Reklama

pátek 31. srpna 2018

Afghánistán: Raději Rusko než NATO? Za Sovětů prý bylo líp. Drogový kartel už se zajídá. Je Tálibán legitimním národně osvobozeneckým hnutím? Každým dnem posiluje – a chce jednat v Moskvě o budoucnosti

Israel Shamir
31. 8. 2018 RussVesna, překlad ProtiProud
Israel Shamir hodnotí současnou situaci v třaskavém Afghánistánu a vkládá jisté naděje do nadcházející konference v Moskvě za účasti všech významných frakcí zeměTálibán – afghánské odbojové hnutí, společně s vládou z Kábulu a dalšími afghánskými silami se sejdou 4. září v Moskvě. Tato historická událost již byla potvrzena ministerstvem zahraničí Ruské federace.

Tím se Rusko rozhodlo pomoci Afgháncům dohodnout se a ukončit dlouholetou válku. Je to promyšlený krok a v mnoha ohledech se zde opakuje ruská strategie uplatňovaná v Sýrii a Libyi.


Od boje proti terorismu k...


Uběhlo již 16 let od doby, kdy byl Afghánistán obsazen Američany. Tehdy byla jiná doba – Rusko bylo slabé a jeho vedení stále věřilo dobrým úmyslům Washingtonu. Moskva schválila americkou „odvetu za 11. září“ roku 2001, poskytla své území pro transport amerických vojsk a techniky a pomohla vyjednat podmínky se silami na severu Afghánistánu. Tálibán byl v Ruské federaci prohlášen za teroristickou organizaci.

Bohužel léta ukázala, že ruská pomoc byla založena na nesprávných předpokladech. Američané lhali. Nepřišli pomoci Afgháncům uspořádat poměry v zemi a následně stáhnout své jednotky, jak slibovali. Usadili se tam a opevnili.

Afghánistán se pod americkou okupací změnil na světovou továrnu na výrobu narkotik a letectvo zemí NATO se stalo největším světovým přepravcem heroinu a balíků s dolarovými bankovkami.

Pokud před americkou okupací v Afghánistánu produkce narkotik trvale klesala a samotný Tálibán bojoval s tímto morem nejpřísnějšími metodami, pak za okupace Američané bojovali proti Tálibánu a hýčkali si narkobarony.

A samotný Tálibán? Nejprve v tomto hnutí „islámských studentů“ viděli reakční sílu podporující terorismus a zabraňující rozvoji Afghánistánu. Ale v průběhu let se ukázalo, že Tálibán je v některých ohledech národním hnutím vedoucí nekompromisní boj za osvobození své země od cizích vlivů.

Vláda dosazená v Kábulu se nemohla stát výrazem vůle afghánského lidu. Příliš těsně byla spojená s Američany.

Nicméně Rusko nehodlá zasahovat do vnitřních věcí Afghánistánu. Ať se Afghánci domluví sami mezi sebou.


Rusko se vrací


Rusko má v této zemi silné postavení. Afgánský národ si pamatuje na dobu ruské přítomnosti a většina lidí je dle některých podání přesvědčena, že lepší časy afghánský lid nepamatuje.

Připomeňme, že USA a Saúdská Arábie utratily v Afghánistánu obrovské prostředky, zahnaly sem bojovníky Usámy bin Ládina a způsobily značné škody ekonomice země. Rusko v časech před touto spojeneckou agresí procházelo dny Gorbačovovy perestrojky, kálo se za svou přítomnost v Afghánistánu a poté odtud kompletně stáhlo své jednotky, aby nechalo vše běžet samospádem.

Nyní může setkání v Moskvě dát nový impuls – a možná pomůže různým silám v Afghánistánu dohodnout se mezi sebou.

Domácí ofenzíva


Tálibán dal jasně najevo, že nechce už žádné příměří, žádné koalice, pokud to nepovede k rychlému odchodu cizích vojsk.

Dosud Tálibán odmítal vůbec zahájit nějaká jednání s Kábulem s odůvodněním, že jde o americké loutky a že bude vyjednávat pouze s Američany – s jejich pány.

A nyní, když Tálibán a Kábul dohodly krátkodobé příměří po dobu Svátku obětování (Íd al-Adhá), Tálibán odmítl prodloužit příměří na několik měsíců. Takové příměří by prospělo pouze okupantům, prohlásili jeho vůdci. Příměří dle nich bude, až Američané odejdou a Afghánistán se stane svobodným.

V současné době Tálibán operuje úplně všude. Dobývá mnohde celé provincie. Jeho bojovníci právě zadrželi tři autobusy s cestujícími, mezi nimiž byli příslušníci bezpečnostních složek z Kábulu. Civilní cestující byli propuštěni (podle verze Tálibánu), nebo osvobozeni bojem (podle Kábulu), a ozbrojenci zůstali v zajetí Tálibánu.


Yankee Go Home?


V této složité době umožní moskevská konference znepřáteleným stranám, aby se setkaly a diskutovaly, případně se domluvily za pomoci ruských prostředníků. V USA existují síly připravené k odvolání vojsk, pouze prezident Trump se společně s nimi k takovému kroky neodhodlal. CIA, coby hlavní příjemce výhod z okupace Afghánistánu a produkce drog, je i bez toho vůči Trumpovi nepřátelská. Ale i v Kábulu bezesporu existují vlastenecké elementy.

Afghánci přivykli rozbrojům a jsou schopni jednat mezi sebou. Řady Tálibánu se v průběhu let rozrostly. Staří mudžahedíni odešli na odpočinek, nebo zemřeli, a noví docházejí uznání, mimo jiné i vzhledem k boji Tálibánu s ISIL.

Úloha ruské diplomacie nebude snadná, ale proveditelná ano. Kdyby jen proto, že její cíle jsou ohraničené.

Rusko nechce rozhodovat za Afghánce, kdo by jim měl vládnout. Na tom se musejí domluvit sami. Ale o tom, že je nejvyšší čas, aby se síly NATO vrátily domů, jsou v Afghánistánu přesvědčeny všechny vlastenecké frakce.Zdroj.
Související:

25 komentářů :

 1. Pokud je takový vývoj jak článek popisuje ,tak mne to těší...všechny frakce jsou pro odchod ami...za mě dobrý...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA, NATO - RAUS! Nejenom z AFGHANISTÁNU.

   Smazat
  2. Když to dobře dopadne, už žádní mrtví Češi v Afghánistánu, protože za Českou Republiku se nebojuje v Afghánistánu, jak tvrdí pan prezident, ale v Itálii.

   Smazat
  3. 10.13 ... v Itálii a v deportačních táborech (doufám, že budou brzy založeny).

   Smazat
  4. Ad 10:13 - ono to není tak jednoduché, co když nám USA nebudou garantovat hranice? Proto také jsou naši vojáci v jejich válkách!

   Smazat
  5. V Afganistanu se v žádném případě nebojuje za Prahu. Čeští žoldáci kteří padli v Afganistanu nejsou hrdinové, protože bojovali za cizí zájmy. Za Prahu se bojuje v současnosti v Itálií. Kromě toho bojuje za Prahu i pan Orbán!!!

   Smazat
  6. 10.44 Za Prahu se bojuje na Golanských výšinách okupovaných a anektovaných Izraelem... alespoň do té doby, dokud bude platit rovnice, že Praha = Malý Jeruzalém.

   JE OVŠEM MOŽNÉ, ŽE PÁNOVÉ KOHN A JAJTELES KOUPILI NĚJAKÁ LOŽISKA SUROVIN od kolaborantské proamerické vlády ... a Afghánci jim brání dosáhnout konečně zaslouženého zisku... To ovšem Praha nesmí strpět; "NA KÁBUL, ZA PRAHU, CELÝ VLÁDNÍ VOJSKO VPŘED,ROZDRŤTE TEN VŘED!; ČESKÉ TANKY - OBA ROVNĚ!"

   Smazat
  7. 10.44 K hrdinům: Před několika dny cestou k zásahu havarovala v ČR hasičská cisterna. Velitel zásahu padl, řidič je těžce zraněn!

   Upřímnou soustrast pozůstalých po PADLÉM HRDINOVI - HASIČI, který utrpěl, jako žoldáci, pracovní úraz s následkem smrti. KDE JSOU VLÁDNÍ MÉDIA? KDE JSOU TRISTIA, KDE PLAČÍCÍ A TRUCHLÍCÍ POSLANCI A SENÁTOŘI? KOMEDIANTI/UMĚLCI...

   CHCE SE MI ...T!

   Smazat
 2. DIVERSANTI VE VEDENICH STRAN PROSAZUJI SVŮJ NEOMARXISMUS

  a to za každou cenu.
  Aby mohli zajistit rozval ČR maji v plánu nepřetržitý rozkladný prý tzv kulturni pochod institucemi a likvidaci státu Česká republika-to je ta nová tzv diktatura prý humanistů s krycim názvem neomarxismus.
  Ta obsahuje likvidaci zejména policie,justice a v neposledni řadě i armády.
  Namisto,aby jsme v ČR dělali NATO pro ČR nepotřebným platime a ušetřili miliardy posiláme naše vojáky k likvidaci do žoldáckých misí k podpoře korporátnich kapitalistických sil po celém světě,přičemž každý kromě ušáků už musi vědět,že takové války se nedaji vyhrát.
  To vi i lidi v Americe,ale co zřejmě nevi,že Pentagon nemá rozkaz vyhrát a ukončit válku,ale naopak

  CO NEJDÝL A CO NEJVICE PRODLUŽOVAT BITKY, PODPOROVAT ISLAMISTY,KTERÉ ONI SAMI V AMERICE NECHTĚJI, TAK,ABY SE MOHLY DÁLE VYRÁBĚT ŠROT TANKY A PATRONY,TEDY ZISK KORPORACI

  a to výměnou i za naše vojenské a brzy dokonce snad i naše válečné mrtvoly.

  UDĚLEJME BOJ ZA MIR SROZUMITELNÝ A UŠETŘENÉ PENIZE SI MŮŽEME MEZI SEBOU RADŠI ROZDĚLIT NEŽ JE VALIT DO PATRON!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A zase jen další povyk ignoranta o "neomarxismu" a "diversantech".

   Pěkný článek k tomu napsal šéfredaktor A2 Jaroslav Fiala:
   https://a2larm.cz/2018/08/neomarxismus-konspiracni-teorie-nastvanych-otcu/

   Smazat
  2. Ad 10:09 - souhlas, ale poslední věta je zcela falešná. My totiž nemůžeme udělat nic pro to, abychom si dělili peníze!

   Smazat
  3. O žádný neomarxismus se nejedná !
   Zdůrazňuji ! Ani já, ani moji rodiče jsme nikdy nebyli členy komunistické či nějaké marxistické strany. Ale musím zásadně protestovat proti matení pojmů, které zejména pravičáci permanentně provádějí ! Je nesmyslné hovořit o neomarxismu, který prý řádí v Evropě. Zločinnou politiku multi-kulturalismu, genederismu, juvenilní justice, sexuálních zvrácenností, řízené islamizace a jiných agend globalismu v současné době realizují podle pokynů zákulisních elit liberálové !!! A liberalismus a fašismus je spojené nádoby ! Tedy současný stav mají na svědomí liberální politici bez ohledu nato, ze které strany jsou a které se samy nazývají levicí či pravicí. Žádná levice a pravice už dávno neexistuje. Žádné socialistické či marxistické strany (i když to mají v názvu) neexistují. Dokonce i KSČM je jen zparchantělá liberální banda parazitů. Marxismus přes všechny klady a zápory se především alespoň snažil hájit zájmy pracujících. A i když sám o sobě nakonec nevyhnutelně vedl k vzniku partokracie (verchušky) jako jiné formy elit, byl prto většinu přijatelnější. Navíc partokracie nemohla být tak nenažraná a chamtivá z principu, kterým jí byl dán do vínku jejich globalistickými tvůrci. O tom svědčí platy, mzdy i majetky pseudokomunistických papalášů, které byly směšné ve srovnání s tím co si uchvátili dnešní "liberální demokraté" po reinkarnaci zlodějského liberálního kapitalismu.
   Cožpak současný establisment a strany bojují za práva pracujících nebo občanů, tedy VĚTŠINY ? To by měl snad něco společného s marxismem ! Ale strany jako mafiánské korporace parazitů sledují jen svoje chamtivé zájmy. Kvůli udržení svých lukrativních fleků všechny politické loutky udělají cokoli. Kdykoli zradí národ. A tato banda liberastů nikoli z marxismu, ale z fašistického trockismu převzala některé metody realizace politiky. Podstata a cíle marxismu jsou v naprostém rozporu s cíly liberálních parazitů. Pouze některé metody nikoli však marxismu (a už vůbec ne skutečného bolševismu) ale trockismu si všichni liberasti a slouhové globalismu osvojili. Nikoli však v zájmu občanů či pracujících, ale v zájmu svých koryt prosazují elitářský, světový, otrokářský systém pro hrstku parazitních a zločinných elit viditelných i zákulisních. Proto o marxismu nemůže být řeči. To je čistý fašismus ! Jen tentokráte bude "obohacen" o fanatický islamismus. Kdy to tupé davy pochopí ? Až jim budou islámsko-fašistické tlupy řezat hlavy ?

   Smazat
  4. 10.35
   SAMOZŘEJMĚ POKUD ČLENOVÉ STRAN BUDOU CHTIT

   takové svoje vedeni,které naše penize utrati za válečný šrot,patrony a výživu vojáků v tzv misich nemůžeme si nic rozdělit.
   To bude možné,až když se objevi i zde lidovi komentátoři,kteři budou chtit udělat NATO pro ČR zbytečným.

   TO JE TOTIŽ MOŽNÉ LÍP NEŽ Z NATO VYSTUPOPVAT,

   Máme tu misto toho plno popíračů tzv neomarxismu nemajiciho s marxismem nic společného,které tisk a tv NESMI informovato tom,že s neomarxismem prohrává boj i silné USA.

   Dáváme tu nepřetržitě odkazy na tzv destruktivni pochod institucemi a přece to nestači.
   Ti popirači si sedi pohodlně kdesi v dirách ignoruji svou politickou korektnosti všechny domorodce a myslí si,že to bude na věky,no nemáme pravdu,co?

   https://youtu.be/k1RasXw7iko

   Smazat
  5. 11,43 Popsal jste to perfektně. Já jsem také z rodiny kde nikdo nikdy nebyl u komoušů a rozumím tomu také tak. Schválně se tam snaží nějak propašovat marxizmus aby se lidé těchto myšlenek bály. Šlo o to režim před 89 měnit k prospěchu všech lidí a ne se vracet k historicky profláklému režimu.

   Smazat
  6. ======================================
   Pánové Davide, Dvořáku a ostatní -
   Takovéto příznivce -21:25- svého webu jste si představovali, když jste ho zakládali?
   ======================================

   Smazat
 3. Přesně tak nelze tam vyhrát ať si tam lidé žijí po svém je to jejich zem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zejména, když mají na své straně nepřemožitelné generály ZIMU a HORY. A lid tak nenáročný a chudobný jako hrdý a bojovný, že mužici za Cara byli proti nim boháči a beránci.

   Smazat
 4. Kábulská vláda účast na jednání v Moskvě odmítla, ale zřejmě tam mezi ministry nepanuje shoda, protože tři ministři podali demisi. Tak uvidíme, kdo se toho jednání 4. září nakonec skutečně zúčastní, či zda se vůbec uskuteční.

  OdpovědětSmazat
 5. Dnes tam NATO nebojuje jen proti Talibanu ale proti všem Afgháncům,kteří USA, nás s spol. nenávidí. Největší boje tam jsou mezi rodovými klany, které mezi sebou bojují a zabíjejí se o úrodu na makových polích(jako u nás se ve velkém pěstuje řepka tak tam mák) a NATO vojáci jen přihlížejí. Naši stateční vojáci jsou z 90% uzavřeni na základnách a jak vystrčí nos ven, je zle. Náš pan prezident řekl, že v Afghanistanu se bojuje za Prahu. Převzal to jako příklad z doby, kdy naši interbrigadisté bojovali za Prahu u Madridu. Ano, dnes bojujeme tedy taky za Prahu, ale jsme dnes, obrazně řečeno, na straně Franka! P.S. Osobně nic proti máku nemám, protože miluju šišky s mákem...M.R.

  OdpovědětSmazat
 6. Jak známo, na zrodu Talibanu a vycvičení a vyzbrojení jeho teroristických jednotek mají lví podíl USA. Při jednání v Moskvě bude Taliban také prezentovat zájmy USA, svého stvořitele?

  OdpovědětSmazat
 7. Sranda je že nikdo o tom nemluví a nemluvil,proč je amík v Afghanistanu skutečne, ač by nejraději vypadl.Za nynější situaci může vzít leda trenky a pěšky se vydat domů.Ale svítá na lepší časy a amík odejde jako spráskaný pes z Vietnamu.Jak je to možné - když budou moc hodní tak jim Rusové otavřou nebe,přístupovou cestu a nad ní bude vlát"amíku táhni do ryti".Ale jak říkám ,budou muset být moc hodní,jinak tak pochcípají jak zavšiveni psi a naši vojáci taktéž.Naši hrdinové?Prdlajs,žoldáci!!!!Skákající jak prostitut píská.

  OdpovědětSmazat
 8. Když vojska Varšavské smlouvy vtrhla v roce 1968 do Československa, byla to vojska okupační, s jejichž přítomností drtivá většina obyvatelstva nesouhlasila.
  Pokud obdobnou invazi uskuteční vojska NATO (včetně vojáků ČR) do Afganistanu, o okupaci prý nejde, byť s jejich přítomností část (možná také většina) obyvatel Afganistanu rovněž nesouhlasí.
  Pokud je uskutečněn místními obyvateli útok na okupanty v Afganistanu, při kterém bohužel zemřou naši okupační vojáci, jde o teroristický čin. Pokud by však něco podobného učinil Čechoslovák proti okupantům v 68, byl by dnes oslavován jako hrdina.
  Rozdíl není v ničem, jen v odlišném popisu téhož.
  Vojska NATO (tedy také vojáci ČR) nemají v Afganistanu co pohledávat, protože tuto zemi neoprávněné okupují stejně, jako naši zemi v 68 okupovala vojska Varšavské smlouvy.
  To je přece jasné jako facka! A naši zemřelí vojáci, byť je mi jich líto, nejsou žádní hrdinové, ale okupanti, kteří za svou nežádoucí přítomnost v cizí zemi zaplatili tu nejvyšší cenu.

  OdpovědětSmazat
 9. 19:30 na jeden důležitý fakt jste zapomněl. Vojska Varšavské smlouvy vstupovala jako totalitní a vojska NATO jsou vojska demokratická. Jiný rozdíl v tom není. Když slyším blábol ČT24 tak se mi chce zvracet. A vláda k tomu opět nic, nechá po sobě plivat, tak o co jde? Jen se dostali k plnému korytu jiní a předchozí mají problém. A ještě jeden problém bude při podzimních volbách. Opět do nich zasáhne Putin a jeho Rusko. Proč nesnáší Putina? Protože z Ruska opět udělal mocnost, jako kdysi Stalin. Za to je Západ nesnáší.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9,05 - Ano, NATO prý do Afganistanu přináší evropskou demokracii. Ale oni ty evropské zvyklosti nechtějí, ale o tom ČT neinformuje.

   Smazat
 10. 9.05 , o cem to blabolis , jake jsou NATO demokraticka vojska ? Myslis to NATO , ktere rozvraci male neposlusne staty ? Jen se hrdme , ze jsme cleny exklusivniho , vrazedniho spolku .Jsme cilem .

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.