Reklama

pondělí 6. srpna 2018

Roček: Proč nás čeká velká studená ledová válka - 2.část

Ruská bugina v Arktidě
- rp -
6.8.2018 PrvníZprávy
Již po roce 2000 jednotlivé státy začaly zdůrazňovat svá práva, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček.

Psal se duben 2004, když se vydaly dvě desítky kanadských vojáků ze zvláštních jednotek na sněžných skútrech na 1500 km cestu do oblasti magnetického pólu. Měli umístit na nejsevernějším výběžku Ellesmerova ostrova několik plechových tabulek upozorňujících, že se jedná o kanadské výsostné území. K cíli cesty dorazila pouze pětice mužů. Většina sněžných skútrů v drsných podmínkách konce arktické zimy zkolabovala. Kanadská vláda tím reagovala na fakt, že USA, Dánsko a další státy zpochybňují, že by mořská cesta z Atlantského do Severního ledového oceánu vedoucí průlivy mezi ostrovy kanadské Arktidy, tzv. Severozápadní průjezd, byla výsadním vlastnictvím Kanady.

Kanada se v roce 2017 zavázala zvýšit obranné výdaje o více než 70 procent během následujícího desetiletí. Přitom stejně jako USA ani Kanada nemá na kontinentu žádného protivníka. Jediným vysvětlením je navyšování vojenského rozpočtu kvůli konfliktu o arktickou kořist.


Obklíčení Ruska

Západní státy soupeří mezi sebou o kus arktického žvance, ale v arktické rvačce je pro ně největším konkurentem Rusko.

Pro Rusko je Arktida regionem strategického významu. Na Dálném severu jsou podniky obranného průmyslu, základny severní flotily ruského námořnictva a objekty vojenské infrastruktury. Navíc státní hranice Ruské federace v délce 20 tisíc kilometrů prochází Arktickým oceánem.

Když nedojde k dohodě s Ruskou federací ve prospěch států NATO, musí se připravit NATO k vojenskému nátlaku vůči Rusku. K tomu poslouží jako ideální nástupiště pobaltské státy s Polskem. Do 10 let chtějí získat stratégové USA Bělorusko podobně jako získali Ukrajinu, aby i v tomto směru byly jednotky NATO v bezprostředním sousedství Ruska. Doslova na dostřel.

Další frontu proti Rusku může NATO vytvořit ve směru od Grónska přes severní část Velké Británie a Skandinávské země. Island se stane ještě významnější základnou USA (resp. NATO) než v době 1. a 2. studené války. Tím bude Rusko uzavřeno ze západu.

Z východu bude protiruská fronta od Severního ledového oceánu ve směru od Kanady přes Aljašku až po Japonsko. Tím by došlo k částečnému zablokování přístupu Ruska do Ledového oceánu ze západu i východu, a do Atlantiku a do Tichého oceánu.

Plánovači velké ledové války se nemusí zabývat současnou situací. Pro ně je důležité co bude za 10 let. Předpokládají, že se momentální (2018) napjaté vztahy USA s Tureckem srovnají a přejdou do pragmatického spojenectví.

V případě velké ledové války Turecko (spolu se státy pod tureckým vlivem v ruském příhraničí) bude v pragmatickém spojenectví USA. Znamená to možnost vytvořit protiruskou jihoasijskou frontu od Turecka přes Kaspické moře a Kazachstán. Za 10 let (předpokládají američtí plánovači) bude Kazachstán mimo vliv Ruska a snahou Turecka, ale i západu bude, aby Kazachstán byl na protiruské vlně podobně jako Ukrajina. Tím by se Ruská federace dostala doslova do kleští. Kdokoliv má kontrolu nad Kazachstánem, ocitne se nějakých 150 km od Volhy, říční magistrály ruského zemědělství.

Pro plánovače velké ledové války by ruské ozbrojené síly byly ve vypjaté situaci bez jakýchkoliv záloh. Musely by být ve střehu na třech frontách.


Dvě čínské varianty

Dočasného spojence by USA mohly nalézt i v Číně. Stín obchodní války mezi USA a Čínou z roku 2018 je drobnou epizodou. Za 10 let by USA mohly Číně nabídnout, aby v rámci nátlaku na Ruskou federaci Číňané požadovali část Sibiře. Rusko by se tím mohlo ocitnout v bezvýchodné situaci, protože by hrozil pohraniční spor s Čínou, pokud „dobrovolně“ nepostoupí Číně část sibiřského území.

Již se to jednou stalo, připomíná George Friedman, zakladatel konzultační zpravodajské agentury Stratfor (Strategic Forecasting), v knize Příštích sto let (Argo a Dokořán, 2010): „taková byla americká strategie: obklíčit, a tudíž potlačit Sověty. Od Severního mysu v Norsku po Turecko a až k Aleutským ostrovům vytvořily Spojené státy společně se spojenci … masivní pásmo na všech hranicích Sovětského svazu – do tohoto pásma se zapojila v roce 1970 i Čína.“ (str.42)

Ve prospěch Číny bude poukazováno na vzrůstající počet imigrantského čínského obyvatelstva v oblasti Sibiře. Již v roce 2015 ruský komentátor Oleg Lušenko varoval, že čínské aktivity v Transbajkalské oblasti, kde vedou dvě hlavní tepny propojující západ Sibiře a zbytek Ruska s Dálným východem, mohou časem vést k tomu, že Peking získá kontrolu nad územím téměř stejně velkým, jako je Čína sama. (Prodá Moskva Sibiř Číně? 20.7.2018, Sinopsis.cz) USA tento tlak Číny na Rusko budou nejen akceptovat, ale potichu podporovat čínskou armádu i zpravodajskými informacemi.

Čínské pokušení nelze podceňovat. Čínský kontradmirál Yin Zhuo o zájmech Číny v Arktidě pronesl, „Arktida patří celému světu, takže nad ní nikdo nemá samovládu. Proto Čína by měla hrát svou roli ve vývoji Arktidy, protože v Číně žije jedna pětina světové populace". Termínu „Arktida patří celému světu“ lze rozumět tak, že urvi si každý co můžeš, pokud na to máš…

Koncem ledna roku 2018 Státní rada ČLR uveřejnila Bílou knihu arktické politiky, kde jako jeden z hlavních úkolů vytyčuje vytvoření Polární hedvábné stezky, která je součástí iniciativy Jedno pásmo, jedna cesta.

Nelze ale zapomenout na druhou variantu čínské arktické politiky. Čína může naopak vystoupit jako ruský spojenec. Již dnes Čína vstoupila do velkých ruských arktických projektů a chce skrze ně mít vedoucí úlohu ve hře o pozici arktické oblasti. „Hedvábná stezka dosáhla na sever. Spojíme ji se severní námořní cestou,“ řekl Vladimír Putin na mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradu konce května 2018. Spolupráce již probíhá.

Čína by se v hrozícím konfliktu mohla postavit na stranu Ruska s vědomím, že za to Rusové musí zaplatit uvolněním možnosti většího čínského angažmá v arktických investicích. Třeba i pronájmem nějakého ostrova Číně v Severním ledovém oceánu pro výstavbu velkého přístavního, logistického a servisního centra.

Syndrom arktického Mnichova

K výše popisovanému tlaku vůči Rusku jistě přistoupí i tlak Japonska na získání Kurilských ostrovů obsazených Rudou armádou v roce 1945.

Představme si synchronizovaný tlak NATO z oblasti Pobaltí, v polsko – bělorusko – ukrajinského prostoru, k tomu ještě nároky vznášené z oblasti pod vlivem Turecka, blokádu námořního spojení z oblasti kanadských ostrovů a Aljašky s přispěním Japonska. Aby byla katastrofa dokonalá, hrozba by nastala i na čínsko – ruské hranici. Každý by si chtěl uloupnout „to své“, což by znamenalo prakticky neschopnost obrany Ruska. Ohrožení by bylo aktuální ze všech stran.

V podstatě by se Ruská federace dostala do situace Československa v roce 1938, kdy ze všech stran měly zálusk na československé území sousedi – Německo, Polsko i Maďarsko. Proti Československu z roku 1938 bude mít Ruská federace výhodu v jaderných zbraních.

Nelze vyloučit, že za 10 – 20 let může k takovému vývoji dojít, což by byla studená válka na hranici velké ledové války, končí František Roček 2.část analýzy o velké studené válce.
Související:

9 komentářů :

 1. Asociace: Chamberlain vystupující z letadla, mavající papírkem a hlasající s usměvem Přinášíme mír. Usměvavý Gorbačov, kdy /může doplnit někdo opravdu znalý, já to nejsem, po nějaké konferenci - Budapešt?/ hlasající rovněž - dohodli jsme sa na míru.
  Jinak závěr článku. Mnichov: nejednalo se o Československo, ale o poštvání Hitlera proti SSSR, Polsko a Maďarsko byly pouze psy, kterým spadla kost ze stolu.
  V podstatě nyní to je zase stejné jako v roce 1938. Hra běží o Rusko. Takové státy jako Československo v takových situacích jsou na tom stejně jako Poláci ke konci druhé světové války. Velebený sir Churchill: A Polákům uděláme povstání /rozuměj Povstání Warszavské, počet civilních obětí - 200 tisíc, hloupí Poláci bojují předem prohraný boj, stejně jako v létech 1830 a 1863 - obě povstání s předpokládáným britským vlivem/. Tuto větu vyslovil ten velebený Churchill před povstáním. Mimochodem zářijová kampaň 1939 pro Poláky dopadla tak špatně rovněž pro britský vliv /teď Poláci zase lezou do zadku nástupcům Britů - Emeričanům/.
  Možná omluva za tento úlet o Polsku. Co jsem chtěl říci - hraje se stejně jako v roce 1938 - o Rusko. Chudáci Rusové. Předchozí hra je stála 27 milionů mrtvých.
  Trolové, může napsat: To bylo kvůli Stalinovi.

  OdpovědětSmazat
 2. Po celém světě vede USA a jeho spojenci, tedy NATO, válečné konflikty. Mediálně deklarovaným cílem je, co nejrychleji nastolit “svobodu, demokracii, mír a lidská práva”. Reálným výsledkem, jsou zmíněné vleklé válečné konflikty s obrovskými ztrátami na civilním obyvatelstvu. Od války v Koreji, Vietnamu, Iráku, Jugoslávie, Libye, Sýrie až po Afganistán, má USA na svědomí desítky milionů mrtvých nevinných lidí. Naproti těmto miliónům nevinných obětí, jsou stovky milionů dolarů zisků zbrojařských Amerických firem. A pořád je málo a proto "Amerika na prvním místě", podpis Donald Tramp i když je otázka, zda on chce vest tyto nesmyslné války a zda naopak to není Clintonová, která ač prohrála volby, nadále přes hluboký stát, tyto války vede. Naše média hovoří o třech padlých vojácích jako o hrdinech. Když v letech 1979-1989 vedl v Afganistánu válku SSSR bylo to právem tvrdě kritizováno , neb to bylo špatně. SSSR ale na rozdíl od USA nikoho nenutil bojovat s ním. USA vedou válku v Afganistánu od roku 2001 ( téměř 17 let) za pomoci desítek " spojenců ". ČR brzy bude mít vzhledem ke svému počtu obyvatel proporciálně největší kontingent vojáků - a to 390. Pro srovnání stát stejného počtu obyvatel Řecko mělo minulý měsíc v Afganistánu 6 ( slovem šest vojáků) , Slovensko -36 a několikrát větší Španělsko -40 vojáků. Čeští politici se předhánějí v navyšování kontingentů vojáků ( většina ostatních států se snaží počet vojáků minimalizovat). Roční účet za mise se v posledních 20ti letech pohybuje okolo 2 miliard kč ročně - jasně že ČR má na rozhazování.
  Vojáci , kteří by měli chránit ČR jsou stejně jako byli vojáci SSSR v letech 1979-1989 okupanti - nic víc a nic míň - žádní hrdinové. Rozdíl mezi vojáky ČR na misi a vojáky SSSR v letech 1979-1989 je ten, že vojáci SSSR nedostávali k běžnému platu prolobovaný průměrný přípatek ve výši nejméně 2 000 dolarů měsíčně jako vojáci ČR. A nebýt tohoto příplatku tak se tam nikdo z " těch padlých hrdinů " nehlásil dobrovolně. O tom že okupanti z NATO přinesli smrt a zmrzačení mnoha lidem a výroba drog se zvýšila už ani nemá cenu mluvit.
  Podle logiky našich médií by to vypadalo, že Ti co provedli atentát na řezníka Heydricha, byli teroristé. Což samozřejmě nebyli a je nutné dodat: "ČEST JEJICH PAMÁTCE".

  OdpovědětSmazat
 3. Ano, článek má pravdu. Dlouhodobě se plánují války a konflikty, již na padesát let dopředu. Klíčem ke všemu bude miliardová Čína a celá Asie se státy jako, víc jak miliardová Indie. Tím, jak Evropa vedená USA vyhlašují válku Rusku ve snaze donutit odevzdat ZDROJE, tedy vodu, plyn, naftu, rudy, dobrovolně USA a Evropě, bez toho, aby za to Rusku, tyto státy, zaplatily je tlačeno Rusko k co raz víc těsnější spolupráci s Čínou, Iránem, Indii a dalšími státy světa, které mají plné zuby kořistnické politiky a válek které vede USA. Ta situace může být úplně jiná, než předpokládá článek. Předně, je otázka, zda se nerozpadnou samotné USA, které musí vést další a další války, aby řešili katastrofální politickou a sociální, situaci doma. Další otázka je, jak vůbec bude vypadat Evropa, pod neutuchající migrací, desítek milionů Afro Arabů do Evropy, zda nenastane úprk původního Evropského obyvatelstva do Ruska. Média o tom nepíší, ale již existují desítky případů migrace celých Německých rodin do Ruské federace s odůvodněním, zvýšené a neúnosné kriminality v Německých městech s příchodem obrovského množství migrantů a navíc Rusko přistupuje k těmto Evropským migrantům velice vstřícně. Čína si musí uvědomit, že když by nepodpořila Rusko v konfliktu NATO - Rusko, další na řadě by se stala samotná Čína, která by byla v momentě porážky Ruska tou zemí, která by byla obklíčená základnami a raketami USA a NATO s tím, že by ztratila přístup ke zdrojům, kterých nyní má z Ruska co hrdlo ráčí. Takže ono to je možná úplně jinak a Ruský medvěd je známý, že hraje dobře šachy a myslí na několik tahů dopředu a je otázka, zda v tomto boji bude západu stačit jenom rabovat, vest války, podporovat rozvrácení všech států ve světě s doprovodným efektem milionů mrtvol.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas,s dobrou hrou šachů jsou rusové na špici.Myslím, že nebude dlouho trvat a usáci dostanou mat.Je to zbožné přání spousty mírumilovných lidí, kteří vidí, co usa provádí po celém světě a jak vyvýjí tlak na RF i pod různým pokusem vyvolání konfliktu(sestřelení letadla u Turecka,sestřelení dopravního letadla,Majdan,provokace Krymem,Novičok atd.Až se usák naučí hrát šachy,může táhnout, ale za Atlantik.

   Smazat
 4. Jak se zdá, západní plánovači zatím nepočítají s jedním společným problémem budoucích "spojenců". A tím je chorobná kleptománie vůdců "demokratického hnutí", které si nezřídka v současnosti vydržuje. Jak zatím ukazují příklady z Ukrajiny a Gruzie, ale v náznacích i v samotném Rusku, naši prozápadní demokraté by ukradli i nos mezi očima.
  A tak tam, kde se demokratické revoluce podaří, jsme svědky rozkrádání ve velkém a totálního rozvalu té které země. Zatímco demokratičtí vůdcové a jejich západní "poradci" pohádkově bohatnou, obyvatelstvo vůčihledně chudne. Policie, justice a další státní složky přestávají fungovat, resp. fungují ve prospěch vládnoucí věrchušky. A protože na dluh se donekonečna žít nedá, dřív, než se ke stávajícím prozápadním spojencům připojí ti budoucí, budou ti první cu grunt a jejich hodnota bude spočívat snad jenom v jejich území, co by nástupiště a zdroj užitečných idiotů, ochotných se nechat pozabíjet za zájmy nadnárodního kapitálu.

  OdpovědětSmazat
 5. Je třeba vzít v úvahu, že mladá generace od šesti let se ve školách připravuje na podobný vývoj. Za 10 let bude kdekdo v Rusku mít ve skříni svou flintu a a v ruksaku ten zbytek. Vždyť o té vojenské výchově píše s nelibostí zááhraniční tisk, na západ od nás, dosti často. A co historie? V kleštích už byli tolikrát a naivní představa že Rusko dobydou ? Co řekl Putin vědí stejně jako my. Jaký smysl by měl svět bez Ruska? A jak chtejí Rusko obsadit, když za každým pařezem bude partyzán? Myslím, že z případného konfliktu Rusy hlava nebolí - to jen ti, co neví jak by dopadly jejich peníze, mají bobky.

  OdpovědětSmazat
 6. Trumpeta to tym ami planovacom coskoro vysvetli.. :)

  OdpovědětSmazat
 7. Židovské elity jsou ochotny vyhladit své příbuzné kdykoli, kdekoli, jakkoli. I Ježíše si popravili. Pro židovské ELITY je přijatelné pouze NWO v čele s nimi nebo 3.WW.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.