Reklama

pondělí 13. srpna 2018

Co to vlastně děláme tomu Iránu?

Jiří Kobza
13. 8. 2018
Z médií neslyšíme nic jiného, než o nutnosti dalších a dalších sankcích proti Iránu, o tom jak je nebezpečný, jak hrozí jaderným programem a další propagandu. Nicméně EU se překvapivě k sankcím staví zdrženlivě. Proč asi? No, při obratu 15 mld eur ve vzájemném obchodu EU-Irán za rok 2017, a ve značné závislosti na íránské ropě a plynu, se trocha zdrženlivosti vždycky vyplatí! Nezapomínejme také na celkovou finanční situaci EU, která má opravdu daleko k jakémukoliv optimismu.


Pro pobavení jen uvádím, že díky všem možným omezením obchodní obrat ČR s Íránem, který do roku 1989 přesahoval 500 mil.USD, v posledních 20 letech zřídka přesáhl 100 mil. USD. Naše zákazníky postupně přebírají konkurenti z ostatních zemí EU, zatímco nás plácají po ramenou, jací jsme správní bojovníci za lidská práva v Íránu s tím, že by rádi věděli, komu jsme dodávali ty obráběčky (textilní stroje, kompresory, generátory, traktory, lovecké zbraně, sklo, porcelán, atd atd……) s tím, že by to rádi vzali za nás.

Takže vztah k Iránu určuje mj. i obchodní obrat, 15 mld. Eur obratu EU vs. 97 mil.USD obratu s ČR za rok 2017.

Základem českých úvah o Iránu musí být primárně rozumové hledisko, jaký Írán vlastně chceme a proč?

O co jde?

Jde o to, že vláda umírněného klerika Rouháního, hledala cestu k dialogu se Západem, při zachování íránské bezpečnosti a otevření obchodních vztahů. Uzavření jaderné dohody bylo přijato v Iránu s úlevou, že snad konečně nastanou standardní vztahy, obnoví se obchodní spojení s Evropou a život se zlepší i pro obyčejné Íránce. V Íránu to bylo chápáno jako potvrzení správnosti politiky Rouháního o vedení dialogu se Západem.

Ale ouvej, nechval dne před večerem!.

Překvapivé jednostranné vypovězení smlouvy Američany, Rouhánímu i jeho spolupracovníkům podtrhlo židli a nesmírně posílilo radikální křídlo kléru stejně jako vedení islámských gard. Je prezentováno i chápáno jako důkaz, že Západu nelze věřit, že smlouvy nedodrží, a že Írán bude mít pouze to, o co se sám postará. Včetně vlastní bezpečnosti.

Je tedy jasné, že nejde o jadernou smlouvu jako takovou, ale o to, kdo bude nejenom v USA ale i v Íránu vládnout po dalších volbách a jaký bude mít Írán postoj k dialogu se Západem.

Koho na Západě tedy vypovězení smlouvy s Iránem posílilo a koho oslabilo? Komu na Západě tento vývoj vyhovuje? Kdo na tom vydělává? Chytrému napověz…..

Lapidárně můžeme říci, že nyní můžeme volit mezi tím, zda chceme s Íránem diskutovat přes stůl anebo přes mířidla! Co si vybereme?

Proč o tom vlastně píšu? Jde o to, jakou roli v této globální hře hraje ČR. Překvapivě velice důležitou, roli jazýčku na vahách. O co že jde? O dávno nefunkční, naprosto zbytečný a politicky velice špatný Lex Bushehr, kterým na nátlak americké ministryně Albrightové byly zakázány dodávky pro jadernou elektrárnu v íránském Bushehru (jednalo se o zakázku ZVVZ Milevsko v objemu 4,5 mld.kč). Nyní ve sněmovně i v zahraničním výboru probíhají bouřlivé diskuze o tom, zda tento vyhořelý a zbytečný zákon zrušit či nikoliv. V obou případech jde totiž o důležité politické gesto. Zrušení zákona posílí umírněné („… no tak vidíte, že s nimi dá mluvit…..“). Trvání na něm ale naopak posílí ostré hochy („….vidíte, jak jsou proti nám, že ani tohle jim nestojí za zrušení….“) a může „dorazit“ umírněné kruhy v současném přerozdělování moci. Důležitou otázkou je, zda a jak (pokud vůbec) toho česká diplomacie vedená J.Hamáčkem, dokáže využít. Pokud vůbec! Pravdou je, že pokud této pozice české vláda dokáže rozumně využít, odraz nejenom na mezinárodní scéně, ale i na vnitřní íránské politice bude velice markantní a bude mít dalekosáhlý efekt v budoucnosti.

Iránci totiž navíc dobře vidí osudy zemí, které uvěřily ve „vývoz demokracie“ a protože za sebou mají 8000 let civilizace, musíme počítat i s tím, že za sebou mají i 8000 let moudrosti a politických zkušeností. Takže se i ze zkušeností Afghanistánu, Iráku, Libye, Syrie a dalších poučili a jsou velice opatrní na to, někomu uvěřit. Bohužel, na rozdíl od Íránu, se ani EU ani USA z této historické zkušenosti nejsou ochotny se poučit, aby pochopily, s kým vlastně jednají a o jak dalekosáhlé vztahy jde.

Pro ČR je Írán daleko důležitější, než si řada politiků a novinářů, kteří společně na Írán dští oheň a síru, vůbec dovede přestavit. Pár nejdůležitějších hledisek: při závratně rostoucí produkci narkotik v Afghanistánu je iránsko - afghánská hrance první hranicí, kterou tato narkotika na cestě k našim dětem musí překročit. Je tedy naším nesplaceným dluhem vůči našim dětem a vnukům, že je před drogami nechráníme všemi prostředky. Tato zahraniční mise by totiž na rozdíl od těch ostatních, měla smysl a přímý dopad na situaci v ČR. Proč tedy Íráncům v tomto boji nepomáháme? Navíc Írán, jako šiítský stát, je našim přirozeným spojencem v boji proti sunitskému terorismu. Kolik je pro ČR takto důležitých zemí na světě? Není jich mnoho. Škoda, že to naše vláda netuší.

Je tedy jasné, že budoucnost Íránu a budoucnost ČR mají několik společných faktorů, které je dobré mít na zřeteli při vytváření české politiky vůči Íránu a při snaze o pochopení íránské pozice a zájmů.

Írán není náš přítel, ale ani nepřítel. Má co nabídnout ze svých zdrojů i obchodní příležitosti, mohl by být pro ČR stejně důležitým obchodním partnerem, jako je pro ostatní státy záp.Evropy. Mohl by živit mnoho podniků u nás. Jako přirozený spojenec v boji proti sunnitskému terorismu má důležitý vliv i na bezpečnost v Evropě.

Další otázkou zůstává, jaký Írán vlastně chceme? Tím my, myslím Česká republika. Další otázkou je, jak se česká vláda zachová k Íránu? Bude dodržovat uzavřené smlouvy? Schová se ve svém rozhodování za EU? Nebo se schová za USA? Dokáže přesvědčit Íránce, že dodržíme smlouvy, že se nebudeme držet vzoru Mohameda a jeho porušení smlouvy z Al Hudayabíye? Chceme předvídatelný stát s centrální vládou anebo stát rozvrácený občanskou válkou mezi kmenovými náčelníky jako v Libyi? Osobně jsem pro stát, který má silnou centrální vládu, o které každý ví, kam směřuje a se kterou lze dojednat platné dohody.

Jenže je zde další mezinárodně politický faktor: nutnost vnějšího nepřítele (fiktivního, hypotetického nebo skutečného) jako záminka utažení vnitřní bezpečnosti, jako základ totalitních vlád. Proto je Írán široce mediálně prezentován jako úhlavní nepřítel všech a zdroj rizika v regionu. Tato image slouží totiž nejenom jako strašák, ale i jako záminka všem vládcům v okolí k akcím proti vlastním nespokojeným obyvatelům. Dokonce to funguje i v Evropě (4000 km daleko), jak jsme zažili u nás v aféře kolem amerického plánu instalovat vysoce výkonný radar v Brdech na „ochranu před íránskými raketami. Musím přiznat, že propagační argumentace, jak íránští záložáci se chystají raketami ostřelovat Brno, byla obzvláště povedená. K mému zděšení se celá řada vlivných lidí přinejmenším tvářila, že tomu věří.

Je zde tedy několik paralel s vývojem v celé oblasti: touha některých velmocí po trvalém konfliktu mimo své území, po možnosti propagandistického využití vytvořeného íránského nebezpečí, zkrátka po zachování otevřených fondů na zbrojení a tajných fondů na kryté akce (IranGate) – kam že to asi jdou ty afghánské drogy, kterých neustále raketově přibývá?

Ví tady někdo vůbec, jaký Írán vlastně chceme? Jaký Írán nám povolí? Bezpochyby to nebude ten, který by byl výhodný pro ČR. Na zájmy ČR totiž dohlíží (někdy) pouze naše vláda, která patrně rozhoduje jako v tom vtipu, kdy se manžel ptá manželky: Myslíš že mám ještě žízenˇ, abych si mohl dát pivo?

Autor je poslancem Parlamentu ČR za SPD

59 komentářů :

 1. Jourová, Jourová, kuš a lehni!
  Volič-Vilč

  OdpovědětSmazat
 2. Írán má právo na sebeurčení a žádný západní vandráci mu do toho nemají co kecat. Český slouhové budou tancovat jak jim to západ přikáže.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:12 Írán nemá takové právo, které si asi představujete. Právo na sebeurčení a na sebeobranu mu zaručuje Charta OSN, respektive národu Íránců a bylo už naplněno právě tou existencí Íránu jako jejich státu.

   Jinou věcí jsou ale jeho mezinárodní politika a jeho mezinárodní cíle, které se týkají ostatních států a jejich práv. To si uvědomte. Nikdo si nemůže dělat co chce, tedy a asi je to tak logické a správné.

   V případě Íránu konkrétně, jde především o jeho náboženskou ideologii, která v Íránu doslova vládne a to nejen jeho náboženským vůdcem - vládcem ale i dalšími náboženskými fanatiky, kteří vykonávají nejen dozor nad státní politikou ale především ji určují.

   Islám je nepřátelskou náboženskou ideologií a můžeme to konstatovat obecně, protože Korán přikazuje muslimům bojovat proti všem nevěřícím v islám. Je tedy naprosto právem nemuslimů bránit se islámskému Íránu i preventivně, nejen protože je předem jasný a zřejmý jeho záměr. Také na základě zkušenosti, přičemž vyzývání Íránu k vymazání Izraele z mapy světa je jen malým příkladem.

   Zkušenost s muslimy je asi pouze tragická a to v naprosto celých dějinách světa. Hloupý ten, kdo se nepoučí a ten Korán, ten je stále tentýž. Pokud bylo oficiálním a veřejným záměrem nejen Západu zabránit vyzbrojení Íránu íránskými jadernými zbraněmi a ten záměr byl smlouvou s ním nedostatečně naplněn, pak při té skutečnosti a i právní, zdůrazňuji, i jednostranná změna smlouvy s ním, pro její nedostatečnost ve věci, je právně přípustná. Uvědomte si, že jde o prostou obranu Západu před ním a také o povinnost vůči Západním občanům. Nevím, jak někteří lidé myslí, respektive podivuji se nad tím, jak jsou hloupí.

   Smazat
  2. Chápu váše tvrzení 22:44, že by nikdo neměl dělat vůči svému okolí co se mu chce. Ale mám pocit, že jste se zmýlil ve jméně státu. Zřejmě jste měl na mysli ten stát, jehož prezident prohlásil, že mají právo komukoli zkroutit ruce, nebude-li po jejich!

   Smazat
  3. 23:15 Neznám ten citát ale mohu se dovtípit. Rusko anektuje další a další území, Čína se po jeho vzoru přidala a budou následovat další státy světa pokud se tomu někdo mocný jako třeba USA nepostaví. USA jsou mocným státem ale především reprezentují vládnoucí společnost, evroamerickou civilizaci, která je na Zemi vývojově nejvýš. Představoval byste si to tak, že by měly vládnout společnosti vývojově nižší? To by asi bylo nutné jen v tom případě, že by USA byly negativní a šlo by tedy o boj proti zlu, o obranu dobra a o jeho podporu. Podle našeho názoru, tedy podle nás vesmírných civilizací, není taková situace na Zemi. Vážíme si USA za to, co pro svět a pro dobro učinily a zatím se od toho moc neodchýlily. Řešit situace jiných států světa a i v jiných státech světa, to je způsob, jak se bránit budoucím konfliktům a zase, ačkoliv to zčásti odporuje platnému mezinárodnímu právu,... víte, Bůh a tedy to dobro, pokud je nutné ho podpořit a vyhnout se tak budoucímu konfliktu, respektive zabránit mu, má přednost. My vesmírné civilizace vyšší vývojové úrovně máme také zákony, tzv. Vesmírné zákony a tím Třináctým, ačkoliv ho nazýváme i tzv. Nultým, je "Respektuj Boha.", protože vše co existuje by mělo být v souladu s ním, s jeho vůlí, s dobrem.

   Smazat
  4. --- Boha pojímáme neosobně, jako Vesmír, Universum, obsahuje nás a je v nás a v tom smyslu v souladu s ním, protože musí funkčně přežít, jinak bychom zanikli všichni.

   Smazat
  5. --- Ten "vtip", alespoň pro vás lidi, je ale v tom, že my tedy musíme toho Boha, tedy ten Vesmír, Universum, studovat, abychom věděly, my vesmírné civilizace, jak funguje, jaký je, co potřebuje, respektive co chce, jaká je tedy ta jeho vůle. Nemá to tedy naprosto nic společného s jakoukoliv ideologií, jde jen o vědu a o snahu porozumět mu ale i ho vnímat, cítit, chápat.

   Smazat
  6. 23:41 Podle vás jsou "USA vývojově nejvýš a proto mají právo vládnout ostatním". Totéž o sobě říkali němečtí náckové. Když vás osobně bude někdo "silnější a vyspělejší" nutit vyhrůžkami a šikanou jednat podle jeho vůle, tak je to podle vás v pořádku? To tedy máte morálku a mravnost pokřivené, jako je pokřivený vesmír kolem černé díry. Takže z nějaké černé díry nejspíš pocházejí i vesmírné civilizace, které zastupujete.

   Smazat
  7. 1:06 Někdy vás lidi skutečně "nechápu". Samozřejmě, že jste to pochopil jinak a svědčí to o tom, že nejste schopen uvažovat způsobem, který vysvětluji. Bohužel. Asi jste mne chtěl odrovnat Vaší rádoby úvahou ale sám sebe jste odrovnal, tedy.

   Opatrněji na Vaše dedukce, ve vašem vlastním zájmu, protože je čtou i jiní než já. Někdo nejvyšší vládne, a vy lidé ho nazýváte Bohem. To tvrdíte, respektive vaše náboženství a považujete to za legitimní a jen logické a správné. My vesmírné civilizace ale toho "Boha" pojímáme jako Vesmír, jako Univerzum, tedy jako energii, která je ve všem a logicky i vše obsahuje. Vše je energie a i hmota, jen "ztuhlá". Energie je hmota a hmota je energie. Když vy lidé můžete myslet a jste tedy energie, pak i ta energie myslet může, logicky a to je ten Bůh, to vše, i vy i hmota i energie a myslí.

   A vládne. A protože je asi nejvýš vývojově. A i USA (evroamerická civilizace jako celek) jsou nejvýš a vládnou stejně logicky legitimně. A co je Bůh, že dobro, to už jsem v příspěvku výše uvedl. Tedy: Pokud vládne dobro, je to v souladu s Bohem, protože i on je dobro. Srovnávat USA a celou evroamerickou civilizaci s Hitlerovským nacistickým Německem, je prostý a čirý blud a možná i ta neznalost myšlení, které to vylučuje. Typické pro nynější Rusko, které porušuje mezinárodní právo tak zásadně, že to vyvolává oprávněný dojem o jeho vědomé ignoraci a odmítání jeho platnosti jím. Asi jste stoupencem vládce Ruska Putina. Já a my vesmírné civilizace ne.

   Smazat
  8. 1:06 --- A ano, my vesmírné civilizace pocházíme z černé díry, to jste nějak záhadně trefil, protože ta černá díra se ve vaší nižší sféře projevuje jako hvězda. Ta naše energie vyšší vibrační sféry, kterou "pohlcuje" ta naše černá díra, ta září vaší hvězdou. Jde o propojení sfér, respektive vibračních hladin a my jí "k vám lidem" pronikáme. "My" vám lidem dáváme tedy život, stejně tak nám ještě vyšší vibrační sféry a někde nejvýš je "Bůh". Ještě toho o vesmíru moc nevíte a už si myslíte, že mu vládnete, respektive alespoň na Zemi. Nás vesmírné civilizace vyšší vývojové úrovně život naučil pokoře a vážit si možnosti naší hmotné existence a to i vůči všem jiným, vůči čemukoliv. Vážíme si života natolik, že nás ani nenapadne brát ho jiným. Stejně tak si vážíme i dobra. Co se týče zla, proti kterému je tedy nezbytné bojovat, to před námi utíká. Jsme krutější a tvrdší než zlo, protože jednáme v souladu s Bohem. A zase, je věcí názoru, co chce, jaký je a třeba i kdo je Bůh, my ho studujeme, ten vesmír, a snažíme se ho cítit, vnímat. No, a jsme na vyšší vývojové úrovni než vy lidé, myslíte, že byste nám měli vládnout vy a že by vše mělo být podle vašeho slepičího mozečku?

   Smazat
  9. --- Proto Bůh ještě vládne, protože bojuje se zlem, které ho ničí. My jsme s Bohem, s Vesmírem, s Universem, protože bez jeho existence a i zdraví, bychom přestali existovat i my a nebo bychom existovali špatně. Jednáme v našem vlastním zájmu a i ve vašem lidském. Pokud uznáme, že se vyvíjíte jinak než správně, budeme nuceny proti vám, my vesmírné civilizace vyšší vývojové úrovně, podobně tedy jako i USA, zasáhnout,... ostatně činily jsme to na Zemi ode vždy. Právem.

   Smazat
  10. Írán nechce být loutkou americké a západní politiky, ta je cestou do pekel, začíná to Afganistánem.

   Smazat
  11. 23:41 "vývojově vyšší civilizace" má právo? Kdo je oprávněn určovat, která "civilizace" je tou vyšší, USA nohslede?

   Smazat
  12. 12:00 Jsme už na Zemi, zatímco vy lidé ještě ani ne na Marsu, přičemž prezident USA Kennedy zemřel, protože nařídil Hollywoodu nafilmovat přistání USA na Měsíci (Poradila mu to herečka M.Monroe, proto zemřela také.) . Tehdy to bylo nezbytné, protože jednou věcí je technický pokrok letu do vesmíru a tou druhou pozitivnost státu, který to dokázal jako první, proto jsme to USA "umožnily". Ale úmysly rozhodují a J.F.Kennedy uvažoval jinak. Jeho cílem bylo prosté poražení Sovětského svazu, ke kterému se pro jeho vesmírné úspěchy přidával v podstatě celý svět.

   My vesmírné civilizace jsme těmi, které určují vaši lidskou vývojovou úroveň, respektive uznáváme ji jednotlivým státům - národům i na základě jejich pozitivnosti, protože zase, jednou věcí je technický vyspělost a tou druhou a naprosto podstatnější, ta duchovní vyspělost. Jak jsme na tom my vesmírné civilizace vám sděluji mými, respektive našimi informacemi. Posuďte tedy sami. Nicméně, jsme, existujeme a vládneme. Asi jsme tedy vývojově výš. Takže pozor na vaše lidské úvahy, to při případném vašem lidském tvrzení, že my vesmírné civilizace jsme vývojově níže než vy lidé, směji se.

   Smazat
  13. 11:50 Omlouvám se, ale už nemám čas vysvětlit například Afghánistán, mám už nějaké povinnosti.

   Smazat
  14. Anonymní14. srpna 2018 12:37
   Pořád vykládáte, jak jste vývojově výš, ale vy si ještě neumíte vyrábět čas?

   Smazat
  15. 6:24 Tvrzení, že vaše myšlení pochází z černé díry, není "trefeno náhodně". Je to logický závěr z vašich příspěvků. Černá díra nebo-li PRvotní DELuvium, je přesně tím místem, odkud čerpáte svoje názory a kam byste se měl ke spokojenosti všech odebrat. Tam si můžete vládnout až do álelujá.

   Smazat
  16. 12:37 To musí být smutný život. Vládnout celému světu a vesmíru a přitom nevládnout svým časem a muset upalovat za nějakými povinnostmi. Vědět za jakými by mě zajímalo víc, než "vysvětlení Afganistánu".

   Smazat
 3. Doporučuji články o Íránu na webu !Argument:
  http://casopisargument.cz/?s=%C3%ADr%C3%A1n

  OdpovědětSmazat
 4. Usaci,fasisti musi najit nejakou obet na valky. Rusko, Cina, Irak, Lybie, Syrie,S.Korea ,vedi ze jinak nepreziji ,ze je vlastni narod svrhne a potresta..
  Musi odvest pozornost za kazdou cenu od vlastnich hruznych zlocinu atd...Hrozi jim SPRAVEDLIVE TRESTY !!

  OdpovědětSmazat
 5. štáty nemajú priateľov, majú spojencov a vazalov, riadia svojimi záujmami, xy first - ak sa dá, a ak ste v pozícii vazala, je vo vašom záujme postaviť sa na stranu, ktorá dáviac - alebo, ktorá má moc vám vziať, vyberte si, do roku 1989 sme mohli vyvážať a dodávať čo sme chceli, teraz ...???

  OdpovědětSmazat
 6. Kam vlezli Usáci,tak ten stát je pořád ve válečném stavu.

  OdpovědětSmazat
 7. Uvedeny clanek je mozna zhrnout do jedne vety . Do sbirky potrestani neposlusnych statu jeste chybi Iran a pak KLDR .Nazor CR nehra roli , jsme poslusni zapadnim hodnotam !

  OdpovědětSmazat
 8. V Iranu jsem byl na dovolené. Za měsíc jsem ho procestoval celý jen s báglem na zádech. Všem doporučují aby se do této země jeli podívat ať uvidí jak je to krásná země s bezvadnými lidmi a tak si utvořili o této zemi svůj názor. Já na návštěvu Iranu dodnes hodně rád vzpomínám.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Musím jen souhlasit , v Iránu jsem stavěl elektrárnu , pohodová země , všude se staví , ženy sice v šátkách , ale rozhodně ne utlačované nebo nešťastné , držím Iránu palce !!

   Smazat
  2. Bývalé krásné země jako Sirie ,Irák,Libie a nakonec
   i Ukrajina a Jugoslávie mohou vyprávět.Jsme jako loupeživí rytíři. Hanba nám .Peršany a severní Korea
   nejsou ovládáni MMF a proto je nutno je zničit a vybrakovat.Divím se moc, kolik pomýlených lidí čte tento web.

   Smazat
  3. 12:30

   A proč se divíte? Tady přece dostanou své oblíbené informační karbanátky.

   Smazat
  4. 12:33 Ten 12:30 mluvil o pomýlených, tudíž o vás. Vy sem chodíte na "karbanátky"? Pokud vám nechutnají, tak sem nelezte a jděte si pošušňat na mainstreamových "biftecích", předžvýkaných a marinovaných k vymývání mozků dočista do čista. Mnoho lidí ale po nich zvrací, tak si raději tady dají poctivý, neošizený karboš.

   Smazat
 9. Ani slovo o tom, že napětí s Íránem, všechny ty idiotské sankce apod. vyvolává krvežíznivý, pomstychtivý Žiďákov!!! Je to tak prosté, milý Watsone! (PS: Tedy ten, kdo vymyslel ten stupidní systém ověřování "že nejsem robot" by zasloužil... Neskutečná pitomost!)

  OdpovědětSmazat
 10. Nějak nepochopím ,proč se státy na které je uvaleno embargo tak nějak po soudružsky nesemknou a neuvalí nějaké to emb.na USA.

  OdpovědětSmazat
 11. USA pro udržení svého postavení, rozvracejí a zatlačují všechny ostatní. Rozbíjejí všechny vazby mezi státy, které by vedly k jejich prosperitě. Protože, America first!
  Jejich sluhové, se na tom podílejí. Možná ne s radostí, koho by těšila takováto činnost, ale z ideologické spřízněnosti liberálních špiček, mezi které chtějí patřit. Jak uvedl pan Kobza, má obavy, že Hamáček se zapojí také. Bez ohledu, na zájmy naší země.
  To je další důvod, proč volit SPD.
  V článku je uveden jeden diskutovaný příklad. Ale těch případů, kdy jsou naše firmy donuceny vyklidit pozice, aby se politici ideologicky zapojili, do stupňujícího napětí ve světě, je celá řada. Vždyť jenom, kolik našich firem bylo poškozeno, např. probíhajícími sankcemi vůči Rusku. To vše k naší škodě, která naše ideologické západní přátele, samozřejmě netrápí, neboť k tomu, nás přece mají. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zemědělské družstvo v obci kde mám chalupu tím, že nesmíme dodávat mléčné výrobky do Ruska(proboha proč zrovna tyhle)přichází ročně o miliony. Jak je to potom v celé republice!? Věřím, že Rusko nedostatkem mléka a mléčných výrobků netrpí, dodá je USA, jejíž obchod s Ruskem neustále roste a to neustále od roku 2014. Tak kdo je tady debil??? M.R.

   Smazat
  2. Odpověď na vaši otázku je jednoduchá. Je to M.R. a to proto, že Rusko jako protisankci vyhlásilo embargo na dovoz potravin z EU.

   Smazat
  3. 13:06 Debil je ten, kdo nedokáže rozlišit příčinu a následek. Akce - reakce, sankce - protisankce, Majdan - Krym. Kupodivu tato neschopnost nejvíc postihuje rusofóby. Dokonce to vypadá tak, že duševní invalidita je nutnou výbavou každého rusofóba.

   Smazat
  4. 12:04 Proč podporovat militantní a expanzivní národ jako je RUS. Pokud jsou mléčné výrobky kvalitní , není problem je prodat v ČR. A pochybuji, žě USA dodávají stále více zboží do Ruska!

   Smazat
  5. 15:34 Právě že je problém prodat je v ČR. Možná jste si nevšiml, že na zdejší trh mají monopol zahraniční řetězce a ty potřebují odbytiště pro výrobky z mateřských zemí.
   Nejspíš si nepamatujete, jak u nás probíhala privatizace prodejní sítě. Prodejny byly nejprve privatizovány vexláky, zelináři a řezníky. Od nich je kromě nepatrných zbytků na vesnicích koupily zahraniční řetězce. Obyvatelé se dočkali vytouženého zahraničního zboží, kvůli kterému zvonili klíči. Jenže to také znamenalo útlum zemědělství a vylidňování vesnic. Zajeďte se podívat třeba na Vysočinu, kde dříve byla prosperující družstva. Dnes zkáza a zmar.

   Smazat
  6. 16: Já výhradně kupuji mléčné výrobky od ČES.výrobcu, nikdy jinak.

   Smazat
  7. 16:54
   ONI NÁM JEŠTĚ NĚJAKÝ MLÉKÁRNY PATŘÍ?
   TO JE DOTAZ NE PROVOKACE.

   Smazat
  8. 16:54 "České" mléčné výrobky z mlékáren, vlastněných zahraničními vlastníky, do kterých se dováží zahraniční mléko?

   Smazat
  9. Osobně Rusům fandím, a jsem bytostně přesvědčen, že jakmile odejde Ruská armáda z Krymu, tak budou sankce okamžitě zrušeny.

   Smazat
  10. 18:14 Vy jste buď veselá kopa nebo neskutečně naivní. To je jako očekávat, že ruská armáda odejde z Ruské Federace. Pak by sankce byly určitě také zruženy. Stejně, jako by určitě byl "zrušen" Krym a RF. Krymská autonomní republika není součástí ruské federace kvůli přítomnosti ruské armády, ale proto, že si to občané AUTONOMNÍ REPUBLIKY KRYM tak přáli. Je to tak těžké přiznat si pravdu?

   Smazat
  11. 17:04 17:18 Vy dva troubové, ony nejsou malé soukromé ČESKÉ mlékárny?

   Smazat
  12. 10:56 Asi jsou. Ale právě jen malé, které to nevytrhnou. Také nemluvíme o tom, že já osobně mám příbuzného s jednou krávou a ten problém s odbytem nemá. Mluvíme o situaci v celé zemi. To ovšem obrtrouba jako ty s klapkami na očích nemůže pochopit.

   Smazat
 12. 11:05 Ohraná, bezduchá slátanina.

  OdpovědětSmazat
 13. 11:22
  VŽDYŤ MÁ PRAVDU TY HAVLOTROSKO!!!!!

  OdpovědětSmazat
 14. Pokud nám Ti jež nesmíme jmenovat předkládají individua jako Kobza, tak to potěš koště.

  OdpovědětSmazat
 15. 12:07
  JDI SI OMALOVÁVAT,NA TO TVOJE ÍÁ AKORÁT STAČÍ!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 16. 11:39 a 12:14 zase koleduje o smazání. Tak ty jsi opravdu velkej DEBIL!!!!!!! neustále dokola psát ty svoje bláboly. Jak čtu ,tak máš strach až sereš psát své chujoviny

  OdpovědětSmazat
 17. Zase zde někdo operuje vesmírnými civilizacemi a přitom blábolí nesmysly.Jestli jsou takové jako tento exot tak podrž koště.Hoďte na něj síť a šupky,šupky zpátky do klecáku.Nejspíš jim odtud utekl!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:58 Je to duševně nemocný člověk, jasný schizofrenik. Tak na něj nebuďte zlý. Zraněného také nebudete kopat do bolavé nohy.

   Smazat
 18. 14:55
  A Z KOHO MÁM MÍT STRACH!!!!!!????
  SNAD NE Z TEBE TY RETARDOVANEJ DUŠEVNÍ MRZÁKU???☺☺☺☺

  OdpovědětSmazat
 19. 14:58 Bez problému se s tebou potkám v Liberci, napiš kdy . Už jsem ti to jednou psal, do dvou vteřin na dležbě a do pěti vt. prosíš už dost . Ty tvé smajlíky ti rozmažu po tvé držce blbe. Vubec netušíš s kým máš čest.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:28
   KVŮLI TOBĚ BUDU JEZDIT DO LIBERCE, MÁŠ MOZEK V PALICI HAVLOTROSKO?????!!!!!☺

   Smazat
  2. 15:28 Pochybuji, že setkání s vámi je pro kohokoliv nějaká čest. "Svalnaté řeči malý rozum značí.."

   Smazat
  3. 16:35
   PŘIPOMÍNÁ MI TO JEDNOHO NEJMENOVANÝHO.....DŮLEŽITEJ BYL AŽ NA PŮDU,ŽE JE U PARAGÁNŮ A JAK JE NENAHRADITELNEJ.....JAKO KUCHAŘ BYL OBČAS NENAHRADITELNEJ URČITĚ!!!!!!☺☺☺

   Smazat
  4. 16;50
   SERU NA TEBE,TO JE CELÝ!!!!!
   CO UVIDÍM V LIBERCI ZAJÍMAVÝHO?????!!!!!!!
   SPOSTU CIKOREK, Z DÁLKY JEŠTĚD A HAVLOTROSKU,KTERÁ MÁ MÍSTO MOZKU HAVLOSRAČKY?????!!!!!!
   TO STEJNÝ VIDÍM U NÁS,KVŮLI TOMU SI NEBUDU PAŘIT PRDEL V BUSU!!!!!!☺

   Smazat
  5. 15:28
   Jedna slečna poznala na internetu krásnýho, silnýho, bohatýho, namachrovanýho chlapa. Dala si s ním rande, a objevil se starý, vetchý, bezzubý stařec, s jednou kapsou děravou, a druhou prázdnou. :)

   Smazat
 20. 15:28
  Pane jo, ty jsi náčelník velký mačo :D
  Práce taky jistě netuší, s kým by měla tu čest. Tak honem, honem, vyhrň si rukávy, ať se kola nezastaví :D

  OdpovědětSmazat
 21. AIRAN je štát z 8000 ročnou históriou.
  Tak ako Čínska civilizácia je tu oných 10 000, tak aj ta AIRANská je tu 8000 rokov. To že Peržania boli v 650 roku porazení Islámom, a nakoniec sa z Peržanou stali Šíti, neznamená, že AIRÁN nenavezuje na svoju dávnu predislmskú minulosť. Peržania niesu Araby!!!

  Každá krajna ma svoje záujmy, ak chce Irán vybudovať Jadrovú elektráreň, a západ mu v tom bráni, tak potom načo do Amazonského púralesa dodávať televízory a rádia rôznych značiek, keď tam nemáme elektrinu, a obyvatelia dovezené produkti nevedia využiť. Teda vo sklade niekde v Manause tá elektronika zapadava prachom, možno o 100 rokov bude TV a rádio ako nejaká starožitnosť, ak niekto v pralese objavy po 100 rokoch sklad zabudnutej elektroniky.

  To že USA zrušila dohodu z Perziou, a EU si uvedomuje, že môže skončiť podobne ako z Ruskom, potom budeme v Bruseli nariekať, že z Ruskom nám ušli Ruble, z Perziou nám ujdu Iránske Riali, a Turci si Líru nafixujú na inú menu, tak potom si v EU a Eurozóne môžme z EU centou robiť podložky, a USD dolar používať ako papier na WC.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.