa muslimskou populací - díky V4.

   Smazat
 5. Politika je prodloužená ruka Vatikánu a katolické církve a to už několik století*

  OdpovědětSmazat
 6. v prvom rade - na celej atmosfére uvoľňovania sa začala silne angažovať cirkev, z fleku mala svoje anti - pioníry - podporovala obrodný proces, zapájala sa do obecného života - a toto najviac naštvalo tých, čo takýto proces nechceli, veď podobne to prebehlo v 89, kto chcel koniec socializmu ? - nikto, len zrazu sa nám podsunulo, že je to "in" a kradnúť je vlastne - fuj - privatizovať, no - to pravé a to nás spasí, podarilo sa fakt, dostali čo chceli - a aj my -

  OdpovědětSmazat
 7. Sovětští představitelé zcela jistě vyjednávali nejen s vojenskými představiteli západu. Sověti museli mít v ruce naprostou jistotu, že se pohyby milionu vojáků v Evropě nezvrhnou v jadernou válku. - Brežnev telefonoval s kadekým v USA, s Johnsonom napr. a OSN - a dostalo sa mu odpovede - je to vaša oblasť vplyvu - svet bol rozdelený a preto nič sa nerobí len tak,

  OdpovědětSmazat
 8. byla jsem malá holka a když jsem se probudila, naši poslouchali rádio a já myslela, že poslouchají nějakou hru. pak mi řekli, "bude válka", a já jsem byla strašně vyděšená, ale dodali - obsadili nás Rusové, tu, úlevu, kterou jsem pocítila, tu už jsem nikdy jindy necítila a vede mne dodnes.Věděla jsem, že to, o čem nám vyprávěla soudružka učitelka Míková, která pobyla v koncentráku, to se nestane.

  a dnes, když toho vím více říkám - dobře, že přijeli ,druhé Maďarsko se svými bílým terorem bylo připraveno, ale nekonalo se. a národ nebyl jednotný, s rodiči jsem byla na schůzích těch, kteří se děsili toho, jak se chováme ke spojencům a jak se natahuje Německo své dlouhé prsty a západ vůbec, a nebyly to schůze KSČ, jen lidí, kteří se vzájemně propojeně znali, i seznam těch, kteří jsou určeni k popravě v případných bojích tam byly přečteny... a moje matka tam byla.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O tom "maďarském scénáři" jsem přesvědčen. Můj strýc mi říkal, že na něj ukazoval prstem bývalý hlinkovec (Slovensko)- ten měl tátu komunistu, takové budeme věšet. Nevím, ale jsem rád že to dopadlo, jak to dopadlo. A portrét prezidenta Novotného bych na školní záchodky již také nepověsil, jako tenkrát. Naštěstí mne nikdo nepráskl, jenom učitelé byli poněkud zděšeni...

   Smazat
 9. Jo z maličkých parazitů narostly ty střední z velkých ty rozhodující a z dělnické třídy jsou moderní otroci. Musíme volit ty co prosadí zákon o referendu jinak s tím nepohneme. Ti co straší katastrofickými scénáři jsou jen malí parazité a bojí se o tu trochu šťávy ze zádele těch velkých. To co chce většina občanů je demokratické. Cinkači do práce.

  OdpovědětSmazat
 10. Zajímalo by mě, zda se stejným nasazením a vehemencí se budou rozhlas a televize včetně politiků věnovat nadcházejícímu výročí starému již 80 let. Jak budou vysvětlovat postup tehdejších a dnes ji opět současných spojenců. Jak budou vasvětlovat velezradu tehdejších politických představitelů v čele s presidentem republiky, který se po několika letech nikým nepolený pasoval do čela tzv. odboje. A dosti na tom. Neuplyne nani půl roku a bude tu další výročí a další okupace. Mnohem horší a mnohem krvavější a taky, z pohledu tehdejších politiků v čele s presidentem naprosto legální. Už se těším. Třeba se dočkáme i autentického "přímého přenosu" jako dnes na ČRo1(dříve Hvězda)

  OdpovědětSmazat
 11. No, přesně na to čekám jak to bude za bude v březnu 2019. Možnost č. 1: Ticho po pěšině. Možnost č. 2: Televizní a rozhlasové besedy ze sudeťáky vedené panem Kučerou, za účasti takových es jako je pan Kalousek, Schwarzenberg, Graubner, Bělobrádek etc. Možnost č. 3
  Pozvat české historiky a slyšet od nich pravdu. Tato možnost je samozřejmě teoretická. Toto přece do slušných médií jako ČT a ČRo nepatří, že?
  Morave

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zapomněli jsme na Dominika Feriho, ten je ten správný demokrat. Co bude dělat až v příštích volbách TOP09 se nedostane do parlamentu. Co umí? Rád bych se to dozvěděl.

   Smazat
 12. Pražští řvouni spolu s najatým komparsem zničili toho už více.
  Také tehdy i vlahá šedesátá léta. V podivné naději, že jejich řev nás vrátí do časů kapitalismu první republiky a budeme části západního ráje.
  Řvali, dělali bordel až do smutného konce. Pak většina z nich zahla za kopečky, aby z přátelského Mnichova řvali dále.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, tohle považuji za velmi výstižný popis situace. Nikdo dobrý neopouští svou rodnou zem, většinou jsou to ti, kteří touží se povyšovat a parazitovat na ostatních, a když neuspějí doma, tak hledají jinde. Ať si zůstanou v cizině na vždy a nevrací se škodit nebo se vytahovat jak jsou "úspěšní". Jsou ty typy, pro které jsou lidé, národ a rodina méně něž nic a ženou se pouze za osobním prospěchem a za nízkým a pomíjivým (sláva, peníze, sex). Čest výjimkám, které okolnosti donutili opustit zem a kteří ji v srdci nikdy nezradili a nedají na ní dopustit.

   Smazat
 13. NAPROSTO PRAVDIVÝ NÁZOR, I KDYŽ SAMOZŘEJMĚ NEÚPLNÝ.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.