Reklama

pátek 31. srpna 2018

Další obvinění za válečný zločin během operace Bouře

messin
31.8.2018 Messin
Úřad srbského prokurátora pro válečné zločiny potvrdil podání obžaloby za další zločin během nechvalně známé operace Bouře, kterou v srpnu 1995 provedla chorvatská armáda.
Případ se týká chorvatských vojenských letadel, která 9. srpna 1995 zaútočila na srbské uprchlíky u Banacki Petrovac v Bosně a Hercegovině, kdy bylo zabito devět lidí – čtyři děti a šest dospělých a dalších 50 bylo zraněno.

Úřad srbského prokurátora pro válečné zločiny potvrdil podání obžaloby za další zločin během nechvalně známé operace Bouře (Oluja), kterou v srpnu 1995 provedla chorvatská armáda.

Podle deníku Politika byla obžaloba vznesena proti bývalému zástupci velitele chorvatského letectva, veliteli eskadry a pilotovi, který provedl bombardování.

Srbský právník Dušan Bratič předložil jako důkaz prohlášení bývalého chorvatského prezidenta Franja Tudjmana na schůzce s generálním štábem chorvatských ozbrojených sil na ostrovech Brijuni dne 31. července 1995.

Bratič uvedl, že na schůzce se projednával operační plán „Bouře 95“. Dodal, že příslušné přepisy byly zveřejněny při soudním procesu s chorvatskými generály Ante Gotovinou a Mladenem Markačem u tribunálu v Haagu.

Bratič uvedl, že z přepisů lze vyvodit „jasný genocidní záměr“.

„Existoval právní spor, zda Tudjman zmiňoval srbské ozbrojené síly, nebo Srby obecně, když nařídil útok. Pozdější svědectví jasně ukazují, že se rozkaz týkal jak ozbrojených sil, tak obecné populace,“ dodal Bratič.

Více o operaci Bouře, ve které úmyslnou chorvatskou palbou zahynuli i dva čeští vojáci, si přečtěte například zde.


 


Messin, 27. 8. 2018

Zdroj: https://www.b92.net/eng/news/crimes.php?yyyy=2018&mm=08&dd=27&nav_id=104939


Poznámka redakce Nové republiky (V.D.): 
Chorvatští generálové Ante Gotovina a Mladen Markač byli soudem v Haagu (ICTY) odsouzeni k vysokým trestům žaláře, ale pak někdo z vlivných patronů zvedl telefon a odvolací tribunál téhož soudu oba generály osvobodil. 
Během operace Bouře (Oluja) bylo z území Chorvatska vyhnáno přes 260 000 Srbů. Šlo do té doby o největší etnickou čistku provedenou v Evropě od konce 2.světové války. Operaci Oluja pro chorvatskou armádu připravilo 80 narychlo "penzionovaných" vysokých důstojníků US Army, kteří po dokončení operace byli opět zařazeni do americké armády, a to na stejné posty, jaké zastávali před "penzionováním".

Srpen 1995 - útěk Srbů z Chorvatska jako důsledek Operace Bouře

 

13 komentářů :

 1. Čím více na východ, tím větší nacionalisti. Nebýt USA a spojenců, tak se ta pakáž v tý Jugošce dobnes vraždí a OSN by nezasáhlo, páč Rusko by uplatnilo právo veta

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V Jugoslavii to Západ rozeštval schválně podle hesla "divide et impera", rozděl a panuj.

   Smazat
  2. Zločinecká aliance NATO potřebovala spolehlivé základny na Balkáně, protože Řekové s Turky se stále mezi sebou škorpí. Tak rozložili Jugoslávii za pomoci toho nejhoršího, co se tam našlo: chorvatští ustašové, muslimští džihádisti v Bosně a nakonec kosovsko-albánská narkomafie UÇK.

   Smazat
 2. Jenom je také pravda, že konflikt v Jugoslávii byl právě vyprovokován "západem", konkréktně USA a Německem!!! Takže kecáš nesmysly a zalez do americké řiti až po kotníky, pako vylízané , prozápadní!!! Nejdřív si něco nastuduj, hlupáku a potom se vyjadřuj!!! Podívej se na Dvořákův film, Uloupené Kosovo a tam najdeš data a přestaň hloupě kecat!!!

  OdpovědětSmazat
 3. 10.27 A to jako myslíš vážně??V tom případě jsi pěkný magor!!!Byl jsi např.v Bělěhradě,v Novém Sadu?Moc by mě zajímalo,jestli by jsi to Srbovi řekl do očí!!!

  OdpovědětSmazat
 4. 10:40 co bych měl říct Srbovi do očí? Že Jugoslávie byla stmelencem národů, který si jdou už hodně dlouho po krku a díky komunistům (krvavej pes Tito), tak stejně jako východní Evropa se experiment pod názvem SOCIALISMUS nezdařil? 10:38 ten konflikt nevznikl přes noc, když si dostuduješ jak se na Balkáně žilo před válkou a jak se Ustašovci a ta banda okolo chovala, k sobě navzájem, tak není divu, co se dělo v Jugu

  OdpovědětSmazat
 5. No to je hloupost za socialismu se těm národům žilo dobře kapitalismus jim donesl válku a vraždění.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:48 dost možná.,jenže ten socialismus byl jen klamání lidí a násilné drření moci hrstkou vyvolených. Kdyby socialismus byl tak dokomalej, tak by trval tisíc let.U nás se také vzpomíná na staré pořádky a jak prý bylo dobře ale tak proč 90% obyvatel v 89tým už ten socík nechtělo?

   Smazat
  2. Nechali jsme se zblbnout. Dnes po těch zkušenostech by šel Hejvl se svou kamarilou do lochu na doživotí a lidi by za to komoušům ještě tleskali.

   Smazat
  3. Ať jsem byl v Chorvatsku, na Kosovu, v Bosně či v Srbsku, všude starší lidé tvrdili, že jim za Jugoslávie bylo podstatně líp. Dnes je tam všude obecně vysoká nezaměstnanost, mizerné platy a rozklad společnosti bez perspektivy.
   Pokrok po americku a po německu.

   Smazat
  4. 16:35 Až tohle venkovský kverulantství postupně vychcípá se svými nositeli tak zas bude dobře ...

   Smazat
  5. 21:33 - jak to myslíš? Tak jako za Tita se už nikdy mít nebudou?

   Smazat
  6. 21:41 Mladí maj jiný zájmy než se "mít jako za Tita". Hlavně ale nechtěj dopadnout takhle - https://www.youtube.com/watch?v=I1ImlHGLPj0

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.