Reklama

čtvrtek 16. srpna 2018

Hospodářská válka USA s Tureckem

Yekta Uzunoglu
16. 8. 2018
Již dva roky píšu, že USA je na rozcestí s NATO, partnerem Turecka.
Erdogan předvedl za posledních šest let čeho je schopna turko-islamistická mentalita, od sestřelení ruského letadla až po vydírání Evropy uprchlíky, jejichž příčinou je on sám díky jeho úmyslnému rozbíjení Sýrie. Dál i od osočování z nacismu kancléřky Merkelové, až po veřejný útok na Simona Perese ve švýcarském Davosu.


Dosud mu vše vycházelo… Když měl pocit, že si evropští politikové moc vyskakují, buď nechal uvěznit nějakého evropského novináře, nebo zmobilizoval svojí pátou kolonu v Evropě jako je třeba organizace "Osmanové v Německu", "Osmanové ve Francii" atd.

Vždy mu téměř všechno vycházelo a dostal se do psychického rozpoložení, že si může na Evropu, ale i na Ameriku, vše dovolit, za což může dosavadní postoj Evropy.

Evropským politickým činitelům je jedno, že v Turecku byli a stále jsou uvězněni jako rukojmí evropští novináři, duchovní, zaměstnanci amerického velvyslanectví, evropským činitelům je jedno, že Erdogan vydíral a vydírá celý kontinent a kdyby mohl, tak ho destabilizuje. O to se ostatně už pokoušel! Evropským politikům je jedno, že jsou v Turecku uvězněni nejvýznamnější novináři nejen z Turecka, evropským zvoleným představitelům je jedno, že Erdogan negoval veškeré demokratické zákony a že soudy pracují na jeho pokyn, je jim jedno, že statisíce úředníků bylo přes noc propuštěno z práce a že vězení jsou přeplněna nevinnými občany země ... Evropy jde jen a jen o jejich ekonomické zájmy a v tomto rozpoložení stojí dnes po boku Turecka proti USA, které konečně začaly účinně postupovat. Donald Trump uvalil sankci na dva Erdoganovy ministry, zakázal vývoz zbraní pro tureckou policii, odložil vývoz bojových letounů F 35, přestože je Turecko v konsorciu vyrábějící tyto letouny, zvýšil o 100 % dovozní daně na tureckou ocel a hliník a další sankce jsou na cestě!

Turecko odpovědělo tak, jak je už známé - masovou tiskovou kampaní, kde Erdoganovi nejbližší novináři vyzývají nejen turecký národ, ale celý islámský svět, ale i Čínu, Rusko atd. k boji proti USA!

Turecko nezapomnělo ihned zakázat dovoz iPhonů, tady se jedná o společnost Apple, jejíž rozpočet je vetší než státní rozpočet celého Turecka! Turecký soud chce podat, či už podal, žalobu na Google, zvýšil dovozní daně o 100% zatím na 22 komodit z USA a to u rýže začínaje, u automobilů konče...

Erdoganovi věrný tisk mluví o válce!

Turecká lira rapidně klesá a klesá, když se strmý pád zastaví, tak pro změnu ztrácí turecká burza tak jako nikdy předtím a tím klesají zisky evropských bank, které mají v Turecku cca. 160 miliard USD! Jde především o Španělsko, které má z toho půlku, to jest 80 miliard USD a Evropa se bojí, aby ekonomická krize Turecka neskočila na některé evropské země, třeba právě na Španělsko, nebo na Italii a nezpůsobila dominový efekt...

Proto se Evropa tak všemožně snaží pomoci Turecku a to i na úkor těch nezákladnějších lidských hodnot, které dělají z člověka člověkem.

Přestože viceprezident USA pan Pence dnes dost srozumitelně sdělil, aby Turecko netestovalo rozhodnost prezidenta Donalda Trumpa v této věci.

Je tristní být svědkem události, kde kontinent kolébky demokracie se chová jako sup.

18 komentářů :

 1. V jednom se autor článku, Yekta Uzunoglu, mýlí. Omyl je v tom, když píše, že Turecko, nebo Erdogan, sestřelil Ruské letadlo nad Sýrii. Skutečnost je taková, že sestřelení Ruského letadla nad Sýrii, bylo plně v režii USA. Bez souhlasu USA by vůbec nebylo možné, aby Americká stíhačka v Tureckých barvách vůbec z vlétla, natož aby provedla uvedený útok. Navíc Erdoganovi bylo okamžitě jasné, že celá akce, se sestřelením Ruského letadla, je namířena hlavně proti němu, tak aby ztratil ekonomického spojence, který je dodavatelem energetických surovin a turistika z Ruska také není nepodstatný příjem do rozpočtu. Proto po neúspěšném puči provedeném Amerikou a spojenci proti Erdoganovi, Erdogan udělal čistku ve státní správě a také pilota, který uvedenou akci provedl s celým personálem, který byl u toho, zlikvidoval. Také objednal rakety protiletecké obrany u Ruska, protože ví, že ty Americké, když je bude muset použít proti zemím NATO, až budou na Turecko shazovat mírové bomby, nebudou fungovat, ale ty Ruské budou fungovat spolehlivě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně,....s kurdem se nedá souhlasit,má zcela jiný pohled,který si není možno nechat vnutit,...my jsme proti Turecku jen muška a nemáme vůbec představu,tedy nemůžeme mít ani rozumný názor,podle toho ty naše šáše také západní berou,říkat ,že jsou to naši spojenci je poněkud směšné,zvláště dnes,kdy z nás udělali náčeňovou hadru,kdy nám nezbývá než se plazit za kouskem pohozeného žvance,no kavárno,teď mudruj a dávej hlavně mínus....vol.vé....

   Smazat
  2. Pan autor myslel tym kontinentom kolebky demokracie prave ten kontinent, ktory svetu predviedol najvacsiu a dodnes nepriznanu genocidu 100 milionov Indianov a ten kontinent, na ktorom zije narod, ktory sa nezastavi pred nicim, ani pred vyvrazdenim pôvodného obyvatelstva a ukradnutim celého kontinentu a od tej doby terorizuje cely svet?? Kontinent a stat, ktory z 300 rokov svojej existencie je 95% casu sustavne vo vojne a kazdy prezident v historii, vojnu viedol, okrem piatich rokov velkej hospodárskej krizy, ked sami zdochynali hladom?? Kontinemt, ktory nevahal ako jediny v historii zhodit dve atomove bomby na nevinnych civilistov a zavrazdit ich, aj ked to bolo v case vojny a vôbec to uz nebolo potrebne?? No v tomto pripade by som uz z principu nespominal slova koliska demokracie, lebo to by som skor nazval koliskou terorizmu a fasizmu. No a kam to speje vidíme dnes sami a coskoro zjavne pocitime aj na vlastnej kozi.

   Smazat
 2. Jana Kunšteková16. srpna 2018 16:26

  Svatá pravda, doktore...

  OdpovědětSmazat
 3. Jekto, nic nepochopils Kurde. Tady jde o přeformátovávání globální poliky a Erdogan má na vybranou s kým jít a s ne. On dobře ví že pokud se s SS zase dá dohromady tak ho zabijí, protože se jim nehodí do scema jejich vidění světa. Bylo , je a bude že účel světí prostředky...A nebreč furt

  OdpovědětSmazat
 4. 1) Já začnu obráceně, Erdogan pochopil, co je to za zvěř, ta EU a USA, tzv. Evropské hodnoty, zkrátka jen podraznici nejhrubšího zrna, konečně pochopil, co od těchto lidí z Evropy a USA může očekávat. Běda tomu, kdo uvěří Evropanovi.
  2) Kdo vyvolal válku v Sýrii? USA a NATO, to snad ani nejde popírat. Ano, Turecko se k tomu připojilo, ale Madam Merkelová prohlásila, pojd´te emigranti k nám, my to zvládneme. Jenže země jako Řecko a Bulharsko uzavřelo hranice a nechtěli ctěné hosty pustit do Německa. No, to se tedy Erdogan právem naštval, vy jste tu válku vyvolali, vy jste pozvali Syřany k sobě a ted´ je chcete nechat na mých bedrech? No a tak si řekl o prachy, jestli jste nepochopil, tak Merkelova svým pozváním nadělala řadu problémů ostatním zemím, a taktéž naší republice. Pozvala si hosty, a ty by pak ráda přistrčila ostatním na jejich náklady. To samé chtěla udělat s Tureckem, ted´ se snaží ty své hosty strčit i k nám. Sýrii rozesrali zejména EU + USA, tak proč by mělo Turecko nést náklady s tímto spojené?
  3) Merkelová + nacismus, přečetl jste si vůbec někdy, co tu Němci za války způsobili? Přečtěte si to někdy. Že Merkelová sympatizuje s nacismem, to si myslím také. Ti Němci, co s nacismem nesouhlasili, ti válku většinou nepřežili. Takže chtělo by se podívat více, co dělal od Merkelové táta za války. Nedávno zrovna Merkelová rozvířila hladinu v Čechám, kdy se zastala Suděťáků. No nebudu to dál rozvíjet.
  4) pokud už tu mluvíte o zavřeném zaměstnanci z americké ambasády v Ankaře, potom říkáte opět jen půlku, měl byste zmínit, že tento Turek měl k disposici americký kódovaný diplomatický telefon, aby ho nebylo možno odposlouchávat. Proč americké velvyslanectví přidělilo obyvateli cizí země tento americký speciální diplomatický telefon? Byl to zkrátka vyzvědač pro USA, a proto sedí právem a at´ sedí co nejdéle, kdo zradí vlastní zemi, zaslouží si smrt. Ten váš pastor, at´ sedí s ním, to byl stejný případ.
  5) Myslím si, že všichni, co sedí v Turecku, že sedí právem, drobným výjimkám se omlouvám.
  6) Ten primární problém pochází od toho, že Turecko se skutečně zastává Palestinců (na rozdíl od jejich arabských "bratří" Palestinců, jako je Jordánsko, SAR, SA atd. Trump je dnes židovská loutka, takže za tím monetárním útokem na Turecko stojí Židé, doufám, že jim dojde dech. Pokud mluvíte o vydírání, tak jste asi přehlédl článek u nás, že Merkelová zakázala Babišovi vládu s SPD.
  7) Povídá se, že to ruské letadlo sestřelil americký letec, že to Erdogan jen vzal na sebe místo USA. Těžko říci, v každém případě to byla provokace USA, stejně jako Uludere.
  Erdogan je člověk, kterého si vážím, postavil se žido-americké zpupnosti a aroganci. Kdybychom měli takového lídra, jako je Erdogan, poslal by Merkelovou někam. Ale bohužel.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takto by se měly odvíjet a navazovat komentáře, díky za preciznost.

   Smazat
 5. Pane Uzunoglu pro Vás je veškerá činnost SS demokratická a mírotvorná takže co činí dobře činí. Jste vzdělaný ale né moudrý a přesto že Kurdům fandím dělají tutéž chybu.

  OdpovědětSmazat
 6. možná by nám pan Uzunoglu mohl osvětlit, že když Rusové zahájili konečné řešení tzv. Syrské opozice a osvobodili 75 % obyvatelného území, přídali se tzv. kurdské milice na stranu amerických chlebodárců a tím si podřezali větev, na které sedí.
  Je to obdivuhodný způsob, jak spáchat národní sebevraždu. Vůbec se nedivím, že tyto kmeny a jim podobní zajordánští slované nemají vlast, žádné území ajsou milováni a hlazeni až do úplného vyhlazení v průběhu tisíců let na území jakéhokoliv státu!

  OdpovědětSmazat
 7. Absence demokracie je primární příčinou dehumanizace a devastace každé společnosti společnosti.
  Naprostá většina lidí neví, protože má vymyté mozky, co je skutečná demokracie a která svoboda je k demokratizaci potřebná. přirovnal bych to ke stavu ve středověku, kdy církev vymývala mozky svým ovečkám tvrzením, že je země placatá. Řešení je nasnadě - demokratizace. To by, ale museli lidé začít přemýšlet svými vlastními mozky a nevěřit blábolům o současné demokracii.
  Štefan

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Omlouvám se, ale dnes už opravdu nevím co je to ta demokracie.

   Smazat
 8. Turecká lira ani Ruský rubl není dnes na tom nejlépe. Ti dva ať se spojí a do roka po nich neštěkne ani pes.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nebol by som si tvojim tvrdenim taky isty, a uz vôbec by som nerobil predpovede o tom, co bude za rok. Hlavne nie pei 21 biliónovom dlhu USA a obdobnom v EU. EU je na bankrot a rozsypanie uz vyse 10 rokov, neverim, ze tento rok prezije, no a USA to co sledujes prave dnes je boj o hole prezitie. No a v tom boji o hole prezitie USA prave Cina a Rusi pochopili, ze prave TERAZ ALEBO NIKDY, a svojim zbrojenim a novými zbrojnými systémami Amerike pomozu dostat sa prave tam, kam oni dostali ZSSR. Len v pripade padu USA a EU to bude o dost bolestivejsi drzkopad. Kedze zapadny svet bol a je zvyknuty zit v plnom blahobyte, za ktory platil cely svet a Rusko bolo zvyknute na zle podmienky pocas svojej celej existencie, cize aj obdobie bankrotu ZSSR prezili relativne dobre a hlavne velmi rychlo sa vdaka Putinovi pozbierali. Ci to bude take jednoduche v USA, alebo EU, to si bobec niesom taky isty. V jednom si mozes byt isty, ze to budes moct hodnotit aj ty sam z vlastnych skusenosti.A uz sa to zavratnou rychlostou blizi, zacalo to na ostro prave v Turecku...KAzdy z nas zazije pad zapadu a USA, s tym si mozes byt naprosto isty..rovnako ako s tym, ze Rusko prezije.

   Smazat
  2. 11:18 Tak ty tvoje bláboly, zvláště ta poslední věta, nám už vykládala soudržka uča, no dobrejch 50 let nazpátek a ono nic!!! .Tak si nech ty své čobolské kydy na koledu. Mám vždy radost,. když někdo napíše takovej blábol. Je to takové strašení sněhulákem v těchto vedrech.

   Smazat
 9. "Vztahy mezi Ankarou a Washingtonem se dostávají do bodu bez návratu" -
  http://casopisargument.cz/2018/08/17/vztahy-mezi-ankarou-a-washingtonem-se-dostavaji-do-bodu-bez-navratu/

  OdpovědětSmazat
 10. 22:30
  Přesně. Každý kdo uvěří, že USA se při náklonu k nim stanou spojenci, si zaslouží poznat krutou pravdu. USA nemá spojence, USA má jen vlastní zájmy a k nim potřebuje právě tyto naivní vazaly. Plácat po ramenou a usmívat se bude s jakoukoliv vlastizrádnou špínou, jen když jim ta špína dopomůže k JEJICH zájmům...

  J.C.

  OdpovědětSmazat
 11. Pán Yekta Uzunoglu, veľmi si Vás vážim, aj kurdský, ťažko skúšaný národ (sú aj dobrí Kurdi, aj zlí, podobne ako Slováci, podobne ako Česi a iní). Píšete vždy veľmi kultivovane a rozumne. Samozrejme, svet nie je čierno-biely a vždy existuje aj iný pohľad na vec = veľmi inteligentný koment "Anonymní 18:56", s ktorým sa nedá nesúhlasiť. Objektívne: Turecko je hrozbou pre Európu už stáročia, s civilizáciou nemá nič spoločné (nie len genocída Arménov, ale aj genocída Bulharov, Grékov a momentálne genocída Kurdov), Erdogan je zákerný lotor, podporoval teroristov Islámskeho štátu, na druhej strane sa stavia proti zločinnosti Izraela. USA nie sú o nič menší zločinec = zločiny proti ľudskosti, vojnové zločiny, atď, atď. Svet nie je čierno-biely . . .

  OdpovědětSmazat
 12. https://aeronet.cz/news/tohle-je-valka-turecko-rozpoutalo-obchodni-konflikt-s-usa-erdogan-vyhnal-turky-do-ulic-a-ti-pali-americke-dolary-vice-nez-100-cla-na-americky-tabak-alkohol-automobily-a-na-rade-budou-i-telefony/

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.