Reklama

neděle 19. srpna 2018

Náhubkový zákon na cestě k diktatuře

Markéta Šichtařová
Markéta Šichtařová
19.8.2018 blog autorky
V poslední době se často mluví o falešných zprávách neboli fake news. Hodně lidem vadí, bojuje se s nimi na obou stranách Atlantiku. Internet je informační dálnicí a informací máme nadbytek.
Existuje patrně jediná cesta, jak šíření fám minimalizovat. Zamezit mu nejde, jde ho jen omezit. A to tím, že s informacemi nebudeme šetřit. Protože kde se informace dávkují po kapkách, tam vznikají konspirační teorie. A kde vnikají konspirace, tam vznikají nepravdy a fámy. Anebo fake news, chcete-li.A přesto mnoho politiků dělá pravý opak a s pravdou šetří (možná proto, aby zbyla).
V severní a západní Evropě jde často hlavně o to neinformovat o migrační vlně. Prý aby „nedocházelo k rozdmýchávání nenávisti", se šetří s informacemi o etnickém původu zločinců, což následně vede k tomu, že jakmile si dvě tetky dají na zápraží po papule, protože pes jedné očural při venčení záhon okurek druhé, a lokální noviny napíší o vyraženém zubu, každý hned má „zaručené zprávy" o tom, že to jistě byla roztržka mezi imigranty.
No a ve střední a východní Evropě jde zase často o korupci politiků. Prý aby nedocházelo k ovlivňování vyšetřování, nebude se o nich smět psát. Taky aby se smělo, když se politikům nehodí, aby bylo o jejich kauzách informováno.

Přílepek k návrhu zákona o zpracování osobních údajů totiž obsahuje několik klíčových formulací, díky nimž ztratí veřejnost přístup k informacím o trestních řízeních v ČR. Aneb voliči politiků tak ztratí nad svými politiky kontrolu. Nebudou mít informace o tom, z jakého důvodu soud poslal některého politika do vazby, anebo proč bylo něčí trestní stíhání zastaveno.

Tedy ne že by se nesmělo informovat vůbec – ale lidé nebudou mít žádné informace o průběhu trestního řízení. Bude se čekat na pravomocné verdikty soudu. Teprve až po pravomocném rozhodnutí budou smět novináři o kauzách informovat. Jenomže takové průměrné trestní řízení s politikem se u nás může vléct roky. Nebo desetiletí, jako se vlekla kauza H-systému, která začala v roce 1999. Leckterý obviněný politik tak dřív zaklepe bačkorami, než bude pravomocně odsouzen, čili za jeho života se o obvinění z korupce voliči nedozví vůbec.

To tedy znamená, že bychom například neměli mít vůbec žádné informace o tom, že byl MUDr. Rath ve vazbě. Neměli bychom vědět nic o jeho milionech v krabici od vína. Rath byl sice už odsouzen, ale tento verdikt ještě není pravomocný – proto by o něm dosud nikdo nic netušil, kdyby zákon už platil. Takže by nikdo oficiálně nevěděl, že doktorovi v krabicích zázračně raší miliony. Nikdo by se nežinýroval ho kvůli korupčnímu podezření volit. Tudíž by byl nejspíš zvolen...

Stejně jako v Británii, kde bylo přednedávnem trochu podobné opatření pranýřováno v souvislosti s kauzou Tommyho Robinsona, i u nás ministerstvo vnitra návrh zákona vysvětluje tím, že jde o ochranu spravedlivého procesu, který by mohlo podrobné informování o jeho průběhu narušit. Má to ale háček. Jako ochrana proti nepravdě už existuje Ústavou garantovaný princip presumpce nevinny. Tak trochu to zavání dublováním ochrany. Tak kde je problém?

Problém je, že stín podezření politikům vadí ve volbách. Přece jen ono se politikům o sobě samých moc příjemně v novinách nečte, že jsou trestně stíhaní. Kupříkladu ohledně notoricky známé kauzy Čapího hnízda přijalo státní zastupitelství oznámení na dotační podvod v listopadu 2015. Pokud by byly soudy stejně agilní jako u H-systému, pravomocný rozsudek by mohl být na světě někdy v roce 2034. To bude hlavnímu aktérovi kauzy 80 let a nejspíš už nebude v politice aktivní. Pak už by aktérům nemuselo až tak moc vadit, že se někdo o Čapím hnízdě dočte.

Na mnohé politiky by tak kauzy mohly vyplavat až po jejich smrti podobně jako třeba u Stalina. Mnoho lidí kdysi v Rusku vůbec netušilo, kolik milionů lidí dobrý báťuška Stalin zabil, protože se o tom nesmělo informovat.

Zkrátka zákon je na první pohled racionální, zní to pěkně, že zabrání ovlivňování vyšetřování, jenomže v realitě ohrožuje demokracii. Je náhubkem pro novináře. Můžeme si myslet o novinářích cokoli, můžeme na ně občas nadávat, ale je nezpochybnitelné, že pro fungování demokracie jsou naprosto nezbytní. Potřebujeme je.

Zákaz informování nejenže v době internetu kauzu úplně neutají, ale ještě víc ji zmanipuluje. O to víc se budou šířit klepy. Někdo ze zasahujících policistů si pustí o zásahu ústa na špacír a začne se šeptat, že v krabici bylo sedm milionů. Někdo další z nich udělá sedmdesát milionů. A ještě další vymění miliony za mrtvolu. Pak někdo Ratha zahlédne ve vyšetřovací vazbě a hned se přidá, že to je kvůli té ženštině, která se vloni ztratila... A protože všichni budou vědět, že se o kauze nesmí oficiálně informovat, budou také vědět, že mají důvod fake news věřit, protože nic lepšího nemají. Nakonec to bude i pro samotné politiky horší než lepší.

Systém postupně utahuje šrouby. Stát o vás už ví vše. Vzal advokátům mlčenlivost. Vzal daňovým poradcům mlčenlivost. Všichni vás musí napráskat. Vznikly nové úřady, které vás sledují a sbírají o vás informace. EET nabízí i účtenkovku a bonzáci jsou v ráji. Systém dobře zacílil na nejpodlejší pudy nejslabších článků společnosti. A úřady si troufají čím dál víc, i když na to nemají právo, protože málokdo se odváží bránit se:

Počátkem srpna probleskla zpráva, že finanční správa vyzvala novomanžele, aby doložili, kolik měli na své svatbě hostů, protože úřad má pochybnosti, zda byla svatební hostina správně zdaněná a zaevidovaná dle EET. Finanční správa přitom k tomu měla nulovou pravomoc a vyložila si zákon dost svérázně po svém, protože to, jestli provozovatel hospody odvedl daň, nemusí manžele zbla zajímat. A už vůbec nemají povinnost hospodu práskat.

Tím vším se vytvořila a stále se prohlubuje ohromná informační asymetrie mezi státem a občanem. Stát ví o občanovi vše. Ví i to, co by díky dobrým mravům nikdy vědět neměl. Protože ne, není v souladu s dobrými mravy, aby advokát bonzoval svého klienta. Zato občan ví o státu a politicích čím dál míň. Teď už nesmí vědět ani o vyšetřování zločinů. To je cesta z normální demokracie k mafiánské a oligarchické společnosti.

- - -


27 komentářů :

 1. Zajímavé, že špatný zákon rozpozná paní Šichtařová a nikoliv naši poslanci, komise a podobně. Jenže ono to může být asi spíše tak schválně, že? Jo aha, my jsme už doma, no jo dobrý den.

  OdpovědětSmazat
 2. V této republice se jen lže!!! Se sérií největších lží přišel jistý opilec a "holkař". Vzpomeňme si na jeho slova, namátkou: Rozpustila se Varšavská smlouva, rozpustíme i NATO, NEBUDEME jeho členem. Nebude u nás kapitalismus. Nechci majetky rodiny( třeba LUCERNU). Budu prezidentem jen na jedno funkční období. Pokud se republika rozdělí, nebudu prezidentem ČR. Těch lží je víc!!!! Prakticky vždy, když "otevřel ústa" , (nechci být sprostý :-) ), tak LHAL!!!!

  Na to se "ZAPOMÍNÁ"!!!! Stejně tak na to, že byl zvolen za podpory KSČ v tehdejším parlamentu, když se nechal prvně zvolit prezidentem!!

  Tyto lži, pravdoláskařství, sluníčkářství, kavárna a havlérka, jsou základem naší situace. Tedy: NAPROSTÉHO marasmu ve všech sférách života!!!

  Již se těším, až mne začne urážet nějaký zfetovaný a nevzdělaný "Sluníčkář" či "Havloid".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tu situaci v jaké jsi - naprostý marasmus ve všech sférách života - ti vážně nezávidím. Nicméně, máš přesně to co si zasloužíš.

   Smazat
  2. Víte , co se v té době dělo před byty poslanců ??!!

   Smazat
  3. 13:42 Přesně tak pane kolego a proto musíme havloidy odstavit ze všech veřejných funkcí.

   Smazat
  4. 13.50

   Já se mám relativně dobře. Hůře jsou na tom ti, kteří tomuto opilci a americkému pohůnkovi uvěřili. Lépe řečeno, ti na které dopadá "pravdoláska", vlastizrada ve spojenectví s SS, SA, a EU!!! Je mi padesát let, hodně si pamatuji!!! Co se tady děje po roce 1989, to jsem ještě NEZAŽIL!!! Zlodějny, vraždy, tunelování, spojenectví s největším agresorem SS, (USA vedly od svého založení přes 200 válek, dá se doložit), kolonie EU a další. TO STAČÍ!!!

   Smazat
  5. 14.10

   Pane kolego, mám obavy, že to nepůjde. Prorostli společností jak rakovina!! Navíc máme nové heslo: S SS na věčné časy a nikdy jinak!!" Naši novodobí "přátelé" z SS si nás "pohlídají". Ti, když začnou přepadat a vraždit, kam se "hrabe" pan Hitler. O SRPNU 68, NEMÁ cenu se bavit!!! SSSR byl jen "slabý čajíček" oproti agresorům z SS!!!

   Smazat
  6. 14:18 Jo to máte pravdu ale musíme volit vlastenecké strany čím nás bude víc tím lépe.

   Smazat
  7. 14:18 SS byli čestní muži, ty si neber do huby rusáckej mongolide! To oni stáli u zrodu ideje evropejskééé! Když totiž jakožto dobrovolníci 22. června 1941 překračovali sovětské hranice, byli ještě většinou horoucími nacionalisty. Jakkoli si na sebe zvykli, zde mezi nimi existovaly dělící zákopy, jež nebylo tak snadné překonat. Neboť Nizozemci byli přesvědčenými nizozemskými vlastenci, jako Dáni dánskými a Norové norskými. Také Němci se ve svém národním cítění nenechali předstihnout. Tu a tam z toho vyplynuly rozepře a konflikty. Jen v nepřátelství vůči bolševismu se shodli všichni. Když ale dobrovolníci na Ukrajině a na Kavkazu – tedy ve velké části evropského Ruska – vlastníma očima spatřili celou nuznost života lidí, jejich sociální primitivitu a niternou nesvobodu, když sami zažili, že rolníci bojácně skrývali poslední zbytky své dřívější kultury a náboženství v nejtemnějším rohu chalupy, tehdy je všechny společně zachvátila vděčnost, že jejich vlastní krajané tohoto osudu doposud zůstali ušetřeni. Všechny problémy, jež zaměstnávaly jejich národy ve vlasti a je samé tížily, se jim oproti tomu zdály nepatrné. V hlubokém Rusku najednou dobrovolník pochopil, že Nizozemci, Dánové, Norové a Němci tu bojují za svoji společnou vlast. V kamarádovi vedle sebe poznal člověka stejného životního stylu a stejného historického původu a tváří v tvář obrovským masám protivníka pochopil naléhavou nutnost společné fronty. Tváří v tvář monotónnosti nesmírných žlutých kukuřičných polí na Ukrajině, dálných stepí na Donu i v kubáňské oblasti, lysých šedivých hor Kavkazu, nad nimiž na něj shlížely tmavé masivy Elbrusu a Kasbeku, prožíval dobrovolník s velkou intenzitou mnohotvárnost a kvetoucí tvůrčí život svého vlastního rodného světa, velkolepost své kultury a pospolitost všech evropských tvořivých lidí jako nové zjevení. V ruské krajině a její otupělé lidské mase naopak rozpoznal význam svých rodných zemí pro historii evropského lidstva. Co člověk v Evropě za jeden a půl staletí rozluky zapomněl, to se v něm jako velký prožitek války opět probudilo. Uprostřed bratrovražedného boje evropských národů se na frontě proti Evropě nepřátelskému, svoji vlastní národní kulturu nenávidějícímu a svobodu likvidujícímu bolševismu, zrodila evropská osudová myšlenka, duchovně pojatá a uskutečňovaná v boji!- https://www.youtube.com/watch?v=OhF4Y3Mvj2g

   Smazat
  8. 8:05 Běž do hajzlu fašistickej pse na to ti kašlu.

   Smazat
  9. 8.05 Za svůj výkon jste si zasloužil prémiový pobyt v SOBIBOR BAD, bude-li někdy pro takové jako vy, formou plně funkčního skanzenu, obnoven. Doktor Mausenkopff jej chce ordinovat jako léčbu diagnosy neonacismu.

   14.18 myslí zkratkou SS "spojené státy" - tedy USA.

   Smazat
 3. 100% PALEC NAHORU!!!!!

  OdpovědětSmazat
 4. U nás na Slovensku zase šarapatí Juraj ŠŠŠmatana s Bútorom a Kiskom.Tak isto chcú nám dať náhubkoví zákon.

  OdpovědětSmazat
 5. Jiří Jírovec19. srpna 2018 14:57

  Paní Šichtařová zmiňuje Čapí hnízdo a jeden případ s EET. V prvním případě jistě ví, že smyslem anonymního udání bylo napadnout hnutí ANO a zdiskreditovat jeho vedení, tedy Babiše a Fatýnka.

  Autorka je expertka na budování kapitalismu a tak ví, že šlo o velmi jednoduché schéma oddělení jedné ze společností, že v tom nebyly daňové ráje a že žádost nebyla poslána do Bruselu poslem a bakšišem s igelitkou plnou úplatků. Žádost schvaloval český proces, který žádost odklepl.

  Chovanec se Sobotkou se odkulili od válu a věc ustrnula, protože se vynořilo podezření (možná dokonce fake news), že když bude ten či onen Babišův politik ministrem spravedlnosti a vnitra hrozí manipulace nezávislých státní zástupců a policistů. Mají-li Bakalova media pravdu, pak to musí nutně platit i pro předcházející vládu. Celá věc ustrnula, nejspíš proto, že se neví, jak dál. Zatím vypadl Faltýnek.

  Pokud jde o svatbu a EET naše ekonomka napsala jen půlku pravdy. Podle ministerstvo financí šlo o to, že restaurace, která hostinu připravila, měla delší čas problémy s nahlašováním tržeb. Možná kradla, možná jí dělají účetnictví lemplové.

  Paní Šichtařová píše o práskačství. EET je ale uzákoněná povinnost a zákon má smysl jen je-li vymahatelný. V případě té svatby záleží na tom, jak se finanční úřad zeptal. Odpověď na ni není udavačství.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Paní Šichtářová správně píše, že ".. stín podezření politikům vadí ve volbách". Jenomže ignoruje, že právě z tohoto důvodu se vyrábějí ty "stíny podezření" a to za ochotné podpory médii. Pokud by to nebylo možné, jistě by podstatně ubylo i těch "podezření".

   Smazat
  2. Správná odpověď od novomanželů - hosty jsme nepočítali. (Případně - bylo jich nepočítaných).

   Smazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 7. Cenzor smazal 10 informativnich prispevku.

  OdpovědětSmazat
 8. Tedy myslím, že je to trochu jinak. Borci v publikování fake news jsou především tzv. veřejnoprávní media a pak ta v rukou kapitálu. Cenzura nenavozuje diktaturu, ale diktatura navozuje cenzuru. A zvrat socíku v kapitalismus byl zvratem do diktatury kapitálu. Z toho se nedá vykecat. Takže Bretšnajdří jsou nad námi dnes jako v minulosti.

  OdpovědětSmazat
 9. Informace o zohyzdovani, (nova moda v terrorizovani obcanu), ktere zavadi cerni kriminalnici proti bilym obcanum v New Yorku (535 pripadu ), byla smazana 10 x !

  Smazte to znovu 10 x, abych to mohl znovu napsal 10 x !

  Jste fanaticti nepratele ceskeho naroda, protoze ho drzite v temnu.

  OdpovědětSmazat
 10. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 11. Držím palce paní Šichtářové, díky za slušné lidi.

  OdpovědětSmazat
 12. Vy dopadnete jednou presne tak jak dopadl muj Johannesburg, kde jsem prozil mladi ! Kdyz vas o tom varuji, tak nejen jsem mazan , ale je mi i nadavno a jsem urazen. A kdyz vam nadavam zpet , tak jsem ja "srostak" a vy jste gentlemeni.

  Vy jste opravdu to, co o vas rikaji vasi evropsti sousede.
  Protoze vas ale globaliste zrusi, tak je zbytecne se s vami hadat.

  OdpovědětSmazat
 13. A zase mám dojem po přečtení toho článku že jsme o krok blíže Orwellovské říše. Prý se falšují i statistiky, nepublikuje se prý počet sebevražd. Včerejší video, polské provenience. Anketa, 500 lidí ve věku 18-34 let, ukazuje, že v takových zemích jako Francie, Španělsko, Italie, Řecko, ale i Britanie - v případě celostátních nepokojů namířených proti dnešní elitě, čili v revoltě proti dnešní elitě, jinak řečeno proti dnešnímu zřízení by v 60-65 procentech se té revolty zůčastnilo. Neříká to vše o tomto zřízení?

  OdpovědětSmazat
 14. Co se týká našich politiků a médií, je to katastrofa. Pokud se na nás v blízké budoucnosti navalí problémy, ať již způsobené přírodou, či děním na vnější politické scéně, nemáme zde kádry schopné tyto problémy řešit jinak, než vymyslet na lid poplatky, vyšší ceny a daně.
  Po revoluci jsem naprosto nechápal, jak lidé zvyklí na socialistickou propagandu, zcela naivně uvěří hovadinám padajícím z úst novodobých reformátorů. Bohužel .... možnosti jsme měli a cest bylo na výběr více a my tleskali té nejhorší. Mě a nejen mě, bylo jasné, že stát se o nás nepostará. To, že stát se bude z našich daní starat o kdekoho jiného, než jsou rodilí Češi v problémech a jejich potřeby upozadí, to mě nenapadlo. O čem se vlastně v článku píše? O rozkradených x miliardách a .. byl někdo souzen? Propadl někomu majetek? Pokud ne, není o čem psát. Ten průser se zrodil v roce 1989 a my dnes už jen zíráme na důsledky. jako obranný mechanizmus proti jakékoliv zvůli je uvědomění si sama sebe a svoje postavení na žebříčku společnosti. Pokud nepatříte mezi horních deset tisíc, jste na straně určené k ohlodání. Máme možnost volby, buď se snažit využít systém a pokusit se stát vyvolenými a nebo zaklepat stromem a zkusit nastolit řád, který bude akceptovat zájem širokých vrstev obyvatelstva. Je to jen na nás ...
  ABC

  OdpovědětSmazat
 15. Máme jedinou šanci a to volit ty co prosadí zákon o referendu a pak se teprve s tím marazmem můžeme vypořádat.

  OdpovědětSmazat
 16. Kdo ovládá zdroje, ten rozhoduje a velí. Odnepaměti. Nemusí sám nic vyrábět, protože za zlomek lupu si koupí vše, co potřebuje i do zásoby...

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.