Reklama

čtvrtek 2. srpna 2018

Chodorkovského pátrání: Jaký kompromitující materiál na Putina lze nalézt v SAR?

Ljubov Stěpušová
2. 8. 2018     pravda
Odvážíme se předpokládat, že skupina Orchana Džemala odjela na schůzku s nějakým informátorem, který slíbil, že jí poskytne kompromitující materiály o působení ruského státu v SAR. Pravděpodobně tento informátor také slíbil novinářům bezpečnost, ale něco se vyvinulo nějak jinak. V zemi, která je kontrolována 14 bandami, se to děje často.


Příběh, vylíčený jediným přeživším

30. července byli ve Středoafrické republice (SAR) zabiti novinář Orchan Džemal, kameraman Kiril Radčenko a režisér Alexandr Rastorgujev, kteří jeli natočit dokumentární film pro Centrum investigativní žurnalistiky Michaila Chodorkovského o ruských "vojenských žoldnéřích".

Agentura Reuters informovala, že snímací skupina byla ostřelována z úkrytu kolem 22:00 místního času. Řidič automobilu přežil. Jak píše místní list Ndjoni Sango, ruští novináři vstoupili do země bez akreditace, přemísťovali se na pronajatém automobilu. Zdroj ve vládě uvedl, že nahledě na rady, aby neopouštěli region kontrolovaný úřady, pokračovali v den vraždy v cestě na sever od Bangui a 32 kilometrů severně od hlavního města potkali "desítku ozbrojených osob v turbanech, kteří nemluvili ani francouzsky, ani místním dialektem, a kteří požadovali, aby vyšli z auta". Patrně to je příběh, který vylíčil řidič, jenž přežil.


Kam směřovala skupina vedená Džemalem

Ruské zdroje informují, že skupina plánovala setkání se "zástupcem OSN Martinem, který byl ve městě Bombari, vzdáleném od nich 400 kilometrů". Tento člověk také Rusům doporučil řidiče, který předtím vezl i novináře z Francie do SAR. Měli u sebe zhruba 8,5 tisíc dolarů v hotovosti a drahé vybavení, napsala agentura Dožď. Ministerstvo zahraničí Ruské federace sdělilo, že konzulát v Bangui nevěděl o práci novinářů v SAR a vydali jim turistické vízum.

Jak řekl Pravdě.Ru vedoucí Centra pro studium rusko-afrických vztahů na Ústavu Afriky Ruské akademie věd Jevgenij Korenďasov, pohybovat se bez ochranky v zemi, kde je státní moc jen v hlavním městě (a ne v celém) a v jednom nebo dvou městech regionálního významu, kde se po cestách potulují ozbrojené a islamistické skupiny, je nepochopitelné rozhodnutí.

"Po cestách je přepravováno pašované zboží, jako jsou diamanty, zlato, a je tam i místní kontraband. Země je již deset let ve stavu nestability, vyvolané islámskou organizací Selek, která má podporu v sousedních zemích", poznamenal expert Pravdy.Ru. Podle jeho názoru "nepřipravenost služební cesty hovoří o jejím hazardérství" a jméno Chodorkovského o tom, že cílem tohoto hazardu bylo zkompromitování současné moci v Rusku a zejména prezidenta", konstatoval v rozhovoru s Pravdou.Ru Jevgenij Korenďasov.

Rusko je v SAR přítomno legitimně

Zeptejme se sami sebe: a jaký kompromitující materiál lze nalézt v SAR na prezidenta, pokud je vše, co činí v SAR, legitimní?

Připomeňme si, že po schůzce v Soči v říjnu 2017 mezi prezidentem Střední Afriky Faustinem-Archangem Touadérem a ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem požádala Moskva Radu bezpečnosti OSN o zrušení embarga na dodávky zbraní do SAR, aby bylo možné připravit bojeschopnou armádu s využitím ruských zbraní a instruktorů. Rada bezpečnosti OSN poskytla tento souhlas, možná i proto, že francouzští mírotvůrci v počtu zhruba 12 tisíc osob se s chaosem nevypořádávali a islamisty byli, naopak, zapleteni do zločinů proti místním obyvatelům, včetně znásilnění.

Po rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN byla podepsána bilaterální dohoda mezi Moskvou a Bangui, která zajišťuje dodávku raketometů, kulometrů, automatických pušek a pistolí a také výcvik dvou praporů na ovládání těchto zbraní - 1300 osob.

Podle názoru Jevgenije Korenďasova jsou "naše akce v SAR logické, legitimní, opodstatněné z hlediska našich zájmů a z hlediska světového boje proti terorismu".

Bumerang se vrátil

Takže hlavní verzí vraždy je účel loupeže. Pravděpodobně skupina jela za informátorem (možná k žoldnéři) a bezpečnost jí zajišťovaly místní domluvy. Z neznámého důvodu nezafungovaly.

Na závěr řekněme, že vedoucí skupiny Orchan Džemal, jak se říká, měl vůči ruskému prezidentovi "osobní antipatie": "Osobně od Putina nic neočekávám, čekám na smrt tohoto člověka ... Možná, že sním ... Nebude mi líto, když se s ním stane něco špatného ..."

Podle zákonů karmy se negativní přání vždy vrací jako bumerang, pokud je předmětem nenávisti dobrý a čistý člověk.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

27 komentářů :

 1. Podstata věci. Ve Středoafrické republice se těží několik důležitých surovin o které mají zájem všechny mocnosti. Kromě jiného je to uran. A o to v tomto případě pravděpodobně šlo. Ti tři, šli do akce bez krytí a do části země, která není kontrolovaná vládními pořádkovými silami. Nenahlásili se ani na svém velvyslanectví, nedbali upozornění. Nejspíš to pro ně bylo tak důležité, když bez ozbrojeného doprovodu se chtěli dostat do oblasti, kde je čekala smrt. Otázka je, které západní zpravodajské službě se dostali na stoupu a co tato zpravodajská služba v nejchudší zemi světa, která má nejbohatší zásoby uranu, dělala.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Může to tak být nebo se Chodorkovský z touhy po diskreditaci Putina dopustil chyby.

   Vymazat
  2. No a co. Za ty SLÍBENÉ prachy od Chodorkovského to riziko těm třem zřejmě stálo, jinak by v klidu doma normálně poctivě pracovali.

   Je přeci zvykem, že slušné rodiny si na špinavé práce zjednávají nějaké Gójim... a tady se někdo v té špinavosti prostě rozpustil. Tak si Chodorkovský najme na ty špinavosti jiné Gójim. Peněz z nich na to sedřel více než dost... A až mu to za šušeň dají, prodá to se skromným ziskem mnohonásobku. Šalom.

   Vymazat
  3. 23:59 proč mlźite hnedka se zapadni zpravodajskou službou?Dle toho,co v mediich,tak ivestigativci mêli zajem o 13 000 osob a aktivity J. Prigožina, ktery se angažoval už v Syrii a diky tomu s pomoci Wagner Group ziskal 25% podilu s têžby ropy.Angažovanost tohoto Putinova kumpana a jeho společnosti Evro Policy,LobayeInvest,Wagner Group v Ndassimu/prüzkum a têžba zlata/,volebni rejdy v Africe,pane.Jedna vêc jsou bilatelarni smlovy a co skutečnê Rusko dêla nejen v Africe určitê nezajima jen novináře z Ruska.Kdo mêl zajem na likvidaci novinařú časem pŕijde na svêtlo Boži a to ani Zacharovová nevokecá.

   Vymazat
  4. 20:29- co říkáte na investice Bidena v dolech Ukrajiny?

   Vymazat
 2. Západ dosadil do vedení ČR zrádce našeho národa, kteří nechávají okrádat naše občany a za to je západ nechává u moci.
  A to je vše. Ani není třeba psát tolik slov. Jen si vzpomeňte na vyznamenání Kalouska nejlepším ekonomem světa z rukou západních politiků. Za co asi?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je ostrovtip! Nezbývá, než vyměnit západ.

   Vymazat
  2. ...za východ. Tak´s to myslel, vvenco?

   Vymazat
  3. Ad 13:15 - pokud se má něco měnit, tak sever a jih nevypadají nijak lépe, zbývá zkusit východ.

   Vymazat
 3. Tak to je jasné, nechal je zavraždit Putin, není pochyb!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A tobě nechal vyškrábat mozek z tykve.

   Vymazat
  2. Jako nechal otrávit novičokem chudinku Sněhurku. Zjistila to vyšetřovatelka Tereza Mayová, tak je to SICHR...

   Vymazat
 4. myslel to ironicky ....

  OdpovědětVymazat
 5. A zase jako vždy a ve všem bude Rus lhát. Na 100% v tom má prsty PUTIN.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stejně jako když jablíčkem s novičokem otrávili chudinku Sněhurku a svedli to na chudáka stařičkou milující macechu... Kdy to Hollywood napraví?

   Vymazat
  2. 9:06 A nebo nějaký manící ze západních tajných služeb.

   Vymazat
  3. Rus lže kudy chodí a klidně vraždí i svoje lidi. Možná to je dobře. Mrtvý Rus, dobrý Rus.

   Vymazat
 6. Sparta včera vyřazená slabším srbským fotbalovým klubem Subotica? Pochopitelně, skryté vlivy se projevují - vliv nulové politiky ČR ve prospěch Srbska v 90. letech.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vyhrává ten lepší. To je, a bylo. Sparta na ně neměla a než by dělala ostudu v dalších kolech, je dobře, že si ten debakl odbyla už nyní. Je to nejbohatší klub v ČR s nejhoršími výsledky. A v televizním přenosu se opět projevil nejhorší moderátor všech dob Bosák, který by nejen nikdy nesvěřil konání mistrovství světa Rusku, ale ani by nikdy neodpískal jasnou penaltu sparťanovi, který rukama srazil protihráče ve velkém vápně. Ne jenom, že v Praze nemáme pořádný fotbalový klub, ale ani v České televizi nemáme pořádného sportovního redaktora. To jsme to dopracovali.

   Vymazat
  2. 10:53 Tak to za toho Bosáka vemte,když vše komentuje tak špatně.Tu penaltu jste viděl pouze vy a pak už nikdo experte. A jinak pan Bosák je vynikající PAN komentátor.

   Vymazat
  3. Tak ať se věnuje sportu a né politice.Nevím, jestli to má nařízené a zaplacené,ale jsou-li to jeho názory, je to k...t.moderátor není na tolik starý a kompetentní, aby vnucoval (své)názory ostatním,natož, proč neměl být sportovní svátek v Rusku.To může říct jen blb či navedenej blb.

   Vymazat
  4. 11:19 i když jsem fandil Spartě musím uznat, že penalta byla a regulérní, protože sparťan rukama srazil protihráče, že to byl dotyk a protihráč toho využil a spadl je druhá věc, protože tak blbě jak sparťan řešil uvedenou situaci, místo toho, aby balón odkopl do autu, nebo i na roh, nechal si ho vzít a ve vápně pak fauloval - no i dorostenci hrají lépe. Chování sparťanů v závěru taky nebylo na úrovni. A Bosákovo schvalování toho nesportovního chování je vrchol neprofesionality. Bosák je ubohost sama.

   Vymazat
 7. Negativní přání se vrací jako bumerang-doufám ,že dožene i zpěváka Hutku s jeho hanlivou písní kde přeje smrt prezidentovi a kardinálovi.

  OdpovědětVymazat
 8. Stačí si položit otázku: Kdo za posledních sto let má zájem všechno na celém světě rozesírat a dodávat tam zbraně a léky. Pro idioty: Největší výrobce zbraní a léků. Pokud by všichni výrobci zbraní musely sdělovat třeba OSN kam zbraně dodávají bylo by jasné co se děje. Dnes už ani to nemá význam protože jak řekl největší dramatik v historii lidstva : PRAVDA A LÁSKA ZVÍTĚZÍ NAD LŽI A NENÁVISTÍ. Nazdar.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. VALACH OD ROŽNOVA3. srpna 2018 15:09

   11.43 A kromě toho největšího dramatika v historii lidstva,opilca,sukničkářa a hlavně dvojnásobného vlastizrádce-a to je to nejdůležitější.HAJZL po kterém se jmenuje dneska ledaco-i od holubů posrané lavičky!Čest!!

   Vymazat
  2. 11:43, ano, vše na světě rozesírá Rusko, ale mýlíte se zde ve dvou věcech. Není to jen za posledních 100 let a tahle díra do prdele není výrobcem léků, na to nemá. Jinak souhlas, V.Havel je možná největší dramatik v historii lidstva.

   Vymazat
  3. 11:43 Z Vašich myšlenek nejsem moudrý. Z které prdele jste vylezl Vy? V.J.Horák

   Vymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.