Reklama

čtvrtek 16. srpna 2018

Neúroda

Tribun a Stan
16.8.2018 Tribun a Outsidermedia
V novinách článek o tom, že úroda obilí je letos celosvětově o 10-15 % nižší, v některých oblastech ještě víc, a že proto obilí a produkty z něj (včetně masa, protože obilí se používá do krmných směsí, kterými bude zřejmě nutno kompenzovat rovněž nižší výnosy píce – v případě sena se dá v našich podmínkách hovořit až o 50% propadu) budou dražší. A to je vše, celý článek je jen o ceně, jako kdyby zemědělská produkce a na ní navázaná potravinářská výroba nebyly zcela zásadním faktorem pro přežití lidí.


Ani slovo o tom, jestli kvůli tomu tomu hrozí hlad nebo dokonce hladomor, ani slovo o tom, jaké jsou zásoby z minula, ani slovo o tom, jestli je produkce obilovin tak na hraně spotřeby, že nás propad o 10-15 % ohrožuje, ani slovo o tom, jestli jsou pro případ nutnosti připravena opatření na ochranu před vývozem obilí do bohatších zemí. Přitom tady jde možná o život. Nebo také ne, ale to se ze standardního novinového článku člověk nedozví. Podstatná totiž není cena, protože peněz se nikdo nenají, podstatná je reálná materiální situace.

Cena se dá řešit přídělovým systémem, ale musí být co přidělovat. Ekonomismus je luxus do dobrých časů, pokud hrozí krize, musí jít cena stranou. Tak snad reálná krize ještě nehrozí, když hlavním tématem článku o neúrodě je cena.

Stanův komentář: Při zvýšení ceny potravinářské pšenice o 20 % se výrobní náklady 600gramového bochníku chleba zvýší o 50-60 haléřů. Ze sucha navíc obvykle bývá potravinářské obilí vyšší kvality. Budeme moci v přímém přenosu sledovat, o kolik se zvýší cena mouky a chleba v obchodech, a odvodit si, kdo se jak na nižší produkci obilovin obohatil. K výrobě potravin se globálně používá jen cca 40 % vypěstovaného obilí (v ČR ještě podstatně méně), zbytek se zkrmí, používá na průmyslové účely či spaluje v bioplynových stanicích. Nedostatek krmiv (krmného obilí a objemových krmiv) může vést až k poklesu stavů zvířat a fyzickému nedostatku masa a mléka, což opravdu může vyvolat prudký růst cen. Produkce potravin obecně není zatím velký problém, v případě opakované nižší úrody se zemědělci přeorientují z „energetických“ plodin na potravinářské a spotřebitelé pod tržním tlakem sníží beztak zbytečně vysokou spotřebu masa a mléka. Daleko horší je situace s pitnou vodou, tam už je nejvyšší čas vzít věci do vlastních rukou, vykopat odsud zahraniční koncerny a přijmout celou řadu opatření na udržení vody v krajině – od ochrany půdního fondu přes změnu hospodaření na půdě až po lesní hospodářství, jak už je tu v diskusích dlouhodobě probíráno. Bohužel se obávám, že hlavním výsledkem „boje proti klimatickým změnám“ budou další kubické kilometry betonu v krajině (přehrady, protipovodňové hráze, vybetonovaná koryta řek, suché poldery apod.)25 komentářů :

 1. O vykopání veolie a jejího byznisu s nasáváním exkrementů do vodovodu (je k tomu třeba rozdíl tlaku v rourách, jak by se, kdyby byl, vyšetřující hygienik dozvěděl z letitých popularizačních knih pro děti, např. "Z mraků i z hloubi země") slyšíme již leta.

  Nikdo nevykopává.
  Jako nikdo nesnižuje ssací výkony neziskových organizací.
  Všechno kecy, šibalství, snaha ještě vyždímat z umírající společnosti zisk a stát se patriarchou v Monaku.
  Kde tedy ale mají své Grimaldiovy, bývalé berky a piráty.

  Aby si slovenský kecka nepřipálil při výrobě lasagní prsty

  OdpovědětSmazat
 2. Jasně největší myslitel v celé historii lidstva řekl: Co nebudeme mít dovezeme a ne že to nejde. Já před hrobem mohu jen říci s těmito zdegenerovanými a zvrhlými parazity jdeme rychle do záhuby. Musí přijít barbaři a rozvrátit říši.

  OdpovědětSmazat
 3. Pár otázek k Evropským tropům.
  Je současné počasí v Evropě skutečně ovlivněno opravdu samovolným globálním oteplováním? Pokud ano, proč přestávají fungovat zákonitosti fyziky? Ohříváním planety vody musí přeci docházet ke zcela opačnému jevu než pociťujeme dnes - logicky se musí zvětšit výpar vody, která někde musí skončit. Nemělo by tedy více pršet? Nebo, že-by se nám nad hlavami vytvářelo jezero a my o tom nevěděli? Kde ta odpařená voda vlastně končí? Ve vesmíru? A v tak obrovském množství?
  Není to náhodou všechno úplně jinak? Co když celé to globální oteplování je neskutečný průser chování té nejnenažranější a nejmenší části lidstva? Podívejte se na přiložené mapky a i laik musí pochopit, proč nám tady přestává pršet a proč se mírnější fronty buď rozpadají už nad Německem, nebo se nad něj ani nedostanou. A kde vlastně potom ty fronty končí? Natlačí se dál k severnímu pólu tak, jak je vede Golfský proud? A Nasa pak vyšle sondu ke Slunci, aby zjistila, proč je teplo a tají ledovce? Nefungovalo to všechno náhodou tak, že severozápadní proudění přes Německo ochlazovala a zvlhčovalo to, co sem táhne od Afriky a Arábie? Studená a vlhká fronta se setkala s tropickým suchým prouděním vzniklo z toho příznivé klima k životu v Evropě? A kam vlastně pak jde ta odkloněná fronta ve skutečnosti? K těm ledovcům na sever? A když má teplotu např. 5C, tak jak to potom celé funguje po střetu s těmi ledovci? Je to opravdu fantazmagorie? Věnoval se tomu už vůbec nějaký klimatolog?
  Může ovlivnit kopec, který má výšku 500m n. m. v krajině s průměrnou výškou 300 m. n. m. jdoucí studenou frontu? Může se o něj zastavit bouřkový mrak a poté se "vypršet"? A co kdyby ještě ten kopec k tomu rotoval? Jako pole, kde je sto vrtulí o průměrné výšce 200m nad krajinou? Co na to fyzika?
  No a nakonec, pokud platí zákony fyziky a někdo je opět dokáže potvrdit, bude nám Německo hradit škody vzniklé umělým suchem? Zaplatí nám vyschlé potůčky, prázdná říční koryta, lesy sežrané kůrovcem a suchem posledních let čím dál tím více degradovanou zemědělskou půdu? Nebo až nebudeme mít co žrát a pít, tak nám to navezou "v akci" do Lídlu a do Kauflandu?
  Tady se podívejte, o čem píšu:
  http://www.vernunftkraft-hessen.de/wordpress/2018/04/16/karte-der-europaeischen-windparks/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 16.srpna 2018 11:10

   Ďakujem za link, stojí za zamyslenie ako i vojna v Sýrii, ktorá zničila svetovú banku rastlinstva, vojna v Iraku zničila banku rastlinstva Mezopotámie a Monsato ničí Indiu ako i africké krajiny, tú našu na severe Európy nechali zatopiť .... a tie vojny, aké svinstvo testujú vie iba čert. Koktejl k zabitiu.

   Smazat
  2. http://www.geoengineeringwatch.org Tady najdete odpovedi na vsechny vase otazky.

   Smazat
  3. Neustále nějací blci svalují vinu na komunity. Ale dle vlastních zkušeností vím, že nejmětší zvěrstva s přírodou se dějí od 89 roku minulého století. odkanalizování, potoků, rušení takzvaných louží a malých rybníčků na potůčcích. A to jen pro zvětšení pozemků. Je mi zle z toho jak místní obecní výbory spravují svoje pozemky!

   Smazat
  4. Drahý fyziku. Tvé mapky nevysvětlují sucho v Anglii. Přitom se jako kluk pamatuji, jak v televizi ukazovali, jak v Anglii neustále už 20 nebo 30 dní v kuse prší a lidé se vsázejí, jestli bude déšť pokračovat. Nevysvětlují ani 35° vedra v Dánsku. Pravda bude někde jinde.

   Smazat
 4. Barbaři v podobě negrů a muhamedánů už jsou na pochodu a je to nový exodus národů uměle vyvolaný neomarxisty a sociálními inženýry za potlesku politických blbců a zrádců. Brány pekel jsou už otevřeny!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak se seber a zdrhej, na co čekáš?

   Smazat
 5. Nad Evropou denně přeletí 28 000 velkých dopravních letadel ve výškách 8 - 12 km. Tato letadla vyflusnou statisíce tun horkých zplodin kerosinu do atmosféry. Podstatně více než silniční doprava. Zamyslel se vůbec někdo z tzv. ekovědců jaký důsledek to může mít pro atmosféru, proudění a vůbec na klima? Zkusil někdo modelovat vliv tak masivní letecké dopravy na atmosféru a vzdušné proudění? Myslím, že ne a že to bude mít také pořádný vliv na to proč jsou najednou sucha. Atmosféra je křehčí systém než si vůbec uvědomujeme a ať mi nikdo netvrdí, že úbytek kyslíku o 2% za posledních 100 let neni sakra nebezpečný faktor.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to silene. Ale letos uz je dobre. Geoinzenyrske aktivity jsou na ustupu. Uz se lepe dycha a co je hlavni, valka ktera se chystala v Evrope nad nasimi hlavami uz nebude.

   Smazat
  2. TV (kupodivu) odvysílala asi hodinový pořad, který se týkal výroby motorů a nějak televizním mágům unikly souvislosti, kdy mamutí ropný tanker s (myslím) dvěma motory o velikosti zhruba rodinného domku poháněnými podřadným palivem zamořuje ovzduší neskutečným způsobem, takže v terminálech se téměř nedá dýchat.

   Smazat
 6. 11:10 a 11:25 opravdu zajímavé příspěvky k zamyšlení

  OdpovědětSmazat
 7. Větší teplo, větší výpar= více srážek. Povodní po celém světě je letos dost. Suchá krajina mraky nepřitáhne, ale odežene. Každý M2 asfaltu by musel mít adekvátně zeleně.

  OdpovědětSmazat
 8. Podívejte se na Google earth, voda je nad jižním pólem. V atmosféře jsou obrovské řeky - masy vody!

  OdpovědětSmazat
 9. No a žádné zlepšení nemůžeme od kapitalistů čekat něco se bude dít až bude pozdě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. vubec neni duležite že v potoku neteče voda na naměsti teče šestkrat do tydne vino a ruzne jine napoje pod zkratkou chlast všeho druhu a taky se radostně tanči a jasa dlohou do noci stejně tak se na radnici druhy den dospava prochlastana noc

   Smazat
 10. Co nemáme to prostě dovezem s kapitalismem na věčné časy. Nebo do věčných lovišť.

  OdpovědětSmazat
 11. nebudu jako židobolševici kázat vodu a pít víno. Ruská federace se za poslední dva roky stala jedním z nejvýznamnějších producentů a vývozců obilí na světě. Tak proč nenakoupit u nich za levno a kupovat od prasečkářů z jižní Moravy, co chtějí dotace na sucho a ještě nám nutí předraženou pšenici. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Blbe, co to má co společného se židy či bolševiky. Nejsi náhodou na palici s tou rasisticko nacistickou frazeologií?

   Smazat
  2. 22:36
   Myslím , že Ruská federace nám nasere až nebudeme mít co do huby .Za to jak se k ní chováme a podporujeme sankce proti ní a vlastně hlavně proti sobě . Není to zas tak dávno co nás zachránili před vyvražděním germánskými šílenci .Tak jsme se jim odměnili . Místo vděku naši politici lezou do zadku těm , jejichž otcové a dědové nás chtěli vyvraždit . A pak byste u nich chtěl nakupovat obilí za levno ? Myslím ,že ho raději prodají někomu jinému a výhodněji .

   Smazat
 12. Vážení jde o vodu, ta kašle* (zde autocenzura adekvátního výrazu) na politiku, Tak ji sem netahejte, tahejte si své kšandy jinde. Raději poslouchejme rozumné (Cílka), dejme na jejich rady a přemýšlejme sami zda můžeme něco udělat. Já jsem stačil akorát koupit sud pod okap,zastupitelstva by mohla věnovat důchodcům sudy zdarma,za každý pokácený strom stanovit povinnost zasadit nový.. Je mnoho řešení, která jedinec nezvládne, ale hodně lidem by pomohla. Např miničistička do domácnosti s miničerpadlem by stačila na splachování WC atp. S dotací státu, jeden projekt,aby byl cenově přístupný by snížil mrhání pitnou vodou.Možná H2O je důležitější než kotle a zateplení.

  OdpovědětSmazat
 13. tady nejde až tak o vodu jako o rust všesvětovy a až jednou svět vyroste až do nebes tak ten pad bude opradvu bolet ale to je jen až jednou zatim jen rosteme a kdo dneska neroste tak je strašně moc podezřelej a celički svět včetně čete se ho velmi štiti

  OdpovědětSmazat
 14. Táhne-li stát za jeden provaz s občany, tak zpět odkoupí vodu od Veolie a všechny prameny co prodal (Mattoni...)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. nechci prudit ale asi nejste v čezku delši dobu než třicet let

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.