Reklama

sobota 25. srpna 2018

Pláč ano, jen je nad jiným hrobem

Jiří Baťa
25. 8. 2018
Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček se kromě událostí kolem výročí 21. srpna 1968 zmiňuje o bědování nějaké paní učitelky, že TV seriál Chalupáři „kazí“ její výuku a prý vznesla požadavek, aby z tohoto seriálu byly odstraněny některé scény, neboť ona ve škole učí, jak se za normalizace na venkově špatně žilo, ale děti v televizi vidí, že se jim žilo kupodivu celkem dobře, že měli také svá auta, jezdili do divadel atd., což by si, mimochodem, dnes již (prý) dovolit nemohli.


Upřímně řečeno, nic nového pod sluncem, protože to není pouze problém školních osnov z předmětů, které mají vztah k naší historii, dějinám, režimu(-ům) a života společnosti od r. 1945. S podobnými zásahy v překrucování faktů a skutečností se (především díky ÚSTR) setkáváme všude tam, kde je potřeba ospravedlňovat současný politický trend a současně popisně dehonestovat vše, co bylo za totality, alias socialismu nebo vlády komunistů pro občany dobré, prospěšné nebo pozitivní a co dnes zásadně neodpovídá potřebám politické linie pro ovlivňování našeho vědomí o naší „nezpochybnitelné “ sounáležitosti k západnímu bloku, v čele s USA, NATO, jejich vlivu, jejich vojenským strukturám, protivýchodní (protiruské, protičínské) politice a je nám našimi prozápadními politiky vnucováno k slepému,nekritickému následování.

Lze jen litovat paní učitelku, která se dostala do nezávidění hodné situace. Je od ní sympatické, že se s tímto problémem obrátila ne veřejnost (prostřednictvím pana Křečka), protože stejný problém zcela jistě zažívají i jiní učitelé, kteří snad z nedostatku odvahy, možná bezradnosti či nezájmu se této vážné problematice prostě vyhýbají. Bylo by skutečně zajímavé znát, jak se s tím mnozí naši učitelé vyrovnávají, protože ne všichni se tímto problémem zabývají, což ve svém důsledku znamená, že jejich přednášky na toto téma jsou nebo mohou být vedeny buďto zcela v novodobém duchu osnov, tedy v naprosté demagogické rovině, což znamená uvádět školáky v úmyslná omyl, v lepším případě říkat nepravdu nebo polopravdu. Vzhledem k tomu, že školáci o těchto věcech moc příliš (jestli vůbec) nepřemýšlí a informace zcela bezděky a bez zájmu je jen přijímají a málokdy o nich přemýšlí a jejich rodiče se této problematice také většinou nezabývají, negativní vědomostní výsledek je nasnadě.

Rozhodně však sdílím zoufalost paní učitelky, protože při představě, kam takový „novodobý“ výklad historie naší společnosti vede a jak se také následně, resp. příležitostně tato mládež „demokraticky“ veřejně angažovat svědčí případ žáků jedné školy, pokud se nemýlím v Českých Budějovicích v jejich útocích, resp. šikaně vůči jedné učitelce. Nicméně je štěstí, že tyto politické aktivity „svobodomyslných, demokratických názorů a postojů“ mládeže (vesměs školou povinné či neplnoleté) je zatím poměrně málo což ale neznamená, že jejich mysl z takto pojatého učiva a přednášek o historii země není zasažena, potažmo ovlivněna. Problém je také v tom, že novodobé osnovy i v rámci tzv. inkluze, rodiče dětí, pokud tyto skutečnosti nějak sledují, svým dětem nedementují nepravdy, polopravdy a lži argumentací faktických a věcných připomínek, čímž jim k poznání pravdy jen sotva přispějí. Jejich věk už totiž neodpovídá možnostem osobních, reálných zkušeností nebo poznatků té doby. Nemluvě o tom, že i oni již mohou být touto tendenční propagandou zasaženi a že ani oni často nevědí, jak se říká „která bije!“

V této souvislosti není od věci se také zmínit o 50. výročí 21. srpna 1968, když i v tomto případě nelze nevidět, v jakém duchu se nese toto významné výročí. Je totiž rozdíl připomínat si nějaké výročí události, která se udála před půl stoletím a kdy hlavním protagonistou byl subjekt, který již neexistuje, aby se ale přesto veškerá „vina“ a důsledky přenášely na dnešního nástupce SSSR, suverénního státu Rusko, alias Ruskou federaci. Stejně tak bychom totiž mohli netaktně, nekorektně připomínat daleko větší vinu za lidské tragédie z období fašistického Německa, veškerou lidskou, nacionální a politickou nenávist a vinu předhazovat současnému Německu za důsledky II. SV, která byla nesrovnatelná s následky tzv. „okupace“ z 21. srpna 1968. Jenže, zatímco současný politický trend v rámci členství v EU nás nutí se SRN udržovat korektní vztahy (navzdory všem vážným problémům s imigrací), je nám reprezentanty našich pravicových politiků 21. srpen 68 podsouván a vydáván jako něco nesrovnatelně horšího, než byla II. světová válka a její důsledky. Ostatně i ve faktografii II. SV je patrná tendence a snaha o přepisování výsledku II. SV, zpochybňováním jak celkového vítězství, dosaženého vojsky RA, tak dílčích dílčích vítězství, např. osvobození Prahy atd.

Obecně řečeno, pokud naši učitelé mají charakter, svědomí, vlastenecké cítění, jsou schopni racionálně uvažovat a vyhodnocovat realitu a podstatu nedávné doby, pokud nepodlehnou tendenční a prospěchářské prozápadní rétorice našich politiků, ale také snahám novodobých dějepisců a demokratických křiklounů, je naděje, že realitu a pravdu o minulosti, ať už byla pozitivní nebo negativní, před svými dětmi, školáky a mládeží obhájí. Jr na nich, zda budou mít snahu říkaz pravdu, polopravdu nebo vyložené lži. Pokud ne, budoucnost a formální demokracie našeho státu, včetně jeho občanů může být také vážně ohrožena.

33 komentářů :

 1. Je pozoruhodné, jak negativně hodnotí události 21.08.1968 Česká televize ve srovnání s akcemi NATO a to vybombardování Jugoslávie, vybombardování Iráku, vybombardování Libye, okupaci a zabíjení občanů Afganistánu. Připomínám, že na těchto zločineckých akcích NATO, jsme přímo nebo nepřímo účastni a Česká republika, včetně všech států v NATO, je zločinecký stát. Jak můžeme odsuzovat 21. srpen roku 1968, když se dopouštíme, jako Česká republika, výše uvedených zvěrstev na občanech cizích států, jejich vyvražďování a útlaku, který je větší, než který tady byl při událostech 21. srpna 1968. Jako čelen NATO, Česká republika se podílí na zvěrstvech a válkách, organizovaných a vedených, státy NATO. Kdo za to odpovídá? Nebo chce někdo tvrdit, že to jsou mírové akce na podporu demokracie a svobody?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:26 Odpověď je nasnadě... Za účast a podíl na případných zvěrstvech a válkách, kterých se ČR, přímo či nepřímo účastní ČR, člen NATO, odpovídáme nedílné všichni - od prezidenta republiky přes předsedu vlády, vládu, státní úředníky, až po občany, mající volební právo.
   Souhlasu netřeba...

   Smazat
  2. 16:40 Odmítám kolektivní vinu národa kdo chce být v natu a eu tzv úspěšný a jejich poskoci.

   Smazat
  3. aktivistka kudy z nudy kde jinde by našla takovy job než ve škole dovolena tři měsice a učit z vyhlašky z ustavu pro totalitu a pracovni doba tak třihodiny denně možna že by se našlo i dobre mistečko na ministersvu viz koblihova malačka a zrovna křeček byvali komunista jakoby nahodu žeby dal rozhřešeni tak to už je total chupce

   Smazat
  4. Pro 16:40. Vaš příspěvek bych nazval děláním z národa užitečných idiotů. Zodpovědnost spočívá v tom nenechat z pohodlí a strachu vládnout hrstce zločinců. Nezodpovídáme přímo za jejich zločiny. Jsme totiž zotročeni otcem lži. Dále se rodíme do neznáma, proto je boj za naši svobodu a odebrání zločincům a zločineckým strukturám možnost řídit společnost velmi složitý úkol a sypaní si popele na hlavu nepomůže. Klíč je nevzdat to a nezaleknout se toho problému i když jeho vyřešení může trvat více generací.

   Smazat
  5. Dřív s pěnou píva u pusy my nadávali na Rusy, že přijeli k nám s tanky, děly, kvéry,
   jenže jak svět se otáčí, dnes už je všechno jinačí, proměnily se i zájmové sféry,
   teď máme nové spojence, tak makáme zas na Němce, neb změnili jsme spřátelenou stranu,
   máme tanky i bouchačky, jdem za spojence do rvačky, táhneme válčit do Afghánistánu.

   Smazat
 2. byť hrdý na svoju domovinu sa už nenesie - plat to nezvýši, tak čo ...

  OdpovědětSmazat
 3. Jo venkovští pořádali zájezdy do pražských divadel. Po revoluci Kolářová řekla, že skončila doba, kdy se na ni chodili burani dívat jako na cvičenou opici. Dnes chodí na Obce nabídky na lístky s množstevními slevami(dokonce ND) a zájezdy už nikdo neorganizuje,nikdo tam nejezdí. Snad jen zbylí mladí na nějaký ten muzikál. Kolářová, před revolucí jste určitě žádná cvičená opice nebyla. Dnes nevím, spíše patříte do dnešní divadelní šmíry, která spíš než dobře hraje se do všeho s.re a radínám ne to co by jsme měli ale co podle vás musíme ... Zlomte si všichni vaz.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:19 Paní Kolářová má pravdu.Pamatuji se, že i v naší kolbence se několikrát do roka pořádaly tyhle zájezdy do Prahy, pod patronací ROH. Jezdily celé rodiny, už tenkrát mi to přišlo odporné. Aty si zlom obě nohy.

   Smazat
  2. 18:02 Tak nevím, jestli jste blbý úplně, nebo jenom špatně chápete. V obou případech se ale nemáte čím chlubit.

   Smazat
  3. Chodily cele rodiny do divadla a panovi to prislo odporne.To je vizitka ceske a evropske soucasne kultury.Ten clovek si snad nevidi do huby.

   Smazat
  4. 20:04 Tomu pánovi se nemůžete divit. Tenkrát se ještě nedávaly takové kulturní perly, jako dnes. Kdyby už tenkrát běželo brněnské představení "Naše násilí a vaše násilí", tak by si to s celou rodinou určitě užíl.

   Smazat
  5. Pokud vy tři hlupáci nechápete psaný text, tak více už nic nepište. Tak pro blbé znovu.Pod patronací ROH.Ta ROH, která organizovala další trapné veselice třeba MDŽ. Vy jste ti praví soudruzi, kteří milovali tyhle společné sračky co.

   Smazat
  6. Já si myslím, že ta cvičená opice od pani Kolářové sedí perfrektně. Každý se přece zná sám nejlépe. je jen s podivem, když ji to tak osobně dehonestovalo, proč nešla dělat něco užitečného. Důvod je evidentní, proč to dál rozebírat.

   Smazat
  7. Taky Paty Kola-zarova..
   Ve skole sem nadaval ze sme museli sklizet brambory a Jezedaci si jeli utracet svoje miliony do Prahy.
   A Jezedaci si uz pak stezovali ze ani o znich nevystrci paty z baraku , vsechno obdstarali kombajny a meli se jako prasata v zite..To vim na beton..

   Smazat
  8. ale ale vi nevite že zajezdy se pořadaji stale jen nejezdi jezedaci ale naše jelita zruznych ustavu jako je byvali okres či emenve avubec doře vybrani jedinci všichni maji společneho veškrnu a všichni jezdi za dotovani sami sebou a je jim jedno kolik bilet koštuje stejně to jde z rozpočtu obce či města ale hlavni duvod je aby nezahynula herka či herek či nemusela chodit o žebracke holi takže pani kolař ma recht už tam nejezdi smradlavi jezedaci ale šlechta a jeho blahorodi a to je ten pokrok od lži a nenavisti k pravdě a lasce

   Smazat
 4. Zkuste se porozhlédnout po domech na 28.10. zda budou mít vlajky. Poznáte jak hodně je Čechů hrdých na svou vlast.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vážený, pověsil jsem 8.5. na svůj dům malou Československou vlajku. Byl jsem veřejně prohlášen za kreténa...

   Smazat
  2. 17:32 A toho 28.10. bude co? Tryzna za už neexistující stát, který se povedlo "demokratům" vydrancovat a rozervat? Když vlajku, tak leda tak na půl žerdi. Jako tichou vzpomínku na všechny, kteří ten stát budovali a místo vděku sklízí jen kopance od těch, kteří ho rozkradli.

   Smazat
 5. Jsem zvědavý, CO vlastně budeme slavit 28.10.

  Asi nebude co slavit, ale za to bude velká příležitost pro POLITIKY, ABY SE MOHLI ZVIDITELNIT. A hlavně, aby mohli špinit své oponenty a rozdávat svá moudra, které stejně nikoho nezajímají a hlavně nebudou ani v nejmenším použitelná!

  1918 Vznik samostatného státu
  1938 Protektorát ČECHY A MORAVA (kde je Slovensko?)
  1945 ČSR
  1960 ČSSR
  1995 ČR

  Tak co se vlastně bude slavit?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:40 Slavit se musí pořád, to ví každý. Ukrajina určitě také slaví vznik SSSR, kdy získali vlastní identitu a území.

   Smazat
  2. Na otázku Kde je Slovensko určitě znáte odpověď. V roce 1938 vyhlásilo Slovensko Slovenský štát a pod vedením prezidenta Tisa se přidalo k Německu a také Sovětskému svazu vyhlásili válku. Mnoho Slováků, Sudetských vojáku a také od Hlučína tam padlo. Jako obrana vzniklo NSP, aby Slovensko nepřeválcovali Rusi, jako své soupeře. Pak začala partyzánská válka. A partyzánů bylo tolik, že se muselo vymezit velké území, aby se vešli. Také běžel vtip: Babka se přihlásila jako pomocnice partyzánů tím, že jim nosila jídlo. Padla otázka co jí partyzáni říkali, odpověděla: Danke muter. Také nyní je v televizi vidět, kolik 21. 8. 1968 bylo lidí proti příchodu pozvaných vojsk Varšavské smlouvy naší vládou. Snad vystačí území Středočeského kraje, aby se tam předváděli.

   Smazat
  3. Blbečku 4:52, žádná naše vláda vojska Varšavské smlouvy n e p o z v a l a !!!

   Smazat
  4. ty slovenské vtipy jsou boží! Zajímalo by mě, co na ně Slováci říkají.

   Smazat
 6. Vymyté mozky vymývají mozky!
  Štefan

  OdpovědětSmazat
 7. Já se na české seriálové sračky vůbec nedívám. Skoro všechny pojednávají o lepších lidech podnikatelích (Republika, Zahradnictví a možná něco dalšího). Jsem zvědav, kdy se natočí něco o pravicovém dělníkovi, který bude s radostí přijímat zprávu o tom, že je propuštěn. Nebude chtít vyšší mzdu a jeho idol bude blbec Kalousek. Doma bude mít oltáříček s fotkou Václava Havla.

  Toho se za tohoto režimu nedočkám, viďte!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:50 a na zdi obrázek Mirči Němcové se slzou v oku a svatozáří ...

   Smazat
 8. Už začínám chápat, proč žraloci na Jadranu přepadají české učitelky! I na ně je to zřejmě moc.
  Mimochodem, až se naši vnuci budou dívat na Svěrákovy filmy z dob socialismu, jistě se budou divit, co vlastně ti lidé proti starému režimu měli? Vždyť to byla úplná pohoda. Proti tomu, v čem budou živořit oni.

  OdpovědětSmazat
 9. Pro trolly k zamyšlení klip Igora Jurečky na youtube: Karol Ondriaš: Dakujem vojakom Varšavskéj zmluvy, ktori 21. augusta 1968 prišli na Slovensko, aby zabránili našej kolonizácii a upadku.
  Chtěl jsem jen předeslat: pro pochopení čehokoliv - matematiky, gramatických pravidel v jazyce, ale také sociálních jevů, je třeba se danou látkou seznámit a hlavně o ní přemýšlet, proto pro lidi, kteří něco neznají, doporučuji si - danou věc /i tuto věc/ pustit několikrát. Tak se ostatně člověk učí i hrát na hudební nástroj - přehrává několikrát určitý kousek, až ho zvládne.
  https://www.youtube.com/watch?v=GUp67egXypk

  OdpovědětSmazat
 10. Nenáviděla jsem Rusáky za okupaci v 68. roce, protože zabili naše sny o svobodě a demokracii, kterou jsme si samozřejmě hodně idealizovali … Ale po tom, jak provádějí zásahy naši současní spojenci (Jugoslávie, např.) se musím za tu nenávist omluvit. Ano, i tady byli mrtví, ale nebyl rozkaz vraždit, nikdo nám nerozbombardoval Hradčany, nemocnice, školy a nevydával to pak za omyl a kolaterální ztráty. Nedostali jsme se z louže pod okap, ale z louže do pořádného močálu.

  OdpovědětSmazat
 11. 8:51 souhlas, dokonce za tímto výše uvedeným klipem - 20:25 - následuje další klip, ve kterém je uvedeno, že Sověti okupovali naši republiku aby předešli emerické okupaci naši republiky - nikoliv v roce 1989. Pokud si uvědomíme další skutečnosti, které tam jsou řečeny - mnohost emerických vojáků v Evropě - v Německu, vytvoření NATO, přisun atomových zbraní do Evropy, plány na atomový útok na země socialistického tábora včetně naší republiky atd. - doporučuji si to poslechnout - tak to nezní nevěrohodně. Jinak pro trolly drobnost - Varšavska smlouva vznikla jako odpověd na vytvoření NATO.
  Já si myslím, co je nejhorší na tom dnešním kapitalismu, je daleko větší nebezpečí války. Není divu. Kapitalismus je založen na egoismus a egoismus nemá daleko k nenávisti druhých lidí a nenávist druhých lidí vždy vede ke střetu - v nejlepším případě na pěsti. Přiznivci "pořádků" /ve všem/ mají kapitalismus v oblibě a říkají že komunismus je "bordel". Všechny krajnosti jsou špatné. Jen idiot si bude myslet, že kapitalismus, který zde máme někde povede - peníze, které kontrolují lidi, ten režim je mrtvý, jak piše ve svých dílech Erich Fromm kapitalismus tíhne k zálibě v mrtvých věcech. Co je v kapitalismu na prvním místě u muže - auto, nikoliv živé bytosti - žena a jeho děti. Chlapi žijí ve světě mrtvých věci - fabrik apod. Proto chlapi také vedou války, nyní dokonce bez kontaktu s nepřítelem - na obrazovce. Budoucnost podle mně - je třeba zlikvidovat v tomto kapitalismu třídu parazitu - Rotschildy a další, jsou to zloději, kteří žijí z nakradených peněz, ponechát kapitalistické způsoby v malém - služby a malé podnikání. Jak to udělat - nevím, prý NEP v sovětském Rusku se neosvědčil. Bude těžké vymyslet něco, co bude životaschopné, ale tento kapitalismus, který je dnes vede do propasti, do záhuby celého lidstva. Poslechněte si Igora Jurečku, treba klip o tom, jak Emeričane se rozhodli zlikvidovat Rusko a co to obnáší. Ti hlupaci si myslí, že zalezou do podzemních nor a přežijí jaderný holocaust. Pokud si myslíte, že ne, proč ty nory potom v USA a jinde ve světě budují?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Malé upřesnění: Varšavská smlouva nevznikla jako reakce na založení NATO, to by totiž byla založena již v roce 1949, ale jako reakce na znovuvyzbrojení Německa a přijetí Západního Německa do NATO. Varšavská smlouva tedy vznikla o mnoho let později!

   Smazat
  2. Pravda o srpnu 196827. srpna 2018 23:03

   10:29: Zde je pravda o srpnu 1968:
   https://aeronet.cz/news/kavarenska-praha-a-kiskovska-blava-spojuji-sily-a-s-chuti-truchli-nad-50-vyrocim-nezdareneho-palacoveho-puce-uvnitr-uv-ksc-z-roku-1968-to-nevymyslis-nejvetsi-demokrati-lzou-narodu-o-pozadi

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.