Reklama

úterý 14. srpna 2018

Pozadí machinace s tureckou lirou

Václav Umlauf
14.8.2018 E-republika
Korporátní fašismus nemá rád, když někdo opouští rozjetý cirkusový kolotoč, zatáhne za brzdu a chce zpět vstupné. Takže se podívejme na způsob, jak koloniální centrum přesvědčuje periferii o výhodách demokracie.Turecko v podstatě vystupuje z aliance se Západem a jedná o vstupu do zemí BRICS a do osy Rusko-Írán-Turecko. A začalo oficiálně stíhat americké poradce a vojáky na základně NATO Incirlik Air Base (5 tis. vojáků z NATO) za terorismus, ač je se Saúdskou Arábií hlavním sponzorem teroristů v Sýrii. A přitom si tato členská země NATO kupuje ruské S-400, aby při novém nastolení demokracie v zemi nedopadla jako Libye. Zkrátka zmatek nad zmatek, jak to bývá v epoše finálního pádu světového impéria. Západem sponzorovaný pokus o vojenský puč a eventuální zavraždění Erdogana přinesl asi stejný efekt jako kauza Skripal. Hlavní aktérka celé kauzy se bude stěhovat zpět do Moskvy, kde má hlavní obchodní činnost.

Korporátní fašismus nemá rád, když někdo opouští rozjetý cirkusový kolotoč, zatáhne za brzdu a chce zpět vstupné. Takže se podívejme na způsob, jak koloniální centrum přesvědčuje periferii o výhodách demokracie. Graf ukazuje propad turecké liry vůči dolaru za pouhý jeden měsíc.Podle grafu to znamená, že turecká ekonomika se stala tureckým hospodářstvím během jednoho týdne! Vzhledem k tomu, že jde o zemi se 70 mil. obyvatel, která funguje jako Česko a je montovnou EU, to není pravděpodobné. Podle propočtů německých ekonomů DW je reálný růst ekonomiky podobný jako v Čině, tedy 6,1 % v roce 2015, 3,4 % v roce 2016 a dokonce 7,4 % v roce 2017. Export stoupl z 85 miliard EU (2010) na 130 mld. EU v roce 2017. Takže růst v exportní podobě je silný a Česko má v postkoloniálním korporátním otroctví co dohánět. A přestože v Turecku prakticky nikdo neplatí daně a oficiálně nepracuje, tak není důvod k obavám. Za prvé a zásadně by se hodnota liry měla odvíjet od tureckého dluhu v porovnání s HDP země. Tak se na to podívejme.A ejhle, Turecko jako stát žádné velké dluhy nemá! Naopak hospodaří výborně, takže jeho dluh trvale klesá, stejně jako v Rusku. Takže útok na “zadluženou” liru není totéž jako AAA rating zadluženého dolaru. USA hospodaří neoliberálně a státní dluh ve stejném období vypadá následovně.Ekonomicky jde tedy o naprosto správné a racionální rozhodnutí. Potrestáme Turky za to, že nehospodaří jako Američané. A nyní se podívejme, koho vlastně v Turecku zničíme za to, že Erdogan mění politický kurz. Nasazený bič měnové spekulace s lirou není legrace a nás to bude něco stát. Proč? To ukazuje struktura tureckého dluhu.Graf jasně ukazuje, že v Turecku mají dluh hlavně podniky a soukromníci. Tento dluh je okolo 400 mld. dolarů a jde hlavně o krátkodobé půjčky s vysokou úrokovou sazbou. A dluhy jsou hlavně v eurech a v dolarech. Lidem se dařilo, peníze nic nestály jako u nás, a tak si Turci půjčovali jako u nás. A na rozdíl od Turecka je Česko poslušným vazalem korporátní transatlantické ekonomiky a naši lidé si půjčovali v korunách. Takže Turci jsou na tom jako Maďaři, než je zachránil Orbán dohodou se Švýcarskem. Zde měli Maďaři nesplatitelné rodinné dluhy, protože si půjčili na stavby domů za švýcarské franky s nízkou úrokovou mírou, která zásadně stoupla. Totéž se nyní děje v Turecku, ale tím, že lira zásadně klesla. Spekulativní útok na propad liry znamená, že lidé a firmy nebudou moci splácet dluhy vinou poklesu hodnoty domácí měny vůči euru a dolaru. To znamená, že splátky za úvěry v dolarech a eurech dramaticky vzrostou, minimálně o 7 %.

Jenže za dluhy ručily především EU banky, protože ty půjčovaly Turkům buď samy nebo prostřednictvím domácích poboček. Takže útok na liru sice vedou USA, ale zaplatí ho EU. A to znamená, že “bad banks” a jejich nevymahatelné turecké dluhy budeme opět sanovat z našich daní, jako to bylo vždy.

Rozčílení Turci se tedy ocitnou na mizině a jejich podniky také. Přitom asi zastřelí Ergodanovu vládu nějací demokraticky naladění vojáci, nebo se proti ní zchudlí občané vzbouří v nové barevné revoluci. A tak není divu, že Erdogan potřebuje za cenu obvinění z terorismu dostat pryč ze základny Incirlik americké exponenty CIA a speciálních operací. A nyní se ptejme: Je jeho obvinění USA z terorismu totálně vyfabrikované, nebo ne?Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:19 komentářů :

 1. Čina psala,že Turkům pomůže,ale jen trošku,aby prý nenasrala USA.
  Ve skutečnosti už nastupuji v Iránu a že by si dali ujit Turecko je nepravděpodobné.
  Turisté se těši,že pro nich Turecko zlevnilo,ještě to může být dost zajimavé,nebot bez Turecka by to ušáci taky mohli strategicky prohrát,ale podřezáváni větve na které sedi jsou zvykli,tak co s nimi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No tak to som naramne zvedavy, ako podla autora EU zatiahne z NASICH dani tych 400 miliard dlhu Turkov, ked sami su na bankrot. VSETKY banky v EU su v pozicii, ze niesu schopne absorbovat ziaden dlh, ziaden prepad, a zrazu to nadelenie 400 miliardova sekera Turkov. Samozrejme Spanielske banky z toho dlhu vlastnia najviac, co bude velmi prospesne pre skoro zbankrotovanu EU. Neverim, ze v tomto pripade sa zopakuje rok 2008, ked zacali tlacit 80 miliard mesacne, uroky poslali do minusu, cim okradali 10 rokov ludi o uspory, teraz uz EU nama kam cuknut. Teraz nastal cas zuctovania a cas bankrotu EU. Ci sa zachrani USA, o tom dost pochybujem, kedze su na tom o dost horsie ako EU. Takze mam pocit, ze velmi skoro budeme svedkami padu imperia, hlavne jeho tvrdého bankrotu

   Smazat
 2. Pořád platí: "Kdo není s námi, je proti nám." A že se dějiny neopakují.

  OdpovědětSmazat
 3. Autor clanku je nefalsovany rusky osel:-) A ted tu o zlatem rublu:-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:51
   A TY SEŠ NEFALŠOVANÁ HNĚDÁ DROBENKA V HAVLOTRENKÁCH!!!!!!☺☺☺☺
   A TEĎ DOLAR VIRTUÁLNĚ KRYTEJ ZLATEM JE SCI-FI STEJNĚ,JAKO HROMADY ZLATA VE FORT KNOXU,KDE SI DALA RANDE BÍDA S NOUZÍ!!!!!!☺☺☺☺

   Smazat
  2. A co tak tu o tom, že jsme "spojenci" USA a "partneři" v NATO. Ta mně vždy rozesměje.

   Smazat
  3. 19 51 , tys videl zlaty dolar ? Jestli ano , pak to byla cokolada v zlatem staniolu .

   Smazat
  4. 19:51 A ty jsi podporovatel korporátních fašistů a teď o zadluženém dolaru.

   Smazat
  5. 19:51
   A co jsi potom ty?

   Smazat
  6. Hej, trolle, když chceš psát pro České čtenáře, tak by ti mohl "zaměstnavatel" pořídit i českou klávesnici.

   Smazat
 4. Kurdové už poznali co jsou USA za kámoše a teď i Turecko , ale to si to tak trochu zaslouží.

  OdpovědětSmazat
 5. Stojí za otázku, proč chtěli USA oddělat Erdogana, který s nimi hrál tu jejich hru na rozbití Sýrie a hrál ji poslušně. Věc je ta, že s Trumpem dnes mává židovská lóže, a Erdogan je na druhé straně jediný, kdo se dnes zastává Palestinců. Vražda Erdogana byla připravena Židy, ale ti, co provedli pokus, to byla CIA. Za útokem na Tureckou liru stojí Židé, a to kvůli podpoře Palestincům, proto se celkem zdravá turecká ekonomika trošku zapotácela. Ale Trump se svými židovskými poradci spláče nad výdělkem, dnes už mají v Turecku rádi Američany jen ti agenti CIA, a ti tedˇvětšinou zaslouženě sedí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Erdogana zachránil Putin, který v poslední chvíli ho varoval,že na něj je připraven atentát. Je to už druhý prezident, kterého Putin zachránil. Prvním byl Janukovič, kterého dokonce nechal evakuovat z Ukrajiny. Erdogán atentát přečkal a začaly čistky které likvidovaly, všechny prozápadní živly v Turecku. Na Turecku nyní celý svět vidí nevýhodu, když je měna navázaná na dolar. Možná USA v intrikách s Tureckou Lirou vyhrají bitvu, ale rozhodně nevyhrají válku. Erdogan neřekl ještě poslední slovo.

   Smazat
  2. Souhlasím s vámi, abyste pochopil, jak se pumpovaly peníze českého dańového poplatníka na židovská konta, níže je příklad. A tyto peníze, které ukradli Chazaři v ČR, jsou potom třeba využívány na tyto manipulace s kurzy a trestání neposlušných zemí. Jen připomínám, že se toto událo v době, kdy komerční banku vedl Chazar Salzman, tehdejší spojenec Klause: Komerčni banku připravilo o 8 miliard korun obchodovani s rakouskou firmou B.C.L. Trading Baraka Alona, rakouskeho podnikatele izraelskeho původu. Alone se stal klientem KB v roce l996 s planem udajnych mezinarodnich obchodů s obilim z Ruska. Finance čerpal tak, že mu KB otevřela dokumentarni akreditivy, s tim, že zajisti zboži odpovidajici hodnoty, ktere pro banku uloži ve skladech. Při
   obchodovani se ale ukazalo, že ve skladech žadne zboži nebylo, ač Alone ziskal od banky až 250 milionů dolarů, tedy bezmala osm miliard korun. Penize nikdy nevratil. Byvali členove představenstva KB byli v souvislosti s Alonem obviněni pro trestny čin porušeni povinnosti při spravě svěřeneho majetku. Nepodařilo se jim ale prokazat umysl, ani napojeni na Alona.

   Smazat
 6. https://youtu.be/QPBpvoRu58o
  ...možná začátek měnové reformy.*

  OdpovědětSmazat
 7. Dobré by bylo kdyby turci zaveleli ke zničení německa. Možná by se situace vyjasnila.

  OdpovědětSmazat
 8. Jo, v pohodě, ať se Turci přidají k BRICS. Pro nás to bude znamenat jen to, že dovolená v Turecku bude rok od roku levnější. Takže proč ne? Já dovolenou v Turecku teda nepreferuju, ale obecně - proč ne?

  OdpovědětSmazat
 9. To je chytré. Írán, Turecko, Katar a Sýrie už patří do Ruské zóny a s nimi ropa a plyn, jenž se tam nachází. Putin musí hýkat blahem. Nyní již stačí jen stahnout USA armádu z Afghánistánu a počkat až se Rusko s Čínou navzájem požerou. Pokud jde o mne, tak se mi z dlouhodobé perspektivy zdá výhodnější drahý plyn Americký.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "tak se mi z dlouhodobé perspektivy zdá výhodnější drahý plyn Americký."
   Promiňte, proč? Jsem jen zvědavý venkovský děda, tož mějte se mnou trpělivost, prosím...

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.