Reklama

středa 15. srpna 2018

Formáty přátelství: Rusko vs. USA

Rostislav Iščenko
15. 8. 2018     zdroj
Spojené státy svévolně, navzdory názoru světové komunity, nejen vystoupily z jaderné dohody s Íránem, ale také proti němu zavedly nové sankce, o nichž se říká, že jsou mnohem rozsáhlejší a tvrdší než ty předchozí. ... Sankce USA jsou zajímavé tím, že se vztahují nejen na Írán, ale na celý svět. ... Politika USA je zbavuje jejich posledních dobrovolných a upřímných spojenců. Až zůstane sám, bude Washington jen velkou Severní Koreou s letadlovými loděmi a bez komunistů. Dokonce i ten nejsilnější, když hraje sám proti všem, dříve či později prohrává a padá z přetížení.


Trump znovu drží své slovo a plní své předvolební sliby. Obamovu politiku vůči Íránu kritizoval ještě před svým zvolením a skutečně slíbil, že se vrátí ke konfrontaci.

Sankce USA jsou zajímavé tím, že se vztahují nejen na Írán, ale na celý svět. Trump přislíbil, že ten, kdo je poruší, nebude s USA spolupracovat (má se na mysli, že bude vyhozen z amerických trhů zboží, služeb a financí).

Iránským spojencem ohledně blízkovýchodního urovnání je Rusko. Ale Moskva na to nereflektuje. Ruska se americké sankce netýkají. Rusko spolupracovalo a bude spolupracovat s Íránem, ale bude také obchodovat s Amerikou. A Američané s tím nic nenadělají. Máme samozřejmě malý objem dvoustranného obchodu, ale zřeknout se ho nemohou, protože nakupují pouze to, bez čeho se nemohou obejít a co nemohou sami vyrábět kvůli své technologické zaostalosti (například raketové motory).

Ale velmi nervózní je Evropská unie. Evropská komise již zakázala evropským společnostem, aby reagovaly na americké hrozby a plnily režim protiiránských sankcí. Ale to moc nepomohlo. Mercedes, Total a další evropské společnosti poslušně oznámily utlumování spolupráce s Íránem. Nikdo o tom ani nepochyboval. Utrpí ztráty desítek nebo dokonce stovek milionů, ale tyto ztráty nejsou pro ně kritické. Avšak pokud budou vybídnuty, aby odešly z amerického trhu, nebudou ho mít čím nahradit, protože tam prodávají své výrobky za desítky miliard dolarů.

Trump věděl, kde má udeřit. Evropská unie věřila příliš dlouho pohádce o "jednotě Západu, založené na hodnotách", ale když bylo jasné, že starší kolega chápe pod "hodnotami" nejen "gayparády", ale také tradiční tlak silou, EU neměla čím odpovědět.

To Rusko v letech 2014-2015 překvapilo svět, když klidně přežilo sankce Západu a dokonce obrátilo některé z nich ve svůj prospěch. Ale proto, aby zajistila nezávislost ekonomiky před vnějšími vlivy, vedla Moskva dlouhou, vytrvalou a nepozorovatelnou pro cizí oči práci. Samozřejmě, nikdo nebudoval úplnou autarkii, ale byl vytvořen systém, v němž to, co se Washingtonu jevilo jako drtivá rána, schopná prolomit zeď, najednou upadlo do prázdnoty. A ano, v letech 2014 a 2015 systém ještě nebyl dokončen. Ani nyní není dotažený k dokonalosti, není vypulírovaný, vybarvený, ale je už téměř hotový a plně funkční, ale tehdy jeho důležité segmenty, zejména finanční, vyžadovaly podstatné dopracování, na což bylo třeba nemálo času. Proto se také v roce 2016 výrazně zvýšila tvrdost pozice Ruska a dále vzrůstala v geometrické progresi.

EU však tuto "preventivní práci" vůbec neprováděla. Ta se, stejně jako Ukrajinci, domnívala, že "s námi jsou USA", a tudíž "moře je po kolena". Když však Washington, který měl podle názoru EU bránit společné hodnoty Západu, náhle přetáhl spojence po hlavě klackem protiiránských sankcí, ukázalo se, že evropská ekonomika je bezbranná vůči americké zvůli. Se zřetelem na to, že EU měla obrovský profit z obchodu s USA, srovnatelný s čínským, každá obchodní válka bude pro ni mnohem bolestivější a její nominální ztráty budou mnohem vyšší, než budou ztráty Spojených států. To také vyvolalo vzpouru předních evropských společností proti Evropské komisi.

Ale podnikání je podnikání. Obchodník (i ten nejinteligentnější) je zacyklený pouze na finančních a ekonomických ukazatelích svého podnikání, pouze na jeho komerční účinnosti. Plánovací horizont nejvýznačnějších nadnárodních společností je několikrát kratší, než u státu střední velikosti a v řádech kratší, než u supermocností. Proto nemají rebelské společnosti v tomto případě absolutně pravdu, ale EK má absolutní pravdu.

EU nemá páky na ekonomický tlak na USA, ale EU má obrovské možnosti politického tlaku, které budou zachovány po relativně krátkou dobu. USA nejsou na úrovni elity a lidí připraveny smířit se s myšlenkou, že EU bude ztracena jako spojenec, že ​​NATO se bude muset rozpustit, že Evropa může změnit svou politickou orientaci. Vláda, která vyvolá odpovídající procesy, určitě padne. Odvetná ekonomická opatření EU budou navíc pro Spojené státy značně bolestné a lidem, kteří jsou propouštěni z práce nebo kteří ztrácejí své podnikání, je absolutně jedno, že EU ztratí více.

Znamená to, že Trump by nemohl vystoupit proti EU, kdyby byl přesvědčen, že ta zaujme konsolidovanou pozici a bude bojovat až do konce. Ale americký prezident to odhadl správně. Stejně jako v případě Ruska, kdy politici vyzývají, aby se vydrželo, konsolidovalo se a zachovaly se sankce, dokud Moskva nepřistoupí přinejmenším na kosmetické ústupky, ale podnikatelské kruhy fňukají o ztrátách miliard, nepřejí si podnikatelé čekat na úspěch po léta a desetiletí ani v případě USA.

Evropští podnikatelé nechtějí utrpět ztráty kvůli Evropě, takže EU bude obtížně zaujímat tvrdý postoj - lobbistické skupiny budou vyžadovat, aby se politici domluvili s Washingtonem. První kolo vyhraje Trump.

Ale ohledně druhého bych si nebyl tak jistý. Evropští politici dnes dokázali posoudit rozsah rizika. Jednoduše věřit, že USA se budou chovat džentlmensky, už nebudou. Budou se muset pojistit. Kromě toho chápou, že ustupováním evropské podnikání nic nezíská. Američané ho stejně stále budou vytlačovat ze svého trhu, jelikož "zbytečné peníze" došly. Nyní nejen že nejsou 90-tá, ale ani "nultá", a USA se chystají dojit svou krávu samostatně. Současně nejsou proti podojit i evropskou "burjonku" (přezdívka krávy, pozn. překl.). Evropské společnosti tedy odejdou z íránského a řady dalších pro ně druhořadých trhů, aby si udrželi ten hlavní, americký, a pak je USA ze svého trhu také vyhodí. Evropané se už nebudou moci vrátit do Íránu, protože místo, které opustí, bude obsazeno Čínou a Ruskem. Takže evropský obchod zemře a trh EU se pokusí monopolizovat Američané.

Evropští úředníci jsou velmi ambiciózní lidé. Lídři evropských zemí také. Navíc, dlouho před začátkem současné obchodní války začali globalizátory, příliš orientované na USA, nahrazovat u moci v evropských zemích nacionalisté neoizolacionisté (jako je Trump). Tento proces se zrychluje a nyní je riziko, že bude mít výbušný charakter. Evropa se již dávno považuje za pupek Země a střed vesmíru, než aby dovolila jakýmsi Yankeeům, aby jim veleli v tak hrubé a vulgární podobě.

Evropští politici se budou snažit snížit svou závislost na Spojených státech, aby mohli jednoho krásného dne nepříjemně Washington překvapit, jak to udělalo Rusko v srpnu 2008 a v březnu 2014. Pokud uspějí, zůstane Washington bez spojence, bez evropského trhu a tváří v tvář ekonomicky jednotné a politicky integrující se Eurasie, od Lisabonu po Šanghaj. Pokud se jim to nepodaří, budou muset USA vynaložit spoustu prostředků na udržení spojence, který jím ve skutečnosti není, přeje si uniknout a je připraven střílet do zad. V obou případech v dlouhodobé perspektivě USA ztrácejí. Už prohrály, protože místo spojence (i když někdy váhajícího, i když má v některých otázkách vlastní názor, ale přece jen spojence), budou nyní mít v podobě EU odpůrce (i když skrytého, ale sabotéra).

V tomto americkém zrcadle se ruská politika v postsovětském prostoru projevuje příznivě. Všichni příznivci jednoduchých a tvrdých rozhodnutí, stále kvílející, proč v roce 2008 neobsadili Tbilisi a nepřipojili Gruzii, proč neposlali vojáky do Kyjeva a nepřipojili Novorossii, proč se Baťka v Bělorusku chová, jak chce, a my ho nevyzýváme tvrdě k pořádku (například nezablokujeme ropu a zemní plyn), proč Nazarbajevovi nebyl odebrán za rozhodnutí k přechodu na latinku Severní Kazachstán, kde je mnoho Rusů atd., se mohou podívat do tohoto zrcadla a pokud to úroveň inteligence umožňuje, dostat odpovědi na všechny své otázky.

Lepší je váhající, proradný, chamtivý spojenec, který má sám zájem na zachování vztahů s vámi, lepší jsou dokonce nepříliš blahosklonně naladění formální neutrálové, dokonce i umírněný nepřítel je lepší než deklarativní přítel, kterého je třeba udržovat násilím. Spojenec je přece cenný tím, že něco přidává k vašim zdrojům. Pokud jste ho potrestali, pokárali ho, okupovali jej, pak, místo poskytnutí dodatečných zdrojů, začne požírat ty vaše.

Okolní svět navíc vždycky pozorně sleduje, jak se supermocnosti chovají ke svým spojencům. Pokud je tento vztah založen na vzájemném prospěchu a na respektování práv slabého, pak je relativně snadné, aby takový stát přilákal nové spojence podle potřeby. Stojí u něj ve frontě. Pokud je vše založeno na potlačování silou, pak dříve či později přátele ztrácíte.

Ruská politika mu dodává dobrovolné spojence, kteří jsou ochotni přispět k realizaci oboustranně výhodných plánů. Politika USA je zbavuje jejich posledních dobrovolných a upřímných spojenců. Až zůstane sám, bude Washington jen velkou Severní Koreou s letadlovými loděmi a bez komunistů. Dokonce i ten nejsilnější, když hraje sám proti všem, dříve či později prohrává a padá z přetížení.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

27 komentářů :

 1. NAŠE TZV ELITY NECHÁPOU,ŽE MOHOU BÝT HOZENY PŘES PALUBU,

  takový Babiš nemůže ani sestavit svoji programovou vizi.On je totiž řizen zezadu a jeho černé pozadi nevi co se s nim bude dit,proto neni schopno něco slíbit či mu dokonce sepsat Program.
  Vidime jen podivné lavirovani tam a zase zpět.

  JE TŘEBA VYTVOŘIT VLASTNI ELITU,TA TOTIŽ MÁ ABSENCI-NENÍ

  No kdy někdo začne krutě křičet Česká republika first a lidé,které bude pokládat za vlastni mu neuseknou po arabsku hlavu,to bude brzy na pořadu dne a ne,že ne!

  Stači na př.jen přejit na výrobu elektro aut a uvidime z čeho bude ČR krmit svoje obyvatele brzy včetně četných muslimanů,které nám pověsi kdosi koho zvolime na krk,nejspíše by to mělo být ANO BUDE HŮŘ!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To jak je nedůvěryhodný vidime,když "jako" slíbi,že vezme penize,které se vali neziskovkám bez rozumu a nejednou to zakáže.
   Kdovi,prý mu penize kdosi dal a on nyni musi být možná jen dalši bílý kůn,který má držet své hloupé sympatizanty pod krkem stylem podrazů na podraz!

   Smazat
 2. Podle skutků poznáte je. Nic nového pod sluncem. Většina Ruských lidí má obrovskou výhodu v tom že nepotřebují každý den spousty sraček a dalších pitomostí jako lidé euroatlantické kultůry. To co zdejší trolové považují za hanu rusů je vlastně v té degenerované době výhoda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:07 Výhoda Rusu, jak píšete, je ta ,že v těch zemljankách ve kterých žijí serou do jednoho rohu a prdel si utírají hlínou, tudíž nemají potřebu mít spoustu" sraček a pitomostí " , jako je toaletní papír.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. 16:45 Opičíš se, ale jsi poznat, že jsi opravdu jenom lejnolahvárenský humus.

   Smazat
  5. 16:23
   Nezlehčujte roli toaletního papíru a banánů, naše demokracie už nám toho nemá víc co nabídnout.

   Smazat
 3. Přátelé neexistují.
  Brežněv na Dubčekovy ideologické žvásty (chudák věřil scénáři, který mu kagebisti, možná i Gorbačov, spolužák, napsali) odpověděl:
  "Co máme, držíme."

  Ani britský měkký přístup, který poštvává ovládané proti sobě a pouze klade špek na křižovatky cest k pastičkám neudržel světovou říši.
  Lazar Kaganovič ve svých pamětech říká, že neuctiví blázni (Nikita Chruščov s pomocí generála Sěrova a maršála Žukova) kvůli SVÉ moci bourají dobře naolejované a vyvážené principy rozhodování ve jménu etablovaných zájmů, tedy stability společnosti.

  Nebýt Nikity, ať byl sebevětší blázen (a několikrát se prošel po okraji totální nicoty), neprožil bych jako kluk krásná šedesátá leta a nepatřil k zřejmě nejzvědavější a nejkritičtější generaci m o d e r n í doby.
  Našim následovníkům bylo takřka všechno zas odebráno.

  Nikdy nevíte.
  Brežněv a jeho dobře naolejovaný systém rozvrátili vlastní říši nesmyslným zbrojením (udělal jsem si v roce 1986 okružní cestu: na Kavkaze se žilo pořád dobře - v chudé Arménii díky kriminálníkům, v bohaté Gruzii vpodstatě taky, ale jiným; na Ukrajině ještě jinak, ale už tehdy dněpropetrovští komsomolci a veteráni Afghu brali vrch; jen v Moskvě bylo vidět, že jde o hlavní město bídy - Rusové na všechny ostatní dřeli, nenáviděli každého, v metru tisíce nenávistnýh očí, přitom nesmírné bohatství ve stalinských palácích a na dačách, jenže impotentní) proto, že naletěli na fantaskní hrozby zvenku.
  Rusko je celé zavalené odkladišti zbrojního materiálu, od Severní Dviny po Ochotské moře.
  Muselo si tu cestu projít, aby pochopilo krásu vzdávání se věcí.

  Až dospělo v roce 1993 k občanské válce a ponořilo do ní palec u nohy, aby zjistilo, jaká je.
  A rozumně zamířilo raději ke státnímu bankrotu.
  Jelcin ho ještě o dva roky přežil a obětoval všechno záchraně svojí DNA.

  Všichni jsme viděli, co si Donald Trump vzal do hlavy.
  Někteří mysleli, že je to něco jako obamovská "change", heslo, zapomenutelný slogan, který se bude recitovat jako na sjezdu demokratů v roce 2008; někteří mysleli, že on sám je blázen a nepřežije rok.
  Vyvedl nás z omylu.

  Já si pamatuji, jak po zvolení řekl, že těch dvěstě (ne jeden Michael Flynn; šéf rozvědky musí mít nejen mozek, musí také zrcadlit mínění nějaké dostatečně silné a v tomto případě vůči "crooked" Hilzně a keňskému vesnickému id.otovi disentní skupiny, která představuje reálnou mocenskou frakci) generálů přijde vhod.
  A vysouší močál.

  Teď vidíme, že vyhodil Strzoka, Hilznina ochranného anděla.
  A že jeho lidi rozvázali Lise Pageové jazyk.
  Nestačilo vědět, že Bill Clinton strávil s ministryní spravedlnosti třičtvrtě hodiny na letišti vyjednáváním ceny.
  Bude nutné říct nahlas, jaká ta cena byla a navléknout ušounovi smyčku přes hlavu. Už na něj rozbalují kauzu s IRS.

  Vždycky to musí být někdo ochotný jít po okraji nicoty, znalec jemného umění, kterému se říká brinkmanship.
  V tomhle případě jde o ochotu přivést USA na okraj občanské války a udělat potřebný dodatečný krok.
  V USA je veřejnost sdostatek ozbrojena, aby každý uvážil, jestli jí chce dělat v krajním případě naschvály.
  Doby začínají být zajímavé, ne hezké.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak nějak, my si tady čučíme, vzpomínáme na šedesátky a jsme nuceni se dívat, co se teď vydává za kvalitu a VIP. Neuvěřitelný sešup. V šedesátkách by ty knihy, které teď získávají ceny, byly někde hluboko v rozlišovací schopnosti čtenářů. O filmech ani snad nemluvě.

   Smazat
  2. Ad 16: 11 - velmi zajímavé komentování. Ale, chybí mi tam celostní, geopolitický pohled. Vždycky jde o věčně se opakující případ. Máme (pro jednoduchost) dvě sousedící „království“, západní a východní. Jestliže to západní se snaží vykrást východní, je logické, že se východní musí a bude bránit, k čemuž došlo 1968. Tehdy se RVHP vykradení ještě ubránila, což se jí nepodařilo v roce 1989. Nyní dochází řada na EU. Tento proces popisuje autor Iščenko přesně!

   Smazat
 4. To, co je v současnosti v našem éteru k vidění a slyšení- angličtina, náboženství a rok 1968 jen potvrzuje, že už není na ovládání "stáda" potřeba dávat rozkazy. Absolutní degradace lidí jako společnosti je dokonána. Např. u nás v Brně můžeme demokraticky hlasovat, zda chceme na náměstí před novou radnicí sochu Josefa II. Skoro nikdo o tom ale neví. Je rozhodnuto. Myslím, že socha není aktuální, neboť Josef II. rušil robotu a nyní se návratem do feudalismu robota spíše zavádí. Nicméně nikdo mě zatím neporadil, kdo by měl tu sochu tam mít. Zavádění roboty už nějak dějepisně nezvládám. Děkuji za případnou radu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Josef je dobrej.
   Víte, co pražáků se po ňom jmenovalo?
   Tedy, můj pradědeček ne, toho prababička, svobodná matka a vyznavačka volné lásky pojmenovala po Vrchlickém, králi básníků.
   Ne Emil Jacob.

   Za trochu lásky si někdy bez úmyslu opakuji.
   Nechte to koňovi, má větší hlavu.
   Sochy se mají stavět, proč a komu je vedlejší.
   Ne bořit.

   Ta na Letné mi výrazně chybí.
   Sochař a parkoví architekti byli ve svých oborech osamělými vrcholy a ztvárnění zlomu proti Pařížské třídě vyvrcholením dlouhého vývoje.
   Taky Joska.

   čobolos diskobolos

   Smazat
 5. Jen pro toho koho to zajima - nick honolulu informuje !

  Zitra je ohlasen sjednocenny hromadny utok novinaru ze stovky novin a medii vubec, proti nasemu oblibenemu presidentu Trumpovi. T.j. palba vsech hovnometniku ve stejny cas. Dohromady jako u kanonyru.

  A nase nejvetsi zbran - RUSH LIMBAUGH , ztratil hlas ! Hovnometnici mu dali neco do kafe, zde na Floride, a on nemuze mluvit.

  Takze IRAN neni podstatny, ale druhorady. Obama Iranu nadrzoval a zahranicni Trumpova politika NENI jeho politika.

  OdpovědětSmazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 8. Rusove Americany vytrestaji. Za trest jim neukazi zlaty rubl:-)

  OdpovědětSmazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 10. Americani budou brecet, kdyz jim Rusove neukazi zlaty rubl. Brecet od smichu:-)

  OdpovědětSmazat
 11. 20:19
  BUDOU BREČET JAK STARÝ KURVY,JAK TO.PŘEDVÁDĚJÍ OD VYLHANÝHO 11.9.2001....NÁM UŽ NIKDO NEVĚŘÍ ANI NAŠI ZÁSLUŽNOU OPERACI TRVÁ OKUPACE,ANI ZLATEM VIRTUÁLNĚ KRYTEJ TOALETNÍ PAPÍR,JAAAAA TO ŘEEEEEEKNU EDGARU HOVNEROVI,TEN SI VEZME ŽŮŽOVÝ ŠATIČKY A FŠECKO POSEJŘÍ!!!!!
  PARDON....VYŠETŘÍ!!!!!!☺☺☺

  OdpovědětSmazat
 12. Nejvetsi fanousci ruske bidy jsou ti nejhloupejsi a nejoddanejsi fanatici sikmookeho vudce:-)

  OdpovědětSmazat
 13. 20;36
  A TEN CELOSVĚTOVĚ VYSMÍVANÝ uASS DEBIL,KTEREJ SI DĚLÁ Z HUBY SRÁČ JE VZOREM PHUHŮ V HAVLOTRENKÁCH!!!!!☺☺☺

  OdpovědětSmazat
 14. 21:08
  JÁ SI S HAVLOUNTERMENSCH RUKU NIKDY NEPODÁM!

  OdpovědětSmazat
 15. Je to jednoduche !
  Kdyz zde prevladnou se svym vlivem Globaliste, tak mate na krku valku v Evrope - proti Rusku a jste v prusvihu az po krk.

  Na podzim jsou dalsi dulezite volby. (Kongress.) Tam se ukaze, zlepsi-li se pozice naseho oblibeneho presidenta, nebo ne.

  Trump udelal za 18 mesicu jeho administrace pro Ameriku VICE, nez vsichni predesli presidenti dohromady, od dob R.Reagana.

  Nicim nepodlozena nenavist proti nemu ma zaklady v tom, ze neni jeden z nich - jeden z jejich baziny.

  Strach z Iranu, sjednoceni uhlavnich nepratel (Sud. Arabie a Israele.) Vyhovuje jinym lidem, nez je president Trump. Krome toho Obama vyzbrojil Iran velmi svedomite.

  A krome toho nenavist Persanu (Arijcu) a Arabu (Semitu) je stara tisice let. Takze tam valka bude - coz je prirozena vec. Je LEPSI tam, nez kdyby byla v Evrope.

  A NEMAZAJTE NIC ! At kazdy rekne co si mysli.
  Tak jak to zada Konstituce. At i ten imbecil nick Mugabe rika co chce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hedíčku - Lulane, píšeš se jen hovadiny a navíc úplně z cesty. Ničíš věcnou diskuzi, tak se nediv, že tě mažou.

   Smazat
 16. 21:59
  JESTLI NĚCO ZMIZELO,TAK ZBYTEČNOSTI A ZHOVADILOSTI HOVNOLULANOHEDVÍČKA!!!!!

  OdpovědětSmazat
 17. No jo jde o prachy v kapitalismu první hodnota jen ať se usa + eu perou.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.