Reklama

pondělí 6. srpna 2018

NATO bylo poprvé v historii odmítnuto: Švédsko si zvolilo Rusko

6. 8. 2018      zen.yandex
Neobvyklé zprávy přicházejí z Evropy. Poprvé v historii bloku země, která prošla celým přípravným cyklem pro přistoupení, ho odmítla. Stav dnešní armády Ruské federace přivedl Švédy k závěru, že výhody NATO jsou zcela vyrovnány hrozbami. Je těžko možné nazvat Švédy loajálními vůči Ruské federaci, probíhá tam stejná protiruská propaganda jako v celé Evropě, nicméně vláda uvážlivě uviděla v bloku ohrožení.


Patnáct let se Švédsko připravovalo na vstup do NATO, ale současná mezinárodní situace provedla úpravy. Je těžko možné nazvat Švédy loajálními vůči Ruské federaci, probíhá tam stejná protiruská propaganda jako v celé Evropě, nicméně vláda uvážlivě uviděla v bloku ohrožení.

Nemusíte být velkým vojenským stratégem, abyste pochopili, že vstup do NATO země, která je tak blízko ruských hranic, ji činí jedním z prvních terčů. Právě ona se střetne s ruskou armádou v případě hypotetického konfliktu.

Stav dnešní armády Ruské federace přivedl Švédy k závěru, že výhody NATO jsou zcela vyrovnány hrozbami. Vláda se rozhodla rozvíjet přátelské vztahy se svým východním sousedem. Toto rozhodnutí samozřejmě způsobilo velký údiv v řadách západní aliance. Možná se tento případ stane příkladem pro další země.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

42 komentářů :

 1. Celý článek je bullshit vycucaný z prstu, klasické fake news.

  http://www.rcinet.ca/eye-on-the-arctic/2018/08/03/sweden-defence-russia-nato-alliance-finland-usa-security-europe-hultqvist-shoygu/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hele blbče, připomínáš mi tím kolegu z práce. Když jsem mu řekl jaké zbraně předvedl Putin světu (Kinžál, Sarmat ...), tak mi odpověděl, že nic nemá, protože jinak by je už dávno použil. No oba stejní ubožáci

   Smazat
  2. No tak to vidíš, you moron, i s tvým bullshitem. Ten tvůj odkaz, moron, to vůbec nerozporuje.

   Smazat
  3. 0:12

   To, co odkazujete vy, se týká trochu jiného tématu. Vy jste to ani nečetl, nebo nerozumíte anglicky? Tak proč to vystavujete?
   Ve vámi odkazovaném článku švédský ministr obrany odmítá tvrzení ruského ministra obrany, že smlouva(finský ministr nehovoří o smlouvě, ale o třístranném prohlášení) uzavřená mezi NATO, Švédskem a Finskem, představuje pro Rusko ohrožení, na které bude muset reagovat. Argumentuje, že Švédsko není členem paktu a země NATO by potřebovaly zvláštní povolení Švédska ke vstupu na jeho teritoriální území, přičemž o tom rozhoduje výhradně Švédsko. Zkrátka švédský ministr tvrdí, že ruské obavy z přítomnosti armád NATO ve Švédsku jsou neopodstatněné.

   Smazat
  4. 8:50
   Kdepak. Anglická slůvka možná umíte, ale význam textu a sovislosti nechápete.
   Ruský ministr obrany vyhrožuje Švédsku, švédský zase obviňuje toho ruského ze lhaní.
   Článek je zcela čerstvý a je z něj jasné, že mezi
   Śvédskem a Ruskem to jiskří a že o žádném "odmítnutí NATO a zvolení Ruska" nemůže být řeči.

   Smazat
  5. Anonymní z 10:08 má naprosto pravdu. Zmíněná dohoda mezi Švédskem, Finskem a NATO již delší dobu existuje a na postoji uvedených států vůči Rusku se nic nemění. Výměna názorů mezi oběma ministry jsou jen obvyklé diplomatické kecy. Ministr teoreticky neutrální země nemůže samozřejmě oficiálně připustit nějaké napojení na NATO.

   Smazat
  6. Link od 0:12 doplňuje dávno zřejmý fakt. Obyvatelstvo Švédska se už roky připravuje na vstup do NATO. Je to nejen politický, ale především společenský požadavek. 87% Švédů to podle posledních průzkumů považuje za jeden z nejvýznamnějších nutných kroků, které je třeba udělat. Požadují masivní obranné investice v podobě základen, včetně raketových a protiraketové obraně. Švédové jsou hlavními lídry v EU, kteří se hlásí k preventivnímu masivnímu útoku na Rusko jako "předsunutý" obranný faktor. Neváhali by použít jaderné zbraně. Jejich generalita je snad nejbojovnější z celé Evropy, kromě britské. Stejně tak i Finsko se už hodně dávno rozhodlo pro koordinaci s NATO, a už hodně dávno má na svém území NATO jednotky. Nechápu proč NR vysloveně lže.

   Ale mnohem víc protiruská společnost je v Polsku, Rumunsku, Bulharsku, Chorvatsku, Albánii, Kosovu, Ukrajině, Turkmenistánu, Černé Hoře, Řecku, Makedonii, Kazachstánu, Gruzii, Tádžikistánu, Azerbajdžánu, Moldávii a teď uz i Arménii a Bělorusku. Zdejší obyvatelstvo je v plné polní a ochotno vyrazit hned zítra. Všechny tyto země jsou nadšenými příslušníky NATO, anebo se úporně snaží do této organizace dostat. Naposledy zájem projevila "vždy věrná" Arménie, která už rok hostí na svém území speciální jednotka z USA. RF končí smlouva na základnu r.2020, a arménská vláda už prohlásila, že ji neprodlouží. To samé nedávno oznámil Lukašenko.

   Smazat
  7. anonymni (cize zbabelec pouzit vlastne meno - typicke pre sorosjugend), ty zijes v takom matrixe ako nikdy.... nenavist voci Rusku? vies o tom, ze bol zvoleny Trump? vies aka je uloha trumpa? svet, o ktorom mas mokre sny, uz konci.... preto tu nadavas, zuris, lebo sa nevies zmierit s inymi nazormi.... neznasanlivost, arogancia a podobne vibracie koncia... uzi si mokrych snov, lebo kruta realita ti uz klope na dvere :-)

   Smazat
  8. A jen co to Lukašenko dotáhne do správného konce, tak ho pšítelíčkové z NATO nechají vykuchat, stejně jako se odměnili Kaddáfímu, za to, že se je snažil přesvědčit, že je hodnej kluk. Stejně jako se odměnili Miloševičovi a stejně jako to zkusili u Assada, kdy se mu tak hezky odměnili za tu laskavost, že jim umožnil mučit na svém území vězně, což jim vlastní ústava na svém území nedovoluje. Své o tom asi bude vědět i Erdogan a koneckonců svého času byl asi překvapenej i Čaučesku, princ z východu jemuž jedinému bylo dovoleno oficiálně získávat západní vojenské technologie. Jestli tedy Lukašenko už netrpí stařeckou demencí a nechce skončit s nějakým ostý předmětem v análu, tak si takový krok rozmyslí.

   Smazat
  9. 12:19, Lukašenko netrpí demencí, naopak, on má všechny informace o náladách v zemi. Ekonomicky je Bělorusko navázáno na RF a RF je pod sankcemi. Tudíž Bělorusko se ekonomicky propadá podobně jako Rusko, ne-li víc. To všechno na úsvitu nové velké recese. Po vystoupení z Euroasijského svazu dnes volá drtivá většina Belorusů, a masivně stoupá preference vstupu do EU. Lukašenko s tímhle nic nemůže udělat, pokud se situace v hospodářství země nezmění. A to není tak lehké. "That's economy, dummies!", jak pravil klasik.

   Jenže do EU nelze vstoupit jen tak, to už dávno vysvětlil O.Krejčí. Kromě jednoznačné právní a ekonomické vázanosti na Západní legislativu a tamní nadnárodní korporáty, je předtím nutno vstoupit do NATO. A nejen formálně, ale v podstatě to znamená, že USA převezme veškerou organizaci obrany státu, bude disponovat všemi zdroji a daný stát bude muset strpět jejich požadavky. Včetně nákupu zbraní. To je přesně to, co nechápe Srbsko, když prohlašují, že nikdy, nikdy NATO. Pokud nikdy NATO, potom nikdy EU. Finito! Už tomu rozumíte?

   Smazat
  10. Anonymní 10:08

   Čemu jsem, podle vás, neporozuměl? Co z mnou uvedených citací není správně? Kde se tam píše, že Švédsko usiluje o vstup do NATO? Můžete prosím citovat? Děkuji.

   Smazat
 2. Udělali jenom dobře ,jenom vyhnat i islamské migranty a nebudou mít problémy.Není duvod aby Rusové napadali Švédy.Jenom rozvíjet normální přátelské vztahy mezi oběma národy a rozvíjet i obchodní styky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nic neudělali, zase jsi uvěřil ruským kravinám.

   Smazat
  2. Pokud byste si přečetli zveřejněné dokumenty
   WikiLeaks, týkající se zahraniční politiky Švédska, tak byste se dozvěděli,
   že Švédsko se svou kolaborantskou vládou je neutrální jen na oko.
   V realitě jsou zabořeni hluboko do amerického zadku, podporují skrytě agresivní politiku světového četníka.
   Socialistické vládě v této multi-kulti, teploušské, ztracené zemi, nelze věřit ani pozdrav,
   tak se nekochej nadějemi na obrat v jejich politice, ostráku.

   Smazat
  3. Švedsko je jednou z několika zemí, která zcela nepokrytě propaguje preventivní úder na Rusko.

   Smazat
  4. Švédská a Finská neutralita byla vynucená tím, že předtím dostali od Rusů na prdel.A byla volba politická. Prakticky ovšem švédští ubermench,nikdy nestrávili, že přišli o impérium díky tomu, že to pros-prohráli s podle nich zaostalou slovanskou lůzou. To je rozdíl mezi reál politikou a duchem národa. Politikům, co měli mozek v hlavě bylo jasné, že Rusové by je smázli, když jsou v přímém kontaktu, a tak neprovokovali a volili vnější neutralitu. Pokud na jejich místo nastoupili současné rychlokvašky a metrosexuálové mohli získat dojem, že by se nevyhnutelnému mohli vyhnout, protože optimismus a dobrá rétorika jsou teď největší deviza.

   Smazat
  5. Laďovi v 00:15 Ladíku, Švédové nedokážou pohnout se svými vlastními problémy. MIGRANTI a no go zony. Myslíš, že pohnou s Ruskem? A navíc. Až bude Švédsko muslimské, a trvat to nebude tak dlouho, USA bude jejich úhlavní nepřítel. O oblibě USA mezi arabskými národy a muslimy si nech vyprávět. Nebo si to někde přečti. Doporučuji západní media, hlavně britská a německá. Tam se o tom píše mnohem, mnohem víc než u nás. Měj se fajn. Alespoň do doby, dokud to půjde.

   Smazat
  6. 14:17, Rusko nemůže zlikvidovat tolik zemí naráz, které proti němu potáhnou, podobně jako za 2.sv.války. Smyčka je už téměř uzavřena, zbývá jen severní ledový oceán a tady mají páni světa ještě hodně velké mezery. Britské ponorky neporazí led a ledoborce USA ještě nejsou ani na rýsovacích prknech.

   Ale ten zbytek je už plně zmobilizován, Švédi hrají jen jednu z podružných rolí. Od poslední světové války se to liší přímo markantně. Tehdy USA, Francie a Británie měli se SSSR stejného nepřítele, a i když Adolfovi trochu přáli, přesto byl pro ně jako možný vítěz naprosto nepřijatelný. Japonsko odklonilo svou agresi vůči Číně a JV Asii. Dnes proti Rusku potáhnou i jednotky vojáků najatých z Kolumbie a Hondurasu, Západ má téměř nevyčerpatelné lidské zdroje. Rusko je úplně osamoceno.

   Smazat
  7. 14:26. Kde jste vzal, že muslimové nenávidí USA? To vůbec není pravda, zase se řídíte jen svými dojmy a ne fakty. Amerika možná není všeobecně nějak mimořádně oblíbená, ale kdybyste se zeptal kohokoliv z muslimských zemí, zjistíte, že USA mají velký respekt, jsou uznávaní jako silná, bohatá vyspělá země. Ameriku milují především lidé z Latinské Ameriky a uznávají Asiati. Velmi si jich váží. Muslimové se snaží být s USA v přátelském vztahu. Evropu berou jako sice bohatou a pohodlnou, a taky technologicky vyspělou, ale zbabělou. Respekt stoupá taky Číně, ale stále nemá status Ameriky.

   Kdo respekt nemá, kým pohrdají nejen muslimové, ale také lidé v Latinské Americe i jihovýchodní Asii, to je právě Rusko. Dokonce v poslední době i Afričané. Putina berou jako směšnou figurku, a všichni jsou nervózní z toho, že se tenhle pseudostát znovu snaží strkat pracky do zahraničí. Právě muslimové, ať už na Blízkém Východě, Africe nebo Asii, jsou ochotni se spojit s Amerikou na definitivní porážce Ruska, jelikož už toho mají dost.

   Je docela poučné vidět chlapa z Haiti, jak paroduje Putina, nebo Pákistánce, jak s despektem hodnotí ruské zbraně, které Rusko každému nutí, ale nikdo je nechce. Posledně jsem viděl jednoho Inda, který setřel S400 pod černou zem v TV diskusi v některém ze středoamerických státečků, tuším Hondurasu. Putin a Rusko jsou v Latinské Americe hlavně předmětem fórů, protože vědí, že Rusko na ně nemá. Pohrdají jimi a to docela dost. Muslimové je zas totálně ignorují, pro ně je cílem Evropa. A stejně tak je ignoruje Asie, pro tamní státy Rusko není partner a nikdy nebude.

   Smazat
  8. 14:37 : Kdeže- Rusko není osamoceno. Má v zádech Čínu s téměř neomezenými lidskými zdroji a také desítkuy milionů OBYČEJNÝCH obyvatel Evropy, především střední východní. Normální lidé do války nepůjdou a raději svrhnou svou vládu, než by se měly opakovat hrůzy z let 1938 - 1945, navíc v mnonásobně větším měřítku. Osobně pojedu s kamarády do Prahy zakroutit krkem všem ministrům a poslancům, kteří budou hlasovat pro válku s Ruskem nebo tam na rozkaz z Bruselu nebo Washingtonu pošlou "naši udatnou armádu". Ta bude sedět doma a hlídat naše hranice a bránit naše území!

   Smazat
 3. Jenom hlupák by chtěl přijít o svou dlouholetou,osvědčenou a garantovanou neutralitu...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nechte to na Švédech.
   Co by dnes dala neutrální Ukrajina za to kdyby před pár lety vstoupila do NATO...

   Smazat
  2. pro 1:14 Nic. Už by neexistovala. Děda

   Smazat
  3. Až neuvěřitelné!
   Brexit, Turxit, Švédxit....
   Další prosím!
   Děda.

   Smazat
 4. No, těžko uvěřit, že by Švédové po tak obrovské dávce lidské blbosti, kterou předvedli v migrační politice své země, najednou dostali rozum.
  Ale stejně si myslím, že mnohem důležitější, než Švédsko, je pro obě strany Finsko.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Migrace je jedním z hlavních důvodů, proč se Švédi dnes chystají na vstup po NATO. Chystají se na válku a ochotně přijímají celé armády regulérních islamistů, přitom se to o nich ví. Tito lidé jsou na svobodě a přehlíží se jejich trestné ciny. Švedsko jim ochotně nějaký ten čas nechá, aby se islamisté vyřádili na jejich obyvatelstvu, jen aby mohli v brzké době vyrazit směrem na východ. Mimořádně ohrožený je Petrohrad.

   Švédi jsou jedním z největších apologetů války s Ruskem. Nedávno se začala vytahovat historie s Petrem I. a Karlem XII. a masově sílí hlasy po revanši. Švedsko začíná mít stejnou rétoriku jako Poláci, kteří tvrdí, že ruské země jsou vlastně jejich, a Rus byl odjakživa otrokem polské panské třídy.

   Něco na tom bude, protože se začínají tajně podporovat kdysi zakázané neonacistické organizace, u nichž se objekt jejich nenávisti přesunul ze Židů na Rusy. Polská "Hrdost a modernost" blízce spolupracuje se "Slovenskou pospolitosťou", Jobbikem, Pravým sektorem, Dělnickou stranou a neonacistickou scénou Pobaltí, Běloruska a Německa. Nechává se tomu jakoby volný průběh, ale jsou dohady, že se jedná o řízený průběh, podobně jako migrace.

   Smazat
  2. 16:14, já to neřídím.

   Smazat
 5. Švédi jsou moudří lidé. Udělali velice správně: "Fuck NATO!".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Švédi a Finové už po desetiletí spolupracují s NATO, Neutralitu jen předstírají!

   Smazat
  2. Anonymní 7:45
   Předstírat si mohou co chtějí, ale žádné písemné závazky nemají, nic je tedy nepojí se zločiny páchanými USA a jejich NATOposkoky. A v neposlední řadě se na tom také nemusí finančně podílet.
   Až dojde na soudy a placení reparací, oni budou mimo hledáček.

   Smazat
 6. Tak správně udělali jen pobaltský a banderovský fašisti se těší na válku s Ruskem. Jak rád bych byl kdyby ČR měla neutralitu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Švédi NECHTĚJÍ neutralitu. Nečtete komentáře? Naopak, Švédi chtějí válku. Proto 87% Švédů tlačí svou vládu do NATO. Více než polovina obyvatel je přesvědčena, že válka s Ruskem je nevyhnutelností pro "mírový" život na planetě! Probuďte se.

   Smazat
  2. 12:34 Jestli chtějí prdět do hlíny tak ať to udělají.

   Smazat
  3. 13:56, stejné procento tlačí svou vládu k ještě většímu příjmu muslimů a černochů. Bát by se mělo především Rusko, Švédové nepůjdou na Rusa sami.

   Smazat
  4. 14:26 Jaderný arzenál maže více žoldáku válečného šrotu i kdyby celou Afriku přestěhovali nepomůže jim to.

   Smazat
 7. Pokud nějaký idiot chce vyvolat válečný konflikt s Ruskem,snaží se zlikvidovat lidstvo na Zemi.A je známo,že se do sklenice tak dlouho leje tekutina až přeteče.A pokud by k něčemu došlo,první odpověd by postihla USA.To už by nebylo válčiště jen v Evropě!A potom sbohem sny o světovládě,což se týká všech co o ni usilují.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale právě kvůli míru je potřeba Rusko zlikvidovat. Každý to chápe, jen vy máte nějaký problém.

   Smazat
  2. Anonymní 17:47

   Jděte napřed, vy náš malý hrdino. Třeba se k vám cestou někdo přidá. Rus padne na zadek, sotva vás uvidí a bez řečí vydá veškeré bohatství své země. Budete boháč! Do toho!

   Smazat
 8. Pánové, vedro dělá divy. Co názor, to dokonalá válečná strategie, koně odeslány, šavle vytaseny, raději si kupte plyšáky a pusťte si seriály na ČT. Svou inteligencí nemusite dokazovat análem místo řiťi. Dobrou noc.

  OdpovědětSmazat
 9. Nekde byl publikovan clanek o strategii USA na desetileti dopredu...tam bylo uvedeno , ze s Beloruskem se pocita se scenarem jako pri Ukrajine .Takze , byt Lukasenkem dobre bych si to rozmyslel na jakou stranu se pridam .

  OdpovědětSmazat
 10. Tady to vypadá na hovna, což?

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.