Reklama

čtvrtek 2. srpna 2018

Petr Michek: Je potřeba v ČR zavést sektorovou daň?

Petr Michek
2.8.2018  VašeVěc
Dne 28. března 2018 uveřejnila analytička Lenka Zlámalová na serveru Echo24.cz článek pod názvem „Z Česka se stal krmelec Evropy“. Cituje tu názory francouzského ekonoma Thomase Pikettyho, který na základě veřejně dostupných údajů z Eurostatu došel k jednoznačnému závěru, že společná Evropa je dobrá jen pro některé a jiným, například České republice, přímo škodí!!!Pikkety to vysvětluje tím, že si zde bohatší západoevropské země, zejména Německo, udělaly z východoevropských zemí de facto kolonie, odkud odvážejí bohatství, které významnou měrou přispívá k jejich vysoké životní úrovni. A tato skutečnost naopak přispívá k udržování nízkých platů v České republice, Slovensku, Polsku a Maďarsku. Thomas Piketty srovnal veřejně dostupné údaje a statistiky jednotlivých středoevropských zemí, ze kterých zjistil, kolik peněz ze střední Evropy v letech 2010 až 2016 odešlo na dividendách, tedy rozděleném zisku, do západoevropských zemí a kolik naopak na dotacích z Evropské unie přišlo do středoevropských zemí a dospěl k závěru, že největším poraženým je z celé střední Evropy Česká republika. Ekonom Karel Kříž to v Salonu Týdeníku Echo popsal slovy, že jsme „největším krmelcem Evropy“.

Důsledkem je, že se u nás západní investoři chovají jako novodobí koloniální páni. Vytěží levnou pracovní sílu a zisky si odvezou domů. Podle oficiálních statistik Eurostatu odešlo, bylo vyvezeno, z České republiky od roku 2010 do roku 2016 na dividendách 7,6 % HDP, což znamená, že z České republiky bylo vyvezeno 2 biliony a 252 miliard korun!!! Naopak z evropských dotací a fondů jsme za tu dobu obdrželi pouze 1,9 % HDP, což v číslech znamená, že jsme obdrželi pouze 563 miliard korun. Takže jsme dosáhli rekordního mínusu 1689 miliard korun za posledních sedm let. Roční mínus dosahuje výše 241 miliard korun. V poměru k výkonu naší ekonomiky jsme získali zpět nejméně z celé střední Evropy, ale na ziscích se odtud vyvezlo nejvíce. Pokud by se vyvezené finance rozdělily na platech mezi cca pět milionů pracujících v ČR, tak by průměrný plat mohl být o čtyři tisíce větší, což je sice lákavé, ale neuskutečnitelné, neboť investoři pracují pro zisk. Jedinou možností, jak tuto nerovnost zmírnit, je zavedení sektorové daně, která by, podle bývalého středočeského hejtmana a exposlance MUDr. Davida Ratha, jenž kandiduje za Českou suverenitu v letošních senátních volbách, mohla dosáhnout výše až 70 miliard ročně, což by výrazně podpořilo státní rozpočet.

Pravicoví politici většinou sektorovou daň odmítají a uvádějí tisíce námitek, proč sektorovou daň nezavádět. Přitom sektorové daně nejsou neobvyklé a sektorovou daň mají zavedenu v různých oblastech již Francie, Španělsko, Rakousko, Slovensko i Maďarsko a úspěšně se tak brání vývozu kapitálu ze svých zemí. Minulá vláda, pod vedením Bohuslava Sobotky, zvažovala zavedení sektorové daně v některých odvětvích, ale koaliční partneři ANO a KDU-ČSL byli proti.

Sektorová daň bývá zaváděna v odvětvích, která mají abnormálně velké zisky, např. v bankovnictví, pojišťovnictví, energetice, telekomunikacích či automobilovém průmyslu. Zisky bank jsou v České republice v porovnání s evropským průměrem více než dvojnásobné. Bohužel všechny jsou v cizích rukách a jejich zisky plynou do mateřských společností v cizině. Proto nelze zavírat oči nad skutečnostmi, že v posledních letech odtekla z bank působících v České republice více než polovina zisků do zahraničí. Přitom je známo, že u nás chybí daň z přidané hodnoty finančních služeb v jakékoliv formě. A to je nutné napravit. Vždyť ve většině států Evropské unie je již sektorová daň na finanční sektor uvalena. Tak proč máme být výjimkou a nadále zůstávat v roli podřízené kolonie či banánové republiky, která financuje své zahraniční vlastníky.

Skutečnost je taková, že všechny banky v České republice byly privatizovány zahraničními společnostmi. Ani v jedné bance nemá stát významný podíl a nemůže tak aktivně zasahovat do vývoje finanční, a tím i ekonomické situace společnosti. Stát tak nemůže ani garantovat úspory našich občanů, protože prodal Českou spořitelnu!?!

Nám zde dnes schází velká domácí banka, s vlastním kapitálem, která by podporovala rozvoj podnikatelské sféry na našem území.

Za tímto účelem je potřeba vytvořit legislativní prostor pro vznik Etické či Bezúročné banky, která by rozvoj malého a středního podnikání podpořila. Rovněž lze vytvořit, podle vzoru německých Landesbanken – zemských bank, zemské nebo krajské banky, což by vedlo k posílení rozvoje regionů (krajů, nebo ještě lépe historických zemí). Zde se přímo nabízí oprášit myšlenku obnovy zemského uspořádání státu, což, jak je známo z Rakouska či Německa, je nejlevnější způsob řízení veřejné správy.

V devadesátých létech byl příchod zahraničního kapitálu do České republiky vítán se slávou. Zahraniční partneři byli zahrnováni dotacemi, dostávali daňové prázdniny a veškerou podporu. Důsledkem této politiky je skutečnost, že ze 150 velkých firem v České republice je reálně cca 70 % v rukou zahraničního, převážně německého, kapitálu! Cizím majitelům tedy patří 70 % největších firem, které tak ovlivňují cca polovinu naší ekonomiky. Ale platy našich zaměstnanců nedosahují ani 60 % výše platů německých dělníků, přičemž produktivitu práce máme mnohdy lepší!!! Tomu se říká neokolonialismus.

Česká republika přitom není schopna provést zdanění vytvořených zisků, zabránit vyvádění financí v rozporu s českými daňovými předpisy mimo území České republiky a nedaří se to ani u peněz, které pocházejí z trestné činnosti.

Proto jsem pro zavedení sektorové daně v uvedených odvětvích a její důsledný výběr Finančním úřadem. Když daně musí platit naši podnikatelé, tak by je také měli platit i zahraniční majitelé a část zisků by měli znovu investovat v ČR. Měly by zde platit stejná práva, ale i stejné povinnosti pro všechny podnikající subjekty.


13 komentářů :

 1. A nezapomeňte na nostrifikaci!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ojevila se tu na NR jakási prý nepolitická společnost voličů OSV,která z ničeho nic začala kritizovat kapitalismus bez přivlastků,tedy očividný gangsterismus v kterém žijeme ,jak vidime v článku už skoéro třicet let.
   Kdo to má vlastně napravovat,když politiocké strany jsou toho už 30 let neschopné.
   Neměli bychom si poslechnout to Osv být s nim solidární ,když tu prakticky neni v ČR nikdo,kdo by v článcich začal opravdu účinně navrhovat co vlastně maji voliči dělat,když jsou vlastně naprosto bezmocni a vystaveni posměchu té třidy šmejdů,která tvrdi,že je nemáme volit,když jejich vadné zákony nechceme.

   HzNR

   Vymazat
 2. Loď jménem Česká republika nabrala určitý kurz v r. 1989 a doplula za 29 let k dnešnímu postavení kolonie. Otočit kormidlem a odchýlit se více od zvoleného kurzu je se současnými cestujícími a velením lodi téměř nemožné.
  Jedině bouře (krize ve světě) může být příčinou větší změny dodržovaného kurzu.
  Musíme si počkat na již blížící se bouři a předem se na ní připravit. Až potom můžeme změnit kurz.

  OdpovědětVymazat
 3. Jedine Velka Boure smete tento nenavideny system naprosteho sprosteho vyzirani neboheho obyvatelstva .Kdyz vidim kam az to doslo a pri sve navsteve doma jsem personalne videl tu spoust moralni a financni .Jak muze nejaky idiot blahorecit systemu ktery je jako pijavice na tele zkomirajiciho naroda .Tuto luzu je treba eliminovat za kazdou cenu neb jiz tisice let jen skodi a skodi pro svuj prospech a vse to svinstvo zastiraji oblbovanim prostych lidi kteri pro vecne honeni za kazdou korunu nestaci ani zit aspon trochu vesele svuj zivot.Nekolik parasitu si rozkradlo republiku a prodalo do zahranici pod vedenim smejda Klause a vsech tech vlad co jich bylo vcetne Mosheho na Hrade nyni.Proto vezmete rozum konecne do hrsti vidle do ruky a tu sber zente tam kam patri.Prectete si na internetu dostupnou Analyzu 17 listopadu kde p.Dolejsi vse jako prorok zverejnil a v bide nenaviden timto parasitnim rezimem zemrel

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi

  1. Odkaz na roli V. Havla:

   https://uloz.to/!ycny4fxPD/1-publikace-analyza-17-listopadu-1989-autor-miroslav-dolejsi-hlavni-vedlejsi-role-havel-jpg

   -------------------------------------------------

   Odkaz foto M Dolejšího:

   https://uloz.to/!aU7kp4LNf/2-miroslav-dolejsi-autor-zarazen-mezi-nezadouci-povinne-zapomenute-po-r-1989-rezie-havel-jpg

   -------------------------------------------------

   Odkaz na knihu v PDF podobě:

   https://uloz.to/!KQw4jUmEa/3-analyza-17-11-1989-vice-google-cz-autor-miroslav-dolejsi-politicky-vezen-po-r-1989-vladnoucim-teatrem-opet-zatracen-prestoze-si-odsedel-19-let-o-sametu-napsal-r-1990-a-skoncil-25let-zde-media-mlci-osvetlil-osobu-havel-pdf

   -------------------------------------------------

   Ramón

   Vymazat
  2. Dekujeme

   Vymazat
 4. Jo dobrý článek do takového marasmu nás dostali pravicové vlády.

  OdpovědětVymazat
 5. Co jste od kapitalismu čekaly? Už ten název říká vše. Kapitál is mus! Byl to pokrok proti feudalismu a o Social is mus bylo potřeba bojovat a to tak že co je špatné rušit a zavádět lepší. Neb jak říkal Lenin: Stárie rozrušim, novie postroim. Nebyl jsem ani nejsem komouš jenom chci pokrok.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Občané toho maji dost,plné zuby,ono to osv řiká,že peníze určené na sociálni stát pokládajikorporace za svoje a tak je preventivně kradou a nikdo se doposud nad tim nepozastavoval a v boji za naše penize se sjednocovat prý snad ani nejde,to dovedou prý jenom Šmejdi.
   Jak je možné,že volime stále stejné a špatné politiky,kdy kdo nám ,vlastně nezkušeným voličům vysvětli, kde děláme cybu a jak ji napravit.
   Prozatim tady jsou články,které popisuji jenom samé hrůzy našeho odíráni ,ty totiž režim povoluje a těší se z nich je to potvrzeni,že jejich lumici se řiti k propasti a ještě tomu svými bezmocnými články a přispěvky doslova tleskaji..
   Ony ty články totiž mohou pry jen vzbuzovat pocit bezmoci a z toho se Šmejdi jenom těši.
   Nejhorši bude když někoho opravdu napadne co udělat a přežije nadávky jak to nejde a bude žit!

   HzNR

   Vymazat
 6. Jak jsem již psal. Je potřeba nelenošit a všem co mě poslechnou vykládat o co jde a jak je důležité jít k volbám a dát hlas těm co za mě chtějí bojovat. STÁLE, STÁLE, DOKOLA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale hovno vzdyt to je jejich zbran zvanit a zvanit o nicem jako v USA kde se mele Rusia milionkrat za den na vsech kanalech .Brainwash na tupce a to funguje ,oni si mysli ze rozhoruji .Negri skacou jako opice, po celem svete a vrazdi a kanalove z vlad jim rikaji "protestanti" Boji se jich ta hovada si vypali obcas i mesto ve kterem bydli maji stejne jako jejich soukmenovci z Afriky IQ cca 75 coz ji staci k tomu ze se trefi do huby s hamburgrem ktery nekde ukradli a ne do oka jako jejich autisticke zmetky.

   Vymazat
 7. Sektorovou daň potřebujeme, krom toho též daň za luxusní zboží,naopak sundat nemravnou daň ze základních potravin. Který chytrulín navrhuje snížení daně z kytek? Zjistit a nevolit,

  OdpovědětVymazat
 8. JEDEN PRAKTICKÝ NÁVRH. Každý vidí, že u objektů spolufinancovaných z dotací EU je povinně instalována plaketa, či dokonce postaven pomníček s nápisem, že objekt byl pořízen i z peněz EU. My radikálnější bychom tyto lživé informátory měli likvidovat a ti umírněnějším by měli žádat po státní moci, aby k nim byly přidávány „dovysvětlovací nápisy“ o reálném stavu finančních toků mezi naší zemí a zahraničím v době stavby onoho objektu.

  OdpovědětVymazat