Reklama

středa 22. srpna 2018

Klimatologové zjistili, proč se deště a vedra staly „nekonečnými"

- kou -
22.8.2018   nature.com PrvníZprávy
Deště a vedra mají v posledních letech neobvykle dlouhé epizody v důsledku drastických změn v pohybu větrů celé Ameriky, Evropy a Asie, spojených s oteplováním Arktidy.
Klimatologové to uvedli v časopise Nature Communications.

„Celá planeta pokryta obřími vzdušnými proudy, které nazýváme „planetární vlny“. „Naše pozorování ukazují, že emise skleníkových plynů začaly mít vliv na jejich činnost, omezení jejich šíření a pohybu. Pokud tyto vlny zpomalí, ve skutečnosti „zmrazí“ počasí, a v důsledku mění deště na povodně, dobré počasí na vlny veder a sucha, a silné požáry,“ sdělil Hans Schnellnhuber z Ústavu klimatického výzkumu v Postupimi (Německo).

Za jeden z důsledků globálního oteplování se považují takzvané „extrémní jevy počasí“ - periody nadměrného tepla v zimě a chladu v létě, vlny veder, týdenní těžké deště, sucha a další jevy spojené se „špatným“ počasím. Například povodeň v roce 2012 v okolí Krymu a letní vedra v Rusku v roce 2010, jsou dnes považován za jeden z nejvýraznějších příkladů takových jevů.

Četnost takových událostí se v budoucnu jen zvýší při dalším vývoji globálního oteplování, a budou pokrývat všechna velká teritoria. To povede, jak ukazují výpočty západních klimatických vědců k dramatickému nárůstu úmrtnosti - každý „extra“ extra stupeň vedra v létě zvýší počet mrtvých o 5%.

Jak Shnellnguber poznamenal, mnozí lidé si začali v posledních několika letech všímat, že se počasí v letních měsících nemění tak rychle, jak tomu bylo v minulosti - horké dny se mění na týdny veder a deště někdy trvají i několik dní. To způsobuje požáry, záplavy a jiné katastrofy, což má za následek obrovské hospodářské škody a životy stovek lidí.

Němečtí klimatologové se zabývali toto problematikou a snažili se přijít na kořeny takových anomálií na základě studia dat shromážděných pozemními meteorologickými stanicemi a satelity. Po analýze dat je výzkumníci porovnali je s počítačovými předpověďmi klimatických modelů v naději, že naleznou podstatu těchto podivných „zamrznutí“ počasí.

Jak se ukázalo, téměř všechny tyto události byly vytvořeny tím, že v posledních letech se arktické teploty zvýšily výrazně více, než v jiných oblastech Země. V důsledku tohoto rozdíly v teplotě mezi polární oblast, mírnými zeměpisnými šířkami a tropy výrazně snížily, a dramaticky změnily povahu pohybu větru v horních vrstvách atmosféry.

V minulosti, jak vědci vysvětlují, takzvané „planetární vlny“, nebo „jet-streamy“ nerušeně cestovaly v zemské atmosféře, pohybující se od západu k východu a rovnoměrné distribuovaly teplo v těchto zeměpisných šířkách.

Globální oteplování je oslabilo a učinilo je méně stabilní. To nejen změnilo to, kde protékají „vzdušné řeky“, a jak rychle se pohybují, ale také vytvořilo speciální „stojaté vlny“ uvnitř, kde po dlouhou dobu nemění podmínky.

Při výskytu takových oblastí, podle výpočtů klimatologů, se „zmrazí“ počasí v jejich blízkosti, a nemění, dokud tento jev stojatých vln nezmizí. Takové jevy, podle klimatologů, přinesly nedávné požáry ve Spojených státech a v Kanadě, záplavy ve Velké Británii a v dalších evropských zemích, stejně jako řadu dalších povětrnostních anomálie.Související:

50 komentářů :

 1. Hmmm... zní to pravděpodobně.... škoda, že nejsem odborník... škoda, že tomu dokonale nerozumím.

  OdpovědětSmazat
 2. http://prekladyodlesa.sk/zlodeji-dazda

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. presne tak to je, zlodeji dažda fungujú pomocou chemtrails a haarpu a tie kecy kadejakých vedcov sú iba ojeby na ovce. ten kto nie je lenivý ten si nájde pravdu na nete

   Smazat
  2. Zid vie zid pomoze

   Smazat
 3. Asi se nedá popřít, že na změny klimatu nese vinu i člověk. Jenom se asi nikdy nedozvíme, jak velký díl neseme.
  Klima se měnilo v průběhu historie země již mnohokrát. V polárních oblastech byly tropy i bez lidského přičinění. Spíš, než marnit čas a finance na snižování skleníkových plynů by jsme se měli připravovat na předpokládané změny. Nikdy nedokážeme omezit tvorbu emisí natolik, aby se počasí vrátilo do normálu. Natož je zastavit úplně. Na planetě je sedm miliard lidí a rychle přibývají další. To je mimochodem problém číslo jedna. Bez traktorů a strojů na jejich výrobu nikdy nedokážeme tyto davy nakrmit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díl lidí je 0,0000000001% dílu přirozenosti. Od pradávna se na ZEMI STŘÍDAJÍ OBDOBÍ TEPLÁ A SUCHÁ A OBDOBÍ MOKRÁ A STUDENÁ. My máme objektivní měření od konce Malé doby ledové, když teplota stoupá... až zase začne klesat... A človíčci to neovlivní... jenom pár tisíc parazitů s člověčí podobou si z toho udělalo parádní chucpe busines a odůvodnění proč mají človíčci těžce pracující strpět své ožebračování těmi parazity. Ať chcípnou (ti parazité)!

   Smazat
  2. Pane Hričáku, při vší úctě k vám. Vina člověka je uvedena v prvním komentu na váš příspěvek. Jen dodám že "přesnost" je tak +- do pěti procent. Objektivnost zmiňovaného měřemí u anonyma 16.25 je třeba brát s velkou rezervou. Nu a to hlavní: kdo dokáže říci, jak by mělo vypadat "normální počasí"? My to asi nebudeme, vždyť jsme tu jen sto tisíc let. Jestli více a nebo méně, na tom už tak dalece nesejde

   Smazat
  3. Přesně tak 16:25; a k tomu je třeba ještě přidat stále se zvětšující energetický výkon našeho Slunce, které to nakonec tady důkladně vydesinfikuje....
   Místo zbrojení a zabíjení by bylo vhodné myslet na stěhování do relativního bezpečí vzdálenější oblasti.

   Smazat
  4. 16:25 Trochu zapomínáte na to, že uhlík, který se ukládal do uhlovodíků po milióny let, je teď v relativně kraťoučkém období uvolňován do atmotsféry v podobě oxidů. Není to žádné zanedbatelné množství. Když spálíte kilo uhlí, tak skoro všechno kromě popela se promění na zhruba kilo oxidu uhličitého. Ve větší elektrárně shoří až 1000 TUN uhlí ZA HODINU. A uhlovodíků se DENNĚ spálí milióny tun. Uhlík z ovzduší odbourávají jen rostliny. A těch je pořád méně. Nejen na souši, ale i v ocenánech.

   Smazat
  5. Tak si to spočítejte, základní školu jste dokončil, snad ne?
   Mě osobně vychází 0,02% vliv člověka na energetickou bilanci Země. Vycházím ze světové spotřeby energie 500 exa J/ rok.


   Smazat
  6. tak moc velkou vinu...http://www.geoengineeringwatch.org

   Smazat
  7. 19:37 Jenže problém s počasím není (zatím) vyvolán rozhozením energetické bilance Země. To jste jen, navzdory vaší jistě dokončené základní škole, nepochopil informace vědců v článku. Jde o to, že emise skleníkových plynů (oxidů uhlíku) narušují přirozené vzdušné proudění.

   Smazat
  8. Tak tedy jinak. Můžeme se v současnosti obejít bez spalování uhlovodíků, aniž by to vyvolalo hladomor biblických rozměrů? A nyní nemám na mysli výrobu zbytečných krámů, ale výrobu základních potravin a strojů na jejich výrobu. Nemůžeme. Byznys výroby "zelené" energie je skutečně účelová zástěrka pro pohádkové zbohatnutí hrstky vyvolených. Nikoliv skutečný počin ke zlepšení ekologie, potažmo světového klimatu.
   My dnes nevíme, kam až klimatické změny postoupí. A protože by mělo platit: "Doufej v lepší, počítej s horším", měli by jsme učinit několik zásadních kroků. V první řadě zastavit nekontrolovanou reprodukci v zemích třetího světa. Každý nový člověk potřebuje jíst, nemluvě o jeho touze se obklopit spoustou, k životu nepotřebných krámů.
   Za druhé. Začít budovat vodní nádrže. Klimatologové se shodují vcelku v tom, že srážek výrazně neubylo. Jenom se změnila jejich struktura a přísun. Dlouhá období bez deště bývají vystřídána prudkými přívaly, které bez užitku odtékají, často působíc obrovské škody na životech a majetku. To, co spadne by tu mělo co nejdéle a nejvíc zůstat.
   Za třetí, měli by jsme intenzivně pracovat na zdokonalení odsolovacích zařízeních. Řada dnes vysychajících území leží na pobřeží moří a oceánů. Přesto trpí nedostatkem vody.
   Za čtvrté. Asi by stálo za úvahu změnit hospodářské plodiny. Vybrat ty, které budou lépe snášet výkyvy teplot i vláhy.
   Pokud budeme plýtvat penězi, ale hlavně časem na nesmyslnou redukci produkce skleníkových plynů, bude nám za několik málo let obojí scházet s vyrovnáním se s důsledky klimatických změn.

   Smazat
  9. 23:02
   Skutečně, bláboly tzv. "vědců" jsem opravdu nepochopil.
   Na rozdíl od těch blbů vím o změnách v celé sluneční soustavě, které korespondují s přechodem Slunce do jiné zóny vyzařování z centra Galaxie. Možno s trochou snahy dohledat změny, které se dějí na ostatních planetách, ale pochybuji že to uděláte.
   Abych to ukončil, názory těch oficiálních blbů co veřejně produkují své názory v povolených mezích (alias tzv. odborníků, nebo tzv. vědců) jsou pouze pro hlupáky, co si nejsou schopni nic ověřit.
   Jak dlouho ještě budou hlupáci omílat CO2? Tak si o tom sakra něco zjistěte. Ale pro vás stačí uvést "odborník" a vypíná se vám mozek.
   Odkazy dávat nebudu, kdo má zájem bez problémů si najde dost informací a ještě proto sebe něco udělá.

   Smazat
  10. 5:41 Pane Hričáku, vaše návrhy jsou taktickým řešením, ale ne strategickým, řešícím problém trvale. Všechno co navhujete vyžaduje další spoustu energie, získávané většinou spalováním uhlovodíků. A od získávání energeie je třeba začít, tam leží jádro problému.
   Proč jsou uhlovodíky tak oblíbené? Protože to je skvělá "konzerva", ve které je nastřádaná sluneční energie za dlouhé období. Dnes dokážeme změnit sluneční energii přeměnit různými způsoby na elektrickou, ale zatím jí nedokážeme ve větším množství vhodně uskladnit. Jenom v přečerpávacích vodních elektrárnách, nebo elektrolýzou vyrábit vodík. Řešením by byly velkokapacitní akumulátory, ke kterým je díky nanotechnologiím otevřená cesta. Při možnosti efetivně "nabouchat elektřinu do plechovic", jak by řekli Moraváci, by se lidstvo zbavilo všech starostí s energetickou bilancí Země i s nadměrnou produkcí CO2. Stačí "maličkost": věnovat alespoň část výdajů na zbrojení na vývoj "elektrokonzervárenství" a nedovolit zbrojařům, uhlobaronům a naftovým magnátům tuto činnost sabotovat.
   Ještě poznamenám, že jaderná energetika není trvalým řešením. Odstraní sice exhalace, ale narušuje energetickou rovnováhu Země, stejně jako uhlovodíky. Přidává do ekosféry energii, která na ní nedopadla ze Slunce. Je třeba si uvědomit, že každá energie nakonec skončí jako tepelná. A Země dokáže do vesmíru vyzářit jen tolik tepelné energie, kolik na ní dopadá ze Slunce. Tak se to nastavovalo po miliardy let, proto je jakžtakž stabilní. Jako celek nechladne ani se nepřehřívá.

   Smazat
  11. 15,18
   Píšete o tom, co by, kdyby. Znovu říkám, jaká je situace a jaké jsou současné možnosti. Pokud odstavíme traktory a zapřáhneme voly, 3/4 lidí pomřou hlady. I když máme volů na rozdávání.
   Netvrdím, že nemáme pracovat na technologiích, které se obejdou bez uhlovodíků. Ale tvrdím, že musíme jednat hned. A ne až pokročí věda a technologie.

   Smazat
  12. 16:41 Vy ani já nejsme ti, kdo můžou "jednat hned". Jen uvažujeme, co "by, kdyby". Jaký by měl být strategický směr, kam napřít úsilí. Nejspíš je to houby platné, ale jak vidíte z jiných příspěvků, leckdo se spokojí s různými těšítky. Jako člověk, který padá z mrakodrapu a pořád si říká: "Zatím je to dobré, ještě zbývá spousta pater".

   Smazat
  13. 16:41 Ještě k vašemu příměru s voly. Nic takového jsem ani nenaznačil. Moje vize je elektrotraktory s akumulátory o váze a energetické kapacitě srovnatelné, jako má nádrž nafty. To znamená několik desítek až stovek kWh. To není žádné scifi, blíží se tomu např.česká firma HE3DA: https://www.he3da.cz/

   Smazat
  14. 17,18
   Točíme se stále dokola. Spalování uhlovodíků neprobíhá jenom ve spalovacích motorech. Těžko představit, jak by jsme tavili třeba železo v množství, které potřebujeme, byť jenom na výrobu těch nejnutnějších strojů a nástrojů, bez spalování uhlí, nebo koksu.
   Krok číslo jedna je zastavit populační explozi v přelidněných oblastech. Pokud toho dosáhli zaostalí Číňané, neměl by to být problém pro vyspělý západ.
   Souběžně s tím začít budovat efektivní systém hospodaření vodou. Je zřejmé, že závlaha bude podmínkou úspěšného zemědělství v řadě oblastí, které to doposud nepotřebovaly. Nás nevyjímaje. Proto musíme zadržet maximum vody, která tam naprší.
   Do přelidněných oblastí neposílat miliony tun potravin, ale odsolovací a závlahové technologie. Musíme donutit přelidněné země k tomu, aby si potraviny k vlastní obživě pěstovaly samy. Teprve až se bude ten který člověk muset rozdělit o kus chleba, který si nejdřív musel v potu tváře sám vydobýt ze země, se svojí rodinou, začne přemýšlet, jak ta rodina bude početná. Dokud se budou do Afriky, ale i jinam, posílat lodě nacpané masem a obilím, nikdo si s početností lámat hlavu nebude.
   U nás přestat dotovat Babiše a ostatní zlatokopy v zelené energetice a začít dotovat stavby vodních nádrží. Upravit k tomu i legislativu. Dnes je totiž naprosto jedno, zda stavíte kaluž o výměře 10 arů, nebo rybník o 10 ha. Přitom bylo spočítáno, že rybniční síť v povodí Vltavy zachytila v roce 2002 několikanásobně více vody, než celá vltavská kaskáda.
   Ale to jenom na okraj.

   Smazat
  15. 5:54 Ano, točíme se pořád dokola, protože základem všech těch opatření jsou zdroje energie. Jenom v hutnictví kromě energie potřebujete uhlík kvůli chemické reakci.
   Pro závlahy, odsolování, pěstování rostlin, zpracování, doprava potravin a jejich vaření, to všechno vyžaduje energii. Lidská a zvířecí síla dávno nestačí. Přeměnit sluneční energii na elektrickou lze ekologicky různými způsoby. A jsme opět u jádra pudla - jak ji "zhustit" a skladovat pro použí ve chvíli, kdy jí potřebujeme.
   Zadržování vody je zase jen o skladování do doby, než jí potřebujeme. Naprosto s vámi souhlasím, ale možnosti naší země nejsou neomezené. Stavba přečerpávacích elektráren je také dobrým způsobem "konzervace" elektřiny i zadržování vody, ale kolik vhodných míst v naší krajině najdete? Nemáme Alpy, jako třeba Švýcaři. Když se se seznámil s jejich systémem zadržování vody z ledovců a množstvím přečerpávacích elektráren, tak jsem dospěl k názoru se kterým mí švýcarští přátelé celkem souhlasili, že Alpy jsou jen hezkou dekorací nad obrovským energetickým komplexem.
   Švýcarsko má 60% elekrické energie z vodních elektráren, 40% z atomek. Atomkám "dělá dobře", když jedou pořád na stejný výkon. Přebytky v sedlech odběru "skladují" právě v přečerpávacích vodních elektrárnách, pro které naopak není problém rychle dodávat špičky odběru. Uhelné elektrárny nemají žádné. Skladovat případnou produkci ze solárních elektráren také pro ně není problém. Ovšem možnosti další výstaby "skladů" jsou i tam už vyčerpány. Ale je to ukázka, že takové "skladování" elektrické energie řeší mnoho problémů. Samozřejmě jen pro případy, kdy můžete mít ke spotřebičům vedení. Mobilní spotřebiče potřebují akumulátory. A už jsme zase obloukem u toho, o čem mluvím od začátku.

   Smazat
 4. TO JSOU ZASE PINDY Z HAVLOMINDY!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Za teplo může homosexualita.

   Smazat
  2. 16:50 Můžu potvrdit. Během Prague Pride byl v Praze neskutečný hic.

   Smazat
  3. A spousta natrzenych prdeli ,zasivani u chirurgu, byly navaly. At zije USA zaruka to buzerantu

   Smazat
 5. 16:50
  OPĚT GENITALNÍ MYŠLENKA ALA KUBÍK JANDA!!!!!!☺

  OdpovědětSmazat
 6. Právě Kubíka Jandovic bychom měli utratit, aby k dalšímu oteplování už nedocházelo.

  OdpovědětSmazat
 7. 17:02
  CHUDÁK POSPÍŠIL,NA NĚJ MÁŠ TAKY PIFKU?☺

  OdpovědětSmazat
 8. Ja nevim jak kdo,ale ja pocituji, ze slunce je ostrejsi. O ozonove dire se mlci. O tryskovych proudech je to zname. Nakolik je narusuje kosmicka a letecka doprava? Nekde staci motyli kridla a je pruser. Myslim si, ze s pocasim si nekdo seredne hraje. A obcas vypocty nesednou s realitou.

  OdpovědětSmazat
 9. Nemusím být klimatolog, ani nemusím provádět nesmyslné drahé a zdlouhavé průzkumy k jednomu zcela jednoduchému zjištění. Stačí zvednout oči k obloze. Tak chvíli počítejme kolik letadel se vyskytuje na obloze. Kolikrát je jich za deset minut tolik, co dřîv za půl dne. Dokud se tento fakt bude ignorovat a hledat fiktivní problém jinde, tak s počasím to bude stále extrémnější.
  Honza.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. stačí se podívat na:
   https://www.flightradar24.com/48.65,18.09/8
   a hned uvidíš, kolik je v tuto dobu letadel v tomto momentě ve vzduchu!

   Smazat
 10. Když jsem viděl kolik je na západ od nás nainstalovaných větráků, vysokých přes 100 metrů, s výkonem 6 MW..... ta energie přeci musí někde chybět! Myslím si, že tohle může mít vliv na proudění vzduchu, tedy i na změnu podnebí v Evropě. Jen nevěřím, že by nám nemčouři a holanďanů platili za prázdná koryta řek a vyschlé rybníky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Motto: Co dělá větříček, když nefouká? (A co propast, když nezeje?) [Lidový humor]

   A teď vážně. V nedávné době byla na téma Vliv větrných elektráren na klima zveřejněna studie, která tuto teorii potvrzuje. (Zdroj jsem si bohužel nepoznamenal, ale je dohledatelný, referát byl publikován i na CZ/SK webech.)
   Myšlenka je jednoduchá a vychází ze zákona zachování energie.
   Část kinetické energie větru je předána vrtulím a následně postupně transformována až na energii elektrickou (+ ztráty ve formě tepla mechanickým třením, elektromagnetickou indukcí v generátoru etc.). „Energeticky ochuzený“ vítr má pak jiné charakteristiky: lokální turbulence (za vrtulemi), „dofoukne méně daleko“ a protože s sebou nese i vodní páry, může dojít k jejich kondenzaci jinde (zpravidla blíže). Studie vyvrátila i myšlenku, že k takovým jevům by docházelo jen u souvislého hustého pásu větrných elektráren. Výslovně podotýkám, že výše uvedené je velice zjednodušené (snažil jsem se, aby nedošlo k věcným zkreslením).
   Zajímavá je námitka, že stejný efekt přece způsobují i ryze přírodní objekty jako vyvýšeniny, osamělé stromy atd. Ano, mají… a také jsou všeobecně známy dopady např. vykácení lesa na místní mikroklima.
   Energie odebraná větru větrnou elektrárnou samozřejmě představuje nepatrný zlomek energie větru. Doslova zanedbatelný – ale působí dlouhodobě, jako ta častá kapka, která kámen proráží.

   Willy

   Smazat
 11. Letošní léto od Dubna je katastrofa doufám že to příští rok nebude to samé.

  OdpovědětSmazat
 12. Píše tam něškdo nahoře, že oteplování je zapříčiněno spalováním fosilních paliv. Prý je to kec, tak jsem to slyšel. Prý oteplování je způsobeno trajektorii Země kolem Slunce - Země je blízko Slunce, její dráha není přesně hruhová. Od roku 2030 jsem slyšel někteří předvídají dobu ledovou. Zamrzne Baltické moře a do Švedska se bude jezdit na saních, to již tu bylo několik století zpět. Teorie o spalování fosilních paliv je prý vymyslem bankéřů City of London Coproration, každý stát v EU platí daň do této korporace za ono spalování, Polsko prýz 20 miliard ted nevím zlotých nebo dolarů. Kolik naše republika, to jsem neslyšel. Jinak Pšonci nejsou všichni hloupí, doporučuji muže s velkým rozhledem doktora medicíny, může v létech, šedesátnika - Jaskowskeho. Hovoří mimo jiné o škodlivosti a zbytečnosti očkování - u nás o tom hovoří např. MUDr. Ekelová. Doktor Jaskowský má ale širší záběr, hovoří o lecčems, o dějinách, chemtrailsech, toxické zubní pastě s fluorem - fluor je nejtoxičtější prvek po rtuti neurotoxin, výroba fluorových zubních past začala potom co při výrobě atomových pum byly haldy soli tohoto prvku, podnikaví kapitalisté vyrobili teorii o nutnosti fluoru pro zdravou zubní sklovinu a začali prodavat fluor z hald, odpad při výroě atomových pum ovcím. Ovce uvěřily, že kupují zdravou věc. Ovce rovněž věří v učinnost opalovacích krémů /já ne - mě to nikdy nepomohlo, když jsem byl u moře/. Opalovací krémy obsahují všechny kancerogeny, podobně jako krémy na plet - viz kůže Brigite Bardotte, např. formaldehyd, což je konservující prostředek pro uchování mrtvol. Dostali jsme se daleko od CO2. Chtěl jsem ještě dopsat - mám vysokoškolské vzdělání. Ne že bych se tím chtěl chlubit. Pro mně má člověk význam, když dobře plní společenskou funkci, kterou zastává, ať je "jenom" zedník. Jen jsem chtěl dopsat, že tomu, co jsem napsal, všemu věřím. Nedávejte své děti očkovat. Do 3 let se vyvijí tzv. hematoencefalická bariéra a d proto do tohoto věku do mozku dítěte z krve pronikají veškere jedy z vakcin, např. hliník, jehož je v každé vakcině několik desítek krát více než přípustná norma. Podezření - asi důvodné - hliník vyvolává autismus dětí, stějně jako u starších lidí vyvolává Alzheimerovou demenci - v žádném případě se nedejte očkovat na chřipku. Nevěřte většině doktorů, protože v Nové době jsou to podnikatelé, prodávají léky a vakciny a vydělávájí - to je tzv. rockefellerovská medicina - medicína musí být biznis - samozřejmě další americká hovadina. Medicína nikdy, pokud je dobře dělana nemůže být biznis. Zdá se Vám tato myšlenka hloupá? Pochází rovněž od tohoto doktora. Škoda že v Česku není nikdo jeho formátu.
  Očekávám trolské příspěvky, plné duchaplnosti, jako vždy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22.49 Zubní lékaři udržují svůj busines díky zkaženosti chrupu lidské populace. Nechápu proto, proč bych měl vyhazovat peníze za předražené věci a prostředky, KTERÉ DOPORUČUJE DEVĚT Z DESETI ZUBNÍCH LÉKAŘŮ...

   Obdobné je to s businesem Ala Goreho a OSTATNÍCH GEOOTEPLOVAČŮ...

   Smazat
 13. s práškováním oblohy a ovlivňováním počasí se přestane, až nebudou prachy. To ale minimálně pět let potrvá a zatím Evropa vyschne

  OdpovědětSmazat
 14. Pár příspěvků se zde zmiňuje o době ledové. Dobu ledovou si vymysleli vědci, aby dokázali vysvětlit bludné balvany jen tak rozházené po kontinentech. Ledovce se sunuli od pólů směr rovník a tím hrnuli ty balvany pod sebou. Tak zní vysvětlení. Otázka je zda vůbec dokáže nějaký ledovec hrnout nějaký balvan? No to řešit nebudu. Co chci řešit je, jak vůbec může vzniknout ledovec? Aby se někde začal tvořit ledovec, tak někde v tom místě tvoření musí dost silně sněžit, ze sněhu se pak stává vlastní vahou led a ten se pak tedy sune nějakým směrem anebo, když se nemá kam sunout tak se hromadí na místě. Ovšem teď se dostáváme k problému, aby někde mohlo hodně sněžit a začal se tvořit ledovec, tak na jiném místě na Zemi se musí hodně vody odpařit a vytvořit mraky, ale aby se mohlo hodně vody odpařit musí být velké teplo……není zde náhodou nějaký rozpor?)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vaše amatérské úvahy svědčí o samostatnosti uvažování a zároveň naprosté, nedostatku středního a vyššího vzdělání.

   A jen tak na okraj: Samozřejmě že ledovce před sebou hrnou velké balvany, ony dokonce i obrušují skály a tvoří suť.

   Voda se odpařuje i při nízkých teplotách.

   Smazat
  2. 8.35 Nahlédněte do publikací o OCEÁNOGRAFII... A ZJISTÍTE, ŽE: 1) v hloubce o desítky a stovky metrů pod dnešné hladinou jsou stopy pradávných pobřežních linií. 2) Všechny korálové ostrovy byly vytvořeny korály, a jejich vrcholy tedy byly svého času pod hladinou. Po vynoření se nad hladinu korály odumřely, a ostrovy naopak začaly nad mořskou hladinou abradovat...

   Smazat
  3. 8:35 Samozřejmě to všechno jsou kecy. Jako že naše pískovce byly kdysi mořským dnem. Taková pitomost, žádné moře jsem v Čechách nikdy neviděl, ani moje babča. A kdyby tady bylo moře, tak jinde muselo chybět, né?

   Smazat
 15. Není v tom žádný rozpor. V atmosféře je obrovské množství vody a tím co uvádíte se pouze zrychluje cyrkulace vzdušných mas a vypadávání kondenzující vody. V tom bych rozpor neviděl. Co se týká zvyšování oxidů uhličitých v atmosféře je to nepopíratelný fakt stejně jako úbytek volného kyslíku o 2% za posledních 100 let. Prostě spalováním fosilních paliv ubývá kyslík a přibývá CO2. Jak velký vliv má člověk je diskutabilní. Nevíme jak se měnila např. sopečná činnost. Pokud byla v některých obdobích intenzivnější bylo množství vyvržených plynů nesrovnatelně vyšší a mělo daleko větší vliv než dnes člověk. Že to tak bylo víme 100%. To, že máme nějaký vliv na atmosféru je naprostá jistota, ale možná ne takový jako samotná měnící se rotace Země okolo Slunce a s tím plynoucí odchylky. Bez sporu největší průšvih neni znečišťování atmosféry v nízkých výškách např. osobní automobilovou dopravou, ale ve vyšších vrstvách leteckou dopravou. Jedno dopraví letadlo Vám ve výšce 12 km vyflusne za 1 hodinu letu větší množství exhalací než 100 kamiónů. Bohužel je to v nadoblačné vrstvě, takže nedochází k tak rychle fungujícím samočistícím schopnostem působením vody a vymýváním jako v přízemních výškách. Rovněž působení moře a rostlinstva nemá vliv na obnovu atmosféry do normálu v těchto výškách. Prostě exhalace z letecké dopravy tam zůstávají sakra dlouho a vytváří vrstvu. Že to neni banální dokazuje fakt, že jen nad Evropou je denně přes 28 000 komerčních letů velkých dopravních letadel. Myslím, že naše vědecké počítačové modely klima nemají velké množství potřebných dat, která by bylo potřeba k získání skutečného modelu změn a důvodů změn i vývoje klimatu. Prostě o nich nevíme a tak je do nich nezadáváme. Problém je komplexnější než tušíme.
  Na závěr bych jen zmínil jak to podvodníci typu Brčál, Biomasa, Chlap s gulami dokáží zneužít. Ukázkový podvod je celá koncepce fotovoltaiky u nás ve které sypeme miliardy fotovoltaickým barónům a podvodníkům, aniž zpět příroda dostává jakýkoliv podíl na zlepšení. Naopak za dalších 25 let zde budeme mít veliký problém s likvidací dosluhujících fotovoltaických polí. Kam pak s nimi? A to není jediný příklad. Celkově je ekologická zátěž každého nového jedince na přírodu stále rostoucí a nejproblémovější neni populace starých a vyspělých států, ale naopak nekontrolovatelná expanze populace rozvojového světa. I tito lidé dnes chtějí standarty bohatých a mají větší celkovou energetickou spotřebu než před 50 lety. Populace v rozvynutých zemích od nějaké doby stagnuje a naopak ubývá a snižuje se zátěž vůči přírodě i při energetické mírně rostoucí zátěži, protože se používají novější technologie, ale i to má svá ale. Je zde problém odpadů a mnoho dalších které ani nevnímáme jako každoroční úbytek volné neobhospodařené přírody. Závratně rostou zpevněné plochy, které podstatně mění mikroklima a přízemní proudění nejen v samotných městských aglomeracích. Je toho prostě moc co má vli a nemáme prozkoumané a zahrnuté do modelů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:46 Zlehčováním problému se problém nevyřeší. Uvědomte si, jak křehoučká je atmosféra. Průměr Země je 12742km. Dýchatelná vrstva vzduchu je asi 5km. To je zhruba 4 destitisíciny průměru. Kdyby Země měla průměr 1 metr, tak vrstva vzduchu na ní by byla 0,4mm. A do této tenoučké vrstvy pereme stále rychleji tisíce a milióny tun CO2 už od začátku průmyslové revoluce. Kdo tvrdí, že se takové zacházení na atmosféře neprojevuje, nemůže mít zdravý rozum.
   Ekoenergie jsou jedinou cestou, jak může lidstvo přežít. Není špatný princip, ale způsob, jak je zneužíván. Jediný problém je pouze v nevyřešené akumulaci získané energie. Srážky pro vodní elektrárny, vítr, příliv a slunce nejsou synchronní s našimi potřebami. Až bude akumulace vyřešena tak se lidstvo zbaví mnoha problémů ekologických i sociálních. Nevylučuji, že právě získání nezávislosti na dodavatelích "klasických" paliv je brzdou vyřešení tohoto problému.

   Smazat
  2. Změny klimatu byly, jsou a budou. Oč jde při přežití, je dynamika (!!!) těchto změn, neboť schopnost adaptace živých organismů a jejich společenstev má své meze. A jde také o spolupůsobení řady dalších faktorů, jako devastace půdy, lesů, vod, ovzduší, nedostatek pitné vody, růst rozlohy neobyvatelných území, přelidnění obyvatelných území s hrozbou brzkého všeobecného boje o zdroje, kdy dnešní zvrácené skrze EU tlačené sociální experimenty v duchu Kalergiho představ budou slabým kafem se srovnání s migrací vynucenou tvrdými dopady změn životního prostředí. Zatím jsme (u nás) ve fázi zlatokopeckých příběhů, jak zneužít k byznysu jinak nepopiratelných změn životního prostředí - to jsou ti solární baroni, pěstitelé a spalovači biomasy, kšeftaři s eurodotacemi, palivy, energiemi a bohužel i s tou vodou. Tito grázlové mají pochopitelně své zájmy a žijí v podivné symbióze s placenými alarmisty, sluníčkáři a majiteli jednoduchých "pravd". Dokud se nepodaří upozadit zájmy byznysu ve prospěch opatření pro skutečnou adaptaci v rychle se měnících podmínkách, tak tato civilizace skončí velmi rychle.

   Smazat
  3. 22:43 Všechny vámi uvedené problémy jsou řešitelné, pokud budete mít dostatek enegií. Ale její výroba nesmí současnou situaci ještě zhoršovat. Jak z toho ven je naznačeno v 16:43. Čistých způsobů získávání elektřiny ze slunce je dostatek. Problémem zůstává její akumulace pro využití ve chvíli, kdy jí potřebujeme.
   První vlašťovky se už objevují. Například Elon Musk dodal Austrálii akumulátorovou stanici s kapacitou 100 MWh. Tím odstranil problém s výpadky sítě, způsobované zapínáním klimatizací v době veder. Skvělé akumulátory bude vyrábět česká firma HE3DA. Jde o vysokokapacitní akumulátory, využívající ohromný povrch nanovláken. Najít ještě lepší akumulátory je jen otázka peněz, investovaných do jejich výzkumu a vývoje. Stačil by zlomek toho, co je věnováno na zbrojení nebo pronikání do vesmíru. Lidstvo bude jednou možná schopné letět na Mars, ale mezitím to bude zbytečné, protože sama Země se na Mars změní.

   Smazat
 16. Sbírka nesmyslů. Klima řídí Slunce- Milankovič popsal příčinu dob ledových už za první světové. Razantní klimatické změny a změny ve sluneční činnosti v minulých tisících let byly popsány díky analyze isotopů uhlíku, kyslíku a berylia. Současné změny počasí jsou způsobeny velkým poklesem sluneční činnosti, díky zeslábnutí slunečního větru už před dvěma lety došlo ke kontrakci zemské atmosféry. Kvůli tomu se změnily tryskové proudy (jet streams) a tlakové níže i výše putují jinak. Astrofyzici předpovídají dlouhodobé sluneční minimum jako v malé době ledové. Vliv CO2 je malý, infračervené záření v oblasti pohlcování CO2 působí dokonalé zastínění- po průchodu 10m vzduchu ho zbude 0.04%, čili skleníkový efekt běží dávno naplno. Důkladný mnohastránkový rozbor najdete v článku
  Důkladný mnohastránkový rozbor najdete v článku
  https://www.zsch.cz/news/klima-na-zemi-a-slunecni-aktivita-rndr-pavel-kalenda-csc/
  jogín

  OdpovědětSmazat
 17. Dobře se ty bláboly klimatologů a různých vědců poslouchají, předpovědi meteorologů jsou taky zábavné....a tak se všichni snaží vysvětlit nám obyčejným lidem , proč se počasí zbláznilo....Jenže ani my obyčejní už těm žvástům nevěříme, zejména pokud se do toho vloží různí vědečtí specialisté. Vypadá to spíše, že už jsme v období, kdy "někdo" poroučí větru a dešti. Letos jsme obzvláště zlobili a tak jsme dostali pěknou horkou lekci....přes počasí nás chtějí dotlačit tam, kde nás chtějí mít.....děkujeme klimateroristé!!!!!

  OdpovědětSmazat
 18. podstata věci je jednoduchá. Při 50 miliardách ročně do klimatického tunelu se bude kvůli CO2 oteplovat, kdyby bylo venku -70.

  OdpovědětSmazat
 19. Zachycení průměrných teplot v průběhu miliónů let:
  křivka Dansgaard-Oescherovy oscilace.

  Nic se neděje jen úmyslně vyvolaná panika a nabalený byznys.

  OdpovědětSmazat
 20. Pane Hricaku, tohle bych podepsal,myslím si totéž. Vodu zadržovat. Černochy nemnožit.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.