Reklama

sobota 4. srpna 2018

Genocida Jezídů nesmí být zapomenuta

Jana Maříková
4. 8. 2018    zdroj
3. srpna je již čtvrté výročí genocidy Kurdů Jezídů*) v Shingalu. V létě roku 2014 IS dobyl oblast Shingal a vyhnal stovky tisíc jezídů z jejich domovů v severozápadním Iráku. Cílem radikálních islamistů bylo zničení jezídského náboženství a kultury. 


*) Jezídové  jsou etnicko-náboženská komunita (asi 900 000 především Kurdů ze severního Iráku) v jejímž náboženství se mísí řada prvků hinduismu, mazdaismu (zoroastrismus), manicheismu, šamanismu, judaismu, křesťanství a islámu

Sinjar před útokem

Desítky tisíc Jezídů uprchlo v panice do hor, převážně bez jídla a vody. Tisíce lidí bylo zavražděno, umučeno nebo zraněno. Únosci IS unesli a prodávali jezídské ženy; znásilňování a zneužívání jezídských žen byla plánovaná akce. Šokující svědectví oběhla celý svět.

Kurdská obec v Německu (KGD) připomíná tento den utrpení obětí Jezídů a jejich pozůstalých: Sympatizujeme se všemi, kteří přišli o příbuzné a přátele, ale také s ženami a dívkami, vykoupenými ze zajetí a otroctví, které musí bojovat s těžkými traumaty.


Sinjar po útoku

Co jim bylo způsobeno, nesmí být zapomenuto. Navíc situace Jezídů je i nadále obtížná, přeživší žijí roztroušeni po celém světě a jen málo lidí má přístup k lékařskému ošetření. Po vyhnání z jejich tradičních sídel boj o přežití jednoho z nejstarších náboženských společenství na světě pokračuje.

Také musí být dokončen právní přezkum zločinů: pachatelé musí být předvedeni před spravedlnost a musí se zodpovídat ze svých zločinů. Pro jejich stíhání je nutná spolupráce světového společenství.

Prodej jezídských otrokyň


Jezídové byli ve své historii mnohokrát z náboženských důvodů pronásledováni a mnohokrát byli oběťmi násilných útoků a genocidy - musíme přispět k tomu, aby se to už nikdy neopakovalo.

Jezídi musí mít mezinárodní ochranu, i poté, co se vrátí domů. V zajetí ISIS je stále mnoho žen a dětí. Zatím ještě neunikli peklu - i jejich osvobození vyžaduje naši plnou podporu.

20 komentářů :

 1. Za podporu IS, vrazdy a zlociny, muze tzv. DEMOKRATICKY ZAPAD v cele s NOTORICKYM agresorem SS ve spolupraci s TERORISTICKYM statem Izrael!!! KDY vystoupime ze spolku techto VALECNYCH ZLOCINCU? Zaroven i z AGRESIVNIHO spolku SS???

  OdpovědětSmazat
 2. Toto jen varuje před tím, jaká je víra v jakémkoliv náboženství zhoubná, manipulativní a zákeřná záležitost, je stejně zákeřná, jako metastazující Karcinom!

  Mnohokráte jsem se o tomto přesvědčil! Je vhodná pouze pro stádovité ovce, čekající v řadě na porážku v kapitalismu zejména.


  Ramón (الله أكبر).

  OdpovědětSmazat
 3. Omlouvam se: ze spolku SA??

  OdpovědětSmazat
 4. Evropa chrání hlavně muslimy vraždící křesťany což vidíme v celé Evropě a nám se říká, že se máme semknout a nechat se vraždit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. klídek ;-)
   Ve jménu Ježíše Krista se musí sklonit každé koleno na nebi, na zemi i v podsvětí; a každý jazyk musí k slávě Boha Otce vyznat: že Ježíš Kristus je Pán (Fil 2, 9-11)

   Smazat
  2. pro 20:44
   výraz bobečku používají nedospělí, uhrovití středoškoláci
   a já bych jenom podotknula:
   Jsem šokován, že někteří Evropané stále hovoří o liberalismu a integraci, s přibývajícími útoky. To už Evropa zapomněla na svou minulost? To už zapomněli na to, jak vaši předci bránili kontinent před osmanskou říší? Proč ignorujete svoje kořeny. Islám nikdy nebyl náboženstvím míru. Organizace jako Muslimské bratrstvo, Al- Káida, Islámský stát nebo Taliban budiž názorným příkladem islámu v praxi. Je to stejné jako nacismus. Vše, oč se starají, je dobývání, loupení a znásilňování. To je pravá podstata této v poušti vytvořené ideologie nenávisti.

   Smazat
  3. 20:45

   Anebo taky - hovno!

   Ježíš Kristus byl zrazen, když se (první nicejský koncil) církev sčuchla s "pozemskou chytrostí" a stala se státním náboženstvím.

   Namísto sociální revoluce, kterou ten židovský odpadlík (podobně jako Sókratés) hlásal - "dejte císaři, co je císařovo, a Bohu, co je boží" - nastoupilo - jak říkají trefně Slováci - panské huncútstvo! To Vám říkám, Vy bloude, jako doživotní ateista.

   Kokotko

   Smazat
  4. 20:48

   Milostivá!

   Mezi prvním a druhým odstavcem jste stihla změnit pohlaví - to je výkon!

   Vaše vášnívá obrana "kořenů" Vás ctí - Vaše upovídaná pitomost to, žel, poněkud znehodnocuje. Kdepak vedete svůj statečný boj za Evropu - v Pelhřimově, Čáslavi, či úplně někde jinde?

   Smazat
  5. Kokotko 20:52- trochu jste mne (příjemně) překvapil. Přesto, co je Vám z bible blízké, když jako ateista ji tak dobře znáte?

   Smazat
  6. 22:08
   Co je to za přitroublou (vlezlou) otázku? On si s Vámi nikdo nepovídá? Na co si to hrajete?
   Kokotko

   Smazat
  7. 20:59- Milostivý, milostivá jen za dvojtečkou opomenula uvozovky, tedy citaci a uvést autora. Stálo Vám to za to?

   Smazat
  8. Kokotko na co si hrajete Vy?

   Smazat
  9. 22:16

   Nehraju si na nic. Jen se trochu podivuji tomu, jaký jste neuvěřitelný osel, pane Povolný.

   Smazat
  10. To je dobře pane Kokotko, že se podivujete, já se nad Vaším trollením bez argumentace již dlouho nepodivuji!

   Smazat
 5. Pomalu ale jisr¨tě začínám chápat že socialismus byl rájem.A taky proč se ho Západ a boháči tak bojí,otroci v kapitalismu jim vyhovují v socialismu by musely makat a nebo umřít,...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. socialismus?
   Zatímco francouzský byznys navážel do země „levnou pracovní sílu“ z bývalých afrických kolonií a se stejným cílem Západní Německo organizovalo příliv Turků, Československo a další země RVHP se nejenže nijak nepodílely na zárodku budoucí migrační apokalypsy, ale dělaly přesný opak: po desetiletí vynakládaly z vlastních zdrojů značné prostředky, aby lidé z chudých zemí mohli rozvíjet své původní domovy a kultury.

   Smazat
  2. 20:47 - 20:52

   1***

   °°°°°

   Smazat
  3. Jistě, proto také na "nekapitalistickou" pomoc dojel a pomoc chyběla doma v nevýkonnosti ekonomiky plus embarga Západu, která známe i ze současnosti, jako způsob boje! Snad někdy historici zhodnotí, kdo "dával ryby a kdo je učil ryby lovit"!

   Smazat
  4. Souhlas pánové za socialismu by museli pracovat a toho se bojí jak čert kříže.

   Smazat
 6. Stejně jako netopýři, potkani, vosy a další jsou jezidé dílo Satana. Kdo je trestá, dobře činí. Allāhu Akbar.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.