Reklama

sobota 18. srpna 2018

Smutné dědictví 21. srpna 1968

Jiří Jírovec
18. 8. 2018
Tuto událost nelze vytrhnout z kontextu předcházejících deseti let a následujících dvaceti. Pražské jaro bylo českým vyvrcholením evropského rozvolnění šedesátých let. Evropa se vzpamatovala z války, zvedla se životní úroveň a hlavně: nastupující mladá generace se hlásila o svoje místo na slunci. Politicky i kulturně se distancovala od té předcházející, která dovedla svět k válce.


Nastoupil rock'n'roll. Málokdo ví, že jde o černošký slangový výraz pro rychlý sex, takže když Elvis přidal sugestivní pohyby pánví, byla část Američanů zděšena, že to zkazí jejich mládež a tak zakazovali koncerty. Ta nejpitomější část společnosti dokonce považovala tuto hudbu za pokus o infiltraci komunistické ideologie do USA.

Přicházejí Beatles, američtí folkoví zpěváci se angažují v boji proti rasismu a posléze válce ve Vietnamu. Po poválečném italském neorealismu nastupuje nová filmová vlna z Francie a Británie.

Studená válka pokračuje, ale dochází k náznakům uvolňování. Chruščev se na XX. sjezdu KSSS (1956) distancuje od Stalina a o tři roky později navštíví na pozvání presidenta Eisenhowera USA. V roce 1960 se chystá jejich schůzka v Paříži, ale ta je zrušena kvůli sestřelení špionážního letadla U2 nad Sverdlovskem.

V Československu dochází k uvolňování kulturní scény již na konci padesátých let. V roce 1958 vzniká Divadlo na zábradlí, o rok později Semafor, objevuje se první rocková skupina Sputnici, jejíž kytarista Petr Janda posléze založil dodnes hrající Olympik. V roce 1963 natáčí Forman Černého Petra a po něm přicházejí Němec, Chytilová, Menzel a další.

Kultura předskakuje politický vývoj.

Na politické scéně dochází k výraznému posunu až po rehabilitaci některých komunistů Kolderovou a Barnabitskou komisí (1963). Výsledkem je souboj dvou skupin, té kterou padesátá léta nepostihla a druhé, v níž byli omilostnění komunisté.

Tato naprosto neobvyklá situace souvisí s rigidností systému, v němž není kam z politiky odejít. Špičky zůstávají u moci do smrti. Nejsou dozorčí rady a jiné trafiky.

Omilostnění komunisté se pokoušejí dostat znovu k moci, což ale možné jen na úkor těch, kteří důležitá místa zastávají. Je tedy nutné vyvolat krizi. Ta souvisí především s útokem na Antonína Novotného, presidenta a prvního tajemníka ÚV KSČ.

Ke slovu přicházejí nálepky "progresivní" a "konservativní". A kdo by nešel s pokrokem?

Novotného střídá u stranického kormidla Dubček. S ním přichází iluze, že lze nahlédnout do zákulisí politiky. První tajemník skáče šipku z třímetrového prkna a najednou vypadá jako jeden z nás. Relativně vzato mladík, hodný polibků zpěvaček.

Mezi komunisty pokračují přestřelky. Většina spisovatelů, novinářů a vědců jsou komunisté. Nemají vlastní program. Píší, jako třeba komunista Vaculík, o "Obrodném procesu v Semilech", ale nezajímá je vnější svět.

Západ nemá absolutně žádný zájem na tom, aby kdesi vznikla společnost s lidskou tváří a k tomu s odpuštěním socialistická. Podporuje vše, co oslabuje SSSR. Proto má jeho oblibu Ceauscescu, který se brání proti přítomnosti vojsk Varšavské smlouvy na území Rumunska. Když se stane postradatelným, nikdo proti jeho odprásknutí neprotestuje
.
Pražské jaro nemá žádný reálný program s výjimkou Klubu 231, který hájil zájmy nestraníků, kteří žádali rehabilitaci. V dubnu sice vzniká Akční program KSČ, ale ten je o krok za vývojem. Padesátá léta byla o jednu generaci zasunuta do minulosti a souboj dvou skupin komunistů byl pro většinu obyvatel nezajímavý.

S velkou mírou jistoty lze říct, že lidé očekávali, že bude pokračovat uvolnění šedesátých let a že budou odstraňovány ty největší hlouposti, které předcházející režim nashromáždil. Stejné nepochybně platí i o smyslu cinkání klíčů v roce 1989.

Obě éry spojuje absolutní nepochopení velmocenských zájmů a principu omezené suverenity, která je základem pro nakládání s malými státy.

Československo roku 1968 se chovalo tak, jako bychom hráli proti Varšavské smlouvě hokej nebo fotbal. Naši politici zapomněli na to, že jde o daleko větší hřiště.

Spojenci tehdy Československo varovali, že vládnoucí moc ztrácí kontrolu a tím ohrožuje globální zájmy Varšavské Smlouvy (tedy SSSR).

Lze předpokládat, že stejná varování přicházejí v současné době z NATO (tedy USA): Nesmíte připustit referendum o vystoupení z této organizace. Nesmíte ztratit kontrolu ve vlastní zemi. Současní nohsledové to chápou stejně tak jako jejich (konservativní) předchůdci v roce 1968.

21. srpen 1968 přišel pro většinu lidí nečekaně. V noci jsme slyšeli letadla, viděli tanky na ulicích a byli jsme nasraní, že si někdo dovolil jít na naše hřiště.

Netušili jsme, že šlo o obnovení hraničních patníků na rozhraní dvou světů, které dělila železná opona.

Invaze vlastně nebyla válečnou operací v pravém slova smyslu. Šlo o historicky výjimečnou událost, protože vojáci měli povel nestřílet. Proto mohlo dojít k diskuzím na ulicích, jízdě na tancích a jejich zapalování před rozhlasem.

Z vnitropolitického hlediska znamenala léta 1969-70 zlom ve vztahu veřejnosti ke komunistické straně. Nastalo švejkovské období, kdy občané podepisovali souhlas s "přátelskou pomocí", ale upřímnost takového prohlášení nikdo nezkoumal.

Heslo "Jsme s vámi, buďte s námi" bylo rychle zapomenuto. Mezi komunisty zase byli vítězové a poražení, ale to se většiny lidí netýkalo.

Došlo k normalizaci poměrů, která vlastně pokračuje až do současnosti. Žádná moc nemá zájem, aby lid do něčeho šťoural. Proto je tak vychvalován ideál dvou stran, které se střídají u moci. Monopol jejich moci je v podstatě neohrozitelný.

Normalizace byla výslednicí mezinárodních tlaků. Můžeme ji chápat jako pragmatický Husákův tah, jímž dokázal, že Západ ani Východ nemají důvod zasahovat do vnitřních poměrů v Československu.

Z mezinárodního hlediska neměl 21. srpen přílišný význam, protože status quo pokračoval až do roku 1990. Daleko větší dopad mělo zatažení Sovětského svazu do války v Afghanistánu (1979). A samozřejmě nástup Gorbačova, který hloupě nalítl na úsměvy západních politiků.

Současný výklad 21. srpna je čistě propagandistický. Media nemohou napsat, že se tehdy lidé postavili za (nenáviděnou) komunistickou stranu. Je těžké psát pravdu, je-li zaškrcena zákonem o protiprávnosti režimu 1948-89.

Idealista může chtít, aby se to, co se stalo nám, již nikdy neopakovalo. Jenže to není lehké. V roce 1989 jsme našli nový velký vzor a tak znova držíme hubu a krok.

Chvíli po sametu došlo k invazi Panamy. Během několika týdnů bylo zabito na 4000 lidí, zlikvidován bývalý agent CIA Noriega a nový president složil přísahu na americké vojenské základně.

Není známo, že by proti tomu protestoval Havel nebo jakýkoli jiný posametový politik. Polistopadová moc nekritizovala zpustošení Sýrie, Libye, Iráku a Afghanistánu. Bylo nám jedno "rozkulačení" Jugoslávie.

Mohli jsme se z 21. srpna poučit a zachovat si alespoň špetku mravnosti. Bohužel jsme to neudělali. Nedokážeme se dívat dál než na přemalované stopy střel na sloupech Národního muzea a pár zašlých fotografií.

- - -

62 komentářů :

 1. Tak to je ono on vlastně žádný protikomunistický odboj neexistoval.Tak musí pravičáci masírovat s tím málem co mají.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Staci si precist 2000 slov (navic tedy i pochopit, o cem se tam pise) a nemusite znovu objevovat Ameriku. :-)
   Jaky 3. odboj mate na mysli? Vrahy Masiny? Nebo meho dedu, ktery po neurodnem roce 1956 nesplnil dodavky a proto byl odsouzen ke kopani smolince v Jachymove a propadnuti veskereho majetku? Muj deda zadny "odbojar" nebyl. Byl naopak starostou obce, za Narodni Socialisty a nechtel vstoupit do druzstva. To bylo cele.

   Smazat
 2. Pro obecného televizního diváka příliš složité, a tedy nepohodlné. Víra v to pravé, fandovství našim, to otroku nevědomému lépe zní v animální amigdale.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Není to složité, ale naopak velmi jednoduché. Události roku 1968 jsou důkazem, že žádný "socialismus s lidskou tváří" není možné zavést. Měli jste šanci, ale promarnili jste ji a kompletně to posrali, soudruzi. Nemáte se na koho a na co vymlouvat. Sami jste vaší zradou naší země a obyvatel zapříčinili, že vás drtivá většina obyvatel nemůže ani cítit a nikdy nepřipustí aby se ty časy vrátily.

   Smazat
  2. 23:01 - komunisti to podělali znovu. Kde je Skála, Grebeníček, Semelová? Protože zase neznámý "anonymní Kalousek" podal na Babiše další žalobu, volím znovu ANO. Jak někoho zloději pořád nechávají vyšetřovat, tak ho volím, protože k nim nepatří.

   Smazat
  3. 23:12
   Skála, Grebeníček, Semelová,... je myšlenkově přesně to konzervativní křídlo komunistů, které k nám v roce 1968 v zájmu udržení své moci pozvalo okupanty. Ty si nechte.

   Smazat
  4. Anonymní 18. srpna 2018 23:01


   " Sami jste vaší zradou naší země a obyvatel zapříčinili, že vás drtivá většina obyvatel nemůže ani cítit a nikdy nepřipustí aby se ty časy vrátily. "

   Ty časy se nemohou vrátit? Ty časy tu stále jsou, sundejte si potápěčské brýle plné vody s močí, exsoudruhu nebo jeho synátore!? Nyní jsem se zajímal o klan Šámalů, byli a jsou všude, kde se manipuluje s " lidem ", tak na věčné časy!

   Pane Jiří, kam jste zmizel? Dovča. Pěkný článek, to je dost, že jste zpět!


   Velký guru Ramón

   Smazat
  5. Anonymní18. srpna 2018 23:01

   Jo, zato dnešní drtivá většina obyvatel politiky miluje, co????
   J.C.

   Smazat
 3. Pane Jírovče, díky. Myslím, že každý myslící člověk je rád, když v protiruském a protikomunistickém běsnění těchto dnů, připomínajícím stav v republice po mnichovském diktátu, zaslechne hlas rozumu. Kéž by takových bylo více!

  OdpovědětSmazat
 4. Byla to jen taková hra, které jsme neporoumněli a byli jsme vlastně podvedeni sebrankou tvořenou Dubčekem, Smrkovským a podobnými individui. To samé jsme zažili v r. 1989. Opět jsme byli podvedeni, ale tentokrát nejen obsazeni ale i okradeni.
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sebranka byli především tvoji kámoši v čele s Bilakem, Vašku. Tvé hodnocení roku 1989 hovoří za vše, Pragováku.

   Smazat
  2. 23:33 no tak? Štofi, nebuď ras!

   Smazat
  3. 18. srpna 2018 23:33
   asi jeden z těch současných spravedlivých zlodějů...

   Smazat
  4. 23:33
   U Pragováků nemám žádné kámoše. Bilaka jsem z duše nenáviděl a s tou sebrankou mám naprostou pravdu havloidní chytrolíne.

   Smazat
  5. Bilaka zázrakem lidé rehabilitovali. Škoda, že se toho nedožil.

   Smazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 6. Pane Jírovče, dobře jste shrnul šedesátý osmý a lehce připomenul vývoj po "plyšáku". Naší mládeži bychom měli připomínat rozdíl mezi okupací německou v roce 1939 a sovětskou v roce 1968, snad bude rozumět aspoň rozdílu mezi počtem obětí těchto okupací.
  Nebylo by také od věci připomenout, že Rusko se nikdy nepokoušelo obsadit Francii, Anglii, Německo a USA, zatímco tyto státy se Rusko okupovat pokoušely. Na francouzského Napoleona a Německo s Hitlerem si snad mnozí vzpomenou. Anglie (s Francií) se vylodily v ruském Murmansku v roce 1918. Stejně tak USA v srpnu 1918 vrhly dost velké síly do ruského Vladivostoku, ale po dvou letech se ale musely stáhnout... Valka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hlavně je třeba mládeži vysvětlit, aby si dávala velký pozor na ty, kteří se dnes snaží sovětskou okupaci naší země a komunisty kteří je sem vlastizrádně pozvali, jakkoli omlouvat, zlehčovat, relativizovat.

   Smazat
  2. Anonymní 18. srpna 2018 23:42

   Milý pane, je pozdě, učitelé se zhlédli v pražské kavárně! Vidím to kolem sebe a jenom žasnu, na věku nezáleží, jen když výplata běží ...?!

   Ramón

   Smazat
  3. Přesně tak Ramone . Učitelé jsou dnes téměř stejní blbci jako jejich žáci .

   Smazat
  4. v 1938 - 1945 okupace, v roce 1968 intervence.

   Smazat
 7. Události šedesátých let v Evropě a u nás nelze oddělovat od uvolňování v USA, o kterém hovořil prezident Kenedy a pokračoval v tom i jeho bratr.
  To se křížilo s plány Hlubokého státu (banksteří a jiní), proto je nechali zavraždit.
  Spolu s dalšími světovými událostmi ( války a vyvolané krize) ujistilo SSSR, že je nutno utlumit procesy probíhající u nás. Na vyvolaném jednání i s ostatními státy Varšavské smlouvy bylo usneseno, že tyto události je i jejich věc. Jelikož představitelé našeho státu byli ponoukáni jinými cíli předurčenými již v dávné minulosti, dostatečně nereflektovali na tato jednání, byli členové bloku přinuceni konat, proto to ani opravdovou okupací nelze nazvat.
  V histerickém pohledu to samozřejmě okupace je.

  OdpovědětSmazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 9. Vynikající, logický a přehledný článek, který s nadhledem ilustruje souvislosti daných období. Je s podivem v kolika komentech se projevuje absolutní nepochopení celé té logiky. Hlupáci, sobci a trolové. Jak jinak.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 2:20 Naprostý souhlas. Jen těch hloupých komentátorů není tolik, jak si myslíte. Podle slohu bych se vsadil, že je to jen jeden. Tedy plus emigrant Honolulu, pro kterého je hanění ČSSR existenční nutností.

   Smazat
 10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 11. Jenom bych snad upresnil, ze neslo jenom i deset let pred sedesatym osmym. Nasi orientaci ovlivnila valka. Soveti, jako vitezove, ale i nevice postizena zeme, delali a udelali vse proto, aby si sveho nejvetsiho nepritele drzeli ci nejdale od tela. Pasmo zemi s loutkovymi vladami je idealnim resenim.
  Zapad vsadil na hitlera a prohral stred a vychod evropy. My jsme byli a stale jsme malou a bezvyznamnou figurkou hry velkych kluku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 6:07
   Pokud tomu budeš věřit a budeš se krčit, tak samozřejmně budeš loutkou. Ale nás ostatní nech abychom řídili svůj osud dle našich schopností. No přemýslení a práce bolí.

   Smazat
 12. nic lepšího jsem zase doposud nečetl.Jako vždy se Jírovec předved jako vždy - ve střehu - ŠVEJKOVÉ §§§§

  OdpovědětSmazat
 13. O co jsme se dostali dál,že se chceme zase vyvlíknout z Amerického chomoutu a co nám nebude už umožněno.Také to přesně odpovídá tomu,když se idioti chopí moci,jak za komunistů,tak teď za vlády kapitalistů.Jinak řečeno,musí se umět včas převléknout kabát.

  OdpovědětSmazat
 14. 21.srpen - střet mezi SSSR a USA. Každý si hájí svůj dvoreček. Dělení světa se odsunulo o 20 let. Gorby - cíleně připravován na předání rozdrobeného SSSR americkým korporacím - dnes žije v Kalifornii. Pokračování předávání zbytků SSSR americkým korporacím za Jelcina pokračovalo. Výsledkem byla obrovská bída. Putin - velké stop americkým korporacím a od té doby je vyvrhelem. Postavil na nohy Rusko a to se nezapomíná !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi tak ale to nikdo nechce slyšet.

   Smazat
 15. Vas OPICAK Mugabe, reprezentuje vaseho prumerneho obcana.

  A vas prumerny obcan je symbolizovan skaredkou, ktera potrebuje slyset lichotky a pochvaly o sve intelektualni dokonalosti, kterou nema.

  Vy za ty pochvaly date hlasy politikum a ti si kupuji nemovitosti ve svete, a smeji se pri ceste do banky.
  HUUU, ha, ha, ha..
  (Ale daji vam moznost se dohadovat o bitve u Kurska, nebo o 68 roce.)
  Spokojenost na vsech stranach.
  nick honolulu je spokojen take. Ma rad veselohry.)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. nicko HONOLULU .. az pudes do BANKY , tak si nezapomen vzít Pistoli a
   A masku at te zas nezavrou ! ! !

   nick holonulu - Svetlonos a informer

   Smazat
 16. Ale to co se deje v New Yorku , to jste nemeli mazat.
  Az to bude u vas, tak nebudete rozumet co se deje.

  OdpovědětSmazat
 17. A nesvadejte na Ameriku to, co jste prosustrovali a co bylo vase. To zavinili vase "ELITY" !
  Ti, co jsou u vas chytri, jsou diskriminovani a umlcovani.
  Dobrou noc Hurvinci, zitra zase najdu neco ze sveta, co se vam nebude libit.. (Nejakou socialistickou feferonku z jizni Ameriky, vam strcim do kaficka.)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. honolulu.
   Vždyť ty naše elity,měli poradce z USA,vesměs všechno se dělo na pokyn poradců.Neříkejme elita,ale jelita.

   Smazat
  2. Ty OPICAKU ( 7 : 53 ) .. u nas v U.S.A. uz je noc !

   nick holonulu - co ma Omegy po Dedkovi

   Smazat
 18. I přes stručnost obdivuhodně komplexní, srozumitelné a logické pojednání.
  Zde je opět k porovnání ostře čnící rozdíl pohledů mezi člověkem, jenž ví o čem píše a mladými blbečky nebo celoživotními hlupáky, kteří jen nedůstojně poskakují do rytmu bubnování režimní propagandy.

  OdpovědětSmazat
 19. Pane Jírovče děkuji za článek. Jenom bych chtěl podotknout že na obrazu vstupu armád Varšavské smlouvy mají rozhodující podíl disidenti a chartisté. Pane Václav asi tak. 6,48 To jsou ti paraziti co to v sobě nedokáží zvládnout a stačí málo zvrhnou se a zdegenerují. Proto je potřeba volit ty co prosadí zákon o referendu protože to je jediný způsob jak změnit stav státu v prospěch většiny. Absolutní spravedlnost neexistuje jde o to aby byla většinová.

  OdpovědětSmazat
 20. Doporučuji článek Miroslava POLREICHA
  "Význam Pražského jara a jeho mezinárodní důsledky":

  http://vasevec.parlamentnilisty.cz/komentare/vyznam-prazskeho-jara-jeho-mezinarodni-dusledky

  OdpovědětSmazat
 21. Skvělý clanek. Tvrdím že dějiny se opakují a kdo je schopen kritického myšlení vidi, že léta 48-89 se nápadně podobají letům 89 a dale.Dnes jsme tak někde na úrovni 67-70. Takže kdo chce vědět co bude následovat ať si dosadí historii do dnešních dnu. Není to nic pěkného!

  OdpovědětSmazat
 22. I v těch "komentářích" je poznat rozdíl mezi generaci vymírajících, předválečných, jako já, kteří až na výjimky byli
  vděčni sssr za záchranu životů, minimálně před otroctvím u našich nových přátel, germánů.
  Ti "osmašedesátníci", většinou nevzdělaní a vykrmeni propagandou která se dnes tak lehce šíří, navíc většinou narozených daleko později, si myslí, že nebýt vítězství sssr, navíc za cenu obrovských lidských a materiálních ztrát (na rozdíl od usa, které na válce vydělaly a mohly pak oslňovat evropany svými hodnotami), že by dnes tady šířili svá moudra.
  Ale nakonec, je to pochopitelné. My staří, co by mladí, jsme taky nepřemýšleli moc o první válce a jejím následku.
  Každopádně díky zásahu VS se tady neopakovalo maďarsko.
  A ty oběti ? Fanatici, kteří by si to co předváděli v Praze, mohli jinde a proti jinému (usa), jen těžko dovolit.
  Zkuste si dnes jen vystrčit prdel na americký konvoj.

  OdpovědětSmazat
 23. Stačilo jen to, že Okamura řekl, že by mělo být referendum o setrvání v NATO či EU a Kalousek z toho má "zdravotní problémy". Podívejte se na ČSSD jak machruje, když byli ve vládě, nic jim nevadilo, byli u koryta. Teď neví zda mají přidat 5% či 10%, aby si zachovali volební preference, nikdo jim už nevěří.

  OdpovědětSmazat
 24. Řidič autobusu přidělal tykadla politikům a šel za to sedět na 1 rok. To je zase ta "současná spravedlnost a svoboda".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dodatek k Ramón 19. srpna 2018 0:14

   Předseda Nejvyššího soudu ČR.

   Pavel Šámal (1953 Náchod), český právník zabývající se trestním právem, od roku 1993 soudce Nejvyššího soudu České republiky a od roku 2015 jeho předseda.
   Bývalý člen KSČ!

   Nyní soudce v kapitalistické ČR?!

   Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze v roce 1977, zde také roku 1980 získal titul doktora práv (JUDr.) a v roce 1999 titul Ph.D. Dříve působil jako soudce u Okresního soudu v Mostě (od roku 1979) a u Krajského soudu v Ústí nad Labem (od roku 1982). Býval členem KSČ do roku 1990!

   Po roce 1991 přešel na tehdejší republikový Nejvyšší soud, který se později transformoval na Vrchní soud v Praze, a od roku 1993 je soudcem Nejvyššího soudu, kde je členem trestního kolegia a předsedou jeho velkého senátu, na rychlo opustil KSČ?!

   Jeho manželka JUDr. Milada Šámalová je také soudkyní Nejvyššího soudu (zástupkyně předsedy N.S. v kapitalistické ČR), bývalá členka KSČ, která také na rychlo opustila KSČ?!

   11:23 - To je zase ta "současná spravedlnost a svoboda"? Vždyť tu "spravedlnost a svobodu", dělali a dělají, stále stejní lidé, jedni a tytíž!?

   Ukládám to sem, aby bylo jasno, kdo započal ten kapitalistický soudní i státní marasmus u kterého stojí stále duch dřívějších i dnešních komunistů, včetně stálých kolaborantŮ ČSL-(KDU) - ČSS(D) a chachachartistů ...

   A to jsem vynechal Rychetského, Pitharta, Jičínského a plno dalších bývalých členů KSČ ...

   Zpátky, kupředu ni krok!

   Ramón

   Smazat
  2. ... titíž lidé ...

   Smazat
  3. 14:11 = čuráček-amatérský kádrováček "Ramón"

   Ani Petr Cibulka by to nenapsal líp. Jenže ten tu diagnosu má alespoň částečně podloženou pobytem na Borech a v Minkovicích.

   Smazat
  4. To jsi ty 14:20,

   EXkomunisto v socialistické Vládě soudruhu, bankéři Mariáne Čalfo? Oni o tobě vůbec nemluví, to tě musí mrzet! Tolik zásluh a funkcí pro TEBE, jak v socialismu tak v mafiokapitalismu, no vděk od českých sobců nečekej, Mário!?


   Exkluzivně: svědectví Václava Havla o dohodě s Čalfou?

   PRAHA Parlamentní archiv v těchto dnech konečně zpřístupnil dokumenty dvou vyšetřovacích komisí Federálního shromáždění, které v letech 1989-1991 zkoumaly pozadí listopadového převratu.

   Mezi uvolněnými dokumenty je i rozsáhlá výpověď Václava Havla, kterou tehdejší československý prezident učinil 7. března 1991.

   Mezi nejzajímavější části Havlova svědectví patří pasáž, v níž popisuje svou "tajnou" dohodu s Mariánem Čalfou. Tehdejší předseda federální vlády, který po abdikaci Gustáva Husáka vykonával také funkci prezidenta, nabídl vůdci opozice rychlé a hladké zvolení prezidentem výměnou za podržení ve funkci předsedy vlády.

   Havel doslova říká: Čalfa "počítal víceroméně, že novým prezidentem budu já a dalo by se říct, že on jakýmsi způsobem navrhl, že on ze své strany udělá vše, abych já mohl být prezidentem a předpokládal přitom zároveň, že já ho podržím jako toho premiéra"!!!

   Dohoda učiněná v polovině prosince 1989 v budově předsednictva vlády při rozhovoru mezi čtyřma očima mezi Čalfou a Havlem měla klíčový význam pro hladké předání moci tehdejší opozici. Čalfa zajistil, že komunističtí poslanci zvolili 29. prosince Václava Havla prezidentem, a sám si díky tomu podržel funkci federálního premiéra až do léta 1992.

   Havel byl při výslechu před komisí také dotazován na spikleneckou teorii MIROSLAVA DOLEJŠÍHO, která viděla za 17. listopadem komplot zednářů, Židů, KGB, StB, CIA a Charty?

   Podle Havla autor "operuje s některými dílčími pravdivými údaji, které jsou různě překrouceny a zakomponovány do jiných souvislostí" ..., "Pravda je, že Dobrovský je Žid, Dienstbier je Žid. To ještě neznamená, že Charta je spiknutí Židů." Stejně tak odmítá, že by byl zednářem?!

   Zdroj: https://www.lidovky.cz/exkluzivne-svedectvi-vaclava-havla-o-dohode-s-calfou-pcf-/zpravy-domov.aspx?c=A091108_192945_ln_domov_ter


   Miroslav Dolejší:

   https://uloz.to/!KQw4jUmEa/3-analyza-17-11-1989-vice-google-cz-autor-miroslav-dolejsi-politicky-vezen-po-r-1989-vladnoucim-teatrem-opet-zatracen-prestoze-si-odsedel-19-let-o-sametu-napsal-r-1990-a-skoncil-25let-zde-media-mlci-osvetlil-osobu-havel-pdf

   Něco o roce 1989 "chachachartistech", versus Miroslav Dolejší, skutečný disident (není jediný!), zakázaný CHARAKTER ...?!

   http://www.rodon.cz/print/clanek.php?id=4154


   Zdraví Ramón

   Ps. Promiňte, moc si vážím paní Lenky Procházkové a děkuji jí za VŠE, co pro nás vykonala a nespravedlivě bývá přehlížena a nedoceněna!

   Smazat
  5. 22:03

   Narozdíl od tebe nemám sebemenší potřebu se potencí (ať už skutečnou nebo smyšlenou) ohánět, hlupáčku-samečku.

   Smazat
  6. SMUTNÉ DĚDICTVÍ

   Při letmém pohledu na diskusi jsem si všiml mj. i Ramónových výlevů - Anonymní 19.srpna 2018 14:11 - o bývalých členech KSČ.

   Článek je nadepsaný "Smutné dědictví..."
   Domnívám se, že ke smutnému dědictví, tj. nejen 21.srpna 1968, ale také a zejména následujícího období "normalizace", patří i ideologická zarytost a zaslepenost, která se v podobných projevuje ukazuje.
   A když už je zmíněn (Anonym 14:11) také Pavel Rychetský, doporučuji přečíst si následující:
   http://www.listy.cz/archiv.php?cislo=082&clanek=020806

   Jedná se o jeho odůvodnění, proč by měl být jako protiústavní ZRUŠEN zákon, kterým byl založen Ústav pro výzkum totalitních režimů. Jedná se o tzv. "odlišné stanovisko" předsedy Ústavního soudu, protože většina hlasů vyzněla ve prospěch ÚSTR-ku resp. posuzovaného zákona.
   Kdo si Rychetského odůvodnění pozorně přečte, tomu neunikne nápadná shoda mezi fanatismem zakladatelů ÚSTR-ku - včetně zákonodárců, kteří pro zákon hlasovali - a fanatismem různých anonymních Ramónů či neanonymních Petrů Cibulků nebo Marečků Bendů.

   -- A když nás tu anonymní "Ramón" ujišťuje, že si váží Lenky Procházkové, měl by také umět zdůvodnit PROČ a ZAČ si jí váží, stejně jako PROČ a ZAČ si neváží Pavla Rychetského. Říci, že je to proto, že byl členem KSČ (do r.1969), je opravdu hodně ubohé.--

   Nejde mi samozřejmě vůbec o nějakého nezajímavého anonymního "Ramóna", ale o příklad toho, v čem také spočívá ono smutné dědictví.

   Smazat
  7. Pane Kopecký, možná, že Rychecký hraje o mnoho let dopředu a ví, že ten ústav pro falšování dějin bude s ostudou rozehnán. Zkrachovalé existence zase na nás začnou metat sračky z Mnichova.

   Podívejte se pane Kopecký, já jsem také vrátil rudou knížku na jaře roku 1990, resp. přišli si pro ni. To už jsem byl v montérkách a vypadalo to na to, že to bude trvat do penze. Bývalí komunisté, jejichž kariéry se tady zmiňují, si převratem polepšili. K politice byli blíže než já technik, který dělal vědecko-technické výpočty. Tomu vy ve Vídni rozumět nemůžete, proto se do toho bordelu u nás nemíchejte. Myslím, že patřím k malé skupince Čechů, které lidé z vídeňské techniky zvou na své odborné akce.

   Smazat
  8. Erst Testosteron macht Männer zu Revolutionären


   Sexueller Frust kann Männer in den Aufstand treiben. Diese These findet Karin Kneissl in zahlreichen Kriegen und Bürgerkriegen bestätigt. Und sie warnt vor dem dramatischen Frauenschwund in Asien.

   er Arabische Frühling ist ein schönes Beispiel. In Kairo, Tunis oder Tripolis zeigten die Bilder vor allem Männer, die sich gegen die Machthaber erhoben. Dass auffallend wenige Frauen auf dem Tahrir-Platz zu sehen waren und sind, hat weniger etwas mit islamischen Moralvorstellungen als vielmehr mit sexuellem Frust zu tun. Das zumindest ist die These des Buchs "Testosteron macht Politik" von Karin Kneissl: Wegen dieses Hormons werden Männer eher zu Revolutionären als Frauen.

   Denn Männer haben fast zehnmal soviel Testosteron als Frauen, und das führt zu einer größeren Risiko- und Aggressionsbereitschaft. Je jünger die Männer sind, so Kneissl, desto mehr Testosteron flutet ihre Körper. Deshalb stellen sie sich scheinbar furchtlos in die erste Reihe, wenn der Kampf für die Freiheit beginnt. Frauen würden politische Umwälzungen dagegen eher aus den hinteren Rängen mit gestalten.

   Nicht ausgelebte Sexualität

   Testosteron als Katalysator sammelt verfügbare Aggressionen aus verschiedenen Lebensbereichen, und feuert sie dann gezielt auf den jeweiligen politischen Gegner. Die größte Quelle für politisch nutzbaren Frust ist nach Kneissl die Sexualität, die nicht ausgelebt werden kann – wie in Ägypten. Strengere Moralvorschriften als noch vor 30 Jahren verwehren unverheirateten jungen Menschen jeglichen Sex. Eine Heirat aber ist äußerst kostspielig und daher für den willigen Mann oftmals schlichtweg unerschwinglich, schreibt Autorin, die sich als Nahostexpertin einen Namen gemacht hat.

   Nicht umsonst riefen die Menschen auf dem Tahrir-Platz am 12. Februar 2011, als die Revolution in Ägypten vorerst vorüber war: "Wir haben unsere Freiheit wieder! Wir können jetzt heiraten!" Die sexuelle Frustration insbesondere der männlichen Jugend, die Kneissl in diesen Slogans erkennt, trieb demnach den Umsturz maßgeblich voran.

   Aufstände werden mit dem Bauch geführt

   Wissenschaftlich gesehen ist es nichts Neues, dass zwischen Testosteron und Aggression ein Zusammenhang besteht und das Hormon deshalb tagtäglich Verhaltensentscheidungen beeinflusst. Karin Kneissls These ist aber dennoch ungewohnt in dem Kontext, in den die gelernte Juristin sie stellt: Mit wirtschaftlichen Abläufen wird die Rolle des Hormons bereits häufig in Verbindung gebracht. Bei der Analyse politischer Prozesse fehle diese Komponente jedoch weitgehend, schreibt sie. Man verlasse sich dort auf ein Menschenbild, das weitgehend von Vernunftentscheidungen geprägt sei. Die Geschichte lehre aber, dass gewaltsame Aufstände zwar im Kopf geboren, aber mit dem Bauch geführt werden.

   Kneissl zieht zahlreiche Beispiele aus der Geschichte heran, um sexuellen Frust als Quelle der Aggressionsbereitschaft zu untermauern, neben vielen anderen die "Occupy Wall Street"-Bewegung oder die Revolution von 1848. In beiden Fällen stellt sie unverheiratete junge Männer mit viel Testosteron im Blut ins Zentrum.

   Allerdings stellt die Autorin klar, dass Testosteron kein Macho-Hormon ist: Es begünstige auch soziales Verantwortungsbewusstsein, Fürsorge und Gerechtigkeitssinn – und auch diese Eigenschaften könnten dabei helfen, aus einem frustrierten jungen Mann eine passable Führungsfigur zu machen, kurz: einen Revolutionär.

   https://www.welt.de/kultur/history/article108273897/Erst-Testosteron-macht-Maenner-zu-Revolutionaeren.html

   "Jeho starosti na moji hlavu, Vídeňská šmíra nebo odkud to je?"!

   Ramón

   Smazat
  9. Vážený pane 20. srpna 2018 11:03,

   Vy jste pochopil a určitě nejen Vy, jaké Ex-komunisty jsem měl ny mysli. Děkuji za řádné vyškolení, již cizýho emigranta, před Vaší upřimností, smekám!

   Přesně tací jako on se k nám na důchod, jezdí zdarma nebo za babku léčit (stomatologie, fakultní nemocnice v Praze, Lázně atd.) a přitom si myslí, že před nima budem stát, stále v pozoru? Omyl!


   Zdraví Ramón

   Smazat
 25. Jiří, gratuluji, je to stručné, výstižné, srozumitelné a hlavně pravdivé. Díky. J.K.

  OdpovědětSmazat
 26. Milý Jiří, fandím ti - texty jsou jiné, než je ''tuná'' obvyklé a tak docela dnešnímu také normalizačnímu systému nevyhovují.Možná, že zase budeme podepisovat prohlášení ''že souhlasíme s polistopadovým vývojem''. Nebudu to dále rozebírat, protože jsem lékař zvířat a do politiky se nemám srát.
  Bránický spolužák MVDr. Petr Mičan.
  (tvůj Tata byl opravdu špička, a tak se nedivím, že profesorka biologie - Janoušková ti nadržovala)

  OdpovědětSmazat
 27. Jo, 100 procent souhlas, celou dobu jsem tady byl, obdivuji nadhled k realitě a excelentní formulaci. Text 2 000 slov byla bible osmašedesátníků v boji o moc. No a dnes vítám texty, které produkuješ. Jde o vliv,peníze a nikoliv o nějakou ''demokracii''(koryta)
  petr.mican@iol.cz

  OdpovědětSmazat
 28. v 68 som mal 21 rokov a patril som ako vacsina k podporovatelom Dubceka, dnes mam o 50 rokov viac a moj nazor na 68 rok sa dnes diametralne lisi od mojho nazoru v roku 68...a to paradoxne vdaka roku 1989...

  OdpovědětSmazat
 29. Šámal je typická soudcovská mrdka.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.