Reklama

úterý 14. srpna 2018

Kdo velí americkému diplomatickému Titaniku?

Václav Umlauf
14.8.2018   E-republika
Putin na základě nedávného rozhovoru s Trumpem v Helsinkách poslal americké vládě diplomatický návrh na nové kolo odzbrojovacích jednání. Jenže US administrativě nevelí prezident, ale vojenské koncerny, které mají jiné plány a vedou studenou válku.

Začněme fakty. Americká strana zveřejnila tajné memorandum, které Putin poslal Trumpovi na základě jejich setkání v Helsinkách. Proč je Američané zveřejnili?

Rusové nyní nemají problém ohledně závodů ve zbrojení. Postupně zavádějí do výzbroje nové strategické zbraně, které jim zajišťují ve druhém kole potenciální 3. světové války drtivou (a celosvětově ničivou) převahu v případě útoku USA a NATO. Viz článek Hrozivé mlčení západních prodejných médií na Putinův projev v ruské Dumě. Nyní se podívejte na oficiálně zveřejněné výdaje na zbrojení podle uznávaného Stockholm International Peace Research Institute za rok 2017/18.Spojené státy stále zbrojí mírovým systémem - vydávají 35 % všech světových výdajů na obranu. Militaristické Rusko má desetkrát menší podíl. Takže je jasné, kdo a jak se potřebuje zbavit starých zbraní v lokálních válkách a kdo potřebuje giganticky zbrojit, aby udržel kontrolu nad vojenským rozpočtem v oficiální výši 716 miliard dolarů. Připomeňme, že smlouva o omezení a kontrole jaderných zbraní START I byla ratifikována za vlády válečného jestřába George W. Bushe (1991) a začala platit v roce 1994. Ale pak hybris světového četníka kterým se po pádu Sojuzu staly Spojené státy, už žádnou smlouvu nechtěla. Další US jestřáb vyznamenaný Nobelovou cenou míru, Barrack Hussein Obama, odmítl podepsat druhou smlouvu START II, která měla začít platit v roce 2011.

Putin na základě nedávného rozhovoru s Trumpem v Helsinkách poslal americké vládě diplomatický návrh na nové kolo odzbrojovacích jednání. Rusové sice mají odstrašovací potenciál na 10 let v cajku, ale plošně zbrojit nechtějí, protože na to nemají. Viz jejich současné výdaje 4 % celkového HDP země. A Trump už na to taky nemá se zbídačelou USA, slábnoucím dolarem, astronomickými dluhy a rozpadající se infrastrukturou země. Takže je důvod, aby byli oba velcí náčelníci zase jednou skutečnými mírotvorci.

Jenže US administrativě nevelí prezident, ale vojenské koncerny, které mají jiné plány a vedou studenou válku. Časopis Politico zveřejnil důležité části neveřejného memoranda, které Trump dostal od Putina. Je jasné, že v současné antiruské hysterii dané v USA měl tento leak jako klíčový cíl znemožnit jakékoliv mírové rozhovory na úrovni obou vlád. A to se celkem dobře podařilo. Rusové potvrdili, že existuje něco jako dokument Dialogue on the Issue of Arms Control a že jej dostala americká vláda. Lavrov se zásadně podivil, kdo vlastně řídí americkou diplomacii. Trump a jeho lidé to asi nejsou, protože ti na zveřejnění podobných dokumentů rozhodně nemají zájem. Trump na diplomacii kašle, pokud jde o politické a ekonomické vazaly jako EU, nebo slabé státy jako severní Korea. Ale to není případ vztahů s Ruskem, kde se snaží všemi silami zachovat základní dekorum a kde chce v každém případě nechat běžet diplomatický dialog.

Lavrov si postěžoval na americké mravy a řekl, že nelze jednat s partnerem, který všechno napráská novinám. Trump musel jednat, aby nevypadal jako úplný pitomec. Takže skutečně mírotvorný a velmi známý republikánský senátor Rand Paul sebral Trumpův dopis a šel ho osobně doručit Putinovi do Moskvy. Tento podivný způsob US diplomacie ukazuje, kam se tito hoši dostali. V každém případě se asi rozhovory znovu pohnou kupředu. Lavrov i Putin dobře vědí, že skutečným pánem v Bílém domě není Trump. Mezitím jede dál senátní mašinerie a tři republikáni (včetně známého mírotvorce jménem John McCain) a tři demokraté připravují další kolo sankcí proti Rusku.

Jenže do těchto sankcí se už nikdo moc nehrne. Příkladem byly sankce proti Děripaskovi a společnosti Rusal vyhlášené 6. dubna letošního roku. Americký Treasury Department jejich platnost znova potichu odložil, protože světové ceny hliníku by asi způsobily bolení hlavy nejen Američanům. Takže do nového kola sankcí se už jednomu procentu amerických korporací nechce. A jak je známo, tyto korporace řídí americkou politiku, Kongres, Senát i Bílý dům.

Dokonce i EU vedená oficiálním alkoholikem a banksterem se krapet pochlapila a přestala tlačit na Německo v případě plynovodu Nord Stream II. A stejné vedení rozpadající se EU-party v Bruselu hrdinně prohlašuje, že EU společnosti mohou dál obchodovat s Íránem nehledě na sankce vyhlášené nyní USA. Jistěže to může vedení EU prohlašovat, protože bruselští úředníci nemají obchodní smlouvy se společnostmi v USA a nemají svá obchodní aktiva v amerických bankách. Bruselské byrokraty platíme z našich daní. Jak je vidět, svět už je jednoduchý jen pro česká mainstreamová média a veřejnoprávní TV na Kavčích horách, kterou bohužel platím i já.
6 komentářů :

 1. Zisk je mantra kapitalismu, na které tento zrůdný systém stojí. Když tedy usilují Americké zbrojařské firmy o zisk, musí pro jeho získání, vytvořit podmínky. Bez válek by nebylo zapotřebí vyrábět zbraně. Čím víc válek, tím víc zbraní a tím větší zisk. USA zbrojí ve výší 770 miliard dolarů ročně a každý další rok se tato částka navyšuje. Vytvořením kosmických vojenských sil, dojde k dalšímu navýšení astronomického zbrojního rozpočtu. Na všech kontinentech Američani vedou války a tam, kde války nejsou, tam se vytváří podmínky, pro jejich vznik. Dovozem milionů nepřizpůsobivých Afrických, muslimských Arabů se v Evropě, během několika let vytvoří totožné podmínky, které vedly k vražedné válce v Sýrii. Američani toto vše provádí tak, že všechny války jim financujeme a to tak, že všichni obyvatelé ostatních států na světě se na tom podílejí a to díky dolaru, jako převodové páce, díky kterému Američani získávají peníze na vedení těchto nekonečných válek s miliony mrtvými. Zastaví to vůbec někdo? Naivní Gorbačov si myslel, že když Američanům ustoupí a vyklidí střední Evropu, rozpustí Varšavskou smlouvu, tak Američani dodrží slib, který mu dali, že NATO se nebude rozšiřovat a na světě zavládne mír a klid. Co z těchto slibů zůstalo a v jakém je dnes Svět pod vedením supervelmoci USA? Je to horší, než to bylo do roku 1989. Heslo, kterému jsme se všichni smáli: "Buduj socialismus, posílíš mír", dnes nám může připomenout, že v té době, jsme nebyli v tak velkém ohrožení, jako jsme dnes, kdy jsme přijali vše co chtěl západ pod hesly, demokracie, svobody, lidských práv, které při pohledu na miliony Afrických Arabů, kteří se valí do Evropy, kteří už rozložili Švédsko, Francii, Velkou Británii, Španělsko a vlna se pořád posouvá a je otázka času, kdy nám začnou muslimové podřezávat krky u nás tady doma v Čechách. Tak jak, bylo bezpečněji za socialismu, nebo je perspektiva bezpečnosti v současné době lepší?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přiteli,to je popis situace kterou návštěvnici alternativyznaji.
   Co tak dát na konec vašeho popisu třeba jen trochu reálnou možnost jak to všechno řešit.
   Na přiklad :občané popadnou brzy tu prokletou politickou třidu Šmejdů do zubů a stisknou.
   Ted je třeba jen málo.
   Hledat sily,které jim vysvětli jak se to dá udělat v praxi A NE ŽE NE ANO!.

   Smazat
 2. Problémem EAS jsou lidé kteří chtějí stále jen nové hovna jak ti degeneráci v SS za každou cenu. Toto je také důvod mnoha ztroskotanců v exekuci. Stát má vytvářet zákony které brání zvrhlé exekuční mafii v takových možnostech. Přece není demokracií prodávat i kreténům zbraně a tím navyšovat HDP a zbrojařům zisky. Demokracie jsou práva a povinnosti se kterými souhlasí většina občanů státu.

  OdpovědětSmazat
 3. V Portugalsku jsem byla, je pravda, že v létě tam vystoupí teploty i nad 40°C, ale moře, tedy Atlantik je studený a co se týče zdravotní pěče a all inclusiv, všechno si musíte zaplatit. Bojím se, že moje oblíbené státy Španělsko a Portugalsko budou za chvíli k nepoznání, vzhledem k politice svých vlád. Jenom doufám, že naše vláda
  dodrží, co slíbila, i když tady čtu, že v Praze,v Brně a dalších městech není radno vycházet večer ven. Evropa ztratila pud sebezáchovy a řítí se tryskem do záhuby. Místo toho, aby se starala o své nemocné, důchodce, lidi bez domova, tak si vozí lidi, které nikdo nenaučil a nenaučí pracovat. Netuším, v čem spočívá to obohacení a také mi hlava nebere, jak může ještě někdo se zdravým rozumem souhlasit s přijímáním migrantů.

  OdpovědětSmazat
 4. Bohužel Trump by chtěl splnit co sliboval před volbami ale skutečný vládci tahají za šňůrky.

  OdpovědětSmazat
 5. 14.srpna 20,07 Často to tady píši i pod jinak zaměřené články protože je to podle mě to nejdůležitější: V podstatě jde o to snížit humálně stav obyvatel Evropy. Migranti vyselektují bělochy a a pak na svojí lenost a nakaženost sami pojdou. Na světě po robotizaci stačí čtvrtina obyvatel.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.