Reklama

pátek 17. srpna 2018

Kdo je mluvčím, svědomím národa a elitou

Havel moc bezmocných obálky
Mirko Raduševič
Dobu rozkladu feudalismu, nástup kapitalismu, osvícenecké reformy Josefa II. (zrušení nevolnictví a toleranční patent 1781) – to vše máme spojené s tím, čemu říkáme národní obrození.Podíváme-li se do učebnic, zjistíme, jaký je důraz kladen na fakt, že národní obrození zejména souvisí se snahou dokázat, že česká kultura se vyrovná ostatní evropské kultuře. Do čela se staví badatelé, ale především spisovatelé. Kdo si nevzpomene na Erbena, Čelakovského, Němcovou, Kollára, Kraméria, Tyla (ten dokonce velel lidu na barikádách v r.1848) a další neméně významné postavy české literatury. Dochází až k tomu, že například slovy historika Štaifa „Havlíček byl dlouhá léta uctíván též jako moderní český národní mučedník.“ Spisovatelé hráli v emancipačním úsilí mobilizační roli spojenou s politickými cíli. Paralelu spisovatelé – politika můžeme hledat rovněž u jižních Slovanů. Navíc jak Štaif připomíná dobové heslo znělo: „Není svobody bez národnosti" (viz ). Zejména na obrazu básníka Havlíčka můžeme prezentovat tehdejšího liberála bojujícího s dobovým establishment proti nepřátelům české národní věci. To je Karel Havlíček Borovský, ovšem jsou zde další, na jejichž smýšlení, názorech, postojích se utvářela česká kulturní elita jako alternativní sociální a kulturní faktor vůči elitám tradičním či již etablovaným.

Toto byla součást vyrovnávání se s imperiální nadvládou, což můžeme sledovat v té době i v jiných částech Evropy a všichni vycházejí z toho, že národ je národem, pokud jeho příslušníci mluví společným jazykem. Vzniká kult národní literatury a národních básníků – tvůrci národního literárního jazyka (Puškin, Ševčenko, Mickiewicz, Botev, Petöfi, Prešern, Njegoš…). Všichni tito spisovatelé jsou svým národem oslavováni a vynášení do nebes. Spisovatel má prestiž a stává se duší – svědomím národa.


Období socialismu


O shora uvedené víme a dobře to známe ze školní výuky. Ovšem známe a uvědomujeme si stejné pokračování tohoto modelu?

Zřejmě nikoli, ale tento model pokračuje za doby jednak okupace v druhé světové válce a také v dobách minulého režimu. To známe nikoli ze škol ale z vlastní životní praxe. Že by se toto ve školách již začalo vyučovat?

Ideologové a strana opět nejen u nás potřebovala spisovatele jako mluvčí a nositele socialistických myšlenek. Pro tehdejší stranické ideology bylo jednoduché navázat na obrození a jen začít podporovat již poněkud staromódní myšlenky. Na jedné straně se ve školách předčítaly a učily výklady národních spisovatelů a myšlenky internacionalismus se přenechaly na současných tvůrcích, kteří byli státem podporovaní, dotovaní až po luxus na zámku v Dobříši. S čím ale stát nepočítal, že s idealizací svých mluvčích a podporou masové literatury bude mít spisovatel obrovskou moc, a to spisovatel jakýkoli i ten, který není režimem uznáván. Undergroundová literatura se dokonce stala ještě významnější.

Nastává paradoxní situace, že sice Západ je mnohem dále v technologiích, ale kam se hrabe tamější lid ve znalostech literatury a umění na lid socialistický. Tehdejší ideologií podporovaná literatura a umění vůbec, včetně čtvrtečních front na knižní novinky, přináší vzdělanost.

Do roku 1990 je spisovatel stále ještě u nás legendou a mluvčím. Pamatujeme na to, že navíc underground se stal svědomím národa. Je to působení, které Václav Havel nazval „moc bezmocných“. Pochopitelně, že tomu napomáhal finančně i Západ podporou literatury z východní Evropy. Tehdy skutečně spisovatel měl moc, a dokonce i ten, který psal jen do šuplíku.


Kdo je dnes elita a mluvčí


Pád Železné opony celou situaci naprosto změnil, a to nejen v tom, že Západ přestal mít zájem o východoevropské spisovatele. Přestal je překládat, vydávat a podporovat. Začínáme se u nás setkávat s tím, že klesá zájem o literaturu a umění. Lidé se u nás začínají stále více podobat lidem na Západě, a to se všemi s novými zvyky a starostmi. Stačí se podívat na počty výtisků knih. Proti deseti a někdy statisícovým nákladům jsou dnes spisovatelé rádi, když jejich kniha vyjde v nákladu dvou nebo tří tisíc. Digitální technologie dnes umožní vydat knížku co nejlevněji i jen v desítkovém nákladu, což mnozí autoři vítají. Netřeba mluvit o tom, které knihy dnes dosahují desetitisícové náklady. Jsou i statisícové – kuchařky.

Spisovatelé stejně jako na Západě se stávají se vším všudy jen další profesní skupinou. Kde je důvod, aby byli nadále mluvčími nebo dokonce svědomím národa s prioritou před jinými profesemi? Spisovatel ztrácí svoji dřívější moc. Zatímco dříve byl spisovatel bezmocný a měl moc, nyní ji ztratil a zůstala jen bezmocnost. Může nám to být líto, ale tak dnes tento stav věci a problému stojí. Priorita je dnes propůjčena jiným skupinám, u kterých to vyplývá z povahy prospěšnosti nebo charakteru jejich práce. Míra prospěšnosti je dána hodnotovým žebříčkem dané společnosti. Mluvíme-li o demokracii, prioritu mají ti, kteří byli demokraticky volení a nikoli ti, kteří se sami prohlašují za mluvčí nebo elitu. Elitním se lze stát, ale jen ve své profesi.Související:

29 komentářů :

 1. Elita se dnes pozná podle výše konta. Všechno ostatní jsou překážky v cestě za vyšími zisky. Jediná jiskřička naděje je že vyhraje uskupení které prosadí zákon o referendu a pak se dá něco řešit v prospěch většiny. Jestli nás do té doby migranti nesežerou.

  OdpovědětSmazat
 2. Trochu plytké zdá se mi. Co vydat "kuchařku sto zaručeně českých politiků"! Moravané, Slezané jistě vydají své kuchaře také. V současné době rozvratů a dezinformací, je základní otázka "kdo je kdo" veledůležitá a kope-li dotyčný za levici či pravici podružná!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. PS. Kdo se pokusí o společnou kuchařku?

   Smazat
  2. 21:29

   Máte pravdu, on je totiž důležité, kope-li dotyčný motykou nebo bagrem.

   Vaše schopnost vyšperkovat hlouposti, které Vás ustavičně napadají, ještě hloupejšími dovětky, je prostě ohromující. Dovolil bych si to nazvat "uměním prohlubovat plytkost".

   Mimochodem, tu "společnou kuchařku", po které voláte, už dávno napsal Josef Čapek. Jmenuje se "Jak si pejsek s kočičkou dělali k svátku dort".

   Smazat
  3. 21:44-Vás se dotklo, že byste v ní nebyl uveden? Tak napište seznam vhodných k zvolení z vlastních lidí.

   Smazat
  4. Tady se autor zase ohani skolama a vzdelanim...A Havlicek, co se vam nerekne byl osamely a ceske ustrasene mestanstvo se mu vyhnulo kde to bylo mozne a jen obyc lide kupovali jeho noviny a meli ho radi a davali to najevo...
   Ve Westminsterske Veledemokraci se poradali vznesene debaty , ale kdyz hladove dite si vzalo kurku chleba byo zle, velmi zle do roku 1834 vzneseny Lordi a kralove, kralovny deti popravovali..Z toho se mi dela dodnes spatne ,velmi spatne.. Potom uz deti zavirali s dospelymi do tech hroznych vezni...Taky je vystvavali
   do Australie treba !!
   Ale co cert nechtel tito Undesirables , tihle nejhorsi vytvorili v Australii daleko nejlepsi a v mezich moznosti spravedlivou SPOLECNOST ,daleko , daleko lepsi nez britove kdy,a proto musela zasahnot CIA v 1972 a znicit spravedlivy system a udelat z Australie kolonii a vybudovat vojenske zakladny a umistit vojska ....
   Potom, kdyz si britova nahrabali penize z kolonii zacali delat Prumyslovou revoluci. A tak zjistili ze delnici a I MALE DETI BYLI DELNIKY , NA OVLADANI, slozitejsich stroju a pristroju potrebuji, nutne neco vzdelani...Ne nebylo to kvuli jejch modrym cim a humanismu !! Bohaci to vyzadovali a nutne potrebovali..
   Potom kriceli a moc jaci jsou humanisti a lidumilove... kriceli a dodnes jeci o svobode ,ale beda, kdyz je nekdo vezme vazne ...

   Smazat
 3. Ono se není čemu divit knihy jsou drahé a mladé zajímá počítač a mobil.

  OdpovědětSmazat
 4. ...mluvčím národa jsou bezdomovci a svobodné matky,
  svědomím národa jsou kulturní a rodové tradice jenž absentují u mládeže
  a elitou tohoto národa je loupež a lež
  --------------p.s.
  prozatím,
  národní obrození jest na obzoru*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jeden muj pritel mel buldoga a ten byl cvicenej a kdyz se mu reklo Bolsevik , pes zacal radit, vrcel stekal, kousal do vseho /, aby ukazal jak nema taky rad bolsevika, buldoci maji taky smysl pro humor a delal to pro zabavu aby se lidi smali/,a to same dnes muzeme videt s Feministkama , minus smysl pro humor.
   Vycvicej se a pak se jim ukaze a rekne , Nepritel trhej a vrhaji se zurive, neurvale a poslusne a ukaznene s prislusnou hysterii, na rozkaz jejich nadrizenych...
   Ale beda , kdyz nemaji Pana , tak sou ustraseny , zmateny a z dalky neco pokvikujou jako ovce a to je vse...

   Smazat
 5. Nijak z článku nevyplynulo, kdo je tedy mluvčím, svědomím a skutečnou elitou národa. Odpovím si sám:

  mluvčí národa - to jsou zkorumpovaná media
  svědomí národa - jsou samotní lidé a obyvatelé a není nikdo kdo ho v současnosti vyjadřoval
  skutečná elita národa - není skoro žádná, protože to vyžaduje nejenom profesní kvality, ale především vysokou morálku

  Skutečný umělec, který by mohl vyjadřovat svědomí národa by měl žít v bídě a odříkání. Tvorba musí vycházet zevnitř duše a ne, aby se duše přizpůsobovala módě a vládnoucí oligarchii.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Váš čas 23:23 je symbolický, dávám Vám za pravdu. Snad ale nebudeme čekat tak dlouho, až z bezdomovců a svobodných matek vyrostou umělci a posléze mluvčí, jak uvádí 22:19. Tak zle to s námi ještě není!

   Smazat
  2. 23:23

   Bída, odříkání, duše ... to běžte vyprávět Davidovi Černému nebo hercům z televizních seriálů - schválně co Vám na to řeknou!

   Smazat
  3. Nejspíše je bude zajímat, kdo je bude platit. Za mne říkám sponzoři a platící diváci, ne stát, ten má jiné úkoly! I Národní divadla, jakož různé církve mají mít jen oddělenou část z daní volenou občany-příznivci.

   Smazat
 6. do role mluvčích Českého národa se staví jako apoštolové na orloji příslušníci chazarské smečky. Pod zástěrkou boje za "národů, kopou jen za svojí náboženskou obec a vesele hanobí Český národ.

  O charakteru a původu přispěvatelů svědčí skutečnost, že ani jeden neuvádí slovní spojení ČESKÝ NÁROD!
  Okupace Čech a zotročování Českého národa vrcholí. Co čeká úhlavní nepřátele je evidentní. Ale asi si to nejsou schopni uvědomit.
  Neúčast mladé generace na tzv. národním programu a malé národní cítění je dáno instinkty, které mladým jednoznačně říkají, že "elity" a hlavouni zločinného vládnoucího spolku nejsou ani elitami a už vůbec né ČECHY.

  OdpovědětSmazat
 7. "Elita" národa - Ztroskotanci a samozvanci...

  OdpovědětSmazat
 8. Pokud pomineme režimní propagandu a na ní navázanou pseudoelitu, z čehož má člověk s IQ nad 90 srandu, pak se dá současnost označit za bezideologickou.
  Souvisí to s naším postavením neokolonie, kde je vše co nepřispívá k maximální produktivitě mluvících nástrojů na překážku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vlastně by se dalo říct, že jedinou ideologií dneška je ekonomická produktivita.

   Smazat
  2. 9:45

   Ano. A proto také prakticky všichni klasičtí liberálové byli obhájci novodobého otroctví. To totiž bylo nesmírně produktivní, především pokud šlo o produkci zisku.
   A ne náhodou to byly země, kde proběhly první tři liberální revoluce, které otrokářství nejbezohledněji provozovaly: Nizozemí, Anglie a USA. A těmi, koho "civilizovali" pak byli černoši, Irové a američtí Indiáni.

   Takže ono se toho zas tak moc nezměnilo, když dnes (především) Američané vyvážejí civilizaci a demokracii kam se člověk podívá... Neoliberalismus je především důsledným rozvinutím liberalismu.

   Smazat
  3. nebo chazaři

   Smazat
  4. Ano ekonomická produktivita ve stylu H-SYSTEM, OKD, Lajoš Baci,...

   Smazat
 9. Optimismus.
  Na druhé straně se nyní nově píše, že mladí začali víc číst. Zájem o knihy vzrostl.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jen jestli je nepoužívají jako dekoraci do bytu? co by asi mohli číst, když icikové poslali do stoupy celé knihovny klasiků a vydávají brak, ze kterého se chce člověku .lejt. Ti přepisovači všeho jsou právě to lejno na tváři národa. Ale to nic, kdo zná dějiny, ten ví, že pokud vytvoříte vakuum ze lží v historii národa, tak nová generace, až pozná ten podvod ze lž, vymaže z historie právě ty přepisovače českých dějin.

   Smazat
 10. Mluvčím demokratické společnosti je přece Bára Štěpánová, popř. Hrzánová, osobnostmi a elitou Kalousek, Rejžek, Putna, Hutka, Klus, Schwarzenberg, Černý... a tím opravdovým svědomím národa, kam to až dopracovat se svým charakterem je lidem zvolený EU poslanec Štětina. Kdo tomu nevěří ať tam běží!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vážený, podle Vašeho seznamu plyne z Vašich slov, že jste rasista a my žijeme tři desetiletí v okupaci národními hosty.

   Smazat
 11. Je-li spisovatel koncentrátorem vlastních postřehů a pocitů vtělených do koneckonců smyšleného díla, proč číst jeho pokřivenou pseudorealitu vtěsnanou do zkratkovitého díla? Proč si nevšímat světa pozorně, či pozorněji a hmatatelněji z pozice člověka tvořícího skutečný svět vlastníma rukama a vlastní hlavou? Namísto pohledu spisovatelského nezůčastněného diváka pokřiveného nereálným idealismem, neposkvrněného mozoly všedních dnů, nebýt svým vlastním spisovatelem, vlastním vykladačem přítomné reality?

  OdpovědětSmazat
 12. Pane Bašto, dik za inspiraci, už chystám kuchařku, mezi oblíbeným recepty budou určitě patřit :
  - ztracená vejce ala Sobotka
  - kuře ala bažant dle Bělobrádka
  - krvavý biftek ala Tomio
  - strouhaná mrkvička ala Kalousek
  - Stroganov dle Babiše
  - bramborový guláš Filipova specialita
  - kuba od Bartoše
  - starostovy sejkory

  OdpovědětSmazat
 13. Oprava dík panu Raduševičovi.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.