Reklama

úterý 21. srpna 2018

21. srpen – zničené naděje

J.K. Novák
21. 8. 2018
Vojáci, tanky, letadla. Velký stadion v centru města byl proměněn v koncentrační tábor, kterým prošlo 100 tisíc vězňů. V malé zemi s 10 miliony obyvatel tajná policie zatýkala bez zatykače, mučila a vraždila. Bylo zavražděno 15 000 lidí, další tisíce jsou nezvěstné, emigrovalo 200 000 lidí. To nebylo v Československu 1968, ale v Chile 1973. V té době už bylo v Československu „znormalizováno“.


R. 1968 jsme si při „obrodném procesu“ čichli k iluzi svobody i blahobytu současně, ale kromě zrušení cenzury a velmi mírného pokroku ve věcích rehabilitace politických vězňů se nic neobrodilo a nezměnilo; stali jsme se národem, kterému lze zamávat před nosem iluzemi jako saňovým psům vonícím soustem na konci prutu. Dubčekovi se jen vymklo řízení z rukou, pokud vůbec něco r.1968 řídil. Jeho dobře slyšitelné vzlykání do mikrofonu po návratu z Moskvy řeklo víc než učené analýzy spáchané tenkrát i dnes.

Ovšem – vzdávám čest skutečným hrdinům – Janu Palachovi, Janu Zajíci, Evženu Plockovi, Josefu Hlavatému, ale i Miroslavu Malinkovi a Janu Berešovi, Poláku Ryszardu Siwiecovi, Ukrajinci Vasylu Makuchovi a Maďarovi Sandoru Bauerovi, kteří se rozhodli, po vpádu vojsk Varšavské Smlouvy, protestovat sebeupálením.                                                            

17 komentářů :

 1. Ale malo slov k buzerantovi ze zidu Hansovi ,ktery to v te Chile organisoval ,pane autore

  OdpovědětSmazat
 2. Já bych se za bezdomovce a exekutory neupálil.

  OdpovědětSmazat
 3. Sebevražda je hrdinstvím v japonském provedení... Kaiten, Kamikadze, Sepuku admirála Onishiho... jako SLUŽBA OTČINĚ, DŮSLEDEK SLUŽBY CTI A OTČINĚ, ALE ROZHODNĚ NE TO, co je nám krmeno zde... zoufalecká "psí smrt". Hrdinství je zalehnout střílnu kulometu nebo nepřátelský granát vlastním tělem, aby ostatní mohli dále žít a bojovat... ne se zasebevraždit, aby to měl nepřítel jednodušší. Je to druh dezerce!

  OdpovědětSmazat
 4. Ono tehdy bylo jasné, že společnosti, státu, odchází podstatná idea, smysl. Mladí lidé tu atmosféru vnímali (staří hokynáři nikoli). Jenže nepřítel byl tenkrát už uvnitř.

  OdpovědětSmazat
 5. Platí jedno, media a Pražská kavárna se nám snaží namluvit, že rok 1968, bylo to nejstrašnější co se vůbec ve světě událo, tedy bylo to strašnější, pro nás Čechy, než rok 1938 a následně roky 1939 až 1945, kdy naší prarodiče a rodiče přežili řádění německých fašistů v Evropě zaměřené na vyhlazení židů a Slovanů z existence planety Země. Srpen roku 1968 byl strašnější než Američany vedená válka ve Vietnamu a další války vedené západem do dnešních dnů. Byl jsem očitým svědkem 21. srpna 1968 a vím, že hlavními iniciátory invaze byli vůdci NDR a Polska, kteří tlačili na Brežněva, aby s tím Československém něco začal dělat, protože měli obavy, že by se občani v NDR a Polska mohli začít dožadovat stejných změn, jaké se tehdy prosazovali u nás v Československu. Brežněv nebyl nakloněn vojenskému řešení a proto se snažil přimět Dubčeka o změnu způsobu zavádění změn. Jenže Dubček si myslel, že nejvyšší vůdci z NDR a Polska nemají takovou moc, aby ohrozili Československo. Dubček byl plačlivý naivka, který byl mimo realitu. Nezměnil se ani po roce 1989, kdy nechtěl ustoupit Havlovi v kandidatuře na prezidenta Česko - Slovenska a doplatil na to životem. Politik ve funkci, ve které Dubček byl, by odhadl situaci a jednal by tak, aby k invazi vůbec nedošlo. Přitom měl Brežněva na své straně. Dnes se havloidům Dubček hodí na to, aby dál štvali proti Rusku, které dnes je kapitalistický stát, který má nerostné zdroje, které nechce odevzdat USA a proto je určeno k likvidaci. A celá ta komedie kolem tohoto datumu slouží jenom k politice nenávisti vůči Rusku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bohužel jsme v roce 1968 - na rozdíl od Polska v roce 1981, kde měli generála Jaruzelského (a Kiszczaka) - neměli v čele státu žádného státníka.

   Smazat
  2. Pro 11:33 trefa do černého. Dubček si vyskakoval i na Brežněva, který byl proti invazi. Hrál si na machra, protože sloužil cizím zájmům a měl jejich podporu. Jenže netušil, že byl pro cizí zájmy pouze užitečný idiot.

   Smazat
 6. Když zahynou naši tři žoldáci v Afganistánu za zájmy USA naše media z toho udělají hrdinství prvního stupně. Media mají obrovskou moc v šíření lží a propagandy. 21.08.2018 jsme toho byli svědky v přímém přenosu.

  OdpovědětSmazat
 7. Jan Palach se ale neupaloval proto, aby u nás vznikl kapitalismus, aby se republika stala ekonomickou kolonií Německa (aj. zemí EU), aby její bohatství bylo po převratu rozkradeno ... a aby panství jedné mocnosti bylo zaměněno za panství té druhé.
  A nadvláda kapitálu (pokrytecky) zvána jako demokracie.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No jó, Jan Palach, ktorému "patrí všetka česť a sláva" upaloval aby zariadil pre Slovensko federalizmus, demokratizmus...:-). Určite horel nedočkavosťou pri heslách ako Češi peši do p...do Prahy a Maďari za Dunaj. Je to zábavné čítať snahu glorifikovať idoly polstoročia nevydareného prevratu, ktorý bol zavŕšený až o dvadsať rokov neskôr v celej svojej paráde. Ale nebojte, ono to neni Demokratizmus, to je "len" nadvláda kapitálu, korporátny fašizmus, kapitalizmus, postkomúnizmus a navyše s ludským tvárom! Skutočne jak ťažné psy s pečeným buřtem pred čumákom. Zabudli ste ešte na svoj velký idol Karla Kryla:-). Bojovník proti okupaci. Ovšem proti tej správnej v Československu. Proti AngloSionistickej okupácii v Nemecku kde žil, ani nepípol. Hrdina čo ušiel za hranice. K úteku však neni treba žiadne hrdinstvo iba rýchle nohy. Treba im postaviť pomníčky. Príde nový prevrat, aby obrazoborci mali radosť vybíjať si svoje komplexy menejcennosti na tých (ne)kultúrnych výtvoroch. Niektoré možno prežijú. Tam u Vás a u nás sa sochám Slovenských a Českých šovinistov podielajúcich sa na rozbití Rakúskouhorskej monarchie sa komúnisti ani dedotkli.a ušetrili ich zničeniu. A šikovne ich zabalili do vlastnej propagandistickej mašinérie. Môj profil Ukrofil.

   Smazat
 8. žiadne zmeny - hlúposť, každý mal rečí, ale činy žiadne, len podmienka aby sme vystúpili z VZ a dajú nám pôžičiek čo srdce ráči bola riadna sprostosť od Dubčeka - krik o neutrálnom ČSSR musel znieť ako riadna idiocia, žil som tú dobu, mám preto právo toto tvrdiť - nakoniec - stačí si prečítať vtedajšiu Pravdu

  OdpovědětSmazat
 9. Srovnání "normalizace" v ČSSR a Chile by mělo být pro pražské křiklouny poučné.

  Na sebevraždách není nic obdivuhodného. Nikdy!

  OdpovědětSmazat
 10. Ale kuš, Nováku. Oslava psychoušů ?

  OdpovědětSmazat
 11. Proč, proboha, vzdávat čest psychopatům s mesiášským komplexem?....

  OdpovědětSmazat
 12. to se tady ozývá pražská kavárna? sionistický převrat na jaře 1968 nevyšel, a basta.

  OdpovědětSmazat
 13. 9 lidi se sebeupalilo ?
  Tomu nejde rozumet ! Jejich nepratele potom urcite meli radost.
  Ja bych mel radost, kdyby se v cesku sebeupalili vsichni cenzori !

  OdpovědětSmazat
 14. Zničené naděje na restaurování kapitalismu, přeměnu na kolonii a na zasloužená koryta koloniální správy s plnými žlaby.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.