Reklama

neděle 5. srpna 2018

Jak to tedy bylo s H-systémem? Otázka pro právníky

Jiří Jírovec
5. 8. 2018
Občan kupuje dům s pozemkem. Podepíše smlouvu s dodavatelem a složí požadovanou částku. Pak se stane, že dodavatel použije pozemky, které mu de facto nepatří, jako zástavu pro půjčku na podnikání, které může, ale nemusí souviset s původním závazkem dodat byty a pozemky. Peníze doputovaly kamsi do bezpečí a byl vyhlášen konkurs. A došlo k pozoruhodné věci: Pohledávky občana i banky byly hozeny na jednu hromadu, aby byly urovnány z toho, co se podaří sehnat jako konkursní podstata.


V tomto momentu se nabízejí následující otázky:

(1) Pokud měla být půjčka od banky použita pro financování H-Systému, byl vyžádán souhlas stávajících klientů, že budou muset půjčku jednou splatit?

(2) Pokud půjčka souvisela s jinou obchodní činností majitelů H-Systému, neměla banka odmítnout záruku pozemky, protože ty již byly smluvně vázány jinak?

(3) Pokud platí (2), nemělo být konkursní řízení proti dlužníkům banky vedeno nezávisle na H-Systému?

(4) Pokud platí (2) a (3), proč nebyly pozemky H-Systému jednoduše přepsány na klienty, kteří na ně měli smlouvy?

Odpověď na (4) je nejspíš taková, že nebyl zájem, aby ze hry vypadli spekulanti, jimž, jak prohlásil semátor Čunek, konkursní správce část pozemků levně prodal a noví vlastníci obratem prodali s obrovským ziskem.

Celá záležitost připomíná Pyšnou pronceznu: Královi rádcové přinášejí vybrané daně. Cestou nějaký ten váček se zlaťáky odkloní pro sebe a zbytek začnou dělit. "Na pana krále zbylo opravdu velmi málo", řeknou, "tak mu raději nedáme nic".

Se značnou pravděpodobností lze očekávat, že se takového pohádkového výsledku dočkají klienti H-Systému.

17 komentářů :

 1. Pane Jírovec podle toho co se píše oni vložily peníze na podnikatelský projekt který byl vytunelován. Výsledkem měly být domy které by z titulu vkladu potom by na ně byly převedeny. Byla to lumpárna od prvního písmene.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Byla to lumpárna jako polistopadové privatizace. KDO ODŠKODNÉ PODVEDENÝ A OKRADENÝ ČESKÝ NÁROD?

   Smazat
  2. K posouzení závazku H-Systému k těm občanům je potřeba mít k dispozici uzavřenou smlouvu.

   Smazat
  3. Oni vložilY :))). Proč sem debYle píšeš!?

   Smazat
 2. Není to podobné tomu, když Bakala dal jako jako zástavu 45 000 bytů, které mu nepatřily, a banka potom "hrála hru" jak že mu patřily? Nebyl jen bílým koněm této banky? Kdyby byl takovým miliardářem, jak se říká, proč by v porodnici, kde rodila ta jeho Miss, kradl dětské zásypy? A pokud vím, tak dosud nezaplatili za nadstandard. (Přítelkyně tam tehdy pracovala.)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:34- ty zásypy mohou být kleptomanií, jako u "Mirky" ale nadstandard je dokazatelný? Nabídněte Bakalově novinové konkurenci!

   Smazat
  2. Anonymní5. srpna 2018 21:34
   Klaus asi také neměl nouzi o tužky. To jsou takové shánčlivé typy a jejich řídící důstojníci, těchto vlastností využívají. P.K.

   Smazat
 3. Omlouvám se, klávesnice už má něco za sebou.

  OdpovědětSmazat
 4. Sledoval jsem to od začátku, i když ne nijak souvisle. Ale jedno si pamatuji. V ČT (to ještě byla jakž takž ke koukání) byl, když to prasklo, pozván tehdejší předseda podnikatelů ve stavebnictví, jakýsi pan Liška. A ten veřejně tvdil, že se takto staví všude, třeba v Německu. Tedy tak, že klient skládá zálohy (na začátku, pak za materiál, hrubou stavbu...) na účet stavitele a nakonec se vše zrechnuje. Ale to lhal a vědomě. Protože v Německu se stavělo (a asi i stále staví) tak, že opravdu skládáte zálohy. Ale tak, že je VINKULUJETE ve prospěch stavitele na SVÉM účtu u svojí banky. A teprve, až je dům zkolaudován a vámi převzat, banka poukáže částku na účet pana stavitele. Jinými slovy: dokud stavbu nepřevezmete, je dům pana stavitele a peníze vaše. Nemůže je použít na jiné účely. V případě, že od stavby jedna ze stran odstoupít, řeší se proplacení přiměřené částky a případná penále. Klient není od toho, aby úvěroval stavitele a nesl všechna jeho rizika. Natož aby se vydával všanc kriminální činnosti. Ale to jsme v Čechách.

  OdpovědětSmazat
 5. Čtěte pozorně. Článek je ukázkou elementární logiky a právního povědomí. Čtěte pozorně a hlavně si pamatujte postup. Takhle se musí myslet. Pan Jírovec opět na excelent!

  OdpovědětSmazat
 6. 6:09
  Ano tak by se mělo myslet a postupovat . To by ale Česko muselo fungovat jako právní stát a ne jako bordel .

  OdpovědětSmazat
 7. Věcné, logické, přesné. Praxe popřevratového uplatnění práva se ovšem opírá o takové bankovní zhůvěřilosti jako bankou i klienten očekávané "nesplatitelné" podnikatelské úvěry následně umořené Konsolidační agenturou atd. atp.

  OdpovědětSmazat
 8. 12.53 K problematice bank jako věřitele v konkurzu je potřeba uvést, že všichni jsme si rovni, ale banky jsou si rovnější.
  Pohledávky bank mají v konkurzu první pařadí při uspokojení pohledávek, ostatní věřitelé musejí počkat co na ně zbyde.
  Ale správce konkurzu H-Systému Monsport hlásá něco o tom, že má morální povinnost dbát o rovné vypořádání všech věřitelů a věřejnost mu k tomu přitakává. No, a upozorní někdo na to že je to debil?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neměl se diskriminačními ustanoveními konkursního zákona zabývat už dávno Ústavní soud, který neustále dbá na rovné postavení všech subjektů před zákonem? Nejpřednostní právo pro uspokojení daňových a poplatkových nedoplatků má stát a to se dá zdůvodnit, ale z jakého důvodu mají také přednostní právo na úhradu úvěrů banky před ostatními věřiteli, podniky a občany? Dokázal by to Ústavní soud nějak zdůvodnit?

   Smazat
 9. Je něco shnilého ve státě ... Dánském. ...

  OdpovědětSmazat
 10. jo miliardy tam byli ale kam zmizeli tak to nevi ani soudruh ježišek možna že něco vědi ve vatikanu a něco modrooranžove straky se starymi bolševiky opiraje se o černoprdelni kler ale to je pořad jen možna duležite je že vovčani ani nemekli naopak byli radosti bez sebe a někteři skakali jak pominuti aněkteři nastupovali do ruznych letadel kter nikam neletalyi jen se vybyralo vstupne a sodruzi prasedidenti kroutili hlavou jak je toto možne že prach jsou fuč a někteři řikali že republiku vovinuli černe mraky a ti měli pravdu když kradla cirkev svata za jasotu klerofašistu modrych a oranžovych strak a zase vovčani jasali radosti bez sebe že byli tak dokonale vovexslovani že to žadnej soud neuznal

  OdpovědětSmazat
 11. "Otázka pro právníky" -
  https://video.aktualne.cz/dvtv/zive-co-probiral-prezident-zeman-se-soudci-ktere-si-pozval-k/r~8a4330ce94b911e89e91ac1f6b220ee8/

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.