Reklama

čtvrtek 9. srpna 2018

Letošní volby: Strany, kandidáti a voliči

Radim Valenčík
9. 8. 2018     RadimValenčíkPíše
Letošní říjnové volby (obecní i senátní) budou v jedné věci dost odlišné od těch předcházejících. Alespoň pokud jde o něktré ze stran. Přesněji o ty strany, kterým dali voliči již dvakrát žlutou kartu (před rokem a před dvěma), které (přesněji jejichž vedení a administrativa) však toto varování nebraly vážně a nevyužily ani "nápravné sjezdy", které si neúspěch vynutil, k tomu, aby řešily vnitrostranickou situaci a otevřely si perspektivu vlastní existence. Nyní je jejich existence ohrožena. Vedení a administrace těchto stran si to stále nechce připustit, stále ještě doufají, že voliči podlehnou strašáku "většího zla", že se jim podaří vytěžit poslední zbytky politického kapitálu a pozice, kterou kdysi tyto – většinou tradiční – politické strany měly.

Nezávidím kandidátům těchto stran. Ani těm, kteří si brousí zuby na senát, ani těm, kteří chtějí zastupovat voliče v místech. Příslušnost k těm stranám, jejichž vedení se na svých "nápravných sjezdech" postavilo vůli členské základny o příznivců, nebude pro kandidáty těchto stran výhodou, ale těžkým handicapem. V mnoha případech fatálním.

Z vlastní zkušenosti vím, že někteří kandidáti si to uvědomují, ale nevědí, co s tím. Existuje pro ně vhodné řešení. Pro ty, kteří to myslí vážně. Pro ty, kterým jde o budoucnost nikoli jen vlastní, ale především té strany, od které veřejnost očekává nápravu. Budou mít dostatek příležitostí postavit se před voliče a jasně zformulovat svou představu, jak dosáhnout zdánlivě nemožného: Nápravy strany za kterou kandidují, obnovení její pozice na politickém trhu, návratu strany k ideovým tradicím současně s kvalifikovanou reflexí toho, co přináší současnost. Zkrátka budou mít možnost říci, jak chápou příčinu současných problémů a cestu jejich řešení, jak se zaslouží o to, aby jim v tom strana, za kterou kandidují, byla oporou. Veřejnost to nepochybně bude velmi intenzívně vnímat.

Pokud si nebudou v některých dílčích otázkách toho aspektu volební kampaně jisti, budou mít spoustu možností obrátit se na veřejnost. Přímo na setkáních s voliči, formou elektronických medií, facebooku, twitteru apod.

Velkou roli také může sehrát veřejnost. Zejména ta její část, která oprávněně projevuje obavy o osud té strany, se kterou se identifikuje. Pokud se některý z kandidátů bude vyhýbat sdělit svůj názor na řešení problémů té strany, za kterou kandiduje, měla by to veřejnost vnímat jako závažný signál, že to nemyslí vážně, že chce jen na zbytcích politického kapitálu vyplavat na výsluní. Veřejnost by od něj měla důrazně požadovat, aby se k situaci ve straně, za kterou kandiduje, vyslovil. Je to příležitost pro voliče, jak něco ovlivnit. A také jejich odpověnodnost.

Sám se o něco takového pokouším. Přímo v Praze a přímo v souvislosti s tím, jak hodlá pojmout volební kampaň lídr pražské kandidátky ČSSD Jakub Landovský. Je to dost poučné. Posuďte sami (název + odkaz na článek):

ČSSD a říjnové volby: Špatný začátek
http://radimvalencik.pise.cz/5986-cssd-a-rijnove-volby-spatny-zacatek.html

ČSSD nedělá dobře! Špatný začátek volební kampaně
http://radimvalencik.pise.cz/5989-cssd-nedela-dobre-spatny-zacatek-volebni-kampane.html

24 komentářů :

 1. Mám velké obavy, že komunálky ovládne firma ANO. Babiš se mediálně stylizuje do role zazobaného dobráka obrážejícího letní fesťáky, kde haleká: Ahoj lidi! A zdatný rival nikde. ČSSD dělá personálně vše pro svůj debakl (Hamáček, Poche, Chvojka, Netolický....), Okamura sice mluví rozumně (migrace, EU, NATO), ale nemá kolem sebe kvalitní tým, komunisti dojedou na podporu oligarchy exkomunisty, který se k členství v KSČ nezná. "Demo"blok? Stačí vyjmenovat šapitó plné klaunů jako jsou Augusti Fiala, Kalousek, Bartošek, Jurečka, Feri, Bělobrádek, Gizdík, Rakušan, Farský, Bartoš, Ferjenčík.....brrrr už dost!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. SPD ma nejkvalitnejsi tym. Potesil me MUDr I.David, ktery se za ne rozhodl kandidovat na P12. V Bolce za ne kandiduje Pepa Nos a v cele republice se to na kandidatkach SPD, osobnosti jenom blysti. To jses docela vedle anonyme. Myslim si ze p.Valencik je jeden z mala, ktery nepochopil, ze soucasne vedeni "smenilo" budoucnost CSSD, za par korytek a jedine co se da v dane situaci udelat, je aby slusni lide z CSSD odesli.

   Smazat
  2. ...teda zapomnel jsem rict, ze se jedna o kandidatky do senatu. V Praze uz zacinaji bodovat mistni hnuti, coz je taky lepsi, nez nejaka "politicka franchiza".

   Smazat
 2. V Čechách platí že 1+1=2 ať skončí všechny proti národní strany.

  OdpovědětSmazat
 3. Valenciku, jsi neslana, nemastna poseroutka, krecovite opatrna a vyhybajici se ozehavym thematum.
  A fanaticky mazes vse, co upozornuje na tvoji prumernost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 2:57
   PÍŠE SE TĚMA.....TY TŘETIHORNÍ LEJNO!!!!!!!

   Smazat
  2. 10:16 Nehraj si tu na gramatologa, rudoprde! A skonči s kapitálkama, páč stejně těm svým lžidokretenským skřekům rozumíš jen sám, a možná ani to ne, lejnere-putlerýči z Leninských hor:)))

   Smazat
 4. PAN VALENČIK SE DOMNIVÁ,ŽE SE MU PODAŘI ČSSD ZACHRANOVAT

  to je nemožné u strany,která to za žádnou záchranu nechce a dále lže už ve svém názvu,že je prý sociálni,avšak žádný sociálni stát do Ústavy nechce.
  Je tedy proti vytvářeni Středni třidy což bez Sociálniho státu jako dítěte pravice nejde,přitom se všemi silamu ti prý naši politici snaži dobít jeji zbytky pomoci korporátni oligarchické smršti.
  Je proti NÁPRAVĚ VADNÉHO EXEKUČNIHO zákona ,který by nikdy nemohl být schválen,kdyby Sociálni stát v ČR nebyl z Ůstavy vykopnut politiky,kteři ve své ignoranci voličů ani nevi,že byl koncipován ve skutečnosti pravici.
  Jsou proti dalšim zákonům jako je použitelý zákon o referendu nechtěji změnu systému z nynějšiho kapitalismu bez přivlastků,který vycházi z gangsterismu na sociálni ekologicky tržni hospodářský systém, ale naopak voláni voličů po něm zabiji připravou zničení jejich mluvčich tim,že jim vnitráci ČSSD přibiji svými rezivými hřebiky jejich jazyk na na stůl brzy 100% cenzurou.

  Tady chce pan Válečnik marně zastavovat kolo dějin,které jak o tom už cvrlikaji i vrabci na střeše, je na cestě pohřbit stranu ČSSD kterou jejich přecedové za každou cenu chctěji dostat na sráz k cestě do propasti, úplně zbytečně.

  OdpovědětSmazat
 5. tak jako socani nezaplatili dloužek za lihovy domek tak ignoruji i voliče kterym jsme nikdy nebyl ani nahodou jejich pomatene napady pro voliče jsem nikdy nebral važně ale jako vabnička to bylo vždy zuper a v soutěži o koryta s odeeses se předhaněli kdo vypoti větši kokotinu otazkou neni proč volit když neni nikdo kdo by byl volitelny a proč no protože stale ve všech stranach operuji stale ti sami bolševici co se tam po převratu rosprchli a zaroven převlikli

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bolševici z dnešnich Komoušů,brzo vymizí bo si nasadili si do kožichu diversanrty a ti do nich huči,že Sociálni stát vymysleli kapitalisti z Němexcka,aby se mohli vozit ty tlusté prdele v mercedesech smát se Čechům,že přitom mohou platit ještě dělnikům a rolnikům 230 korun na hodinu, protože prohráli válku a nezaplatili reparace,bo náš ministr zahraniči z ČSSD je liná veš a 3,6 biloonů reparací jim furt daruje a nechce je po nich,aby se oni měli dobře a my ty chcipali pod exekucemi jak mouchy.
   Jaktože jim nezabavili lihový dům a neudělali radši z něho pivovar!

   Smazat
 6. Jo jsou jak Pat a Mat. Nejde poznat kdo je lepší. Nakonec zjistíte že stojí oba za hovno.

  OdpovědětSmazat
 7. Už, aby se objevilo to slibené Hnuti Tři hvězd a nahradilo ty nemehla z Sjednocených sil držitelů koryt SSDK jak o tom prý psala ta smějici se bestie KOLLER.
  Kdyby se to podařilo a ještě by se obešel ten zdupaný tisk a televize a to jeho přimou demokracii,kdy bychom mohli těm politickym, dřevěným kedlubnám psát jak jsou blbí přímo do jejich centrály a pořádsně je tak přitopm nasrat,když serou oni nás, až by pukli zlosti a nic po nich vůbec nezbylo,jenom lopata smeti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. PAN KOLLER NEVI O NAŠI OBČANSKÉ PŘIMÉ DEMOKRACII

   ve formě požadavku otevřeni zablokovaných diskusnich rubrik pod články na webech politických stran.
   Proboha neřikejte mu to,má ostré péro a ještě by to mohli i on chtit.
   Domniváme se tu ve vedeni OSV,že je PROZATIM brzo to prosazovat nebot by to vypadalo jako tady na NR a NR by mohla ztratit na skvělé diskuse MONOPOL Šmejdi se svými dřevěnými kedlubnami,jak to tady píšou lidoví komentátoři,by mohli chytit vítr a pochopit,že jim jde o kejhák!

   Smazat
 8. Ve stranách ČSSD a KSČM je nutná "čistka" vedení stran, aby došlo k obnovení jejich levicovosti. A tu čistku musí provést jejich organizace členské základny, teprve potom můžou být tyto strany i úspěšnější ve volbách.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dyť na to nemaji lidi,jsou to všichni jenom bačkory a takovi nemaji nejen rádi voliče ale na jejich dobrou radu serou.
   No kdo tam je fakt,kdo sami korytáři co zatli zuby do koryt?!
   Šup s nimi do popelnice už 30 let neumělo ČSSD odsouhlasit ani jediný zákon o referendu a když ho sepsali tak je to nepotřebný šrot.
   Hoďme je i koryty co se jich drži do žumpy ať si dále smrdi tam.
   To by sme jim napsali do jejich bobkových listů a proto se boji té přimé demokracie dělnictva a rolnictva a mluvit s námi nechtěji!
   Čert aby je vzal a a ať si je ten Belzebub uvaři v kotli k tomu nám dopomáhej bůh.

   Smazat
 9. Od roku 1989 tu vládnou FAŠISTÉ a ti debilní Češi je budou stále volit ! všichni fašisté vzešli z KSČM !!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bych, dle svých znalostí nomenklaturního (sám jsem musel být schvalován městským výborem, kam naštěstí krátce předtím postoupil náš šéf) systému a kádrové práce (je pravda, že sehnali zaměstnání i lidem s IQ 60 a každý se tak sociálně uplatnil, taky k nám ovšem, na druhou stranu, šoupli recidivistu Alexadridise, ktrý mě a dalším deseti ukrad peněženky, než ho pošoupli dál; měl vysoce postavenou matku a dělal zřejmě druhé správě vytírače h.ven), takže ano, jmenovalo se to jinak, ale bylo to stejné.
   Kdo zná životopis doktora Goebbelse, ví že ve své funkci stranického šéfa organizoval mohutné akce solidarity.
   Mezi Němci, samozřejmě..

   Smazat
 10. Jen mám veliký strach, aby nám volby nenarušil Putin.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A dokonce zcela sám, samojediný. Ten lišák.

   Smazat
 11. Volební zákon je k těmto "stranám" příliš milostrdný. Bohužel vycházá to z z mylného výkladu jiných zákonů, kde se praví, že kod mlčí souhlasí. Co takhle upravit volební zákontak, že se čtverečkem vyznačí, se kterým kandidátem nesouhlasím a pokud se k volbám někdo nedostaví, brát to jako hlas proti, protože mu nestálo za to, pro politiky zvednout zadek ze židle. To by ovšem padl stranický systém. A korýtka. To o těch kaprech a rybníku jistě znáte. Něměl byste někdo lepší návrh?

  OdpovědětSmazat
 12. Nemůžeš psát jak Pýthie, Radime.

  Landovskýho máma je ta, co Lanďákovi pomazávala auto exkrementama?
  Von byl Lanďák jak starej Karamazov.

  Dítě z takového styku by měli držet v gumové cele.
  Rači budu kroužkovat Nachera než pomáhat sxalbotkovejm pohrobkům.

  PS. Ještě zajdeš na víno do jeruzalémský?

  OdpovědětSmazat
 13. Bez lidské vzájemnosti a lidské důstojnosti to nepůjde, s profláklými partajemi řízenými ze zahraničí tuplem ne.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.