Reklama

neděle 19. srpna 2018

Jaroslav Bašta: Kvazi – zpráva o extremismu

Jaroslav Bašta
19. 8. 2018 PrvníZprávy
Se zájmem jsem si přečetl Souhrnnou situační zprávu Bezpečnostního odboru Ministerstva vnitra České republiky za 2.čtvrtletí roku 2018 o Projevech extremismu a předsudečné nenávisti, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.


Zaujala mě tím, že její autoři celkem bez okolků naznačují, jakým způsobem se u nás (v nechtěně komické repríze) po padesáti letech zase bude zavádět cenzura. Chlapci a děvčata z vnitra spolu s některými evropsky hodnotnými „neziskovými organizacemi“ si totiž vymysleli, jak se definitivně vypořádat s alternativními a nezávislými zdroji názorů a informací.

Našli pro ně nové jméno: kvazi – mediální projekty. Název podprahově evokuje, že vůbec nejde o subjekty, které naplňují základní atribut demokracie, tedy svobodu slova, pluralitu názorů a myšlenek. Nový terminus technicus naznačuje, že nejde o svobodná média, ale o nepřátelské projekty nejspíše ruského či čínského původu, které se pouze takto tváří. Důkazy pro to, že je tomu tak, najdeme v jejich obsahu – kritizují migraci, Evropskou unii (třeba kvůli Obecnému nařízení o ochraně osobních údajů), případně napadení číšníka nizozemskými turisty.

Proto ve shrnutí jsou tyto „kvazi – mediální projekty“ označeny za „nejprogresivnější a nejaktivnější prvek na české extrémistické scéně“. Ve zprávě je jim věnována (dle rozsahu textu) největší pozornost. Nápadné ovšem je, že autoři žádné konkrétní organizace nejmenují. Jen dodávají, že zmíněné texty jsou multiplikovány nově vznikajícími skupinami na Facebooku. Ty jsou mimochodem také označeny za součást spiknutí...Je nám tak jemně naznačeno, že číst bude stejný hřích jako psát.

Nepochybuji o tom, že v další fázi se objeví soupis těchto kvazi-mediálních projektů a jen čirou náhodou se bude shodovat se seznamem dezinformačních a prokremelských webů vypracovaným před pár lety neziskovou organizací Evropské hodnoty. A každý, kdo se bude ohánět svobodou slova, právem na informace či svobodou názorů bude označen za extrémistu. Dokonce toho nejnebezpečnějšího, protože nejprogresivnějšího a nejaktivnějšího.

Nemyslím si, že se v tomto případě jedná o duševní úlet autorů zprávy z Bezpečnostního odboru Ministerstva vnitra způsobený extrémními vedry, jak se domnívají někteří optimisté. Spíše se přikláním k názoru, že jde o závažné systémové pochybení vyplývající ze spolupráce (či spíše mesaliance) silového rezortu s neziskovou organizací financovanou převážně z externích zdrojů.

Naše dějiny v posledních více než sto letech oplývaly přehršlí příkladů, jak zhoubná pro naší svobodu byla úzká kooperace ideologických fanatiků různého zbarvení s represivním aparátem (nejen) ministerstva vnitra. Většinou to začínalo podobně jako dnes, nenápadnou změnou terminologie, třeba z rádia udělaly štvavou vysílačku. Dnes stačí nazvat internetové noviny kvazi-mediálním projektem, a již není třeba se ohlížet na svobodu slova. Totalita miluje jednoduchá řešení.

Související:

18 komentářů :

 1. Samotný výraz "kvazi-mediální" vede k zajímavé otázce:
  Co (už) jsou média a co média (ještě) nejsou.

  Nepřikláním se ovšem k interpretaci Jaroslava Bašty:
  - Za prvé - "terminus technicus" je označením termínů, které jsou uznávány jako platné. To ale jistě není tento případ.
  - Za druhé: výraz nemá sloužit rozlišení médií "nesvobodných" od "svobodných", ale "správně" informujících a ostatních.
  - Za třetí: označit to za "systémové selhání" znamená převzít klausovsko-kalouskovský žargón, jehož podstatou je vnutit veřejnosti své monopolní představy o to, co je a není "systémové", "standardní" a pod. To znamená, že takové označení se trochu míjí s povahou mocenské manipulace, které má zpráva vnitra sloužit.

  Veřejnost samozřejmě nemá možnost se s anonymními autory zprávy osobně setkat a tuto otázku prodiskutovat. Koneckonců adresátem této zprávy není veřejnost, ale - kdo vlastně?

  OdpovědětSmazat
 2. Tak pane Bašto kdo s nima nesouhlasí je Putinův agent, xenofob, nácek. A sami jsou fašouni kteří blábolej něco o demokracii.

  OdpovědětSmazat
 3. Kdo o tom jak budeme zbaveni svobody slova

  námí zvolenými Šmejdy z vnitráků ČSSD a dalšimi křiváky kromě vás pane Bašta něco napiše?
  Nezkusená divenka Společnost voličů bude jednoduše přibita vnitráky a dalšimi vlastizrádci z vlády ČR za jazyk na stůl,jsou ji 30 LET svázány ruce za zády absenci Zákona o referendu a bude BRZY po arabsku zezadu znásilnována bezmocně dále jako tomu bylo doposud.
  Odváži se postavit noví šartisti 77 šartu v opačném gardu,aby se ten nebožtik Havel přestal obracet v hrobš jako větrák?

  OdpovědětSmazat
 4. Bojujme jejich zbraněmi. Vezměme si jejich vynálezy, jejich kvazi fígle. Používejme běžně v hovoru kvazi česká televize, kvazi média, kvazi politici, kvazi demokracie. Jejich zbraně vydrží stejně krátce jako svého času modifikované takzvaně, takzvaní. Ať na nás vymysí jakékoliv zbraně, ať je vymyslí, ať je zaplatí, vezměte si je a používejte. Kde pak bude jejich cíl, když všechny cíle budou stejné? VAL

  OdpovědětSmazat
 5. Ten mumlavý hňup Bašta jen potvrdil to o čem ta zpráva píše, co jsou tyto fakenewsové žumpy zač a o co jim jde. Hned ve druhé větě tento podvodník lže, že se u nás má prej zavádět cenzura, že to tam jasně naznačováno.
  Teď jsem tu zprávu četl a nic takového tam ani náznakem není, lháři jeden, placený kdo ví kým.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pitomo hrubijánská 13:19, když neumíš myslet, raději ani nepiš a když píšeš, tak jen na hajzlíku do lejna a ne na veřejnosti na internetu.

   Bašta jasně definuje počátky nové totality, ke které kráčíme mílovými kroky. Kdo to nevnímá, nemá mozek ani srdce.

   Leo

   Smazat
 6. 13:19
  SLÁVA,HAVLONEGRAMOT UMÍ OMALOVÁVAT!☺

  OdpovědětSmazat
 7. Ano, po okupaci v roce 68 sledujeme spoustu keců o sovětském násilí, ale nějak se tam vytrácí reakce našich současných spojenců na tuto agresi ! Vypadá to na propagandu - takhle dopadnete, když budete jen uvažovat o nějakým socializmu, nebo 3.cestě! Svědčí o tom reakce OSN a dalších organizací. Vypadá to, jako předem domluvený komplot, stejně jako ''Mnichov''. Jaké záruky máme, že NATO se nezachová jako ''velmoci'' v Mnichově ?

  OdpovědětSmazat
 8. Což tak používat pro současný režim označení kvazidemokracie? Pan Bašta má na mysli u štvavých vysílaček Svobodnou Evropu. Je sedmdesátník a mohl by objektivně posoudit, jak se skutečnost v minulosti shodovala s tím, co jsme po převratu dostali. Alternativní weby takovou špínu neprodukují.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Alternativní weby vznikly, aby tu špínu lží, manipulací a překrucování čistily. OPstatně, stejknou službu veřejnosti dělají alternativní weby i v EU a USA.
   MM

   Smazat
 9. Bez rozmyslu jste, milý pane Bašto udělili různým sebeproklamovaným menšinám chráněný status.
  To umožnilo jejich průnik (protože u nich se kariéry staví na základě menšinářství, ne loyality k státu) do mocenských špiček.

  Pak musíme přijímat pokyny z chorošistického ÚV LBGTP, klanět se orientálním šejkrům, nechávat aktiva ČNB spravovat Black Rocku...

  Média vždycky slouží tomu, kdo má (ne vždy na povrchu zjevnou) moc a (ne vždycky jeho vlastní) prachy.
  Když uvážíme, že v moderní společnosti mimo pluťáka nikdo nežije za své, nepracuje na sebe (minimálně na banku a pojezné státních peněžních toků) a nemá jasně formulované své hodnoty (o kterých by bylo možno nahlas mluvit), musíme spoléhat, že ti, kdo jsou na žebříčku moci níže, budou dřív nebo později nuceni jít skrze strop, aby vyrovnali deficit.
  Moci a peněz.

  Tak, přinejmenším,nás učili dynamiku tzv. demokratické společnosti.
  To ještě byla Ucha, ale ne totální dohled.
  Dynamika se mění.

  OdpovědětSmazat
 10. Ve Vizovicích přišlo na Nohavicův koncert 20 tisíc diváků. Toho disidentského vola a emigranta Hutku tolik lidí poslouchat nikdy nebude.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proto je Hutka vzteky bez sebe a kope, žárlí, pomlouvá, sprosťačí ... je mi toho vola líto, ale zasloužil by 'pár na holou'.

   Smazat
  2. Jarek je náš a Hutka je jejich

   Smazat
 11. Tak vidíte a zase budeme mít zglajchšaltovaný tisk, rozhlas, televizi. Jsem zvědav, zda si aktéři vezmou mustr z doby protektorátu Böhmen und Mähren, či z doby socíku. Ale aby snad nevznikla představa, že je to pro kapitalismus novinka! Ono když vlastníte media, tak už jsou vlastně zglajchšaltovaná a medializátoři představují jen píšíci či mluvící šašky. Ale vlastně co vám - nám - mně - nevyhovuje? Myslím, že se má národ na co těšit, protože šašci a navíc blbí, to v tom našem kapitalistickém smutku není k zahození - aspoň jako psychoterapie pro ty, co jsou z naší doby "na budku".

  OdpovědětSmazat
 12. Proč se naše demokkracie nevzteká, když Merkel postaví do haptáku Babiše s tím, že s Okamurou do vlády tedy NE!

  OdpovědětSmazat
 13. Sám Bašta ať vyhledá psychologa.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.