Reklama

čtvrtek 30. srpna 2018

Požár a „Sbohem a šáteček“!

Jiří Baťa
30. 8. 2018
Před několika dny jsme si, poněkud zbytečně emotivně, připomněli 50. výročí „okupace“, vstupu, pro některé vpádu, vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Byla to iniciativa ze strany SSSR, který tak chtěl zabránit změně režimu a pronikání „kapitalistických“ tendencí do ČSSR. V této souvislosti je rovněž vhodné připomenout pietu na desítky lidských životů, které se staly obětí této okupace.


Ponechme ale stranou podstatu, příčiny, průběh a následky této „okupace“, které ani po půl století nejsou mezi politiky, ale ani mezi občany dostatečně konzistentní a podívejme se na tuto událost s chladnou hlavou, racionálně, objektivně, bez emocí s odstupem 50 let. Rozdmýchávat emoce, vyvolávat napětí, jitřit city a dávat najevo nenávist a zášť Rusku, které jako nástupce bývalého SSSR by mělo nést na svých bedrech vinu a následky je záležitost ani ne tak ideologická, jako tendenční a účelová. Takové jednání vyvolaná naprosto zbytečné, iracionální, nic neřešící ovzduší s cílem, vyvolávat mezi občany vzájemnou nedůvěru a intoleranci v chápání a posuzování srpna 1968. Bylo by vhodné povznést se nad událostmi srpna 68 s tím, že jsou nám (byť ne zcela jednoznačné) známy příčiny, důsledky, morální, materiální, ekonomické a společenské škody i lidské oběti, a jak současné 50 leté, tak všechna další výročí bychom měli chápat jako nezvratnou historickou událost, která se jednou stala, kterou nelze změnit , jen je třeba ji respektovat a racionálně chápat.

Považovat tyto srpnové události z 68 roku jako „politický“ požár, který republice a společnosti způsobil nemalé škody a přinesl lidské oběti. Respektovat tento požár s tím, že se stal před dlouhými 50 lety, tedy před půl stoletím, že jakkoli v některých lidech ještě doutnají zbytky žhavého popele, není vhodné tento doutnající popel rozdmýchávat politickými, ale i lidskými emocemi, projevovat nenávist, zlobu, zášť a osočovat Rusko, které jakkoli má své kořeny a původ v SSSR, za „okupaci“ v srpnu 1968 však nenese přímou politickou ani morální odpovědnost. Bylo by záhodno zůstat nad věcí s tím, že s událostmi roku 1968, jakkoli byly lidsky, morálně, věcně nebo politicky bolestné, se umíme vyrovnat, budeme si je v budoucnu důstojně připomínat jako memento, které sice ovlivnilo vývoj a režim naší společnosti, ale také, že nás tyto události nezlomily, že jsme dál bojovali o lepší budoucnost a hlavně, že jsme zůstali lidmi.

Chtělo by se říct slušnými lidmi, stejně jako že usilujeme o lepší budoucnost, ale je třeba si také říct pravdu, že tomu tak úplně není. V mnohém si lžeme, jeden druhého osočujeme, urážíme, pomlouváme se, obviňujeme, dáváme průchod nechutným, zcela zbytečným emocím, morálnímu a vulgárnímu jednání, demoralizujeme a rozdělujeme občanskou veřejnost, jsme k sobě neupřímní a plni zloby. Co horší, není to důsledek osmašedesátého, ale „pucvolové“ revoluce devětaosmdesátého roku. Nesnažme se proto rozdmýchávat popel z r. 1968, ze kterého může vzejít požár s daleko většími důsledky. Zůstaňme lidmi, pokud možno lidmi vyspělými, slušnými, na mravní úrovni, kteří se nepoddávají mstě, nenávisti, zášti a nevraživosti. Zůstaňme u konstatování málo poopraveného rčení majora Terazky : „Čo bolo, to bolo, terazky... je to za nami“!

Čest a památka obětem „okupace“ a s Nezvalovým „Sbohem a šáteček“ také emocím na tyto události!

16 komentářů :

 1. Obvyklé plky pana Bati - to je teda kmenový autor za všechny prachy!
  Zoufalé po stránce jazykové, bezobsažné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu, proč zde neuveřejní některý z demokratických projevů Lubomíra Zaorálka, Slávka Sobotky, nebo Miroslava Kalouska.

   Smazat
  2. anonyme 30:srpna 2018 21|:59 - jsi to ale idiot a právě ten blbeček na kterého poukazuje Baťa.Nechal ses nachytat a pravě jsi dokázal jaký jsi idiot a ti další za tebou v řadě.Nedovedete třepat nic jiného než komouši jsou zlo,Rusko je zlo,Čína je zlo a nevidíte zlo které sami plodíte a šíříte kolem sebe,chováte se jak škaredá ženaká v přechodu.Podstatu neznáte,nevíte co byl rok 1925.1955,1968,1989 ,jaký měl y tyto roky dopad a který rok se chystá volové.A ty internetoví trolle ty mě taky!!!!!!!!!Mimochodem trollové v roce 1968 Američané postříleli všechny ve vesnici Milai,což čítá 500 žen a dětí.Lidice jsou proti tomu procházka růžovou zahradou.A za další - už jste vyděli okupanta(1968)stojícího,koukajícího,nevěřícího co se děje,jak na něj vrhají Molotovi koktejly trhající si košule před tanky,řvoucí "střílej okupante"a ono nic,prd.Být to amík tak jede obyčejný voják na tom tanku,zmáčkne samopal a Václavák je prázdnej a lidské ,stracené živity nebou jen 110 lidí v Praze ale mnohem,mnohem více.Trollové myslet hlavou ne koulema.Rok 1968 jsme si nakoledovali sami,teď jenom kecáme,kecáme a prudíme,samej hrdina z Václaváku.Znovu si prostudujte,rok 1925,1955,1968,1989 a rok ??.Ty trolle mě můžeš taky.

   Smazat
 2. Běžte si přečíst, po jazykové stránce nadprůměrně obsažné projevy paní Němcové. Udělá se vám dobře, uvidíte.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:12

   Takže navrhujete místo jedné kraviny číst druhou, možná ještě větší? Dobrá rada...

   Smazat
  2. Je opravdu vzdělaná.
   Miroslava Němcová prý jako studentka nabízela profesorům sex a kradla rohlíky, píše novinář
   Autor: Redakce | Publikováno: 26.8.2013 | Rubrika: ShortNews
   nemcova

   Miroslava Němcová údajně jako studentka prý podle svědků nabízela učitelům sex a později kradla v samoobsluze rohlíky. Uvádí to server TOP.

   "Němcové a spol. už ale téměř nikdo nevěří, o její osobní integritě pak panují velké pochybnosti. Dosud nevyvrátila ani informace o důvodech jejího vyloučení z gymnázia. Pokoušela se dle svědků špatný prospěch vylepšovat nabídkami sexu profesorům, byla však přistižena a vyloučena. Pak začala studovat zemědělskou školu po jejímž dokončení nastoupila na 20 let do statistického úřadu jako ´odborná refrentka´. Zde bojovala proti režimu krádeží rohlíků a možná i jinak," napsal server TOP.

   "Jak již TOP Týdeník Občanské Právo informoval, dle věrohodných informací z kvalitních zdrojů byla totiž Němcová při středoškolském studiu nejen líná a poněkud pomalejší, ale vypomáhala si i nabízením sexu profesorům oplátkou za lepší známky, byla však i při této aktivitě neúspěšná, přistižená a vyloučená z gymnázia. Pak nastoupila na zemědělskou školu po jejímž absolvování nastoupila na 20 let do statistického úřadu jako "odborná referentka". Jakou přidanou hodnotu může straně a veřejnosti přinést, naznačila později ve sněmovně jak zapůjčením svého služebního vozu i s kartou na benzín synovi, tak drobnou krádeží v samoobsluze. S jídlem však roste chuť, takže pokud ji strana a voliči dají důvěru, jistě naváže na "slavné tradice" Mirka Topolánka a Petra Nečase v čele ODS a vlády," píše server zase jinde.

   Smazat
 3. Pane Baťo to by měli číst novodobí fašisté v naši zemi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. anonyme ze 30.srpna 22:42 - kolik ti ty balíku platí za ty krávoviny co tady plodíš.Není ti za ty hnusný prachy zle.No není ,neb jsi IQ houpací šemík.Zřejmě nic jiného neumíš napsati tiriti.Ostatní trollové mě také.

   Smazat
 4. Tak jsem si představil, že by ten demokradický svinčik tady byl o dvacet let dříve, naše generace měla kliku z (_!_).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rok 1968 nejvíce omílají média ČR, která jsou ovládána stejnými lidmi kteří se chtěli dostat k moci v roce 1968, tedy "vyvoleným etnikem ". Tito lidé po převzetí moci po sametu (ovládají jak levici tak pravici, přičemž pravice je výrazně horší- zcela antisociální ) "hodili na lidi dluhovou past " všemožným nabízením úvěrů často za lichvářské úroky, následně exekucemi a pásovou výrobou bezdomovců. Vyprodali vše za zlomek ceny do zahraničí či kamarádům a zničili tradiční průmyslové obory. Ovládají vše, tito lidé do vězení nikdy nepůjdou, to je jen pro "běžné lidi". Lidé jako známý sexuolog či exmajitel TV Nova odcházeli od soudu ( za zabití 2 lidí při autohavárii vlastní vinou či arbitráž TV Nova a 5 dalších trestných činů s podmínkou). " Díky za takovouto společnost " a novodobé miliardáře - téměř výhradně z řad "vyvoleného etnika ".

   Smazat
 5. a já k tomu ještě dodám, že by bývali čeští vojáci ještě stihli účast po boku USA při vraždění vietnamských civilistů, a dnes jsme nemuseli oslavovat Mc Caini jako hrdiny této podlé války, ale mohli jsme mít své vlastní hrdiny, kteří bez bázně a hany sypali napalm na vietnamské vesnice. Díky za prodlužených 20 let cti tohoto národa. Tohle všechno mohl spáchat Dubček, jako předchůdce Gorbačova. Samozřejmě že celá ta lidská tvář to bylo jen dětské šidítko

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to bezmála 56 let, kdy se začalo ve Vietnamu v roce 1962 s používáním herbicidů, které měly pomoci k vítězství nad Vietkongem (Národní frontou osvobození Jižního Vietnamu).

   Nejintenzivnější používání této chemické látky proběhlo v letech 1968 až 1971, kdy letadla USA provedla na 6,5 tisíce postřikových misí na ploše přibližně 1,5 miliónu hektarů. A 60 % látek tvořila nechvalně známá směs Agent Orange kontaminovaná vysoce toxickým dioxinem, jehož poločas rozpadu můžeme měřit na desetiletí.

   Vietnamská vláda později vyslala do nejvíce zasažených míst experty, aby zjistili, co se přesně stalo a jaký dopad měly postřiky na zdraví obyvatel. Celá jedna generace zdejších obyvatel byla postižena bez rozdílu.

   Prakticky neexistovala rodina, ve které by se nenarodilo postižené dítě, ať už s rozštěpem patra, větším počtem prstů nebo jinými deformacemi. Lidé trpěli i chronickými onemocněními a dříve umírali. Mnozí nesou následky dodnes. Stejně tak se nepodařilo vyčistit všechnu půdu. Podle některých odborníků v ní dioxiny zůstanou ještě 300 let.

   Smazat
  2. To jsou ti dnešní mírotvorci. Šílené ale to nemá mladým kdo říci.

   Smazat
 6. Ono to je všechno jenom divadlo. protože už od předchůdců lidí, či lidoopů je jasné, že nedominantní samec, který si chtěl zašukat, hrál divadlo před smečkou, že je impotentní.
  Dnes jsou daleko důležitější jiná témata. Přátelé, padají mosty, která měly být bezpečné a bourají se mosty, za které si nikdo nechce vzít záruku, protože se nedají zkontrolovat.
  Ten bordel ve stavebnictví, je silně podobný současnému bordelu v politice a ve společnosti vůbec. Kdokoliv tvrdí cokoliv a přes hubu dostat nemůže, protože takové jsou zákony.

  OdpovědětSmazat
 7. Establishmnet si u medializátorů a pavědců z různých pauniverzit neobjednává objektivní hodnocení, ale takové, ze kterého může pro sebe vydobýt hodně, hodně peněz. A že kdo lže, ten krade, platí pro všechny ty aktéry mnohanásobně. Myslím, že by policie měla udělat seznamy těchto lhářů a co nakradsli, by mělo by jim být odebráno a hurá s nimi na Pankrác. Jo tak by tomu bylo v demokraticmém a právním státě, ale copak u nás něco takového existuje??? Ve státě, který ovládla göbbelsovská propaganda!

  OdpovědětSmazat
 8. Ad 5:31
  Karl Marx napsal: "Každý výrobek nese pečeť společnosti v které byl vyroben." Domnívám se, že i my, lidé, patříme mezi mezi tyto výrobky.
  Morave

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.