Reklama

čtvrtek 16. srpna 2018

Proč neprivatizovat nemocnice

David Rath
15.8.2018 VašeVěc
Klišé zastánců privatizace říká, že je přeci jedno komu nemocnice patří, důležité je, aby poskytovala kvalitní péči. Připomíná to tvrzení, že je jedno když je žena prostitutka, důležité je, aby sexovala jen s jedním mužem.Podnikání je o zisku


Soukromý majitel nebo provozovatel nemocnice chce na své firmě vydělávat. Je to logické a správné. Konečně účelem podnikání je dosahování zisku. To je v našem zdravotnictví velice obtížné, navíc není ani správné, aby někdo z povinné daně vytvářel větší zisk a převáděl si ho tam, kam ho napadne.

Zdravotní pojišťovny nezaplatí ani náklady

Zdravotní pojišťovny platí většině zařízení méně, než kolik tvoří jejich provozní náklady. Nemocnice se potýkají s čím dál tím větším nedostatkem personálu. Aby si udržely alespoň nějaké zkušené lékaře, musí jim dávat takový plat, který není vůbec zohledněn v platbách od pojišťoven. Toto se netýká jen mzdových nákladů, ale i nákladů na přístroje, léky a opravy. Prostě menší a střední nemocnice takřka nemají šanci si vydělat na svůj provoz. Existují výjimky, které lepší platby od pojišťoven získaly za nejasných okolností někdy v minulosti.

Bez dotací to nejde

Drtivá většina nemocnic je více či méně dotována majiteli - městy, kraji, i státem. Někdo dotace férově přiznává, jiný je různě kamufluje a říká jim třeba - příspěvek na objednanou ( mimořádnou) péči. To proto, aby se vyhnul případnému postihu z důvodu nedovolené veřejné podpory.

I soukromí majitelé dostávají dotace

Žádný soukromý majitel nebude svoji firmu dlouhodobě dotovat. Proto buď bez větší publicity vždy podojí veřejný sektor - město či kraj, který pod výhrůžkou, že nemocnice bude uzavřena, vždy nějaké dotace vyhrabe a pošle. Nebo dokáže ,,zkorumpovat" pojišťovny a přesune se do malého elitního klubu těch, kteří dostávají zaplacené své náklady a i nějaký ten zisk.

Šetří na platech

V každém případě soukromý majitel nemocnice musí snižovat své provozní náklady, což zní dobře, ale ve skutečnosti je to přímé ohrožení životů pacientů. U menších nemocnic největší část nákladů tvoří mzdy. Jak chcete snižovat mzdové náklady, když je všude málo personálu a má mzdy nižší než si představuje, ba co hůř než mu nabízí konkurence?

Tady jde už o život

Snaha o snižování mzdových nákladů je u soukromých nemocnic patrná, ale to už jde o život. Tak se stává, že v některých soukromých nemocnicích prostě není na oddělení žádný lékař. Ano, jsou tam dny, kdy mají nemocní smůlu. Ví to krajské úřady, ví to ministerstvo zdravotnictví a mlčí, aby se to nedozvědělo moc lidí mimo okruh zasvěcených.

Hurá do fakultky

V takovém marasmu uvažovat či dokonce připravovat privatizaci dalších nemocnic, je přímým hazardem se spoluobčany. Je zvláštní, že se politici nebojí, že to mohou zaplatit i oni a jejich blízcí svým životem. Nebo se utěšují, že do ,,fakultky" stačí včas dojet?


- - -

10 komentářů :

 1. no má pravdu ten človek - u nás privatizované nemocnice- bez lekárov - každý z nich pochopil, že nemá dôvod sedieť v pekne vymaľovanej izbe a otvoril si svoju - a tak sa behá kade tade, všetci sú privátny

  OdpovědětSmazat
 2. zprivatizovat se musí vše- to je přece hlavní motto postkomunistické doby.
  Včera jsem výjimečně poslouchala zprávy ČT a upřímně jsem se podivovala, když se mluvilo o nedostatku vody a ministr jmenoval přehrady, díky kterým obyvatelstvo žíznit nebude. Přehrady, které byly postaveny v komunistické éře - relikt starých časů- neekologické, monstrózní stavby, a ty teď mají zachraňovat lidi od žízně? Pravý komunistobijec by měl ty přehrady správně odpálit, a pan Kalousek by mohl držet tu správnou protikomunistickou rétoriku při jejich ničení

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 6:12 Víte, ono je to ještě horší. Ty přehrady zůstaly státní, náklady na jejich údržbu platíme my všichni. Ale za vodu z těch přehrad platíme Veolii, která na údržbu přehrad nedá nic a zisk odvede do ciziny. Firma vykazuje roční zisk 5 miliónů korun na každého zaměstnance. Jistě uznáte, že to je tak ztrátové podnikání, že se ho stát musel zbavit.

   Smazat
  2. BNa usetreni soukromy majitel najme lekare ze Sti lanky, Quataru a jiny a prijde to levneji ..V Tramtarii muze majitel vyhnat najemniky bez udani duvodu /tak je to spravny v kapitalismu/ a to je narizeno az budou potreba vyhodit australani ABY UDELALI MISTO Nadlidem ve vsem a vsude..
   Co vas ceka a co vas nemine..

   Smazat
  3. Privatizace je Banditismus , kdy ministri prodavaji levne TO CO JIM NEPATRI ANI NIKDY NEPATRILO. Za to pak dostavaji vypalne ...
   Cokoliv sse neda privatizovat do toho se cpou penize lidi aby to zacalo fungovat nejakej cas pro kapitalisty ...

   Smazat
 3. Každý ať si udělá obrázek sám o tom, kam směřuje naše zdravotnictví:

  Za komunistů - PACIENT
  Za kapitalistů - KLIENT

  Každý další komentář je zbytečný!

  OdpovědětSmazat
 4. No tak to by pro obyčejného člověka bylo špatné víc než je.

  OdpovědětSmazat
 5. Tak to ne! Bude nam o spravnem hospodareni prednaset defraudant, nebo-li zlodej? Rath je krysa od ksichtu, reci i skutku. Dotaz na redakci: Proc tohle zverejnujete? Proc davate zlu prostor?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale zdaleka to není jediná krysa ,kdoví jak to bylo s těmi 7 Mega a v tom co se tu už od převratu nahradilo jsou to jen drobné, Jo třeba takový Rath a nebo Klaus st.mají svou minulost asi bych ho ještě nevolil ale občas na něco kápnou .

   Smazat
 6. Jsem pro privatizaci. Treba v USA jen poplatek za pohotovost na nejvetsi nemocnici v USA stoji $200, kdyz mate to nejlepsi pojisteni. Ja si myslim, ze i Cesi si davno zaslouzi to, co je v USA (kdyz jsem nevedel, co mi je a jaky lek potrebuji, tak jsem tam ani nesel), navrhuji 2.000 Kc za pohotovost. At se konecne USA vyrovname. Je nekdo proti?
  Bridilove komuniste, kolik mohli z lidi vytriskat penez za zdravotnictvi, ale vsechno delali zdarma! Az po snad 25 letech zavedli 1 Kc na recept. Nebo kolik mohli mit zdravotnich pojistoven. V USA je jich bezpocet, a same palace. Zkratka, bridilove. Proto, pane Rath, zprivatizovat. Mame prece kapitalismus. A tady musi byt vse soukrome. (Beztak zajimave: stat se skoro o nic nestara, co mohl zprivatizoval, zbohat, ale pocet statnich zamestnacu je mnohem vyssi nez za socialismu!)

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.