Reklama

středa 29. srpna 2018

"Čestný rozhovor": co Putin navrhl pro upgrade důchodového systému

Maxim Kolomijec
30. 8. 2018     ridus
Prezident Ruské federace Vladimír Putin vystoupil s televizním proslovem k Rusům: hlava státu oznámila vlastní návrhy k vládnímu návrhu zákona o změnách v důchodovém systému a vysvětlila hlavní úkol navržených opatření - zajištění odolnosti a finanční stability důchodového systému Ruska po mnoho dalších let.
Putin uvedl šest hlavních opatření ke zmírnění procesu modernizace důchodového systému:
1. Ženy budou odcházet do důchodu ve věku 60 let. Kromě toho budou mít matky s více dětmi možnost odchodu do důchodu dříve: například ženy s pěti dětmi budou mít možnost odejít na zasloužený odpočinek již v 50 letech.

2. Rusové, kteří v příštích dvou letech měli odejít do důchodu podle starého zákona, dostanou právo na vyřízení důchodu šest měsíců před novým věkem odchodu do důchodu. "Aby se lidé mohli přizpůsobit nové životní situaci, zorganizovat si své plány", řekl Putin.

3. Vláda Ruské federace schválí pro občany předdůchodového věku zvláštní program na zvyšování kvalifikace. Navíc maximální výše dávek v nezaměstnanosti pro občany ve věku před odchodem do důchodu se více než zdvojnásobí - až na 11 tisíc 280 rublů, a zaměstnavatelé budou povinni zajistit každoročně neplacenou dispenzarizaci zaměstnancům v předdůchodovém věku.

4. Stávající důchodové podmínky zůstanou zachovány pro horníky, pracovníky v horkých provozech, v chemické výrobě, pro oběti Černobylu a řadu dalších kategorií. Kromě toho budou zachovány výhody pro původní nepočetné národy Severu. Putin také sdělil, že 25 procent příplatku k pevné částce pojistného důchodu obdrží nepracující důchodci, žijící na venkově.

5. Doba zaměstnání, která opravňuje k předčasnému odchodu do důchodu, se sníží: u žen - na 37 let a u mužů na 42 let.

6. Veškeré federální výhody pro daně z nemovitostí a pozemky, platné k 31. prosinci 2018, zůstanou v plné výši zachovány až do ukončení reforem důchodového systému. Putin také podpořil návrh Jednotného Ruska na zachování všech stávajících regionálních výhod: bezplatná jízda ve veřejné dopravě, úlevy v komunálních službách, při generální opravě a plynofikaci, úlevy při získávání léků a tak dále.

Všechny návrhy hlavy státu k důchodové legislativě budou vydány v podobě pozměňovacích návrhů k návrhu zákona, zdůraznil Putin: "Návrhy, o nichž jsem dnes hovořil, budou zpracovány jako pozměňovací návrhy a co nejdříve budou předloženy Státní dumě".

Podle názoru expertů tento přístup demonstruje naprosté pohroužení se prezidenta do problematiky zlepšení důchodového systému. Toto Ridusu řekl politolog Andrej Manojlo:

"Donedávna prezident sledoval projednávání důchodové reformy - a teď nastal čas na přímý a čestný rozhovor s Rusy. Mnohé věci, navrhované vládou, byly špatně pochopeny nebo nedostatečně pochopeny. Putin vystoupil proto, aby vysvětlil hlavní cíle těchto návrhů a aby také vytyčil řadu sociálních záruk pro různé kategorie občanů. Prezident vystoupil v roli obránce občanů".

O tom, že se prezident podrobně zabýval modernizací důchodového systému, se mluví i v kuloárech Kremlu: zdroj TASSu, obeznámený s průběhem přípravy televizního proslovu, potvrdil, že Putin osobně pracoval na jeho textu. "Přinejmenším více než polovina toho, co bylo řečeno v proslovu, jsou návrhy prezidenta", uvedl zdroj.

Senátorka za Pskovskou oblast Jelena Bibiková zase v rozhovoru s Ridusem poznamenala, že prezidentův televizní proslov proběhl ve formátu "upřímného, ​​otevřeného rozhovoru":

"Ve vzniklé situaci lidé nic jiného neočekávali: chápeme, že prezident je garantem sociální spravedlnosti a stability v zemi a neznám jinou osobu, která by měla stejně vysokou autoritu. Proto byl tento čestný rozhovor nutný. Je přijímáno obtížné, ale nezbytné rozhodnutí: pokud nebude dnes přijato, ohrozí to v budoucnu stabilitu země".

"Putin jasně uvedl, že způsob indexace důchodů musí být stanoven základním zákonem", pokračovala senátorka. "Toto je téma, které bylo projednáváno na všech diskusních platformách. Navíc prezident zmírnil důležitá ustanovení pro modernizaci důchodového systému - a to všichni očekávali".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

21 komentářů :

 1. Z internetu - odchod do důchod v 50 letech pro úředníky v EU a 9000 euro měsíčně byl schválen.
  A za sebe dodám, že je to naprosto správné. Proč by se měli voliči ODS a ČSSD rozmnožovat? Celá planeta je zaneřáděna blbci a osvobodit ji mohou jedině upřímní demokratičtí politici, jako je Míra Kalousek, Slávek Sralbotka a Lubomír Zaorálek.

  OdpovědětSmazat
 2. Mám rád pana Bakalu, protože ve své nenažranosti zvýšil nájemné z bytů darovaných ČSSD a i ten nejtupější oranžový volič ČSSD prozřel a byl osvícen! Pane Bakalo, děkuji za záchranu ČR, všechen ten sajrajt a sionističtí šmejdi, byl odstaven, teď už stačí jenom volit Babiše, podle toho jak na něj nadáváte, on si s vámi poradí.

  OdpovědětSmazat
 3. V jakém věku odcházejí Ruští horníci do důchodu ?
  Naši v 56 .
  Polští v 45 .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Muži standardně v 50.

   Smazat
  2. V roce 1982 odcházeli horníci do důchodu v 50.

   Smazat
  3. 10:10 A ženy a děti?

   Smazat
  4. 12:05 Je to kruté, ale děti žádné zvýhodnění nemají. Odcházejí do důchodu ve stejném věku, jako dospělí.

   Smazat
  5. Anonymní 12:05

   Ženy v 45
   https://www.nn.ru/news/gorod/2013/12/17/pensionnaya_reforma_dosrochniki_severyane_i_shakhtery/

   Smazat
 4. 6:17
  RUSKO TÉ ZAJÍMAT NEMUSÍ,ALE PROČ NAŠI HORNÍCI ODCHÁZÍ PO HADRÁKU TAK POZDĚ DO DŮCHODU A ZA ALMUŽNU,TO BY TĚ ZAJÍMAT MĚLO!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 5. No to bude zase starostí o ruské důchodce, o pokles Putinovy popularity, o nespravedlivé vydírání chudých, o péči ruských opozičníků, rozuměj oligarchů, o ty nejslabší. Ti novináři tady si fakt myslí, že je čtou a dívají se na ně jenom Pražáci. Ale asi je to pravda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Poslouchám diskuzní pořady z Ruska (60 minut), kde na rozdíl od naší svobodné vlasti připouštějí také ruskou opozici, např. Jabloko nebo ministry z 90. let. Navalný má stop, i když za něj mluví jiní. Svoloč z Jelcinovy éry dojemně naříká nad nízkou životní úrovni lidu. Tvrdí, že neodporováním politice USA by se Rusové měli lépe. Pakáž, která ekonomiku poškodila více než Hitler, se nestydí jako u nás. Liberálové mají na svědomí úbytek obyvatelstva o 20 milionů tím, že se vůbec nenarodili nebo zemřeli dříve.

   Smazat
 6. Proboha, já jako žena mám jít do důchodu až téměř v 65 letech a nikdo dnes neví, zda na důchody vůbec bude!!! Takže v Rusku úplná paráda!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:36 tak se tam odstěhuj ale nejdřív se vzdej českého důchodu, abys věděla jak vypadá opravdová bída v zemi, kde vznikl socialismus a třídní rovnost

   Smazat
  2. 15:39 Opravdovou bídu tam zažili hlavně po zavedení kapitalismu a třídní nerovnosti. Do dneška se z toho "blahobytu" jen těžko vzpamatovávají.

   Smazat
 7. Dá rozum, že v kapitalismu musí mít všechny sociální atributy státu sestupnou tendenci. Prostě na to není a i kdyby bylo, není v mocenských strukturách zastoupení těch, kteří by za to bojovali.

  OdpovědětSmazat
 8. To vymysleli skvěle. V Rusku se víc jak polovina chlapů pětašedesáti let nedožije.
  A jinak - ženy budou odcházet do důchodu v šedesáti, ale každý rok se ten věk bude navyšovat až na konečných 63 let.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ne, nemáte pravdu. Důchodový věk žen se navyšovat nebude. To byl původní vládní návrh, který Vladimír Putin odmítl přijmout. Navíc prezident Putin do důchodového věku žen zakomponoval i počet dětí. To v původním vládním návrhu také nebylo. Tedy obecně se v Rusku zvýší věk odchodu do důchodu o pět let, ale u žen to může být, v závislosti na počtu dětí méně.

   Kolika let se Rusové dožívají dnes nevím. V každém případě od do Jelcina, kdy se muži opravdu nedožívali ani těch 65 let, zásadním způsobem stoupla nejenom životní úroveň Rusů, ale i doba žití. Je vidět, že o životě v dnešním Rusku vůbec nic nevíte a plácáte jenom tak do větru, abyste si plivnul. Ostatně, zajeďte si tam a podívejte se sám. Vyřídit si vízum není tak náročné.

   Smazat
  2. Oprava - upřesnění vyjádření

   Důchodový věk žen se PO ŠEDESÁTCE navyšovat nebude.

   Smazat
  3. To naše ženy mají zatím zaručen odchod do důchodu v 65 letech. Po skončení "pozastavení" příslušného zákona budou mít před sebou "zářnou budoucnost", pracovat, společně s muži, pracovat třeba i v 75 letech ...
   Už nyní řada žen, ve zdravotnictví, školství, kultuře, apod., jim "jde příkladem".

   Smazat
  4. 10:34 Nikam nezajížděj, stejně tam nikoho neznáš, nejdřív se seznam se situací v krátkém dokumentu o ruských nejen starobních důchodcích! - https://www.youtube.com/watch?v=I1ImlHGLPj0

   Smazat
 9. Další bod pro báťušku. Maká a nekecá.-:) A.Š.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.