Reklama

.

.

pátek 3. srpna 2018

Historická otočka pokračuje. Turecko míří k nelibosti USA za Ruskem a Čínou do „BRICST“

- mbi -
3.8.2018  Eurasia24
Turecko coby donedávna zdánlivě nezpochybnitelný „spojenec“ USA dává stále více najevo neochotu pokračovat v roli vazala Spojených států. Nyní ústy svého prezidenta vyjádřilo zájem stát po boku hlavních geostrategických soupeřů USA – Ruska a Číny – v organizaci BRICS.Na tiskové konferenci v Jihoafrické republice, uskutečněné v závěru dalšího summitu BRICS, oznámil turecký prezident Recep Erdogan, že jeho země má zájem o vstup do této organizace.

Uvedl, že Turecko s vysokým zájmem pozoruje perspektivy členství v této organizaci a že doufá, že i ostatní účastníci summitu přijmou jeho prohlášení pozitivně. Je přitom zcela zřejmé, že jak Rusko, tak ani Čína nebudou proti.

Je pozoruhodné, že členský stát NATO má zájem vstoupit do organizace, jejímiž členy jsou hned dva státy považované Washingtonem za strategické protivníky a konkurenty, přičemž s Ruskem vedou USA plnohodnotnou „studenou válku“ a s Čínou zatím „válčí“ pouze ekonomickými prostředky.

V případě Erdogana se jedná o dostatečně výmluvný posun, kterým naznačuje, že pokud bude Washington pokračovat vůči Ankaře v ultimativních požadavcích nebo pokud jí bude hrozit sankcemi, nebude se Turecko nadále opírat o USA, ale tím hlouběji začne spolupracovat s oponenty Washingtonu.

Ještě před několika málo lety přitom nemohly Moskva ani Peking na podobné scénáře ani pomyslet – dnes se ale jeden z nejsilnějších států Středního východu, disponující jednou z nejmohutnějších armád NATO, chystá vstoupit do struktury vnímané ještě nedávno jako spíše nezajímavá a „bezduchá“ (a to zejména po mocenských změnách v Brazílii, kde se vesla chopily síly podporované Washingtonem).

V souvislosti s oslabováním americké hegemonie však BRICS začíná získávat právě ten obsah, pro který vznikl – tedy vytvoření mezinárodní platformy spolupráce zemí aktivně se podílejících na budování reálného multipolárního světa. Tedy zemí odmítajících pozdně washingtonský systém světového uspořádání jak ve vojenskopolitické, tak i ekonomické oblasti.

Prakticky všechny aktivity Erdogana po jeho téměř až „zázračné“ záchraně během nezdařeného vojenského převratu vedly k podobným vyjádřením i konkrétním krokům.

Pozoruhodné bylo i prohlášení čínského velvyslance v Ankaře, který se vyjádřil v tom smyslu, že Čína je naprosto spokojena s vítězstvím Erdogana v nedávných volbách jako se zárukou pokračování Turecka v kursu, který zajistí (minimálně na území Turecka) realizaci projektu „Nové hedvábné stezky“.

Je zřejmé, že se Turecko bude snažit sedět na dvou židlích a hrát si svou vlastní hru, což bude Moskva s Pekingem tolerovat – Washington však bude nucen požadovat na Turecku odklon od takové „multivektorové politiky“ a nadále mu bude hrozit nejrůznějšími „tresty“. Zejména za hrátky s Ruskem v souvislosti s konfliktem v Sýrii a s ruskými dodávkami špičkových zbraní.

Obdobný postup USA lze očekávat i v případě realizace čínského projektu Nové hedvábné stezky, jehož se chce Erdogan aktivně účastnit. Když totiž USA podněcovaly a vytvářely zónu nestability v centrální Asii a na Středním východě, činily tak ve snaze zabránit čínské ekonomické expanzi, která se po ukončení iráckého a syrského konfliktu nepochybně obnoví s novou a vzrůstající silou.

USA přitom nebudou v této otázce schopny Číně konkurovat, když většina amerických ekonomických projektů není uskutečnitelná vzhledem k výsledkům iráckého a syrského konfliktu. Budou se proto snažit vrážet klacky do točícího se soukolí dějin.

Erdogan svými kroky do budoucna tuto americkou strategii narušuje, neboť – na rozdíl od USA – spolupráce s Čínou v rámci BRICS nabízí Turecku realizaci velkých infrastrukturních projektů a posílení jeho role v dopravě nákladů v rámci celého Středního východu.

Za první vlaštovku nových trendů lze považovat ohlášený projekt výstavby další turecké jaderné elektrárny. Jedna se již staví s pomocí Ruska, Čína pak připravuje obdobný projekt v současné době. Navíc nabízí Turecku solidní úvěr a nelze vyloučit ani navázání spolupráce ve vojenskotechnické oblasti (ta už existuje, viz např. raketový systém J-600T Yıldırım – pozn. edit.).

Z toho všeho pak vyplývá ještě jeden nový zápis do „kroniky diplomatické izolace“. Členský stát NATO žádá o vstup do organizace vytvořené za účasti Ruska. Je zapotřebí ještě něco dodávat k „úspěchu“ Obamovy linie směřující k diplomatické izolaci Ruské federace?

Za zmínku stojí i to, že realizace grandiózního čínského projektu Nové hedvábné stezky nutí Rusko, Čínu a perspektivně i Turecko (jako jeho přímé účastníky) zajistit, aby USA nechaly na pokoji Írán, přes jehož teritorium stezka povede. Je totiž jasné, že v případě vzniku nestabilní situace nebo přímého napadení Íránu by se realizace čínského projektu ztížila.

Lze proto očekávat, že Íránu bude poskytována v rámci možného a rozumného nejrůznější podpora, jak to lze již pozorovat ze strany Ruska, Číny a zemí Evropské unie nezainteresovaných v eskalaci americké politiky vůči Íránu. Nadcházející summit v Teheránu za účasti Ruska a Turecka tedy zcela určitě nebude zaměřen pouze na otázky ukončení války v Sýrii, ale také na globálnější problematiku regionální spolupráce, která může být ohrožena v důsledku agresívních prohlášení a akcí USA a Izraele.

V posledních měsících Erdogan opakovaně a zcela jasně označil Izrael za „fašistický stát“ a Írán prohlásil za „strategického partnera“, což znovu zřetelně signalizuje politické směřování Ankary, naprosto nepříznivé pro Washington. Bude zajímavé sledovat, jak si Turecko, jehož vztahy s USA, Izraelem a EU se neustále zhoršují, povede do budoucna v případě íránské otázky.

V případě Erdogana jako vrcholného představitele státu, který ještě před dvěma lety usiloval o svržení Asada a obchodoval s Islámským státem, jde určitě o docela zajímavý obrat. Jako velký oportunista však Erdogan včas a dříve než ostatní dokázal „obrátit gramofonovou desku“ a otevřel tak Turecku celou řadu nových možností nesvázaných s nutností ptát se Washingtonu na souhlas. To ve svém důsledku vedlo k posílení vojenskopolitické samostatnosti Turecka a přineslo mu v rámci států Středního východu snad největší výhody v procesu změn dříve neotřesitelných základů „pozdního Washingtonského uspořádání světa“.

Zdroj: colonelcassad.livejournal.com


29 komentářů :

 1. Původně měly USA v plánu odstranit Erdogana v rámci barevné revoluce, kterou mu tam západní demokracie před nedávnem udělaly. Tomu se ale Erdogan dokázal ubránit a udělal čistku, která odstranila všechny proamerické sluničkáře včetně istanbulské kavárny. Erdogan si uvědomil, že ho USA klidně hodí přes palubu, tak jak to udělaly při barevné revoluci s prezidentem Egypta, kterého za věrné služby USA nechaly odsoudit na doživotí. Na Erdogana připravily přímo atentát, stejně jako na Ukrajinského prezidenta Janukoviče, na Iráckého prezidenta Husajna, na Libyiského prezidenta Kadáfiho. Který ze spojenců USA si dovolí nevydávat nyní na zbrojení čtyři procenta, tak jak to USA požaduje?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vydávat čtyři procenta na zbrojení, tedy na obranu, znamená povinně nakupovat americké zbraně v hodnotě čtyř procent HDP. V překladu do američtiny to znamená výpalné ve výši 4 % HDP na splátky dluhů USA. Ale ani v tom nemají vedoucí představitelé vazalských států žádnou jistotu. Erdogan nakupoval zbraně od USA za víc a musel utíkat Americkému hrobníkovi z lopaty.

   Vymazat
  2. 7:04 Třeba naše armáda má bojové letouny ze Švédska, transportní ze Španělska, útočné pušky jsou české, obrněné transportéry rakouské, kupujou se radiolokátory z Izraele. Auta pro chemiky budou na podvozku Iveco, atd. atd.
   Tak kde jsou ty kšefty pro USA?

   Vymazat
  3. Pro lidi, kteří jsou líní si něco najít na internetu a opruzují prádobyprovokatnivními otázkami - jako je nedonošenec 14:20 - rozhodující není, kde se to vyrobilo, ale kdo strčí peníze do šrajtofle:

   Gripen firma SAAB - jakoby Švédsko, ale kapitál je britsko-americko-švédský)

   OT Pandur - jakoby Rakousko, firma je americká,

   radiolokátory - jakoby Izrael, firma je ve spoluvlastnictví USA kapitálu,

   atd.atd.

   Vymazat
 2. Tato snaha prý ale byla přijata vlažně- Turecko si jede svou vlastní cestu bez ohledu na kohokoliv- nakupuje ruské zbraně a pořádá cvičení s NATO, okupuje část Sýrie(není li to silný výraz) a má snahu o zapojení do svazku BRICS, netají se choutkami přivlastnit si ostrovy přidělené Řecku...a nebere ohledy na nikoho- nevím, jestli je paktování s takto nečitelným partnerem dobře pro kohokoliv.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestliže je Palestina historickým územím Židovského národa, pak jsou i ostrovy v Egejském moři, Balkán, atd. historickým územím Osmanské říše... včetně Egypta a Aribie... atd. atd. A tak se nedivme, že pan Erdogan je stejný vlastenec, jako Bibi. Oba chtějí pro své národy a státy jenom to nejlepší.

   Vymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V horkém počasí je nejlepší studená sprcha.

   Vymazat
  2. 10:07 Jasně, to věřím, určitě v něm nebylo ani jedno vulgární slovo.. ach jo, ty jsi ubožáček.

   Vymazat
 5. A co by měli Turkové dělat usa jde do kytek a sultán chce být vládce muslimského světa.

  OdpovědětVymazat
 6. Na turka nemá ani žid natož rus. Je ovšem všem členům BRICS jasné že musí turka nepřetržitě kontrolovat. Putin na to má. Domnívám se že to bylo právě echo od Putina co mu zachránilo života proto je mu jasné že je to i u něj kontrolováno.

  OdpovědětVymazat
 7. 10:48 Tak co já vím USA jde do kytek 60 let,ale chudej rus z nich ještě navylez. Ten BRICZ je asi taková sranda, jako zlatej rubl co.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:10
   TAK JAK JE MOŽNÝ,ŽE DOLAR MÁ CENU TOALETNÍHO PAPÍRU,BILIARDOVEJ DLUH UASS NARŮSTÁ ZÁVRATNĚ KAŽDOU MINUTU A VE FORT KNOXU SI DALA BÍDA S NOUZÍ RANDE????!!!!!!
   No pochlub se ty havloekonome!!!!!☺☺☺

   Vymazat
  2. 11:49 Vídíš, jak ti pomohlo několik smazání, už píšeš celkem sluěně. Ty se to nakonec naučíš.Jinak k tomu dolaru ,že ho tak celej svět chce a celej svět obchoduje v dolarech. Ty máš asi učet v bance v bezcenných rublech? Já tedy ne v dolarech. Ještě se nauč psát pravdu .

   Vymazat
  3. 12:03
   Celej svět MUSÍ MÍT DOLAR POVINNĚ DÍKY UASS OKUPANTŮM,RADĚJI BY OBCHODOVALU BEZ TOHO TOALETNÍHO PAPÍRU!!!!!
   A TVOJE HAVLOPRAVDA JE LEDA K SMICHU, UASS JE V HAJLZU A HOVNA UŽ MAJÍ PO BRADU.....JEN HAVLODEMENT MŮŽE OPAKOVAT TU JEJICH MANTRU O CENNÝM DOLARU!!!!!!☺☺☺☺

   Vymazat
  4. 12:03 Nebojte až dolar padne koupíte si za celý účet půlku chleba.

   Vymazat
  5. Anonymní 12.03 Celý svět obchoduje v dolarech?To se ti jen tak zdá,že synečku?Pokud vím,hodně států už přechází na kryptoměnu,nebo zlato!!Stěmi ničím nekrytými dolary si za chvíly budeš moct tak vytřít zadek-světový ekonome!A ty máš účet v bance v doláčích-no potěš tě koště,a mezi námi kolik těch dolců máš,kolik dostáváš od ussa ambassy???

   Vymazat
  6. 13:39 Které státy obchodují v kryptoměnách?

   Vymazat
  7. 13:17 Už mne to nebaví idiotovi, jako ty psát, že to soudruzi melou 60 let A NIC.A VE 13:39, tak tobě blbečku budu psát kolik mám v doláčích?Já se tě taky neptám kolik máš v rublech CHICHICHI Rublík je na vytření lepší ,podstatně horší papir něž DOLAR TROUBO

   Vymazat
  8. 16:27
   KOLIKRÁT TI MÁM OPAKOVAT TY HAVLOVOLOTRKU,ŽE DOLAR MÁ CENU TOALETNÍHO PAPÍRU A,ŽE VE FORT KNOXU SI DALA BÍDA S NOUZÍ RANDE....PROSTĚ A JEDNODUŠE,uASS ŠMEJDI SE TVÁŘÍ JAKO KING A PŘITOM JSOU PO BRADU VE SRAČKÁCH!!!!!!!!
   Já chápu,JSI BEZMOZEK,TAKŽE PSANÉMU NEROZUMÍŠ,TUDÍŽ ZHEBNEŠ JAKO HAVLODEMENT!!!!!!☺☺☺☺

   Vymazat
  9. 16:38 DOUFÁM ,ŽE TĚ KRETENE ZASE SMAŽOU. NEBO TO JE TROTL, KTERÉHO PLATÍ SAMA NOVÁ REPUBLIKA

   Vymazat
  10. 17:10
   TEBE PLATÍ PORNOJANDA.....PRKNĚ Z RUKY DO RUKY VIĎ TY HAVLOAMRDE????!!!!!!☺

   Vymazat
  11. 12:10 ... zadula rudá posranina vypuštěná z lejnolíhně tohodle škaredýho kremelskýho Ugrofína A52 - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/291912_original.png

   P. S.: Radši zaduj rudoprde svýmu putlerfýroj do ucha, ať ti pořídí klávesnici s funkčím "R", ať ty tvý mongoloidní skřeky začnou aspoň krapet dávat smysl. Páč jedinej stát se dvěma "s" v názvu je tenhle - https://en.wikipedia.org/wiki/Rossiya

   Vymazat
  12. 17:44 Hele, tak si všímám - ten tvůj zkurvenej komoušskej fotr v tesilovým saku s nevkusným hadrem místo kravaty a smradlavejma haxnama v trapnejch hnědejch polobotkách se asi musel dost hřát přízní velkejch rudejch soudruhů co? Taky si se asi těšil na teplý místečko co po něm zdědíš a náhle do toho přikvačil ten vandrák chrchlavej v ošuntělých džínách a vytahaným svetru a udělal ti pořádnej rejhanec přes plány, co? To se frustrátskej smrade nedivím že z toho máš celoživotní trauma - Havel v každý větě:))) Tvůj fotr z toho asi zdech, co? Uchlastal se bez svý funkcičky, estaban jeden zkurvenej ... takže si dej bacha abych ti brzo osobně nezvážil tu sračku co ti vymokvává z toho odhavnýho smradlavýho mozolu, kterej ti raší mezi těmi rachitickými ramínky, rudej udavačskej mongolide!

   Vymazat
 8. To by byl vrchol debility a zkázy kdyby se některý stát sám od sebe rozhodl obchodovat jen ve své měně. Taková zásadní a strategická rozhodnutí se dělají po důkladné přípravě a dohodě s někým s kým je předpoklad tuto změnu uskutečnit. Změny již začaly a nedají se zastavit. Pád dolaru je jediné co nás může zachránit od další světové války.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:58 A další trouba ,že se jich dnes urodilo .Asi tím teplem

   Vymazat
 9. Genie z 17,07 a jak teda vyřešit ta stále rostoucí dluhy? Nabídni nějakou nezhoubnou metodu a budeš v balíku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Diskuze se známým žlučovitým, starým havloidním přemřelou, známým jako IBM Pepa Vyskoč, je naprostá ztráta času.

   Vymazat