Reklama

sobota 18. srpna 2018

Korporace a svoboda

Petr Hampl
Petr Hampl
18.8.2018 VlasteneckéNoviny
Korporacím jde jenom a výhradně o zisk, říká jeden z oblíbených a velmi nebezpečných omylů. Chápe totiž korporace jako obrovské stroje, jejichž funkce spočívá v tom, že zjistí, co lidé chtějí, pak jim to dodává a vydělává na tom peníze. Z takové představy by vyplývalo, že nemůže způsobit nic horšího, než že vám pomocí masivní reklamy vnutí nějaký mizerný produkt nebo nějaké zbytečné zboží.


Ve skutečnosti je to ale mnohem horší. Korporace jsou v první řadě stroje na ničení svobody. Už před 75 lety ukázal konzervativní pravicový ekonom Joseph Schumpeter, že nutným důsledkem vzniku korporací (používal termín obrovské podniky), je likvidace svobody a nastolení nějaké formy totalitního režimu.

Mohli jsme si to připomenout před pár dny, kdy oficiální korporátní delegace vzorně a ukázněně stály vedle extrémistických cedulí volajících po zapalování domů a likvidaci západní civilizace, společně se skupinami pedofilů.

Dělaly to kvůli zisku? Ukázaly snad tržní analýzy, že mnoho zákazníků chce kupovat software od pedofilů nebo že heslo „jděte s národem do prdele“ vyvolá nadšení u telefonujících? Samozřejmě, že ne. Dopad na zisk bude v nejlepším případě lehce negativní. Stejně, jako když Google vyrazí na hodinu programátora za to, že nemá správné názory na feminismus. Nebo když česká pobočka nadnárodní finanční skupiny Erste oznámí, že nebude zadávat inzerci podle účinnosti, ale podle politických názorů toho kterého portálu. A podobných příkladů bychom našli stovky. Korporace se v řadě ohledů nechovají jako organizace zaměřené na dosahování zisku.

Pro takové chování existuje alternativní ekonomické vysvětlení vycházející z teorie veřejné volby. Jakmile organizace získá dostatečnou velikost a sílu, je pro ni racionální zaměřit se spíše na změnu celkových poměrů. Zničit mechanismy demokratické kontroly, rozbít solidaritu mezi lidmi, životní styl, zničit opozici, zavést regulace, které zlikvidují menší firmy, a nakonec lidi dostat do situace, kdy od korporace musí nakupovat za podmínek, které určuje ona sama. A rovněž pro ni pracovat za podmínek, které určuje ona sama. Teprve potom je možné zemi v zásadě neomezeně vysávat a dosahovat zisků, jaké by byly na volném trhu nepředstavitelné.

V korporátní hantýrce se samozřejmě nemluví o „zničení místního prostředí“. Místo toho se používají lépe znějící výrazy jako diverzita, společenská odpovědnost, ochrana menšin a já nevím co ještě. Ale jde o tohle. Nejrůznější anarchistické skupiny jsou pak pochopitelně vítaným spojencem. Rozdrtit národ, místní životní styl, sebevědomí obyvatel, morálku, mezilidské vztahy – to je cíl, na kterém se shodnou levicoví extrémisté i korporátní kapitáni. Ostatně, bodejť by neshodli, když jde tak často o příslušníky stejných rodin a když je aktivismus tak často prvním stupněm ke korporátní kariéře.


Netvrdím, že na zisku nezáleží. Opravdu platí, že korporace dokáže člověka dohnat k úplnému zhroucení jen proto, že v nějakém kvartálu nevzrostl zisk v určité produktové skupině o předepsané procento. Obávám se ale, že je to dáno spíše celkovou atmosférou, kdy každý každému jede naprosto nemilosrdně po krku. A že roli hrají také požadavky obchodníků z burz, úplně zbytečných lidí, co nakupují a prodávají akcie, čímž poškozují všechny zúčastněné (kromě sebe).

Občas dostávám otázku, co se s tím dá dělat. V první řadě si tu situaci přiznat! Chránit korporátní vlastnictví stejně jako soukromé, to je recept na národní sebevraždu a zhroucení národního hospodářství. Rozumnější je rozlišovat. Na jedné straně firmy, na druhé straně subjekty v zahraničním vlastnictví přesahující určitou velikost. Své firmy si potřebujeme hýčkat. Korporacím by měly být ukládány mnohem vyšší daně, složitější regulace a dopřáváno méně možností.

Tzv. pravičáci vám možná budou tvrdit, že by nás to připravilo o svobodu. Ale nevěřte tomu. Kolik svobody získáváme tím, že se Apple, Facebook, Google a Spotify domluví na likvidaci politické opozice? Cítíme se svobodnější, když se dozvídáme, že se k nim přidává Uber, který už nebude vozit lidi s politicky nekorektními názory? Budeme úplně nejsvobodnější, až se přidají i telekomunikační a plynárenské korporace, takže po napsání nesprávného statusu nás odříznou od všech sítí a služeb? Kdepak. Když stát vyklidí pole korporacím, je výsledkem méně svobody, nikoliv více. Stejně jako když stát přestane vymáhat zákon v ulicích, a fakticky tak předá moc islamistickým gangům.

Vše dosud řečené bylo hodně zjednodušující. Korporace sice agresivně prosazují své zájmy, jenže zároveň jsou samy kolonizovány aktivisty z neziskovek, nechávají se tyranizovat a ochotně platí výpalné. Fakticky tak vzniká jednotná sociální vrstva, kde není možné určit, kdo má moc nad kým. Zahrnuje korporátní kapitány, manažery neziskovek, univerzitní učitele, redaktory velkých médií, funkcionáře církví atd. V knize Prolomení hradeb tuto sociální vrstvu nazývám „novou aristokracií“.

Pokud má civilizace přežít, bude zapotřebí celou tuto vrstvu odříznout od peněz i politické moci. To je to, o čem třeba Steve Bannon hovoří jako o „lidové revoluci proti globálním elitám.“ Nemá cenu se tvářit, že to nepostihne situaci korporací. Jejich současná podoba je příliš destruktivní, než aby mohla být tolerována.

Mimochodem, mám v korporacích dost známých a pár přátel, a to i na celkem vysokých manažerských pozicích. Nepochybuji, že každý z nich by byl šťastnější v malé firmě, své vlastní nebo vlastněné kamarádem. Jenže tam by si nevydělal tolik, takže každý měsíc horlivě pracuje na takové změně prostředí, která ničí právě ty malé firmy, takže jednou nebude mít kam jít, stává se ještě závislejším na korporátním prostředí… a kruh se uzavírá.

Což je, mimochodem, jeden z mechanismů, které ničí naši civilizaci. Každý se snaží přežít, a proto dělá věci, které způsobí, že nakonec nepřežije nikdo.

- - -
29 komentářů :

 1. Už si můžeme zvyknout u Petra Hampla, že každá jeho věta i slovo mají svůj význam a smysl a stojí za to číst článek celý a pozorně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pana Hampla rád čtu článek je skvělý o co dnes vlastně jde.

   Smazat
  2. 19:49 Pan Hampl hned v úvodu říká, že jedním z oblíbených a velmi nebezpečných omylů je tvrzení, že korporacím jde jenom o zisk. Celý článek pak sám tento "nebezpečný omyl" hlásá. Vždyť ovlivňování státu korporacemi slouží zase jen ke zvyšování jejich zisku. Že na zisky korporací VŽDY doplatí občané je naprostou samozřejmostí, kterou netřeba rozebírat. Aby korporace občanům neškodily, museli by občané ty korporace vlastnit. Ale to se pan Hampl bojí vyslovit.

   Smazat
  3. Ad Anonym 2:43
   překrucujete, v první části jakoby reagujete na Hamplův článek, ale ve skutečnosti argumentujete proti svému vlastnímu z prstu vycucanému (obecně uznávanému a podle Hampla částečně nepravdivému) tvrzení, že "ovlivňování státu korporacemi slouží zase jen ke zvyšování jejich zisku", které Hampl nejen že tak úplně nezastává, ale dokonce právě to je i gró tohoto jeho článku.

   A v druhé části tvrdíte něco, co článek neřeší (už jen proto, že autor je především sociolog); a děláte pofiderní závěry z dalšího vašeho tvrzení, že "aby korporace občanům neškodily, museli by občané ty korporace vlastnit", které zase je jenom vaše a už na první náhled nedomyšlené.

   Smazat
 2. No, řekl bych, že s ohledem na to, v jakém stavu je naše země i Země, nečeká naše děti, vnuky a pravnuky skvělá budoucnost. Spíš naopak. Ještě před pár lety (patrně naivita mládí) jsem si myslel, že bude líp. Teď už jen se smutkem v srdci pozoruji mezi lidmi nárůst agresivity i sociálně patologických jevů. Zprávy o tygřích jatkách, velrybách uhynulých po pozření v moři plujících plastů či o v celé Evropě ubývajících ptácích, hmyzu, obojživelnících i plazech mě pak už jen utvrzují v mém přesvědčení, že jsme to prostě zvorali a prohráli. Žít radostně v tomto světě je alespoň pro mě stále obtížnější... Ale třeba jsem škarohlíd...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nesmíme se vzdát bez boje. Autor mj. píše, že tohle chování korporací a nové aristokracie už dál nelze tolerovat. A taky dává základní návod, dvě základní podmínky co je nutné udělat:

   • je nutné (na národní/státní úrovni) rozlišovat a odlišně přistupovat k subjektům v zahraničním vlastnictví přesahující určitou velikost, než obecně k ostatním firmám; korporacím by měly být ukládány mnohem vyšší daně, složitější regulace a dopřáváno méně možností; a naopak své firmy si potřebujeme hýčkat;

   • a je nutné „novou aristokracii“ odříznout od peněz i politické moci; to, co Steve Bannon nazývá „lidovou revolucí proti globálním elitám.“

   Jen jsem to zopakoval z článku, jenomže opakování je matka moudrosti a v tomto případě obzvlášť.

   Smazat
  2. On za garazi stal
   a do dali koukal
   porad ho nekam soukal
   a nedal si pokoje
   az ho zase mel v ruce
   vykrikl pak prudce
   konec sveta jiz se blizi
   pojedem zas
   do Parizi

   Smazat
 3. Je to možno říct i jinak: Otroky je nutno vykořenit. Národnostně, nábožensky, rodinně i jakkoli jinak, aby neměli základnu, na které by se mohli spojit proti otrokářům.
  J. Hruška

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. I ty náš malý, ubohý otroku, Hruško... Jak dlouho jsi dneska otročil? Jen prosímtě neříkej, že jsi se celý den povaloval.

   Smazat
  2. Hlupče 20:47, neruš, když mluví dospělí!

   Smazat
  3. Čím svobodnější si myslíte, že jste, tím větší jste otrok.

   Smazat
  4. On právě jako poslušný otrok, tvrdě dře za svých třicet stříbrných, ale připadá si při tom svobodně, a to je to kouzlo...

   Smazat
  5. 21:50
   Větší hovadinu těžko vymyslet.

   22:01
   Dělám práci která mě baví za odměnu kterou jsem si svobodně domluvil. Mimo práce si svobodně dělám co chci.
   Zoufalců jako jste vy, kteří nic neumí, nic nedělají, jsou líní jako vši, topí se v závisti k jiným, jen šíří smrad a snaží se svým zoufalstvím a frustrací nakazit ostatní, nelituju. Máte přesně to co si zasloužíte.

   Smazat
  6. 22:14 Tak sem furt nelez ty placený trotle a běž si mezi své. No jo to bys nemohl dělat tu práci že. Já bych ti ukázal lenost kamarádíčku hned bych tě bral do osádky. Ono pindat havlolži za prachy je lepší.

   Smazat
  7. Synku 22:14. Pokud bys byl jen z polovinu hmotně zajištěn jak já, uměl tolik, čím mi to bylo a je umožněno, těžko bys mohl být tak hloupý a z toho odvozoval to, co tvrdíš. Práce, která tě baví, může odpadnout, můžeš být snadno nahražen jiným, všechny ty souvislosti, o kterých se domníváš, že se v nich svobodně pohybuješ, ti kladou meze, na které narazíš při lecjaké změně osobních okolností. To nechávám stranou, například, dopady hospodářské a třeba i finanční krize.
   Tím odposlouchaným klišé o neschopných, líných a závistivých ... jen potvrzuješ svou omezenost, když nechápeš, že ani ty jsi nemusel být obdařen schopností úspěšně vykonávat práci, která tě baví, dokonce nemusely nastat okolnosti, které ti její výkon umožnily a umožňují. Nic víc, nic míň než to, že smůla tě nepotkala, jistý díl příznivých okolností zcela jistě ano. Tak se nevyvyšuj, troubo.

   Smazat
 4. Degeneraci evropskych narodu dokazuji teroristicke utoky v zapadni evrope. Kdyz uz totalne selhala statni moc, proc se nesebralo par desitek chlapu s kverama a nesla to muslimum oplatit? Nejsem zastance lidove spravedlnosti, ale za situace, kdy ta statni totalne nefunguje, je to posledni brzda pred zanikem komunity. Jsme posrani a odevzdani, jak ovce pred porazkou.
  Uz nam neni pomoci a naz konec je uz jenom otazkou casu.

  OdpovědětSmazat
 5. Petr Hampl to napsal dobře.

  Co mi ale není moc jasné: jak si Steve Bannon představuje tu "lidovou" revoluci proti "globálním" elitám. Věří snad, že v národních státech uchopí moc lid a zatrhne nadnárodním koncernům tipec? Že se rozhostí spravedlivý kapitalismus, manažeři objeví v svém srdci zasuté vlastenectví a osvobozeným národům se z očí pořinou slzy radosti? Nevím... nějak mi chybí představivost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Smutné. Tak to vypadá když články píší hlupáci kteří neznají ani základní pojmy tématu a pod nimi diskutují ještě větší hlupáci.
   Korporace, nadnárodní koncerny, globální elity,... všechno jedno. Hodinky a holinky.

   Smazat
  2. 22:23
   A ještě o něco smutnější je, když to ti chytří, jako Vy, těm hlupákům nevysvětlí.

   Smazat
  3. 22:25
   Ty "korporace" o kterých píše hampl jako by to byly snad vyslanci z pekla, nejsou nic jiného než společenství lidí, které právně vystupují jako jedna právnická osoba. Nic víc. Klidně sročka s pár zaměstnanci...
   Dávat rovnítko mezi korporace, nadnárodní koncerny apod, může jen blb.

   Smazat
  4. Anonymní18. srpna 2018 22:43
   „Dávat rovnítko mezi korporace, nadnárodní koncerny apod, může jen blb.“

   Z. Brzezinski řekl (Mezi dvěma věky: Technokratická éra, 1971):
   „Národní stát jako základní element organizovaného života člověka přestal být principiální tvůrčí silou: mezinárodní banky a nadnárodní korporace jednají a plánují způsobem, jenž je mnohem pokročilejší od politických konceptů národního státu“.
   Nejde mi o obsah toho blafu, ale o použití výrazu „korporace“. To jsou ty korporace, o kterých se zmiňuje pan Hampl. Že u nich neuvádí slovíčko „nadnárodní“, nebo „globální“, může třeba nějakého puristu přivádět k nepříčetnosti, ale většina čtenářů takto to označení „korporace“ chápe. P.K.

   Smazat
  5. Anonymní 22:43

   "...nejsou nic jiného než společenství lidí, které právně vystupují jako jedna právnická osoba."

   Óóóóóó, jaký vy jste nevídaně moudrý a vzdělaný. Na to by bez vás vůbec nikdo nikdy nepřišel. Rodiče na vás musejí bý pyšní, takový génius se rodí jednou za tisíc let.

   Smazat
 6. Vtipne, po tomto clanku by mely korporace pracovat pro lid, jako narodni podniky. Aspon tak. urcite, Treba podniky USA se prestehovaly do Ciny a nase to zkousi a delaji take. Takze vlastne - pracuji pro LIDovou Cinu. A budou. To narodni podniky nedelaly! A take nebudou, budou jen korporace! To se bude treba ten cesky lid mit. Ale chce to, takze zadny problem. Clanek nemusel vyjit.

  OdpovědětSmazat
 7. Doporučuji si poslechnout dvě slepice, které na Seznamu kdákají o tom, že Bakala kradl podle práva, které tady platí

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ulicka-hanby-v-ceskem-parlamentu-pro-zdenka-bakalu-divadlo-na-efekt-rika-novinarka-54150?dop-ab-variant=2&seq-no=1&source=hp

  Vysmívají se nám, že odsouzen nebude.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:01 odsouzení a dokonce potrestání občana Bakaly by zajisté bylo příjemným překvapením. Na zrůdnosti celého toho kapitalistického režimu by se ovšem vůbec nic nezměnilo. Bakala, Bakala, ve světě nadnárodních korporací zcela zanedbatelné nic.

   Smazat
 8. „Korporace jsou v první řadě stroje na ničení svobody.“
  Navíc, bych k tomu podotknul, že vznik (nadnárodních, či globálních) korporací, je důsledkem politiky liberalismu. Politiky nezasahování států do ekonomického života a přenechání této oblasti soukromému kapitálu. Ačkoliv s panem Hamplem souhlasím, že postavení těchto obřích firem je nutno regulovat, ve všeobecně prosazovaném liberalismu, to je nemyslitelné. Proti liberalismu se vymezují národně orientované strany, u nás např. SPD.
  Domnívám se, že státy by měly zavádět progresivní danění firem. Jinak pár nejúspěšnějších v jisté oblasti, např. ve výrobě nábytku, převálcuje a skoupí konkurenci a po dohodě, např. o rozdělení trhu, nasadí monopolní chování. Progresivní danění není trestání úspěšných, jak tvrdí neDemokratický blok, nýbrž to je regulační mechanismus, pro udržení konkurence a zaměstnanosti. P.K.

  OdpovědětSmazat
 9. svobodu už jsme měli. pak se vrátili ti se špičatejma botama a zahnutejma nosama.

  OdpovědětSmazat
 10. Pane Vláďo z Brna ale to můžeme prosadit jen pomocí zákona o referendu protože současné zákony jsou z dílen těch největších parazitů. 22,01 Děláš práci která tě baví protože jsi vyrostl na pozůstatcích totalitní doby tvé děti to odskáčou protože dnes jsou jiné školy a práce nebude. Paraziti pokud se mají čím živit tak jsou v pohodě teprve když mají začít dělat něco pro jiné dochází ke krizi. Je potřeba volit ty co prosadí zákon o referendu protože to je jediný způsob jak může vládnout většina a něco změnit.

  OdpovědětSmazat
 11. Korporace - akciovky a sročka jako právní forma spojení kapitálu byl v dnešní době vnuceny liberálním systémem hospodářskému životu jako jediná nejlepší forma organizace hospodářské činnosti. Společenské potřeby zajišťují neziskovky.
  V normálním systému by měly mít ale místo i další právní formy :
  družstva - spojení prostředků a pracovní účasti v zemědělství, v menší výrobě a službách
  komunální podniky - konsorcia poskytovatelů služeb a řemesla
  státní podniky - strategická odvětví
  státní příspěvkové organizace - zajištění společenských potřeb
  Ideologie liberalismu uvedené formy odsuzuje, liberální stát a jeho lidé se k odsouzení připojují. Je to důkaz blbosti lidí a neschopnosti státu organizovat svoje státní - národní hospodářství.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.