Reklama

středa 1. srpna 2018

BRICS: sdílená prosperita

Oskar Krejčí
1.8.2018 NovéSlovo
Politolog Oskar Krejčí ukazuje, jak jubilejní summit BRICS nastartoval „druhou zlatou dekádu“ tohoto uskupení. Klade důraz na odlišnost této organizace od Evropské unie – absenci ideologických cílů a byrokracie, ale akcent BRICS na konsens při rozhodování.

Na samém okraji zájmu západních médií proběhl minulý týden v jihoafrickém Johannesburgu 10. summit uskupení BRICS, tedy nejvyšších představitelů Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky. Summit byl významný nejen proto, že byl jubilejní. Důležitý byl především proto, že přímo i nepřímo reagoval na růst globální nejistoty, která je podněcovaná akty obchodní války ze strany USA. Jestliže Evropská unie reaguje na tlak Washingtonu pokorným příslibem nákupu sójových bobů a drahého zkapalněného plynu, v Johannesburgu byla cítit jiná strategie: snaha stimulovat obchod uvnitř BRICS a posílit mezinárodní pravidla. Tento intra-BRICS obchod vzrostl z 567 miliard dolarů v roce 2010 na loňských 744 miliard – což bylo víc, než očekávali optimisté. Ovšem, jak během summitu zdůraznil čínský prezident Si Ťin-pching, základním modelem mezinárodního rozvoje a spolupráce by měla být „kooperace Sever–Jih jako hlavní kanál a spolupráce Jih–Jih jako doplněk“. Závěrečná deklarace summitu proto zdůrazňuje odhodlání států BRICS „společně usilovat o posilování multilateralismu a vlády práva v mezinárodních vztazích, a prosazovat férový, spravedlivý, vyrovnaný, demokratický a reprezentativní mezinárodní řád“.


Od statistiky k politiceSnad každý komentář týkající se uskupení BRICS připomíná, že u kolébky této organizace v roce 2001 stála studie Jima O’Neilla, pracovníka investiční banky Goldman Sachs. O’Neill použil akronym BRIC k označení skupiny čtyř rychle se rozvíjejících tržních ekonomik – Brazílie, Ruska, Indie a Číny – a zvažoval perspektivní možnost jejich začlenění do skupiny G7, tedy uskupení rozvinutých západních zemí a Japonska. V jedné z dalších studií pak v říjnu 2003 O’Neill spolu s dalšími spolupracovníky propočetl, že za 50 let se státy BRIC „mohou stát největší silou ve světové ekonomice“ a „za méně než 40 let souhrn ekonomik BRIC může být větší než skupiny G6“ (Francie, SRN, Itálie, Japonsko, Velká Británie a USA).

Představitelé zemí BRICS se začali scházet napřed na nižší úrovni – ministři odpovědní za hospodářství svých zemí, kteří se separátně sešli na Petrohradském ekonomickém fóru v roce 2006. O tři roky později se v Jekatěrinburgu konal první summit BRIC. Od roku 2011 je členem skupiny i Jihoafrická republika a začal se užívat rozšířený název – BRICS. Rozšířené uskupení pěti států se začalo vymykat původním představám Jima O’Neilla.

Popravdě – je to zvláštní, podivné až absurdní. Někdo stojící mimo politiku napíše odborný článek a nejvyšší představitelé pěti velkých zemí ze tří kontinentů se začnou scházet. Zastupují přibližně 43 % světové populace žijící na 26 % pevninského povrchu planety a produkující 19 % globálního hrubého domácího produktu. A hlavní je ekonomická dynamika: za posledních deset let státy BRICS přispěly více než 50 % ke světovému hospodářskému růstu. Toto uskupení přežilo v dělné atmosféře ústavní převraty v Brazílii a Jihoafrické republice. Přitom v onom prvním případě, v Brazílii, byl převrat spojen s výraznou změnou ideově-politického směřování. Zdá se, že Jim O’Neill dokázal to, co je snem snad každého společenskovědního právníka: předpověděl budoucnost. Ukázal na jevy, které byly v roce 2001 ostatním lidem skryté. A které neměly jen statistický význam v podobě součtu nesourodých politických veličin. Možná nepředpověděl rodící se společný zájem, který je odlišný od zájmů jiných celků, ale podnítil jej. V této chvíli se ovšem zdá, že autoři analýzy z roku 2003 sice očekávali politické problémy zemí BRIC „během několika desetiletí“, ale bude to sebestředný Západ, kdo si bude muset zvyknout na čínský socialismus a ruskou verzi liberalismu.


Jiný typ organizace


Odolnost uskupení BRICS vůči ekonomickým a politickým bouřím není dána jen společným obecným zájmem. Její zdroje se snadno ukážou při porovnání s Evropskou unií: BRICS si nestaví ideologické cíle, jako je „evropské občanství“, a nebuduje stále bobtnající byrokratické struktury. Nevymýšlí nadstátní instituce s odtrženým rozhodováním, které se ve svém důsledku podřizují nejmocnějším členským státům a snadno se zacyklí při hledání řešení podružných problémů. BRICS ve svém úsilí o sdílenou prosperitu postupuje konsulárně, dělá ty kroky, s nimiž souhlasí všichni. Vzájemně výhodná spolupráce je důležitější než formální integrace. To je sice pomalejší postup než diktát Bruselu či Berlína, ovšem jistější. Tyto odlišnosti BRICS od EU jsou příznačné i pro asijské mezinárodní organizace, jako je ASEAN, Sdružení národů jihovýchodní Asie, či APEC, Asijsko-pacifické hospodářské společenství.

Prvním společným projektem BRICS se stala těžba zlata na Sibiři – investice před zahájením těžby by měla činit půl miliardy dolarů. I když na summitu v Johannesburgu Vladimír Putin tlumil obavy z útoku na dolar jako globální měnu, BRICS podněcuje obchod v národních měnách. Stojí v první linii boje za reformu Mezinárodního měnového fondu a zároveň vytváří jejího konkurenčního partnera v podobě Nové rozvojové banky. Je vhodné připomenout, že v Nové rozvojové bance má každý člen jeden hlas bez práva veta. Banka se zaměřuje především na infrastrukturní projekty v rozvojovém světě, což bylo též jedno z hlavních témat johannesburského jednání ve formátu BRICS+. Ostatně celý summit proběhl pod heslem „BRICS v Africe: Spolupráce pro sdílený růst a prosperitu ve 4. průmyslové revoluci“. To se týkalo především Africké unie, jejíž současný nejvyšší představitel Paul Kagame, rwandský prezident, se jednání BRICS účastnil. Na jednání BRICS byl ale přizván i současný předseda Organizace islámské spolupráce, turecký prezident Recep Erdoğan.


Pocta člověčenství


Desátý summit BRICS se sešel ve dnech, kdy si část světa připomněla sté výročí narození Nelsona Mandely. Účastníci summitu v preambuli závěrečné deklarace vzdali hold tomuto člověku, který svým osobním hrdinstvím měnil dějiny: přihlásili se k jeho hodnotám i dílu, včetně „prosazování kultury míru ve světě“. Stojí za to si při této příležitosti připomenut Mandelův projev z února 2005 v Londýně, v němž zdůraznil potřebu spravedlivého obchodu, což je dnes tváří v tvář americkému úsilí o ekonomickou hegemonii a při snaze BRICS prosadit globální hospodářský multilateralismus mimořádně aktuální. Mandela podtrhl často opomíjenou velkou pravdu, že neexistují pouze „vězňové svědomí“, ale i „vězňové chudoby“. Připomněl, že „překonání chudoby není gestem charity. Je to akt spravedlnosti. Jedná se o ochranu základního lidského práva, práva na důstojnost a slušný život. Pokud chudoba přetrvává, není skutečná svoboda.“

Mandelovo sociálně-politické krédo, jeho úsilí sjednotit politické síly bojující proti útlaku a vykořisťování, a to včetně komunistů, nese smutný nádech věčnosti. Doprovází lidské dějiny v postavách antického Spartaka i čínského Sunjatsena až po zápasy zatím bezejmenných hrdinů dnešních dnů. Jako by se v osudech těchto protagonistů historie odrážela nenaplnitelnost mravních ideálů. A možná, že se v těchto osobnostech zrcadlí vlastní podstata lidství.

- - -


47 komentářů :

 1. Je to jednoduché, jedno dělají Rusové a to druhé západoevropští gender a multikulti demokrati. I u BRICS jde přece o ideologii, ale jinou!

  OdpovědětVymazat
 2. Tak oni se sesli v Johannesburgu ?

  Hned prvni veta uz se zde lze ! Johannesburg SPADL, prestal exisovat ! Asi se sesli v zadratovane casti severniho predmesti, kde jeste zije nekolik belochu.

  Tato spolecnost BRICS nema nadeji na uspech, kvuli clenstvi JAR.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Z JAR se budou všichni bili stěhovat prý do Ruska,kde je vitaji a ne vraždi.
   Je to pravda nebo ne?

   Vymazat
 3. 9;06
  ZMLKNI RETARDOVANÁ prouASSacká SCHIZOFRENIÍ TROSKO!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 4. Sdílená prosperit = kolektivní prosperita = prosperita všech zúčastněných. To je přirozené a zevnitř velmi nesnadno zlikvidovatelné. To je cesta k humanizaci společnosti.
  Štefan

  OdpovědětVymazat
 5. Máte možnost přidat se k nám vesmírným civilizacím a pozvednout vaši existenční úroveň a vaše životní možnosti a nebo možnost sestoupit do společnosti vývojově zaostalých států BRICS, se kterými vylučujeme naši spolupráci příštích minimálně padesát let.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vůbec nepřemýšlíš,asi nemáš čím.....jen Brazílie je větší než Evropa a je tam 1000 letišť,letadla si vyrábí sami....a až do BRICS přibyde Turecko,tak se EU a NATO rozpadne !!!!

   Vymazat
  2. 11:42 EU a už i NATO jsou určeny k neutralizaci nepřítele už především v tom smyslu, že přijímají kde koho, doslova každého, aby se nepřidal k nepříteli a tedy aby se nepostavil proti ním. Vznikne a vzniká už nová EU a nové NATO, které začne opět od začátku, tedy od jeho nejsilnějších členů a ty státy, které jim nyní naletěly, se opět budou muset snažit se k nim dostat a ony je opět jen využijí a vysají až na kost. Je to velký podvod, prostý kapitalistický. Co se týče toho Turecka, Evropě se uleví. Magor a fanatický islámský prezident Turecka Erdogan, je tím největším nebezpečím pro každého.

   Vymazat
 6. 10;01
  Jdi do hajzlu TUPANE!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:03 Vždy je to tak, že průměr a podprůměr tvoří většinu, matematicky to nejde jinak. Otázkou ale je, zda nadprůměr má této většině demokraticky ustoupit. My vesmírné civilizace prosazujeme vývoj a ustoupit vývojově zaostalé většině by znamenalo minimálně stagnaci. Proč se zastavit? To by bylo proti přirozenosti. Takže,... ustup, moulo.

   Vymazat
  2. 10:07-Čeni,kdo určuje hodnoty, určuje většinu! To vesmírné civilizace neví? Zklamal jste. Matematicky spočítat hodnotu v penězích nejdou ideály! Jak "vy vesmírné civilizace" poznáte, co je vývoj a co zaostalost? Sem s kritérii Vesmíru!

   Vymazat
  3. 11:10 My vývojově vyspělejší vesmírné civilizace už jsme vaším vývojem prošly a logicky úspěšně, protože jsme vaše nynější problémy překonaly, vyřešily jsme je dostatečně správně a v našem vývoji, v naší existenci, pokračujeme. Známe to už a proto můžeme hodnotit.

   Vymazat
  4. --- a trochu se ovládám, pane Povolný. Pokud skutečně chcete diskutovat, mírněte se.

   Vymazat
  5. 11:21
   Ať se mírní ten kecal z Anunakyho nočníku!!!!!

   Vymazat
  6. 12:00 Píše se Anunnaki, ale jinak dobrý, měl by se mírnit a jak pozoruji, už to udělal.

   Vymazat
  7. 12;03
   Co mám nebo nemám mi NEBUDE ROZKAZOVAT NĚKDO Z BOHNIC,JASNÝ???!!!!!

   Vymazat
  8. 11:21-to zní skoro jako výhrůžka. Tu jste na Nebi ještě nevyřešili? I přesto čekám od vesmírných civilizací jasná kriteria "Vesmírných hodnot", podaná nám pozemšťanům naší řečí. Díky.

   Vymazat
  9. 12:51 Naprosto ne výhrůžka, to jste mne zase překvapil, ale jen žádost o mírnější vyjadřování, protože mne Váš způsob dráždí.

   "Vesmírné hodnoty"? Vy je neznáte? Bible o nich mluví jasně, přičemž ale vývojově jste už vyspěli, takže především sex je pro vás běžnou zábavou, protože jste už psychicky nad ním, respektive nad tělem.

   Vymazat
  10. 13:01-o jakých hodnotách z Bible se chcete bavit? Musel byste vyloučit Starý zákon, který je samé násilí vedené vůlí Boha.

   Vymazat
 7. 10;07
  To vedro ti nedělá moc dobře ty ÍÁčku!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:15 Asi nevíš, že Tupandactylus ("prst boha Tupana") byl rodem velkého bezzubého pterodaktiloidního ptakoještěra s výrazným lebečním hřbetem, který žil v období spodní křídy na území dnešní Brazílie (známý z filmu Avatar), asi ale ani nevíš, že Tupan byl tedy možná i bůh, íÁčku. Průměr to asi neví.

   Vymazat
  2. 10;20
   Jasně KAPPI!!!!!

   Vymazat
 8. Když vývojově vyspělejší státy vedou a vychovávají ty vývojově zaostalejší, je to jako vztah rodičů k dětem, na té fotografii a omlouvám se, je ale zřejmé, že ta zkratka BRICS ve skutečnosti znamená BRutální InCeSt sourozenců.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. --- My vesmírné civilizace prostě nemůžeme podpořit průměr a vynechat nadprůměr, nemělo by to logiku.

   Vymazat
  2. --- Ale, zároveň, když se tedy průměr rozhodne ignorovat nadprůměr, jde o jeho cestu k osamostatnění se a my to tedy chtě nechtě musíme respektovat, samozřejmě. Vyplývá z toho ale, logicky, že pokud musíme na planetě podpořit nadprůměr a jak také jinak, směji se, nemáme přece důvod ho zlikvidovat, bylo by to proti veškeré snaze o vývoj, tak tedy musíme my ignorovat ten zbytek a v případě nutnosti bránit ty vývojově lepší i silou.

   Vymazat
  3. --- Každý, kdo nerespektuje lepšího právě proto, že je prostě lepší, jde do záhuby. Je to stejné, jakoby člověk nenáviděl Boha,... protože Bůh je lepší! Lepší si zaslouží uznání, zaslouží si úctu pro jeho kvalitu, která je cílem všech správně uvažujících, respektive žijících a vyvíjejících se lidí a samozřejmě nejen lidí, vesmír je plný existencí nehumanoidních druhů.

   Vymazat
 9. 9:15 NEVTIREJ SE nedomrdku Mugabe !

  OdpovědětVymazat
 10. 1057
  ZMLKNI RETARDOVANÁ MODIFIKOVANÁ MASOKOSTNÍ MOUČKO!!!!!

  OdpovědětVymazat
 11. BrICS vznikl jako projekt na parcelaci Ruska, podobně jako kdysi G7. Tomuto ekonomickému a technologickému trpaslíkovi umožnily rozvíjející se státy s vynikající perspektivou vstoupit do jejich uskupení, aby tak předběhly Západ. Koneckonců tomu nasvědčuje i "společný" projekt v těžbě zlata. Skutečnost je trochu dost tristnější. Technologicky není Rusko schopno těžby, takže si nakonec fyzické zlato odváží Čína, Indie a Brazílie a Rusku zůstanou jen papírky-potvrzenky. Rusko nevlastní žádné fyzické zlato, vše to jsou virtuální zlaté deriváty CFD. Podobné papíry na "svoje zlato" má i od USA, bohužel nesplatitelné, jelikož darebáckým státům Amerika vklady nevrací. Do B(R)ICS vstoupí jednou jako rovný s rovným Turecko, Egypt, Mexiko a možná i další státy, třeba jednou i Ukrajina, ale Rusko je mimo světovou ekonomiku i mimo koridor. Nakonec, kdo by chtěl obchodovat s někým kde je 89% HIV pozitivních a drogově závislých?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:49 Lžete pěkně ale na nás to neplatí aids a smažky je doménou usa.

   Vymazat
 12. Je jedno, co Mandela kde nakecal, rozhodující je to, co činil.
  Dávat ho zde za vzor ? To si fakt děláte srandu ?

  OdpovědětVymazat
 13. "Chybí nám voda."
  "No, to je fakt blbý, asi umřete žízní."

  "Sorry, ukradli jsme vám krávu, protože máme hlad."
  "No tak to tedy ne, krádež je trestný čin, mohla by z toho být válka."

  "Došly nám suroviny, sorry, asi budeme nuceni vzít si je od vás násilím."
  "Nás nezajímá, naprosto nás nezajímá, že vaše civilizace proto zanikne."

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. --- "Celý vesmír, všechny vesmírné civilizace a na Zemi křesťané vedení papežem. Všechny vývojově vyspělejší vesmírné bytosti, vedené Bohem a i on. Ti všichni ustupují těm vývojově zaostalejším a dávají jim sami sebe, svou vlastní existenci, obětovávají se pro ně, zanikají aby barbaři mohli žít. A nakonec i Japonec, směji se, a nastane vláda Satana, protože i Bůh se obětoval." .

   Vymazat
 14. Vidím, že redakce NR maže celé příspěvky beze stopy, zatímco nechává idiota vesmírnou civilizaci a vola, který kapitálkami plive hnůj na Havla. Bezva, to jste to dopracovali.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:06 Víš, my idioti tady píšeme chytré a moudré věci, zatímco ty, se projevuješ jako hloupý ignorant, nech ostatní číst, na co nemáš, to je to nejhorší, když někomu bráníš vyjádřit jeho názor.

   Vymazat
  2. Havel na sebe ten hnůj naložil sám. Jako celá kavárna. A vesmírný "emisar Dawajwajgla" je velvyslancem velvyslanců multikulturní zábavy.

   Vymazat
  3. 17:06 Musím nic než souhlasit s vámi.Tady mají výsadní právo čmárat poze idioti a proruskorudá chátra. Jiné názory se mažou. Hlavně tady nechávají tho totálního magora co neustále čmárá dokola HAVLOTRENKY, AMÍCKÉ HOVNO....

   Vymazat
  4. 9:42
   Ty zdegenerovanej kolaborantskej prouASSackej havlotrotle,uASS HOVNO MÁŠ NEJEN V DRŽCE,ALE HLAVNĚ V PALICI!!!!!!
   Čest tvojí památce!!☺☺

   Vymazat
 15. BRICS byl takto pojmenovan, aby lide neco prehledli...
  Od vychodu na zapad, hlavni zeme oponujici Zapadnimu svetovemu radu Jidasu:

  CH ina
  R ussia
  I ran
  S yria
  T urkey (misto puvodni Tripolitania Libye)

  Je to (zrejme?) jen nahoda, takovy geopoliticky napis pres pul planety...

  OdpovědětVymazat
 16. BRICS je spolek padlejch holek. Tohle společenství nefunguje a nikdy fungovat nemůže. Předpokládám, že i aktéři tohoto projektu to dobře vědí.
  Tohle prostě nikdy nefungovalo a nikdy fungovat nebude a ani fungovat nemůže.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je blabol, (zle) prani otcem (hloupe) myslenky.

   Jiste ze to funguje...

   Vymazat
  2. 9:09 To není žádné přání, to je holý fakt. Nebo snad víte o nějakém výrazném úspěchu tohoto spolku?

   Vymazat
  3. 11:58
   A jakým NEvýznamným úspěchem SE MŮŽE POCHLUBIT HAVLOLEJNOLAHVÁRENSKÝ VYPÍTKO V TVÉ OSOBĚ???!!!!☺

   Vymazat
  4. 12:15 Tak já se mám čím dál líp, v práci mi pořád zvyšujou výplatu, na dovolenou si můžu jezdit kam chci.
   Ale to s BRICS nemá nic společnýho.

   Vymazat
  5. 12:56
   Ty HORKA a FLAŠKA NEJDOU DOHROMADY.....A teď tu O Smolíčkovi soudruhu náměstku,ta se mi moc líbí!!!!!☺

   Vymazat
 17. Krejčí, Krejčí? Není to ten uspěšný STBák ? Tak vy si ještě dovolíte rozdávat ta vaše rudá moudra? Že se nestydíte ,zalezte 100 metru pod zem a víc se neukazujte ŠPÍNO UDAVAČSKÁ .Jestli toto smažete ,tak akorát potvrdíte to co jsem napsal.

  OdpovědětVymazat
 18. 10;02
  HAVEL,HAVEL....NENÍ TO TEN VĚČNĚ ZLITEJ KRIPL,UDAVAČ,HOSTITEL StBáků NA HRÁDEČKU,MILOVNÍK FAŠISTŮ,KOLABORANT A LEMPL,KTERÝM POHRDALA VLASTNÍ MATKA???!!!!!!

  OdpovědětVymazat