Reklama

pondělí 6. srpna 2018

Afghanistán

Jiří Jírovec
6. 8. 2018
Znal jsem Marka Andrew Wilsona. Vrátil se z Afghanistánu v rakvi obalené kanadskou vlajkou.
Byl již čtyřicátou kanadskou obětí, a nebyl tedy hoden uvítání ministerským předsedou a televizními kamerami, jako těch prvních pět či deset. V roce 2006 již papaláše nebavilo jezdit na základnu v Trentonu, nasazovat smutné obličeje, setřít neviditelnou slzu a dokola vysvětlovat, že co Ottawa činí, dobře činí.Kanada se nepodílela na válce v Iráku, ale souhlasila s podporou akci USA (pod hlavičkou NATO) v Afghanistánu.

V principu šlo o to, že se hnutí Taliban, které v letech 1996-2001 ovládlo prakticky celý Afghanistán, jaksi vymklo americké kontrole. Dokonce do té míry, že prakticky zlikvidovalo produkci opia a heroinu. V USA byla poptávka a Američané tedy nemohli připustit tak nehorázné narušení principu kapitalistického podnikání.

Když se podařilo z Afghanistánu vypudit Rusy, měl bin Laden splněno. V jeskyni Bora Bora ho ale popadl fantas a přišel s požadavkem, aby USA zrušily vojenskou základnu v Saudské Arábii, protože byla příliš blízko jednoho ze svatých měst.

A najednou do doho přišlo 11. září 2001. Podle oficiální verze byl útok proveden držiteli saudsko-arabských pasů, ale Američané se rozhodli bombardovat Afghanistán. Talibán prohlásili za teroristickou organizaci a Bush ml. vyhlásil válku teroru. Je to nesmysl, protože teror není instituce, ale metoda znervózňování protivníka, aby nakonec odtáhl s nepořízenou.

Válka v Afghanistánu je součástí geopolitických her a Američané jsou mistry v pojmenovávání válečných akcí. Ta afghánská se nazývala "Operace trvalá svoboda", invaze Panamy (1989) "Správná věc", bombardování Srbska "Spojená síla" a válka v Iráku "Operace irácká svoboda".

Většinou se nezadařilo a tak ke slovu přijde další nápad: Převést odpovědnost za výsledek na domácí. Tak vznikla vietnamizace války. Ta skončila naprostou katastrofou, protože Vietnammci neměli chuť bojovat proti sobě, a zkorumpovaný režim v Saigonu padl stejnou rychlostí s jakou se Američené stahovali domů.

Česká účast v Afghanistánu má podobný společný základ jako kanadská, totiž účast v NATO. Kanada ukončila svoje aktivity v roce 2011. 10 let zmaru bylo patrně dost. Našim politikům bude ještě nějaký čas trvat, než jim to rovněž dojde.

Teď budou oslavovat tři vojáky, kteří tak nějak za nás všechny padli v Afghanistánu. Ve Sněmovně se bude žvanit o 2% na zbrojení a o tom, jak je mise v Afghanistánu výhodná, protože umožní výcvik blíže k ohni.

Když se to vezme do detailu, je to dobá příprava i pro balení rakví do státní vlajky a pro vítací ceremoniály na letišti.

Bude se mluvit o hrdinství, jenže to je falešné natřásání peříček nad cizím neštěstím.

Hrdinství znamená udělat něco, co nemusím, co mi nikdo nenařídil. Skočit pro někoho do vody, přestože nevím, jestli tam nezůstanu sám. Hrdinství není jet na rozkaz na nějakou misi a na rozkaz jít na patrolu.

Hrdinství je postavit se rozkazu, když voják usoudí, že nedává žádný smysl. Jenže to se v armádě nenosí.

K tomu nesmí dojít a proto jsme se v mediích rychle dozvěděli, že teď je důležité udržet morálku a pokračovat v akcích. Polít vojáky živou vodou z kropenek feldkurátů a vojenských psychologů. Voják nesmí uvažovat, to věděl již poručík Dub.

Vím, že Mark Wilson šel do armády z nudy. Našel v ní, co hledal, hlavně kamarádství, ale i nahlodání ideálů, které přinesla smrt ve vlastních řadách.

Earlier this month however, after two other soldiers from his unit were killed, he expressed mixed emotions over Canada’s presence in Afghanistan in letters home.“He sounded really upset because his friend had been killed,” said Wilson’s mother, Carolyn. “I think he sounded really, really frightened. “He said, `I know we’re doing a good job, but it’s so horrible, we don’t know who our enemy is.'”

Po smrti svého kamaráda, která předcházela té jeho, měl, jak jeho maminka upozornila, smíšené pocity o kanadské angažovanosti v Afghanistánu. To je souhrn anglické vsuvky.

Iluze, že společnost má svoje hrdiny je výborná pro projevy nad hroby padlých vojáků, ale ve společnosti nevyvolá touhu doplnit prořídlé řady, nechat se naverbovat a vyrazit za svou šancí na kousek toho hrdinství.

Lépe než Marka Wilsona jsem znal několik jiných vojáků, kteří jezdili na mise. Čím menší nebezpečí, tím větší bývala snaha na nějakou se opakovaně dostat.

Bylo to za slušné peníze a tak měli prodejci aut v městě Petawawa (kde je vojenská základna) výborné obchody.

Znal jsem celkem dobře dva vojáky, kteří v Afghanistánu byli. Neměli nejmenší chuť jet tam znova. Viděli a zažili tam dost.

Mnozí kolegové z našeho oddělení Marka Wilsona znali, ale jeho osud je absolutně nezajímal. Důležitější pro ně bylo, jak hráli Blue Jays a koho koupili na novou sezónu Toronto Maple Leaves a nebo Montreál Canadiens.

Jsem si jist, že v Česku to nebude jiné. Války jsou ještě daleko, mobilizace nehrozí, tak proč se vzrušovat.

14 komentářů :

 1. Stejně jako použití výrazu hrdinství se domnívám, že je špatné i použití termínu.... vojáci padli. Padnout je možno v boji, ale když někdo zahyne při obhlídce, teroristickým útokem, tak nepadl. Stejně jako nepadli policisti, které zavraždil nějaký sebevrah. To je takové posouvání události a manipulování s diváky a posluchači.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak jak to nazvat? Voják byl roztrhán?

   Smazat
  2. 22:17
   Když už se zamýšlíte nad slovem padnout, zamyslete se i nad slovy "teroristickým útokem"...
   Je teroristickým útokem sebevražedný útok jedince proti cizí armádě v jeho zemi????
   Ano??? Pak zpochybňujete i legálnost atentátu na Heydricha.

   Smazat
  3. 8:24 Přesně tak ten kluk padl za svou zem cizí žoldáci zemřeli za prachy a zájmy usa.

   Smazat
  4. Anonymní6. srpna 2018 22:17
   Domnívám se, že výraz „padl“, má význam v sousloví „padl za vlast“. Přičemž je jedno, zda se tak stalo kulkou, nožem, trhavinou, chemikálií. Prostě přišel o život při obraně své země, která byla vojensky napadnuta agresorem. Rád bych přidal na území své země, ale Rusové, kteří hnali Němce do Berlína, tak třeba u nás, nebo v Polsku, také padnuli za svou vlast.
   Tito tři vojáci, zemřeli v době, kdy naše země není s nikým ve válečném konfliktu. Byli jistě stateční, ale to mi přijde málo k označení, že „padli za vlast“. Jako přiměřenější, bych vnímal „zemřel při výkonu afghánské mise, pod americkým velením“. Co to vlastně znamená, by se dalo určit až po zveřejnění smlouvy, na jejímž základě tam odjeli. P.K.

   Smazat
 2. 22.35
  Je to jednoduché.
  O dva okupanty méně.

  OdpovědětSmazat
 3. K tématu - poznámka Stanislava Hoška:
  http://nnnnn.cz/931930-to-je-zase-lzi-rinoucich-se-z-politickych-tlam.php

  Jinak ještě pár konkrétních údajů:
  - Důsledkem čtyři desítky let trvající války v Afghánistánu je, jak známo, také migrace do Evropy.
  V naprosté většině se jedná o teenagery nebo mladé muže.
  - V Rakousku jich je dnes kolem 45000 (Čečenců tu už 20 let žije cca. 30000). Až na výjimky žijí v naprosté izolaci. Výsledkem je zcela tristní situace těchto mladých lidí, kteří kromě válečného násilí v životě prakticky nic jiného nepoznali: drogy, kriminalita - zejména násilná - statistika policejního vyšetřování deliktů, na nichž se podíleli Afghánci: 2016: 5.973 osob, 2017: 7.011 osob.

  (Těším se, jak se tu vzápětí zase ozve pár kreténů, kteří nás poučí, že jde o "etnikum", které to "má v genech".)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Těmi "kretény" se bráníte kritice? Jak ubohé! Vysílající státy vojáků budou mít problémy doma, až se mise ukončí, jak je resocializovat!

   Smazat
  2. Schválně, jak dlouho bude trvat, než p.Hložka někdo uvědoměle udá za podporu a schvalování atentátu. Na Ruzyni před popravčí četou neskončí, ale jeden flastr tu už udělen byl.

   Smazat
 4. 22:35 Byl zabit,blbečku!

  OdpovědětSmazat
 5. Spoléhat na rozum politiků je jako čekat na déšť na Sahaře. Spolehlivě dojdou ke správnému řešení problému až když vystřídají všechna možná špatná.
  A navíc jsou ve hře ty prachy...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně . Politici vystřídali těch špatných řešení doposud jen malé procento .Takže si ještě počkáme až dojdou na těch 100 % .

   Smazat
 6. Tento film jasně ukazuje, o co emerickému establishmentu jde:
  https://www.csfd.cz/film/226036-soukroma-valka-pana-wilsona/prehled/
  A náš vlezdoprdelský establishment jim pomocí těchto zabitých hochů dělá vazaly...

  OdpovědětSmazat
 7. Hrdinou je ten 18 -letý Afgánec ,který na sobě odpálil tu bombu.Už je v muslimském ráji a nevěřím tomu ,že se mu tam chtělo

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.