Reklama

čtvrtek 16. srpna 2018

Apokalypsa práce: Hrozící sociální katastrofa

Timothy Bancroft-Hinchey
16.8.2018  PravdaRu, překlad  Zvědavec
Jak školní prázdniny končí v latinské Americe a začínají v Evropě, jak se rodiče zběsile snaží dostat své děti do nejlepších škol, jak svět zešílel a je plný sankcí a nenávisti a harašení zbraněmi, připomeňme si opět, že naší kolektivní budoucností je příští generace. To, spolu s destrukcí naší planety a jejích obyvatel, jsou palčivé otázky dneška, a na toto se musíme soustředit při hledání řešení. A je to důvod, proč píšu tento článek, ve snaze přimět lidi zamyslet se nad řešeními pro nás všechny.


Je to doba, kdy je v důsledku automatizace, robotizace a digitalizace rušeno tisíce pracovních míst denně, kdy se umělá inteligence stává čím dál více komplexnější a schopnou nahrazovat lidi.

Jde o apokalypsu práce, ničení pracovních míst, rušení pracovních pozic a o revoluci, kterou již v důsledku tohoto trh práce zažívá. Pro začátek je tím nejmenším, co můžeme očekávat od našich vlád v této éře tržně orientované ekonomiky (zdaleka ne dokonalého modelu, avšak modelu, který máme), regulace společnosti takovým způsobem, aby všichni měli střechu nad hlavou, vzdělání, minimální péči a integraci v nějaké formě zaměstnání, a mohli přispívat ke společnému blahu prostřednictvím práce, placení daní, spotřeby, a tím si mohli ospravedlnit svoji pozici ve společnosti.

Odeberte z rovnice jeden z těchto vektorů a dostanete sociální nerovnováhu. Odejměte člověku vektor práce a dostanete rodinné drama; odeberte vektor práce milionům lidí a dostanete sociální terorismus. Ti, kteří nemohou sehnat práci, se cítí přebyteční, marginalizovaní a demoralizovaní, kdy musí žít se svými rodiči, dokud nejsou dostatečně staří, aby se sami stali rodiči, bez vlastního prostoru. Ti, kteří měli práci a ztratili ji, zjistí, že vzdělávací systém se stal byznysem, takže majetní mají a nemajetní nemají nic. Ti, kteří v současné době práci mají, zažijí podivné překroucení zaměstnatelnosti, kdy zaměstnavatel naznačí, že mít práci je poskytnutá laskavost, takže pryč s časovými rozvrhy, pryč s přestávkami a padla v šest; kam si k čertu myslíte, že jdete, je třeba poslat klientskou zprávu!

Říká se tomu apokalypsa práce a je nyní pěkně pronikavá. Zadruhé si připomeňme, že pracovní cyklus přichází po vzdělávacím cyklu, a vraťme se k tomu. Dnes se náš vzdělávací systém zaměřuje na „čtení, psaní a aritmetiku“, což v podstatě cvičí přicházející generaci na reprodukování znalostí, sedě v řadě anebo po skupinách kolem čtyř stolů. Tento přístup selhává od prvního dne, neboť pokud mají děti přístup k mobilním telefonům a tabletům, trvá okénko pozornosti tři minuty, a pak začínají posílat zprávy nebo hrát video hry. Učitelé mohou sice mobilní telefony v učebnách zakázat, ale na úkor nutnost navržení mnoha aktivit, aby zabránili studentům hlučet, pokřikovat po sobě či, v extrémních případech, vyhrožovat učiteli násilím.

Podívejte se na jídelní stůl, u kterého osm lidí čeká na své jídlo, pět dospělých a tři mladí, a zaručuji vám, že těch pět si bude povídat a ti tři mladí budou psát textovky, někdy dokonce sami mezi sebou. Jde tedy o přípravu lidí na pracovní trh, na interakci v globalizovaném světě?


Od tří faktorů ke čtyřem


Nebo bychom měli zapomenout na tři faktory (čtení, psaní, aritmetika) a zavést čtyři (komunikace, kreativita, kritické myšlení a spolupráce)? Učit děti reprodukovat dané, když za pár let to již nebude pravda, se zdá být nesmyslné, protože mnoho pracovních míst, na která pomýšlejí nebo se již na ně školí, za deset let existovat nebude. Bylo odhadnuto, že až polovina velkých firem zmizí do roku 2030, spolu s až 40% pracovních míst, která existují dnes.

Proto šití vzdělávání programu na míru tak, aby odpovídal potřebám převoditelných dovedností ve světě, ve kterém budou pružné pracovní podmínky a práce na volné noze normou, dává smysl. A dává smysl, abychom s tím začali již včera. Jako s prvním krokem. A jako s klíčovým, protože pokud se těmito potřebami nebudeme zabývat, teď, pak ztratíme příští generaci, která propadne nezaměstnanosti, bezdomovectví, demoralizaci, marginalizaci, a v některých případech zločinnosti a terorismu. V globalizovaném světě se vzdělání počítá nejen doma, ale i ve vzdálených koutech světa.

Jak za to platíme? Sociální model prosazuje, že když zdroje patří státu, jsou náklady minimální. Tržně orientovaný model tvrdí, že zprivatizované či do zahraničí převedené služby vždy mají tržní náklady, což jako model přechází v korporatismus (fašismus – p.p.), který máme dnes, což znamená, že náklady jsou řízeny stále omezenější klikou poskytovatelů, kteří omezují trh prostřednictvím stlačených nabídek. Ať je systém jakýkoliv, musí být vytvořen sociální deštník, který neponechá žádnou část planety vystavenou hrůzám apokalypsy práce.

Kam jdeme po ukončení vzdělání je další otázkou. Ale nekomplikujme vážné záležitosti.


Jobocalypse now: The impending social catastrophe vyšel 8. srpna 2018 na Pravdareport.com. Překlad v ceně 320 Kč Zvědavec.

21 komentářů :

 1. PROČ VLASTNĚ JE VZNIKAJICI SPOLEČNOST VOLIČŮ NEVITANÁ

  Všichni vime,že časy,kdy vše bylo občany řešeno někým

  za ně minuly.
  Nyni je jasné,že se musi hledat způsob,kdy sami občané budou muset začit za sebe chtit to co je už delši dobu nutné a jejich prý zástupci tedy
  strany a hnuti domorodce ignoruji a dávaji jim pocit bezmoci a hlavně nesměji otevřit své weby diskusi,nebot diskuse je vlastně demokracie a oni potřebuji jen vládu menšiny nad většinou a nic jiného.
  Aktivistům OSV je vyčitáno,že sice vytvořili skvělý Program a to dokonce v zájmu voličů,ale prý neni o něm nikdo nediskutuje a proto zapadne..
  To je samozřejmě dalši lež.

  Nyni bude vznikat Národni program hledáni sil k jeho uskutečněni a to ve vlastnim zájmu samých voličů.
  Domorodcům totiž zgichaným tiskem a tv nesmí být dopřáno se naučit za sebe bojovat,jak jsou tomu zvykli občané na západě a korporátni oligarchové niči každého,kdo by chtěl misto jejich kapitalismu BEZ přivlastků ten Sociálni stát, výmysl to pravice a s tim spojený i vznik Středni třidy,která je u nás je ničena všemi křiváckými prostředky a nesmí vzniknout,nebot by se mohla stát oporou státu jako je tomu jinde, což korporace musi zašlapat bezohledně do mrtě.
  Připravujeme seznam katastrof co se vše stane,když nevznikne pravá česká škola brouků,kteři se budou muset učit jak křižit kusadla nebo taky ne!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. OSV je co, prosím? Netuším, o co jde a žádný program (ani Program) jsem nikde nenašel.
   Možná se o tom programu nediskutuje, protože ho nikdy nikdo nečetl.

   Smazat
  2. OSV JE VZNIKAJICI SE OBČANSKÁ SPOLEČNOST VOLIČŮ

   prvni začátky tady na NR napsal náš mentor nesmrtelný Doktor ing. JOSEF MRÁZEK CSc a viselo to tady na NR krátce a pak to zašlo za obzor,takže naše vedeni rozhodlo to NP dávat bod po bodu K DISKUSI.
   Prvni bod je,že voliči budou hledat mezi svými zástupci- stranami a hnutimi ty,kteři dovedou napsat brožuru

   CO JE TO SOCIÁLNĚ EKOLOGICKÝ TRŽNI HOSPODÁŘSKÝ SYSTÉM A JAK HO ZAVÉST DO ZUBOŽOVANÉ ČR NAMÍSTO NYNĚJŠIHO KAPITALISMU BEZ PŘIVLASTKŮ

   který je nejhorši sortou kapitalismu a vycházi jak všichni nyni vidime z gangsterismu.
   Rozuměl jste o čem je řeč a zajimá nás jak to chápete.
   Pak můžeme diskutovat dále,nebot dalši body jsou ještě razantnějši.
   Nestyďte se a napište klidně co vás napadne,nebot diskuse je demokracie.
   Co vy na to?

   Smazat
  3. Neposlouchejte ty bláboly o OSV Je několik paranoidních jedinců, kteří vůbec nechápou, kam svět směřuje... Sociálně ekologické tržní hospodářství? Co to je?? Pokud stát nebude držet v rukou důležité obory (Bankovnictví, zdravotnictví, školství, sociální služby, veřejnou dopravu, těžební průmysl, nazajistí potravinou soběstačnost společnosti, ard. tak se nebude lidem dařit dobře.

   Smazat
  4. POSLOPUCHEJTE PANE 21.53 OSV JE SPOLEČNOST VOLIČŮ

   kde jste členem i vy.Nemůžeme za to,že o sobě píšete,že jste paranoidni.
   Budete se muset obrátit na svého lékaře,tam najdete úlevu a ne tady psát,že jste blbec to nás tu nezajimá radši navrhněte jak přijit k penězům což je dobře popisovánov našem Národnim programu.
   Polepšete se nebo tak chcete zůstat jak tvrdite sám ve formě trosky ,nebo co?

   Smazat
 2. VLÁDA je vždycky menšiny nad většinou.
  Každý sám sebe považuje za potenciální střední třídu, které je bráněno projevit se.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nekecej,když nechceš demokracii tak zalez.
   Občané si plati své zástupce a chtěji za to aby dělali zákony pro ně a ne proti nim a pro pro korporace,kdy se korporace spojují s politikou,aby udělali spolu ten fašismus.
   To jsi zapomněl,jak to bylo s Hitlerem,kdy občané ztratili kontakt se svými zástupci a oni je nahnali do masakru války a ještě všichni šťestim bez sebe volali Heil Hitler!
   Co vlastně chceš,když tady vyzýváš,že musime všichni čekat až se siítuace bude opakovat a ty se vypařiš v atom hřibech jenom proto,aby na tobě kapitalisti vydělali na samopallech a patronach.
   Však oni i pokládaji penize na sociál za svoje a proto je hned radši ukradnou!Copak to nebvidiš a ti to ani po třiceti letech nedocházi?

   Smazat
  2. 11:46 Demokracie je v podstatě jen řáděním nesvéprávné lůzy! Její podstatou je rovnost - hlavní atribut tzv. levice. Pravice odmítá všechny formy rovnostářství. Čistokrevný pravičák tedy musí v prvé řadě odmítnout rovnoprávnost. Skutečná pravice, která jediná může zajistit zdravou společnost, dnes stojí mimo zákon.Demos byl ustanoven vládcem na věčné časy, přičemž mu byla pro jistotu odebrána možnost učinit nejrozumnější státnický počin za celou dobu jeho darebné vlády, tj. rezignovat na funkci. Na západě se liberálně-konzervativní levice (kvazipravice) přetahuje o moc se židohumanisty (neomarxisty). Velký ruský filosof Alfred Rosenberg o ní ve svém stěžejním díle Mýtus 20. století napsal toto:
   „Všeobecné hlasovací právo má být ženám odebráno? Ano! - A mužům rovněž! Národní stát nemůže zakládat rozhodující výběr na anonymní - mužské či ženské - mase, nýbrž na odpovědných osobnostech.“

   Smazat
  3. Fašista 17.13 dostal šípem do oka,trči mu z hlavy a on bolesti řve: Odebereme ženám a mužům volebni právo a dáme ho odpovědným osobnostem tj jeho kámošům fašistům jako on.
   Takovi postavili koncentráky a voliče tam spalovali a spalovali až je PAK za zločiny postavili před soud a zabavili jim veškeré jměni nebot ho ukradli pozabijenim majitelů u Stalingradu!

   Smazat
  4. 17,13 a kdo nám podle Vás dnes vládne, samé osobnosti. Osobností byl Nero i Hitler. Nebo kdo je osobností budete demokraticky rozhodovat VY.

   Smazat
  5. 17:13- aby Vám to žena doma "nespočítala" nebo již ano a jste bezdomovec?

   Smazat
  6. WEB NR NENI UZPŮSOBEN TVOŘIT OPRAVDOVÝ PROGRAM

   občanů VOLIČŮ i když má náznak tohoto cile v záhlavi.
   Ve skutečnosti může být jen jakýmsi informačni platformou.
   Vic mu asi dovoleno nebude.
   OSV aktivni špičky se tomu klidně přizpůsobi a bude diskuzi o jednotlivých bodech Národniho programu dávat pod dalši vhodné články v bodech dále jednotlivě.
   Vidite,že už prvni bod-ppožadavek odstranit systém kapitalismu BEZ přivlastků má silu.
   Z odpovědi vidime,že režimni tisk a tv

   NENI SCHOPEN VYSVĚTLIT O CO JDE A DRŽI DOMORODCE VE TMĚ JAKO STARÉ RAKOUSKO UHERSKO

   a proto je uměnim na několika řádcich tady,kde vše rychle zacházi za obzor, něco vysvětlit tak,aby to aspon část nynějšiho voličstva pochopila.
   Ono ani to že pan Pikety spočital,že dojná kráva ČR je dojena ve výši 249 MILIARD ROČNĚ A UŽ ZMIZELO 1689 MILIARD nikým z tzv inteligence,která je nepsaným zákonem odpovědna za vývoj ČR to ani nehne.

   DOBRÁ AT JSOU ŠPÍČKY OSV TOU AVANTGARDOU KLIDNĚ, ONO VŽDY NĚKDO MUSI BÝT PRVNI!

   Miru zdar anebo taky ne,že ano?

   Smazat
 3. Tento článek nám jasně říká že migranty za normálních okolností nepotřebujeme a do budoucna stačí Husákovsky ovlivňovat porodnost podle potřeby společnosti. Všechno naznačuje že jsme cinkáním vzdaly systému který se měl upravovat podle potřeb společnosti a ne návrat do TEMNA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:23

   Máte naprostou pravdu, nyní jsem se opět pobavil bohužel na náš účet a lži Vlády ČR o potřebě Ukrajinců do montoven?! Imigranti určení pro průmyslovou zónu Plzeň. Oni k nám dorazí a začnou samostatně podnikat, stejně jako Vietnamci!?


   Jméno subjektu IČO subjektu Zapsán na úřadu

   Číslo úřadu Celkový počet živností Aktivních živností První živnost zapsána dne

   Nina Kavatsyuk 28040180 Magistrát města Plzně
   Galyna Oliinyk 29071780 Magistrát města Plzně
   Zinoviy Kobatskyy 28052978 Magistrát města Plzně
   Vasyl Rivnyy 29083478 Magistrát města Plzně
   Maksym Goncharov 29074452 Magistrát města Plzně
   Mykola Shevchuk 29064911 Magistrát města Plzně
   Igor Oliinyk 28045173 Magistrát města Plzně
   Mykola Borys 29087244 Magistrát města Plzně
   Doanh Dinh Van 69450064 Magistrát města Plzně
   Galyna Semenyuk 87936879 Magistrát města Plzně
   Viktor Maksymuk 29077231 Magistrát města Plzně
   Iryna Vladyka 29087007 Magistrát města Plzně
   Mykola Zubrytskyy 29068851 Magistrát města Plzně
   Nestor Dmyterko 88660877 Magistrát města Plzně
   Olga Smetanyuk 01243781 Magistrát města Plzně

   °°°°°

   Smazat
 4. takže súhlasíte s tým, že je nutné plánovať a nečakať na neviditeľnú ruku trhu - že ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty vole co to tady píšeš za šrot o nějakých plánech,podivej se co chce naše avantgarda Společnost voličů a nepřekrucuj tady naše pravé české hlavy,které budou nyni chtit
   SOCIÁLNĚ EKOLOGICKÝ TRŽNI HOSPODÁŘSKÝ SYSTÉM a o tom to tvoje zacofané zahraniči nemá ještě žádnou páru,přiznej se ignorante a to hned!

   Smazat
 5. OSV je zase něco co má rozložit hlasy. Je potřeba dát hlasy tou kdo prosadí zákon o referendu a není potřeba tam psát na co to rozhodnou ti co ho vyvolají a to je rozhodující.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ČLENEM OSV JSTE I VY 21.57 TAKŽE NAPIŠTE CO CHCETE

   rozkládat.To jste sám proti sobě?
   Zákon o referendu neni už skoro třicet let a pokud vznikne uvidi všichni,že bude v praxi nepoužitelný.
   Napište proč chcete rozložit sám sebe a jak to uděláte, vy malý diversante,co?

   Smazat
 6. Tržní systém nemůže být nikdy spravedlivý. Zase se najdou ti co vytvoří díry na trhu a budou tržní a Ty si trhni. Měl jsem výjmečnou příležitost poznat v začátcích socialismu tvorbu cen a bylo to skoro geniální dokud do toho nevstoupily komunistický paraziti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Socialisto, špecialisto dopln si vzděláni chybi ti.
   Trhni si sám a to naše OSV vynechej, jsou to machři oproti tobě co se tu sereš do něčeho čemu nerozumiš.
   Radši něco navrhni sam nebo máš misto palice kedlubnu?
   Rozuměl jsi ty zmetku psanému slovu, nebo jsi kapitalistický štváč a tak se radši dál živ senem a nestrkej rypak,tam kde nicemu nerozumiš a neumiš si najit v internetu o čem je řeč, ani najit.
   Řekni svoji staré,že jsi lenivý jak veš a ona bude vědět proč!

   Smazat
  2. 22.03
   NĚKTEŘI ČLENOVÉ OSV JSOU HORKOKREVNI A ZLÍ

   jak vidite z jejich vzteklých komentářů,ono se neni čemu divit,když nás tu trápí korporativni oligarchie a krade nám penize jak jsme to už odhalili ve výši 9 000 korun měsičně nejméně a námi zvoleni zástupci s tim už 30 let nehnuli a hnout nechtěji.
   Když vás okradou v obchodě o bura tak je málem chtěji zákaznici zabit.
   Ale o tom,že jsou jim měsičně kradeny tisice se dělaji,mrtvými brouky a někteři tomu ještě ptleskaji.
   To jak jsou ovčani olupováni popisuje Národni program na př i v bodě čislo 4. ve zkratce NZP.
   Víte někdo o čem je řeč?

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.