Reklama

pátek 31. srpna 2018

Liberální světový řád je mýtus


Stacy Little
31.8.2018 Katehon, překlad Zvědavec
Francouzský server Atlantico zveřejnil rozhovor s odborníkem na mezinárodní vztahy Benjaminem Addadem. Ten v rozhovoru prohlásil, že liberální světový řád, o němž se v poslední době tolik mluví, je ve skutečnosti fikce, která vychází výlučně z ambicí zahraniční politiky USA. Jsou Addadova slova pravdivá? Jak se změnil systém světového managementu? 
Co bylo na začátku


V rozporu s rozšířenou mylnou představou, že globalizace je objektivní proces rozvoje světa, fakta mluví o opaku.

Globalizaci a systém nadnárodních institucí vytvořili jedinci, kteří v rozvoji takového systému viděli svůj vlastní prospěch. Za pomoci manipulací a lstí se jim podařilo vytvořit iluzi, že globalizace je historicky opodstatněná. Ale co to ve skutečnosti je?

Lze souhlasit s tvrzením, že takový systém byl vybudován s cílem většího obohacení elit, které stály v pozadí Spojených států.

Známý politolog Immanuel Wallerstein k tomu řekl: „Spojené státy byly po 2. světové válce jedním z pilířů hospodářského a politického rozvoje. A přinejmenším od roku 1945 do 70. let byly téměř hegemonem. Hegemon má ve své působnosti schopnost vytvořit světový řád, v němž kapitalismus získává sílu, profit.“

Skutečně, Amerika totiž umožnila zrod měnového systému Bretton Woods, který zničil systém „zlatého standardu“, zajistil svrchovanost národních států a zabránil destruktivním silám globalizace, aby zničily tradiční identitu. V důsledku tohoto jednání bylo založení institucí, jako je MMF (Mezinárodní měnový fond) a IBRD (Mezinárodní banka pro obnovu a rozvoj). Tyto organizace jednaly, a stále fungují výhradně v rámci logiky globalizačního neoliberalismu, jehož jádrem je představa univerzálního světa s cílem vytvořit ideálního spotřebitele. Zničení identity by mělo sloužit jedinému účelu - věčnému obohacování elit. Nicméně v tuto chvíli můžeme říci, že liberální světový řád - pokud jej můžeme považovat za mýtus pouze na základě teorie, že funguje v zájmu jediného státu nebo spíše lidí, kteří stojí v pozadí - se začal měnit, a získává rysy skutečného nového fenoménu, který lze sotva nazvat mýtem.


Rekonstrukce systému


Nyní jsme svědky transformace systému světového řádu. Ten ve svém vývoji vstupuje do post-americké fáze, totiž do fáze, kdy již není zapotřebí nositel viru, neboť éra globalizace již nastala. V současné době je rozptýlena všude, takže národní státy již nejsou třeba coby vodiči systému.

Prezident Spojených států Donald Trump činí řadu prohlášení o tom, jak se postaví globalizaci, a že volný obchod není v žádném případě prospěšný. Avšak ve skutečnosti nevidíme žádné skutečné změny, a to i přes různá obchodní cla. Je to totiž důsledek transformace světového systému.

Filozofové Negri a Hardt ve svém společném díle, nazvaném „Impérium“, napsali o této změně pólů periferie a centra následující: „Prostorové rozdělení zemí na tři světy je nyní tak zmatené, že neustále objevujeme třetí svět v prvním, a první svět ve třetím, zatímco druhý svět prakticky zanikl.“

V současnosti došlo k modifikaci světového systému, tedy systému kapitalistického řádu, který proklamuje rozdělení světa na centrum, poloperiferii a periferii (termíny zavedl známý politolog Immanuel Wallerstein). Éra řízené infekce je nahrazena érou řízeného globálního chaosu, jehož hlavním cílem je urychlit procesy sjednocení.

Nový svět a impérium


Je zřejmé, že globální systém, který spočívá ve vytvoření mimořádně výhodných podmínek pro volný pohyb kapitálu, se již zbavil všech překážek, které mu ležely v cestě - ať už to jsou národní státy (vznik Evropské unie), nebo lidé, kteří nejsou připraveni hrát podle stanovených pravidel podřízenosti imperialismu (Kaddáfí, Kennedy), anebo tradiční formy kolektivní identity (národ - znovuobnovení kosmopolitismu, zničení instituce rodiny, atd.).

Globalizace tak vytvořila zcela novou kulturu, nebo spíše antikulturu. Zničení národní a jakékoliv jiné tradiční formy identity vytvořilo atmosféru, v níž se kapitál, který může být v tomto případě použit jako synonymum pro globalizaci, stal zcela totální. Existuje systém řízeného chaosu, který urychluje ničení lidstva. Současně se mění i metody vedení komunity.

Místo toho, aby jednali v rámci obvyklých metod a diktovali svou vůli prostřednictvím naprosto těch stejných hlav státu, začali používat metody politické technologické manipulace, kdy vědomě nastavují systém stanovisek na mentální úrovni šířením myšlenek a hodnot skrz masovou kulturu, reklamy, atd.

Tím se vytvořil zcela jedinečný stav sebezničení. Lidé sami odmítají svou tradici a zapomínají na rodinné vztahy, sami ničí obvyklé hierarchie, které nejsou pro globální elitu prospěšné. Řízení „impéria“, takhle tento systém nazývají, se stává komplexní a nenechává prostor pro volné počínání.


Výsledek


Jsme svědky procesu změn taktiky globalizace. Její jednotnost se začala projevovat v nových formách. Řád je tedy reorganizován do nového systému politického řízení, v němž všechny klasické formy a institucionální rozvoj začínají ztrácet smysl, jelikož se ukazuje urychlení míry destrukce. Toto je diagnóza moderního světa. Otázkou zůstává, zda je možné porazit nemoc dřív, dokud úplně nezničí celé tělo.


The liberal world order is a myth vyšel 27. srpna 2018 na katehon.com. Překlad v ceně 358 Kč Zvědavec.

12 komentářů :

 1. Přesně tak pryč s liberalismem uchovejme jsi Český stát.

  OdpovědětSmazat
 2. Jsem starý polo vzdělaný člověk a to že je liberalismus podvod vím od svých 30 let. To samé trvalý růst produkce.

  OdpovědětSmazat
 3. Je tam záměrný klam. Globalizace je objektivní jev, protože všichni potřebují ve společnosti směňovat své výrobky nebo práci. Vede se boj o formu globalizace a ne o zastavení nebo pokračování globalizace.

  Řešení je pouze jedno a to království boží na zemi, kde bude sociální spravedlnost, což znamená spravedlivé přerozdělování zdrojů, tak aby každý mohl efektivně rozvíjet svůj genetický potenciál. Toho se docílí veřejným přístupem ke znalostem, které budou omezeny pouze schopností jedince je pojmout.

  Dnes úzká parazitická vrstva, která je po celou dobu historie z velké části zdegenerovaná získala své postavení díky monopolu na znalosti, ale o ten přicházejí se zrychlováním oběhu informací ve společnosti. Tito parazité nejsou schopni vymýšlet nic jiného než nějakou formu fašismu a globálního koncentráku, ale tohle řešení vede zákonitě ke krachu a katastrofám, díky vzniku sociálního napětí, kdy otrocké části cítí své zotročení a nemožnost rozvíjet svůj genetický potenciál v kontrastu bezstarostného jalového života nezodpovědných elit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:49
   Počínaje druhým odstavcem naprostá kravina.
   Samotný článek je jenom ubohá slátanina.

   Smazat
  2. 23:15
   To nevadí, hlavně když víš čemu!

   Smazat
 4. Co tady řešíte, Chazaři budují armádu proti Rusku! Tady je 900.000 lidí v exekuci, počet bezdomovců se blíží 100.000 lidí a mluví se o demokracii, jste debilové!?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máíme demokracii podle TŘETÍHO PÁDU, ČECHU! Zkus skloňovat současně: 1. pád: VLÁDA LIDU a TEN DOBYTEK
   2. pád: VLÁDA LIDU - TOHO DOBYTKA
   3. pád: VLÁDA LIDU - TOMU DOBYTKU

   Jenom tento skromný, ale podstatný rozdíl, partaje nekomentují - spíš udělají směsku, kde dominanci tak či onak bude mít pokaždé ten pád třetí! Tohle je ŠPIČKOVÁ KVALITA ČEŠTINY... ALE TO SE NEHODÍ, TAK majitelé skutečné moci PROSAZUJÍ MNOHEM TUPĚJŠÍ ANGLIČTINU...

   Smazat
 5. Globalizací je míněna koncentrace moci a kapitálu. Jaké jsou detaily, tohoto globalizovaného světa? Každý stát, nebo blok států (nebo blok dřívějších států), bude mít určitou úlohu. Někdo bude kovárnou světa, někdo programátorem světa, atd. To není cesta ke šťastné budoucnosti – to je cesta k totálnímu zotročení obyvatel této planety.
  Zhoubnost takových koncentrací je vidět na afrických státech, které přestaly pěstovat potraviny pro svoji zemi, ale na objednávku globalizátorů, pěstují a vyrábějí např. pouze palmový olej. Nejenom, že takové země ztrácejí pestrost a zajímavost a rozličná uplatnění pro obyvatele, ale jsou v permanentně kritickém stavu, neboť v případě omezení poptávky po jediném produktu, již neexistuje žádná alternativa k přesměrování ekonomiky. P.K.

  OdpovědětSmazat
 6. Mame nemocnej narod a je treba pomyslet na obnoveni organizace OBRANA NARODA , ktera by registrovala a zacala lecit ten hnis co z nemocneho tela naroda vyteka. Ani zgermanizovanej nacista ani Pan ani Ministr, uz si o to koleduje a dalsi..Proc je to tak nazyvano je mi zahada...
  Liberalni rezim fungoval pro Horni Elity Anglie. Do Britanie mohl prijet kdo chtel, zustat jak dlouho chtel, delat co chtel atd...Odjet kamkoliv chtel. Cili obrovske vyhody , kdyz meli system pevne v rukach...Rusove pak zrejme byli Predcasne Zaostali, politicky kdyz meli radi Cara a opovrhovali temi pod nim. Vladami, parlamenty ,administraci, byrokracii, atd. A vskutku to je dnes co snad nejvic skodi lidstvu. Maji dnes rusove Putina a slape jim to dobre...
  Kdyz se jim upadkovej Lemralizmus zhroutil /mezi roky 1998-2008 totalne /chteli ovladnout svet Liberalizovanou Ekonomikou , neviditelnou ale spinavou chamtivosti Prackou trhovcu a globalizaci s idiotama jako byli Thatcher a Reagan co polozili zaklady k totalnimu zase KRACHU /pomoci ideologie von Misse a von Hayek/, z kteryho nevedi jak ven, protoze voli vsude zachraneny potraty...V tom asi vede Trump,May, Merkel a ostatni ...Tedy vubec Bez nadeje na spasu....Jak je videt..

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.