Reklama

.

.

středa 1. srpna 2018

Rezignace, strach nebo hloupost?

Petr Kania
1. 8. 2018
Za 35 let pracovního procesu jsem prošel řadou rozdílných zaměstnání. Nejdéle jsem působil v účtárně, ale osud mě zavál i k lopatě, dělal jsem topiče v uhelných kotelnách, skladníka ve smutně proslaveném Amazonu, pracovníka u bezpečnostní agentury a na vedlejšák jsem i uklízel. Začal jsem pracovat po vojně v roce 1985, tak mohu posoudit, kdo a jak musel pracovat za socialismu a nyní.Dnes bych se chtěl věnovat zajímavému poznatku, jak zaměstnavatelé (a je to záměr pravděpodobně z nejvyšších sfér) dusí zaměstnance a ten pak nemá nejmenší myšlenku angažovat se ve společenském a v politickém životě.

Amazon je toho klasickým příkladem. Pracoval jsem tam naštěstí jen tři měsíce a pak jsem onemocněl. To se však u této společnosti nesmí! Proto se mnou neprodloužili smlouvu. Práce u této společnosti není práce, ale robotická otročina a po 11 hodinové směně jsme všichni odcházeli, či se spíše vlekli, na autobusy, které nás odvážely k metru či do jiných měst. Nikdo neměl náladu nic dělat, dokonce se ani bavit. O založení odborů samozřejmě nepadla zmínka a nikdo na to neměl sílu ani náladu. Tam se postupně člověk mění na robota, který má jedinou myšlenku a to aby splnil normu.

Další můj poznatek: lidé často lpí na zaměstnání, kde právě pracují, nemají odvahu udělat změnu, protože třeba mají hypotéku či spotřebitelský úvěr a mají strach zkusit něco jiného, jen aby nepřišli o ubohou jistotu.

Před pár lety jsem pracoval u jedné bezpečnostní agentury (plat byl tak mizerný, že jsem po měsíci dal výpověď), kde na denní směně byl takový zápřah, že byl problém si dojít na WC. A v klidu si sníst jídlo byl sen. V noci zase náročné obchůzky kolem obrovských skladových hal a to za jakéhokoliv počasí. Popisovat detaily nemá cenu, protože, kdo nedělal hodinové obchůzky v lijáku či vánici a mrazu, stejně nepochopí. Zjistil jsem, že kolegové a kolegyně jsou tam již delší dobu, ale nepochopil jsem, co je tam drží za takřka minimální mzdu a v téměř nelidských podmínkách.

Další příklad je ještě tragičtější. Nastoupil jsem k jiné bezpečnostní agentuře (po střízlivém zhodnocení situace jsem tam vydržel dva dny!), kde jsem byl odsouzen celou noc tahat bedny s mincemi a bankovkami v podzemní betonové místnosti bez jakéhokoliv nároku na přestávku. Ale všiml jsem si, že řada lidí se v té práci vyžívala. Někteří se dokonce navzájem hecovali, aby se vše stihlo, než přijde ranní směna. Všichni podávali neuvěřitelný výkon za minimální mzdu. Připadalo mi, že pro tyto lidi byla tato otrocká práce pod zemí snad koníčkem. Nejsem rozhodně žádný lenoch, vždy jsem se snažil dělat víc než ostatní, ale nejsem ochoten předvádět údernické výkony za minimální mzdu.

Mám pocit, že za 29 let budování "demokracie" došlo k neskutečné deformaci národa. Většina lidí se bojí o zaměstnání a svůj volný čas tráví jen sledováním televize, případně konzumací piva. O politický a veřejný život má zájem málokdo.

Petr Kania je členem Krajského klubu ANS, Praha

76 komentářů :

 1. Kapitalismus nemá, už z principu, zájem na dělníkovi, po kterém chce jenom, aby za nejnižší možnou výplatu, vyrobil pro kapitalistu, co možná nejdrahší výrobek, který by kapitalistovi přinesl co největší zisk a to tím, že chudý dělník si koupí ten nejdrahší kapitalistův výrobek a to pokud možné na půjčku, úvěr, hypotéku. Je to samý protiklad, který by člověk řekl, že nemůže fungovat, ale on funguje vždy jenom dočasně a bublina tedy krize, která se tímto nesmyslem vyrobí, kapitalismus řeší válkou a zabíjením lidí. Zisk jde pro kapitalistu nepřekročitelná mantra a po celé staletí se to nezměnilo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. když někdy řeknu dětem jak to za podělaneho socialismu bylo tak mi řikaji dědo nelži jak jsou vydatně zpracovany a vnouček přijde ze školky a řika dědo ten estebak babiš to musi bej pěknej podvodnik a s pani učitelkou ho nenavidime a doufam že ty taky zrovna včera jsem vzpominal jak jsem se za mlada nacpal až kprasknuti čerstvym hovězim přimo z jatek a nikomu nic nikdy nechybělo leda snad komediantum ta jejich svoboda kolaborovat s kymkoliv za plat jako holiwodou

   Vymazat
 2. Socialismus je ten nejhorsi politicko ekonomicky system na svete, ktery vzdy konci hladomorem, (napr. Venezuela dnes.)

  Kapitalismus vsak musi byt regulovan pracovnimi zakony, ktere u vas jsou prehlizeny.
  11 hod. prace denne je nesmysl ! Hodina pres cas = 1 1/2 mzdy a v nedeli 2x za jednu hodinu, ale pouze docasne.

  Prave v Americe probyhaly nejtezsi boje o rovnovahu, mezi potrebou Kapitalisty a pracovnika.

  Vy jste vsak neiformovani a nevite NIC, NIC, NIC ! Tak je jasne, ze vam nekdo kadi na hlavy !
  Vite vy, co to znamena RED NECK (cerveny krk) z boju o socialni spravedlnost ?
  NEVITE !
  Vy povazujete slovo RED NECK za primitivniho vola, jako je napr. nick Mugabe, ale ve zkutecnosti je to bojovnik z West Virginie, ktery se strilel z pracovniky z jizni casti jmenovaneho statu.
  H. - Svetlonos !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsi hlupák "hladomore" floridský. U nás na konci socialismu žádný hladomor nebyl. Nepiš bubliny, jsi únavný.

   Vymazat
  2. H.Satane, ty jsi byl vždycky netáhlo, kterému vyhovuje dřepění na ulici, a žebrání. Proto jsi vzal kramle, když v socíku bys byl v base za příživnictví.

   Vymazat
  3. Stejnými slovy jako Svetlonos byl popisován tzv. socialismus, když vycházely najevo jeho chronické poruchy. On by byl ten nejlepší na světě, kdyby jej drobné chybky nekazily. Ale to jsou jen prázdné floskule, které lze pronášet i na adresu Hitlerova národního socialismu, vždyť se tenkrát udělala spousta poctivé práce....(asi to na Hitlerovu obhajobu nestačí, co?). Pro dnešní režim vidím úpadek v útoku na důstojnost člověka , kdy pracuje bezprávně pod agenturou (typicky se sídlem v Holandsku, je třeba použít vyhledavače, aby se toho čtenář dopátral) a jako zvláštní vyznamenání se mu dostane postavení KMENOVÉHO ZAMĚSTNANCE , což měl v minulém režimu jako výchozí pozici. Svetlonos opovrhuje socialismem, jemuž nerozumí, jako muslimové opovrhují tzv. nevěřícími psy, jejichž světu rovněž nerozumějí.

   Vymazat
  4. Nejtěžší boje v USA skončily genocidou Indiánů, jejichž přeživší zbytky byly odsunuty do ZOO... éééé, pardon, do safari... éééé, pardon, říká se tomu rezervace. Jako pro divoká zvířata.

   Pak se porvali o moc euroběloši se Židy... vítěz je zřejmý. Evropa je vysávána, Izrael je bohatě dotován...

   Vymazat
  5. 1.máj 1890 Čikégo(pro vzdělance Chicago) a boj za 8 hodinovou pracovní dobu. Teď máme 2.srpen 2018 s rozdílem 128 let tomu nazad.
   Socialismus je skutečně ten nejhorší systém, ale pro kapitalisty. Když přijdou o majetek a peníze tak je konec kapitalisty, konec kapitalismu. A to přece nemůžou v žádném případě připustit. A tak všemi silami přesvědčují všechno obyvatelstvo světa, že bez nich se svět zhroutí a socialismus je cesta do pekel, to nejhorší co by nás mohlo potkat. Že to vykládají oni, to lze chápat, ale že jim na to někdo naletí a není jich málo a ještě je obhajuje svědčí o tom, že blbost je věčná a boj proti ní nekonečný.

   Vymazat
  6. Vyslovuje se to [Šikágou], primitivni privandrovalce. ;-)

   Vymazat
  7. Venezuela je příkladem toho, jak je těžké se zbavit nadnárodního kapitálu, který každou zem vyssává. Sankce zastavení dodávek zboží, léčiv a blokace kont v zahhraničí, omezování platebního styku, blokace plateb. Podplácení band opozičníků. Opakování voleb, dokud nedosadí do vedení lidi, kteří opět zajistí volné ruce kapitálu, aby tyl z práce zaměstnanců Venezuely.

   Vymazat
  8. jediny kdo byl zavřeny za převrat by soudruch štěpan ktery ve svem projevu řekl jen to co byla stoprocentni pravda že děti a ulice nebude určovat co ma vlada dělat ale luza si ho nevybrala byli to prestituti a estebaci s veškrnnou kteři chtěli předvest jak bude vypadat dalši vyvoj v pravdě a lasce a jak se bude krast za bileho dne a pravda překrucovat i v dějepise jak řikal kolaborat vichnar přepište dějiny a bylo to

   Vymazat
  9. Ubožáci, kteří nikdy nepoznali jistotu a klid socialismu, v USA lidé museli těžce bojovat za prachobyčejnou pracovní dobu a přestávky na jídlo. To nám tady nikdo před klíčema neprozradil. Zbaběle.

   Vymazat
 3. Poslechnete me Hurvinci, ja to studoval povinne v Americe (pracovni zakony) - firma to porucila ! Oni me tlacili nahoru !

  Bible kapitalismu se jmenuje stale jeste TQM (Total Quality Management), ktery jasne rika, ze nejvetsi hodnota v rukou Kapitalisty je kvalifikovana pracovni trida, ale VY SE MUSITE umet organizovane ozvat a organizovane vyjednavat.

  Kdyz NEvyjednavate, tak budete pracovat 12 hod. denne a odejde van zdravi do 2 let.
  H. - uspesny reformator socialni rovnovahy..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jenže když se TOM zrodil, existovali roboti jenom v Čapkově RUR. Kvalifikovaný robot nemá lidská práva, odborově se neorganizuje, místo penze a funusu je recyklován... TEMPORA MUTANTUR, ET NOS MUTAMUS IN ILLIS

   Vymazat
  2. Poslechni, Spejble, totální kvalitu si koupíš leda u Japčíků (velký a drahý auta, který dělaj doma, pan Toyoda udělal první vůz s double wishbone na všech koleh v rocez 1936), jinak samej šmejd.
   ˇCeský zbraně tak eště možná, cenově nedostižný.
   Rus chce za 9,3 Dragunova 3.500$, to nám můžou.

   Vymazat
 4. reči - v kolóniách neplatia pravidlá západu - fy. Francúzko - Ruská - áno, spolumajiteľmi boli Rusi, tí mali na starosti pobočku na Slovensku, tí - Rusi, prišli a hneď urobili pohovor s každým - cca 200 - zamestnancom, zistili ako funguje zákonník práce tu, a ako vo Francúzku, zvýšili mzdy a vyhodili polovicu šéfov, nevedeli robiť, ich nezaujímal pracovný režim postavený na buzerácii a neustálom tlaku na robotníctvo, ale hladký chod fy, a to prosím boli Rusi !!! - školení vo Francúzku, a výkon išiel hore, kvalita tiež, zmetkovitosť klesla rádovo, veci fungovali správne a nikto sa nenadrel - ako to,veď nič sa vzásade nezmenilo - zmenilo, tí vedeli že unavení robotníci robia chyby a produkujú stratu, neustála výmena a zaučovanie nových vyrába stratu - jednoduché nie - a keď to všetko pekne bežalo, výrobky šli, odbyt bol prišli sankcie a rozprávke bol koniec - a tak Rusi zbalili továrničku a odviezli ju domov, osadenstvo na mítingu plakalo - doslova, vedeli že pôjdu robiť do demokraticky riadených spoločností nášho typu - a na záver - každý dostal vyplatené všetko podľa Zákonníka práce, odstupné odchodné - komplet - do centu ... hnus tí Rusi ...

  OdpovědětVymazat
 5. Chléb a hry.
  My jsme to posunuli o několik pater výš. Jsme hnáni, ať už přímo, nebo oklikou, ke stále většímu konzumu. Působí na nás reklamy, ve kterých šťastné rodiny bydlí v přepichových vilách s bazény, jezdí v nových autech a jejichž jedinou starostí je mít do hladka oholené nohy. Ďábel se skrývá v detailu. Zatoužíte po srovnatelném bydlení, nebo autu? 99% lidí musí jít do banky pro úvěr a už vás mají. Stanete se doživotním otrokem systému. Pryč jsou doby, kdy vám auto vydrželo třeba dvacet let. Všechno je dneska vyráběno stylem "Franto drž ten komín, já jdu pro peníze". Po dvou letech se vám všechno odporoučí do věčných lovišť. A aby měli mocní větší jistotu, tak nás zavalují příkazy a zákazy, vše pro naše "dobro", samozřejmě. A tak nám jsou zakazovány tu vláknové žárovky, tu vysavače nad 1000W, jindy zase kotle, které nesplňují nějakou pošahanou normu euro. Sečteno a podtrženo, jenom málo lidí se dnes obejde bez nějakého úvěru. A jakmile jste zadlužený, stáváte se otrokem. Nedovolíte si otevřít hubu na šéfa, protože by s vámi promtně vyrazil dveře. Většina rodin nemá vytvořenou ani minimální rezervu pro případný výpadek příjmu. Žijí z ruky do huby. A tak si nechají, obrazně řečeno, třeba nasrat na hlavu. Hlavně, že mi dvanáctého přijde výplata a odejdou všechny platební příkazy, protože jinak přijde exekutor. A ten se se mnou mazlit nebude.
  V roce 1989 jsme vyměnili politický útlak a ekonomický. Ať si každý vybere, který je lepší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. popsal jste to přesně pane Hričáku

   Vymazat
  2. Hricaku,
   taky se někdy podívej do Pravidel českého pravopisu.
   Je mi jasné, že nebydlíš v přepychové vile, ale přepych není píchavka.

   Vymazat
  3. Pan Hricák má pravdu, pravidla nepravidla, a to tě sere, blbečku přepychovej píchavko 6:50.

   Vymazat
  4. Politický útlak tehdy znamenal nenadávat na soudruhy v přítomnosti lidí, kterým nebylo radno věřit, v případě nutnosti jít na prvomájový průvod, schůzi, nebo zaplatit a nalepit známku do knížečky. Ekonomický útlak je útlak, kterému je člověk vystaven minimálně 18 hodin denně, tedy pokud má dobré spaní a má na to spaní čas.

   Vymazat
  5. Ilustrace k panu Vladimíru Hricákovi:
   V prosinci 2017 jsem koupil u firmy TS Bohemia za 560 korun včetně dopravy vysavač s výkonem 2000W.
   Funguje, samozřejmě, ale už se nesmí prodávat...

   Vymazat
  6. Jedna perlička . Nedávno jsem pročítal leták Penny . V akci tam byly klasické žárovky . Místo klasického názvu žárovka tam ale uvedli "tepelný zdroj" . No nekupte to za tu cenu asi 7 kč . Kolik by jich asi bylo potřeba na vytápění větší místnosti při mrazu -20 st. a jaká by byla asi spotřeba elektřiny v MW ?

   Vymazat
  7. 6,50
   Za tu hrubku se omlouvám, ale nepíšu se zapnutým gramatickým korektorem (jako zřejmě ty) a poslední školu jsem opustil před více, jak třiceti lety. Tak mám snad trochu "nárok" na něco občas zapomenout.

   Vymazat
  8. A ti největší POŠAHANCI řeší pravopis...Jak se říká, kdo neumí, tak učí...

   Vymazat
  9. A přesto 99% lidí na Zemi jsou otroky, vstávají ráno, když se jim nechce, protože musí do práce, ve které si nevydělají na víc, než na to, aby mohli pracovat i zítra.
   V čem se potom miliardy lidí liší od strojů na výrobní lince? Že si po skončení šichty mohou pustit televize a vyprázdnit si hlavu? Nebo se opít do němoty? Nebo do sebe nasypat pilule pro radost farmaceutů?

   Vymazat
 6. Za sebe mohu potvrdit, že opravdu došlo k deformaci národa. Před vojnou jsem pět let pracoval na montážích. Dělalo se pouze do čtvrtku, poté tři dny volna a k tomu dobrý plat. Odešel jsem na vojnu, potom pracoval v jiném oboru. V roce 1993 jsem se s radostí vracel na svoje montáže. Místo nadšení mě čekalo veliké rozčarování z kolektivu vlezdoprdelistů a patolízalů. Doba a vztahy se hodně změnily, k horšímu. Začalo se mi dařit až jsem se stal OSVČ.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprosto souhlasím, skončil jsem úplně stejně jako OSVČ. Zaměstnanci musí být svým způsobem zoufalci, když vydrží dnešní systém. No a nejhůř jsou na tom samozřejmě dlužníci, to jsou opravdu otroci aniž si to uvědomují.

   Vymazat
  2. jsem na tom stejně, už jsem to v montovnách nedávat, tak jsem šel soukromničit.
   Mimochodem už chápete proč ten prasopes senátor Štěch chce po nás šlapat a za koho ten zmrd kope a ta jeho strana kope???

   Vymazat
 7. To opravdu nezávidím nikomu, být v dnešní době zaměstnancem. Ale mám za to, že se lidé na nesnesitelných podmínkách sami podílejí. Ať už aktivně, při získání pozice dozorce, nebo pasivně, smířením se s čímkoli a neorganizovaností.

  OdpovědětVymazat
 8. Tomu říkám uhodit hřebíček na hlavičku. Člověk si často říká, proč je národ tak strašně pasivní, letargický, bez zájmů /ani svých/ a bez názoru. No bodejť by byl, když je imrvére v práci, kde maká přesčas jak o duši.Mám doslova neodbytný pocit, že i za minulého režimu byli lidi víc individualizovaní, s individualizovanými specifickými zálibami a se svými názory a pohledy na svět. Dnes opravdu hodně lidí připomíná utahané, nervózní roboty bez špetky smyslu pro humor, krásu, nebo ducha. A to se prosím ještě do lidí hustí vrchem spodem, jakou nemají svobodu.

  OdpovědětVymazat
 9. Já jsem pracoval celý život jako zaměstnanec v IT. Za komančů ve spojíchh a po sametu nejprve v české poště a pak v Telefonice O2 odtud jsem v Listopadu 2008 byl odejít do důchodu s odstupným ve výši ročního platu. Měl jsem se dobře po celou dobu co jsem pracoval.pracoval. Když se občas sejdu s kolegy co ještě makají tak mi říkají, že poté co to koupil Český miliardář se platy snížily a odstupné je jen zákonné.

  OdpovědětVymazat
 10. Pro ty co tak otročí je to něco jako alkoholismus nebo kouření, prostě adrenalin a závislost. K tomu přistupuje rozklad vztahů včetně výchovy dětí a všichni se snaží dnes co nejvíc se starat sami o sebe. Všechno prostupuje zvrhlost a morální úpadek. Paroubek chce podporovat LGTB protože ví jakou mají soudržnost a nárůst. Zvrhlý zdegenerovaný paraziti.

  OdpovědětVymazat
 11. No ty bláho, to je dílo, tento Kania...
  Tak v Amazonu od něj chtěli aby pracoval. No hrůza. A jen 26.000 (135 na hodinu + 10% bonus) nástupní plat pro zcela nekvalifikovaného člověka. 4 dny práce 10 hod a 3 dny volno. Kolik by ten člověk chtěl? A ve zkušebce se hodit marod, tomu se už můžu jen smát.
  Že bude v těch bezpečnostních agenturách dělat za minimální plat, to zjistil až po nástupu?

  Člověče, místo žvanění na netu, zakládání odborů a dělání ze sebe oběť systému si zvyšujte kvalifikaci a makejte.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. https://www.lidovky.cz/skladnik.aspx

   Vymazat
  2. Za 5,2 euro se za hodinu neotočím z boku na bok, pazgnechte.

   Vymazat
  3. Jako OSVČ se za cca 150 Kč/h nemíním ani ráno vzbudit a rozhodně nepracuji 11h a v takovém tempu.

   Vymazat
  4. 9:00 - typický asociál, hovado, které si nevidí na špičku nosu.

   Vymazat
  5. má pravdu, seš paznecht

   Vymazat
 12. To je úplně jednoduchý v socialismu na vše byly lidi v kapitalismu jeden člověk dělá práci 3 lidí. A ty minimální mzdy jsou naprosto směšné ani na přežití.

  OdpovědětVymazat
 13. Lituji toho mazala,že je tak neschopný.Pracoval jsem od roku93 až do loňska u dvou soukromníku ve stejném děl .oboru .Naprosto super. Peníze takové , že dnes mám duchod 16 880 kč.Duchod vypočítaný od roku 86.To co popisuje je velice nevěrohodné a jinak v zaměstnání se pracuje ne odpočívá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to teda nemáte nic moc. Musíte se dost uskromňovat. Asi jste v tom zaměstnání moc odpočíval.

   Vymazat
  2. 9:42 Pochlub se sokolíku co má ty ,Jinak našetřeno k mega, tak sklidni .

   Vymazat
  3. Důchody se počítají nevyučeným nebo vyučeným od 15 let, středoškoláci a vysokoškoláci mají od 18 let započítáno jen 80% za studium. Výdělek nehraje až tak velkou roli, rozhodně se rozdíl několika tisíců platu nepromítne do výpočtu důchodu. Pak dochází k paradoxům: Znám případy, kdy vyučení nebo dlouhodobě nezaměstnaní muži mají vyšší důchod než lékařka - matka dvou dětí. U žen je propad dán navíc tím, že za každé dítě odcházejí do důchodu dříve, ale netuší, že je jim vypočítán de facto předčasný důchod. S Josefem Mrázkem jsme na to marně upozorňovali i Potůčkovu důchodovou komisi.
   Zdeňka Radičová

   Vymazat
  4. Paní Radičová, nejsem zaměstnancem ČSSZ, ale že by dlouhodobě nezaměstnaný měl vyšší důchod než lékařka Vám, s prominutím, nevěřím. A že by výdělek nehrál až tam velkou roli pro vypočítání výše důchodu, to jste asi nemyslela úplně vážně, že?

   Vymazat
  5. Myslela. Zadejte si do důchodové kalkulačky různé údaje a budete se divit. Že jsou výsledky podle kalkulačky odpovídající, potvrdil i Prof. Vostatek. Ale nevěřil mi to nikdo, pokud se to neobjevilo u nich v rodině. Rozhodující roli hrají započítané roky.
   Když jsem vyřizovala důchod, nevěřily mi to ani zaměstnankyně ČSSZ, ale není divu - mají tam tolik pravidel a tak často se měnících, že podstaty si nikdo nevšiml.
   ZR

   Vymazat
  6. ZR - Takže podle Vás ten, kdo vydělává dvacet tisíc a ten, kdo vydělává sto dvacet tisíc, mají ve výsledku stejný důchod, pokud pracují stejně dlouho?

   Vymazat
  7. P.S. Sama jsem poslední rok pracovala na poloviční úvazek,protože to stačilo a o nic jsem nepřišla. Ale to už jsem dělala na "chlapský" důchod. Muži totiž od nás odcházeli spokojení a ženy nespokojeny úměrně počtu dětí. Mateřská s započítává do r. 1986 plně, ta nehraje roli, jak se mylně traduje. ZR

   Vymazat
  8. Psala jsem o rozdílu několika tisíc. Daleko více se projeví při menším platu delší započtená doba - u vyučeného to je rozdíl 4 - 5 let navíc oproti vysokoškolákům. ZR

   Vymazat
  9. Vy pořád operujete odpracovanými lety. Ale výše platu je snad dost zásadní parametr pro výpočet důchodu. Pokud si vyučený řemeslník vydělává sto měsíčně, tak snad je na tom v důchodu líp jak maturant s dvackou, ne?
   Jasně, pokud je rozdíl v platu v řádu několika tisíc, pak je počet odpracovaných let důležitým údajem.
   Ale že by dlouhodobě nezaměstnaný měl vyšší důchod než lékařka, to se mi fakt nezdá. Žádná lékařka nepracuje za dvacet čistého. Možná tak čerstvá absolventka fakulty bez atestace.

   Vymazat
  10. 14:15 Paní Radičová má pravdu. Zkuste tu důchodovou kalkulačku.

   Vymazat
  11. 9:31
   Pracoval jsem celý život až do vytunelování a zlikvidování naší firmy (ZS Planá, poté Stavo Planá), poplyšovým vedením, jako kvalifikovaný strojník a předtím pracovník montáží, přičemž zvláště na montážích jsem si vydělával, že mi to nezasvěcení ani nechtějí věřit. Poté jsem pracoval u soukromníka(bývalého člena představenstva zmíněného rozkradeného podniku), kde jsem teprve zažil co je to kapitalismus. Takovou ztrátu důstojnosti, ponížení a nuzný plat, jsem nikdy dříve nezažil. Ani jako vyučenec ne. Dnes mám důchod trochu přes 12 tisíc. Nestěžuji si, ale že jsem neschopný, to byste mi do očí neřekl. Za socialismu jsem byl několikrát oceněn jako nejlepší pracovník. A to přestože jsem, narozdíl od některých jiných, nebyl ve straně, nijak jsem se neangažoval nad rámec své pracovní náplně, neměl jsem nikdy daleko ke kritice tehdejších nepravostí a s očekáváním jsem vítal pád režimu. Dnes vidím, jaký jsem byl blbec a že jsem tenkrát nic nechápal.
   Každopádně podle informací, které mám, se nic nezlepšilo a dnešní dělníky můžu jen litovat.

   Vymazat
 14. Ovšem mizerně placený zaměstnanec je taky mizerný zákazník. Když auto vyrobí robot, bude si ho taky kupovat?
  -----------------------------------
  Cena za kapitalismu je právě ta NEJVYŠŠÍ částka za kterou si dostatečné množství hejlů ten šmejd koupí.
  -------------------
  Mzda za kapitalismu je právě ta NEJNIŽŠÍ částka, za kterou je dostatečné množství chudáků tu otročinu dělat.

  OdpovědětVymazat
 15. Možná bude důležité, že pisatel je členem Krajského klubu ANS. Nikdo neví, co je to za organizaci, ale už mi taky mailem přišla přihláška, že prej potřebujou rychle členskou základnu.

  OdpovědětVymazat
 16. Za socialismu mnohdy platilo: My se budeme tvářit, že Tě budeme platit a ty se budeš tvářit, že pracuješ....Teď kapitalismus: My se budeme tvářit, že Tě budeme platit a Ty blbče v práci vypusť duši přepracováním! Zažil jsem oboje socialismus i kapitalismus. Měl jsem štěstí, že jsem zažil, kdy lidé do práce chodili rádi. Sice dostávali málo peněz, ale šlo to přežít, v práci pohoda, důchod i v 56letech. Je pravda, že se i kradlo, ale to se přehlíželo, nějaký pytel cementu nikoho nerozhodil, to byla taková naturálie k platu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. doba už pokročila za pytel cementu tipuji tak patnact letokamžitě a za miliardy doživoti misto ve vladě či u soudu tak to ma bit každemu podle jeho zasluh jak svoblibou řikaval už soudruch gotvald ale i soudruch zapotocky kdo nepracuje at neji

   Vymazat
 17. Co je to za příšerný článek? Já pracuji zhruba stejně dlouho jako autor a moje zkušenosti jsou úplně jiné. Nikdy jsem neměl potřebu pracovat pro hlídací službu nebo v Amazonu. Ale je fakt, že se základní školou člověk nemůže čekat, že sežene kdovíjakou práci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No a co chcete sdělit svým výpotkem? Také jsem nikdy neměl potřebu pracovat v bezpečnostní agentuře nebo Amazonu a měl jsem se vždy velmi dobře, i když jsem jenom vyučený dámský krejčí. Od Bodamského jezera tě zdraví Bakala :-)

   Vymazat
  2. 12:28 1* :)

   Vymazat
  3. Chtěl jsem tím říct, že kdyby si pan Kania udělal maturitu nebo se vyučil, mohl si sehnat normální práci za přiměřené peníze.

   Vymazat
  4. Kecy (14:00).
   Počet nezaměstnaných maturantů i vysokoškoláků je děsivý. Osobně se znám s několika zkušenými, pracovitými techniky a nemůžou na Ostravsku vůbec sehnat práci, firmy si s nima vytírají zadek, personalistky je odmítají jak obtížný hmyz a lžou jim do očí i do doporučenek z ÚP, že "místo je již obsazeno" i když pak inzerát dál visí jako aktuální ještě měsíc nebo dva...

   Vymazat
  5. 14:00 troll ?

   Vymazat
 18. Autor zmiňuje právě ty pozice, které jsou již v některých zemích zajišťovány roboty a už nikoliv zaměstnanci. Problém ČR je v tom, že jsme v přechodném stádiu a tyto práce dočasně zastávají živí "roboti" a zatím ještě nikoliv "roboty" s umělou inteligencí. Ale je to jenom otázka času, proto se ti roboti tolik snaží, brzy o tuto práci přijdou :-)

  OdpovědětVymazat
 19. ZDE PROHLASUJI s cistou hlavou, ze jsou zde 3 prispevky, psane 3-mi IDIOTY ! Jsou to 6:15 & 7:27 & 7:42 !
  Co nevite to si VYmyslite a nejvice me serete s temi indianskymi valkami, vy Breznevovi papousci !

  Prestante stale kopirovat to co vas ucili ve skolach pro BLBECKY !

  Uz brzy ti "INDIANI" prijdou k vam ! Zarucuji vam, ze potom budete pistet jako podsvincata.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak vidno, vy vůbec nemáte šajn která bije. Je to vidět z vaší terminologie. Tady v Evropě je v roli indiánů původní bílé obyvatelstvo. Právě to bude časem eliminováno dovozem ze světa. Na rozdíl od Ameriky, kde přivandrovalci z Evropy prakticky vyhubili původní indiánské obyvatelstvo (někde píšou až o stovce miliónů) se bruselští genetičtí inženýři snaží o postupný a pozvolný dovoz čerstvé krve a cílem postupného smísení s původním evropským genomem. Nikdo si nepřeje, aby přivandrovalci rázem vyhubili půl miliardy Evropanů, nesmí se zopakovat severoamerický model.

   Vymazat
 20. lidička nebojte se za chvili dovezou ze zahraniči same dochtory igenouri či řežiseři ochotne pracovat vic jak lini češi dvanactihodinove směny jsou pro ně vyzvou aby se u nas zučastnili pracovbniho procesu přimo u kapitalisty když doma je už nebavilo jen polehavat a chytat pověstně holubi co letaji sami do jejich ust a radi si to vyměni s našim linym narodem kde nikdo nechce dělat jakoby byl každej přibuzej z hnědočechem

  OdpovědětVymazat
 21. Soudruzi Hurvinci !
  Vas opevovany Socialismus, stoji totalne za hovno !
  Prave v dnesni dobe ve Venezuele se lide rvou na ulici o kousek chleba a utikaji do vedlejsi Columbie, kde jsou nechteni.

  Protoze jako vzdy, NEvite o nicem nic, tak zpozornete !
  Maji vice oleje nez Saudska Arabie a kseftuji s kazdym, kdo prijde, ale jejich Socialismus zrusil i soukrome vlastnictvi malych firem a tam neni nic k dostani, vcetne napr. zakladnich leku.

  Oni natiskli penize a za znehodnocenou menu privazi vse dokonce i Aspirin a Condomy. U nich je rocni INFLACE, MILLION % ! (Vim, vse drive nez media ! Nase letiste (Southwest Florida ja hlavni vstupni brana do severni Ameriky z jizni Ameriky a lide z Venezuele me reknou vse.)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Počkejte si do září, až vypnou dolarovou tiskárnu a skončí desítky let starý Bretonwoodský model žití (USA) na cizí účet, abyste nemusel vzít roha třeba zpátky do Afriky, nebo nedej bože do Česka :-)

   Vymazat
  2. Tady by Honolulovi z Floridy (15:47) za ty jeho nablblé kecy rozkopali řiť.

   Vymazat
  3. Vy dva jste naprostí hlupáci. To chcete popřít tu skutečnost, která je popsána v příspěvku nad vámi?

   Vymazat
 22. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 23. 16:03 Jsem zvědavý, jak to dopadne přímo v samotných USA. Neokoni se snaží vše udržet ve starých kolejích, ale Trump se naopak snaží transformovat ekonomiku tak, aby se USA naučily žít za své. Ale nějak nestíhá. Na netu dokonce visí oznámení false-flag (organizuje deep-state s demokraty) na tuto sobotu (4.8.), po kterém má následovat obvinění Trumpa a jeho impeachment. Počkáme a uvidíme.

  OdpovědětVymazat
 24. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 25. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 26. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 27. Hnusná doba. Po všech stránkách. Lidské charaktery jsou lámány jako nikdy dříve a lidská důstojnost je prázdný pojem.

  OdpovědětVymazat