Reklama

neděle 12. srpna 2018

Hlavním problémem ukrajinského obranného průmyslu je nedostatek kádrů

Rostislav Iščenko
12. 8. 2018 discred
Ukrajinští zbrojaři vytvořili pro OSU (Ozbrojené síly Ukrajiny) nové samohybné dělo Bogdana o kalibru 155 mm, který se používá v zemích NATO. Uvedl to tajemník Rady pro národní bezpečnost a obranu Alexandr Turčinov. Místní média poznamenávají, že nová houfnice je kopií polské dělostřelecké stanice Krab. Nicméně pro Kyjev nebude snadné spustit její sériovou výrobu.


Prezident Centra pro systémovou analýzu a prognózu Rostislav Iščenko v rozhovoru s RT zejména konstatoval, že hlavní problém ukrajinského obranného průmyslu nespočívá v kopírování zahraničních modelů, ale v tom, že průmysl země je nemůže vyrábět sériově.

"V samotném kopírování není nic neobvyklého. Připomenu, že Čína okopírovala hodně vzorů sovětské techniky a zbraní, a pak na jejich základě začala vytvářet vlastní projekty. Ukrajina navíc nikdy nevyráběla dělostřelecké systémy, jejichž kalibr by přesahoval 37 mm", řekl expert.

Podle něj spočívá problém ukrajinských zbrojařů v tom, že mají nedostatek kádrů a vybavení, aby mohli spustit sériovou výrobu nových výrobků.

"Všechno, co si Ukrajina teď může dovolit, je vytváření jednotlivých vzorů, jejich předvádění na přehlídkách nebo výstavách, ale pak na ně může zapomenout. Příkladem je smlouva s Thajskem na dodávku tanků Oplot. Smlouva předpokládala dodávku 49 jednotek. Kyjev porušil termín realizace smlouvy dvakrát a dodal stroje k roku 2017, a nikoli k roku 2015, jak bylo původně plánováno. A tento úkol si vyžádal obrovské vypětí ukrajinských zbrojařů", připomněl expert.

Podle vyjádření Iščenka je hlavním problémem obranného průmyslu Ukrajiny nedostatek kádrů.

"Podle vyhodnocení úřadů odjelo ze země v posledních letech 10 milionů lidí za prací. Jako první odešli vysoce kvalifikovaní pracovníci, kterých bylo v obranném průmyslu mnoho. Ukrajinští inženýři a dělníci byli ochotně přijímáni do ruských podniků. Pak obdrželi ruské občanství a Ukrajina ztratila tyto kádry navždy. A teď, i kdyby úředníci chtěli zahájit sériovou výrobu oněch Bogdanů, nemá se tím kdo zabývat. Hodně času zabere zaškolení nových lidí, aby se ze včerejších absolventů průmyslovek a vysokých škol stali odborníci. A pak také odjedou do zahraničí. Takže silně pochybuji o tom, že ve věci vytvoření nového samohybného děla Ukrajina postoupí dál, než k předsériovým exemplářům", zdůraznil Iščenko.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

38 komentářů :

 1. -teda, vždycky když vidím fotku R. Iščenka, mám dojem, že to je Suchoš. (herec Michal Suchánek)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rozdíl podobný jako Váš nick s Pablem Nerudou.

   Smazat
  2. Iščenko je hezčí (mnohém hezčí). Ale mně se nevyrovná, za mlada mi říkali krasavec Charlie. Teď už jenom Charlie.

   Smazat
  3. Co je to za parchanta tento veletočář:

   Oleksandr Valentynovyč Turčynov (ukrajinsky Олександр Валентинович Турчинов; * 31. března 1964 v Dněpropetrovsku)!

   Mezi lety 1987 a 1990 vedl Turčynov agitační a propagační výbor Komunistického svazu mládeže (Komsomol KSM) v Dněpropetrovské oblasti; prvním tajemníkem tamního Komsomolu byl tehdy Serhij Tihipko.

   Tihipko i Turčynov se stali politickými poradci Leonida Kučmy, který v Dněpropetrovsku řídil továrnu na výrobu raket a dopravních prostředků. Poté, co byl Kučma v roce 1992 jmenován premiérem Ukrajiny, se celý jeho tým, včetně Turčynova, přesídlil do Kyjeva.

   V roce 1993 se stal oficiálním Kučmovým ekonomickým poradcem.

   V roce 1993 byl zvolen viceprezidentem Ukrajinského svazu průmyslníků a podnikatelů. V roce 1994 on a Pavlo Lazarenko založili politickou stranu Hromada.

   Oba pojily obchodní vazby (zlodějiny) s Julijí Tymošenkovou, která také pocházela z Dněpropetrovsku. Mezi lety 1994 a 1998 byl ředitelem Institutu ekonomických reforem a hlavou Ukrajinské národní akademie Laboratoře věd ve výzkumu šedé ekonomiky.

   V roce 1998 byl za stranu Hromada zvolen do ukrajinského parlamentu, ale již roku 1999 v souvislosti s Lazarenkoým skandálem (zlodějinou) stranu i parlamentní frakci opustil.

   S podporou Julije Tymošenkové byl ve volbách v letech 2002 a 2006 znovuzvolen za Blok Julije Tymošenkové.

   V únoru 2005 byl zvolen prvním civilním ředitelem Služby bezpečnosti Ukrajiny (KGB-SBU). V roce 2006 byl obviněn, že nechal zničit spisy na Semjona Mogileviče, který je považován za šéfa ruské mafie.

   Obvinění bylo po čtyřech měsících zamítnuto. Dokumenty odhalené WikiLeaks (J.A.) zmiňovaly, že Turčynov nechal zničit i spisy prokazující napojení Tymošenkové na Mogileviče!?!

   STARO-nová krev Majdanské Ukrajiny a Štětinův spřízněný vzor...!?!

   Sláva Ukrajině †††

   https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Oleksandr_Tur%C4%8Dynov#Politická_kariéra


   Ramón

   Smazat
  4. I inkludovaný Róm ví, že v češtině se po č píše zásadně měkké i. Dokonce i v tebou napsaném ukrajinském originále je po č měkké i. Jako správný idiot se musíš opičit po nevzdělaných novinářích, kteří všechno musejí mít přecezené přes angličtinu, která neumí některé hlásky napsat, musí je simulovat spřežkami. Čeština ty znaky má, tak je používej, ignorante!

   Smazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  6. Mě životní zkušenosti poučily v tom že většina krasavců jsou blbci.

   Smazat
  7. Bůvole, proč se tak bojíš uvést Ramóne u sebe raději neuvádíš NIC!? Dole je dán odkaz u 0:14, který je pro líné vagabundy jako jsi ty doslovně překopírován a uveden rovněž, předmětný zdroj Iveciene, který nechávám původní!

   Tento odkaz věnuji tobě lemro 0:20, přýýýště přidej něco k článku než začneš kňučet, jsem rád, že souhlasíš s přezdívkou Bůvol nebo Pabůvol?


   https://uloz.to/live/!HUBMxNudL/konecne-reseni-m-e-ajdanu-usa-exbolsevik-jara-stetina-ato-pravda-a-laska-bohuzel-nikdy-nezvitezi-nad-lzi-a-nenavisti-protoze-probudit-nenavist-pomoci-lzi-je-daleko-jednodussi-nez-objevit-pravdu-pomoci-lasky-havel-schwarzenberg-avi

   Zdraví Ramón

   Ps. Včera jsme se vrátili z Krkonoš (Harachov), nedoporučuji krkounům jako jsi ty, pěkné ale drahota nad drahotu. Ty by si provrtal na místě obě kolena, pokud bys platil se svého, tragédiante ...

   Smazat
  8. 0:20
   Je to na jiný článek, ale procházkou po Plzni (po chodbách nájemních domů) lze poangličtěním zmrzačená jména bijí do očí , lze najít i rozdíly. Bulhaři stejný problém vyřeší dříve, přejdou na diakritiku.
   V minulosti jsem obdivoval přepis jména agenta
   ,,Schtscharanski" v němčině. ( 7 úderů na jedno ruské písmeno). Ostatně, že angličtina je k ničemu, zjistil už před lety Cimrman.

   Smazat
 2. Bude na Ukrajině demokratický hladomor?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Břicho prázdné, zásobník plný.

   Smazat
  2. Pokud EU dodá UA dostatek neloupaných hrachu a fazolí, hladomor nejenže nebude, ale navíc bude na UA i zásoba bioplynu na celou zimu...

   Smazat
  3. Agrofert si tam může postavit prdoplynovou stanici.

   Smazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Že tě baví rejpat do honolula

   Smazat
  2. 23:07 Moóóc vtipné. Blb se nejspíš vrátil z kavárny, kde podobnými kousky bavil uvědomělé soudruhy demokraty. Prozradím ti tajemství: to, co považuješ za vtipnou kaši, jsou jen smradlavé odpadky, stále znovu recyklované.

   Smazat
  3. 1.05 Jajteles by řekl: Ale to je pravý marketing a busines... Stokrát prodat Gójim ten samý póvl, a ještě si říci o provizi... ale Jajteles nebyl šlemazl, jako je 23.07...

   Smazat
 4. Nafukovací či plastové? Na internetu se vysmáli ukrajinskému samohybnému dělu Bogdana
  https://cz.sputniknews.com/svet/201808117867212-ukrajina-armada-zbrane-internet/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ať UA příjme od Merkelové 1000000 inženýrů a doktorů z Afriky... a bude moci Bogdana chrlit v sériích s nejnovějšími domácími africkými technologiemi... i z nádherného ebenového dřeva a s pancířem z trní.

   Kozáci nikdy nebyli rasisty, ani náboženskými fanatiky. Stačilo, když každý kandidát na přijetí do chutoru odpřisáhl přestup na Pravoslaví, uvěřil v Ježíše Krista a políbil ikonu panny Marie. Pak ho pop pokřtil... na pokorného služebníka Páně...

   Smazat
  2. 1.04 Jooooo citace SPUTNIKU, vše křišťalově čistá lež.

   Smazat
  3. 14:54
   PRO TAKOVÝHO JAKO SEŠ TY NEBUDE NIKDY RÁNO MOUDŘEJŠÍ VEČERA!!!!!!!☺

   Smazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 6. Jo ty vzorky jsou směšné asi ti poslední odborníci stojí za nic.

  OdpovědětSmazat
 7. I tito ukrajinští turčinovové nám názorně ukazují, že autentický "svazák" (či "komsomolec") je spíš diagnózou než světonázorovým přesvědčením.
  Pro příklady není nutno chodit až tak daleko, měli jsme a i dnes máme těch svižných převlékačů polit. kabátů doma taky dost.

  OdpovědětSmazat
 8. Proč jsou tady pouze články, které ze sta procent neustále kritizují ČESKO,ZÁPAD,USA, proč nenapíšete jak USA uspěšně vyslala vesmírnou sondu k výzkumu SLUNCE. To se vám asi do krámu nehodí co.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. úspěšně na druhý pokus

   Smazat
  2. 10:37 Ano máte pravdu na druhý pokus, po řádné kontrole, ne jako Rus, který na vše kašle a následně mu to bouchne pod rukama.

   Smazat
  3. 9.46 a 10.49 Jako ty raketoplány? Já myslel, že oba, které spadly, byly americké...

   Proč by NR nesmyslně opakovala zprávu, kterou vychrlily bakaloviny i veřejnoprávní radio/Čt Prager - Jerevan, kupodivu, nezdeformovanou?
   Vy byste to samé četl třeba posté? I když, vy asi jo.

   Smazat
  4. 9:46 To píše mainsteam tak si běž tam milánku.

   Smazat
  5. Re (09:46):
   US sonda ke Slunci je jednou věcí (a také i chvalitebnou), druhou však je to, že tytéž USA ve své snaze dominovat světu (i Vesmíru) na Zemi cíleně rozpoutávají pravé peklo. Jen v posledních dekádách přišly v důsledku US zločinných agresí (cynicky halených do US "boje proti terorismu" a šíření atlantských "hodnot") o život statisíce či miliony lidí, desetimiliony pak o své domovy. Mezinár. právo je roztrháno na cucky, argumentem se opět stávají jen silové "přesvědčovací" prostředky - jaderné aj. zbraně či zbraňové systémy. To ani pro vás nevěstí světlé zítřky.
   A že proč zde na NR nezveřejnili zprávu o té sondě?
   Čtenáři to přece mohli nalézt jinde (mainstreamem šířených informací). A jistě uznáte, že pokud by dva novináři, publicisté či zpravodajové stále psali totéž, jeden z nich by se i vám po krátkém čase jevil zhola zbytečným ...

   Smazat
  6. 14:11 Prní odstaves ,velmi naivní a demagogicky text. Neustále dokola omílané bláboly-zločinných agresí,miliony životu,mezinárodní právo( co třeba Krym a mez. právo z ruské strany?) A co mrtví díky vývozu Ruského rudého moru. Ty vaše nepravdy si také mohu přečíst na sračkách typu, par listy zvědavec, sputnik atd.Výborně , tak že mainstram píše nejširší informace ,díky tak už vím co mám číst

   Smazat
  7. 11:37 Pane, jste opravdovej BLB. Při 137 startech raketoplánu spadly dva, pravda.Rus poslal pouze jednou raketoplán A TO BEZ POSÁDKY ,jak své technice nevěřil.Čtěte si dál tady ty prolhané sračky a utvrzujte se jaká že to je pravda.

   Smazat
  8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  9. 14:45 Mluvíte o demogagii a sám jí vzorně předvádíte. Buďte konkrétní a uveďte nějaké "nepravdy" z vámi uvedených "sraček". Ani CTHH na svých stránkách https://twitter.com/CTHH_MV nemá zveřejněnou jedinou konkrétní dezinformaci, za jejich vyhledávání je placeno.
   Jiný názor než máte vy, navíc podložený argumenty, není ani rudý, ani prokremelský, ani demagogický, natož dezinformační. Pokud ho nedokážete vyvrátit prokazatelnými fakty, tak jste tím fanatickým blbem vy. A protože to podvědomě víte, tak se snažíte dodat váhu svým vyjádřením ubohým hulvátstvím. Jste duševní mrzák, který se místo berlemi ohání nadávkami.

   Smazat
  10. 15:59 Ty deziformační bláboly nebudu rozebírat, to jsou pouze ubohé výkřiky nějakého magora, které tady čtu den co den neustále dokola. Piše výhradně proti USA ,takovejch sraček proti Rusku mohu napsat tuny,a obracet se na nějaké CTHH JE SMĚŠNÉ.

   Smazat
  11. 16:59 No tak, nebuďte lakomý a rozeberte alespoň jeden "ubohý výkřik nějakého magora", které sem kupodivu chodíte číst "den co den". Je vám směšné CTHH? Vždyť je to útvar Ministerstva vnitra, který byl vytvořen právě pro vyhledávání dezinformací. Jestli oni nic nenašli, tak je vaší občanskou povinností jim v tom hledání pomoci. Zvláště když zřejmě vy jediný přesně víte, co ty "dezinformační bláboly" jsou. Nebojte se ukázat na ně prstem. Třeba hned v tomto článku, který je od Rusa, takže musí být kremelskými dezinformacemi přímo prošpikován. Tak šup šup, nechte planých demagogických keců a otevřte nám zaslepencům oči.

   Smazat
  12. Omezený pitoma 16:59 nic ani napsat nemůže. Nejenže na NR nic o čem poštěkává, nenajde, ale jeho nenávist k demokracii, kterou Nová republika reprezentuje, mu zatemňuje zbytky jeho omezeného rozumu.

   Leo

   Smazat
  13. 12:03 Ubohej hlupáku, tak jsem se nezasmál už dlouho " demokracie kterou reprezentuje nov.rep." Tady kde mežou ,každý druhý příspěvek pokud nechválím Rusko, je opravdu zarážející psát něco o demokracii. Vy už postrádáte i ty zbytky rozumu HŇUPE

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.